Regionale tv keert terug op buis deuntje! G&tisbe/dag PASSIE Statenleden vinden dagelijks provinciebestuur te sloom Avondservice van Jeugdzorg slaat nauwelijks aan Zeeuwse klei redt honingoogst C02-meter spoort verstekelingen op Nieuwe plannen voor natuurontwikkeling Recreatiebedrij ven laten gezinnen uit Enschede bijkomen Zenders slaan na eerdere mislukking opnieuw handen ineen Zondag 10 september Bel 08 VVD wil uitleg over tunnel zeeuwse almanak Ta(a)lent door Jasper van der Bliek GRIJPSKERKE - In Zeeland is dit jaar de ho ningoogst minder slecht uitgevallen dan in an dere delen van Nederland. Hoewel imkers in de provincie ook last ondervinden van de matige zomer, valt de schade hier in vergelijking met elders mee. Oorzaak van deze meevaller is de Zeeuwse kleigrond. Hierin bloeien de witte en de lu- cerneklaver langer dan op bijvoorbeeld zand grond. „Bijen houden van deze klavers", ver telt P. van Westen van Imkerij Poppendamme inGrijpskerke. „Dus als we nog een paar mooie weken hebben, krijgen we nog wel nieuwe ho ning. Imkers in andere delen van Nederland hebben dat niet en ik snap dus wel waarom ze klagen." Ofschoon de zomer slecht was, zorgde het voorjaar voor een goede oogst. Van Westen: „Dat was uitzonderlijk. Een groot deel van de honing dit jaar is bloesemhoning uit het voor jaar." In slechte tijden is het voor imkers van belang goed te letten op het gedrag van de bijen. De Walcherse imker moest een paar keer ingrij pen. „In koude, natte tijden maakt de koningin wel eens een zwakke indruk en zij is een graad meter voor het hele volk. Dan is het zaak om de bijen te voeren om hun productiviteit op peil te houden." Als het seizoen straks helemaal afgelopen is, verwacht de imker van Poppendamme een oogst van ongeveer vijftien kilo te hebben. „Dat is best redelijk, een gemiddelde oogst, zeg maar." foto Dirk-Jan Gjeltema doorWout Bareman TERNEUZEN - Zeeuws- Vlaanderen krijgt opnieuw Re gio TV. De gesprekken met een groep sponsors worden dit na jaar waarschijnlijk nog afge rond. De Zeeuws-Vlaamse Tele visie (ZVT) en de Oost-Vlaamse regionale zender AVS streven ernaar volgend voorjaar samen een dagelijks regioprogramma te presenteren, dat overeen komsten vertoont met Euregio TV van enkele jaren geleden. Ook toen ging het om een sa menwerkingsverband van ZVT en AVS. In december vorig jaar werden de grensoverschrijdende televi sie-uitzendingen nieuw leven ingeblazen. ZVT/AVS presen teerde toen, gesteund door de Zeeuwse Kamer van Koophan del en de regionale VW, een voorproefje van het programma Grensgevallen, dat dagelijks zou moeten worden uitgezon den via AVS. Het grensoverschrijdende re gioprogramma kost iets meer dan een half miljoen gulden per jaar. AVS draait op voor zestig procent van de kosten, die voor namelijk voortkomen uit de in zet van personeel en materieel. ZVT draagt twee ton bij. Daar bij gaat het om sponsorgeld en subsidies, onder meer van de provincie Zeeland. Ondernemer Frans Lievens uit IJzendijke, sinds jaar en dag voorvechter van regiotelevisie in Zeeuws-Vlaanderen en Vlaanderen, zegt dat driekwart van die twee ton inmiddels is toegezegd. „En met een vierde sponsor wordt nog volop onder handeld. Maar ik weet zeker dat dit initiatief lukt. AVS stopt er nu al ontzettend veel energie in - die leveren werkelijk pracht- prestaties op het gebied van re giotelevisie - en de ZVT is ook druk bezig. We hebben in het verleden samen hele leuke din gen gedaan en dat gaan we straks opnieuw doen. Het afge lopen voorjaar draaide Zeeuws- Vlaanderen al mee in het pro gramma-onderdeel 'Van A tot Z'. dat een aantal gemeenten belichtte. Dat gaan we straks op een professionele manier verder uitbouwen." Lievens vindt dat grensover schrijdende tv culturele en an dere drempels tussen Vlaande ren en Zeeuws-Vlaanderen op een gemakkelijke manier kan slechten. „We zitten zó dicht bij elkaar en toch weten we vaak zo weinig van elkaar. Via de televi sieprogramma's op AVS kunnen we die kennis over en weer ver groten." De eerste samenwer king tussen ZVT en AVS eindig de op het moment dat het Vlaamse mediadecreet roet in het eten gooide. Een Euregio- subsidie leek voor het grijpen, maar ketste af op de weigerach tige houding van de Belgische minister voor mediazaken. En daarmee was Euregio TV. dat in korte tijd een grote kijkdicht heid verwierf in de grensregio, ter ziele. De Euregio Scheldemond, het samenwerkingsverband tussen Oost- en West-Vlaanderen en Zeeuws-Vlaanderen, hield de deur wel op een kier; het Comité van Toezicht gaf aan dat een nieuw subsidieverzoek zeker positief zou worden beoordeeld. En het is dan ook niet uitgeslo ten dat ZVT en AVS straks op nieuw een beroep kunnen doen op de Europese subsidiefond- door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur wil dit en vol gend jaar zes nieuwe plannen voor natuurontwikkeling laten uitvoeren. Dat gebeurt in het kader van de Zeeuwse uitwer king van het nationale Natuur beleidsplan. Het gaat om gebieden in Zeeuws-Vlaanderen en op Noord-Beveland. Gedeputeer de staten keurden de uit werking van de plannen, opgesteld door de Werkgroep Natuurontwik keling, dinsdag goed. De aanpak van drie van de zes plannen wordt mee betaald uit de pot die beschikbaar is (66 miljoen gulden, waarvan 44 miljoen afkomstig van het Vlaams Gewest) voor het na- tuurherstel. Het gaat om de Wil lem Leopoldpolder en landin richting Ponte in West-Zeeuws- Vlaanderen en het landinrich- tingsgebied Axel. Het zogenaamde Gat van Pinte (ongeveer 60 hectare) bij de Otheense kreek in Terneuzen wordt omgevormd tot eeneen mozaïek van grasland, struweel rietland. Rond de Dries Arendskreek (6 hectare) worden de botanische waarden van kreekoeverlanden hersteld. In de Westelijke kuip (20 hectare) bij Colijnsplaat keert het voor Zeeland zeldzame orchideeën- rijke veenmos-rietland terug. De Willem Leopoldpolder (50 hectare), voormalig onderdeel van het Zwin, wordt omge vormd tot een open landschap, met wat meer verdichting land inwaarts. Het gebied heeft hoge ornithologische en botanische waarden en is leefgebied voor de zeldzame boomkikker. Binnen de landinrichting Ponte (100 hectare) liggen twee gebieden die worden aangepakt: Linie- Midden en Pyramide. Het stre ven is er een afwisselend open landschap te maken, met bloemrijke graslanden, knot- wilgenrijen en poelen. In het landschap loopt de Passageule als kenmerkend element. Het gebied speelt een rol bij de mogelijke terugkeer van de ot ter. In de landinrichting Axel (100 hectare) zijn drie gebieden geselecteerd voor uitbreiding en herstel van kreekgraslanden: Boschkreek, westelijke oever landen Groot Eiland en Bos dreef. Johan van Belzen van Dart Line controleert de trailers met een COj-meter. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Illegale verstekelingen kunnen zich door hun eigen adem verraden. Bij Dart Line in Vlissingen controleren me dewerkers sinds kort met behulp van een CO,-meter de trailers op vrachtwagens, die wachten op de boot naar het Engelse Dart ford. „Als illegalen zich in een trailer schuilhouden, slaat de meter uit. De pak kans is bijna honderd procent", zegt Hans Croon van Dart Line. De vervoerder, die een vrachtveerdienst tussen Vlissingen en Dartford onderhoudt, heeft niets dan lof over het apparaat. Het is in feite niet meer dan een stok met een doos je eraan. De staaf steek je onder het dekzeil De meters slaan uit als er een ongewoon hoog gehalte aan koolstofdioxide aanwezig is. Deze stof zit in uitgeademende lucht. „We zijn binnen een half uur klaar met het controleren van de trailers waar we anders bijna twee uur over deden." Tijdwinst is een belangrijk voordeel van het apparaat dat eerder met succes bij de zus terdiensten van Dart Line in het Belgische Zeebrugge werd getest. Ook de Fransen waarderen de ademmeters, die ze sinds twee maanden bij controles voor de veerboten naar Engeland gebruiken. Een verantwoor delijke van de haven van Calais meldde eer der dat er in anderhalve maand meer dan 2500 illegalen waren ontdekt. Dat is drie keer zo veel als vóór de ademtesten met het apparaatje. Croon, die bij Dart Line claims behandelt, zegt dat de nood hoog was om een goed mid del te vinden tegen de vlucht van illegalen foto Lex de Meester naar landen als Engeland. „Wij moeten for se boetes betalen voor iedere illegaal die tij dens onze dienst ontdekt wordt. Die boetes kunnen hoog oplopen." Op het parkeerterrein van Dart Line in Vlis singen worden de trailers gecontroleerd, voordat de boot naar Engeland vertrekt. Zodra de controleurs zien dat de meter uit slaat, schakelen ze de marechaussee in. Hartslagmeters Enige tijd geleden meldde Dart Line dat er spoedig met hartslagmeters op verstekelin gen zou worden gecontroleerd. Deze meters zouden reageren op de hartslag van vluchte lingen. Het effect viel tegen „Die hartslagmeter is niets geworden. Van af het begin hadden we er onze twijfels bij. Deze CO .-meter is een alternatief én verbe tering." Advertentie door Maurits Sep MIDDELBURG - De gedepu teerden zijn te traag in het be antwoorden van vragen.Ook duurt het te lang voordat zij mo ties van Provinciale Staten uit voeren.Dit blijkt uit een enquê te onder Zeeuwse Statenleden. „Snelheid is een subjectief be grip", luidt het prompte ant woord vangedeputeerde D. Bruinooge (PvdA). „Vragen over mijn competentie moet ik direct kunnen beantwoorden. Die over decompetentie van een minister moet ik laten uitzoe ken door ambtenaren. Dat duurt even." En iedereen, zowel gedeputeer- Zondag 10 september is 't gratis bellen binnen Nederland (m.u.v. bellen naar mobiel) voor alle klanten van Tele2. U bent nog geen klant? Meld u snel aan. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het Zeeuwse VVD-Kamerlid J. Geluk heeft de Ka mercommissie Verkeer en Waterstaat dinsdag voorgesteld minister Netelenbos schriftelijk opheldering te vragen over de gevolgen van de voorspelde vertraging in de bouw van de Westerscheldetunnel met een jaar. Hij wil inzicht in de financiële gevolgen voor de rijksoverheid als hoofdaandeelhouder in de NV Westerscheldetunnel. Hij wil ook van Netelenbos weten hoe zij de continuïteit van de veerdiensten over de Westerschelde denkt te garanderen. Voorts vraagt Geluk zich af of er genoeg druk op de aannemerscombinatie is en wordt uitgeoefend om de werkzaamheden tijdig uit te voeren. De Kamercommissie Verkeer en Waterstaat praat volgende week over het verzoek van de WD-fractie om de vragen aan Netelenbos te stellen. Zo'n verzoek wordt gewoonlijk overgenomen. den als ambtenaren, heeft het druk, merkt Bruinooge op. „Dan blijft wel eens iets liggen. En vergeet niet: ze vragen nogal eens wat hoor. Dat is geen kri tiek op de Statenleden, maar een antwoord van Gedeputeer de Staten moet wel zorgvuldig en correct zijn." Schriftelijk in gediende vragen moeten binnen een maand of zo zijn beant woord, gokt Bruinooge. „En dat kunnen we met een maand ver lengen, geloof ik. Voor monde linge vragen die we schriftelijk moeten beantwoorden gelden weer andere termijnen." In de enquête is een mogelijke oplossing gepresenteerd: vra gen en moties moeten centraal, op één punt, worden bewaakt, zodat altijd duidelijk is wat af gehandeld is en wat nog niet. Bruinooge zal het met de direc teuren van de diverse provincia le directies bespreken, belooft hij. „We blijven streven naar perfectie, al zullen we dat nooit bereiken. Statenleden zijn al tijd ongeduldig En eigenlijk hoort dat ook zo." door Marjolein Reinhoudt OOSTBURG- Meer dan hon derd Enschedese gezinnen, slachtoffers van de vuur werkramp op 13 mei, komen in september en oktober va kantie vieren in de gemeente Oostburg. Zij verblijven aan de kust in vakantiewoningen en stacaravans, die veertien campings en veertien ver huurkantoren in West- Zeeuws-Vlaanderen gratis beschikbaar stellen. Naar aanleiding van de vuurwerkramp riep Oost burg daags na de ramp de grote recreatieondernemers in de gemeente op verblijfs- accommodaties beschikbaar te stellen voor de gedupeer den. „Een spontane actie", noemt W. Naessens van de gemeente Oostburg het initi atief „We zagen hoe de hulpstroom uit binnen- en buitenland op gang kwam en wilden ons steentje bijdra gen." De gemeente was van plan om een bijdrage van tienduizend gulden te leve ren als vergoeding voor de reis- en verblijfskosten. De ondernemers reageerden massaal, wat voor de ge meenteraad reden was het bedrag te verdubbelen. In Enschede wordt door de slachtoffers positief gerea geerd op het gebaar van Oostburg. „Het initiatief wordt enorm gewaardeerd", weet P. de Vos van de ge meente Enschede, die de verdeling van de vakantie adressen samen met de Be langenvereniging van Slachtoffers van de Vuur werkramp 13 mei coördi neert. „Mensen hangen hui lend van blijdschap aan de telefoon. De collega's hier huilen soms spontaan met ze mee." Verhuurbureau De Zuidwes ter in Breskens is één van de achtentwintig ondernemin gen die klaar staan om de En- schedeërs te ontvangen. „Stel dat ons zo'n ramp zou overkomen. Hoe fijn is het dan om er even tussenuit te kunnen. Voor ons was het antwoord op de vraag of we mee wilden werken dan ook heel eenvoudig", vertelt A. Geijssens van De Zuidwes ter Ook recreatieonderne ming De Roompot draagt de vuurwerkslachtoffers een warm hart toe. Op camping Zeebad in Breskens stelt het bedrijf tien caravans be schikbaar. „Wie kan dat nou weigeren", is de reactie van M. van Jole van De Roompot Indicatie De verdeling van de adressen gaat op indicatie van de hulpverleners in Enschede. „Het hangt af van de mate waarin mensen toe zijn aan vakantie", zegt De Vos. Dat betekent volgens haar dat de meest getraumatiseerde mensen naar Zeeuws-Vlaan deren komen. Bijzondere hulpverlening voor de va- kantievierders is er niet. „Dat viel niet te regelen. Mensen kunnen hulp krijgen via de reguliere weg, maar we verwachten niet dat het no dig zal zijn. We willen de mensen niet teveel betutte len. Ze gaan juist op vakantie om alles even van zich af te zetten", aldus De Vos. Bij de verdeling is zoveel mogelijk rekening gehouden met de wensen van de vuurwerk slachtoffers. Oostburg is tot op heden de grootste aanbieder van va kantieadressen voor slacht offers van de vuurwerkramp. In Limburg en het Duitse Sauerland zijn ook acties, zij het mmder omvangrijk. door Roelf Reinders VLISSINGEN - Het loopt niet bepaald storm tijdens de avond openstelling van de loketten van het Bureau Jeugdzorg in Vlissingen en Goes. Ouders en jongeren kunnen sinds begin dit jaar één dag in de week ook 's avonds voor vragen en hulp bin nenlopen. Maar in Goes is dat nog nooit gebeurd, in Vlissingen is het ietsje drukker. De jeugdhulploketten, die in de gebouwen van het algemeen maatschappelijk werk (AMW) zitten, zijn donderdagavond open om ouders en jongeren be ter de gelegenheid te geven om hulp in te schakelen. Eenvoudi ge hulp doen de AMW-instellin- gen zelf, ingewikkelde proble men komen bij gespecialiseerde jeugdzorginstellingen terecht. Directeur H. Teunissen van Maatschappelijk Werk Ooster- scheldegebied constateert dat de Zeeuwen nog te weinig be kend zijn met de mogelijkheid om 's avonds met hulpverleners te spreken.,Toch hebben we het maximale eraan gedaan om vol doende pr te bedrijven", zegt hij. I van Loon van Maatschappe lijk Werk Walcheren vertelt dat het bij haar die ene avond in de week 'niet overdreven druk' is. „Toch komen er wel mensen voor wie een intake-gesprek overdag niet goed uitkwam," Beide instellingen willen on danks de slechte toeloop de avondopenstelling tot eind dit jaar handhaven. Pas dan bekij ken ze of ze ermee doorgaan In Zeeuws-Vlaanderen gaat het Bureau Jeugdzorg elke dag nog gewoon om vijf uur 's middags dicht. De ondernemingsraad van Stichting Algemeen Maat schappelijk Werk Zeeuws- Vlaanderen was tegen de avondopenstelling, 's Avonds werken zou een taakverzwaring voor het personeel zijn. Direc teur R. Oldenziel van de Zeeuws-Vlaamse hulpinstel ling vond het niet nodig tegen deze opstelling te strijden, om dat hij van de instellingen boven de Westerschelde toch al niet de indruk had dat het 's avonds druk was. „Het is ook zeer de vraag of er hier in Zeeuws- Vlaanderen iemand zal komen", zegt Oldenziel. Volgens hem is avondopenstelling van het Bu reau Jeugdzorg wettelijk ook nog niet verplicht. „Voor crisis situaties zijn we 's avonds na tuurlijk wel beschikbaar. Als mensen simpele vragen hebben, komen ze overdag wel." Maat schappelijk Werk Walcheren overweegt ook voor de andere diensten van de stichting de deuren na vijf uur open te hou den. „Mensen hoeven dan niet speciaal vrij te vragen. Dat maakt het klantvriendelijker." (Advertentie) In de nazomer? Ja, raak gepassioneerd door de spannende mix van kerkzang en rap en van ouderwetse welluidendheid en modern elektronisch vernuft tijdens het openlucht-oratorium de Johannespassie te Aardenburg. zie advertentie in deze krant of bel (0118) 695 555 Toegegeven, de algemeen vormende muzieklessen zijn pas net begonnen na de zo mervakantie, maar dat vro lijke Vlissingse meisje van zeven is er inmiddels van overtuigd dat haar kwalitei ten in de muziek fraai kun nen uitkomen. Ze sleepte haar vriendinnetje al mee in haar enthousiasme en laat zich, zoals gebruikelijk, thuis ook niet onbetuigd. Gereed staand voor de volgende les, kwebbelde ze over haar grote plannen. Weetje!", riep ze stralend. „Papa zegt, dat als ik mijn best doe, dan koopt hij een hark voor me!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 49