Grensarbeider pikt leugens niet pzc zeeland zaterdag 26 augustus 2000 z 1 5 Westdorpenaar draagt zijn steentje bij aan ziekenhuis PZC Philippine herdenkt verbindingskanaal Notarissenkantoor wil nieuw pand bouwen in Claushof Oostburg moet toch vergunning bekijken voor veevoerbedrijf Boete voor drankrit in invalidenwagen Staatssecretarissen geven volgens stichting onjuiste antwoorden aan Kamer Axel tolereert maximaal één sekswinkel Drankrijder Werkstraf voor serie misstappen Boete voor verzekeringsfraude Geen protest tegen aanpak varkens Slapende man rijdt struiken in Kleding gestolen uit winkel in Goes dat er al meer dan twee jaar sociale en fiscale aspecten rond voorstel om alle initiatieven om wordt aangedrongen op een al- grensarbeid in het algemeen. De het belastingverdrag met België les omvattende studie naar alle stichting komt verder met het af te ronden en ieder advies tot Rabobankdirecteur A. Peeters onthult het informatiepaneel over het voormalige Havenkanaal. foto Charles Strijd door Marjolein Reinhoudt wirBarend Pelgrim TERNEUZEN - De Stichting Grensarbeid heeft forse kritiek p de staatssecretarissen Hoo- «trvorst (Sociale Zaken en (ferkgelegenheid) en Bos (Fi- aanciën). De belangenvereni- jingvoor mensen met een baan ja België meent dat de twee be windslieden tekort schieten in jon beantwoording van Ka mervragen over de fiscale en so- ■ïalepositie grensarbeiders. De stichting roept de voltallige Tweede Kamer op geen genoe gen te nemen met de, volgens AXEL - Axel krijgt wellicht een sekshuis. De gemeente moet van het Rijk de vestiging van mini maal één sekshuis, winkel of bordeel, toestaan omdat per 1 oktober het verbod op prostitu tie wordt opgeheven. Het colle ge van burgemeester en wet houders van Axel wil maximaal één sekshuis toestaan. Het voornemen van Axel staat •mde nieuwe Algemene Plaatse- ïike Verordening, waarover in april al is gesproken. Ook de christelijke partij GPV moest toen erkennen dat Axel de wre vel van het Rijk wekt als ze vast houdt aan het nulbeleid. Axel wil een sekshuis alleen toe gaan in het winkelcentrum van door Joost Bosman IERNEUZEN - Het Terneuzen- se notarissenkantoor Seijdlitz Loof en Segers wil een nieuw pand laten bouwen in de Claus- hof aan de Willem de Zwijger- ban. Tot een jaar geleden was daar het nieuwe politiebureau gepland, maar dat plan werd af geblazen omdat omwonenden bezwaar maakten. Notaris J. Seijdlitz verwacht einddit jaar te kunnen beginnen •aet de bouw van het nieuwe kantoor, dat drieënhalve laag hoog wordt. Vermoedelijk be slist de gemeenteraad in okto- berof er een versnelde wijziging van het bestemmingsplan (arti- sel 19-procedure) kan plaats vinden. De bouw zal naar ver achting een jaar duren. Seijdlitz zegt dat zijn kantoor, dat nu is gevestigd aan de He rengracht, in tegenstelling tot het politiebureau geen weer stand van de omwonenden van REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J-Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus B.J.G Pelgrim J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax:10114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R.E.A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380AAVLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet bttp://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl haar oppervlakkige, visie van Bos en Hoogervorst. Een jaar geleden presenteerde Hooger vorst een notitie over de sociale verzekeringspositie van grens arbeiders, werknemers die in België werken en in Nederland wonen. Eind vorig jaar voorzag toenmalig staatssecretaris van Financiën, Vermeend, deze no titie bovendien van een fiscale paragraaf. Op dit ogenblik betalen de circa zesduizend grensarbeiders nog loonbelasting in Nederland en dragen ze sociale lasten af in het werkland. Volgens het nieuwe belastingverdrag tussen Neder land en België zullen in de toekomst alle lasten worden be taald in België. Door deze maat regel zien veel grensarbeiders hun netto loon enorm slinken. Op de notitie van Hoogervorst en Bos (Vermeends opvolger op Financiën) kwamen vanuit de Tweede Kamer zo'n tweehon derd vragen om toelichting en verduidelijking. In juli van dit jaar kwamen de staatssecreta rissen met antwoorden, maar na bestudering van deze huis werk opdracht komt de Stichting Grensarbeid tot de conclusie dat Hoogervorst en Bos een dik ke onvoldoende scoren. In een twintig pagina's tellende rap portage over de notitie-repliek worden zeker de helft van de antwoorden als onvoldoende of zelfs onjuist betiteld. Secretaris F. Daelman van de stichting stelt dat de beant woording van de vele Kamer vragen in sterke mate naar vooringenomenheid en subjec tiviteit van de beide bewindslie den neigt. de Willem de Zwijgerlaan en de Nassaustraat zal ondervinden. „We hebben de bouwplannen in grote lijnen aan hen voorgelegd en ze hadden er geen problemen mee", aldus Seijdlitz. Omwo nende C. Smolders bevestigt dat. „Het gebouw wordt langs het fietspad gebouwd en de par keerplaatsen komen niet aan de kant van onze woningen te lig gen. Dat is wat ons betreft pri ma." Markant is dat Seijdlitz Loof en Segers eerder van plan was in het huidige politiebureau aan de Rosegracht te trekken. Maar toen de Claushof voor de politie uit beeld verdween, besloot die nieuw te bouwen op haar huidi ge locatie. Clausule Het stuk grond aan de Claushof is overigens nog altijd in het be zit van de politie, dat het een aantal jaren geleden kocht van de gemeente. In het koopcon tract werd echter een clausule opgenomen, waarin de gemeen te zich verplichtte de grond weer terug te kopen als de bouw van het nieuwe politiebureau niet door zou gaan. Volgens ge- meentewoorvoerder D. Tim- mers is er nu al contact tussen de politie en de gemeente. „De ge meenteraad moet de grond te rugkopen, maar wanneer dat gebeurt, is nog niet bekend. Dat bepalen de partijen zelf." De grondaankoop is wat om slachtig, maar Seijdlitz geeft er toch de voorkeur aan. „Als we het van de gemeente kopen, hoeven we het stuk grond niet in zijn geheel te kopen. Bovendien moet de gemeente ook nog wat infrastructurele aanpassingen verrichten." Volgens wethouder K. van der Hoofd van ruimtelijke ordening is er in de Claushof nog zo'n vijf tienhonderd vierkante meter over, waar plaats is voor een klein kantoor. Van der Hoofd zegt dat zich daarvoor al be langstellenden hebben gemeld. CADZAND- Een 41-jarige Bressiaander is afgelopen nacht rond middernacht aangehou den op de Zuidzandsestraat in Cadzand. Hij had drie keer meer gedronken dan is toegestaan De man kreeg een rijverbod van zes uur en een dagvaarding. Ook is zijn rijbewijs ingevorderd. PHILIPPINE - „En over hon derd jaar zullen ze nog aan ons denken", zo besloot meester Willem van den Broek zijn speech ter gelegenheid van de opening van het verbindingska naal tussen Philippine en de Braakman. Althans, in de versie van toneelgezelschap Esmoreit. De toneelclub speelde vrijdag, bij de onthulling van een infor matiepaneel over het Havenka naal, de openingsplechtigheid uit 1900 na. De Stichting tot behoud van Philippine grijpt het jaar 2000 aan om twee belangrijke ge beurtenissen uit de geschiede nis van Philippine te herdenken: de opening van het Havenka naal honderd jaar geleden en de landing van Prins Maurits in 1600 Het informatiepaneel over het Havenkanaal staat aan het be gin van de Laureynestraat. Met een trap komen de bezoekers op een dijk waar ze uitkijken over wat eens de verbinding tussen Philippine en de Braakman was. Het kanaal betekende de redding voor Philippine als vis serdorp en hield de mosselhan- del overeind in het dorp toen de vaargeul steeds verder verzand de. Uiteindelijk is de Braakman in 1952 afgedamd en kwam er alsnog definitief een einde aan het bestaan van de Philippiense haven. Het bord werd onthuld door A. Peeters, directeur van de Rabo bank van Sas van Gent en om streken die met een gift (ter ge legenheid van de opening van het Philippiense filiaal) het bord mede financierde Maurits Burgemeester J. Lonink van Sas van Gent onthulde een gedenk steen voor de landing van de troepen van Prins Maurits in Philippine in 1600. De troepen trokken vanuit Philippine naar het Vlaamse Nieuwpoort waar ze de befaamde Slag bij Nieuw- wijziging van de sociale verze keringspositie van grensarbei ders te bevriezen. poort leverden. Lonink opende bovendien een expositie in de Rabobank waarin de gebeurte nissen van 1600 en 1900 cen traal staan. In zijn toespraak zei de burgemeester waarde te hechten aan de historie omdat in het verleden de huidige waar den en normen zijn gevormd. „Herinneren is altijd goed, maar we moeten wel oppassen voor chauvinisme en sentiment", waarschuwde hij. Lomnk beloofde een stevigere constructie van het informatie paneel en de trap. Er zijn plan nen om de dijken rond het ka naal begaanbaar te maken met een brug en mosselschelpen paadjes. doorTheo Calkoen DEN HAAG - Het gemeentebe stuur van Oostburg moet een aanvraag voor een milieuver gunning van Zeeland Voeders BV uit Zijtaart in behandeling nemen. Oostburg weigerde dat. Rechter J. Bakker van de Raad van State bepaalde vrijdag dat het gemeentebestuur daarmee te ver is gegaan. Zeeland Voe ders is een project van varkens houder C. van Sleuwen uit Veg- hel. Het Oostburgse gemeentebe stuur en Van Sleuwen, gesteund door de advocaat J. van Gronin gen. liggen al tijden met elkaar overhoop over het mengvoerbe- drijf. Het bedrijf voorziet drie Zeeuwse varkenshouderijen (totaal 22 varkens) van Van Sleuwen van voer. De gemeente weigerde het mengvoerbedrijf een milieuvergunning te geven, omdat er geen afdoende voor schriften te bedenken zouden zijn voor overmatige stank- en stof overlast. Ook leek het de ge- door Aector Dooms TERNEUZEN - Is een invali denwagentje een motorvoer tuig? Over die vraag boog de Terneuzense politierechter zich vrijdag in een strafzaak tegen een 69-jarige Walsoordenaar. De verdachte bestuurde 7 april dit jaar in de gemeente Honte- nisse een zogeheten brommo- biel, terwijl hij te veel alcohol had gedronken. Hij had in die tijd een bovendien een rijontzegging, maar raads man E. de Rechter had zijn cli ent voorgehouden dat het rij verbod geen gevolgen had voor het rijbewijs. Volgens de straf pleiter viel het invalidenwagen tje niet onder het begrip motor voertuig, omdat er met een brommobiel niet harder dan twintig kilometer per uur mag worden gereden. Officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello wees op de Wegenver keerswet „Uw raadsman heeft u verkeerd voorgelicht Het in validenwagentje wordt voort gedreven door een motor. De meente onmogelijk overlast door vogels te voorkomen. Van Groningen betwistte dat namens Van Sleuwen bij de Raad van State. Dit hoogste Nederlandse bestuursrechtcol lege stuurde een adviseur naar Zij taart en die komt nu tot de conclusie dat de overlast wel is te voorkomen door het stellen van voorschriften. Dit advies was vrijdag het belangrijkste discussiestuk tijdens een hoor zitting bij de Raad van State. Het gemeentebestuur nam vrij dag niet de moeite om de stelling van de adviseur mondeling te betwisten. „Ik zal de weigering wegens mo tiveringsgebrek vernietigen en u mijn schriftelijke uitspraak zo snel mogelijk doen toekomen", sprak rechter Bakker tot de wel naar Den Haag afgereisde advo caat Van Groningen. Deze vroeg de rechter nog een termijn te bepalen waarbinnen het ge meentebestuur opnieuw moet beslissen over de vergunnings aanvraag voor het bedrijf van zijn cliënt. rijontzegging geldt voor alle motorrijtuigen. Het zou toch te gek zijn dat een invalide onge straft mag blijven rijden." Het alcoholpercentage was niet aan de hoge kant, maar gezien het drankverleden van de Wals oordenaar eiste de officier een rijontzegging van een jaar. Raadsman De Rechter vroeg een aanmerkelijke lagere straf. „Een jaar rij-ontzegging maakt hem totaal vleugellam." De ver dachte merkte op: „Ik zou graag nog in mijn mobieleke blijven rijden. Ik betaal liever een boe te." Politierechter G. Nomes volgde de mening van de officier van justitie Hij meende dat de verdachte bij andere bronnen (politie, justitie) had moeten in formeren of het rijden in zijn in- validewagentje consequenties voor hem had. Nomes vond de eis wel te zwaar. Hij legde de man 1100 gulden boete en zes maanden voorwaardelijke rij ontzegging op. Voor het rijden tijdens een rijontzegging kreeg de man 500 gulden boete voor waardelijk. bet stadje, waar weinig bewo ning is.. „Daar zullen er weinig -ensen hinder van ondervinden a is het makkelijker toezicht :ouden, meent waarnemend buigemeester J. Lonink. Onder ie term sekshuis vallen zowel an winkel met erotische waren als een bordeel. Raam- en itraatprostitutie tolereert Axel onder geen beding. Tot nu toe hebben zich bij de gemeente geen ondernemers gemeld die een dergelijke zaak willen ope nen. Lonink denkt ook niet dat het er van komt. „Het lijkt me niet dat Axel een geschikte plaats is voor zo'n inrichting, gezien de signatuur van het stadje." Subjectief „Gelet op het feit dat de be windslieden op nagenoeg geen enkel punt ingaan en overwe gende het feit dat oppervlakki ge en subjectieve oordeelsvor ming nagenoeg onafgebroken aan de orde is, vraagt de Stich ting Grensarbeid aan de voltal lige Tweede Kamer nadrukke lijk géén genoegen te nemen met het gepresenteerde resultaat", schrijft Daelman. „Hoogervorst en Bos verkiezen een subjectie ve en te enge perceptie in plaats van een globale wetenschappe lijk onderbouwde benadering." De stichting zinspeelt met die laatste opmerking op het feit TERNEUZEN - Officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello eiste vrijdag in Terneuzen tegen een 34-jarige ver dachte tien weken cel en een jaar rij-ontzegging. De man stond terecht voor een aantal strafbare feiten, gepleegd in Terneuzen. De verdachte botst regelmatig met de politie. „Terneuzen heeft een probleem met mij", zei hij gisteren op de zitting. Hij verzekerde dat de politie hem uitlokt. „Ik word telkens hard handig aangepakt. Dan vinden ze het gek dat ik kwaad ben." Van een van zijn wraakacties werd een politieagente eind fe bruari de dupe. Hij reageerde zich af door haar auto met verf te besmeuren, te bekrassen en de banden lek te steken. Verder had hij 17 maart tijdens een rij-ontzegging dronken gereden en ook was hij doorgereden na een aanrijding Bij een schoen maker in de Lange Kerkstraat brak hij eind april in en nam hij uit balorigheid een schoen weg. Politierechter G. Nomes waarschuwde de verdachte dat hij in het vervolg anders zal moeten reageren op de politie. „Het wordt van kwaad tot er ger." Nomes legde hem naast de langdurige rij-ontzegging een werkstraf van 140 uur op. TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter heeft vrijdag een 33-jarige man uit Terneuzen voor valsheid in geschrifte veroordeeld tot een boete van vijfhonderd gulden. De ver dachte had aan twee verzekeringsmaatschappijen 3500 gul den dokterskosten voor een behandeling in een ziekenhuis in Ghana opgegeven, terwijl hij nooit in dat ziekenhuis was op genomen. De Terneuzenaar had voor de reis twee reisverzeke ringen afgeslotenHij zei gisteren op de zitting in die periode, juli '98, wel enkele consulten van een arts te hebben betaald. „Wellicht bent u zelf het slachtoffer van oplichting geweest, maar dat staat los van de ziekenhuisopname. U heeft twee keer ten onrechte dezelfde kosten gedeclareerd", stelde offi cier van justitie M. Kappeyne van de Coppello vast. Hij eiste duizend gulden boete. De politierechter halveerde de boete. ZIERIKZEE - Het bestemmingsplan waarmee de gemeente Schouwen-Duiveland de intensieve veehouderij wil tegen gaan op het eiland, gaat de volgende ronde in. Er zijn voor de sluitingsdatum van afgelopen vrijdag geen bezwaren inge diend tegen het voorontwerp. De gemeente wacht nu eerst de reacties van onder meer de provincie en het waterschap af Na eventuele aanpassingen wordt het definitieve ontwerp in december ter inzage gelegd. De gemeente wil het schone, open polderlandschap van Schouwen-Duiveland behouden, en nieuwe intensieve vee houderij zoveel mogelijk weren. In het ontwerpbestemmings- plan is sprake van een zonering in de landbouwgebieden Midden-Schouwen en Duiveland zijn de regels betrekkelijk soepel, in tegenstelling tot gebieden als de Westhoek en aan de Schouwse zuidkust waar ook bestaande bedrijven niet meer mogen uitbreiden. GOES - Een 50-jarige man uit Goes is vrijdagochtend met zijn auto in een tuin aan de A. Fokkerstraat in Goes beland De man is vermoedelijk achter zijn stuur in slaap gevallen. Hij botste tegen een struik in de tuin. Zowel de auto als de tuin raakten behoorlijk beschadigd. GOES - Rond 1.30 uur vrijdagochtend is ingebroken in een winkel aan de Marconistraat in Goes. Uit de voorraad kle dingstukken ontbraken er 42. De totale waarde van de ont vreemde goederen is onbekend. In India gaat Frank Rammeloo met andere vrijwilligers het werk van pater Damiaan voortzetten. foto Charles Strijd door Rene van Stee WESTDORPE - Frank Ram meloo uit Westdorpe vertrekt op drie september voor vier weken naar Aundipatty, een stad in de Zuid-Indiase deel staat Tamil Hadu. Hij gaat zich in het kader van de Damiaanactie inzetten voor de bouw van een zieken huisje, dat wordt ingericht voor de bestrijding van de ar- moedeziektes lepra en tuber culose die in dit land nog veel voorkomen. „Ik ga onder andere zand en stenen sjouwen. De bouwvak kers uit India bouwen zelf het ziekenhuis", vertelt Ramme loo. Als vrijwilliger krijgt hij niets betaald. Evenals de vijf overige uit België afkomstige deelnemers stelt Rammeloo zijn tijd ter beschikking en be taalt hij zelf zijn reis- en ver blijfskosten. Daarnaast moest hij geld inzamelen om de bouwmaterialen en de lonen van de Indische bouwvakkers ter plaatse te betalen De Westdorpenaar hield hiervoor een collecte in zijn woon plaats. Ook zijn dagopbrengst van de rommelmarkt op Ko ninginnedag in Terneuzen kwam ten goede aan het bouwkamp. ,,De respons was fantastisch. Niet alleen onder familie, vrienden en bekenden, maar ook van collega's op het werk en in Westdorpe heb ik veel bijdragen mogen ontvangen." De in België alom bekende Da miaanactie is vergelijkbaar met de Nederlandse Lep rastichting. Ze is vernoemd naar pater Damiaan. Deze oorspronkelijk uit Tremolo af komstige Jozef De Veuster leefde van 1840 tot 1889. In 1864 werd hij als missionaris uitgezonden naar de Hawaii- eilanden. De erbarmelijke toe stand van melaatsen daar, brachten hem zo'n vijftien jaar later tot het besluit om zijn verdere priesterloopbaan in dienst te stellen van de lepro zen. Uiteindelijk bezweek Da miaan ook zelf aan deze ge vreesde ziekte. Voor zijn goede werken werd hij in 1994 door de paus zalig verklaard. Bouwkampen Op initiatief van de plaatselij ke Damiaanactiegroep in Ko men (B) werden in 1993 de Damiaanbouwkampen opge richt. Behalve dat een steentje wordt bijgedragen aan de me dische zorg voor lepra- en tu berculosepatiënten. vormen de bouwkampen voor deelne mers een gelegenheid om daadwerkelijk bij te dragen aan een ontwikkelingsproject. Een werkwijze die Rammeloo zeer aansprak. „Ook een bezoek aan het Da- miaanmuseum op Ohau tij dens een vakantie op de Ha- waii-eilanden heeft aan mijn beslissing bijdragen Verder heeft vooral m'n (Belgische) echtgenote Annick me over de streep ge trokken. Zij werkt als godsdienstlerares in Zelzate en gebruikt het werk van Da miaan regelmatig als thema tijdens haar lessen." Rammeloo is niet bang voor de cultuurschokdie hij in India zal aantreffen. Op basis van de ervaringen van anderen en uit gebreide voorbereidingsses- sies weet hij wat hem te wach ten staat. „Vier weken is een vrij beperkte periode, dus te genvallen kan het eigenlijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 69