Zeeuwse dansdag in stijl Muziek Jasper naast Johnny Militair orkest Slowakije in Goes en Middelburg D zie verhaal elders op deze pagina zie informatie elders op deze pagina Theatenoaug. t/m 5 sept. WOENSDAG Cl MeneerGreen H Op bezoek bij meneer Green: een tragikomedie van Jeff Baron. Km Edwin de Vries regisseerde John Kraaykamp sr en Jasper Boe- ke. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur DONDERDAG Curlew River Première opera Curlew River van Benjamin Britten. De eerste activiteit van de Zeeland Nazomer Festivals gaat over een kloostergemeenschap van Westerse monniken die een Japans myste riespel opvoeren. Voorafgaand is er om 20.00 uur in de Nieuwe Kerk een korte uiteenzetting. Abdijplein, Middelburg, 21.00 uur; ook vr., za. en di. VRIJDAG Meneer Green Op bezoek bij meneer Green is een tragikomedie van Jeff Baron. Zie woensdag. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur ZATERDAG H Scoops Dans Dag Scoops Dans Dag opent amateurdansseizoen. De afdeling dans van het Centrum voor de Kunsten, Dance Cen ter Dazzle en Stichting Dansz treden op. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur 30 augustus tlm 5 september WOENSDAG Hoe Dïdgerïdoo Onder het motto Hoe Didgeridoo is de didgeridoo te beluisteren. Ook dit laatste concert op het blaas/klankinstrument van de Aborigi nals wordt gegeven door de groep Goanna Dreaming van de Zeeuwse Muziekschool. Zeeuws Biologisch Museum, Oostkapelle, 20.00 uur Geert Bïerling Geert Bierlings in de serie orgelconcerten in Brouwershaven. De Rotterdamse organist speelt delen uit twee opera's van Mozart. Grote of Sint Nicolaaskerk, Brouwershaven, 20.00 uur DONDERDAG Zomeravondconcert Pieter Zwaans (klarinet) en Hans Avontuur (orgel) geven een zomer avondconcert. Zij spelen werk van onder anderen Mozart, Bach, Franck en Gershwin. Catharinakerk, Zoutelande, 20.30 uur VRIJDAG Marianne Weber Zangeres Marianne Weber verzorgt een optreden. Zij opent daarmee de Sterrefeesrten. De Sterre, Clinge, 14.00 uur Johannespassie De Vlaamsecomponist Johan DeSmet schreef een hedendaags orato rium naar het evangelie van Johannes. Dit muzikale lijdensverhaal van Jezus Christus vormt de opening van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. •Tuin St. Baafskerk, Aardenburg, 21.15 uur SpeedyJ De dj Speedy J verzorgt een optreden in de openlucht. Het concert wordt van videobeelden voorzien op een rond projectie scherm van 15 meter doorsnede. Zie ook de voorpagina van dit katern. Markt, Middelburg, 22.00 uur ZATERDAG So What Een fluitgroep en een saxtrio van de stichting So What treden op in de muziektent. Ze brengen een klassiek programma. Langstraat, Zoutelande, 14.00 uur Latin Connection De groep Latin Connection met Zuid-Amerikaanse muziek. Door belangrijke invloeden uit de jazz ontstaat een sterk ritmisch ge heel. Het repertoire omvat onder meer bolero's, cha-cha-cha's en sam ba's. De Drvkkery, Middelburg, 14.30 uur Jazzband De So What Jazzband geeft een concert in de muziektent. Deze formatie met onder meer saxofoon, dwarsfluit, viool, gitaar, syn thesizer en drumstel speelt nummers als In the mood, American Patrol en Johnny B. Goode. Langstraat, Zoutelande, 19.30 uur Atelïerconcert De opera staat centraal in dit Atelierconcert. Werk van Mozart, Beethoven, Rossini, Gluck, Delibes, Goünod, Bizet, Donizetti en Verdi. Zie ook de voorpagina van dit katern. •Teunn's Atelier, Kats, 20.00 uur Pater Moeskroen De feestband Pater Moeskroen geeft een concert. Het optreden is in het kader van de Sterrefeesten. De Sterre, Clinge, 21.00 uur Johannespassie De Vlaamse componist Johan De Smet schreef een hedendaags orato rium naar het evangelie van Johannes. Zie vrijdag. •Tuin St. Baafskerk, Aardenburg,21.15 uur ZONDAG I Militair Orkest Het Centraal Militair Orkest van de Strijdkrachten van de repu- bliek Slowakije geeft twee concerten. Naast (licht) klassieke muziek wordt ook traditionele volksmuziek uit Slowakije ten gehore gebracht. •Manhuistuin, Goes, 12.00 uur Sint Jacobskerk, Vlissingen, 20.00 uur Gezamenlijk concert De Zeeuwse Muzikanten (orkest stichting Arduin) en de Zeeuwse Ac cordeon Vereniging Concertina geven een concert. Op het programma staan nummers als Moments for Moricone,The Ro se, The Final Countdown en Kinderen voor kinderen. Dijktheater, Vlissingen, 14.00 uur Koren Twee koren zijn te beluisteren in de Brasserie. In het kader van de maandelijkse Zo'ndag zingen eerst de jongens van de Goese Koorschool en daarna het seashantykoor Het Veers Tuig. De Drvkkery, Middelburg, 14.30 en 16.30 uur Jen uf a-kwartet Het Jenufa-kwartet geeft een fringe concert in het kader van het Festi val van Zeeuwsch-Vlaanderen. Aangevuld met pianist Luc Blommers spelen Maartje Hetsen en Inge Laurijssens (viool), Marieke Verkleij (altviool) en Rosalie Seinstra (cello werk van Vieuxtemps en Dvorak. •Rk kerk, Zuiddorpe, 15,00 uur Djein bespelen Traditiegetrouw wordt er een presentatie djembéspelen gehouden. De slagwerkschool Rondomtrom in Roosendaal laat swingende en spectaculaire ritmes horen op deze West-Afrikaanse handtrommels. Kloveniersdoelen, Middelburg, 16.00 uur De Niro De Zeeuwse band De Niro verzorgt een optreden. Deformatie brengt nu ook Nederlandstalige nummers. Panta Rhei, Vlissingen, 17.00 uur Johannespassie De Vlaamse componist Johan De Smet schreef een hedendaags orato rium naar het evangelie van Johannes. Zie vrijdag. •Tuin St. Baafskerk, Aardenburg, 21.15 uur DINSDAG Albert Clement In de reeks orgelconcerten is het de beurt aan Albert Clement. De organist uit Middelburg speelt uitsluitend werk van J. S. Bach. Oostkerk, Middelburg, 20.00 uur woensdag 30 augustus 2000 Tien jaar geleden bracht de Stichting Dansz al Geboren in Armoede. foto Wim Kooyman door Frans Doeleman Dat een voorstelling een suc ces wordt, is natuurlijk prachtig, maar het kan ook problemen met zich meebrengen. Zo werd het tra gikomische toneelstuk Op bezoek bij Meneer Green wegens de grote be langstelling geprolongeerd in het seizoen 2000-2001, maar één van de twee spelers was niet meer beschikbaar. Vorig seizoen werd Op bezoek bij Meneer Green, dat 30 ja nuari van dit jaar in première ging in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag, ontvangen met lovende kri tieken, wat zich vertaalde in het toestromen van het publiek. Vooral aan het spel van John Kraaijkamp senior werden tal van superlatieven verbonden. Ook de recensent van deze krant Willem Nijssen vond, nadat hij de voorstelling eind april in Middelburg had ge zien, dat Kraaijkamp 'een prachtige meneer Green neer zet'. Over Dirk Zeelenberg, die als de yup Ross Gardiner zijn tegenspeler was, schreef hij, dat deze 'lange tijd een beetje van gemaakt-opge- wekt bordkarton' bleef. „Samen maken ze het stuk ook enigszins tot een zich herhalend patroon van 'aan geven' en 'afmaken'." Succes Het publiek bleef komen en dat was aanleding voor Joop van den Ende Theaterproduc ties om Op bezoek bij Meneer Green op het repertoire te hou den. Ook de Stadsschouwburg in Middelburg had meer dan voldoende belangstelling gemeten om twee extra voor stellingen in het nieuwe sei zoen te rechtvaardigen. Een probleempje, wat bij de pro ducent overigens al enige tijd bekend was, vormde het feit dat Dirk Zeelenberg wegens filmverplichtingen niet meer beschikbaar was. Een vervan ger werd gevonden in de per soon van de jonge acteur Jas per Boeke. Debuut Boeke studeerde in 1994 af aan de Toneelschool in Amsterdam en debuteerde dat zelfde jaar in Splendid's van Jean Genet bij Het Zuidelijk To neel, in de regie van Ivo van Hove. Verder speelde hij bij Toneelgroep Amsterdam on der meer in SrebrenicaVoor- jaarsontwaken en De Cid. De laatste voorstelling werd gese lecteerd voor het Nederlands- Vlaams Theaterfestival 2000 en was afgelopen zondag en maandag nog te zien in Ant werpen. Het verhaal van Op bezoek bij Meneer Green gaat over een oude man die is aangereden en de veel jongere dader, die is veroordeeld tot dienstverle ning bij het slachtoffer. De ou de meneer Green verwaarloos de zichzelf na de dood van zijn vrouw. Die dienstverlening is van twee kanten eigenlijk niet gewenst, maar de rechter vol hardt in zijn uitspraak en de twee zijn dus tot elkaar ver oordeeld. Tevreden De vertaling van het Ameri kaanse stuk was in handen van Kees Vroege en Edwin de Vries, van wie de laatste ook verantwoordelijk is voor de re gie De schrijver van Op bezoek bij Meneer Green, Jeff Baron, was vorige week even in Nederland om de nieuwe rolverdeling in ogenschouw te nemen. Hij toonde zich zeer tevreden en omschreef Jasper Boeke als heel geloofwaardig. Op bezoek bij Meneer Green: vanavond - woens dag - en vrijdag Stads schouwburg Middelburg, 20 uur. Twee professionele dansvoorstellingen in september wa ren voor directeur Gerard Peijs van de Middelburgse Stadsschouwburg en dansconsulente Anita Bekers van Scoop aanleiding om er door toevoeging van een gevari eerde amateurdansvoorstelling maar gelijk een Maand van de Dans van te maken. Achterliggende gedachte was bovendien dat het geïnteresseerde publiek op deze manier kan constateren dat amateurs nauwelijks hoeven onder te doen voor professionals. door Frans Doeleman Drie groepen nodigde de Zeeuwse dansconsulente Ani ta Bekers uit voor de amateur dansvoorstelling van zaterdag in de Stadsschouwburg in Middelburg: Centrum voor de Kunsten Bergen op Zoom, Dance Center Dazzle uit Mid delburg en Stichting Dansz uit Goes. Doordat zij de afgelopen tijd het nodige werk van deze gezelschappen had gezien, was zij tot de conclusie geko men dat de verschillende stij len een afwisselende dans avond kunnen opleveren. Madeleine Benjert, hoofd van de afdeling dans van het Cen trum voor de Kunsten Bergen op Zoom, beaamt dat haar dansgroep een geheel eigen uitstraling en sfeer heeft. „Vergeleken met bijvoorbeeld de Stichting Dansz is er sprake van een andere wereld." Daar activiteiten rond de Brabantse amateurdans zich voorname lijk in het midden van de pro vincie afspelen en zij enigszins cynisch constateerde dat Bra bant bij Breda eigenlijk een beetje ophoudt, zocht Made leine Benjert, die ook in Zee land werkzaam is geweest, aansluiting bij Scoop, het Zeeuws Instituut voor Zorg, Welzijn en Cultuur. Dat leidde tot de uitnodiging voor de ko mende uitvoering. Het aandeel van de afdeling dans van het Centrum voor de Kunsten, die als groep naar buiten treedt onder de naam Grondwerk, bestaat uit drie Ierse volksdansen, zogenaam de reels, aangevuld met een fragment uit Lord of the Dance, en een moderne dans met de titel Kringloop. Grond werk wordt gevormd door vergevorderde en, volgens Ma deleine Benjert, 'vooral gemo tiveerde' leerlingen in de leef tijd van 12 tot 15 jaar. Deze meisjes bekwamen zich in zo wel klassieke, als modere en Ierse dans. „We streven naar een breed aanbod", verklaart Madeleine Benjert, „We hebben bijvoor beeld ook Afrikaanse dans in ons pakket. Daar hoort bij dat we inspelen op trends. Toen er door het succes van Lord of the Dance en Riverdance vraag was naar deze vorm van dans, heb ik zo'n anderhalf jaar ge leden een docente voor Ierse dans aangetrokken, Marieke Trienekens-Pellens uit Eind hoven. Zij gaat nog regelmatig naar Ierland om haar kennis te verdiepen en aanvullende di ploma's te halen." Voor de drie reels, waarvan de choreografie is gemaakt door Marieke Trienekens, is de hulp ingeroepen van de Bergse folk groep Shamrock, bestaande uit Henny Besling (zang, gi- groep, en geeft uitdrukking aan tegenstrijdige gevoelens; het ene moment zou je jezelf het liefste vertoppen, het an dere moment wil j e j uist gezien worden. De Stichting Dansz komt met twee choreografieën van artis tiek leidster Lia Sorber en één van haar dochter Vera. Voor de moderne dans Geboren in Ar moede, van de hand van Lia, werd tien jaar geleden de Cul turele Prijs van de gemeente Goes toegekend. Zaterdag staat er evenwel een geheel nieuwe cast van acht danse ressen op de planken. Let me go van Vera Sorber is een inge nieuze choreografie die van moderne dans overgaat in jazz, waarbij echter bepaalde elementen herkenbaar terug komen. Thema is het al dan niet in het gareel lopen van mensen. My child van Lia ten slotte is een luchtig, energiek en vooral dynamisch stuk dat als uitsmijter van de avond al menigmaal zijn waarde heeft bewezen. Anita Bekers programmeerde de verschillende gezelschap pen niet als blokken, maar door elkaar. Zij hoopt dat Scoops Dans Dag, zoals het evenement wordt aangekondigd, in de toekomst een vervolg krijgt naast het tweejaarlijkse Zeeuwse amateurdansfesti- val. De professionele voorstel lingen die binnenkort naar Middelburg komen, zijn Map- pamondo van Raz (14 septem ber) en Xavier van Scapino (29 september). Scoops Dans Dag, Stads schouwburg, Middelburg, zaterdag om 20.00 uur De folkgroep Shamrock begeleidt de Ierse reels van het Cen trum voor de Kunsten Bergen op Zoom. Twee opvallende concerten aanstaande zondag in Mid den-Zeeland voor liefhebbers van blaasmuziek. Het Cen traal Militair Orkest van de Strijdkrachten van Slowakije verzorgt dan optredens in Goes en Vlissingen. Het gezel schap is komend weekeinde in Nederland om zaterdag deel te nemen aan de Taptoe Nijkerk, een evenement waar jaarlijks gerenommeerde professionele militaire orkesten acte de présence geven. taar, bodhran), Hanneke van Aalst (viool), Liesbeth Slieker (accordeon, zang), Ans Goor- den (fluit, tinwhistle, gitaar, zang) en René Adriaansen (gi taar, zang), die de dans live met Ierse muziek zal begelei den. De muziek bij het gedeel te van Lord of the Dance staat op band. Voor de moderne dans Kringloop is de choreo grafie van de hand van Made- laine Benjert. In beide geval len geldt dat er zaterdag sprake is van een première. Repertoire Dat gaat niet op voor de Zeeuwse deelnemers, die ge put hebben uit bestaand repertoire. Zo heeft Dance Center Dazzle (voorheen Bal letschool Jazz Dans Joke Lou- werse) gekozen voor de dansen Afterglow, Look at me en Dream of choice. Afterglow is een modern dansstuk waarin de elementen wind en zee, met alle gevoelens van dien, cen traal staan. Deze choreografie van Jolanda Louwerse wordt gedanst door de topleerlingen (Companygroep), evenals Dream of choice, een combina tie van moderne dans en jazz- dans, van de Amerikaanse gastchoreograaf Jorge Vas- quez. Het stuk over de moei lijkheid van het maken keuzes straalt een mystieke sfeer uit. De jazzdans Look at me werd gemaakt door Joke Provoost, die daarvoor de beschikking had over leerlingen die in de nabije toekomst in aanmer king komen voor de Company- door Kees Cijsouw Het initiatief om het Slowaak se orkest naar Zeeland te halen komt van de commissie Man- huisconcerten in Goes en de jubilerende koninklijke har monie Ons Genoegen uit Vlis singen. In Goes krijgt door de verschijning van de Slowaak se kapel het wekelijkse Man- huisconcert een bijzonder cachet. Het optreden in de Manhuistuin begint om 12 uur en zal langer duren dan het uur, dat gebruikelijk is voor deze concerten. Bij slecht weer wordt uitgewken naar de Gro te Kerk. In Vlissingen verzorgt het orkest zondagavond (20 uur) een galaconcert in de St.- Jacobskerk. Onder leiding van chef-dirigent luitenant-kolo nel Dusan Marecek speelt het gezelschap een programma van (licht) klassieke muziek, waarin de veelzijdigheid van de musici tot haar recht kan komen. Bij beide optredens zal een dansgroepje van maxi maal vier personen optreden tijdens de traditionele volks muziek uit Slowakije, die het blaasorkest ook ten gehore zal brengen. De geschiedenis van de mili taire kapellen uit Bratislava gaat terug tot de eerste helft van de negentiende eeuw, toen alle regimenten hun eigen mu ziekkorps hadden. Dat bete kende dat er tussen de verschillende orkesten een stevige competitiestrijd be stond. Eén van de bekendste leiders was Franz Lehar sr. In de tweede helft van de vorige eeuw werden de muziekorpsen van twee regimenten samen gevoegd. Na volgende reorga nisaties werd de Bratislava Gamizoenskapel onderdeel van het Gardebataljon en de Presidentiële Garde. Het cen traal orkest is nu in Bratislava gelegerd. De huidige missie is op te treden bij belangrijke evenementen binnen en buiten Slowakije. De 52 leden van de kapel zijn afgestudeerd aan conservatoria en muziekaca demies. Het orkest trad op tij dens tal van festivals in onder meer Frankrijk, Duitsland, Polen, Hongarije en Oosten rijk. Concert: Centraal Militair Orkest van de Strijdkrach ten van de Republiek Slowakije - zondag 3 sep tember om 12 uur in de Manhuistuin in Goes en om 20 uur in de St. -Jacobs kerk in Vlissingen. Het Centraal Militair Orkest van de Strijdkrachten van de Republiek Slowakije.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 13