Rebellen laten gegijzelden vrij Natuur Zuid-Europa brandt Nieuw-Zeeland vindt aanwijzingen aanslag kerncentrale Sydney Duitse deelstaat zet half miljoen boete op nazi-site Internet Actie leger Israël op Westoever kost eigen militairen het leven buitenland maandag 28 augustus 2000 Sog negentien mensen vast op Filipijnen Topman somber over Sabena Eenderde Bosniërs depressief Vliegtuigje stort neer in Costa Riea Illegalen gevonden in Dover Katten houden dodenwake Immigranten verdrinken bij Kos Belgische moeder pleegt zelfmoord Brand in tv-toren Moskou Veteranen Zimbabwe sturen leider Hunzvi weg China ligt open voor hackers Britse troepen ontvoerd in Sierra Leone Ijzerbedevaart minder populair Deel brug in Taiwan stort in rivier tfanonze redactie buitenland JOLO - De Filipijnse moslim extremisten op het eiland Jolo hebben gisteren hun oudste ge gijzelde, de Duitser Werner Vfallert (57), en vier vrouwelijke gevangenen vrijgelaten. De vijf iverden overgedragen aan de onderhandelaars van de Fili pijnse regering. Volgens ingewijden beloofde bemiddelaar Libië een miljoen dollar losgeld per persoon te be- jalen. De autoriteiten ontken en echter dat de gegijzelden zijn vrijgekocht. Libië spreekt officieel over ontwikkelings hulpvoor de verarmde regio. De onderhandelaars verwach ten dat de rebellenbeweging AbuSayyaf de resterende gegij zelden de komende week vrij laat. De Filipijnse regering had het liefst gezien dat alle gevan genen tegelijk waren vrijgela ten. Maar de rebellen vreesden dat ze zonder levend schild een makkelijk doelwit voor het le ger zouden vormen. Drie van de vier vrijgelaten vrouwelijke gegijzelden zaten -et als Wallert meer dan vier maanden in de jungle op het af gelegen eiland gevangen. Het zijn de Fran9aise Sonia Wend- HAMBURG - Topman Chris- toph Miiller van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabe na is somber over de toekomst van zijn bedrijf. Als wij tegen het einde van de winter geen duidelijke vooruit gang hebben bereikt, dan moet de vraag gesteld worden of Sa bena nog wel een reden van be staan heeft", zei hij in een inter view dat vandaag verschijnt in de Financial Times Deutsch- !and. Zonder akkoord met de werknemers en ingrepen kan de toestand voor Sabena fataal worden. Müller reageerde op de slechtere halfjaarcijfers. DPA ling, de Zuid-Afrikaanse Moni que Strydom en de Frans-Liba- nese Marie-Michel Moarbes. Zij waren allen op 23 april van het Maleisische toeristeneiland Si- padan ontvoerd. De vierde vrouw is de Franse journaliste Maryse Burgot, die begin vorige maand door de Abu Sayyaf was ontvoerd. De vrouw van de Duitse leraar Wallert, Renate, was op 17 juli al vrijgelaten. Him zoon Mare (27) is nog in handen van de rebellen. De gegijzelden die gisteren vrij kwamen. hoorden pas enkele minuten van tevoren dat zij mochten gaan. Wallert moest volgens een van de bemidde laars worden losgerukt van zijn zoon. ,,U verwacht toch niet dat van onze redactie buitenland AUCKLAND - De politie in Nieuw-Zeeland heeft naar ei gen zeggen een mogelijke aan slag verijdeld op een kerncen trale in de Australische stad Sydney. Volgens de krant New Zealand Herald is de aanslag, die tijdens de komende Olympische Spelen uitgevoerd moest worden, mo gelijk voorbereid dooreen groep Afghanen die banden heeft met de van terrorisme beschuldigde Osama bin Laden. De Verenigde Staten houden de fundamentalist Bin Laden, die in Afghanistan zou verblijven, verantwoordelijk voor aansla gen op Amerikaanse ambassa des in Afrika in 1998. Hij zou ook financiële steun verlenen aan onder anderen de mos limstrijders in Tsjetsjenië, de Filipijnen en Kosovo. De politie in Nieuw-Zeeland ik bli] ben. Mijn zoon is daar nog", zei Wallert tegen journa listen. De vrijgelaten gegijzelden wor den na een gesprek met de am bassadeur van hun land in een Libisch vliegtuig naar de Libi sche hoofdstad Tripoli gevlo gen. De groep die nu nog door de re bellen wordt vastgehouden om vat behalve de zoon van het echtpaar Wallert nog de echtge noot van de vrijgelaten Moni que Strydom, de Fransman Stéphane Loisy, twee Finnen, twee leden van een Franse tele visieploeg en een Filipijn. El ders op Jolo bevinden zich nog elf mensen in handen van de ex tremisten. RTR/ANP stuitte op de plannen tijdens een onderzoek naar criminele orga nisaties die zich zouden bezig houden met mensensmokkel. Tijdens huiszoekingen in maart van dit jaar vonden ze aanwij zingen die leken te wijzen op een op stapel staande aanslag op de kerncentrale Lucas Heights, de enige in Australië. De centrale wordt alleen gebruikt voor we tenschappelijk onderzoek. De Australische regering heeft verklaard niet van plan te zijn de kerncentrale tijdens de Spe len uit voorzorg stil te leggen. Er zou volgens haar momenteel geen dreiging zijn die een slui ting zou rechtvaardigen. Bewoners van het gebied rond de centrale eisen dat de regering terugkomt op dit standpunt. Milieubeschermer Don Hendry wees erop dat het Olympisch team van de VS op nog geen tien kilometer afstand van de cen trale bivakkeert. ANP/DPA SARAJEVO - Krap eenderde van de iets meer dan vier mil joen Bosniërs lijdt aan depressies. Dat hebben artsen zater dag gemeld in het blad Vecernje Novine, dat in de hoofdstad Sarajevo verschijnt. Het cijfer is gebaseerd op een onderzoek uit 1994, tijdens de oorlog van 1992-1995. Sindsdien is de situatie niet verbeterd aldus de artsen. AFP SAN JOSE - Een vliegtuigje met acht buitenlandse toeristen en twee bemanningsleden aan boord is zaterdag neergestort in een bergachtig gebied in het noorden van Costa Rica. Vol gens de minister van Binnenlandse Zaken, Rogelio Ramos, heeft niemand de crash overleefd Het vliegtuig was vertrokken uit het toeristengebied Fortuna de San Carlos en was onderweg naar de Tamarindo. Uit de verklaringen blijkt niet welke nationaliteit de toeris ten hadden. AFP/DPA LONDEN - De Britse justitie heeft zaterdag een vrachtwa genchauffeur die 25 illegale vluchtelingen uit India en Afgha nistan vervoerde, in staat van beschuldiging gesteld wegens mensensmokkel. De 33-jarige chauffeur was vrijdag bij een controle in de Brit se haven Dover aangehouden. De man, die statenloos is. was in het bezit van Belgische reisdocumenten, meldde het Belgi sche ministerie van Buitenlandse Zaken. De 25 illegalen waren allen mannen. Ze verkeerden in goede gezondheid. AFP/Belga CAIRO - Achttien katten hebben in Egypte een week lang over het lichaam van hun overleden baasje gewaakt. Volgens de politie stierf de 63-jarige man, die in een voorstad van Cairo woonde, op 19 augustus Na meldingen van stank overlast drongen politieagenten zaterdag de woning binnen, waar zij de dode man aantroffen, omringd door zijn katten. Toen de agenten het lichaam wilden meenemen werden de dieren agressief. Pas na twee uur slaagde de politie er in het lichaam uit het huis te halen. De katten treurden nog altijd, want zij weiger den het voer dat ze van de agenten kregen AP BODRUM - Zeker acht illegale immigranten zijn zaterdag verdronken toen hun boot voor het Griekse eiland Kos kap seisde, zo heeft de kustwacht van het Turkse Bodrum gemeld. Zeventien opvarenden werden gisteravond nog vermist. De kustwacht redde zes opvarenden, onder wie de kapitein van de omgeslagen boot. Een zevende opvarende wist zwem mend de kust te bereiken. De kapitein is gearresteerd. AP ANTWERPEN - De veertigjarige vrouw uit Merksem vlakbij Antwerpen die vrijdag spoorloos was nadat twee van haar kinderen thuis dood waren aangetroffen, heeft zelfmoord ge pleegd. De vader vond de slachtoffers, een meisje van zes en een jon getje van drie. De kinderen zijn om het leven gekomen door elektrocutie of verdrinking in het bad. Of de vrouw hier iets mee te kamen heeft is nog onduidelijk. Een woordvoerder van het parket sprak zaterdag van een ge zinsdrama. ANP/Belga van onze redactie buitenland MOSKOU - In de televisietoren van de Russische hoofdstad Moskou, de Ostankino-toren, is gistermiddag brand uitgebro ken. Alle belangrijke tv-zenders die vanuit de toren uitzonden gingen daardoor uit de lucht. Bezoekers van het restaurant in de toren werden geëvacueerd. Volgens het persbureau Interfax zouden drie liften naar beneden zijn gestort. Zeven brandweer lieden die in een van de liften za ten, bleven ongedeerd. Hun lift maakte een noodstop op 290 meter. Volgens andere bronnen zijn drie brandweermannen en een liftbediende vermist. De brand brak uit op een hoogte van 460 meter, honderd meter boven het restaurant. De toren uit 1967 is met 540 meter het hoogste gebouw in Europa. De brandweer had grote moeite om bij de brand te komen, om dat de liften waren uitgescha keld foto A. Zemlianichenko/AP van onze redactie buitenland HARARE - Het bestuur van de Zimbabwaanse veteranenasso- ciatie heeft gisteren voorzitter "Hitler' Hunzvi de laan uitge stuurd. Volgens secretaris-generaal Andy Mhlanga opereerde Hun zvi te veel op eigen houtje en zet te hij acties op touw waarover geen overeenstemming bestond. Hunzvi had de leiding over de bezetting van zestienhonderd boerderijen van blanke Zim- babwanen. Die bezettingsacties nadden vaak een gewelddadig karakter. Blanke boeren en hun zwarte personeelsleden en le den van de Zimbabwaanse op positie werden het slachtoffer van moord, mishandeling en ontvoering. Hunzvi zei gisteren tegen de krant Standard dat hij zichzelf nog steeds als leider van de vete ranen beschouwt. „Ze verdoen alleen maar hun tijd met dit soort besluiten." Mhlanga zei dat het besluit Hunzvi te ontslaan niet bete kent dat er een einde komt aan de bezettingen. Maar de cam pagne zal volgens hem wel 'or delijker' worden gevoerd. AFP nonze redactie buitenland DÜSSELDORF - Noord-Rijn- land-Westfalen dreigt met boe tes die kunnen oplopen tot een half miljoen mark voor het ver spreiden van nazi-propaganda via Internet. PEKING - Chinese geautomati seerde veiligheidssystemen zijn fo lek als een mandje. Het land is daardoor zeer kwetsbaar voor spionage, financiële criminelen en hackers. Dat zeggen onder zoekers zaterdag in de krant South China Morning Post. Ze wijzen erop dat vrijwel alle m China gebruikte computer systemen en de technologie I eromheen van Amerikaanse I ®akeli] zijn. In de krant waar- I schuwen de onderzoekers voor 1 Qe mogelijkheid dat geheime I diensten van de Verenigde Sta- I teil daardoor kunnen beschik- I ken over vertrouwelijke gege vens van China, j Zen andere dreiging wordt ge- Ijormd door financiële crimine len. De witteboordencriminelen daagden er al meerdere malen 111 geheime codes van beurshan delaren te onderscheppen. Daarmee konden ze via Internet ep naam van hun slachtoffers 1 beurstransacties afsluiten. J De experts dringen erbij finan- 1 eieleinstellingen op aan hun da tabanken beter te beveiligen, zeker nu Internet zich snel over China verspreidt. EFE De autoriteiten van de Duitse deelstaat sommeren alle provi ders in de deelstaat de sites van hun gebruikers te controleren op rechts-extremistische in houd. Zonodig moeten sites ge blokkeerd worden, meldt het Duitse tijdschrift Der Spiegel. Deelstaatpresident Büssow stelt Duitse providers die de verbinding naar de website tot stand brengen verantwoorde lijk. Hij wil ook het bezoek aan buitenlandse nazi-sites aan pakken. Veel rechts-extreme propagandasites zijn uitgewe ken naar het buitenland om aan de Duitse justitie te ontkomen. In 1996gelaste de Duitse justitie al eens een blokkade van de Ne derlandse provider XS4ALL, omdat een van de gebruikers het linkse actieblad Radikal op zijn homepage had gezet. Een van de oprichters van de Duitse extreem-linkse terreur beweging Rote Armee Faktion (RAF), Horst Mahler, is toege treden tot de neonazistische partij NPD. Mahler (64) is advocaat in Ber lijn. Hij kreeg in 1974 veertien jaar gevangenisstraf wegens een reeks aanslagen en overval len. Hij kwam in 1980 vervroegd vrij In die tijd was de huidige Duitse bondskanselier, de soci aal-democraat Schroder, zijn advocaat. In het Zwitserse Sankt Gallen zijn vijftig skinheads en tachtig migranten met elkaar op de vuist gegaan. Volgens de politie raakten vier vechtersbazen lichtgewond. Een van hen moest in het ziekenhuis worden opge nomen. ANP/AFP/DPA van onze redactie binnenland ATHENE - In heel Zuid- en Zuidoost-Euro pa, van Bulgarije tot Spanje, woedden in het weekeinde veelal oncontroleerbaar gewor den bos- en struikbranden. Alleen in Grie kenland verbeterde de situatie enigszins, zij het dat vanuit Macedonië een nieuw twintig kilometer breed vlammenfront de grens na dert. De Grieken kregen gisteren de grote bos brand op het vakantie-eiland Corfu onder controle. Zaterdag waren daar vijf dorpen ontruimd. Ook in het gebied langs de grens met Albanië en op het schiereiland Peloponnesus lij kt de brandweer de strijd te winnenIn het grensgebied met Albanië wa ren in de voorgaande dagen zeven oudere mensen omgekomen door het vuur. De Grieken hoopten gisteren dat de wind de vlammenzee uit Macedonië nog zou keren. In Bulgarije maakte de staatsradio gisteren melding van vijftien branden als gevolg van de hitte en de droogte. Ook in Kroatië, op Corsica en in Italië en Spanje woedden branden. Kroatië sloot gisteren delen van de weg langs de Adriatische kust bij Dubrov- nik Daar gingen huizen in vlammen op en een toeristenhotel werd tijdelijk ontruimd. Aangestoken Op Corsica breidde de brand in het bergge bied Vivano zich gisteren verder uit, maar die in het bij toeristen geliefde Restonica- dal leek onder controle. In totaal is op het Franse eiland al meer dan vijfduizend hec tare naaldbos en struiken verwoest. Volgens de autoriteiten zijn de branden aangesto ken. In Italië zijn vooral de Abruzzen in het mid den van het land getroffen. In twee nationa le parken in het gebied breidde het vuur zich gisteren nog uit. Aan de Amalfikust aan de Golf van Napels wei-den wegen afgesloten. Op Sardinië zijn zeventig vermoedelijke brandstichters aangeklaagd. Zij brandden veelal bossen plat om aan landbouwgrond te komenEr is al drieduizend hectare verlo ren gegaan. De grote bosbrand die vrijdag uitbrak in de Noord-Spaanse provincie Soria is veroor zaakt door vonken uil een oogstmachine. Door de enorme droogte ontstond in korte tijd een grote brand, die zaterdag in totaal drieduizend hectare weidegrond en naald bos verwoestte voordat de brandweer het vuur onder controle kreeg. In Javea bij Alicante aan de Costa Blanca moesten 250 mensen uit drie dorpen worden geëvacueerd. In het Pyreneeëngebied Ara- gonië woedden gisteren rond veertig kleine branden. ANP/RTR/DPA door Ad Bloemendaal ASIRA ASHMALIA - Drie Isra ëlische militairen zijn zaterdag avond in het dorp Asira Ashma- lia op de bezette Westelijke Jordaanoever om het leven ge komen bij een mislukte poging een Hamas-leider te arresteren. Waarschijnlijk zijn de militai ren bij vergissing doodgescho ten door eigen troepen. De Israëlische stafchef, luite nant-generaal Shaul Mofaz, sprak gisteren van een 'commu nicatiestoornis' en 'ernstige fouten'. De man die opgepakt moest worden, Machmoud Abu Hanud, raakte lichtgewond Hij wist te ontkomen naar de nabij gelegen Palestijnse stad Na bloes, waar hij is aangehouden en in een ziekenhuis is opgeno men. Abu Hanud staat bovenaan Is- raëls lijst van gezochte Hamas- leden. Hij wordt ervan verdacht verantwoordelijk te zijn voor minstens twee bomaanslagen in Jeruzalem in 1997. Daarbij kwamen in totaal 21 Israëlische burgers om het leven. Helikopters De Israëlische veiligheidsdienst had er lucht van gekregen dat Abu Hanud zich schuil hield in Asira Ashmalia. Zaterdag avond sloten honderden mili tairen het dorp af. Er waren ook gevechtshelikopters bij de actie betrokken. Volgens Abu Ha- nuds moeder opende haar zoon het vuur, toen hij op straat werd benaderd door een Israëlische militair. In het daarop volgende gevecht raakte hij in de schou der gewond. Hij vluchtte naar Nabloes, waar hij zich bij een wegversperring overgaf aan de Palestijnse politie. De Israëlische premier Barak zegt dat hij 'misschien in de toe komst' de Palestijnen zal vragen om de uitlevering Abu Hanud. Er bestaat geen Israëlisch-Pa- lestijns uitleveringsverdrag. Onder de troepen die bi] de actie betrokken waren, was een een heid die onder de codenaam Duvdevan is gespecialiseerd in het schaduwen en arresteren van leden van Harnas en andere radicale organisaties. De com mando's opereren vaak verkleed als Arabieren. Het is mogelijk dat de communicatiefout daar mee te maken had. Het Palestijnse bestuur heeft verontwaardigd gereageerd op de Israëlische operatie Onder handelaar Hassan Asfour ver klaarde dat de Israëliërs het le ven hebben verloren, omdat de operatie niet was gecoördineerd met de Palestijnse politie. GPD LONDEN - Rebellen in het West-Afrikaanse land Sierra Leone hebben elf Britse militai ren gegijzeld. De ontvoerders eisen voedsel, medicijnen en de vrijlating van een van hun lei ders uit de gevangenis. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van Defensie be vestigde gisteren dat het een boodschap van de gegijzelden heeft ontvangen. Daaruit blijkt echter niet door wie de Britten worden vastgehouden. De Sier- raleoonse regering probeert on derhandelingen op gang te krij gen over de vrijlating van de Britten. De militairen maken deel uit van een contingent van 250 Britten, dat in het door burger oorlog verwoeste land de rege ringstroepen moet opleiden Volgens het ministerie van De fensie zijn de militairen al vrij dag ontvoerd in een gebied op 65 kilometer ten oosten van de hoofdstad Freetown. Zij zijn volgens de BBC vermoe delijk in handen van de militie 'West Side Boys', die bestaat uit ex-militairen van hetSierraleo- onse leger die zich tegen de hui dige regering hebben gekeerd. DPA/ANP DIKSMUIDE - Steeds minder mensen nemen deel aan de Ijzerbedevaart, de jaarlijkse herdenking van de Vlaamse slachtoffers van de Eerste We reldoorlog. Tienduizend waren er gisteren in Diksmuide voor de bijeen komst, die daarmee verder aan belang inboet als de Vlaamse massamanifestatie met de grootste politieke invloed. Vorig jaar waren dat er nog vijftien duizend en in 1998 twaalfdui zend, maar dat was toen ook al weinig vergeleken met de tien duizenden vroeger. ANP/Belga TAIPEI - Een deel van een brug over een rivier in Kaohsiung, in het zuiden van Taiwan, is gisteren ingestort. Zeker 22 mensen raakten gewond. Automobilisten kregen de schrik van hun leven toen stukken beton en wegdek afbrokkelden en in het water vie len. Mensen renden in paniek hun auto's uit. In totaal verdween een stuk van honderd meter van de 1,9 kilometer lange brug in de diepte. Duikers, boten en een helikopter zochten urenlang het water af, maar de brandweer stelde uiteindelijk vast dat er geen auto's in het water terecht waren gekomen. President Chen Shui- bian gaf opdracht tot een diepgaand onderzoek, dat onder meer moet uitwijzen of de brug constructiefouten had. foto Lin Cheung-I/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5