Abu Sayyaf pakt Amerikaan op PZC Schimmige spion vertraagt Lockerbie-proces buitenland woensdag 30 augustus 2000 Rechter India verbiedt deal met gangster Filipijnse rebellen houden 24 mensen vast Geweld Sulawesi Vrees voor explosie bij Brussel Australië beperkt bezoeken VN Turkse politie stuit op illegalen Vaillant volgt Chevènement op Snelle berging doden Koersk Russen Oekraïne vechten voor taal Milosevic ligt achter in peiling van onze redactie buitenland NEW DELHI - De gevange- nenruil met een gangster die een beroemde Indiase filmster gevangen houdt, gaat niet door. Dat heeft het Indiase Hooggerechtshof in New Del hi gisteren besloten. Daarmee wordt een besluit van de deel staat Karnataka ontkracht. De regering van Karnataka besloot maandag te buigen voor de eisen van de gangster Veerappan, die de beroemde filmster Rajkumar heeft ge gijzeld. Veerappan eiste de vrijlating van tientallen ka meraden die vastzitten in de deelstaat. In ruil daarvoor zou hij de Indiase prins van het witte doek vrijlaten. De justitie in Karnataka liet maandag de aanklachten te gen 121 gangsters vallen en stelde een milde borgsom voor hen vast. De vader van een door Veerappans bende ver moorde politeagent tekende echter bij de federale overheid protest aan tegen de overeen komst. Het Hooggerechtshof gaf hem gisteren gelijk. Geen van de gevangenen mag op borgtocht of op andere wijze worden vrijgelaten. Ruim een maand geleden werd de 72-jarige Rajkumar samen met drie anderen ont voerd. De ontvoering leidde tot etnisch geweld in de stad Bangalore, waarbij een dode viel. Op de lijst van de gevangen kameraden van Veerappan stonden dertig gevangenen. RTR van onze redactie buitenland ZAMBOANGA - De Filipijnse rebellenbeweging Abu Sayyaf zegt een Amerikaan te hebben ontvoerd die voor de geheime dienst CIA werkt. De moslimre bellen maakten dat bekend in een verklaring voor het Filipijn se radiostation DXRZ. De Amerikaanse ambassade in de Filipijnse hoofdstad Manila heeft het bericht gisteren niet bevestigd. Een woordvoerder van de rebellen zei dat de CIA- agent Jeffrey Craig Schilling heet. De woordvoerder stelde dat Schilling maandag bij een winkelcentrum in de zuidelijke stad Zamboanga was ontvoerd en overgebracht naar Jolo. Hij dreigde Schilling te doden als de Amerikaanse regering de radicale moslim Ramzi Yussef niet vrijlaat. Deze is in de Ver enigde Staten veroordeeld voor de aanslag op het World Trade Center in New York in 1993. Ook een aantal andere radicale mos lims die wegens hun betrokken heid bij deze aanslag in een Amerikaanse gevangenis zitten POSO - Indonesische moslims hebben de afgelopen dagen in de omgeving van de kustplaatsen Palopo en Poso op het eiland Sulawesi zeker vijftienhonderd christenen uit hun huizen ver dreven. Zeker tweehonderd huizen zijn in brand gestoken en vijf kerken geplunderd. De nieuwsdienst van het Vaticaan, Fides, heeft dit gisteren bekendgemaakt. AP zouden moeten worden vrijge laten. Het bericht over de ontvoering van de Amerikaan kwam kort na de vrijlating van zes gegijzel den die door Abu Sayyaf op het eiland Jolo werden vastgehou den. De afgelopen twee dagen werden drie Frangaises, een Duitser en een Zuid-Afrikaans echtpaar vrijgelaten na bemid deling van Libië De zes hebben gisteren in Libië uitgebreid hun dankbaarheid betoond aan kolonel Khadaffi. Ze zijn in de Libische hoofdstad Tripoli overgedragen aan verte genwoordigers van hun eigen land. Gekleed in een T-shirt met de beeltenis van Khadaffi roemde de Duitse ex-gijzelaar Werner Wallert de 'bijzondere persoon lijkheid' van de kolonel, die zijn bevrijding mogelijk maakte. Wij willen hem danken voor al les dat hij heeft gedaan", zei Wallert. Khadaffi zelf was bij de ceremonie afwezig. De wel komstceremonie werd gehou den op de plek waar in 1986 een aangenomen dochter van Khadaffi omkwam door Ameri kaanse bombardementen. De rebellenbeweging op de Fili- pijnen houdt nu nog zeker 23 mensen vast: onder hen zijn zes Europeanende overigen komen uit de Filipijnen. De Libische onderhandelaar Rayab Az- zarouk heeft gezegd dat hun vrijlating een kwestie van tijd is. Over de mogelijke ontvoering van de Amerikaan wilde hij weinig kwijt. Hij zei dat hij in afwachting is van meer infor matie. De Franse minister van Buiten landse Zaken Védrine vreest dat zich in de toekomst steeds vaker gijzelingsdrama's kunnen voor doen zoals op de Filipijnen. Hij noemde het toenemend aantal spanningen en conflicten in de wereld en het groeiend aantal toeristen en zakenreizigers als oorzaken. RTR/AP/AFP ASSE - Een passagierstrein en een met gastanks geladen vrachtwa gen zijn gisteren met elkaar in botsing gekomen bij het stadje Asse, even ten noordwesten van Brussel. Bij het ongeval raakten twee mensen gewond. De Belgische autoriteiten zetten het rampenplan in werking, voor het geval zich een gasexplosie zou voordoen. Die bleef uit. foto Francois Lenoir/RTR door Marjolijn de Cocq SOESTERBERG - Abdul Majid Giaka was een kleine Libische smokkelaar, uit op financieel gewin en een luxe-ver- blijf op Malta. Als informant voor de CIA over operaties van de Libische in lichtingendienst was hij geen knip voor de neus waard. Dat blijkt uit documenten die de Ame rikaanse inlichtingendienst openbaar heeft gemaakt aan het speciale Schotse gerechthof in Kamp van Zeist. Giaka wordt als kroongetuige ver wacht in het proces tegen de twee Li- biërs die op de voormalige luchtmacht basis terechtstaan voor de bomaanslag op vlucht Pan Am 103 boven het Schot se Lockerbie in december 1988. Maar zijn geloofwaardigheid wankelt en door een rel over de documenten stag neert het Lockerbie-proces. De Schot se hoofdaanklager Boyd, die zijn zaak eind september had zullen afronden, waarschuwde gisteren dat er nu 'echte problemen zijn' met het tijdschema. Dekmantel De advocaten van de Libiërs droegen gisteren passages voor uit de CIA-rap- porten over Giaka's handel en wandel als informant. Eind jaren tachtig was hij assistent-manager van Libyan Arab Airlines op het vliegveld van Mal ta, een dekmantel voor werkzaamhe den als agent van de Libische geheime dienst ESO. Maar in augustus 1988, en kele maanden voor de Lockerbie-aan- slag, wandelde hij de Amerikaanse am bassade binnen om daar zijn diensten aan te bieden. Een klein jaar later, zo blijkt uit de rap porten, zat de CIA flink met Giaka in haar maag. De Libiër met de codenaam 'PI' bleek nauwelijks toegang te heb ben tot geheime Libische informatie, zoals hij aanvankelijk had voorge wend. Maar hij probeerde wel zo veel mogelijk geld los te peuteren. De CIA had grote stukken uit de docu menten die gisteren ter tafel lagen on leesbaar gemaakt. Uit veiligheidsover wegingen, verklaarde de dienst. Maar de advocaten van de Libiërs hebben na bemiddeling door Boyd van de CIA la ter een veel uitgebreider versie van de rapporten gekregen eri vonden een schat aan munitie om Giaka's motieven als getuige tegen de Lockerbie-ver- dachten te kraken. De advocaten wilden daarom ook de resterende zwartgemaakte stukken tekst zelf beoordelen. De drie Schotse rechters in het Lockerbie-proces kozen gisteren echter de kant van hoofdaan klager Boyd, die zei dat hij 'al het mo gelijke' had gedaan maar dat de zaak bij de CIA ligt. Wel verzochten de rech ters Boyd om te overwegen of hij moge lijk andere documenten en gegevens over Giaka bij de CIA boven tafel kan praten Belangrijke informatie voor de advo caten zijn de geldbedragen en weder diensten die Giaka in ruil voor zijn ver klaringen vroeg. Hij bleek ook een vast salaris van de CIA te ontvangen van duizend dollar per maand. De inlich tingendienst dreigde dat in januari 1990 stop te zetten wegens wanpresta tie. Chirurg De CIA had voor Giaka via een chirurg papieren geregeld over een nooit uitge voerde operatie aan zijn arm waarmee hij onder militaire dienst in Libië kon uitgekomen. 'Helaas heeft onze mede werking op dit punt een omgekeerd ef fect gehad', aldus een rapport. 'Zo hoefde hij niet meer voor de Libische geheime dienst aan het werk. Zoals vanaf het begin zijn bedoeling was.' GPD CANBERRA - Mensenrechteninspecteurs van de Verenigde Naties hoeven in Australië voorlopig niet te rekenen op al te veel medewerking. De regering in Canberra gaat het aanti bezoeken van de VN'ers beperken. Dit in reactie op de inter nationale kritiek op het Australische beleid ten opzichte va: de oorspronkelijke bewoners van het land. Verder kondigde de regering aan de overige contacten met de VN eveneens te verminderen en een protocol van de conventie 1 voor het afschaffen van alle vormen van vrouwendiscrimini- tie niet te ondertekenen. De Mensenrechtencommissie van de VN oordeelde eerder dit j aar dat strafwetten in twee Australi- sche deelstaten discriminerend zijn voor aboriginals. De VN bekritiseerde de regering verder omdat illegale imim- i granten tijdens de behandeling van hun asielaanvragen inde- tentiekampen worden vastgehouden. AP BALIKESIR - De Turkse politie heeft ruim driehonderd bui- i tenlanders aangehouden, die zonder papieren via Turkijeon- derweg waren naar West-Europa. Bij de westelijke stad Balikesir werden 234 illegalen aange troffen in vier bussen. In de omgeving werden nog eens 44 vreemdelingen aangehouden. Zij zouden vlak daarvoor door hun chauffeur de bus zijn uitgezet. j In de nabijgelegen stad Manisa werden 65 immigranten uit I twee bussen geplukt. Ze zouden afkomstig zijn uit ondermeer Marokko, Afghanistan, Irak en Zuid-Afrika. AP PARIJS - Daniel Vaillant, minister voor de Betrekkingen met i het Parlement, volgt Jean-Pierre Chevènement op als minis- i ter van Binnenlandse Zaken in het Franse kabinet. Dat is in i regeringskringen in Parijs vernomen. Vaillant wordt op zijn beurt opgevolgd door Jean-Jack Quey- i ranne, nu staatssecretaris voor de Overzeese Gebiedsdelen De 51-jarige bioloog Vaillant was sinds juni 1997 minister i voor de Betrekkingen met het Parlement. Bovendien werd hij in maart 1998 woordvoerder van de regering. Hij is de tweede man van de Socialistische Partijde partij van premier Jospin AFP MOSKOU - Rusland wil binnen een maand beginnen met de berging van de omgekomen bemanning van de kernonderzee- er Koersk, met behulp van Noorse diepzeeduikers. Vice-pre mier Ilja Klebanov heeft dat gisteren bekendgemaakt. Klebanov, die een commissie voorzit die de ramp met de Koersk onderzoekt, zal president Poetin adviseren om de 118 lichamen te bergen door verschillende gaten in de romp van de onderzeeër te maken. Klebanov zal Poetin ook een voorstel voorleggen voor de ber ging van de onderzeeër zelf, maar van dat voorstel zijn nog geen details bekendgemaakt. Het Noorse bedrijf Stolt Offshore onderhandelt met de Rus sen over het bergen van de Koersk. Ook het Nederlandse Smit Tak zou de berging willen uitvoeren. RTR KIEV - Duizenden Oekraïners zijn gisteren in Donetsk, de hoofdstad van de Oekraïnse kolenstreek, de straat opgegaan om verlaging te eisen van de prijs van brood en huisvesting. Ook eisen ze dat de regering in Kiev het Russisch officieeier- kent als taal. Ongeveer twintig procent van de Oekraïnse bevolking is van Russische afkomst en velen van hen spreken Russisch. De eni ge officiële staatstaal is echter het Oekraïns. Van tijd tot tijd lopen de spanningen tussen de autochtonen en hun landgeno ten van Russische afkomst opAP BELGRADO - De Joegoslavische president Milosevic ligt i flink achter op zijn rivaal voor het presidentschap in de ver kiezingen van 24 september. Volgens een gisteren gepubli- I ceerde peiling zou Milosevic slechts een kwart van de stem mers krijgen, tegen 35,4 procent voor oppositiekandidaat Kostunica. De verkiezingen zijn het gevolg van een grondwetswijziging die op initiatief van Milosevic is doorgevoerd. Daardoor kan hij voor een tweede termijn worden gekozen. AFP C&A KENT 'N GEEN GEZEUR GARANTIE RUILEN IS ALTIJD TOEGESTAAN VANAF NU RUILEN BINNEN 4 WEKEN C&A ACCEPTEERT 4-Delige gypsy-look jeansset, broek met top, shirt en bandana. 92-164 vanaf 49.95 122-164 59.95 Sweatshirt met print, 100% katoen 92-116 i 17.95 Pokémon sweatshirt, allerlei prints en kleuren, 98-164 vanaf 29.95 5-Pocket jean: 100% katoen 92-116 24.95 5-Pocket j 122-164 29.95 100% katoen. Jeans overgooier, gypsy-look 92-1 16 34.95 T-shirt met spiegeltjes- borduur, 100% katoen. 122-164 24.95 Gehaakt gypsy-look vestje. 122-164 29.95 Bootleg jeans, 100% katoen. 122-164 44.95 Souspull, 100% katoen. 92-116 vanaf 17.95

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 4