Gemeente maait minder Terug naar Vilejka Vertraging voor bouw speelzaal Nieuwerkerk PZC Verlenging seizoen stelt eigenaren van strandtenten teleur Cios sponsort korfbalvereniging zeeland woensdag 30 augustus 2000 s 19 Z-Vlaming burgemeester Hengelo Werkstraf voor belastingfraude Jongens gepakt voor inbraak boot Zwaargewond na val van steiger Oponthoud op Schroebrug Celstraf voor inbraak sportkantine Evenement watersporten Oesterdam Geen straf voor uitdelen klap tijdens ruzie Extensief beheer aan rand Zierikzee moet geld besparen Schouwen-Duiveland in oude ansichten REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax; (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl DEN HAAG - Zeeuws-Vlaming van geboorte F. Kerckhaert is met ingang van 1 oktober benoemd tot burgemeester van Hengelo. De vijftigjarige Kerckhaert, afkomstig uit Westdor- pe, verliet Zeeuws-Vlaanderen om in Tilburg sociale weten schappen te studeren. Hij was van 1982 tot 1990 voor het CDA lid van de gemeenteraad in Arnhem, waarvan twee jaar als wethouder. Sinds 1990 is hij lid van de directieraad van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). MIDDELBURG - Een 29-jarige man uit Rotterdam is dinsdag in Middelburg voor valsheid in geschrifte veroordeeld tot een werkstraf van zestig uur en een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf. Politierechter J. Hopmans achtte bewezen dat de Rotterdammer de omzetbelasting over 1995 had ontdoken en verder eind9 5 in Brouwershaven 32.000 gulden minder op de factuur van een verkocht zeiljacht had gezet. Ook vond hij bewezen dat met een valse werkgeversverklaring begin '97 de ING-bank in Vlissingen ertoe was bewogen een hypotheek te verstrekken. GOES - De politie in Goes heeft maandagavond vier jongens van 13 tot 15 jaar in de kraag gepakt toen ze inbraken in een motorkruiser, die afgemeerd lag aan de Houtkade in Goes. De zoon van de eigenaar van het schip betrapte de jongens en waarschuwde de politie. De vier hadden een zwemvest, een luidspreker en gereedschap meegenomen en bleken al eerder lampen van boord te hebben gestolen. De goederen zijn m be slag genomen en tegen de vier is proces verbaal opgemaakt. ARNEMUIDEN - Twee mannen uit Arnemuiden zijn maan dagmiddag gewond geraakt bij een val van een steiger. Eén van hen liep een zware hoofdwond op en is behandeld in het ziekenhuis, de ander raakte licht gewond. De twee waren in hun woonplaats een woonhuis aan het schilderen. Ze hadden een ladder op een metalen werkplatform gezet. Hoe het onge luk precies is gebeurd, is nog niet duidelijk MIDDELBURG - Van 4 tot en met 29 september moet het ver keer rekening houden met oponthoud op de Schroebrug over het Kanaal door Walcheren in Middelburg. In die periode wordt conserverings- en schilderwerk aan de brug uitge voerd. Daarbij zal een hoogwerker worden ingezet. De dage lijkse werktijden zijn van half acht 's ochtends tot vier uur s middags. Direct na de ochtendspits zal vaak voor het gemoto riseerd verkeer een rijstrook worden afgesloten. Van 18 tot en met 21 september wordt ook 's nachts gewerkt. Voetgangers en fietsers worden dan over een van de rijstroken geleid. MIDDELBURG - Een 23-jarige asielzoeker uit Hooghalen zag door geldgebrek geen andere uitweg dan op dievenpad te gaan. Dat bleek dinsdag op de zitting van de Middelburgse politierechter. Zo wist hij op 14 juli dit jaaf in Westkapelle in het clubhuis van de korfbalvereniging De Stormvogels in te breken. Hij nam daar kleingeld en eten en drinken weg. De man moest zich ook nog verantwoorden voor kruimeldief stallen in Assen en Valkenburg. Officier van justitie R. Ram- meloo eiste drie maanden cel. Politierechter J. Hopmans leg de twee maanden gevangenisstraf plus een maand voorwaar delijk op. Ook moet de verdachte zeshonderd gulden schade vergoeden aan de Westkapelse korfbalvereniging. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Het seizoen voor de strandpaviljoenhouders aan de Schouwse kust wordt in to taal met anderhalve maand ver lengd. Van 15 maart tot 1 no vember mogen de ondernemers op het strand hun deuren ope nen voor het publiek. Maar de .strandtenthouders willen meer: vergunningen voor het hele jaar. De uitbreiding van het seizoen voor de strandtenthouders is het resultaat van overleg tussen gemeente Schouwen-Duive land, provincie, Rijkswater staat en het waterschap. Voor heen mochten de ondernemers tussen 1 april en 1 oktober hun bezoekers op de stranden aan de Schouwse kust ontvangen. De achterliggende gedachte van deze 'oude' regeling is dat de pa viljoens tijdens het stormsei zoen (van half oktober tot medio maart) van het strand af zijn. Wensen Met de seizoensverlenging komt de gemeente tegemoet aan de wensen van de Schouwse strandtenteigenaren Welis waar moeten zij ook nu nog hun bedrijf na 1 november oprui men, maar een verbeteping is het zeker wel. „Met de nieuwe rege ling pikken ze nu in ieder geval de paas- en herfstvakanties mee", legt gemeenteambtenaar T. Rigter uit. De ondernemers zelf zijn echter minder enthousiast. „We zullen deze mogelijkheid in dankbaar heid aanvaarden, maar het is niet voldoende", stelt P. Fierens, secretaris van de Vereniging Strandpaviljoenhouders Schouwse Kust (VSSK). Wapen De leden van de VSSK proberen al jaren 'jaarrond-exploitatie' van de strandtenten te bewerk stelligen. Met de Derde Kustno- ta, die in oktober officieel ge presenteerd zal worden, hopen zij een stevig wapen voor die strijd in handen te krijgen. Deze biedt gemeenten immers de ge legenheid permanente strand tenten, onder bepaalde voor waarden, op te nemen in het bestemmingsplan Of ook de Schouwse onderne mers in aanmerking komen voor jaarvergunningen zal in de toe komst moeten blijken. De nieu we Kustnota schept de moge lijkheid, maar wethouder C Veerhoek van recreatie en toe risme weet dat 'de basis van de ze nota het streven naar een veerkrachtige kust' is. Aan per manente strandpaviljoens wor den in dat kader allerlei eisen gesteld. De wethouder benadrukt dat de gemeente op zich 'niet afkerig' tegenover jaarvergunningen staat. „Maar éls we het toe staan, zullen ook wij bepaalde criteria vaststellen.'' Hij denkt daarbij aan de regel dat een strandtent niet in een duin- of natuurgebied mag staan maar op een plaats waar ook in de winter veel dagtoeristen en be woners komen Daarnaast moe ten de duinen en het strand bij het permanente paviljoen 'sta biel zijn'. Hete brij Wethouder Veerhoek wil nu echter niet op de zaken vooruit lopen ,,Ik wil eerst de definitie ve versie van de Derde Kustnota afwachten. Dan komt het over leg van het Zeeuws Overleg Wa terkeringen. En dan pas zijn wij aan de beurt", schetst hij de gang van zaken. Fierens stoort zich eraan dat op landelijke ni veau de kaarten duidelijk op ta fel liggen, terwijl de gemeente 'om de hete brij heen lijkt te draaien'. „We willen nu einde lijk een keer de mening van deze gemeente ten aanzien van de permanente strandtenten ho ren." THOLEN - Op de Speel mansplaten aan de Oes terdam bij Tholen vindt op zaterdag 2 september het Wakeboard Event 2000 plaats. Van 10.00 tot 18.00 uur worden demonstraties ki- te-surfen, waterscooters, jetski's en bungy run ge geven Ter afsluiting van het zo merseizoen 2000 treedt op zondag 3 september de band Nightbird op. Het optreden duurt van 14 00 uur 's middags tot 19.00 uur 's avonds. MIDDELBURG-De Mid- delburgse politierechter heeft dinsdag een 29-jari- ge vrouw uit Zierikzee, die verdacht werd van een mishandeling, geen straf opgelegd. De vrouw had vorig jaar september in haar woonplaats een an dere vrouw een fikse klap I in het gezicht gegeven. I Daardoor werd het gebit van het slachtoffer be schadigd. I De Zierikzeese had ruzi ënde kinderen op hun ge drag aangesproken, met I het gevolg dat ook andere ouders erbij betrokken geraakten. Het slachtof fer wilde verhaal halen. Ook twee mannen be moeiden zich ermee. Vol- 1 gens de verdachte had ze uit zelfverdediging ge- I handeld, nadat een van de I mannen haar hardhandig beetpakte en tegen de muur drukte. Het slacht offer zou haar toen met een stok op haar handen i hebben geslagen. „Ik heb j uit angst teruggeslagen", II zei ze op de zitting. Haar raadsman J. Albi- I cher beriep zich op nood- weer De advocate van het i slachtoffer diende giste ren een schadevergoeding van 11.000 gulden in, maar die werd afgewezen. Officier van justitie R. Rammeloo eiste 750 gul den boete en vier weken voorwaardelijke gevan- I genisstraf. De politie- rechter zag wel wettig bewijs, maar hij kon het j incident moeil j k inschat ten. „Ik twijfel." Reden voor de politierechter om de vrouw te ontslaan van rechtsvervolging. door Michelle Koek GOES - Korfbalvereniging TO- i GO uit Goes wordt sinds afgelo pen zaterdag gesponsord door het CIOS van het ROC Zeeland. De sponsoring moet het CIOS in de Zuid-Westhoek van Neder land meer naamsbekendheid opleveren. Daarnaast wil het CIOS via sponsoring de korf balsport promoten. Het Al team van TOGO heeft nieuwe shirts en trainingspak ken gekregen. Dick Krijger, trainer van het team, is er uiter mate blij mee. Zaterdag 2 sep tember speelt zijn team voor het eerst in het nieuwe tenue een competitiewedstrijd. Ook Carin Biesterbosch, oplei dingsmanager van het CIOS, is opgetogen over de sponsoring. „In competitieverband be strijkt de korfbalvereniging vrijwel de hele Zuid-Westhoek van Nederland. Het Al team van TOGO zal ons op die manier zeker meer naambekendheid bezorgen. door Marcel Modde NIEUWERKERK - De opening van een nieuwe peuterspeelzaal in Nieuwerkerk is zeker een jaar vertraagd. De tegenslag wordt volgens beleidsambtenaar J. Schlicher van de gemeente Schouwen-Duiveland veroor zaakt door de laat gestarte plan ning en stroef verlopende onderhandelingen met de aan nemer over de bouwkosten. De huidige Peuterspeelzaal Nieuwerkerk is er slecht aan toe. De vloeren van het meer dan twintig jaar oude semi-perma- nente gebouw zijn rot en ook het dak vertoont mankementen. Bovendien lokt het pand door zijn weinig florissante uitstra ling vandalisme uit, aldus peu terleidster J. de Valk-Folmer. ..Het is volledig afgekeurd." Op de speelzaal zitten 48 kinderen. De accommodatie is vi j f ochten den in de week geopend Het bestuur van de speelzaal zee natuurlijk, dat was ook erg indrukwekkend", wil Nadia er nog wel aan toevoegen. Het zijn dus niet alleen de 'grote' dagtrips zoals een bezoek aan de Efteling of Neeltje Jans die de kinderen zijn bijgebleven. „Je moet wel bedenken dat de meeste kinderen nog nooit de zee hebben gezien", legt begeleidster Sinaida uit. Waar zij de afgelopen weken vooral van heeft genoten, is de blijdschap van de kinderen. „Voor hen is alles nieuw. Het enige wat ze gedaan hebben is gewoon 'genieten'." Heimwee Omdat iedere dag de kinderen weer nieuwe erva ringen opdeden is het voor Sinaida moeilijk aan te geven wat de mooiste dag van de vakantie was. Het belangrijkste vindt zij dat de kinderen het naar hun zin hadden. „En dat is wel gelukt. Zo heeft bijvoorbeeld niemand heimwee gehad." Het hoogtepunt van de vakantie is volgens Sinaida het prachtige weer. „Sinds we hier aangekomen zijn heeft de zon geschenen. Alleen dat al is een prachtige ervaring." Dinsdagmorgen staan de koffers al klaar voor vertrek. De bezoekers rest nog een paar uur va kantie voordat de reis terug naar huis gemaakt zal worden. Met de bus vertrekken ze richting Duits land, waar ze op de nachttrein naar Minsk zullen stappen. De jonge gasten willen hier nog niet aan denken Nastja vat namens de groep het gevoel samen. „Ik wil nog niet naar huis. Het is hier erg leuk." ijvert al zo'n drie jaar voor ver vangende nieuwbouw op de huidige locatie aan de Ribes- straat. De Valk begrijpt niet waarom de gemeente de situatie zo laat aanslepen. „Eerst was het de bedoeling dat we per au gustus in ons nieuwe pand zou den gaan. Dat is dus duidelijk niet gehaald; ze moeten zelfs nog met de bouw beginnen. Ver volgens kwam het bericht dat we in de herfstvakantie moesten verhuizen naar de tijdelijke op vang in het dorpshuis en van de week hoorde ik dat het nog wel kan aanslepen tot de kerstva kantie. Op zo'n manier kun je niets plannen." Maar ook die termijn wordt niet gehaald, liet medewerker ac commodaties Schlicher van de gemeente Schouwen-Duive land dinsdag weten. Hij ver wacht dat de bouwprocedure op z'n vroegst januari 2001 in gang kan worden gezet. „Zoals het er nu naar uitziet, hoop ik dat het nieuwe gebouw bij het begin van het schooljaar 2001/2002 kan worden opgeleverd." Schli cher wijt die vertraging onder meer aan de laat gestarte plan- door Famke van Loon ELLEMEET - De 'Pagode' van de Efteling is een aantal keren op het tekenpapier vastgelegd. An deren hebben uit het vakantieprogramma de vaartocht over het Grevelingenmeer, het uitje naar een subtropisch zwemparadijs of 'gewoon' een bezoekje aan het strand gekozen. Het zijn de indrukken van een zomervakantie in Ellemeet van 48 kinderen uit Wit-Rusland. De tekeningen vertellen het hele verhaal: ze hebben een onverge telijke vakantie gehad. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland experi menteert in Zierikzee en omge ving met extensief maaibeheer. Dat houdt in dat sommige gras velden slechts twee tot drie keer per jaar gemaaid worden in plaats van elke week. Per keer is maaien van langer gras welis waar duurder doordat er speci ale machines moeten worden ingehuurd, maar desondanks verwacht de gemeente door de ze manier van werken de kosten te halveren. Minder maaien kan lang niet overal, volgens bureauhoofd cultuurtechniek van de ge meente Schouwen-Duiveland W. de Visser. Daarom is voor wat betreft het experiment met ex tensief maaibeheer gekozen voor locaties aan de rand van Zierikzee. Dat is gedaan omdat minder maaien verruiging van een veld tot gevolg heeft en daar is lang niet iedereen van gechar meerd, weet De Visser. Verruiging Met het gegeven in het achter hoofd dat veel Schouwen-Dui- velanders gesteld zijn op orde en netheid, is ook gekozen voor een combinatie van intensief (elke week) met extensief maaien. De verruiging versterkt de natuur waarden, maar maakt een veld tevens minder goed toeganke lijk voor mensen die er hun hond willen uitlaten. De Visser: „Daarom houden we bijvoor beeld op het veld achter de nieu we bushalte bij de Zaagmolen - een van de proeflocaties - rond om een strook van een meter of zes kort en laten we het midden stuk verruigen." Of je in de praktijk vast kunt De gemeente Schouwen-Duiveland streeft naar een bedrijfsmatige aanpak van het groenonderhoud. houden aan het slechts twee tot drie keer jaar maaien van een veld, hangt af van de weersom standigheden. Bij groeizaam weer - afwisselend zon en regen - kan de verruiging ongewenste vormen aannemen en moet als nog extra gemaaid worden. De Visser: „En als je lang gras maait moet je kiezen of je het af gemaaide gras laat liggen en verhooien of afvoert. Als het af voert kost dat weer extra geld." Minder maaien bespaart niet al leen geld, maar ook tijd. Tijd die dan weer besteed kan worden aan andere onderdelen van het groenonderhoud. „Want waar we naar toe willen, is echt een bedrijfsmatige aanpak van het groenonderhoud', legt De Visser uit. Als het systeem van minder maaien aanslaat en twee ach tereenvolgende jaren gehand haafd wordt, kan de gemeente een stapje verder gaan door sommige grasvelden nog maar één keer per jaar met de maaier te bezoeken. Dat levert de grootste besparing op. Het bete kent voor de lokatie in kwestie een halvering van de kosten. Het experiment past volgens De fotoPieterHonhoff Visser prima in het nog te ver schijnen groenbeheersplan van de gemeente Schouwen-Duive land, waarin staat omschreven welke kant de gemeente met het gemeentelijk groen uit wil. „Daar zijn we een heel eind mee, maar het is nog niet operatio neel." De Visser verwacht dat het groenbeheerplan nog dit na jaar het levenslicht ziet. weken vakantie in Elle- foto Janne Wolterbeek door Cor Pols Een delegatie uit Zierikzee werd op 15 mei van het jaar 1955 ont vangen op het stadhuis van de Franse stad St. Hilaire-du-Harcouêt. Zierikzee knoopte na de watersnoodramp van 1953 nauwe vriend schapsbanden aan met deze stad. De Franse stad bood Zierikzee na de ramp niet alleen hulp in natura, maar er werd ook een 'tweelings broederschap' aangegaan. Een delegatie onder leiding van burge meester K. Schuurbeque Boeije bracht in 1955 een bezoek aan St. Hilaire. Bij deze gelegenheid reikte de Zierikzeese burgemeester een aantal erepenningen uit. Zijn collega-burgemeester Cuche en de heer Guillaune kregen een exemplaar in zilver. Bronzen erepen ningen waren er voor de heren Jaunet, Cheval, Tharaux en Martin. Voor de kinderen uit de omgeving van de Witrus- sische stad Vilejka lijkt het of ze gisteren aange komen zijn in Ellemeet. Drie weken lang was de CJV Evangelischer Kirchenkreis Oberhausen van Gerhard Meyer hun thuis Deze vakantie aan de Nederlandse kust is voorbij gevlogen. Graag wa ren ze nog wat langer gebleven, maar ze moeten terug: volgende week beginnen thuis de scholen weer. Druk programma De vakantievierders hebben een druk programma achter de rug. De elfjarige Tamara hoeft echter niet lang na te denken wat ze het leukste vond van de vakantie: „De Efteling en het zwembad" Haar twee vriendinnetjes Nadia en Nastja beamen dit De drie meisjes zitten dinsdagmorgen aan de picknicktafel en kijken terug op hun geslaagde vakantie in Nederland. „Ja, en het strand en de ning. Het meest essentieel is evenwel de stroef verlopende onderhandelingen met de loka le aannemer. Budget De gemeente heeft voor de nieuwbouw een budget gereser veerd van vier ton. De offerte van het bouwbedrijf viel aan merkelijk hoger uit. Over het exacte verschil in vraag en aan bod wordt door de gemeente geen mededeling gedaan. Vorige week werd bekend dat burge meester en wethouders een nieuw aanbestedingsbeleid wensen, om een antwoord te bieden op de stijgende vraag prijzen van de drukbezette aan nemers. Het werkbestuur van Peuter speelzaal Nieuwerkerk heeft deze week overleg over het voortdurende uitstel van de tij delijke verhuizing en nieuw bouw. Volgens De Valk is het in de huidige situatie slecht wer ken. „Misschien is het voor de kinderen en ons beter als we al vast maar overstappen naar het dorpshuis. Dat brengt in ieder geval een stukje rust mee." De kinderen uit Wit-Rusland staan op het punt om huiswaarts te keren na drie Voor vertrek worden de paspoorten nog even bekeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 41