Compromis in gifdiscussie Makelaars weigeren te praten over tarieven vS/ Gevaarlijke psychisch gestoorde heeft weinig aan nieuwe centra 4 WEKEN VOOR Clinton betuigt Bogota steun bij campagne tegen coca 12' J1 Morgen: bijlage amateurvoetbal Pronks groene poldermodel in gevarenzone Voedsel bederft ontgroening Kamer bereid elf bestrijdingsmiddelen nog tot 2004 te gedogen Gijzelaarsshow in Libië Adem verraadt verstekeling In beheer bij Natuurmonumenten Adelmund wil kleuters een dagje vrij geven De Grave haalt uit naar korpsgeest militairen PZC 20' Meest droog Zonnige perioden en overwegend droog. Maximumtemperatuur rond 20 graden bij een matige noordelijke wind. 243e jaargang no. 205 woensdag 30 augustus 2000 losse nummers 1,85 i DEN HAAG - De werkgeversor- I ganisaties hebben gisteren per brief aan minister Pronk van jlilieu laten weten dal zij niet meer willen deelnemen aan het overleg in het kader van het groene poldermodel. In het groene poldermodel voer de minister Pronk regul ier over leg met zowel de werkgeversor ganisatie VNO/NCW, het midden- en kleinbedrijf, bouw ondernemers en landbouw- en mansportorganisaties als met een groot aantal milieuorgani saties. Het overleg dat in 1998 was in- ïld, was bedoeld om naar ogie van het reguliere over leg tussen werkgevers- en werk nemersorganisaties in bijvoor beeld de Sociaal-Economische 1 sneller consensus te krij gen over belangrijke milieu kwesties. De werkgeversorganisaties hebben Pronk nu laten weten geen heil meer te zien in dat overleg, omdat er te weinig con crete resultaten worden ge boekt. Volgens hen komt dat door de deelname van een te iot aantal milieuorganisaties ïhet overleg. ANP ALMERE - Naar schatting tig studenten van een school in Diemen zijn tijdens een ontgroeningskamp op cam ping Kotterbos in Almere onwel geworden ten gevolge van een voedselvergiftiging Vijftien van hen waren er gisteravond ernstig aan toe en werden naar het ziekenhuis gebracht. Volgens de eerste berichten zou een vegetarische maaltijd de voedselvergiftiging veroor zaakt hebben. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De elf om streden bestrijdingsmid delen mogen zo goed als zeker tot 2004 in gebruik blijven. Een Kamermeer derheid van PvdA, CDA en D66 stevent af op deze tussenoplossing. Het CDA kwam vorige week in de Vaste Kamercommissie voor Landbouw al met dit compro mis. De PvdA hield toen nog vast aan het standpunt dat de omstreden bestrijdingsmidde len direct verboden zouden moeten worden. En D66 steun de bij monde van Kamerlid P. ter Veer het wetsvoorstel van het kabinet om de elf bestrijdings middelen tot 2006 toe te laten, omdat ze niet gemist kunnen worden bij de teelt van onder meer uien, appels en peren. Over het wetsvoorstel dreigde een patstelling te ontstaan; 75 stemmen voor en 75 stemmen tegen. PvdA-woordvoerder J. J. Feenstra ging dmsdag als eerste overstag. Hij bleek opeens op de lijn van het CDA te zitten. Later volgde de D66-fractie. Land- bouwspecialist Ter Veer en ook de milieuhoek van de fractie vonden elkaar in het compro mis, om de stoffen in principe nog tot 2004 toe te laten. Dat had CDA-Kamerlid A. van Ar- denne vorige week al voorge steld. De elf stoffen zullen, in het com promisvoorstel, eerst worden beoordeeld op landbouwkundi ge onmisbaarheid. Die procedu re vergt anderhalf jaar. De stof fen die overblijven, mogen vervolgens nog maximaal twee jaar in gebruik blijven. Maar al leen bi] boerenbedrijven die een milieucertificaat hebben. Het Rijk werkt al aan de invoering van dat certificaat. Door een koppeling te maken met de elf omstreden middelen zou die in voering versneld kunnen wor den. WD-Kamerlid J. Geluk, die zich van begin af aan sterk heeft gemaakt voor de toelating van de elf in principe verboden be strijdingsmiddelen, reageerde niet afwijzend op de tussenop lossing. „Het is goed als er dui delijkheid komt richting de landbouwsector, maar wij zijn nog niet zo ver met de ontwikke- ling van een milieucertificaat Dit compromis moet voor boe ren ook uitvoerbaar zijn en geen mooie Randstedelijke oplos sing", waarschuwde hij. Ongelukkig Vraag blijft overigens wat er ge beurt met stoffen waarvan de toelating in de nabije toekomst afloopt. De PvdA is van mening dat die niet meer mogen worden toegelaten, als ze niet aan de mi lieu-eisen voldoen. Ook al blij ken ze landbouwkundig onmis baar te zijn. Vandaag praat de Tweede Kamer met minister Pronk (Milieubeheer) en staats secretaris Faber (Landbouw) opnieuw over de bestrijdings middelenwet. Dan moet er echt duidelijkheid komen. Minister Pronk gaf gisteren te kennen niet tegen een voorstel uit de Kamer te zijn. Stichting Natuur en Milieu, die fel actie heeft gevoerd tegen een hernieuwde toelating van de elf omstreden bestrijdingsmidde len, liet weten 'bijzonder onge lukkig' te zijn met het compro misvoorstel. Natuur en Milieu vindt dat de stoffen direct ver boden moeten worden, zoals in 1993 is afgesproken. De Duitser Werner Wallert bedankte gisteren in Tripol imede namens vijf andere voormalige gevangenen van de Filipijnse rebellengroep van Abu Sayyaf, de Libische leider Khadaffi voor zijn bemiddelende rol in de ontvoeringskwes- tie. De Filipijnse rebellen ontvoerden gisteren een I-% Amerikaan, die een agent van de CLA zou zijn. Vrachtveerdienst Dart Li ne in Vlissingen zet sinds kort een C02-meter in om verstekelingen op te spo ren, die zich mogelijk ver bergen in vrachtwagen trailers. De adem van eventuele verstekelingen wordt geregisteerd. De meter slaat uit bij een erg hoog koolstofdioxide-ge- halte. De pakkans is vol gens Dart Line bijna honderd "1 procent. In Nederland telt de Vereniging Natuurmonumenten bijna één miljoen leden, in Zeeland zijn dat er 17.000. De club be heert in deze provincie een reeks natuurgebieden; bloemdijken, welen, platen, inlagen en samen met Het Zeeuwse Landschap, duingebied NeeltjeJans. feiten en meningen: 3; binnenland: 3; buitenland: 4 en 5; va ria: 6; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; uit: 11, 12,13 en 14; zeeland: 17,18,19,21,22 en 23; sport: 24, 25 en 26; buitengebied: 27, 28, 29 en 31 ZOETERMEER - Staatssecre taris Adelmund van Onderwijs noemt het een 'sympathieke ge dachte' om kinderen uit de twee eerste groepen van de basis school één dag in de twee weken een dagje vrij te geven. Zij reageert hiermee op het voorstel van de Algemene On derwijsbond die vindt dat ook voor groep 3 en 4 deze mogelijk heid moet komen. Adelmund wil bij wet regelen dat basisscholieren vijf dagen per week naar school gaan. Ze besprak dit plan gisteren met de onderwijsorganisaties. staatsecretaris wil scholen verplichten iedere ochtend mi nistens drie uur les te geven. Kinderen kunnen dan het beste leren, zo stelt Adelmund. Er mag volgens haar geen kostbare ochtend verloren gaan doordat scholen een hele dag vrij geven. Het is wel mogelijk om naast de vrije woensdagmiddag een ex tra middag vrij te geven. Alleen in noodsituaties, bij per soneelstekort, mag een school tijdelijk een 'vierdaagse' invoe ren. Dit moet wel goedgekeurd worden door de Onderwijsin spectie. De Amsterdamse recht bank deed eerder een soortgelij ke uitspraak. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De tarieven van woningmakelaars zijn te hoog en liggen muurvast. Bijna de helft van de makelaars is bij een eerste telefonisch contact met een klant niet bereid te onder bandelen over de tarieven die ze rekenen voor bemiddeling. De afgelopen jaren zijn de ma kelaarstarieven niet of nauwe lijks gedaald. Leden van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) hanteren de boogste tarieven. Dat zijn enkele uitkomsten uit net onderzoek Makelaarstarie ven dat de Consumentenbond en de Vereniging Eigen Huis sa men hebben gehouden. De twee organisaties hebben 543 make- •aars en bemiddelaars op de Woningmarkt tegen het licht ge houden. Ze komen tot de con clusie dat er in de woningmake laardij te weinig concurrentie bestaat. In het onderzoek wordt gecon stateerd dat de tarieven nauwe lijks omlaag zijn gegaan, on danks het feit dat het aantal transacties sterk is gestegen, evenals de huizenprijzen. De explosieve stijging van de hui zenprijzen zou makelaars 'meer dan voldoende ruimte' moeten bieden om hun prijzen te verla gen, schrijven de onderzoekers. Makelaars hoeven volgens hen minder moeite te doen voor wo ningbemiddeling op een over spannen markt. Onderhandeling Het gemiddelde makelaarsta rief bedraagt 1,68 procent van de koopsom. Slechts 11,8 pro cent van de makelaars hanteert een tarief tot 1,5 procent van de koopsom Leden van de Vereni ging Bemiddeling Onroerend Goed (VBO) zijn doorgaans het goedkoopst. NVM-makelaars zijn het duurst, een klein deel van hen rekent zelfs twee pro cent of meer. NVM-makelaars blijken ook het minst bereid tot prijsonderhandeling. De NVM is in Nederland de onbetwiste marktleider. NVM-makelaars hebben een gezamenlijk sys teem van informatie-uitwisse ling over woningen die op de markt komen. Ze houden deze informatie een of meerdere da gen voor zichzelf, voordat ze openbaar wordt. In het rapport wordt geconclu deerd dat de NVM-makelaars door Margit Kranenburg DEN HAAG - Militairen hou den zich te veel bezig met hun eigen eenheid en hebben te weinig oog voor de wereld om hen heen. Aan een dergelijke traditionele korpsgeest kleven nadelen, zelfs risico's. Minister De Grave van Defen sie windt er geen doekjes om in een toespraak die hij van plan is komende maandag te hou den op de Koninklijke Militai re Academie m Breda. Dit blijkt uit de tekst die gisteren per ongeluk op de internetsite van het ministerie van Defen sie opdook. 'Het gevaar bestaat dat eenhe den onvoldoende aandacht schenken aan depolitiek-mili- taire en sociale context waarin zij zich bevinden', zegt De Grave in de toespraak ter gele genheid van de opening van het academisch jaar van het Instituut Defensie Leergan gen. 'Fouten kunnen zo binnen de muren van de eigen eenheid blijven waardoor anderen niet kunnen leren van die fouten.' De minister pleit voor een nieuwe teamgeest Volgens De Grave is het inlevingsvermo gen in anderen juist belangrijk omdat militairen bij moderne vredesoperaties nauw samen werken met hulporganisaties, die op hun eigen manier wer ken en hun eigen cultuur heb ben. Pikant is dat de minister de rede wil uitspreken op de dag waarop het rapport van de commissie-Bakker verschijnt. Die heeft onderzoek gedaan naar vredesoperaties van de afgelopen tien jaar. De com missie heeft veel aandacht be steed aan de soms gebrekkige communicatie tussen politici en militairen. Volgens het ministerie van De fensie wordt er nog druk aan de toespraak gesleuteld. GPD hiermee onderlinge concurren tie belemmeren, wat in het na deel werkt van de consument. Vereniging Eigen Huis en de Consumentenbond pleiten er dan ook voor dat alle informatie over onroerend goed via het In ternet direct openbaar wordt gemaakt. Veel geld Slechts de helft van de make laars geeft een korting op het ta rief als ze ook een hypotheek- dienst mogen verzorgen. Aan provisie bij succesvolle hypo theekbemiddeling verdienen makelaars erg veel geld, oplo pend tot boven de twee procent over het totale hypotheekbe- drag. De NVM stelt in een reactie dat kwaliteit zijn prijs heeft. De or ganisatie kreeg onlangs in een onafhankelijk onderzoek van de klant een acht, weet een woordvoerder. Hij ontkent dat er onderling prijsafspraken zijn gemaakt. Die zijn sinds 1983 verboden GPD/ANP door Carlo Nijveen DEN HAAG - De twee nieuwe centra waarin minister Borst van Volksgezondheid gevaarlij ke psychiatrische patiënten wil onderbrengen, bieden onvol doende soelaas voor de opvang van deze groep psychisch ge stoorden. Dat zegt bestuursvoorzitter P. Verbraak van de Stichting Geestelijke Gezondheidszorg Eindhoven en De Kempen. Om het verstoppingsprobleem in de al bestaande klinieken daad werkelijk op te lossen moeten de behandelingsmogelijkheden van 'gewone' psychiatrische ziekenhuizen ook stevig worden uitgebreid, meent Verbraak In de speciale opvangcentra die Borst wil laten bouwen is plaats voor 44 patiënten uit de zogehe ten forensische psychiatrische klinieken en de klinieken voor intensieve behandeling. Daar zijn weliswaar TBS'ers bij, maar een flink aantal van deze ernstig psychisch gestoorde pa tiënten komt na verloop van tijd voor verdere behandeling te recht in een van de reguliere in stellingen voor geestelijke ge zondheidszorg. „Het plan van Borst werkt alleen als de psy chiatrische ziekenhuizen die deze patiënten moeten opvan gen daartoe opgeleid personeel krijgen, anders worden ze zo weer teruggestuurd Bovendien moet dan bijvoorbeeld het aan tal eenpersoonskamers in de reguliere psychiatrische zie kenhuizen worden uitgebreid", reageert Verbraak. Directeur M. Tervoort van de fo rensische psychiatrische kli niek in Assen vindt het aantal door de minister in het vooruit zicht gestelde plaatsen onvol doende. „Alleen al in de dunbe volkte provincies Groningen, Friesland en Drente hebben wij behoefte aan zo'n twintig tot dertig extra opvangplaatsen." Stoornis In de twee grote forensische psychiatrische klinieken in het land (Assen en Eindhoven) en een aantal kleinere behandel centra zitten in totaal ongeveer tweehonderd patiënten die on der invloed van hun stoornis een strafbaar feit hebben gepleegd In de drie bestaande klinieken voor intensieve behandeling (Den Haag, Eindhoven en Sant poort) verblijven in totaal 72 patiënten die gedwongen zijn opgenomen omdat ze een ge vaar vormen voor zichzélf of an deren. Zij zijn in een algemeen psychiatrisch ziekenhuis niet meer te handhaven. Volgens de Inspectie voor de Geestelijke Gezondheidszorg worden de reguliere psychiatri sche instellingen steeds vaker geconfronteerd met dergelijke onhandelbare patiënten. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) J per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam' Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon:...... Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000002 van onze redactie buitenland BOGOTA - De Amerikaanse president Clinton brengt vandaag een bezoek aan Colombia om overleg te voe ren over de anti-drugscampagne van de regering- Pastrana. Washington heeft een hulppakket ter waarde van 1,3 miljard dollar verstrekt voor de uitvoering van het Plan Colombia van Pastrana. Dat heeft tot doel de vijftienduizend strijders van de linkse rebellenbewe ging FARC uit de cocavelden te verdrijven en de plan tages te vernietigen. Het FARC financiert zijn guerril la grotendeels met geld uit de handel in cocaïne. Washington eiste gisteren opheldering van Peru over de smokkel van wapens die in handen zijn gekomen van het FARC De wapens zijn van sovjetmakelij en door Jordanië verkocht aan de Colombiaanse rebellen. Het nieuws over de wapensmokkel werd een week geleden be kendgemaakt in Peru, waar zes mensen zijn aange houden. De arrestanten zouden tienduizend Kalasj- nikov-geweren vanuit Jordanië via Peru naar het FARC hebben gesmokkeld De Peruaanse president Fujimori zei in een reactie dat zijn leger nooit wapens heeft gekocht van Jordanië. Volgens hem is sprake van een criminele actie. RTR pagina 2: cocaboeren Colombia en buurlanden vrezen campagne tegen drugs De logistiek van de cocaïneproductie in beeld. FARC-rebellen patrouilleren op een Muilezels voeren benzine aan, waarmee de narcomaffia in laboratoria de coca in plantage waar cocabladeren geteeld worden, in de buurt van Penas Coloradas. cocapasta verandert. Zakken met de pasta worden verhandeld op een cocamarkt. Vervolgens worden de zakken cocapasta met boten naar de bewoonde wereld ge bracht. Daar wordt er cocaïne van gemaakt en geëxporteerd naar het buitenland. foto's Ricardo Mazalan/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1