Regels spoedrit duidelijk genoeg Vertraging op A58 door werk aan weg PZC Hoger Onderwijs voor Ouderen nu ook in Zeeuws-Vlaanderen Boerenbedrijf moet breder worden om te kunnen overleven zeeland 23 Onderzoek naar strafbaar stellen verklikkers snelheidsmeting Informatie over fibromyalgie Snelle ambulances Zwarte ooievaar strijkt neer in polder Biervliet Gespreksgroep ouders van drugsgebruikers Studenten glibberen schooljaar in Wijngaarden houden open dag woensdag 30 augustus 2000 1 VLISSINGEN-Een interdepar tementale werkgroep is begon nen met een onderzoek naar mo- i gelijkheden om apparaten die de snelheidsmeting van voertui gen verklikken of verstoren strafbaar te stellen. Daarbij wordt ook het gebruik van ra- dardetectoren aan een kritische beschouwing onderworpen. Het Tweede Kamerlid J. Niede- i (WD) wil eerst de bevindin- I gen van deze werkgroep af- I vachten alvorens genoegen te nemen met de antwoorden van I de ministers van Justitie en van I Verkeer en Waterstaat over het gebruik van zogenaamde laser- shields op auto's. Onlangs stelde de rechter in I Middelburg het toepassen van deze in auto's ingebouwde ap- I paratuur strafbaar omdat de politie daardoor wordt belet om met gebruikmaking van laser- guns de gereden snelheid te ach terhalen. Niederer verwees in zijn vragen naar een uitspraak van de advocaat-generaal bij de Hoge Raad. Die heeft eerder dit jaar geconcludeerd dat voor snelheidscontroles door de poli tie met een lasergun een wette lijke basis ontbreekt. Volgens de ministers heeft de Hoge Raad echter thans bepaald dat con trole met laserguns en het daar mee geleverde bewijs van te hard rijden niet onrechtmatig is. De snelheidsovertreders gaan dus niet vrijuit. In het kader van de uitvoering van diverse regioplannen van politiekorpsen zijn dit jaar in totaal zeventig laserguns aan de politie verstrekt. Dit apparaat wordt als een welkome aanvul ling beschouwd in de opsporing van snelheidsovertreders. VLISSINGEN - De afdeling Zeeland van de vereniging voor fibromyalgiepatiënten houdt drie informatiebijeenkomsten in Zeeland. De bijeenkomsten duren steeds van 14.00 en 16.00 uur en gorden gehouden op dinsdag 5 september in wijkgebouw De Spinne in Goes, op donderdag 7 september in De TViangel in Ter- neuzen en op maandag 18 sep tember in De Zwaan m Oost- Souburg. door Jasper van der Bliek Wanneer is een situatie levensbe dreigend? Wie bepaalt of het voor een politieauto, brandweerwagen, of ambulance dan toelaatbaar is om ver keersregels te overtreden? Lastige vragen, waar niemand een pasklaar antwoord op heeft. Ondanks enkele ernstige ongevallen zijn het Openbaar Ministerie en de hulpverleningsinstan ties tevreden met de huidige regels. In Zeeland hebben zich de laatste jaren enkele incidenten voorgedaan met spe ciale voertuigen. Onlangs nog veroor zaakte een politieauto in Zeeuws- Vlaanderen een dodelijk ongeluk. De bestuurder werd niet vervolgd. Vorig jaar kreeg een ambulancechauffeur een voorwaardelijke gevangenisstraf voor het veroorzaken van een dodelijk onge val op Schouwen-Duiveland in 1997. Dergelijke ernstige ongevallen met vooirangsvoertuigen zijn in de provin cie uitzonderingen. 'Gewone' boetes komen wel vaak voor. Volgens N. Ver- straete, directeur van ambulancedienst Boven de Westerschelde, gebeurt dat vrijwel dagelijks. „Het staat in Zeeland vol van de flitspalen, een ambulance wordt daar net zo goed door geflitst. Het is daarom ook heel logisch dat wij veel bekeuringen krijgen. Een ambu lance rijdt harder dan een normale au to. De procedure bij een boete is dat de chauffeur aantoont hoe en waar deze is opgelopenDan gaat de bekeuring naar de centrale post, die ze doorspeelt naar het Openbaar Ministerie. Daar worden ze meestal geseponeerd." Of een ziekenwagen de snelheidsregels mag overtreden, hangt af van de urgen tie, of een geval spoedeisend is. Meestal is dat zo. „De meldkamer geeft ons een opdracht", vertelt Verstraete. „Daar wordt aan de hand van de beschikbare informatie beoordeeld of iets urgent is. In de praktijk is er bijna altijd een spoedindicatie, zoals dat heet. Dan mag een ambulance dus harder rijden en an dere regels overtreden. Pas als je daad werkelijk bij de zieke aankomt, weet je hoe erg het is. Vaak blijkt het mee te val len. Dan heeft de ziekenwagen in feite voor niks de snelheid overtreden. Maar wiens schuld is dat? Mijns inziens kan niemand daar iets aan doen." Secuur De directeur van de ambulancedienst maakt zich geen zorgen over de vele bonnen en het ontstaan van soms ge vaarlijke situaties. „Tot nu toe is alles nog door het OM geseponeerd. Ik zie geen probleem. Simpelweg de regels toepassen werkt voor mij prima. Dat doen we heel secuur. Alle chauffeurs weten ze dat ze geen onnodige risico's mogen nemen in het verkeer." Ambulances lopen in een provincie die volstaat met flitspalen bijna dagelijks snelheidsboetes op. foto Janne Wolterbeek Bij het Openbaar Ministerie in Middel burg beslist een officier van justitie of een bekeuring of ernstiger verkeersver- grijp wordt kwijtgescholden, zegt woordvoerster E. Boot. „Een officier kijkt naar de bon en die weet echt wel of een situatie levensbedreigend is of niet. En of een ambulance of politiewagen ongeoorloofd de snelheid heeft overtre den of een rood licht genegeerd. Zo is het bijvoorbeeld niet nodig om bij het vervoeren van een patiënt met een ge broken been te hard te rijden. Zeker niet op weg naar het ziekenhuis. Boot vindt niet dat er sprake is van een probleem met te hard rijdende voor- rangsvoertuigen „Het is hier veel min der ernstig dan in bijvoorbeeld Utrecht waar het OM heel strict is. We achten het niet nodig om de regels zoals ze nu in de wet zijn vastgelegd, aan te scherpen. Ze zijn duidelijk genoeg Rijexamen P. Polderdijk neemt namens het CCV, een onderafdeling van het CBR, rijexa mens voor ambulancechauffeurs af. Volgens hem is het feit dat een rij cursus voor een voorrangsvoertuig niet ver plicht is, een groot probleem. Wat am bulances betreft, stelt de werkgever meestal een rijopleiding verplicht. Maar goed ook, want als chauffeur van zo'n voertuig heb je een enorme verant woordelijkheid en val je heel erg op. Be stuurders moeten zich daar van bewust zijn en niet nog meer willen opvallen door te hard te rijden of anderszins pro blemen te veroorzaken." Ook bij de politie en brandweer zijn speciale rijopleidingen niet verplicht. „Ieder korps regelt dat voor zichzelf", zegt Polderdijk „En dan komt het voor dat onervaren chauffeurs, die soms net hun rijbewijs hebben, ineens een voor rangsvoertuig moeten besturen. Daar kimnen problemen van komen. Regels die een opleiding verplichten, vind ik wenselijk." Voor directeur Verstraete van de ambu lancedienst Boven de Westerschelde zijn de huidige regels voldoende. „Als een chauffeur over de schreef gaat, bij voorbeeld 120 in de bebouwde kom rijdt, dan grijpen we natuurlijk in. Maar ik mag me gelukkig prijzen dat dat tot op heden nog nooit is gebeurd. door Henk Postma TERNEUZEN - De Zeeuwse Senioren Academie, tot nu toe actief binnen de hogeschool in Vlissingen, heeft het werkter rein uitgebreid tot Zeeuws- Vlaanderen. Dit najaar starten ook in Terneuzen cursussen voor vijftigplussers op het ni veau van hoger onderwijs. Ze zijn bedoeld voor senioren die zich willen verdiepen in de Griekse mythologie, regionale geschiedenis, psychologie, en voor ouderen die zich de begin selen willen eigen maken van computergebruik. DRIEWEGEN- In de polder bij Biervliet worden al drie weken regelmatig twee zwarte ooie vaars gesignaleerd. De zwarte ooievaar is een bijzondere ver schijning in Nederland, want de vogel komt hier eigenlijk niet voor. Waarschijnlijk maken de vogels een tussenstop tijdens hun reis van Noord-Duitsland of Polen naar Afrika, waar de dieren overwinteren. De ooievaars komen bijna dage lijks aanvliegen bij de familie De Hulster aan de Sint Pieters- dijk. „Drie weken geleden zat er voor het eerst één. We dachten dat het een reiger was Pas later kregen we in de gaten dat we te maken hadden met een zwarte ooievaar. We kenden het dier he lemaal niet", vertelt M. de Hul ster. Sindsdien wordt de vogel, al dan niet in gezelschap van de tweede ooievaar, regelmatig ge signaleerd. De zwarte ooievaar leeft vooral in grote wouden, zoals die er in Polen veel zijn, of op de rotsen langs de rivier de Taag in Portu gal. Zijn voedsel zoekt hij in snel stromende beekjes. In de Belgi sche Ardennen komt de ooie vaar ook wel voor, maar wordt daar niet ieder jaar gezien. De zwarte ooievaar lijkt op zijn witte broeder, maar is helemaal zwart met een witte buik. Wat de vogels zoeken in de Zeeuws- Vlaamse polder is een raadsel. Hoewel sprake is van hoger on derwijs, is voor het volgen van de cursussen geen speciale vooropleiding vereist. De aca demie gaat er van uit dat deel nemers door zelfstudie of door werk- en levenservaring het vereiste ontwikkelingsniveau bereikt hebben. Doorgaans vindt een cursus pas plaats wanneer zich minstens tien deelnemers hebben gemeld. Omdat het in Terneuzen om een opstartfase gaat. vinden de cur sussen daar ook doorgang wan neer er minder deelnemers zijn. Daarvoor is aan de gemeentebe sturen een garantiesubsidietje gevraagd. De cursussen zijn niet gratis. Afhankelijk van het aantal cur susbijeenkomsten bedraagt het inschrijfgeld 125 tot 300 gulden. Een computercursus bestaat uit zeven tot tien wekelijkse bijeen komsten, de overige cursussen uit vier tot vijf wekelijkse colle ges. Lesplaats is de Terneuzense dependance van de Hogeschool Zeeland in het ROC-gebouw. Het cursussenaanbod in Ter neuzen verschilt van dat in Vlissingen, waar men terecht kan voor cursussen oosterse wijsheid, Multatuli en de Max Havelaar, algemene muziekge schiedenis en theologie-spiritu- aliteit-zingeving. De computercursussen zijn zo wel in Vlissingen als Terneuzen. Het betreft introductiecursus sen werken met de computer, tekstverwerken en surfen op In ternet. Programmabrochures zijn verkrijgbaar bij de Hoge school Zeeland in Vlissingen. GOES - Ouders van drugsge bruikers kunnen op dinsdag 5 september over hun ervaringen praten in een gespreksgroep in Goes. Op dinsdag 12 september wordt een gespreksgroep gehouden in Terneuzen en maandag 18 sep tember in Middelburg. De pre cieze plaats en tijd worden pas bekendgemaakt als belangstel lenden bellen met: 0118-623817 of 0113-371680. door Henk Postma VLISSINGEN - De Zeeuwse scholen draaien alweer op volle toeren. Studenten van de Hogeschool Zeeland kwamen dinsdag als laatsten van va kantie terug. De invasie ging in Vlissingen traditioneel gepaard met introductie-acti viteiten. Nieuwbakken stu denten glibberden op het Bellamy park het nieuwe schooljaar in. Studenten clubs, samen alle opleidingen van de hogeschool omvattend, bereidden de honderden nieuwkomers een warm, en vaak ook waterrijk welkom. Luchtkussens, ingesmeerd met zeep. Fietsen die je naar bier laten happen. Een levend tafelvoetbalspel. Her en der in de stad, en vooral ook in de studentenkroegen, stond speelgoed opgesteld dat stu denten volop gelegenheid bood met elkaar te dollen. Ontgroenen mocht je het niet noemen. In Vlissingen is het meer een uitbundig kennis- makingsfeest. Behalve dan in de stamkroeg van de econo mie-studenten. Daar zetelde een heus tribunaal. Werd je daar als nieuwbakken student voorgeleid, dan moest je we ten hoeveel strepen een zebra telt. Zo niet, dan kreeg je een plens water, vergezeld van een meel wolk te verwerken. Gerstenat De verhitte gemoederen wer den gekoeld met sloten gerste nat, de anti-alcoholpromotie van de Zeeuwse verslaafden zorg ten spijt Tegen de avond trokken de honderden studen ten in kuddes verdeeld de pro vincie in. Op kampeerplaat sen bij Tholen, Scharendijke, Arnemuiden en op het Vlis- singse strand worden de ken nismakingsactiviteiten nog even voortgezet. Tot iedereen donderdagavond weer sa menkomt in het Vlissings Ar senaaltheater. Met de mani festatie Donderslag wordt daar het nieuwe studiejaar of ficieel geopend. Algemeen ho geschool-directeur L. La- bruyère zal zich dan slechts met grote moeite verstaan baar kunnen maken. Want het openingsfeest wordt opge luisterd door het luidruchtige Medicamento Mix, een big band die behalve twee rappers en twee deejees, een batterij van vijftien slagwerkers op de planken brengt. Nat en glad was het luchtkus sen op het Bellamypark. foto Ruben Oreel door Ben Jansen RILLAND - De wegenbouwers Van Dijk Petit, Heijmans, KWS en Vermeer zijn deze week be gonnen in de staart van Zuid- Beveland acht kilometer van de A58 te voorzien van een laag zeer open asfaltbeton. Het werk neemt drie weken in beslag. De komende drie week einden zijn delen van de weg van vrijdags 19 uur tot uiterlijk zaterdag middernacht geheel gestremd. Van maandag tot vrij dagavond is steeds één rijstrook beschikbaar. Rijkswaterstaat vervangt in on geveer tien jaar tijd de bestaan de deklaag van de A58 door zo- ab. Door de open structuur van dit materiaal wordt regenwater sneller afgevoerd, waardoor au tobanden minder stuif water veroorzaken. Bovendien ont staat bij zoab minder minder snel spoorvorming in het weg dek. Frezen Het eerste traject dat dit jaar onderhanden wordt genomen is een stuk van 3,2 km tussen het Schelde-Rijnkanaal en Rilland op de noord baan van de A58. Werknemers van de aannemers zijn sinds maandag bezig de ou de deklaag te frezen om onefen- heden te verwijderen. Daar op komt een profileerlaag van steenslagasfaltbeton Bij deze onderdelen van het werk kan het verkeer, zij het over slechts één rijstrook, van de weg ge bruik blijven maken. De uitein delijke nieuwe deklaag van zo ab wordt vrijdagavond en - nacht en zaterdag aangebracht. Daarvoor is volledige afsluiting van de een deel van de A58 noodzakelijk. Vanaf vrijdagavond 1 septem ber 19 uur tot zaterdag 2 sep tember in de loop van de middag - in geval van tegenslag bij de werkzaamheden uiterlijk tot foto Dirk Jan Gjeltema middernacht - wordt het ver keer in de richting Vlissingen vanaf viaduct Hoogerheide (af slag 30) tot aan de toerit bij via duct Rilland (afslaf 31) over de Oude Rijksweg geleid. Vanaf maandag 4 september is op de noordbaan van de A58 2,9 km tussen het knooppunt Mar- kiezaat en het Schelde-Rijnka naal aan de beurt en een week later hetzelfde wegvak op de zuidbaan Beide aansluitende weekeinden is er weer een om leidingsroute over de Oude Rijksweg. Ergernis Doordeweeks aan het begin van de ochtend en tegen het eind van de middag zal enige filevorming ontstaan op de plaatsen waar het verkeer van twee op één rij strook moet ritsen. Waarne mend hoofd onderhoud en ver betering van Rijkswaterstaat in Midden- en Noord-Zeeland J de Jonge kan zich voorstellen dat dit ergernis oplevert. „De genen die het werk uitvoeren en er toezicht op houdenhebben er minder problemen mee. In een file wordt nu eenmaal minder snel gereden en dat betekent dat de wegwerkers veiliger kunnen werken. En ach, ook de automo bilisten hebben er baat bijwant als er een file staat zal de politie geen snelheidscontrole hou den." door Rinus Antonisse KAMPERLAND - De boer die in de toekomst wil overleven moet zorgen voor verbreding van zijn werkzaamheden. Zich niet meer alleen richten op het telen van agrarische producten, maar ook nevenactiviteiten ter hand nemen. Daarbij kan onder meer gedacht worden aan agro- toerisme, zorgverlening gehan dicapten, teelt van streekeigen producten en natuurbeheer. De ze boodschap verkondigde be stuurder Jos Roemaat van LTO Nederland dinsdag in Kamper land tijdens een themadag over vernieuwing van land-en tuin bouw. Vanuit de samenleving ontstaat steeds meer behoefte aan ruim te, rust en recreatie. Boeren on dervinden die druk aan den lij ve. In plaats van zich daartegen te verzetten, kunnen ze de be hoeften en wensen van de ge meenschap prima combineren met hun eigen bedrijfsvoering, aldus Roemaat. Een groot aan tal bedrijven doet dat al, in heel Nederland ongeveer 3000 De LTO-bestuurder voorspelde de komende jaren een stijging van ongeveer 25 procent. Veel van de combinatie-bedrijven richten zich op toeristische activiteiten, de meeste ervan bevinden zich in Zeeland. Het gaat dan onder meer om het exploiteren van minicampings, het bieden van logies en ontbijt, deelname aan toeristische rou tes en het openstellen van het bedrijf voor bezichtigingen Het mes snijdt op die manier aan twee kanten: de boer vult zijn inkomen aan en de burger kan kennismaken met de voor hem vaak onbekende agrarische be drijfstak. Roemaat onder streepte het belang van een goe de samenwerking tussen de agrotoerisme-boeren en hun collega's uit de gewone recrea tieve sector. Geen concurrentie, maar elkaar aanvullen Hij kon digde aan dat LTO een promo tiecampagne voor het agrotoe- risme op touw zet. Zorgboerderij Samenwerking zag Roemaat ook tussen de landbouw en zorgsector in de vorm van zoge naamde zorgboerderijen. Daar kunnen gehandicapten onder begeleiding aan de slag. De LTO-voorman noemde het een therapie die kan worden gege ven als welkome aanvulling op het pakket van de reguliere zorginstellingen. Ongeveer 5000 boerenbedrijven houden zich inmiddels bezig met teelt van en voor streekproducten, zoals Zeeuwse Vlegel. Roemaat voorzag in de toekomst een ver dubbeling van dat aantal, zeker als de Nederlander de charme van eigen producten beter leert kennen. Hij pleitte voor korte lijnen tussen producent en con sument. De LTO onderzoekt of er een virtuele supermarkt voor streekproducten kan komen. Bosaanplant Toekomst is er volgens Roemaat ook voor de boer die zich bezig houdt met agrarisch natuurbe heer. Niet alleen het inzaaien van akkerranden, maar ook in plant van bos en beheer van na tuurgebieden. Hij betoogde'dat de agrarische milieucoöperaties - er zijn er nu circa honderd - in deze een sleutelrol kunnen ver vullen. Roemaat zei dat de geor ganiseerde landbouw graag de rol van vierde natuurbeherende organisatie (naast Staatsbosbe heer, Natuurmonumenten en de provinciale Landschappen) wil innemen. Ook Jo IJsebaert, vi ce-voorzitter kring Zeeland van de ZLTO, wees op het belang van verbreding van het boeren bedrijf. Hoe boeren dat m de praktijk brengen, werd getoond door Hans Klompe (minicamping, overnachtingsmogelijkheden voor paarden, verbouw van gerst waarvan alexisbier wordt gebrouwen) en Rianne Leen- dertse (zorgboerderij met mini- camping. biologische groente tuin en kruidentuin). WISSENKERKE - De wijn gaarden De Druivengaerde in Wissenkerke en 't Vierendeel in Vrouwenpolder doen zaterdag 2 september weer mee aan de lan delijke Open Wijngaardendag van het Wijngaardeniersgilde. De wijngaarden zijn van 13.00 tot 17 00 uur open voor het pu bliek, dat kennis kan maken met de Zeeuwse wijnmakerscultuur door rondleidingen en docu mentatie over wijn van de stok tot de fles. Wegenbouwers aan de slag op de noordbaan van de A58 tussen Rilland en het Schelde-Rijnkanaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 23