Faber beschermt eenden Een tractor is gewoon verkeer PZC Middelburger wil in Vlissingen casino beginnen Burgerwoning taboe op bedrijventerrein Kostense kamerheer van koningin Politie hield details over ontvoerd kind achter de kiezen Overleg sociaal plan Pechiney heropend zeeland 21 Federatie grondbezitters richt Zeeuwse afdeling op Studie naar klimaat voor investeerders Staatssecretaris legt schelpdiervisserij verdere beperkingen op Jjot r\jCeOJC fLönJj&L /Couljt u, oerft <Zó ■ircvn y{eJ<J<jiXs woensdag 30 augustus 2000 GOES - De Federatie Particu lier Grondbezit (FPG) gaat een Zeeuwse afdeling oprichten. Dat gebeurt zaterdag 2 sep tember in motel Goes, vanaf 11.00 uur. De afdeling Zeeland wordt de tiende provinciale af deling van de FPG. Door de op richting van het Zeeuws Parti culier Grondbezit kunnen de belangen van de grondbezit- ters beter worden behartigd bij de provinciale en gemeentelij ke (politieke) organen. Er zijn meer dan voldoende ontwikkelingen die een speci fiek Zeeuwse aanpak vragen, zo blijkt uit de eerste nieuws brief van de aanstaande afde ling. Genoemd worden de her structurering van het Veerse Meer, de ruilverkaveling op Walcheren en planologische ontwikkelingen op Schouwen- Duiveland. Voorzitter van het Zeeuws Particulier Grondbe zit wordt J. M. E. Seijdlitz.no- taris te Terneuzen. Tijdens de oprichtingsvergadering spreekt onder andere D. Lu- teijn, voorzitter van de Federa tie Particulier Grondbezit. Ge deputeerde J. G. van Zwieten geeft een toelichting op de in vulling van het streekplan Zee land en de functie en kansen van de particuliere grondeige naar in dit plan. Het Tweede Kamerlid J. M. Geluk gaat in op de nota's 'Voedsel en groen' en 'Natuur voor mensen, men sen voor natuur'. De bijeen komst wordt afgesloten met een excursie door de Zak van Zuid-Beveland, die is aange merkt als Waardevol Cultuur landschap (WCL). Particulieren met grondbezit (agrarisch, bos, natuur of land goed) in Zeeland en geïnteres seerden in het Zeeuws Particu lier Grondbezit kunnen de oprichtingsvergadering bij wo- MIDDELBURG - De provincie Zeeland doet mee aan een ver gelijkend onderzoek waarin het regionaal investeringsklimaat wordt afgezet tegen dat van de andere Nederlandse regio's en van 26 buitenlandse gebieden. I Door de onderlinge kwaliteiten I ie vergelijken, wordt duidelijk I wat de sterke en wat de zwakke I punten van Zeeland zijn.. Het 1 onderzoek wordt uitgevoerd tussen oktober 2000 en mei 2001. Opdrachtgever is het mi- I nisterie van Economische Za ken. Zeeland draagt 23.500 gul den bi]. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Staatssecretaris Faber van Landbouw, Natuur beheer en Visserij (LNV) gaat de touwtjes strakker aantrekken voor de schelpdiervisserij in de Waddenzee en het Noordzee gebied boven de Waddeneilan den. Zij doet dit naar aanleiding van het onderzoek dat vorige week is gepresenteerd over de oorza ken van grote sterfte onder ei- dereenden. Faber treft de hard ste maatregel voor de visserij op spisula (de halfgeknotte strand schelp). Zij is van plan voor het seizoen 2000-2001 geen vergun ningen te verlenen voor die vis serij ten noorden van de Wad deneilanden. Spisulavissers hebben daar vorig jaar zoveel gevist, volgens de onderzoekers, dat er niets voor vogels over bleef. Over de kokkel- en mos selzaadvisserij staan in de studie niet zulke stevige conclu sies. Er waren bijvoorbeeld wel voldoende kokkels, maar de ei- dereenden lieten ze liggen. Mogelijk kwam dat, omdat zij parasitaire infecties hadden op gelopen door het eten van strandkrabben. In het rapport ziet Faber dan ook geen aanleiding de kokkel en mosselzaadvisserij te verbie den. Zij wil met de kokkelsector wel afspraken maken over vangstbeperkingen. Ze kondigt wat betreft de mosselzaadvisse rij aan dat ze 'met passende maatregelen' komt als duidelijk is hoeveel mosselzaad er in de Waddenzee ligt. Het Rijksinsti tuut voor Visserij onderzoek (RIVO) is daarmee bezig. Faber zint ook op maatregelen om het voedselreserveringsbe- leid voor vogels aan te scherpen Al jaren worden er schelpdieren gereserveerd voor vogels, wat van de visserij afgaat. En toch zijn 20.000 eidereenden afgelo- door Jan van Ommen DEN HAAG - De gemeente Schouwen-Duiveland wil zeker geen nieuwe burgerwoningen op het bedrijventerrein Bruinis- se toelaten. Het verzoek van A. Ruitenbeek om zijn voormalige dienstwo ning aan de Rijksstraat weg 10 om te zetten in een burgerwo ning werd dan ook resoluut af gewezen Hij stapte naar de Raad van State, die zich giste ren over zijn verzoek boog. Ruitenbeek trad in 1998 als me de-vennoot uit het de Betonwa- renfabriek Ruitenbeek Hij wil de graag een burgerbestemming voor zijn woning die tot dan toe bij de fabriek behoorde. De ge meente vreest echter dat een burgerwoning ontwikkelingen op het bedrijventerrein kan te genhouden. Burgerwoningen moeten immers veel meer tegen milieuoverlast beschermd wor den als bedrijfswoningen. De advocaat van Ruitenbeek meent dat Schouwen (v/h Zie- rikzee) gebruik had moeten ma ken van de zogeheten toverfor mule. Die kan gebruikt worden als bestemmingen van bepaalde gebouwen of terreinen op geen enkele wijze meer verwezenlijkt kunnen worden Ruitenbeeks advocaat is er heilig van over tuigd dat de woning aan de Rijksstraatweg nooit meer dan bedrijfswoning gebruikt zal worden. De logische volgende stap is het herbestemmen tot burgerwoning. De gemeente is van mening dat Ruitenbeek niet heeft aange toond dat zijn woning niet als dienstwoning verkocht had kunnen worden. Bovendien is het volgens Schouwen Ruiten beeks eigen schuld dat hij de woning van het bedrijf heeft losgekoppeld. Bedrijfsgebou wen met woningen zouden nog wel degelijk in trek zijn. De Raad van State velt over zes weken een definitief oordeel over het conflict. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Vlissingen krijgt een Zeeland Casino, als het aan Johan Vroegop ligt. De Middelburger heeft zich medio juli ingeschreven bij de Kamer van Koophandel voor 'het tref fen van voorbereidingen van een casinobedrijf'. „Het is een ongelooflijk mooi plan. Er zal nog wel veel politieke discussie over gevoerd moeten worden. Maar als het doorgaat, heeft Vlissingen er een attractie bij." Vroegop spreekt van een hotel- /casino/congrescentrum, waar voor hij al een locatie in gedach ten heeft. Vooralsnog treedt hij niet in detail, omdat hij het plan eerst vandaag wil presenteren aan wethouder H. de Haas van Vlissingen. De initiatiefnemer zegt erva ring op te hebben gedaan in At lantic City, 'het Las Vegas van de oostkust van de Verenigde Staten'. „Ik heb jarenlang tus sen de gokpaleizen geleefd en zelf daar een restaurant gedre ven." Het is zijn wens een privécasino teopenen. „Het zal gerund wor den door particulieren. Wi] heb ben niets te maken met de Hol land Casino-keten. Inderdaad, daar heb je geld voor nodig, maar dat hebben we wel." Notitie In de huidige wetgeving is het niet mogelijk een privécasino te beginnen, bevestigt een woord voerder van het Ministerie van Financiën. Maar er is een notitie onderweg die onderdelen bevat om de kansspelensector te libe raliseren. „De notitie moet nog wel in de ministerraad komen. Het is nog lang niet officieel." Vroegop is op de hoogte van die notitie en speelt in op de moge lijke wetsaanpassing. „Het Rijk heeft eerder al laten weten kansspelmonopolies op te wil len heffen", zegt hij. In Finland is het eerste privécasino open gegaan. „Waarom zouden we dezelfde formule niet in Neder land kunnen toepassen en hier beginnen in Vlissingen?" Wethouder De Haas zegt alles op zich af te laten komen. „Ik heb nog niet met Vroegop ge sproken. Ik hoor wel wat hij te vertellen heeft. Zo'n jaar of tien geleden is er door een ander al eens gesproken over een casino op de boulevard. Het is er niet gekomen." Op zich, vult De Haas aan, past een casino wel in Vlissingen. „Het levert een bij drage aan een toeristische uit straling. Bij voorbaat sta ik er dus niet afwijzend tegenover." Hij heeft geen enkel idee op wel ke locatie Vroegop zijn oog heeft laten vallen. C. Kostense, de nieuwe Zeeuwse kamerheer van de koningin. door Harmen van der Werf BIERVLIET - Voormalig geneesheer-di recteur van het Ziekenhuis Walcheren. C. Kostense, is bij Koninklijk Besluit benoemd tot kamerheer in Zeeland. Kos tense volgt de Middelburger J. J. van der Weel op, die in verband met het bereiken van de 70-jarige leeftijd de functie moet neerleggen. Kostense (62) noemt in een reactie zijn be noeming 'een eer'. Hoe het hof van de ko ningin bij hem terecht is gekomen, weet hij niet. Hij heeft wel een aantal keren de koningin ontmoet in Zeeland, onder meer bij een bezoek aan het Verdronken Land van Saeftinge. Kostense was daarbij aan wezig als voorzitter van de Stichting Het Zeeuwse Landschap, waarvan ook Van der Weel bestuurslid was.Kamerheer is een onbetaalde ere-functie. Hij vertegen woordigt de koningin in de provincie, on der meer bij plechtigheden. Hi] adviseert haar ook bij bezoeken aan Zeeland en treedt dan op als gastheer.,Het speelt zich foto Peter Nicolai nogal in de luwte af", aldus Kostense. Hij verwacht tien dagen per jaar aan zijn nieuwe functie te besteden. Van een ka merheer wordt allereerst verwacht dat hij zijn regio, zijn gebied, goed kent. Kosten se is geboren en getogen in Biervliet. Hij is een aantal jaren uit Zeeland geweest, voor zijn studie en werk, om in 1982 als direc teur-geneesheer van het ziekenhuis op Walcheren terug te keren. Twee jaar gele den nam hij afscheid. Kostense vervult zo'n vijftien bestuurlijke functies, met het accent op de gezondheidszorg. door Lilian Dominicus TERNEUZEN - Als de capaci teit van de wegen niet voldoen de is voor een goede doorstroom van zowel landbouw- als ander verkeer, dan moet het wegen stelsel in Zeeland worden aan gepast. Dat stelt provinciaal ZLTO-voorzitter J. G. Meyer. „Landbouwverkeer is gewoon verkeer, dat evenzogoed recht heeft zich op de openbare weg te bevinden." Hij reageert met deze uitspraak op het voorstel van de PvdA- Statenfractie om een onderzoek in te stellen naar het verbannen van tractoren op de doorgaande wegen tijdens spitsuren. De partij verwacht dat de verkeers veiligheid op provinciale we gen, zoals de N61 in Zeeuws- Vlaanderen en de N57 op Wal cheren, groter wordt met de in stelling van een rijverbod van landbouwverkeer tussen 7.30 en 8.30 uur en van 16.30 tot 17.30 uur. Nu vormen zich iede re dag lange rijen auto's achter langzaam rijdende tractoren, waardoor bestuurders gevaar lijke inhaalmanoeuvres uitha len. Gedeputeerde J. Hennekeij (infrastructuur) ziet wel wat in dat argument en steunt het voorstel. De ZLTO-voorzitter is niet op voorhand tegen een onderzoek naar de problematiek tussen langzaam en snel verkeer op de provinciale weg. Meyer: „Het is jammer dat vele onderzoeken beginnen met een vooronder stelling. Het gebeurt zo vaak dat overheden tijdens het oplossen van een verondersteld probleem er achter komen dat het pro bleem eigenlijk niet bestaat. Het zou beter zijn te onderzoe ken wat de omvang van de ver- pen winter gestorven. Al in sep tember wil Faber zonodig met een bijstelling van het voedsel- reserveringsbeleid komen. Omdat vogels niet van één schelpdiersoort leven, is Faber verder van plan de vergunnin gen voor de diverse soorten van schelpdiervisserij beter op el kaar af te stemmen. „Zodat er", schrijft zij aan de Tweede Ka mer, „voor eidereenden in be ginsel een optimale voedselsitu atie zal zijn." door Jacques Cats VLISSINGEN - Het onder zoeksteam van de politie Zee land heeft het publiek in de zaak van het op de kermis in Westka- pelle ontvoerde meisje weken lang essentiële informatie ont houden. Dat valt op te maken uit een dinsdagavond uitgezon den aflevering van het AVRO tv- programma Opsporing Ver zocht. Na afloop konden 35 tips worden verzameld. De politie heeft bij het doen van mededelingen over deze ge ruchtmakende zaak van meet af aan de grootste terughoudend heid betracht. Wel werd het pu bliek gevraagd om direct de re cherche te bellen als er iets was gezien. In het tv-programma, dat mede door de landelijke recherche in formatiedienst is geredigeerd, kwam de politie Zeeland dins dagavond plotseling op de proppen met gedetailleerde in formatie over de ontvoering op vrijdag 7 juli, 's avonds om streeks acht uur. In eerdere me dedelingen was in het midden gelaten of de dader zich aan het kind had vergrepen. In de uit zending van dinsdag werd on omwonden meegedeeld dat de man seksuele handelingen met het 7-jarige Middelburgse meis je had gepleegd, voordat hij haar diezelfde nacht rond drie uur op een industrieterrein in Kruiningen achterliet. Ook werd informatie verschaft die bij een eerdere bekendma king het publiek had kunnen helpen bij de beeldvorming over de identiteit van de dader. Zo werd meegedeeld dat het kind was meegenomen toen zi j op de kermis bij de ballengooitent stond te kijken, terwijl haar ou ders op een nabij terras een drankje nuttigden. Voorts kre gen de tv-kijkers te horen dat de auto van de dader half op de stoep geparkeerd had gestaan Daarnaast werd een composi tietekening van de mogelijke dader getoond, met meer gede tailleerde informatie over het signalement van de ontvoerder, zoals diens vermoedelijke leef tijd - rond 55 jaar - en zijn kle ding: een donkere nette jas met daaronder een wit overhemd met een fijn lichtblauw streepje In spitsuren houdt landbouwverkeer vaak automobilisten op en dat leidt vaak tot gevaarlijke inhaalmanoeuvres. keersproblematiek is. De PvdA vraagt hier om een onderzoek, omdat ze hun eigen mening be vestigd willen zien. Dan vind ik dat je de politieke moed moet opbrengen en zeggen: we beper ken jullie rechten." De landbouwvertegenwoordi- ger ziet meer in de aanleg van parallelwegen langs de zoge noemde doorstroomwegen, in dien blijkt dat echt sprake is van een verkeersonveilige situatie Maar voorlopig pleit hij voor meer geduld van de weggebrui ker „Zelf rijd ik natuurlijk ook wel eens achter een tractor en dat kan vervelend zijn. Maar ja, we hebben in Zeeland nu een maal voornamelijk tweebaans- wegen. Daar is gewoonweg een heel ander gedrag vereist dan op vierbaanswegen." Politievoorlichter S. de Beste bevestigt dat het weren van be paalde verkeersgebruikers op de openbare weg volgens de Ver keerswet wel mag. „Zolang er maar duidelijke verkeersbor- Deze tekening, die het publiek na het misdrijf een idee had kunnen geven hoe de persoon er uitzag naar wie moest worden uitgekeken, werd in de voorbije weken uit de publiciteit gehou den. Volgens mededelingen die re chercheur F. Wondergem in de uitzending deed, had het meisje van haar ontvoerder het bevel gekregen zich in de auto achter de voorstoel te verbergen. Uit haar getuigenis was afgeleid dat ze door de Vlaketunnel was ge reden, waarna de rit nog een flink aantal kilometers had voortgeduurd. Daarna had de man haar meegenomen naar een woning, waar het seksuele mis drijf plaatsvond. Behandeling van de ontvoe ringskwestie in Opsporing Ver zocht was bedoeld om kijkers te bereiken, die tijdens het mis drijf vakantie vierden in West- kapelle of omgeving, daar de kermis bezochten, maar weer naar huis waren vertrokken toen de recherche een passan- tenonderzoek instelde. Doordat Opsporing Verzocht 's zomer minder vaak op de buis ver schijnt, is pas weken na het mis drijf er aandacht aan besteed. Verklaring Als verklaring voor de plotse linge openhartigheid na zeven weken van stilzwijgen, gaf poli tiewoordvoerder M. van de Vreugde aan dat eerst in een la ter stadium na onderzoek van de binnengekomen tips meer de tailinformatie kon worden ver zameld. Naarmate de naspeu ringen vorderden, was het vermoeden van seksueel mis bruik zo sterk geworden dat de politie daar tenslotte van is uit gegaan. Van de Vreugde spreekt tegen dat het onderzoeksteam kostbare tijd verloren heeft la ten gaan door. De compositiete kening werd aanvankelijk al leen via politiekanalen verspreid. Het is, aldus de poli tiewoordvoerder, niet onge bruikelijk dat daar enige tijd mee wordt gewacht. „Als je die vrijgeeft weet een dader ook meteen hoe het er voor staat De 35 reacties worden in de ko mende dagen onderzocht. De aflevering van Opsporing Ver zocht wordt vandaag om 12.15 uur op Nederland I herhaald. door Maurits Sep VLISSINGEN - De directie van Pechiney en de vakbonden heb ben het overleg over een sociaal plan heropend. Gisteren is een aangepast plan van de directie besproken. Daarin is het grote struikelblok, een resultatenpre- mie voor het voltallige perso neel, verder aangepast aan de wensen van de bonden. De onderhandelingen liepen vlak voor de zomervakantie vast De Ondernemingsraad (OR) van Pechiney en de FNV wezen het voorstel van de direc tie af Dat werd wel geaccep teerd door CNV en De Unie. Tijdens de vakantie heeft de di rectie een nieuw sociaal plan ge formuleerd. Dat is uitgebreider dan dat waar CNV en De Unie al mee hadden ingestemd. Het komt ook meer tegemoet aan de wensen van FNV en OR. Met name in de prestatiebelo ning is de directie toeschietelij ker Aanvankelijk zouden alleen de werknemers in de gie terij een extraatje krijgen als zij vooraf vastgestelde doelen ha len. Inmiddels is besloten dat ook het andere personeel in dat geval een premie krijgt. De bon den vinden dat eerlijker, omdat de gieterij zijn doelen slechts kan halen als de hele fabriek zijn best doet. De directie heeft gisteren be loofd ook enkele andere punten nader te omschrijven. Die ver fijning wordt in de loop van sep tember door de FNV aan de le den voorgelegd. Nadat die zich hebben uitgesproken, neemt de OR een standpunt in. Dat zal hetzelfde luiden als het oordeel van de FNV. Zeven van de der tien OR-leden zijn lid van die bond. Ploegwedstrijden voor Zeeuws kampioenschap WILHELMINADORP - De Zeeuwse ploegkampioenschap- pen worden zaterdag 2 septem ber gehouden in de Wilhelmina- polder bij Goes. De wedstrijd begint om 12.30 uur; om 17.00 uur worden de prijzen uitgereikt. Het gaat om een kwalificatiewedstrijd voor de nationale kampioenschap pen in 2001 (het kampioenschap 2000 wordt 8 en 9 september bij Almere gehouden, met zes deel nemers uit Zeeland). Dit jaar wordt er geploegd in vier afdelingen, namelijk rond gaande ploegen, tweescharige wentelploegen, drie- en meer- schange wentelploegen en an tieke tractoren met ploegen. Het wedstrijdterrein ligt aan de Langeweg bij Wilhelminadorp. (Advertentie) foto Charles Strijd den worden geplaatst Zo mag er ook een inhaalverbod voor vrachtwagens op vastgestelde uren worden ingesteld. Voorals nog mogen tractoren op alle provinciale wegen in Zeeland rijden. Alleen op autowegen, zoals bijvoorbeeld de Tractaat- weg in Zeeuws-Vlaanderen, mogen ze niet komen." Melkunie Slagroomvla Romige vla met de smaak van vanille en een vleugje caramel. Pak 1 liter 7/7 van 2.99 voor J j 7 KQflMar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 21