Baanrenner op kasseientoer □e verueimgDirBg F ranke op kosten van de baas naar marathon van New York Rob Koole komt zichzelf tegen in Wielerweekend Dubbeldam twijfelt over zijn toekomst Jens Mouris (20) kan na Breskens rustig naar Sydney Delta Profronde PLUS MIN CONCLUSIE Boos Huwelijk Truitje WV Zeeuws-Vlaanderen krijgt de wind van voren door Frits Bakker BRESKENS - De winnaar voel de zich als een stratenmaker op zee. De 20-jarige Jens Mouris uit Ouwerkerk aan de Amstel vertrekt over twee weken naar Sydney als specialist op de baan. Het is niet zijn hobby om op kasseien te rijden en toch won hij zondag het OZ Wieler weekend. Voor één dag was hij koning van de kasseien in de Zeeuws-Vlaamse tweedaagse. De Belg Andy de Smet won twee van de drie ritten in de sprint. De eindzege van de jonge Noord-Hollander Mouris was te danken aan zijn sterke tijdrit op zaterdagavond. Daarin eindig de hij op een kleine vijf secon den van Joost Legtenberg als tweede, maar liet hij erkende hardrijders als Tom Cordes, Da niël van Elven, Marcel Luppes, Wilco Zuijderwijk en Wilfried Bastiaanse achter zich. Zondag kreeg de tweedaagse op zestien kasseistroken een prachtige ontknoping. Jens Mouris won het secondengevecht met één tel voorsprong op Andy de Smet, die zowel in Vogelwaarde als in Breskens de sprint won. Basi- tiaanse werd op twee seconden derde in de eindstand. Jens Mouris was er zelf het meest verbaasd over. „Ik rijd al maanden voornamelijk op de baan, om me voor te bereiden op de Olympische Spelen", vertel de hij aan de eindstreep in Bres kens. De tweedejaars amateur is geselecteerd voor de ploegen- achtervolging met zijn clubge noot Wilco Zuijderwijk, John den Braber, Peter Schep en Ro bert Slippens. Trainen Het viertal rijdt elke dinsdag op de baan in Sloten. Jens Mouris: „We zijn eigenlijk al sinds vorig jaar aan het trainen, maar voor al de laatste tijd komen de weg wedstrijden op het tweede plan. Daarom komt dit als een volsla gen verrassing. Ik heb wel Olympia's Tour nog gereden en een paar criteriums gewonnen. Maar vandaag, op die glibberige kasseien..." Hij had zich in de slijtageslag redelijk thuisgevoeld. Vooral toen hij als nummer twee uit de tussenstand vaststelde dat http://pe0pie.2eeiandnet.ni/ meijer/profronde De Delta Profronde, die ko mende zaterdag in Midden- -Zeeland wordt verreden, heeft de beschikking over twee websites: een officië le, die wordt onderhouden door hoofdsponsor Delta Nutsbedrijven (www.delt- a-zld.nl/meded/Hoofdpagi- na.html), en een onofficiële, die wordt bijgehouden door Reinier Meijer (people.zee- landnet. nl/ meijer/profron de). Het grootste pluspunt van Meijers site over de Delta Profronde is de actualiteits waarde ervan. Al het laatste nieuws is terug te vinden. Niet alleen uit de media, maar ook uit eigen hand. Aan het begin van het nieu we wielerseizoen onder zocht Meijer de websites van de grootste profploegen, om te kijken welke teams de Profronde in hun wed strijdprogramma hadden opgenomen. Dat leverde weliswaar weinig concrete resultaten op, maar het idee was bewonderenswaardig. Heel aardig is bovendien de rubriek Kijktips, waarin wordt uitgelegd welke loca ties voor het publiek het meest geschikt zijn om de renners te zien voorbijko men. Dat is nog eens dienst verlening. Behalve de lijst met oud-winnaars blijft de histo rie van de Delta Profronde onderbelicht op de site. Ver halen en nieuws van voor 1999 zijn niet terug te vin den. Ook het minimale foto- -aanbod is een minpuntje, maar na de Profronde zullen foto's van de wedstrijd op de site worden geplaatst, zo wordt aangekondigd. De onofficiële homepage van de Delta Profronde is ac tueel, speels en innovatief. Als de Profronde al niet een eigen, minder in het oog springende homepage had gehad, dan was deze site een mooi uithangbord op Inter net geweest. Het peloton ploetert over de macadamwegen in de buurt van Sas van Gent, op de grens tussen Nederland en België. Joost Legtenberg, de leider, de slag had gemist. „Het is natuur lijk niet mijn specialiteit, die kasseien. Maar ik was misschien wel de enige zonder pech. Daar door had ik op het einde nog de kracht om het af te maken." Het gevecht ging op die slotdag tussen een vijftal kanshebbers, die de eerste slag op zaterdag hadden gedomineerd. De Belgi sche prof Andy de Smet spurtte in de eerste rit naar de zege, maar verspeelde in de avond uren te veel seconden in de tijdrit. Het maakte hem bijna kansloos, hoewel hij door zijn overwinning in de massasprint van de slotetappe in Breskens door de bonificatie nog angst wekkend dichtbij kwam. De Axa-ploeg, met kopstukken als John den Braber, Sandro Bijnen, Joost Legtenberg en An- gelo van Melis, kwam als win naar uit de eerste dag. Met drie man bij de eerste vijf in de tijdrit over negen kilometer kreeg die ploeg het gewicht van de koers op zondag op de schouders. Wim van Doorn, de ploegleider, zei voor de start in Breskens: „We hebben een heel simpele tactiek: in elke vlucht moeten mensen van ons meezitten, het liefst de klassementsleider." Joost Legtenberg reed op zater dag de tijdrit nog als snelste met een gemiddelde van 48.830 kilo meter per uur. Zondagmorgen vertelde hij: „ik stap morgen (maandag) op het vliegtuig voor de Ronde van China. En het zou fantastisch zijn als ik dat kon doen met de eindoverwinning van het Wielerweekend op zak." Dat bleek al snel een illusie die hij niet waar kon maken. De Belgische profploeg Spar Oki had na zaterdag wraak gezwo ren voor de matige tijdrit en ging vanaf het eerste uur in de aanval. Danny Daelman ging er, na een plaagstootje van de Zeeuw Francis Franse, met drie andere vluchters vandoor en nam tot meer dan vijf minu ten voorsprong. Gevecht Het Axa-collectief had maar één renner in die kopgroep: uit gerekend de tengere Sandro Bij- nen, een lichtgewicht op de kei en, maar ook de man die op de openingsdag op vele minuten was gereden. Achter de vier (Daelman, Bijnen, Slippens en Van Leeuwen) ontwikkelde zich een gevecht met tempowisselin gen, demarrages en combines. Het beeld van de koers veran derde soms met de kilometer. Het ene moment trokken routi niers als Zuijderwijk, Talen en Luppes in de aanval, het andere moment moesten ze op minuten achterstand terugvechten om weer voorin te komen. De vier koplopers verloren steeds meer terrein en naarmate de finish dichterbij kwam, werd de jacht beter georganiseerd. Tenslotte vloeiden drie kleine groepen samen tot een peloton van 22 kanshebbers op de ritze- ge- Voor het eindklassement kwa- door Koen de Vries Het kan niet anders: Hennie Franke moet wel een goede kok zijn. De Veerenaar (42), die hardlopen als grootste hobby heeft, mag van zijn werkgever en twee andere sponsoren gratis en voor niets naar de marathon van New York. Enkele maanden geleden vatte Franke, chefkok op de Goese Golf, het plan op om zijn carrière op de marathon af te sluiten in New York. Acht marathons had hij gelopen, alle acht keren deed hij dat in Rotterdam. En niet onverdienstelijk, want zijn snelste tijd was 2 uur en 34 minuten. „In een interview in een horecablad vertelde ik over mijn plannen. Het leek me leuk om mijn carrière heel ergens anders af te sluiten. En er is niets mooier dan de marathon van New York. Maar toen ik de prijzen zag, besloot ik toch niet te gaan. Het was allemaal veel duurder dan vorig jaar." „Piet de Visser, directeur van de exploitatiemaatschappij de Goese Golf, en de eigenaren van reisbureau Rosa en Èamb-Weston/Meijer hadden het verhaal gelezen en hoorden ook dat ik afzag van mijn plannen. Op een avond kwamen ze eten en moest ik aan tafel komen. Ze vertelden dat ik maar op hun kosten aan de marathon van New York moest deelnemen." Dat het geen grapje was, bleek korte tijd later. Franke wordt inmiddels voorzien van adviezen van een voedingsdeskundige en wordt twee keer per week gemasseerd door een fysiotherapeut uit Rotterdam. Ook heeft hij inmiddels zakgeld ontvangen. „De marathon is pas op 5 november. Ik moet die dollars maar onder mijn kussen leggen, hebben ze gezegd." Het mag Franke aan niets ontbreken, vinden zijn sponsoren. Zo wordt hij op 1 november per taxi naar Schiphol gebrachtHet enige wat hij moet doen is de marathon lopen, het liefst zo snel mogelijk. „Ik hink eigenlijk op twee gedachten", zegt Franke. „Aan de ene kant moet je genieten van zo'n fantastische wedstrijd. Aan de andere kant wil ik het toch zo snel mogelijk doen. En ik ken mezelf een beetje. Als ik eenmaal bezig ben, ga ik zo hard mogelijk." Zo'n driehonderd boze fans van de Duitse club Eintracht Frankfurt hebben zaterdagavond na afloop van de met 6-1 verloren bekerwedstrijd tegen de amateurs van VfB Stuttgart verhinderd dat de spelersbus kon ver trekken. De supporters gingen uit pro test voor de bus zitten. Ondertussen scholden de aanhangers op de spelers. De fans lieten de clublei ding daarbij ook weten dat ze de volgende wedstrijd van hun ploeg boy cotten. De woede was te verklaren: Ein tracht speelt in de Bundesliga, de amateurs van Stuttgart komen uit in een regionale liga. Uiteindelijk moest de politie eraan te pas komen om de spelersbus langs de fans te krijgen. Overigens was trainer Felix Magath van Eintracht het grotendeels met de supporters eens. „Of we nu met 3-1 of 6- 1 verliezen, maakt niet uit. Als ze niets beters kunnen presteren dan dit, heb ben ze het verkeerde beroep gekozen." RTR Ramon van Haaren maakte zater dagavond in de wedstrijd tegen De Graafschap zijn eerste treffer voor Ro- da JC in de competitie. Hij gaat dat op passende wijze vieren: met een huwe lijk. „Het is ooit begonnen als grap", ver klaarde de verdediger. „Ik zou dit doen als er een doelpunt op mijn naam kwam. Nu ga ik er serieus werk van ma ken. Helaas was mijn vriendin van avond niet aanwezig. Ik ga haar straks bellen." Van Haaren scoorde pas één keer eerder voor Roda „In de beker tegen Eindho ven", wist hij zich te herinneren. „Deze was mooier. Op een beslissend moment. Daar gaat het uiteindelijk allemaal om ."ANP Hennie Franke uit Veere, chefkok op de Goese Golf, mag op kosten van zijn baas deelnemen aan de marathon van New York. foto Willem Mieras De rood-wit-blauwe truien lagen gisteren netjes opgestapeld klaar in 's-Heerenhoek, waar het NK wiel rennen werd gehouden. Een kleine trui voor de nieuwelingen, een iets grotere voor de junioren. De nationale titel bij de nieuwelingen ging naar Robin Daling uit Veghel. Die zelfde Daling verklaarde na de huldi ging doodleuk dat hij blij was dat hij de trui nog maar een paar weken kan dra gen. Het seizoen loopt immers op zijn einde, en volgend jaarstaptDaling over naar de junioren. „Nee hoor, ik vind het helemaal niet erg dat ik de trui maar kort kan dragen."De reden vermeldde hij niet. maar die was overduidelijk: het truitje dat hij op het podium omgehan gen had gekregen, was veel te klein voor de flink uit de kluiten gewassen sprin ter. Hij barstte er nog net niet uit. Nog een paar wedstrijden, dan is Daling die vermaledijde kampioenstrui weer kwijt. door Frits Bakker BRESKENS - Het is de enige wedstrijd van allure in Zeeuws- Vlaanderen en toch waren ze er zaterdag niet bij: de amateurs van wielervereniging Zeeuws- Vlaanderen. Edwin van Immer- seel van het OZ Wielerweekend sprak zaterdag voor de start van een treurige ontwikkeling. „Ze kunnen nog geen drie man op de fiets krijgen, dieptriest..." De organisatie kreeg ruim een week voor de start de afmelding van de ploeg uit eigen streek binnen, omdat er geen renners waren. Voorzitter Ronald Apers: „We hadden de afspraak dat ze een gecombineerde ploeg met de Zuidwesthoek zouden vormen. Ik heb er mijn nek voor uitgestoken bij de KNWU, om- dat het normaal gesproken met mag. En dan bellen ze af." „Ab Verplanke, de ploegleider zei: ze willen niet of ze rijden niet goed. Ik heb sterk de indruk dat ze de Mosselfeesten in Phi lippine belangrijker vonden dan het Wielerweekend Toch schandalig zeker. En dan te be denken dat ze na dit jaar een nieuw sponsor moeten zoeken." Edwin van Immerseel: „Als je naar de ploegvoorstelling gaat, dan staat het hele podium voi met renners. En nu hebben ze er geen drie over. Ik heb er geen goed woord voor over." foto Charles Strijd men nog drie renners in aan merking. Joost Legtenberg, de leider na zaterdag, reed al op grote achterstand. Jens Mouris was de virtuele winnaar, maar met slechts luttele seconden voorsprong op Wilco Zuijder wijk en Wilfried Bastiaanse. De sprint om de bonificatie zou be slissend zijn, maar liep goed af voor Mouris. Drie Spar-renners ontwikkel den op de Scheldeboulevard in Breskens zo'n hoog tempo, dat de rest van het peloton uit de wielen werd gereden. Andy de Smet won zijn tweede rit, aan getrokken door John Talen. En om het succes van de ploeg com pleet te maken werd Berry Hoe- demakers in de lange eindsprint ook nog tweede. door Frits Bakker BRESKENS - Fietsen is nog altijd even leuk, maar niet meer in de top. Davy Dubbel dam kan af en toe nog met de besten mee, zoals zaterdag op de eerste dag van het OZ Wielerweekend. „Maar die momenten worden schaars", bekende hij zelf. Zondag moest hij na zo'n honderd ki lometer koers de strijd sta ken. De Zeeuws-Vlaming, semi- prof in de ploeg van Axa Cycling, twijfelt over zijn toekomst en beslist in de ko mende weken of hij wel wil doorgaan. „Ik zal wel blijven fietsen, omdat ik het nog leuk vind. Alleen niet meer op het hoogste niveau. Binnenkort heb ik een gesprek met de ploegleider. Hij wil nog wel doorgaan met me, maar dan moet ik weer prof worden en daar heb ik eerlijk gezegd weinig zin meer in." Lager pitje Met zijn halve baan als post bezorger heeft Dubbeldam het wielrennen op een lager pitje gezet. Voor de start van het Wieler weekend bekende hij: „Ik heb één koersje gereden deze week, tot honderd kilometer meegereden. En op de dag voor het Wielerweekend naar Hoofdplaat en terug om los te rijden. Dat is natuurlijk veel te weinig om hier een rol te spelen." Het valt na ruim drie jaar in het professionele peloton niet meer te verwachten dat de Sluiskilse renner nog doorbreekt. Hij heeft zich zelf daar al bij neergelegd. „Je kunt wel blijven hopen tegen beter weten in, maar ik heb genoeg meegemaakt en gezien. Het zit er gewoon niet meer in." Het gesprek met de Axa-lei- ding moet hem meer duide lijkheid geven. Wim van Doorn, ploegleider in het Wielerweekend, was zondag onverbiddelijk: „Wij gaan door met een professionele ploeg en daarin is voor Dub beldam geen plaats. Ik moet eerlijk zijn: hij heeft het bij ons niet best gedaan." Dubbeldam, berustend: „Ik kan weer voor een club gaan rijden, of voor een sponsor. Het zou me wel goed uitko men dat ik bij een ploeg te recht kan waar niet te veel druk op ligt, want helemaal stoppen wil ik niet. Ik heb genoeg jongens gezien die stoppen en daarna veertig kilo aankomen. Daar pas ik Davy Dubbeldam (midden) in de achterhoede van het OZ Wie lerweekend. foto Charles Strijd door Frits Bakker BRESKENS - „Wat heb jij nou gedaan, gevallen?" Francis Franse keek naar de knie van Rob Koole en zag kleine drup peltjes bloed sijpelen. „Ikke niet", zei Koole. „Ik kreeg op die kasseiweg zó'n steen tegen mijn knie." Rob Koole voelde zich zaterdag in de openingsrit van het OZ Wielerweekend in supervorm. De 30-jarige Goesenaar, een pur sang amateur temidden van halve en hele profs, maakte lang deel uit van een kopgroepje van drie, werd teruggepakt, demar reerde op vier kilometer van het einde uit het jagende peloton, maar kwam kort voor de finish zichzelf tegen. „Er was een valpartij in de fina le", vertelde hij, leunend op de auto van de ploegleider met een laconiek lachje. „Ik moest door de berm scheuren om zelf niet tegen de grond te gaan, maar om terug naar voren te rijden had ik geen kracht meer. Eigen schuld. Als ik niet was weggesprongen, was ik bij de eersten geëindigd. Soepel Rob Koole, die nog maar een paar jaar fietst bij de amateurs, vond het een prettige gewaar wording om zo soepel mee te rij den tussen de broodrijders uit de topcompetitie. „Ik reed zó makkelijk mee", grijnsde hij. „Op het laatst, toen de Spar- jongens voorin rond gingen draaien, ben ik er een paar keer langsgefietst. Wat een heerlijk 1 gevoel. Dan rijd je daar met stuk voor stuk jongens die alleen fietsen. En ik ga maandag ge woon weer werken." „Dat ik zo goed meereed, komt ook wel door mijn vakantie. Ik ben net drie weken vrij geweest, lekker uitrusten, uitslapen, beetje fietsen. En dan voel je dat het in de koers ineens veel beter gaat. Ik heb geen moment pro blemen gehad om te volgen." De Middelkamp-ploeg, met vijf renners gestart, raakte er zater dag al twee kwijt. Rein-Jan Elenbaas was betrokken bij een valpartij op de kasseien van de Zwingel weg bij Heikant en reed zijn fiets total loss. Dennis Mesu werd uit koers genomen, omdat hij in die rit halverwege op een paar minuten achterstand was gereden. Rico Kruijt kwam op de tweede dag niet meer aan de start, om dat hij uit geloofsovertuiging niet op zondag fietst. Met twee man ging Middelkamp de derde etappe in. Rob Koole kon het na honderdtwintig kilometer niet meer bijbenen en stapte af Franfois Franse volgde niet veel later. „Ik kreeg een lekke band op een kasseistrook", vertelde hij. „John Talen stond ook te wachten op een wiel. Hij reed la ter achter een ambulance terug naar het peloton, ik ben achter gebleven." Talen werd in de sprint van de etappe zelfs nog tweede achter ritwinnaar Andv de Smet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 22