Men Work geeft internetsite vorm Tegenwicht aan oorlogsgeweld PZC Puzzelend op de hoogte van cursussen ROC Bergse binnenstad vormt decor openluchttheater Babyspeciaalzaak vult gat in markt Waterlandkerkje ontvangt 43 acts tijdens Cultuurland zeeland 18 Vormgevers zetten bedrijf op in Middelburg in detail ondernemend zeeland Boekenbeurs in Veerse kerk Provincie steunt Moluks centrum kunst cultuur Jan Montyn etst geluksbrengers in moeilijke tijden woensdag 30 augustus 2000 door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Het kantoor, de werktafels en kasten, de lampen en zelfs de software voor administratie en archief bouwde het team van het nieu we internetdesign- en grafi sche vormgevingsbureau Men@Work ('Men at Work') zelf. De vier stafleden van het Middelburgse bedrijf zetten in tien maanden tijd aan de Kin derdijk hun organisatie op. Tussen de rood en grijs geverf de wanden van het kadepand bouwen zij internetsites en ontwikkelen ze concepten voor zowel elektronische als tradi tionelere, gedrukte presenta ties voor bedrijven en instellin gen. Compagnons Marcel Urgert en Thijs van der Schaaf zijn gra fisch vormgevers en hun liefde voor dat vak verloochent zich niet. „Wij willen daaraan vast houden. Daarom verzorgen we naast multimedia brochures ander traditioneel werk. We willen een full-servicebureau zijn, maar pretenderen niet dat we alles kunnen. Onze kracht ligt in concepten en vormge ving. Daarbij werken we aan een netwerk van andere bedrij ven die sterk zijn in andere za ken. Bijvoorbeeld e-building, wanneer een site complexe koppelingen vergt", zegt Van der Schaaf. Op hun beurt is Men@Work on derdeel van het netwerk van De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. Bojani Damesmode opent donderdag 1 september de deu ren aan de Dorpsstraat in Heinkenszand. Bojani (spreek uit. bodjani) is de onderneming van de vriendinnen Caroliene de Vlieger, Jeannet Witte en Heieen de Waard. Zij doopten de winkel met de eerste letters uit de namen van hun zonen Boy, Jan en Niek. In de zaak verkopen zij vlotte damesmode in de maten 36 tot en met 48. Tot en met zaterdag houdt Bo jani open huis waarbij de drie onderneemsters zichzelf en hun zaak voorstellen. Pearle Opticiëns introduce ren de Dataviewbril; een bril die werken met computer beeldschermen rustiger voor de ogen moet maken. De bril, die ook voor niet-brildragers geschikt is, heeft een speciale kleuring van de glazen en een zevenlaagsontspiegeling en kan gecombineerd worden met een bestaande bril. Volgens Pearle kunnen werknemers de bril laten vergoeden door hun baas op grond van het Arbobe- sluit. Futura Infratransfer, een Middelburgs bureau dat com municatiemiddelen ontwik kelt. Die samenwerkingen in projecten voor opdrachtgevers als de wereldtentoonstelling in Hannover en Waterland Neel- tje Jans, noemt Van der Schaaf erg inspirerend. Daardoor ont wikkelt het netwerk voor het bedrijf weer verder Samen werking in Zeeland vindt de voormalige Dordtenaar toch al verrassend ontspannen gaan. „Voor een jong bedrijf in de Randstad is het hard. Koppen rollen daar snel. In Zeeland voel ik me thuis. Hier neemt een klant gerust een relatie mee naar een afspraak, zodat die even kan kennismaken." Tussen de powerpoint- en flashpresentaties, de sitebouw en -beheer en de grafische De eerste regiovestiging van de Rotterdamse uitzendorga nisatie Amdu heeft zich geves tigd in de Nieuwstraat in Ter- neuzen. Het bureau wordt geleid door Madeion Doornbos en Katinka van den Eynde. In deeltijd geeft een administra tieve kracht ondersteuning. De organisatie is onderdeel van het Brabantse bedrijf in hijs- kraanverhuur Amdu. Het uit zendbureau bemiddelt en deta cheert in alle branches en verzorgt ook opleidingen, waaronder die tot kraanma chinist. Sinds de start eind juni hebben zich tussen de 75 tot 100 uitzendkrachten inge schreven, meldt Van den Eyn de. Bedrijven en ingeschreve nen worden met nieuwsbrieven geïnformeerd. De Sluisse modezaken hou den op woensdag 20 september hun jaarlijkse gezamenlijke modeshow. De show wordt ge houden in restaurant Hof ter Mude in Sluis en begint om 20 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de deelnemende winkels. vormgeving door vinden de compagnons speelruimte om wat te doen voor de internet- presentie van kunstenaars, zo als voor Zeeuwse kunstkring Het Getij. Ook wordt samen met opdrachtgever Scoop een vraag- en aanbod-site ge maakt, waarop vrijwilligers en instellingen elkaar kunnen vinden. ..Het is belangrijk ook op die manier met Zeeland be zig te zijn." VEERE - De Grote Kerk in Vee- re is zaterdag 2 september voor de achtste maal onderkomen voor een grote antiquarische en tweedehands boekenbeurs. Tijdens de beurs zijn er zo'n 25 standhouders van zowel bin nen als buiten Zeeland. Vanuit Midden-Zeeland komen onder meer antiquariaat Laarmans uit Goes en Delta Boeken uit Middelburg. Het Koninklijk Zeeuws Genootschap der We tenschappen biedt publicaties aan. Uit Zeeuws-Vlaanderen komt het Terholens antiquari aat Secundus. Onder de anti quariaten van buiten de pro vincie is een specialist in origi nele, antieke prenten en gravu res. De toren van de kerk uit 1437 is open voor beklimming. De beurs is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Compagnons Marcel Urgert (1) en Thijs van der Schaaf in hun kantoor aan de Kinderdijk in Middel burg. foto Ruben Oreel door René van Stee TERNEUZEN - Babyhuis Melissa aan de Axelsestraat in Terneuzen opent vrijdag haar deuren. De nieuwe winkel is verreweg de grootste babyspeciaalzaak in Zeeuws- Vlaanderen. Verspreid over twee verdiepingen en met een verkoopoppervlak van ruim vierhon derd vierkante meter, biedt de winkel een uitgebreid assortiment aan kinder- en wandelwagens, kinderkamers, kleding in de maten 50 tot en met 104, positiekleding en badsets. Daarnaast is er een ruime keu ze uit cadeau-artikelen, speelgoed, ver zorgingsartikelen en accessoires. Met de opening van Babyhuis Melissa komt eigenaar R van den Bossche (27) te recht in een voor hem totaal onbekende be drijfstak. Desondanks heeft de voorheen in de bouwwereld actieve inwoner van Kuitaart veel vertrouwen in de grootscha lige opzet van zijn alles-onder-één-dak- babyspeciaalzaak. „Zo'n anderhalf jaar geleden kwam ik na de geboorte van m'n dochter Melissa, naar wie de winkel ook vernoemd is, tot de ont dekking dat het aanbod van de babywin kels in de regio Zeeuws-Vlaanderen vrij beperkt was. Uit marktonderzoek bleek dat de streek voldoende mogelijkheden bood, zeker voor de grootschalige opzet zoals wij die voor ogen hadden", verklaart Van den Bossche. De keus om een babyspe ciaalzaak te beginnen was daarna snel ge maakt. Na een zoektocht van ruim jaar viel het oog op het voormalige pand van Wisse Schilders aan de Axelsestraat in Terneu zen. Hierbij waren onder meer de centrale ligging in Zeeuws-Vlaanderen en het be schikbare winkeloppervlak volgens Van den Bossche van doorslaggevend belang. Het babyhuis wordt een familieonderne ming. Van den Bossche: „M'n vader is mede-ven noot en heeft ook geholpen aan de groot scheepse verbouwing van het pand. M'n moeder gaat fulltime meewerken in de zaak en mijn echtgenote Anja komt in ok tober ons team versterken. door Henk Postma VLISSINGEN - Honderden op leidingen, cursussen trainin gen en vormingsactiviteiten, verspreid over acht gebouwen in Vlissingen, Middelburg, Goes en Zierikzee. Hoe word je daar nog wijs uit? Het ROC Zeeland is in deze provincie veruit de omvangrijkste aanbieder van leermogelijkheden. Er wordt doelbewust aangestuurd op een organisatievorm waarbinnen al die mogelijkheden een duidelijk herkenbaar plekje krijgen. Maar dan nog zal het soms puz zelen blijven, om aan de weet komen of er iets van je gading bij zit. Van die nood wordt nu een deugd gemaakt. Om de educa tieve mogelijkheden voor vol wassenen onder de aandacht te brengen, biedt het ROC het pu bliek binnenkort huis-aan-huis enkele puzzeltjes aan. Wie die goed oplost, maakt kans op een prijs: een fiets, een ministep of discman. Volwassenen „Dat jonge mensen bij ons mid delbare beroepsopleidingen kunnen volgen, weet iedereen zo langzamerhand wel", zegt ROC-medewerkster F. Consten, „Minder bekend is dat we ook volwassenen een breed pakket aan leermogelijkheden bieden. Die kunnen bij ons niet alleen voor een mavo-, havo- of vwo- -opleiding terecht, maar ook voor het leren van een taal, of voor vormende activiteiten op kunstzinnig of maatschappelijk gebied. Dat varieert van cursus sen tuinieren, boetseren, foto graferen, tekenen of schilderen tot leren hoe je kleinkinderen een verhaaltje voorleest, trai ningen in durf en zelfvertrou wen of vergadertechniek." Slagzinnen De puzzelwedstrijd die via de huis-aan-huisbladen pagina groot wordt verspreid, is be doeld om al die educatieve activiteiten voor volwassenen onder de aandacht te brengen. Deelnemers moeten drie slag zinnen opsporen die verstopt zijn in een reeks teksten, vragen en trefwoorden over het leer- aanbod voor volwassenen. De puzzelpagina verschijnt op 12 september midden in de lande lijke Week van het Leren, een door het ministerie van Onder wijs, Cultuur en Wetenschap pen in het leven geroepen cam pagne die ouderen aanspoort weer te gaan leren. „De bedoeling van die week is volwassenen te laten zien dat le ren ook leuk kan zijn. Vandaar het idee om er een spel van te maken", zegt Consten. Sinds april van dit jaar stuurt ze bin nen het ROC een werkgroepje aan dat tot taak kreeg op de Week van het Leren in te spelen. Het idee om met puzzeltjes aan de weg te timmeren was snel ge boren. „Puzzelen is iets wat heel veel mensen leuk vinden. We kunnen er de mogelijkheden van de volwassenen-educatie op speelse manier mee onder de aandacht brengen." De werk groep ontwierp de puzzels zelf, en legt momenteel de laatste hand aan de uiteindelijke vorm waarin ze zullen worden gepu bliceerd. De puzzelpagina wordt niet alleen huis-aan-huis bezorgd. Er komen ook stapels van in bibliotheken, wachtka mers en arbeidsbureaus te lig gen. MIDDELBURG - De provincie Zeeland steunt het Moluks in loopcentrum in de Middelburg se Rijnstraat met vijfduizend gulden. Het centrum is opgezet door de werkgroep Satu Bangsa, Satu Djiwa (Eén volk, één ziel) na het uitbreken van de onlusten op de Molukken. In het inloopcen trum komen Molukkers niet al leen om het nieuws over de Mo lukken te volgen. Ze vinden in het wijkgebouw ook steun aan elkaar. Velen hebben familie in het oorlogsgebied wonen. Het college van burgemeester en wethouders in Middelburg trok onlangs 15.000 gulden uit voor het Molukse centrum. door Ernst Jan Rozendaal WATERLANDKERKJE - Za terdag 9 september vindt in Wa terlandkerkje voor de negende keer het festival Waterland Cul tuurland plaats. De organisatie heeft berekend dat het zeshon derd inwoners tellende dorpje de afgelopen jaren 43 acts heeft ontvangen uit alle hoeken van de wereld. De komende editie vormt daarop geen uitzonde ring. De artiesten komen uit Ne derland en België, maar van een aantal liggen de wortels in de tropen. De stichting Waterland Cul tuurland organiseert het festi val al enkele jaren in samenwer king met muziekclub N9 uit Eeklo. Dat verklaart de Vlaam se invloeden in de programme ring, hetgeen weer resulteert in een behoorlijk aantal Belgische bezoekers. Dit jaar staan vijf acts gepro grammeerd op drie verschillen de locaties. Het festival wordt in de Dorpsschool geopend (om 18.30 uur) door kinderboeken schrijver Mare de Bel. In Vlaan deren heeft hij een grote naam, in Nederland nog niet. Vanaf november zou dat kunnen ver anderen wanneer hier de film Blinker en de Bakfietsbioscoop in première gaat. De rolprent is gebaseerd op een van De Bels boeken. In totaal publiceerde hij er zesenveertig. Een tweede Blinker-film Blinker en het Bag Bag-juweel) staat op sta pel. Over zijn boeken en de ver filmingen vertelt De Bel aan kinderen vanaf negen jaar. Om 19.30 uur is in de Neder lands-Hervormde Kerk de beurt aan DobroJean, ofte wel Vla ming Jan Oelbrandt. Hij debu teerde vorig jaar met de akoesti sche cd Bout time, waarop hij zich een specialist betoont op de resonatorgitaar, ook wel dobro genoemd. DobroJean put zijn inspiratie uit de zwarte coun- tryblues. Niet alleen zijn zijn liedjes getoonzet in de traditie van de jaren twintig en dertig, hij heeft ook klassiekers uit die tijd op het repertoire. In het dorpshuis treedt om 20.30 uur de Noord-Hollandse groep De Kift aan. Hun repertoire is Nederlandstalig maar op geen enkele manier te vergelijken met dat van succesvolle bands als Blof of De Kast. De teksten zijn gebaseerd op literaire wer ken van onder anderen Jan Arends, Wolfgang Borchert, Ni- cola j Gogol en Venedikt Jerofe- jev. Muzikaal wordt geswitched tussen genres als fanfare, wals en tango en het werk van Kurt Weill en Tom Waits. Is De Kift oer-Hollands, zoals de naam doet vermoeden is Nabin- dibo (Dorpshuis. 22 uur) dat in het geheel niet Vier vrouwen vertolken polyfone Afrikaanse gezangen en begeleiden zich op ratels, een kleine spleetdrum en kalebassen. De enige man in het gezelschap speelt grote trom. Een aantal van de zangeressen figureert op de platen van de be kende groep Zap Mama. Volgens de stichting Waterland Cultuurland is afsluiter Wawa Dada Kwa op het ogenblik dé sensatie van Antwerpen. De groep speelt op wereldmuziek festivals enin hippe tenten en de single 'Emilio' heeft de groep in Vlaanderen beroemd gemaakt. In hun swingende muziek zitten invloeden van ska, brazil, soukous, pop en funk. Wawa Dada Kwa speelt om 23.15 uur in het Dorpshuis door Ernst Jan Rozendaal BERGEN OP ZOOM - Achten twintig theatergroepen toveren de binnenstad van Bergen op Zoom zondag 10 september om in een openluchttheater. Voor de zestiende keer vindt dan het Straattheater Festival Bergen op Zoom plaats. De artiesten komen uit binnen- en buitenland. Ze treden van 13.30 uur tot 18.00 uur aan op de Grote Markt, het Beursplein, het Thaliaplein en in de Bos straat. Op het programma staat onder meer het poppentheater Lejo In hun voorstelling Klein kunst wordt gespeeld vanuit een kleine verrijdbare poppenkast. Daarin vertonen een pianist, een goochelaar en een kinder koor hun kunsten. Acrobatiek is te verwachten van de Bomba Brothers, die vorig jaar het Straattheater Concours wonnen. Het beeldend theater De Muzen komt met de voorstel- Poppentheater Lejo ling Phineus, over een goed lachse koning. Hij wordt op een draagbaar vervoerd door twee mopperende figuren. Maar in de draagbaar schuilen nog meer wezens. Op de Grote Markt staat de Tent der Romantiek van theater De Verloren Tijd Ieder een die verliefd is of dat wil wor den, kan er zijn licht opsteken Theater Zazot heeft een muzi kale act. Op een bakfiets staat een drumstel. Bob bestuurt de fiets en bespeelt het drumstel. Babs speelt melancholieke wijs jes op haar accordeon. LaViolou is een koningin van eenvoudige komaf. Zij zoekt on der het publiek haar hofhou ding en verleidt zo mensen met haar mee te doen. Wegens het succes van vorig jaar treedt ook theater Kei aan Dat laat kinde ren muziek maken op trommels, ratels, sambaballen en klep pers. Uit Bergen op Zoom ko men de gezelschappen Phoenix en Merijntje Gijzen. In de kiosk van het Thaliaplein spelen tijdens de Straattheater dag verschillende harmonie-or kesten uit Bergen op Zoom en omgeving. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Jan Montyn is een buitenbeentje in de kunst. Zijn werk past niet echt binnen bestaande stromingen en zijn oorlogsverleden wordt hem door velen nagedragen. Toch is zijn werk populair, evenals zijn levensverhaal. De biografie die Dirk Ayelt Kooiman in 1982 over hem schreef was een best seller. Op het ogenblik expo seert Montyn in Galerie T in Middelburg waar hij zaterdag ook een lezing komt geven. Montyn is in 1924 in Oudewater geboren. Behalve huis- en deco ratieschilder, was zijn vader daar ouderling in een streng ge reformeerde kerk. Als oudste zoon leek Jan Montyn zijn vader te gaan opvolgen. Hij ging mee op karwei en keek bij het men gen van de kleuren. Volgens kunsthistorica Carin Reinders ontwikkelde hij toen al een voorkeur voor de kleuren om ber, oker, sienna en Pruisisch blauw, iets wat op de etsen in Galerie T nog steeds is terug te zien. Montyn bleek talent voor teke nen te hebben. De Haagse kunstcriticus H. P. Bremmer was over zijn eerste probeersels zeer te spreken en raadde hem aan door te gaan. Montyn be sloot een avondcursus te volgen aan de lekenschool. Dat was in 1939. Kort daarop brak de Tweede Wereldoorlog uit, die bepalend zou blijken voorMon- tyns levensloop. Hij wilde uit het verstikkende milieu van zijn ouders ontsnappen en vreesde opgepakt te worden voor de Ar- beidseinsatz. Dat bracht hem ertoe zich in 1944 aan te melden bij de Duitse marine. „Ik heb de foute keus gemaakt", zei hij hierover een aantal jaren gele den in de PZC. „Maar dat is ge makkelijk gezegd, want er was niets te kiezen Thuis in Oude water hadden we geen radio, je was van alles afgesloten. Je wist niets. Ik was jong en had maar één ding: ik wilde weg van huis. Pas na de oorlog zag ik wat er gebeurd was. De vernietiging, de beelden van de kampen. Ik wilde alles weten, heb alles ge lezen tot ik er gek van werd. Ik heb gesproken met de slachtof fers." Schuldbesef De verschrikkingen die Montyn zelf meemaakte tijdens de oor log en het schuldbesef over de keuze die hij had gemaakt, wicht bieden aan het oorlogsge weld, hij wil dat zijn werk een porte bonheur is, een geluks- brenger in moeilijke tijden Na de oorlog werd Montyn dooi de kinden-echter veroordeeld tot een verblijf van drie jaar in een heropvoedingsgesticht. De gebeurtenissen hadden hem wel tot een outsider gemaakt Zijn 'foute' verleden maakte dat mensen hem meden en ook later in de kunstwereld bleek niet ie dereen op hem gesteld. Hij hield (en houdt) zich afzijdig omdat hij grote delen van het jaar doorbrengt in Frankrijk en Thailand. Maar omdat zijn kunst weinig verwantschap vertoont met het werk van an dere Nederlandse kunstenaars, was hij ook in artistiek opzicht een eenling. In zijn vroege werk zijn nog wel invloeden van Cobra te ontdek ken. Montyn was ook onder de indruk van het werk van Anton Heyboer. Die zette hem op het spoor van de ets. Als autodidact tekende en schilderde Montyn aanvankelijk, maar Heyboer zag welk medium hem beter paste. „Hij zei: Jan je moet gaan etsen.' Hij zei: 'Neem een stuk zink, een oude spijker en zout zuur en ga aan het werk.Ik heb nooit spijt gehad van dat ad vies." Oosterse sfeer Ook Galerie T toont etsen. De veertien kleurenexemplaren die er hangen zijn Oosters van sfeer. Ze roepen herinneringen op aan Japanse prenten en ademen een rust uit die is verbonden met het Zen-boeddhisme De afbeel ding zweeft tussen figuratie en abstractie. Vaak toont Montyn landschappen, of beelden uit landschappen, die hij voorziet van tekens en symbolen. Veel van de etsen vertonen ook relief, een kenmerk van de door Mon tyn gebruikte etstechnieken. Een serie van drie etsen, te zien in de Middelsburgse galerie, heet 'Het gedroomde land'. Het zou een titel kunnen zijn voor Montyns hele oeuvre. Zondag 3 september (15 uur) geeft Montyn een lezing in Gale rie T. Op basis van zijn werk en het spannende boek van Kooi man mag worden verwacht dat hij het een en ander heeft te ver tellen. De expositie met etsen van Montyn, schilderijen van Nini Huijgen, en beelden uan Loek den Hollander en Gerard Engels duurt t/m 10 septem ber, dagelijks open van 10-22 uur. De Berg van Jan Montyn. speelde hem zijn leven lang par ten. Hij bleef gefascineerd door oorlogsgebieden, meldde zich ook aan voor het leger van de Verenigde Naties in Korea en werd later beroepsmilitair in Nederland, maar was daar al tijd zeer begaan met het leed van de burgerbevolking. De oorlog speelt een rol in zijn beel- foto Lex de Meester dende werk, soms doordat gru welijkheden zijn uitgebeeld, maar vaker omdat ze afwezig blijken. Met zijn rustige kleur etsen wil Montyn een tegen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 40