Goes steunt minima-gezin extra Klaar-over zijn kost weinig tijd PZC PZC Tholenaren succesvol ingeburgerd zeeland b 15 Slapende man rijdt struiken in Vrees voor brandgevaar pallets Kleding gestolen uit winkel in Goes Werkstraf voor serie misstappen Boete voor verzekeringsfraude Grotere financiële bijdrage moet uitgaven voor kinderen compenseren Boete voor drankrit in invalidenwagen Bedevaart naar klein Lourdes Motor gestolen I Brandweer in Goes mist mankracht voor controle vergunningen Lievensberg vraagt om oordeel over polikliniek Auto botst op baal stro zaterdag 26 augustus 2000 door Ingrid Huibers SINT-MAARTENSDIJK - De eerste lichting Tholenaren in bezit van een Ver gunning Tot Verblijf (VTV) kreeg vrijdag middag op het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk een certificaat uitgereikt. De klas heeft met goed gevolg de verplich te inburgeringscursus doorlopen. Twee jaar volgde de Koerdische Nasrien Atrushi (30) uit Poortvliet samen met haar vader en zus de Nederlandse lessen die het Regionaal Opleidings Centrum (ROC) voor de gemeente Tholen verzorgt. Inmid dels spreekt ze voldoende Nederlands om haar meisjesdroom waar te maken. „Ik wilde altijd al tandartsassistente wor den", vertelt Atrushi, die sinds kort in Roosendaal een opleiding in die richting volgt. De inburgeringscursus is haar goed bevallen. Vooral de lessen maatschappe lijke oriëntatie vond Atrushi nuttig. „Het is heel goed om te weten hoe bijvoor beeld een Nederlands ziekenhuis werkt", vertelt ze. ,:De verstrekking van medicij nen is hier heel anders. Thuis waren wij gewend aan veel medicijnen Die krijg je hier niet." Ook instanties als het arbeids bureau, de GGD en de gemeente passeer den de afgelopen jaren de revue. Volgende week begint een nieuwe groep Thoolse burgers aan de inburgeringscur sus. De lessen duren in eerste instantie een jaar. Samen met de cursist wordt dan ge keken of en wat voor vervolgtraject de ge meente kan bieden. GOES - Een 50-jange man uit Goes is vrijdagochtend met zijn auto in een tuin aan de A. Fokkerstraat in Goes beland. De man is vermoedelijk achter zijn stuur in slaap gevallen. Hij botste tegen een struik in de tuin. Zowel de auto als de tuin raakten behoorlijk beschadigd. DEN HAAG - „Een opslag van pallets van deze omvang blijft altijd een potentieel gevaar. Als de fik erin gaat, is het ge beurd." Dat zei mosselhandelaar H. B. de Leeuw uit Yerseke vrijdag bij de Raad van State in Den Haag over zijn buurman, pallethandelaar D. van der Jagt. Mosselman en pallethande laar zitten aan de Grintweg. Het gemeentebestuur verleende Van de Jagt onlangs een nieuwe milieuvergunning. Volgens buurman De Leeuw bevat de vergunning te weinig regels om overlast in de omgeving tegen te gaan. Hij is beducht voor ge luidsoverlast, maar vooral ook voor brandoverslag. Volgens de vergunning mag Van der Jagt tot op een afstand van veer tien meter van een schuur van hem pallets stapelen. Dat vindt de buurman veel te dichtbij„Probeert u tijdens de jaarwisse ling maar eens op een afstand van veertien meter van een brandstapel van pallets te gaan staan. Daar houdt u het niet uit", hield de mosselman rechter J. Bakker voor. Bakker be loofde de kwestie te bestuderen en hoopt binnen een week of zes met een oordeel te komen. GOES - Rond 1.30 uur vrijdagochtend is ingebroken in een winkel aan de Marconistraat in Goes. Uit de voorraad kle dingstukken ontbraken er 42. De totale waarde van de ont vreemde goederen is onbekend. TERNEUZEN - Een 34-jarige man is door de politierechter in Terneuzen veroordeeld tot 140 uur werkstraf en een jaar rij ontzegging voor een aantal strafbare feiten gepleegd in Ter- neuzen. De verdachte botst regelmatig met de politie. „Ter- neuzen heeft een probleem met mijzei hij gisteren op de zit ting. Hij verzekerde dat de politie hem uitlokte. „Ik word telkens hardhandig aangepakt. Dan vinden ze het gek dat ik kwaad ben." Van een van zijn wraakacties werd een politieagente eind fe bruari de dupe. Hij reageerde zich af door haar auto met verf te besmeuren, te bekrassen en de banden lek te steken. Verder had hij 17 maart tijdens een rij-ontzegging dronken gereden en ook was hij doorgereden na een aanrijding. Bij een schoen maker in de Lange Kerkstraat brak hij eind april in en nam hij uit balorigheid een schoen weg. Politierechter G. Nomes waarschuwde de verdachte dat hij in het vervolg anders zal moeten reageren op de politie. „Het wordt van kwaad tot er ger", concludeerde Nomes. TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter heeft vrijdag een 33-jarige man uit Terneuzen voor valsheid in geschrifte veroordeeld tot een boete van vijfhonderd gulden. De ver dachte had aan twee verzekeringsmaatschappijen 3500 gul den dokterskosten voor een behandeling in een ziekenhuis in Ghana opgegeven, terwijl hij nooit in dat ziekenhuis was op genomen. De Terneuzenaar had voor de reis twee reisverzeke ringen afgesloten. Hij zei gisteren op de zitting in die periode, juli '98, wel enkele consulten van een arts te hebben betaald. „Wellicht bent u zelf het slachtoffer van oplichting geweest, maar dat staat los van de ziekenhuisopname. U heeft twee keer ten onrechte dezelfde kosten gedeclareerd", stelde offi cier van justitie M. Kappeyne van de Coppello vast. Hij eiste duizend gulden boete. De politierechter halveerde de boete. Cursisten bekijken een diploma. foto Dirk-Jan Gjeltema Hnnr Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes steekt armere gezinnen met kin deren een hart onder de riem. De jaarlijkse extra bijdrage per kind van twaalf tot en met ze ientien jaar gaat omhoog van 100 naar 300 gulden. Ook voor kinderen op de basisschool komt een extra bedrag beschik baar: 200 gulden per jaar. Het college van burgemeester en wethouders wil daarmee te gemoet komen aan de wensen van de Cliëntenraad en de poli tiek. De Cliëntenraad had erop gewezen dat mensen in de bijstand met schoolgaande kin deren het extra zwaar hebben, omdat zij aanzienlijk hogere kosten hebben. De gemeente Goes kent nu al een extra bijdrage van honderd gulden per jaar voor kinderen van twaalf tot zeventien jaar. De Cliëntenraad heeft betoogd dat dat niet voldoende is om de ex tra kosten te dekken en stelde voor dat bedrag te verhogen naar 200 gulden per kind per jaar. Ben W wilden daar niet zomaar TERNEUZEN - Een 69-jarige man uit Walsoorden is vrijdag door de politierechter in Ter- neuzen veroordeeld tot 1100 gulden boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging voor het rijden onder invloed in een invalidewagentje. De verdachte bestuurde 7 april dit jaar in de gemeente Honte- aisse een zogeheten brommo- biel, terwijl hij te veel alcohol had gedronken. Omdat hij in die tijd een rijontzegging had, kreeg de Walsoordenaar ook nog een voorwaardelijke boete van 500 gulden. De verdachte dacht dat de rijontzegging niet gold voor het invalidewagentje. Volgens politierechter G. No mes is een brommobiel, dat twintig kilometer per uur rijdt, wel een motorvoertuig en daar om gold het rijverbod ook voor het invalide wagentj e mee akkoord gaan. Het extra bedrag komt nu bovenop de ge bruikelijke uitkering uit het zo geheten declaratiefonds, mo menteel 200 gulden per jaar. Dat fonds is bedoeld om mensen in de bijstand te kunnen laten deelnemen aan sociale activiteiten, zoals sport, zwem- badbezoek of - in het geval van kinderen - een schoolreisje. Het college wilde eerst laten onder zoeken in hoeverre kinderen uit armere gezinnen momenteel door geldgebrek worden be perkt in hun deelname aan soci ale activiteiten. Vergelijking In het onderzoek is een vergelij king gemaakt tussen een alleen staande met een bijstandsuitke ring en een alleenstaande ouder in de bijstand met twee kinde ren van tien en zestien jaar oud. De extra uitgaven overtreffen ruimschoots de extra inkom sten: bijna tweehonderd gulden per maand. Voor het college is dat genoeg reden om wat extra te doen voor minder bedeelde gezinnen met kinderen. Het voorstel is het be drag dat bovenop de bijdrage uit het declaratiefonds komt, te verhogen van 100 naar 300 gul den. Dat is dus meer dan waar de Cliëntenraad vorig jaar om heeft gevraagd. Bovendien willen B en W ook de schoolgaande kinderen op de basisschool erbij betrekken. Daarvoor hebben zij een extra bedrag van 200 gulden per jaar in gedachten. Het argument is dat ook die groep te maken heeft met extra uitgaven, zoals een schoolreisje. Volgens de huidige gegevens gaat het in de gemeente Goes in totaal om 437 kinderen: 187 op de middelbare school en 250 op de lagere school. Voor de ge meente betekent dat een extra uitgave van bijna 90.000 gulden per jaar. December Het is de bedoeling de extra be dragen voortaan niet meer per kas uit te betalen, maar via bank of giro. De ene helft van het be drag wordt in de maand augus tus, als het schooljaar weer be gint, overgemaakt; de andere helft komt in december, tradi tioneel een dure maand. Alleen dit jaar wordt in december het totale bedrag voor 2000 uitge keerd. De Cliëntenraad heeft nog geen standpunt ingenomen over de plannen van het college. Dat ge beurt maandag 28 augustus De raadsleden reageren vervolgens woensdag 30 augustus in de commissie sociale zaken, die om 19.30 uur bijeenkomt in het Goese stadhuis Nadat de gemeenteraad donderdag 21 september een definitief be sluit heeft genomen, kan de re geling op 1 oktober worden in gevoerd. GOES - Carnitas Banneux Bis dom Breda houdt op zondag 3 september de jaarlijkse bede vaart naar Banneux in de Belgi sche Ardennen. Banneux is de grootste bedevaartplaats in België en wordt ook wel klein Lourdes genoemd. Jaarlijks trekken bijna een half auljoen bedevaartgangers naar Banneux, onder wie zo'n 40.000 Nederlanders. De pelgrims kunnen aan diverse plechtighe den deelnemen. In de buurt zijn diverse winkels en restau rants. Debus vertrekt tussen 6.00 en 630 uur 's morgens vanaf het station in Goes. Om 16.30 uur keert men weer huiswaarts. Deelname aan de dag kost veer tiggulden per persoon. Men kan zich opgeven bij Bernadette de Smit aan de Kastanjestraat 32 in Goes. GOES - Aan de Grote Kade in Goes is in de nacht van donder dag op vrijdag een motorfiets gestolen. Het gaat om een blau we Honda, type CX 500C, met het kenteken MF-49-JX. Het voertuig heeft een waarde van enkele duizenden guldens. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman teVlissingen: AA. van der Sluis (chef) N F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van der Schot K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl door Mieke van der Jagt GOES - De brandweer in Goes kan, zonder extra mankracht voor preventie, niet vaker gaan controleren of de voorschriften in de vergunningen voor bedrij ven en inrichtingen wel worden nageleefd. Weliswaar is het aan tal uren voor preventie de afge lopen jaren met een hele ar beidsplaats uitgebreid, maar die uren zijn alleen al nodig om de inhaalslag te maken voor het afgeven van vergunningen. In een rapportage over ge bruiksvergunningen en de handhaving daarvan, krijgt de Goese raadscommissie algeme ne zaken een kijkje in de worste ling van de brandweer om voor alle bedrijven en inrichtingen voorschriften te maken die een veilig functioneren waarbor gen. Het geschatte aantal uren voor het maken van nieuwe ver gunningen is aan de lage kant, zodat de brandweer al moet aanpoten om de inhaalslag voor elkaar te krijgen. Die zal naar verwachting een jaar langer in beslag nemen dan gepland. Eind 2003 moet de zaak rond zijn. Daarna kan de brandweer alweer rekenen op twintig be drijven per jaar waarvoor de vergunning vernieuwd moet worden. Met de huidige sterkte aan preventiedeskundigen is er dan maar tijd om bedrijven een keer per twee jaar te controle ren Een goede handhaving vergt twee keer zoveel controle en bij tijd en wijle ook daadwer kelijk optreden met hulp van justitie Daar gaat veel tijd in zitten. Enig soelaas kan worden gevon den in een samenwerking met de a f deling milieu van de gemeente Goes. Zo'n samenwerking is toch al noodzakelijk, zoals de ramp in Enschede heeft aange toond. Samenwerking met buurgemeenten, zodat het aantal uren kan worden uitge breid, is voor na 2003 ook een optie. door Michelle Koek BERGEN OP ZOOM - Zieken huis Lievensberg in Bergen op Zoom houdt in de maand sep tember een onderzoek naar de tevredenheid van haar polikli nische patiënten. Aan driehon derd patiënten, die voor de tweede maal of vaker de polikli niek bezoeken, wordt gevraagd een enquête in te vullen. Het onderzoek richt zich op pa tiënten van de specialismen chi rurgie, kindergeneeskunde en keel-, neus- en oorgeneeskunde. Ziekenhuis Lievensberg wil in zicht krijgen in de kwaliteitsbe leving van haar patiënten. Op die manier kan het ziekenhuis de zorg beter afstemmen op de wensen en behoeften van haar patiënten. Voor het onderzoek wordt een door de Nederlandse Patiënten Consumenten Federatie ont wikkelde methode gebruikt. Deze is reeds in vele andere zie kenhuizen toegepast. Naast de schriftelijke enquêtes, ook on der medewerkers en specialis ten, worden tevens de materiële voorzieningen in de polikliniek beoordeeld Verder wordt geke ken hoe het ziekenhuis in haar beleid vorm geeft aan kwali teitsbewaking en verbetering Zo ontstaat een beeld van wat specialisten en medewerkers vinden van de door hen verleen de zorg en hoe patiënten die zorg ervaren. Patiënten die meewerken aan het onderzoek steunen tevens het Bukumbi ziekenhuis in Tan zania. Voor elk terugontvangen enquêteformulier geeft Zieken huis Lievensberg vijf gulden aan de vereniging Bukumbi RILLAND - Op de A58 bij Ril land is vrijdagavond om kwart voor negen een personenauto op een baal stro gebotst. De 49-jarige automobilist uit Heesch reed in de richting van Bergen op Zoom achter een vrachtwagen met aanhangwa gen, bestuurd door een 48-jari- ge man uit Huiten. Van de vrachtwagen viel een baal stro op de weg en belandde tegen de voorzijde van de auto, die daar bij beschadigd raakte. door Jeanne de Nijs THOLEN - Een blik van verstandhou ding tussen Wilma Pul en Sarien Geluk is genoeg. Ze bekijken even de ver keerssituatie en na een gezamenlijk 'ja', stappen ze de oversteekplaats op, het stopbord omhoog. De twee dames ver- keersbrigadieren al jaren samen bij de Thoolse basisscholen en zijn duidelijk op elkaar ingespeeld. Zo zijn er meer 'veteranen' bij de verkeersbrigade in Tholen. Maar het ontbreekt aan nieuwe aanwas. Volgens coördinator Jolanda van Zet ten is het in de bijna vijftien jaar dat de Thoolse verkeersbrigade bestaat nog nooit zo erg geweest. Op een van de twee oversteekplaatsen bij de scholen moet de jeugd daarom af en toe zonder volwassen begeleiding door het vaak drukke verkeer naar de overkant. Het vaak gebruikte excuus 'geen tijd' of 'ik werk', gaat volgens Wilma Pul en Sarien Geluk niet altijd op. „Het kost heel weinig tijd. Eén dagdeel per week, nog geen half uur", redeneert Pul. Ze brigadiert al twaalf jaar bij de scholen en is gewoon doorgegaan nadat haar kinderen vijf jaar geleden de basis school verlieten. „Toen ik begon met werken, heb ik meteen gezegd: ik moet op donderdagochtend wel brigadieren. Nou kon dit in mijn geval, dat lukt na tuurlijk niet altijd. En als je nog kleine kinderen thuis hebt, is het natuurlijk ook moeilijk." „Ik werk ook", vult collega Geluk - goed voor inmiddels vijf jaar brigadie ren - aan. „Ik ben alleen op donderdag vrij, maar wat is nou zo'n half uurtje." Ze zwaait naar een voorbijgangster en vervolgt vrolijk: „Het is ook altijd wel gezellig hier." Intussen is ook Edo ten Voorden gearri veerd, politieman, maar dit keer in bur ger met de kleinste achterop zijn fiets, en op weg om zijn zoontje van school te halen. Hij is verantwoordelijk voor de opleiding van de verkeersbrigadiers en vormt het luisterend oor bij problemen. „De verkeersbrigadiers hebben alle maal een pen en een schrijfboekje bij zich", vertelt brigadecoördinator Van Zetten. „Wanneer automobilisten bij voorbeeld doorrijden bij het stopteken noteren de brigadiers het kenteken en als het kan ook het automerk en de kleur" Geluk: „De betreffende be stuurder kan dan op een mooi proces verbaal rekenen. Ook wanneer een fiet ser regelmatig doorrijdt, geven we dat door." Zebrapaden De reconstructie van de Molenvlietse- dijk heeft de situatie bij de scholen vol gens de klaar-overs duidelijk verbe terd, al geldt dat naar hun idee niet voor alle veranderingen. Zo wijst Van Zetten erop dat de zebrapaden, waarop voet gangers voorrang hebben, zijn vervan gen door oversteekplaatsen, waarop foto's Willem Mieras dan ergens een opmerking over maakt, krijg je weieens een grote mond terug. Dat is soms slikken. Dan krijg je de re actie: 'dan moet de politie maar meer komen'. Dat snap ik dan niet. Waarom is er een blauwe jas nodig om de ver keersregels na te leven?" Ouderavond Grootste zorg voor de brigadecoördi nator blijft echter het aantal vrijwilli gers, dat moet worden opgekrikt van 21 naar 36, om beide oversteekplaatsen te beveiligen. „Ja, ik word het weieens beu", zucht Van Zetten. „Maar het is vrijwilligerswerk en dat probeer je met zoveel mogelijk plezier te doen." Ze kondigt vervolgens aan, weer vol goede moed. dat ze tijdens een ouderavond binnenkort op basisschool Ter Tolne weer gaat proberen mensen warm te maken voor de verkeersbrigade. Het verkeer op de weg bij de scholen verloopt dankzij de vier klaar-overs die dienst hebben intussen keurig gedisci plineerd. ,,'s Ochtends vroeg is het ook altijd veel drukker", tekent Geluk daarbij aan „En als het regent ook, dan brengen veel meer ouders hun kinderen met de auto." Wanneer ze met haar stopbord omhoog op de rijbaan staat, fietst een oudere dame - „ik mag er wel even door, hè" - achter haar langs. „Dat mag dus abso luut niet", reageert de verkeersbriga- dier fel, maar net te laat. „Nustondiker met mijn rug naar toe en had ik het niet meteen in de gaten. Anders had ik haar er zeker op aangesproken." Verkeersbrigadier Wilma Pul helpt Thoolse schoolkinderen bij het oversteken. Op de Kiss+ride-strook, de parallelweg langs de Molenvlietsedijk. kunnen ouders hun kinderen met de auto vlakbij school afzetten. voetgangers geen voorrang hebben. De Kiss+ride-strook, de parallelweg waar ouders hun kinderen met de auto kunnen afzetten, is een oplossing. Al leen piept er af en toe een auto van die parallelweg via de oversteekplaats de rijbaan op. Het gebeurt ook regelmatig dat de au to's niet van de betreffende strook op de legale manier de weg op kunnen draai en. Op de verderop gelegen rotonde wij zend, legt Van Zetten uit: „Fietsers geven daar vaak geen richting aan, waardoor auto's op de rotonde blijven wachten. Dan staat er soms een rij wachtende auto's, die de afrit van de parallelweg blokkeren." Van Zetten vermoedt dat de overlast tijdens de reconstructie heeft bijgedra gen tot het teruglopen van het aantal klaar-overs. Terwijl, zo benadrukt ze, er vaak genoeg informatie is verstrekt. „Tijdens de reconstructie en daarna, heb ik ook vaak gepatrouilleerd. Als je

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 55