Veere halveert prijs warm eten PZC Schoon gewaande vest vol blauwalg PZC Partijen akkoord over Oranjemolen Borsele bewaart bakkeet en varkenskot country-avond Ombudscommissie tikt Sociale Zaken op de vingers zeeland ,19 Gebruikers maaltijdvoorziening kunnen beroep doen op Bijzondere Bijstand Werkstraf voor uitkeringsfraude Geen dorpsraad Ringrijders sluiten seizoen af Z-Vlaming burgemeester Hengelo Werkstraf voor belastingfraude Jongens gepakt voor inbraak boot Zwaargewond na val van steiger Oponthoud op Schroebrug Celstraf voor inbraak sportkantine Afvalspektakel voor kinderen Geen subsidie voor molen in Domburg woensdag 30 augustus 2000 Lor Michelle Koek GOES - Een dag na de afronding ian de grote schoonmaak van de Goese vesten is dinsdag in de Oostvest een explosieve groei van de giftige blauwalg ont- jdekt. Nauwelijks een jaar gele den baggerde het waterschap Zeeuwse Eilanden de Oostvest jog uit om de groei van algen, jaaronder de blauwalg, tegen «gaan. Volgens A. van der Wel, woord voerder van het waterschap, is je aanwezigheid van blauwalg m de Oostvest niet zorgwek- kend. De algen zijn niet gevaar lijk voor eenden en vissen. Al leen mensen die in het water zwemmen, kunnen maag- en darmklachten of huidirritatie oplopen. „Omdat de Oostvest geen zwemwater is, valt het met potentieel gevaar wel mee", al dus Van der Wel. Toch kwam de aanwezigheid van blauwalgen in de Oostvest als een onaangename verassing. In juli 1999 beëindigde het wa terschap daar haar bagger- werkzaamheden. In de acht maanden daarvoor werd er bij na 20.000 kubieke meter slib en puin uit de watergang gehaald. Met het verwijderen van het slib werd ook een belangrijk deel weggenomen van de voedings stoffen waar algen van leven. Die voedingsstoffen, uitwerpse len van eenden en vissen, zitten namelijk vooral in de bodem. Van der Wel weet wel hoe de al gen de Goese Oostvest toch aan hun voedsel komen In de vest zwemt een grote hoeveelheid karpers, een vissoort die er om bekend staat dat ze de bodem omwoelt. Hierdoor drijven voe dingsstoffen naar de oppervlak te en ook dat bevordert de groei van algen. Daarnaast is de een tonige visstand in de Oostvest een probleem op zich. Van der Wel: ,,In de vest zwemmen vrij wel alleen voorns en karpers. Twee vissoorten die elkaar niet bijten. De karperpopulatie kan zich daardoor ongehinderd uit breiden. We zijn van plan om ook snoeken in de vest uit te zet ten. Een snoek lust namelijk best een karpertje." Daarnaast zijn het waterschap, de gemeente en de Eerste Goese Hengelsport Vereniging (EGHV in overleg over manieren om de visstand in de Oostvest in stand te verbeteren. Naast het uitzet ten van snoeken kan de EGHV karpers wegvangen om zo het aantal karpers in de vest op peil te houden. „Die combinatie moet de groei van algen verder inperken", aldus Van der Wel. Naast een ruime hoeveelheid voedingsstoffen in het water vaart de ontwikkeling van blauwalg ook wel bij de aanwe zigheid van zonlicht. Een explo sieve groei van deze algensoort dient zich daarom vooral aan na een paar warme dagen Zodra het weer koud wordt, zal de blauwalg vanzelf afsterven en naar de bodem zinken. jdoor Miriam van den Broek DOMBURG - Veere krijgt vol- jend jaar een sportvereniging roor ouderen en gebruikers van demaaltijdvoorziening in Veere kunnen vanaf oktober subsidie aanvragen. Dat heeft de Veerse Stichting Welzijn Ouderen Platteland Walcheren (SWOW) dinsdag bekend gemaakt tij dens de presentatie van haar jaarplan. Van de maaltijdvoorziening van SWOW maken momenteel 135 personen gebruik. Nadat de ou- derenstichting opmerkingen kreeg over de prijs van een maaltijd, is ze met de gemeente om de tafel gaan zitten. „Geld mag niet de reden zijn waarom mensen hier geen gebruik van kunnen maken", zegt Jan Kuij- pers van de SWOW. Er is over eengekomen dat gebruikers be roep op de Bijzondere Bijstand kunnen doen. Wie daarvoor in aanmerking komt, hoeft in het tervolg maar de helft van de pnjs te betalen. De maaltijden kosten nu tussen de 8,25 en 8,55 gulden per maaltijd Behalve de subsidie, komen de SWOW, gemeente Veere en de Zeeuwse Sportraad met een sportvereniging voor 55-plus- sers. Anderhalf jaar lang heeft de ouderenstichting tevergeefs geprobeerd haar sportactivitei- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M. Koek E. Soesman te Vlissingen: A A. van der Sluis (chef) N.F C Berkelder R H. Hoving E.L. Ramakers M J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl ten voor ouderen onder te bren gen bi] bestaande sportvereni gingen. „Slechts een enkeling wilde meewerken", zegt Kuij- pers. ..Samen met de gemeente en de sportraad hebben we daarom besloten een nieuwe vereniging op te richten. Bin nenkort gaan we de plannen concreet uitwerken maar het is de bedoeling dat in iedere kern van de gemeente één of meerde re sporten aangeboden worden. We willen de sportvereniging omstreeks Pasen presenteren." De nieuwe vereniging moet de bestaande ouderensporten be heren en coördineren en het hui dige aanbod opkrikken. Mo menteel heeft de SWOW negen gymnastiekgroepen, vijf groe pen volksdans en vier groepen waarin ouderen onder begelei ding verantwoord kunnen be wegen. In totaal doen daar on geveer 250 mensen aan mee. Een derde punt op de agenda voor het komende jaar is een zaamheid onder Veerse oude ren. De stichting gaat proberen dit probleem in kaart te bren gen. In september krijgen vrij willigers van de commissie wel zijn ouderen, onderdeel van de SWOW, uitleg over eenzaam heid zodat zij het kunnen her kennen. „Als blijkt dat hier inderdaad sprake is van een zaamheid onder ouderen, gaan we kijken of we daaraan iets kunnen doen." Als laatste wil de stichting bij de gemeente aandacht vragen voor veilige huisvesting voor oude ren. „Driekwart van de 65-plus- sers heeft een eigen woning waarin ze het liefste blijven. Wij vinden dat de gemeente haar in woners eerder moet wijzen op de mogelijkheden voor aanpas singen in de woning. Als mensen toch een keer iets in hun woning verbouwen, kan de gemeente ze er op wijzen alvast aanpassin gen voor later aan te brengen. Wat ons betreft mag de gemeen te die aanpassingen dan ook al subsidiëren. Want voorkomen is, ook voor de gemeente, goed koper dan genezen." ZOUTELANDE - De openbare vergadering van de Dorpsraad Zoutelande, die gepland stond roor dinsdag 5 september, gaat niet door. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft dinsdag een 42-jarige vrouw uit Vlissingen 140 uur werkstraf en een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf opgelegd. De ver dachte pleegde uitkeringsfrau de. Ze had drieëneenhalf jaar lang - van mei '96 tot oktober '99 inkomsten uit werk verzwe gen. De vrouw werkte tijdens die pe riode voornamelijk voor uit zendbureaus. De gemeente Vlis singen is benadeeld voor 47.000 gulden. Daarvoor is onlangs een terugbetalingsregeling in gang gezet De verdachte verklaarde dinsdag op de zitting geen uit weg meer te zien om in haar een tje acht kinderen te onderhou den. Officier van justitie R. Rammeloo wees op haar straf- en de lange periode dat er fraude is gepleegd. „U heeft zichzelf in de nesten gewerkt. U zult er zelf uit moeten komen." Rammeloo eiste vier maanden cel, maar verzette zich niet te gen een alternatieve straf. De politierechter koos ervoor één maand voorwaardelijk op te leggen. De overige drie maan den werden omgezet in 140 uur werkstraf. De gemeente Vlissingen en Rijkswaterstaat zetten samen de schouders onder de herstelwerkzaamheden aan de Oranjemolen. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen en Rijkswa terstaat draaien gezamenlijk op voor de kosten van het rechtzetten en ophogen van de Oranjemolen aan de Groene Boulevard. Dat zijn beide instanties over eengekomen. Deze kosten zijn eerder geraamd op cir ca zes ton. De Vlissingse gemeenteraad kan over de versteviging van de fundering van de Oranjemolen in oktober een raadsvoorstel verwachten. De verwachting is dat dan ook bekend is hoe hoog de restauratiekosten -zoals het bijwerken van de buitenkant en het technisch ge deelte- voor de molen zijn. Lange tijd spraken vertegenwoordigers van de ge meente en Rijkswaterstaat over de manier van aan pak van het herstel van de molen en de kostenverde ling daarvan. Het onzichtbare dijklichaam, dat direct achter de steile muur aan de Groene Boulevard in Vlissingen ligt, moet ook verstevigd worden. Ver wacht wordt dat niet voor april volgend jaar aan de versteviging van de stenen keermuur begonnen zal wordenDaarvóór zal de fundering van de molen voor een groot deel gerepareerd moeten zijn. De stenen keermuur moet stormen kunnen weer staan. In de jaren tachtig is de zogenoemde verborgen glooiing aangelegd achter de keermuur. Deze voldoet niet aan de verscherpte veiligheidsnormen. De blok ken achter de keermuur zijn volgens de onderzoekers niet dik genoeg. Om de glooiing te verstevigen moet tot een diepte va riërend van twee tot zes meter gegraven worden. Be rekend werd dat de herstelwerkzaamheden aan de glooiing, die loopt van de jachthaven, de kanonnen, tot even voorbij de Oranjemolen, zeker acht maanden in beslag zouden nemen. door Mieke van der Jagt BORSSELE - Burgemeester en wethouders van Borsele willen het varkenskot en de bakkeet bij het Hof Reijgersberg in Borssele aan de gemeentelijke monu mentenlijst toevoegen. De schuur van de boerderij is al eer der aangewezen tot rijksmonu ment. Bakketen en varkenskoten zijn in hun originele vorm zeldzaam geworden. Waar boerderijen en schuren in een vroeg stadium werden beschermd, verdwenen bakketen en varkenskoten dik wijls ongemerkt of werden zo danig verbouwd dat hun oor spronkelijke vorm verloren ging. De reden daarvoor is dat de specifieke bijgebouwen bij Zeeuwse boerderijen moeilijk voor een ander doel konden worden gebruikt dan waarvoor ze gebouwd werden. Het hou den van een paar varkens en het zelf bakken van brood is nu een maal niet meer gebruikelijk en de gebouwen zijn in hun oor spronkelijke staat daardoor dus nutteloos. Onderhoud aan der gelijke, voor het boerenbedrijf onnutte gebouwen, bleef dik wijls achterwege. Subsidie Bij het Hof Reijgersberg in Borssele zijn beidé gebouwtjes nog redelijk goed bewaard ge bleven. De eigenaar van de boerderij heeft subsidie aange vraagd om ze te restaureren Subsidie is echter niet mogelijk als de gebouwen niet de status hebben van rijksmonument of gemeentelijke monument. Daarom stelt het college van Borsele de raad voor de ge bouwtjes op de lijst te plaatsen. De monumentencommissie heeft daarover een positief ad vies gegeven. Het varkenskot is klein, maar het is heel zorgvul dig speciaal voor zijn functie ontworpen. In de bakkeet, waaraan een lange bouwge schiedenis is af te zien, zitten nog interessante resten van een het oude stookplaats en een la tere stookplaats die nog volle dig is. Bovendien is er een ty pisch washok. Beide gebouwen hebben extra waarde in samen hang met de schuur. De gemeenteraad van Borsele vergadert donderdag 7 septem ber over het voorstel VLISSINGEN - Het Theaterca fé Jazooo organiseert op zater dag 9 september een Country- avond in Het Bolwerk in Vlis singen. De avond staat in het te ken van het wilde westen. Ar tiesten vermaken het publiek onder meer met cabaret en zang. De zaal is open vanaf 20 00 uur De eigenaar wil het varkenskot, evenals de bijbehorende bakkeet, in oorspronkelijke staat terugbren gen. Dan moeten de objecten wel gemeentelijke monumenten worden. foto Dirk-Jan Gjeltema DOMBURG - Zorgcen trum Ter Mantelinge in Domburg houdt vrijdag 1 september voor de zeven de keer een ringrijderij- dag. De Domburgse ring- rijderijvereniging sluit haar seizoen traditiege trouw af aan de Dom- burgseweg. Aan de strijd doen niet al leen de leden van de ver eniging mee, maar ook drie medewerkers van Ter Mantelinge. Verder staan er op het terrein diverse kramen, waarin verschil lende ambachten worden gepresenteerd, en is er een rommelmarkt. De op brengst komt ten goede aan de bewoners van Ter Mantelinge. De ringrijde- rijdag begint om 10 00 uur en sluit om ongeveer 16.30 uur. DEN HAAG - Zeeuws-Vlaming van geboorte F. Kerckhaert is met ingang van 1 oktober benoemd tot burgemeester van Hengelo. De vijftigjarige Kerckhaert, afkomstig uit Westdor- pe, verliet Zeeuws-Vlaanderen om in Tilburg sociale weten schappen te studeren. Hij was van 1982 tot 1990 voor het CDA lid van de gemeenteraad in Arnhem, waarvan twee jaar als wethouder. Sinds 1990 is hij lid van de directieraad van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). MIDDELBURG - Een 29-jarige man uit Rotterdam isdinsdag in Middelburg voor valsheid in geschrifte veroordeeld tot een werkstraf van zestig uur en een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf. Politierechter J. Hopmans achtte bewezen dat de Rotterdammer de omzetbelasting over 1995 had ontdoken en verder eind '95 in Brouwershaven 32.000 gulden minder op de factuur van een verkocht zeiljacht had gezet. Ook vond hij bewezen dat met een valse werkgeversverklanng begin '97 de ING-bank in Vlissingen ertoe was bewogen een hypotheek te verstrekken. GOES - De politie in Goes heeft maandagavond vier jongens van 13 tot 15 jaar in de kraag gepakt toen ze inbraken in een motorkruiser, die afgemeerd lag aan de Houtkade in Goes. De zoon van de eigenaar van het schip betrapte de jongens en waarschuwde de politie. De vier hadden een zwemvest, een luidspreker en gereedschap meegenomen en bleken al eerder lampen van boord te hebben gestolen. De goederen zijn in be slag genomen en tegen de vier is proces verbaal opgemaakt. ARNEMUIDEN - Twee mannen uit Arnemuiden zijn maan dagmiddag gewond geraakt bij een val van een steiger. Eén van hen liep een zware hoofdwond op en is behandeld in het ziekenhuis, de ander raakte licht gewond De twee waren in hun woonplaats een woonhuis aan het schilderen. Ze hadden een ladder op een metalen werkplatform gezet. Hoe het onge luk precies is gebeurd, is nog niet duidelijk. MIDDELBURG - Van 4 tot en met 29 september moet het ver keer rekening houden met oponthoud op de Schroebrug over het Kanaal door Walcheren in Middelburg. In die periode wordt conserverings- en schilderwerk aan de brug uitge voerd. Daarbij zal een hoogwerker worden ingezet. De dage lijkse werktijden zijn van half acht 's ochtends tot vier uur 's middags. Direct na de ochtendspits zal vaak voor het gemoto riseerd verkeer een rijstrook worden afgesloten. Van 18 tot en met 21 september wordt ook 's nachts gewerkt Voetgangers en fietsers worden dan over een van de rijstroken geleid. MIDDELBURG - Een 23-jarige asielzoeker uit Hooghalen zag door geldgebrek geen andere uitweg dan op dievenpad te gaan. Dat bleek dinsdag op de zitting van de Middelburgse politierechter. Zo wist hij op 14 juli dit jaar in Westkapelle in het clubhuis van de korfbalvereniging De Stormvogels in te breken. Hij nam daar kleingeld en eten en drinken weg. De man moest zich ook nog verantwoorden voor kruimeldief stallen in Assen en Valkenburg. Officier van justitie R. Ram meloo eiste drie maanden cel. Politierechter J. Hopmans legde twee maanden gevangenisstraf plus een maand voor waardelijk op. Ook moet de verdachte zeshonderd gulden schade vergoeden aan de Westkapelse korfbalvereniging door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De afdeling So ciale Zaken van de gemeente Vlissingen heeft zich onbehoor lijk gedragen tegenover een al leenstaande moeder, die had gevraagd om subsidie voor kin deropvang. De vrouw kreeg toe zeggingen, die door de gemeente niet werden nagekomen, en werd voortdurend van het kast je naar de muur gestuurd. Dat stelt de Ombudscommissie Vlis singen in een uitspraak. De vrouw klopte vorig jaar aan bij Sociale Zaken om te vragen naar de vergoeding van kinder opvang. Aanleiding voor het ge sprek was haar wens om met een studie te beginnen. Volgens de consulente zou haar subsidie aanvraag geen probleem zijn, omdat de vrouw alleenstaand is en door het volgen van de oplei ding de kosten vergoed zou krij gen De Vlissingse zag in die toe zegging een belangri j k handvat omdat zij nog twee weken de tijd had om zich op te geven voor de studie. Over een zogeheten noodzakelijkheidsverklaring - een brief van het arbeidsbureau dat de opleiding nodig is om een baan te vinden - werd met geen woord gerept. Een aantal weken later kreeg de Vlissingse van een andere con sulente te horen dat ze toch niet in aanmerking kwam voor de subsidie voor kinderopvang, omdat het arbeidsbureau de door haar te volgen opleiding niet nodig vond. Vervolgens kreeg de vrouw van een aantal ambtenaren tegenstrijdige ver halen te horen. Uiteindelijk besloten de ouders van de Vlis singse de kosten voor kinderop vang maar te betalen. Volgens de teamchef van Socia le Zaken heeft de alleenstaande vrouw met een aantal verschil lende ambtenaren te maken ge had en is de verstrekte informa tie niet altijd juist geweest. De ene consulente was bijvoor beeld wél op de hoogte van de bijdrageregeling voor kinder opvang, terwijl de ander daar niets van wist. Sociale zaken heeft inmiddels besloten om alle bijstandsconsulenten te scholen in de uitvoering van de subsi dieregeling voor kinderopvang De Ombudscommissie beveelt de gemeente Vlissingen aan dat zij moet investeren in het geven van goede en volledige informa tie van klanten van sociale za ken. Als binnen de afdeling dos siers worden overgedragen, moet dat gebeuren op een ma nier dat de klant daarvan geen last mag hebben. Mondelinge toezeggingen moeten worden bevestigd, zodat beide kanten weten waar ze aan toe zijn. Mensen die brieven schrijven, moet een ontvangstbevestiging krijgen. Sociale zaken heeft, al dus de Ombudscommissie in haar uitspraak, bij de Vlissingse het vertrouwen gewekt dat zij in aanmerking zou komen voor subsidie voor kinderopvang VLISSINGEN - Om kinderen en hun ouders meer bewust te ma ken van de overlast van zwerf afval in de natuur, is er vandaag (woensdag) het Super Troep Op- ruimspektakel van Mijke de Troepveger en Rick de Blickve- ger bij het MEC aan de Koren bloemlaan in Vlissingen. Tussen 14.00 en 16.00 uur is er een theatershow, een afvalquiz tussen twee kinderteams en een troep-werpspel. Tenslotte kun nen kinderen zich uitleven op een enorme opblaashindernis- baan tijdens de mega-zwerfaf- valrace, Mijke en Rick treden zondag 3 september nog een keer op op de Boulevard in Vlis singen tussen 13.00 en 15.00 uur. DOMBURG - Molen Weltevre den in Domburg krijgt van de provincie geen onderhoudssub- sidie voor 1999. Gedeputeerde Staten besloten in eerste instantie twintig pro cent van de onderhoudskosten over dat jaar te subsidiëren Dat zou neerkomen op een bijdrage van 197 gulden. Aangezien zij voor onderhoud van monumen ten en molens geen bedragen onder de tweehonderd gulden verstrekken, is besloten het sub sidieverzoek af te wijzen De Rijksdienst voor de Monumen tenzorg verstrekt wel subsidie voor Weltevreden. De dienst komt met 492 gulden ovqr de brug, de helft van de te subsidië ren onderhoudskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 19