Van Gaal roept Witschge op Krajicek snel klaar met Rochus Dansende Ieren uit selectie gezet Ronald de Boer naar Glasgow Rangers Juniorendriedaagse blijft toch bestaan Hockeysters Mulder en Mosbach missen Olympische Spelen Dagje Apenheul breekt kandidaat-international Lurling bijna op Nieuw gesprek tussen Zenden en Lazio Roma van onze sportredactie DUBLIN - De voetballers Phil Babb en Mark Kennedy zijn dinsdag uit de selectie van het Ierse nationale team gezet. Bondscoach Mick McCarthy, die zich met het Ierse voetbal team voorbereidt op het WK- kwalificatieduel tegen Neder land, kwam tot dit besluit na dat de twee tijdens een nachte- lijk uitstapje in Dublin werden gearresteerd. „De twee spelers gaan niet naar Nederland. Ze moeten on middellijk het team verlaten," aldus McCarthy. Phil Babb en Mark Kennedy kozen dinsdagochtend om kwart voor vier precies de ver keerde auto uit, toen ze beslo ten tot een dansje op de motor kap. Het voertuig was van een politieagente, die het tweetal prompt op de bon slingerde. Kennedy en Babb worden be schuldigd van openbare dron kenschap, verstoring van de openbare orde en het schade toebrengen aan andermans ei gendom. Na het betalen van een borg van 950 Ierse pond (ongeveer 3500 gulden) werden ze vrijgelaten. Op 13 november moeten de twee voorkomen. Mark Kennedy (24) speelt voor het tweede seizoen bij Man chester City. Daarvoor voet balde de middenvelder bij Wimbledon. Kennedy kwam dertig keer voor het Ierse elftal uit en scoorde vier keer. Verde diger Phil Babb (29) speelde 34 interlands. Deze zomer stapte hij transfer vrij over van Liverpool naar Sporting Lissabon. De Ierse voetbalselectie bereidt zich in Dublin voor op de WK-kwali- ficatie. ANP door Gijsbert Spierenburg HOENDERLOO - Bondscoach Louis Van Gaal heeft Richard Witschge opgeroepen voor het Nederlands elftal. De 30-jarige Ajacied is de vervanger van PSV'er Van Bommel die vanwe ge een oogblessure afhaakte bij Oranje. Witschge bedankte on der bondscoach Guus Hiddink voor Oranje omdat hij vond dat hij niet genoeg tot zijn recht kwam bij het Nederlands elftal. Van Gaal was toen zijn trainer bij Ajax. Sindsdien heeft Wit schge alle invitaties voor het Nederlands elftal afgeslagen. Ondanks Witschge begint Van Gaal met een zwaar gehavende maar in zijn ogen allerminst kansloze ploeg aanz'n eerste of ficiële optreden als bondscoach, het WK-kwalificatieduel tegen Ierland. Om uiteenlopende re denen ontbreken zaterdag in de Arena, in de eerste wedstrijd uit groep 2, niet minder dan negen serieuze kandidaten. Gelukkig konden, los van Wit schge, tijdig capabele vervan gers worden opgeroepen, van wie er gisteren één, Anthony Lurling van Heerenveen, lange tijd onbereikbaar was. De links buiten zat, toen Van Gaal hem zocht, in de Apenheul. Hij was een dagje met de familie op stap in het dierenpark, nota bene op een steenworp afstand van het Oranje-hotel in Hoenderloo. De bondscoach besloot Lurling, en zijn ploeggenoot Jeffrey Talan, uit te nodigen in verband met de blessures van Boudewijn Zen den, Jaap Stam en Mare O ver mars. Talan was bereikbaar, Lurling niet. De Fries had z'n mobiele telefoon thuis gelaten. ,,Ik was 'm vergeten Ik dacht onderweg nog: zal ik teruggaan? Ach, Planckaert mist Delta Profronde MIDDELBURG - Na Erik Dek ker, Frank Vandenbroucke, Ro mans Vainsteins en Emmanuel Magnien kan ook de naam van Jo Planckaert worden ge schrapt van de deelnemerslijst van de Delta Profronde, die za terdag wordt verreden. De Belgische Cofidis-coureur rijdt die dag de Omloop Man- del-Leie-Schelde in België, zo meldt hij op zijn eigen internet site (http://home.planetinter- net.be/~gbouttry). Planckaert neemt wel deel aan de Henk Vos Memorial in Groningen (1 sep tember) en de Grote Prijs Jef Scherens in Leuven (3 septem ber), de wielerwedstrijden waarmee de Delta Profronde een samenwerkingsverband is aangegaan. Planckaert zegt voldoende hersteld te zijn van de hersenschudding die hij vori ge week opliep bij een valpartij tijdens detraining. De Jongh wint Schaal Seis MERKSEM - Steven de Jongh heeft in Merksem de 75e editie van de Schaal Seis gewonnen. De wielrenner van de Rabo- bankploeg was in de wedstrijd over 195 kilometer de snelste in de sprint. De Australiër Henk Vogels eindigde tweede, de Brit Roger Hammond derde. Martin van Steen bezette de zesde plaats. AFP Dennis de Nooijer krijgt even rust HEEKENVEEN - Dennis dc Nooijer heeft voorlopig rust ge kregen van SC Heerenveen. De aan zijn voet geblesseerde spits hoopt dat hij op 8 september weer inzetbaar is in de compti- tiewedstrijd tegen NAC. „De wedstrijd van volgende week dinsdag tegen Twente komt te vroeg", zegt De Nooijer. ..Ik word dagelijks behandeld door de fysiotherapeut en ga weer trainen zodra de pijn ver dwenen is." De aanvaller uit Souburg on dervindt nog steeds last van de onderkant van zijn rechtervoet. De Nooijer liep de blessure op in de openingswedstrijd tegen FC Utrecht. Onderzoek in het Rot terdamse Dijkzigt-ziekenhuis heeft uitgewezen dat er sprake is van overbelasting en dat er een bandje is verrekt. Op dinsdag 12 september speelt Heerenveen de eerste Cham pions League-wedstrijd, tegen Olympique Lyon. De Nooijer wil daar graag bij zijn waarom eigenlijk, ik had 'm toch niet nodig. Hoorde ik ach teraf dus dat half Nederland de hele dag bezig was geweest om mij te bellen". In de Apenheul was zijn naam nog omgeroepen. Maar ook dat mocht niet baten. Lurling was aapjes kijken. Nietsvermoe dend kwam de voetballer gis teravond om kwart over vijf thuis in Heerenveen, toen hij op de voice-mail tot z'n niet gerin ge verbazing negentien berich ten aantrof. „Ik dacht: wat is dat allemaal? Het eerste berichtje was van een vriend: Gefelici teerd, kijk op Teletekst. Het tweede berichtje was van me neer Jorritsmaof i k zo snel mo gelijk naar Hoenderloo wilde komen". In twintig minuten tijd was hij omgekleed. Amper een uur latei- arriveerde de nieuweling vanuit het hoge noorden weer op de Ve- luwe, in Hoenderloo, te laat evenwel voor de training. Van Gaal en z'n mannen hadden er al 35 minuten arbeid op zitten. Lurling stelde zich netjes aan het gezélschap voor en nam ver volgens plaats op de bank. Meer werd er van hem op deze eerste dag nog niet verwacht. Anthony Lurling nam afgelo pen zomer met Jong Oranje deel aan het Europees kampioen schap in Slowakije. Vorig jaar juli maakte de aanvaller de overstap van FC Den Bosch naar Heerenveen. Hij bleek van meet af aan een aanwinst. Met negentien doelpunten werd hij zelfs clubtopscorer.' Van verba zing wist hij gisteravond nau welijks iets te zeggen. „Een fan tastisch seizoen bij Heerenveen was al mooi, maar zo snel in de A-selectie van het Nederlands elftal, daar kun je natuurlijk al leen maar van dromen". Z'n clubgenoot Talan maakte gisteren z'n rentree in Oranje. In de voorbereiding op Euro 2000 was de Katwijker afgevallen vanwege een achillespeesbles sure. De kwetsuur is genezen, maar in goede doen is de aanval ler nog niet. De grote vorm ont breekt nog, maar dat geldt voor bijna de gehele Friese ploeg. Niet zonder reden had trainer De Haan z'n spelers deze week drie extra vrije dagen gegeven. Van Bommel Lurling en Talan werden door Van Gaal aan de selectie toege voegd, nadat de afgelopen dagen achtereenvolgens Boude wijn Zenden (scheurtje in hamstring), Marc Overmans (knieblessure) en Jaap Stam (scheurtje in hamstring) hadden moeten afzeggen. Gisteravond viel ook Mark van Bommel (oogletsel) nog af. Van Gaals keurkorps telt inmid dels negen afwezigen. Behalve Zenden, Overmars, Stam en Van Bommel waren eerder ook Van Nistelrooy, Numan, Bogarde, Makaay en Bergkamp al niet be schikbaar. De debuterende bondscoach had zich uiteraard een betere start gewenst, maar ontmoedigd blijkt hij aller minst. „Elke dag valt er een spe ler af. Het is inderdaad geen aangenaam begin, maar liever praat ik over de aanwezigen. Ook deze spelers zijn het waard om mee te werken en in staat om de Ieren te verslaan. "GPD De nieuwelingen Jeffrey Talan (rechts) en Anthony Lurling tijdens de eerste training van Oranje. foto Vincent Jannink/GPD Oremans verslaat als zestiende geplaatste Halard door Leo van de Ruit NEW YORK - Zijn reputatie snelde hem zelfs zo ver vooruit dat Richard Krajicek hem in zijn archief had opgeslagen. Ne derlands nummer één wist na de loting van de US Open natuur lijk direct dat Olivier Rochus op Wimbledon voor de sensatione le uitschakeling van de Zweed Magnus Norman, toen de leider in de Champions Race, zorgde. Krajicek stond dinsdag op het hardcourt van Flushing Me adows geladen tegenover de teenager uit Wallonië. Zijn tra ditioneel koude start deed hem nog wel de eerste set verliezen - 1-7 in de tiebreak -maar vervol gens ging hij in de hoogste ver snelling naar de tweede ronde: 6-7 6-16-16-4. Krajicek bleef rustig, sloeg zijn aces (25) en maalde niet om zijn 51 ongedwongen fouten. Wel beklaagde hij zich halverwege de partij over een schreeuwle lijk op de tribune die met opzet zijn opslagbeurten verstoorde. „De vierde set had ik ook snel willen beslissen maar door mijn eigen haast gaf ik nog een paar onnodige games weg." In de tweede ronde staat weer een 'jonkie' op de Nederlandse routinier te wachten, André Sa, 21 jaar uit Belo Horizonte in Brazilië. Die won van de im port-Zwitser Michel Kratoch- vil, eveneens in vier sets: 3-6 6-4 6-1 7-6. Krajicek: „Ik heb dit jaar niet zulke hoge verwach tingen als in 1999. Ik speelde te weinig door blessures. Wel ben ik nu fit. Mijn elleboog en knie hinderen mij totaal niet Het is een kwestie van hoe het zal uit pakken tegen spelers als Hen man en Kafelnikov. Met Richard Krajicek plaatste Miriam Oremans zich in het zonnetje. De Brabantse ver sloeg de Frangaise Julie Halard - Miriam Oremans maakte een sterke indruk in haar partij tegen Julie Halard. Decugis, 16e geplaatst, met 6-3 6-4. Een mooie zege van de Bra bantse, die in het verleden stee vast van Halard verloor Overi gens overkwam de Frangaise onlangs hetzelfde op Wimble don tegen Kristie Boogert. Ore mans glunderde: „Vooraf heb ben we de partij doorgenomen met Kristie en bondscoach Feli- us Ik moest vooral de kalmte bewaren en niet te aanvallend spelen. De tactiek lukte, mede door een goedlopende opslag van mij." In de tweede ronde speelt Ore mans tegen Jelena Dokic, het Australische talent Oremans kent haar kracht. In haar 'eigen' Rosmalen kreeg ze deze zomer nog klop van Dokic. Die reikte later op Wimbledon nog tot de halve finale. Lauwe balletjes De vijf games die John van Lot- tum in drie sets tegen de 27-jari- ge Amerikaan Chris Woodruff won, gaven aan dat de Eindho- venaar in deze US Open niets te zoeken had; 2-6 3-6 0-6 Afge zakt tot de 127e positie op de Entry List (voormalige wereld- ranglijst) bood hij de vijftig plaatsen hoger gerangschikte tegenstander niets dan wat lau we balletjes. De ex-rebel leed tot voor kort aan een virus in de mond. Hierdoor kon hij niet normaal eten. zijn toch al ranke lijf verloor zeven kilo aan spier kracht. Van Lottum berustte „Het was al een wonder dat ik het hoofdtoernooi heb gehaald. Jan Siemerink mankeerde fy siek niets maar hij is wel het ge hele jaar zijn vorm kwijt. Ook de foto Robert Vos/ANP Rijnsburger bracht slechts vijf games op zijn naam: 0-6 4-6 1-6 tegen de Australiër Jason Stol- tenberg. „Verdiend verloren", oordeelde Siemerink hard over zichzelf. Amanda Hopmans verloor haar hoofd tegen de Italiaanse quali fier Gloria Pizzichini. De Bra bantse stond met 4-0 en 5-2 voor in de eerste set, liet haar tegen standster terugkomen en wist ook een voorsprong van 5-1 in de tiebreak niet te verzilveren. In de tweede set kwam ze niet meer bij zinnen: 6-7 0-6. ANP door Gijsbert Spierenburg HOENDERLOO - Ronald de Boer vliegt vandaag naar Glas gow voor een medische keuring bij de Rangers, de club van trai ner Dick Advocaat. De interna tional heeft financieel al over eenstemming bereikt met de Schotse kampioen. Ook zou de Rangers al tot een akkoord zijn gekomen met FC Barcelona, de huidige club van De Boer, over de transfersom. Met de transfer is haast gebo den. Om De Boer in de Cham pions League te kunnen inzet ten, moet de Rangers hem voor vrijdagmiddag 12.00 uur bij de Uefa, de Europese voetbalfede- ratié, hebben aangemeld. De Boer zou bij de Rangers de zesde Nederlander zijn. Eerder haal de Advocaat al Arthur Numan (PSV), Giovanni van Bronck- horst (Feyenoord), Michael Mols (FC Utrecht), Fernando Ricksen (AZ) en Bert Konter man (Feyenoord) naar Glasgow Advocaat meldde zich voor De Boer bij FC Barcelona nadat hij had begrepen dat de speler bij de opvolger van Van Gaal, Fer rer. niet het onvoorwaardelijke vertrouwen geniet. Ook Man chester United vroeg Barcelona om met De Boer te mogen on derhandelen. De Engelse club kon of wilde niet voldoen aan de financiële wensen van de speler GPD door Frits Bakker AXEL - De internationale Juni orendriedaagse van Axel gaat volgend jaar gewoon door. Het bestuur van de wielerwedstrijd heeft besloten ondanks het te rugtrekken van voorzitter Ap den Doelder (ziekte) en secreta ris Herman Dekker (werkzaam heden) de driedaagse toch een vervolg te geven. Volgend jaar wordt de twintig ste editie verreden van de wed strijd, die meetelt voor het klas sement van de wereldbeker voor junioren. Joop de Jonge werd gekozen als de nieuwe voorzit ter van het comité. Honk Pieters is de nieuwe secretaris. Joop de Jonge: „We hebben in middels contact gehad met Ap den Doelder, die bereid is om hand- en spandiensten te ver richten als hij zich weer wat be ter voelt. En ook Herman Dek ker is bereid om af en toe een handje toe te steken. Door die toezeggingen durven we het aan om de wedstrijd volgend jaar door te laten gaan. Het bestuur gaat wel op zoek naar verster king. De Juniorendriedaagse wordt volgend jaar in het laatste weekeinde van mei gehouden. Italiaanse club telefonisch een ultimatum gesteld. De zaak moet in twee dagen rond zijn. In juli sloten de Italiaanse club en de international al een akkoord voor de overgang van Zenden naar Lazio en ook Barcelona stemde in met de transfer. Geld gebrek bij Lazio Roma gooide echter roet in het eten. De Romeinse club heeft afgelo pen tijd zoveel geld over de balk gesmeten om spelers aan te trekken dat de bodem van de kas is bereikt.AFP van onze sportredactie ROME - Het einde van de im passe rond de transfer van Bou dewijn Zenden van Barcelona naar Lazio Roma lijkt in zicht. De Italiaanse club heeft dinsdag een afgevaardigde naar Spanje gestuurd om met de 24-jarige speler tot een akkoord te komen, zo meldde de Romeinse krant 'II Messagero'. Volgens het dagblad heeft de zaakwaarnemer van Zenden de van onze sportredactie BUNNIK - Eefke Mulder (Kam pong) en Denise Mosbach (HGC maken niet langer deel uit van de olympische vrouwenhockey- selectie. Beide speelsters moes ten dinsdag afhaken door bles- De speelster van Kampong viel af door een spierblessure. Haar plaats wordt ingenomen door Hanneke Smabers van Laren. Mulder kon de laatste tien da gen niet meetrainen. Ze werd intensief behandeld maar was niet op tijd fit. Mosbach heeft last van een knieblessure. Zij was met Han neke Smabers door bondscoach Van 't Hek aangewezen als re serve. Haar plaats wordt inge nomen door Miek van Geenhui zen van Den Bosch die eerder door Van 't Hek van de lijst werd afgevoerd. Van 't Hek beschikt thans over zeventien speelsters. Hij wil op 2 september met achttien speel sters naar Australië vertrekken. Woensdag wijst hij de achttien de speelster aanDe nummer ze ventien (Van Geenhuizen) en achttien maken het trainings kamp mee maar zijn geen deel van de selectie zodra die het olympisch dorp betrekt. Hensley Meulens, Chairon Ise- ma, Radhames Dijkhoff en Sharnol Adriana zijn de nieuwe Antillianen die opgenomen zijn in de Nederlandse olympische honkbalselectie. Bovendien zijn Evert Jan 't Hoen en Ralph Mil liard opgenomen in de groep van 24 honkballers voor Syd ney. Door de komst van de zes spelers moesten er zes afvallen. Dat werden René Rijst, Ray mond Hofer, Marcel Joost, Giel ten Bosch van Kinheim, Maikel Benner (Sparta/Feyenoord) en Jurjan Koenen van HCAW. Naast de vier nieuwe Antillia nen is ook werper Ferenc Jonge- jan (Pioniers) nieuw in de selec tie. Tennisser Jan Siemerink krijgt geen wildcard voor de Olympi sche Spelen. Er waren slechts enkele startbewijzen beschik baar, terwijl er meer dan vier honderd aanvragen waren. Sie merink was eerder deelnemer in Barcelona 1992 en Atlanta 1996. Australische atleten ontsnap pen aan vliegende dopingcon troles door te gaan trainen in af gelegen gebieden. De sporters zijn daardoor onbereikbaar voor de controleurs. Dit blijkt uit een rapport van het Austra lische dopingcontrolebureau ASDA. „Het is een groot pro bleem", aldus Simon Allatson, verantwoordelijk voor de Au stralische atletiek. Volgens hem laat het rapport zien hoe slecht het systeem werkt. „Het pro gramma voor dopingcontroles faalt als je niet onmiddellijk in contact kunt komen met de atle ten", aldus Allatson. De Roemeense atlete Rodica Mateescu, in 1997 zilveren me daillewinnares hinkstapsprin- gen op het WK, gaat niet naar de Olympische Spelen. Bij een do pingcontrole dit voorjaar zijn verboden middelen gevonden, zo maakte de Internationale At letiek Federatie (IAAF) dinsdag in een brief aan de Roemeense atletiekbond bekend. Ook bij de contra-expertise werd Matees cu positief bevonden. „Ze gaat niet naar de Spelen en zal wor den geschorst voor een periode van twee jaar", zo maakte presi dente Iolanda Balas van de Roe meense bond bekend. Mateescu was een van de 23 atleten die naar Sydney zouden gaan. De Australische politie heeft op internet ongeveer honderd drei gementen voor aanslagen tegen de Olympische Spelen ontdekt. Het gaat meestal om onschuldi ge gevallen. De Australische geheime dienst heeft in de afge lopen twee jaar dossiers samen gesteld van de nationaliteit van de dreigers. Ze komen uit het Midden-Oosten, India of Pakis tan, maar ook uit Australië en Amerika. De internetsites wor den nauwkeurig in de gaten ge houden. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 56