Welzijnskoepel blijkt onhaalbaar PZC PZC Tunnelboor vers waterleiding bijna in actie Schoon gewaande Oostvest blijkt vol blauwalg te zitten Borsele wil overlast vrachtwagens via grondruil indammen Borsele bewaart bakkeet en varkenskot zeeland woensdag 30 augustus 2000 b 19 Goese organisaties zien af van fusie Gokkasten leeg Bedrijf weigert kostbare ingreep schitterend dak 8" 9 Z-Vlaming burgemeester Hengelo Werkstraf voor belastingfraude Jongens gepakt voor inbraak boot Zwaargewond na val van steiger Oponthoud op Schroebrug Celstraf voor inbraak sportkantine Evenement rond watersporten bij Oesterdam Schuivende auto belandt in sloot bij Rilland door Rolf Bosboom GOES - De grote welzijnsorga nisatie die de gemeente Goes voor ogen heeft, lijkt niet haal baar. De Stichting Welzijn Ou deren haakt bij nader inzien toch af en ook Vluchtelingen werk kan zich niet zonder meer achter de fusie scharen. Dat maakte de Goese wethouder S. J. Heijning dinsdagavond be kend in de raadscommissie wel zijn. De gemeente streeft al geruime tijd naar de vorming van één welzijnsorganisatie. Daarin zouden behalve de Stichting Welzijn Ouderen en Vluchtelin- door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De ge meente Borsele wil een stukje van de Westeindsedijk bij Bors- sele ruilen met het Waterschap Zeeuwse Eilanden tegen de par keerplaats bij het sportveld in Ovezande. Op die manier kan de gemeente drie speciale parkeer plaatsen aanleggen voor vrachtwagens, zodat die voort aan uit de kern Ovezande kun nen worden geweerd. In Ovezande ondervinden de bewoners veel last van vracht wagens die binnen de bebouwde kom worden geparkeerd. Er is, met name 's nachts, veel geluid- overlast, dorpsbewoners erva ren stankoverlast, kunnen geen parkeerplaatsje voor hun perso nenauto's meer vinden en regel matig worden stoepen en stra ten kapot gereden. Bovendien geven grote geparkeerde vrachtwagens het dorp een somber aanzien. Net als in andere Borselse ker nen wil het college van burge meester en wethouders het par keren van vrachtwagens gaan verbieden in de Algemene Plaatselijke Verordening. Dat KRUININGEN - In een café in Kruiningen zijn in de nacht van maandag op dinsdag drie gok kasten opengebroken. De buit bedroeg enkele duizenden gul dens. kan natuurlijk niet zonder al ternatief. Dat wil de gemeente aanleggen bij de parkeerplaats bij het sportveld, net buiten Ovezande. Daar kunnen drie vrachtwa genplaatsen worden gemaakt, die buitenom de bebouwde kom bereikbaar zijn. Het parkeerter rein is echter eigendom van het waterschap, al heeft de gemeen te al lang geleden afgesproken dat ze het beheer en onderhoud van het terrein voor haar reke ning neemt. Nu het terrein moet worden uit gebreid, is het waterschap van mening dat de gemeente het be ter helemaal kan overnemen. Dat kan in ruil voor een stukje dijktalud bij de Westeindse Weel tussen Ovezande en Bors- sele, dat eigendom is van de ge meente. Het waterschap wil het dijktalud hebben, omdat de dijk zelf ook al van het schap is. Bo vendien heeft de dijk een bij zondere waterkerende functie. De gemeente Borsele hecht niet zo aan het dijktalud. Het is niet gebruikelijk dat de gemeente buiten de bebouwde kom dijktaluds beheert. De gemeenteraad van Borsele krijgt donderdag 7 september dus een voorstel om gelijk over te steken. Daar ligt een krediet aanvraag naast voor 25.000 gul den. Daarvan moet 23.000 gul den worden besteed voor de aanleg van de drie vrachtwa genplaatsen en 2000 gulden gaan naar de notaris en naar het kadaster. De uitgave wordt be taald uit de pot voor bovenwijk- se voorzieningen. genwerk ook Stichting Stimu lans (opbouwwerk) en het Jongerenwerk Goese Polder moeten opgaan. De organisaties zijn nu klein en vaak onder maats gehuisvest. Door een fusie zou een grotere en dus sterkere organisatie ont staan. De bedoeling is dat die een apart onderdeel wordt van het Algemeen Maatschappelijk Werk (AMW). Aangezien het AMW werkt aan nieuwe huis vesting in Goes, kan de nieuwe welzijnsorganisatie daar direct in worden betrokken. De Stichting Welzijn Ouderen heeft vanaf het begin haar be denkingen gehad bij de fusie. Zij ziet weliswaar de voordelen van een groter verband, maar zou toch liever de handen ineen slaan met organisaties op haar eigen werkterrein, zoals oude renbonden en verzorgingshui zen. De stichting bleek desondanks toch bereid het gesprek aan te gaan en de kansen en knelpun ten van een welzijnsfusie te la ten onderzoeken. Dat is sinds vorig jaar zomer, onder regie van de provinciale welzijnsor ganisatie Scoop, gebeurd. In fe bruari van dit jaar zetten alle partijen, inclusief Welzijn Ou deren, hun handtekening onder een intentieverklaring. Emotioneel Scoop heeft inmiddels haar eindrapportage gereed. Daarin staat, aldus wethouder Heijning gisteravond, dat alle 'objectieve knelpunten' die bestonden in middels zijn weggenomen. Daarmee is de weg naar één or ganisatie dus normaal gespro ken vrij. „De Stichting Welzijn Ouderen deelt echter op emotionele gronden niet de conclusie van Scoop dat alles onder de para plu van het AMW kan worden gebracht", aldus Heijning. Ook bij Vluchtelingenwerk zijn twijfels gerezen. Weliswaar is de lokale afdeling bereid mee te werken aan de fusie, maar die plannen worden gedwars boomd dooreen landelijke reor ganisatie waaraan Vluchtelin genwerk momenteel werkt. Wat de jongste ontwikkelingen betekenen voor de plannen voor een grotere Goese welzijnsorga nisatie, is nog onduidelijk. „Scoop adviseert te kijken hoe je toch met de samenwerking door kunt gaan", zei Heijning. „Ik wil daar niet op vooruit lo pen." De commissieleden reageerden nog niet op de mededelingen. Heijning zegde toe de Scoop- rapportage volgende maand aan de commissie voor te leg gen, zodat de verdere conse quenties kunnen worden be sproken. Niet enthousiast De Goese politiek is overigens nooit onverdeeld enthousiast geweest over de welzijnsfusie. De fracties onderkennen het be lang van samenwerking, ook met andere organisaties, maar hebben gezegd een samensmel ting van de vier stichtingen niet bij voorbaat de beste oplossing te vinden. De eigenaar wil het varkenskot, evenals de bijbeho: meentelijke monumenten worden. ïnde bakkeet, in oorspronkelijke staat terugbrengen. Dan moeten de objecten wel ge- foto Dirk-Jan Gjeltema door Wim Roodnat HEINKENSZAND - Het be drijf Compostering Zeeland in Heinkenszand is bij de Raad van State in beroep gegaan tegen een wijziging Van de milieuver gunning van het bedrijf door Gedeputeerde Staten. De wijziging van de vergunning is een rechtstreeks gevolg van een eerdere uitspraak van de Raad van State in 1998, waarin staat dat het bedrijf maatrege len moet nemen tegen de reflec tie van het zonlicht op het dak van het bedrijf, gevestigd aan de Polenweg in het Sloegebied. Drie boeren uit Borsele, die op 800 meter afstand van het be drijf wonen, klagen nog steeds over de hinderlijke schittering van het zonlicht op de alumini um dakplaten. De provincie bepaalde naar aanleiding van de uitspraak van de Raad van State dat de platen beschilderd moesten worden met een neutrale kleur. Het be drijf wil daar niet aan. De kos ten worden geschat op 220.000 gulden. Bovendien denkt Com postering Zeeland dat de verf snel zal afbladderen door de zoute lucht. Dezelfde lucht zal er volgens het bedrijf trouwens voor zorgen dat de platen vrij snel zullen verweren, zodat de schittering minder wordt. Eén van de omwonenden zei daarop dat hij de voorbije jaren niets van verminderde reflecties heeft gemerkt. De beslissing van de Raad van State over het voorschrift dat de provincie heeft opgelegd, wordt binnen twee weken bekend ge maakt. GPD door Mieke van der Jagt BORSSELE - Burgemeester en wethouders van Borsele willen het varkenskot en de bakkeet bij het Hof Reijgersberg in Borssele aan de gemeentelijke monu mentenlijst toevoegen. De schuur van de boerderij is al eer der aangewezen tot rijksmonu ment. Bakketen en varkenskoten zijn in hun originele vorm zeldzaam geworden. Waar boerderijen en schuren in een vroeg stadium werden beschermd, verdwenen bakketen en varkenskoten dik wijls ongemerkt of werden zo danig verbouwd dat hun oor spronkelijke vorm verloren ging. De reden daarvoor is dat de specifieke bijgebouwen bij Zeeuwse boerderijen moeilijk voor een ander doel konden worden gebruikt dan waarvoor ze gebouwd werden. Het hou den van een paar varkens en het zelf bakken van brood is nu een maal niet meer gebruikelijk en de gebouwen zijn in hun oor spronkelijke staat daardoor dus nutteloos. Onderhoud aan der gelijke, voor het boerenbedrijf onnutte gebouwen, bleef dik wijls achterwege. Bij het Hof Reijgersberg in Borssele zijn beide gebouwtjes nog redelijk goed bewaard ge bleven. De eigenaar van de boerderij heeft subsidie aange vraagd om ze te restaureren. Subsidie is echter niet mogelijk als de gebouwen niet de status hebben van rijksmonument of gemeentelijke monument. Daarom stelt het college van Borsele de raad voor de ge bouwtjes op de lijst te plaatsen De monumentencommissie heeft daarover een positief ad vies gegeven. Het varkenskot is klein, maar het is heel zorgvul dig speciaal voor zijn functie ontworpen. In de bakkeet, waaraan een lange bouwge schiedenis is af te zien, zitten nog interessante resten van een het oude stookplaats en een la tere stookplaats die nog volle dig is. Bovendien is er een ty pisch washok. Beide gebouwen hebben extra waarde in samen hang met de schuur. De gemeenteraad van Borsele vergadert donderdag 7 septem ber over het voorstel. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E L. Ramakers M.J, van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://vyWw.pzc.nl e-mail:' redactie@pzc.nl Deze tekening van het Ingenieursbureau F. Koch toont de omvang van het project, dat zich uitstrekt van de innameleiding op de kop van de Yersekse Julianahaven tot aan het tot quarantainegebied bestempelde bedrijfsterrein Olzendepolder. door Inqrid Huibers YERSEKE - In Yerseke worden deze dagen de voorbereidingen getroffen voor het boren van de tunnel waar straks de verswaterleiding doorheen komt. De boor moet maandag 11 sep tember de grond in. Directeur F. Koch van het gelijknamige ingenieursbureau in Goes dat het pro ject in opdracht van de gemeente Rei- merswaal begeleidt, gaat er eens goed voor zitten. Met behulp van kaartjes, computeranimaties en tekeningetjes die Koch haastig op een kladblok krab belt, maakt hij de waterleiding inzich telijk. Vanuit een negen meter diepe kelder in het pompgebouw dat op de kop van de Julianahaven verrijst, verdwijnt het verse Oosterscheldewater straks de persleiding in. Recht tegenover het pompgebouw, net aan de andere kant van de dijk, wordt het water opgezogen. Daar komen twee pijpen van ongeveer één meter doorsnee te liggen. „Om te voorko.men dat er behalve water, ook allerlei vissen, drijfhout en andere troep naar binnen wordt gezogen, wor den de pijpen voorzien van grote roest vrijstalen mutsen", vertelt Koch. „Die werken als een soort zeef." De mutsen steken bij laag water zo'n 5,5 meter diep. Een soort halfronde steiger maakt het schepen in de toe komst onmogelijk er overheen te varen. Verwateren De vers waterleiding zorgt ervoor dat de mosselbedrijven hun product straks binnendijks met vers Oosterschelde water kunnen verwateren. Nu gebeurt dat nog op buitendijkse percelen Door dat er steeds strengere eisen aan de hy giëne worden gesteld, mag dat straks niet meer. Vanuit het pompgemaal worden twee persleidingen aangelegd. Die leidingen komen uit in een aanlandingsstation op de hoek van het parkeerterrein bij dorpshuis De Zaete. „De tunnels voor de 1500 meter lange persleidingen worden in één keer ge boord", vertelt Koch enthousiast. „Zo'n lengte is op dit moment echt nog iets bijzonders." De boorkop gaat vanaf De Zaete de grond in. Er wordt in eerste instantie een klein gat geboord. Daarna gaat er vanaf de Julianahaven naar de Zaete een 'rui mer' doorheen om de tunnel de juiste doorsnee te geven. Tenslotte wordt vanaf de Julianahaven de persleiding er doorheen getrokken. „Dat betekent dat er straks boven gronds 1500 meter leiding klaar ligt", zegt Koch. „Ben je eenmaal bezig de lei ding door de tunnel te trekken, dan kun je niet halverwege stoppen. Je moet in beweging blijven." Mosselbedrijven Vanaf het aanlandingsstation bij De Zaete vertrekken drie leidingen naar de mosselbedrijven aan de Korringaweg. Verder wordt er vanaf die plek een lei ding naar de Oesterputten getrokken. Ook rond de putten zitten een paar be drijfjes die mosselen kweken. Tenslotte wordt er een leiding richting bedrijventerrein Olzendepolder ge legd. De leidingen vanaf het aanlan dingsstation, richting de verschillende bedrijven worden overigens allemaal gegraven. Alleen de persleiding wordt geboord. De uitbreiding (3e fase) van bedrijfster rein Olzendepolder is tot quarantaine- gebied bestempeld. „Dat wil zeggen dat afvalwater van dat terrein via de riole ring richting Westerschelde ver dwijnt", legt Koch uit. Dit omdat met het terrein vooral wordt gemikt op de 'aquabusiness'; schaal- en schelpdier- bedrijven en bijvoorbeeld viskwekers. „Omdat er in de toekomst misschien ook uitheemse vissen in de Olzendepol der gekweekt worden, is het met oog op ziektes, niet wenselijk dat afvalwater in de Oosterschelde verdwijnt", zegt KochVandaar dat voor dat gebied een aparte afwatering is voorzien." Aannemingsbedrijf Van Lee uit Veghel bouwt het pompgemaal en het aanlan dingsstation. Ook neemt dit bedrijf de gegraven leidingen voor zijn rekening. Het Belgische Hydro Soil Services zorgt voor de gestuurde boring. De leiding heeft straks een capaciteit van zesduizend kubieke meter water per uur. „Gemiddeld zal er zo'n vierdui zend kubieke meter water per uur no dig zijn", meent Koch. Om een eventue le toekomstige grotere vraag te kunnen opvangen, wordt zowel met de bouw van het pompgemaal als die van het aanlandingsstation rekening gehouden met een derde leiding. Koch: „Blijkt die straks nodig, dan hoeft er alleen nog te worden geboord. Andere aanpassingen zijn overbodig." DEN HAAG - Zeeuws-Vlaming van geboorte F. Kerckhaert is met ingang van 1 oktober benoemd tot burgemeester van Hengelo. De vijftigjarige Kerckhaert, afkomstig uit Westdor- pe, verliet Zeeuws-Vlaanderen om in Tilburg sociale weten schappen te studeren. Hij was van 1982 tot 1990 voor het CDA lid van de gemeenteraad in Arnhem, waarvan twee jaar als wethouder. Sinds 1990 is hij lid van de directieraad van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). MIDDELBURG - Een 2 9-jarige man uit Rotterdam is dinsdag in Middelburg voor valsheid in geschrifte veroordeeld tot een werkstraf van zestig uur en een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf. Politierechter J. Hopmans achtte bewezen dat de Rotterdammer de omzetbelasting over 1995 had ontdoken en verder eind '95 in Brouwershaven 32.000 gulden minder op de factuur van een verkocht zeiljacht had gezet. Ook vond hij bewezen dat met een valse werkgeversverklaring begin '97 de ING-bank in Vlissingen ertoe was bewogen een hypotheek te verstrekken. GOES - De politie in Goes heeft maandagavond vier jongens van 13 tot 15 jaar in de kraag gepakt toen ze inbraken in een motorkruiser, die afgemeerd lag aan de Houtkade in Goes. De zoon van de eigenaar van het schip betrapte de jongens en waarschuwde de politie. De vier hadden een zwemvest, een luidspreker en gereedschap meegenomen en bleken al eerder lampen van boord te hebben gestolen De goederen zijn in be slag genomen en tegen de vier is proces verbaal opgemaakt ARNEMUIDEN - Twee mannen uit Arnemuiden zijn maan dagmiddag gewond geraakt bij een val van een steiger. Eén van hen liep een zware hoofdwond op en is behandeld in het ziekenhuis, de ander raakte licht gewond. De twee waren in hun woonplaats een woonhuis aan het schilderen. Ze hadden een ladder op een metalen werkplatform gezet. Hoe het onge luk precies is gebeurd, is nog niet duidelijk. MIDDELBURG - Van 4 tot en met 29 september moet het ver keer rekening houden met oponthoud op de Schroebrug over het Kanaal door Walcheren in Middelburg. In die periode wordt conserverings- en schilderwerk aan de brug uitge voerd. Daarbij zal een hoogwerker worden ingezet. De dage lijkse werktijden zijn van half acht 's ochtends tot vier uur 's middags. Direct na de ochtendspits zal vaak voor het gemoto riseerd verkeer een rijstrook worden afgesloten. Van 18 tot en met 21 september wordt ook 's nachts gewerkt. Voetgangers en fietsers worden dan over een van de rijstroken geleid. MIDDELBURG - Een 23-jarige asielzoeker uit Hooghalen zag door geldgebrek geen andere uitweg dan op dievenpad te gaan. Dat bleek dinsdag op de zitting van de Middelburgse politierechter. Zo wist hij op 14 juli dit jaar in Westkapelle in het clubhuis van de korfbalvereniging De Stormvogels in te breken. Hij nam daar kleingeld en eten en drinken weg. De man moest zich ook nog verantwoorden voor kruimeldief stallen in Assen en Valkenburg. Officier van justitie R. Ram- meloo eiste dne maanden cel. Politierechter J. Hopmans legde twee maanden gevangenisstraf plus een maand voor waardelijk op. Ook moet de verdachte zeshonderd gulden schade vergoeden aan de Westkapelse korfbalvereniging. door Michelle Koek GOES - Een dag na de af ronding van de grote schoonmaak van de Goese vesten is dinsdag in de Oostvest een explosieve groei van de giftige blauwalg ont dekt. Nauwelijks een jaar gele den baggerde het waterschap Zeeuwse Eilanden de Oostvest nog uit om de groei van algen, waaronder de blauwalg, tegen te gaan. Volgens A. van der Wel, woord voerder van het waterschap, is de aanwezigheid van blauwalg in de Oostvest niet zorgwek kend. De algen zijn niet gevaar lijk voor eenden en vissen Al leen mensen die in het water zwemmen, kunnen maag- en darmklachten of huidirritatie oplopen. „Omdat de Oostvest geen zwemwater is, valt het met potentieel gevaar wel mee", al dus Van der Wel. Toch kwam de aanwezigheid van blauwalgen in de Oostvest als een onaangename verassing. In juli 1999 beëindigde het wa terschap daar haar bagger- werkzaamheden. In de aéht maanden daarvoor werd er bij na 20.000 kubieke meter slib en puin uit de watergang gehaald. Met het verwijderen van het slib werd ook een belangrijk deel weggenomen van de voedings stoffen waar algen van leven. Die voedingsstoffen, uitwerpse len van eenden en vissen, zitten namelijk vooral in de bodem. Van der Wel weet wel hoe de al gen de Goese Oostvest toch aan hun voedsel komen. In de vest zwemt een grote hoeveelheid karpers, een vissoort die er om bekend staat dat ze de bodem omwoelt. Hierdoor drijven voe dingsstoffen naar de oppervlak te en ook dat bevordert de groei van algen. Daarnaast is de een tonige visstand in de Oostvest een probleem op zich. Van der Wel: „In de vest zwemmen vrij wel alleen voorns en karpers. Twee vissoorten die elkaar niet bijten. De karperpopulatie kan zich daardoor ongehinderd uit breiden We zijn van plan om ook snoeken in de vest uit te zet ten. Een snoek lust namelijk best een karpertje." Wegvangen Daarnaast zijn het waterschap, de gemeente en de Eerste Goese Hengelsport Vereniging (EGHV in overleg over manieren om de visstand in de Oostvest in stand te verbeteren Naast het uitzet ten van snoeken kan de EGHV karpers wegvangen om zo het aantal karpers in de vest op peil te houden „Die combinatie moet de groei van algen verder inperken", aldus Van der Wel. Naast een ruime hoeveelheid voedingsstoffen in het water vaart de ontwikkeling van blauwalg ook wel bij de aanwe zigheid van zonlicht. Een explosieve groei van deze algensoort dient zich daarom vooral aan na een paar warme dagen. Zodra het weer koud wordt, zal de blauwalg vanzelf afsterven en naar de bodem zin ken. THOLEN - Op de Speelmans platen aan de Oesterdam bij Tholen vindt op zaterdag 2 sep tember het Wakeboard Event 2000 plaats. Van 10.00 tot 18.00 uur worden demonstraties kite-surfen, wa terscooters, jetski's en bungy run gegeven Ter afsluiting van het zomersei zoen 2000 treedt op zondag 3 september de band Nightbird op. Het optreden duurt van 14.00 uur 's middags tot 19.00 uur 's avonds. RILLAND - Een 21-jarige auto mobilist uit Reimerswaal heeft dinsdagmiddag zijn auto bij Rilland totaal in de vernieling gereden. De bestuurder bleef zelf ongedeerd. Rond 15.50 uur kwam de man over de Bathseweg uit de rich ting van Rilland Zijn auto be gon te schuiven op de nieuwe as- faltlaag met split op deze weg. Het voertuig botste tegen twee verkeersborden, een schrikhek, een boom en een lichtmast en kwam uiteindelijk in de sloot tot stilstand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 35