ZIJ GENIETEN DUBBEL VAN HUN VAKANTIE Spreekuur minima in dorpshuis gels wordt nog bedreigd! PZC Giro 145 Verkoop gemeentehuizen is risicovol Veere vraagt zomerambulance voor Domburg de Zonnebloem Boete voor drankrit in invalidenwagen zeeland zaterdag 26 augustus 2000 s 16 Aanpak stille armoede Vogelbescherming 'OOK IK HELP MEE' Postbus 2100 4800 CC Breda Tel (076) 564 65 62 E-mail mfo@zonnebloem.nl http''www.zonnebloem nl door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - Een 'mobiel' bij standsspreekuur in de verschil lende kernen op Schouwen- Duiveland. Met dat initiatief wil een aantal belangenorgani saties de drempel verlagen voor mensen, die nog steeds schro men een beroep te doen op soci ale vergoedingen. De gemeente Schouwen-Duiveland staat po sitief tegenover het plan en heeft zich bereid getoond de vrijwilligers te coachen. „Financiële ondersteuning is geen gunst, maar voor bepaalde groepen echt een recht", meent D. Jeroense van de bond voor ouderen, gehandicapten en uit keringsgerechtigden van het FNV/CNV. Hij signaleert echter dat er op Schouwen-Duiveland nog steeds veel mensen er niet voor uit durven te komen dat ze iets nodig hebben. De stap om aan te kloppen bij de afdeling sociale zaken van de gemeente is voor hen veel te groot,Er is veel stille armoe", weet Jeroense. Om dit probleem aan te pakken, wil de vakbond een mobiel spreekuur organiseren in de verschillende dorpshuizen. Vrijwilligers verstrekken infor matie over sociale regelingen. Auto botst op baal stro RILLAND - Op de A58 bij Ril land is vrijdagavond om kwart voor negen een personenauto op een baal stro gebotst. De automobilist uit Heesch reed in de richting van Bergen op Zoom achter een vrachtwa gen met aanhangwagen. Van de vrachtwagen viel een baal stro op de weg en belandde tegen de voorzijde van de auto, die daar bij beschadigd raakte. Ook kunnen mensen aanklop pen voor hulp bij het invullen van formulieren of het opstellen van een brief. „We denken dat het makkelijker is om te praten in een bekende omgeving met mensen die uit eigen ervaring begrip hebben voor je situatie", aldus Jeroense. Aan het project zullen waar schijnlijk verschillende organi saties deelnemen, zoals de AN- BO, het cliëntenplatform van de gemeente en de Seniorenraad. Ook de stichting Welzijn Oude ren wil meedoen. Woordvoer ster J. de Looff ziet mogelijkhe den om het spreekuur onder te brengen bij het landelijke pro ject Gulden Regels, dat ouderen wegwijs maakt in de wirwar van regelgeving. „Maar dat moeten we onderling nog bespreken." In een eerste gesprek dat de UGO met de gemeente Schou wen-Duiveland voerde, zijn de plannen positief ontvangen. „De bereikbaarheid van onze cliënten is een klassiek pro bleem", stelt beleidsambtenaar W. van Ballegooijen. „Als dit project leidt tot drempelverla ging vinden wij het prima. Als het op een goede manier ge beurt, willen we het financieel ook ondersteunen vanuit ons voorlichtingsbudget." De gemeente stelt wel een aan tal voorwaarden aan het pro ject. „Het moet geen klachten bureau worden en het is niet de bedoeling dat er koeien met gouden horens worden be loofd." De gemeente wil de vrij willigers begeleiden door scho ling en coaching aan te bieden. De vertegenwoordigers van de deelnemende organisaties ko men 6 september bij elkaar om het plan handen en voeten te ge ven. Een week later zullen zij opnieuw overleg voeren met de gemeente. Bedoeling is dat het mobiele spreekuur in de loop van 2001 van start gaat. Ingenieur E. de long vindt dat de gemeente haar cultuurhistorisch bezit, zoals de voormalige raadhuizen, in eigen beheer moet houden. foto Janne Wolterbeek door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland kan de door de gemeentelijke samen voeging leeggekomen voorma lige gemeentehuizen veel beter verhuren dan verkopen. Dat zegt ingenieur E. de long van In genieurs Associatie Van den Bos De long uit Zierikzee. De long beseft dat gemeenten die met overtollig geworden ge bouwen zitten daar liefst van af willen en dus in de verkoop doen. De opbrengst is een - zij het eenmalige - aardige injectie voor de gemeentekas en de ge meente hoeft geen geld meer op zij te leggen voor onderhoud van het betreffende gebouw. Vooral met de verkoop van ge meentelijke historische panden heeft De long echter grote moei te. „Neem bijvoorbeeld het oude stadhuis in Brouwershaven. De gemeente wil dat verkopen en ik vind eigenlijk dat dat niet kan. De gemeente mag haar cultuur historisch bezit niet verkwanse len. Natuurlijk, verkoop is lek ker makkelijk. Maar je loopt wel het risico dat zo'n historisch en gezichtsbepalend pand uitein delijk in handen komt van een projectontwikkelaar en wat die dan uiteindelijk met het pand in kwestie doet, daar heb je als ge meente niet veel vat op. Als je een pand verhuurt heb je ten minste grip op wat er met het ge bouw gebeurt." Een projectontwikkelaar kan volgens De long een pand leeg laten staan, totdat er zich een mogelijkheid aandient om er flink aan te verdienen. Hetgeen inhoudt dat een pand soms maanden of zelfs jaren leegstaat en verpaupert. De long: „Neem het oude kantongerecht hier aan het Havenpark. De gemeen te had dat voor relatief weinig geld van de Dienst der Domei nen kunnen kopen, maar heeft dat niet gedaan. Nu is het in handen van een projectontwik kelaar en je ziet wat er gebeurt. Het staat al ik weet niet hoe lang leeg en de aftakeling wordt al zichtbaar." Doodzonde, vindt De long. En onnodig. „Want er kan heel veel met een beetje cre ativiteit. In een oud gebouw kun je best een bedrijf vestigen, maar je kunt ook denken aan een culturele bestemming. Je kunt er een bibliotheek in on derbrengen. Of een expositie ruimte gekoppeld aan een be scheiden horecagelegenheid om het geheel rendabel en voor een ondernemer aantrekkelijk te maken. Met een gebouw als de Nieuwe Kerk in Zierikzee bij voorbeeld kun je veel meer doen dan er nu mee gedaan wordt. De potentie is er, maar die wordt onvoldoende benut." Bestemming De long is ervan overtuigd dat voor elk leegstaand gemeente lijk gebouw een nieuwe en zin volle bestemming kan worden gevonden. En dan op zo'n ma nier dat de gemeente de regierol houdt en kan voorkomen dat het aanzicht van stad of dorp ge schaad wordt. „Want als er een maal gesloopt wordt, praat je over een onomkeerbare ontwik keling. Dat kun je voorkomen, maar dan moet daar wel de poli tieke wil toe zijn." De Schouwse wethouder G. J. van de Velde-de Wilde, onder meer belast met de verkoop van de leegstaande gemeentehui zen, reageert op het betoog van De long met de opmerking dat de gemeente zeker geen histori sche gebouwen zal verkwanse len. „Natuurlijk moet je daar héél zorgvuldig mee omgaan en dat zullen we ook zeker doen." De conclusie van De long dat de ge meente het risico loopt grip te verliezen op een eenmaal ver kocht gebouw, deelt zij niet. „Wij bepalen wat de bestem ming van een gebouw is. En bij verkoop zullen we ook zorgen dat het authentieke karakter van bijvoorbeeld het stadhuis in Brouwershaven bewaard blijft." Vooralsnog houdt de ge meente vast aan de verkoop plannen. „Die opdracht hebben we gekregen van de gemeente raad en die voeren we uit." door Ab van der Sluis DOMBURG - De gemeente Vee- re wil volgend jaar zomer een ambulance in Domburg. Burge meester en wethouders hopen met de stationering het over schrijden van aanrijtijden te voorkomen in Domburg, West- kapelle, Oostkapelle en Vrou wenpolder. Vorig jaar stond bij wijze van proef een aantal da gen een ziekenauto paraat in Domburg. Het provinciaal spreidingsplan voorziet niet in een Domburgse ambulance. De effecten van de proef van vorig jaar waren in ie der geval voor de provincie geen aanleiding om de stationering op te nemen in het plan, consta teren burgemeester en wethou ders teleurgesteld. Ook de Cen trale Post Ambulancevervoer vindt een zomerambulance in Domburg geen goed idee. Het college van Veere blijft niet temin van mening dat een am bulance in Domburg tijdens het hoogseizoen wel degelijk nodig is. Volgens B en W kunnen daar door de overschrijdingen van de aanrijtijden worden terugge drongen. De norm voor de aan- rijtijd is vijftien minuten. Over schrijdingen van twee minuten zullen normaal blijven, zolang er geen nieuwe locatie is voorde ambulancedienst in het nog te bouwen Veiligheidshuis in de Stromenwijk te Middelburg. Het college vindt dat - gelet op de enorme verkeersdrukte in het hoogseizoen en het grote aantal toeristen dat de vakantie doorbrengt op Veers grondge bied - de ambulancedienst nog maar eens goed moet nadenken over een zomerambulance. De stationering op Neeltje Jans van een ambulance verlicht de pijn wel een beetje, maar ook daarvoor geldt volgens het col lege dat overschrijdingen van de aanrijtijd blijven bestaan. De ziekenauto op Neeltje Jans is voor Walcheren niet efficiënt. door Aector Doorns TERNEUZEN - Is een invali denwagentje een motorvoer tuig? Over die vraag boog de Terneuzense politierechter zich vrijdag in een strafzaak tegen een 69-jarige Walsoordenaar. De verdachte bestuurde 7 april dit jaar in de gemeente Honte- nisse een zogeheten brommo- biel, terwijl hij te veel alcohol had gedronken. Hij had in die tijd een bovendien een rijontzegging, maar raads man E. de Rechter had zijn cli ënt voorgehouden dat het inva lidenwagentje niet onder het begrip motorvoertuig viel, om dat er met een brommobiel niet harder dan twintig kilometer per uur mag worden gereden. Officier van justitie M. Kappey- ne van de Coppello wees op de Wegenverkeerswet. „Uw raads man heeft u verkeerd voorge licht. Het invalidenwagentje wordt voortgedreven door een motor. De rijontzegging geldt voor alle motorrijtuigen. Het zou toch te gek zijn dat een inva lide ongestraft mag blijven rij den." Het alcoholpercentage was niet aan de hoge kant, maar gezien het drankverleden van de Wals oordenaar eiste de officier een rijontzegging van een jaar. Raadsman De Rechter vroeg een lagere straf. „Een jaar rij-ont- zegging maakt hem totaal vleu gellam." De verdachte merkte op: „Ik zou graag nog in mijn mobieleke blijven rijden. Ik be taal liever een boete." Politierechter G. Nomes volgde de mening van de officier van justitie. Maar hij vond de eis wel te zwaar. Nomes legde de man 1100 gulden boete en zes maan den voorwaardelijke rijontzeg ging op. Voor het rijden tijdens een rijontzegging kreeg de man 500 gulden boete voorwaarde lijk. Re ooievaar is terug. Dat is natuurlijk goed nieuws. Maar de Rode Lijst van bedreigde en kwetsbare vogelsoorten groeit nog steeds. Zowel in Nederland als Wereldwijd dreigen 1 op de 5 vogelsoorten te verdwijnen. Vogelbescherming Nederland doet er met uw hulp alles aan om dat te voorkomen. Help mee. word lid en ontvang gratis een Zakgids Vogels of -E E R L A N Ja, ik word lid voor 40.- per jaar (65+: 27,50) en ontvang elke 2 maanden gratis het tijdschrift VOGELS en één van de welkomstcadeaus Hiernaast heb ik mijn keuze aangekruist. Dhr./Mevr. Adres. I Stuur deze bon naar Antwoordnummer 1974, 3700 WB Zeist. Postzegel hoeft niet, mag wel De Zonnebloem kan deze volledig aangepaste en ver zorgde vakanties organiseren dankzij de hulp van meer dan 6500 vrijwilligers Ook kunt helpen1 Doe mee aan de 'Actie Zonnebloemvakanties', Giro 145, Breda. Begin jaren '70 was de ooievaar bijna uit Nederland verdwenen. Dankzij Vogelbescherming zijn er nu weer vele honderden. Dit jaar gaan ruim 6200 langdurig zieken en zwaar lichamelijk gehan dicapten met de Zonnebloem op vakantie Het gaat om mensen die afhankelijk zijn van inten sieve verpleging en verzorging Mensen die door hun ziekte of handicap bovendien vaak ongewild aan huis gebonden zijn Daarom genieten zij dub bel van hun vakantie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 64