buitengebied**^ Voor oesterhandel nadert topdrukte Waterschap houdt Axelse Kreek rustig PZC A* Excursies door bos en duin ONDERWEG VISSERIJ 28 T woensdag 30 augustus 2000 Oesters worden in Yerseke op de kade gezet. Evelien Slegtenhorst bij het inpakken van oesters. „In het begin zag ik ze hier wel denken: zo'n tuthola uit Den Haag. Maar je kijkt en je vraagt en al doende leer je." foto's Dirk-Jan Gjeltema door Ingrid Huibers Een pas gestorte betonnen vloer voor het loodsje van oesterhandel P. H. Sinke langs oesterput 14 in Yerseke wacht nog op afwerking. Binnen krijgt de oestersorteermachine een grote beurt. De kalme zomermaanden maken eerdaags plaats voor het hectische oesterhoogseizoen. Hoewel de Japanse wilde oesters of creuzen het hele jaar door verkocht worden, ligt de handel 's zomers toch een beetje op zijn gat. Wanneer in juli en augustus de watertemperatuur stijgt, laten de oesters hun zaad vallen. „Dat maakt ze minder lekker", zegt Evelien Slegtenhorst. Samen met haar vriend nam ze drie jaar geleden het bedrijf van haar schoonvader over. Ze voelt ook best voor een gezamenlijke productiestop zoals bij de mosselkwekers bijvoorbeeld gebruikelijk is. Slegtenhorst: „Dan heb je ook eens een beetje tijd om de oesterputten wat op te knappen, de machines eens goed na te kij ken en bijvoorbeeld de boel een beetje te verbouwen." Toch, denkt ze, zal er nog heel wat water door de zee moeten, voordat een productiestop wordt ingevoerd. „Zolang er eentje blijft verkopen, is de rest van de kwekers toch bang zijn handel kwijt te raken." Tuthola Opgegroeid in Den Haag en later in Leiden, wist Slegtenhorst weinig van oesters toen ze besloot zich bij haar vriend in Zeeland te voegen. „In het begin zag ik ze hier wel eens denken 'zo'n tuthola uit De Haag'. Maar je kijkt en vraagt en aldoende leer je", zegt ze opgewekt. „Ik doe gewoon mee en dat werkt." Alleen proeven, dat duurde wat langer. Hoewel een gegrild oestertje er tegenwoordig wel ingaat, kan een onverhit exemplaar Slegtenhorst nog steeds maar matig bekoren. „Zo'n rauwe hap vind ik maar niks." Een ladder met brede houten sporten geeft toegang tot een piepklein kantoor. Daar zwaait Slegtenhorst de scepter. Ze noteert er de bestellingen en verzorgt er de administratie. Ook onderhoudt ze het contact met de klanten. Het bedrijf heeft twee boten. Behalve oesters worden er door Sinke ook mosselen gekweekt. De mosselen worden niet zelf verhandeld; de oesters wel. Zo'n 22 percelen in de Oosterschelde en nog eens 8 in de Grevelingen zorgen voor de oesterproductie. Die laatste percelen moeten platte Zeeuwse oesters opleveren. „Het is elk jaar weer spannend of er zaad valt", vertelt Slegtenhorst. Dat wisselt niet alleen van jaar tot jaar, maar ook van perceel tot perceel„Soms ligt er aan de noordkant van de Grevelingen niets en aan de zuidkant heel veel." De platte Zeeuwse oesters genieten bij Sinke een heel andere behandeling dan de gewonere creuzen. Zo worden de platte oesters in een aparte put verwaterd. Voor dat verwateren krijgen ze veel meer tijd dan de creuzen. Tenslotte wordt het product machinaal gesorteerd. Dat gebeurt op gewicht. „Creuzen sorteren we met de hand. Daar gaat het om grootte en dat is prima te zien", zegt Slegtenhorst. De voorman kiept onderwijl wat plastic manden met creuzen in een van de lege putten voor de loods.,Die hebben we van een andere handelaar geleend." Door de verbouwing had het bedrijf net iets te weinig gevist om aan de vraag van klanten te voldoen. Slegtenhorst: „In zo'n geval lenen we wel vaker van elkaar. Dat kan hier. De sfeer is heel gemoedelijk. De eerstvolgende keer dat wij gaan vissen, krijgen de buren hun oesters weer van ons terug." Vervlogen tijden Hoewel de oude houten huisjes rond de verwaterbassins langzamerhand zijn vervangen door wat geavanceerder stenen bouwsels, ademen de oesterputten de sfeer van lang vervlogen tijden. Het beeld van het fijnmazige netwerk van natte voorraadkasten en de kleinschalige bedrijfjes daar omheen wordt nergens verstoord. Hier geen stalen loodsen, geen schetterende radio's of lawaaierige machines. „Een groot deel van het werk gebeurt nog met de hand", zegt Slegtenhorst. „Dat is de enige manier." De waterhuishouding in de putten is nog volledig afhankelijk van het tij. Zodra een grote schuif wordt opengezet, stroomt bij hoog tij een kanaal rondom de putten vol. Hoe vaak en wanneer de putten van vers water worden voorzien is vervolgens afhankelijk van de eigenaar van de put. Die kan naar believen de eigen schuif van zo'n put open zetten of dicht laten. De komende tijd bereidt het bedrijf zich voor op de drukke tijd. De laatste puntjes van de verbouwing worden op de i én de sorteermachine weer in elkaar gezet. Tenslotte moet er nieuw personeel worden aangenomen. Begin december moet alles op de rit staan. „Dat is de drukste maand van het jaar", zegt Slegtenhorst. „De laatste twee weken van december gaat hier eenderde van de jaarproductie de deur uit." ZEEUWSE KREKEN Naam: Axelsche kreek Ligging: Oppervlak: Bijzonderheden: door Conny van Gremberghe Zonder de Belgische Opstand was de Axelsche Kreek geen kreek geweest, maar een echte waterweg. Zouden er geen marollen in hebben gedreven, maar stoomden er binnenvaartspitsen op het water op weg naar de haven van Axel. Ooit, in de 16de en 17de eeuw lag de stad Axel aan open water. Via het Axelse Gat, een zijarm van de Braakman, konden schepen tot bij de oude vestingstad komen, maar Gent wilde een goede verbinding met open zee krijgen, een kanaal dat van Gent via Sas van Gent naar Terneuzen moest lopen. Om de aanleg van het kanaal mogelijk maken moest het Axelse Gat worden afgedamd. Tussen Axel en het voormalig buurtschap Axelse Sassing Kreek kreeg zijn huidige vorm na inpoldering van de Beoosten-en Bewestenblijpolder in 1790. Natuurgebied met circa 20 hecta re open water en enkele tientallen hectare weidegebied en populie- renbos. Kreek maakte in ver verleden deel uit het Axelse Gat, de verbinding van de stad Axel met open zee. Geen probleem, ook niet voor Axel, want die stad zou met een zijarm direct op het nieuwe kanaal worden aangesloten Sterker nog, het zij kanaal zou helemaal doorlopen tot in Hulst. In de jaren 1825-1826 werd het Axelse Gat afgedamd en ingepolderd De polder werd Axelse Vlakte genoemd. Langs die polder werd een zijkanaal aangelegd tot bij de oude sasdijk Daar werd een nieuwe schutkolk gelegd, waardoor het scheepvaartverkeer via de sluis en de Axelsche Kreek tot bij Axel kon komen. De kreek moest voor dat doel wel op diepte worden gebracht. Met dat karwei werd begonnen, maar het werd nooit afgemaakt. Net zo min als het bevaarbaar maken van de waterweg Axel-Hulst. De Belgen braken met Noord-Nederland in 1830. De werken kwamen stil te liggen en werden nooit hervat. In 1851 werd de sluis bij de Axelse Sassing afgedamd en verwerd de kreek tot een binnenwater zonder scheepvaart. De Axelsche Kreek is een vrij grote waterpartij die met enkele uitlopers doorloopt tot in het zogenaamde Axelse Bos, het sport-en recreatiegebied bij de stad. De eigenlijke kreek is een forse waterpartij met hier en daar rietpartijen aan de oevers Ganzen mogen in de wintertijd gaarne in de directe nabijheid van de plas verkeren. In de zomer maken ze plaats voor sportvissers. Vlakbij de stad, in de schaduw van de beeldbepalende watertoren, valt eigenlijk nog goed te zien hoe het gebied er drie eeuwen terug moet hebben uitgezien. In regenrijke wintermaanden staat het weide en kreekgebied, dat op sommige plaatsen volgeplant is met populieren, regelmatig blank In de 16de eeuw lagen op deze plek, aan de rand van het hedendaagse Smitschorre, de schorren en veengronden waar de turf-en zout winners hun nering vonden. De kreek zou bij uitstek geschikt zijn voor watersportre'creatie, voor surfers, kano-fanaten en meer van zulks. Enkele jaren geleden probeerden verenigingen vergeefs het waterschap te bewegen de kreek voor dit soort activiteiten vrij te geven. Het schap zei nee en herhaalde dat nog eens. De kreek bleef het domein van watervogels en vissen. Wat er wel recentelijk gebeurde is dat er tussen de akkerbouwgronden aan de zuidzijde van de kreek en de eigenlijke waterpartij een bufferzone geschapen werd. De zone dient als extra bescherming voor het natuurgebied. (Advertentie) ONGEDIERTEBESTRIJDING Volledig gediplomeerd en gecertificeerd Florishoek 6, 4435 AW Baarland Telefoon 0113-63 97 60 Internet: w\v\v.iraas.borseIe.nl De komende dagen organiseren instanties als Staatsbosbeheer, de Vereniging Natuurmonumenten, de Vereniging voor Natuur- en Milieu-educatie afdeling Walcheren en de Zeeuwse Schaapskudde verschillende excursies in de gehele provincie. Op SCHOUWEN-DUIVELAND staat vanavond, woensdag, een excursie op het programma naar het normaal niet toegankelijke bos rond slot Haamstede en de Zeepeduinen.Start excursie om 19.00 uur vanaf het toegangshek van Slot Haamstede. In de kelder van Slot Haamstede is iedere woensdag op verschillende tijdstippen een diavoorstelling te zien over de geschiedenis van het slot en zijn omgeving. Ook op dinsdagavond 5 september is er een diavoorstelling (19.00 uur). Dinsdagmiddag staat een wandeling door de boswachterij Westerschouwen op het programma. Deze begint om 13.30 uur bij de excursieschuur van Staatsbosbeheer, Kraaijensteinweg 140 in Westenschouwen. Zaterdag is ook weer de zogenaamde Natte Laarzentocht door de buitendijkse schorren en slikken van de Oosterschelde bij Sint Annaland. Vertrek om 9.00 uur vanaf het eind van de Sluispolderweg in Sint- Annaland. Donderdag is er een gecombineerde vaar-wandeltocht van Zierikzee naar Neeltje Jans Vertrek 11.00 uur in haven 't Luijtje in Zierikzee. De voorlaatste natuurwandeling langs de vloedlijn op Neeltje Jans is geprogrammeerd zondag 3 september, 14 uur. Bij deze excursie, mede georganiseerd door de Nederlandse Onderwatersportbond geven duikers en biologen tekst en uitleg. Start bij het naambord van Natuurmonumenten en Het Zeeuwse Landschap aan de Oosterscheldekant van de parkeerplaats van Waterland Neeltje Jans. Op WALCHEREN is er vandaag, woensdag, een vaartocht naar de Haringvreter, het grootste natuureiland in het Veerse Meer. De excursie begint om 14.00 uur bij de Campveerse Toren in Veere. Zondagmiddag (14.00 uur) en dinsdag (19.30 uur) zijn er excursies naar het natuurgebied Rammekenshoek en fort Rammekens bij Ritthem. Natuurgidsen van het IVN vertellen over de historie van het vier eeuwen oude fort en leiden rond in het natuurgebied. Start op de dijk bij het fort. Kuieren langs de kreek, dat kan dinsdagavond en de kreek is die bij Westkapelle: een watergebied van 22 ha. dat ontstond tijdens een dijkdoorbraak ibij de bombardementen in 1944. Start om 193 0 uur bij de ingang van het Kreekpad aan de Jacob Brasserstraat. In ZEEUWS-VLAANDEREN is er voor liefhebbers vanmorgen - woensdag - om 10.45 uur een stevige wandeling door het Verdronken Land van Saeftinge. Start vanaf het bezoekerscentrum aan de Emmaweg 4 in Nieuw- Namen. Vanavond voert een wandeltocht door de Verdronken Zwarte Polder.. Vertrek bij het parkeerterrein bij het rioolgemaal in de buurt van camping De Pannenschuur Nieuwvliet-Bad, 19.30 uur.Twee excursies gaan naar het natuurgebied 't Zwin. - Ze worden gehouden op donderdag- en dinsdagmorgen en beginnen om 10 uur bij het bezoekerscentrum 't Zwin tussen Retranchement en Cadzand-Bad. Sinds halverwege vorige maand en tot eind september stellen zeven met de landbouw samenhangende bedrijven om beurten hun deuren open om bezoekers een kijkje te laten nemen achter de schermen. Aanstaande zaterdag is het de beurt aan wijnmakerij Boonman aan de Stoofweg 10 in Nieuwdorp. Tussen 10 en 16 uur kunnen belangstellenden er terecht voor een rondleiding en voor informatie over de zwarte bes en de verwerking ervan. Het WijngaardeniersGilde houdt zaterdag open dag. In Zeeland zijn er twee deelnemers, die hun wijngaard tussen 13 en 17 uur openstellen voor bezoekers. Het zijn: De Druivengaerde, Dorpsdijk 2a in Wissenkerke, 't Vierendel, Vrouwenpolderseweg 44, Vrouwenpolder. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 28