Californië trilt minder Eigen foto's bewerken wordt makkelijker en goedkoper PZC wetenschap en techniek zaterdag 26 augustus 2000 47 Onderzoek bevingen As de grientewinkel fol stiet dan kinne wy der net mear by puzzel postzegels Kunnen de bewoners van het gebied nu opgelucht ademha len? Door de onderzochte streek loopt het noordelijke deel van de be ruchte Haywardbreuk, die ver antwoordelijk wordt gehouden voor een aantal verwoestende aardbevingen in de afgelopen eeu wen. Sinds 1906 is het daar echter verdacht 'stil' gebleven. En in ge bieden die rijk aan aardbevingen zijn, is dat vaak stilte voor de storm. Maar uit de metingen blijkt dat de stilte wel eens heel lang kan voortduren. De brokken aardkorst langs de Haywardbreuk blijken bijna on merkbaar langs elkaar te schui ven, zodat de spanningen in de diepte niet tot catastrofale pro porties kunnen oplopen. Het schuiven gebeurt in feite door middel van ontelbare, hele kleine (micro-)schokjes die men jaren lang niet als zodanig heeft her kend, maar die men met uiterst gevoelige seismografen heeft kun nen registreren. Het gebied wordt bovendien al jaren bestreken door radardetectoren aan boord van satellieten als de beide Earth Re sources Satellites (ERS's). Deze ERS's hebben een radarinstru ment aan boord waarmee driedi mensionale beelden van gebieden op aarde kunnen worden samen gesteld. Er kunnen verticale en horizontale veranderingen in de bodemstructuur tot op millime ters nauwkeurig mee zichtbaar worden gemaakt. „Al deze registraties zijn inge voerd in een speciaal ontwikkeld softwareprogramma", zegt pro fessor Roland Bürgmann, een geofysicus van de Amerikaanse universiteit van Berkeley in Cali fornië. „Daarmee bleken we in staat te zijn zowel de bewegingen aan het aardoppervlak als die tot op ongeveer vijftien kilometer diepte in kaart te brengen. Een verrassende uitkomst daarvan was onder meer dat er maar wei nig verschillen zijn in de mate van voortkruipen tussen landmassa's aan de oppervlakte en die op onge veer tien kilometer diepte. De massa's schuiven dus vrij gelijk matig langs elkaar en wel met vijf tot acht millimeter per jaar. Al te hoog oplopende onderlinge span ningen worden daardoor voorko men." „Al heel lang vreest men voor een zware aardschok in dit gebied", aldus Bürgmann. „Die dreiging leek vooral uit te gaan van het noordelijke deel van de Hayward breuk, die ruwweg parallel ligt aan de San Andreasbreuk die als een ruim 1.000 kilometer lange barst dwars door Californië loopt en de grens markeert tussen de aardplaat van de Stille Oceaan en die van het Amerikaanse conti nent. De San Andreas is de hoofd breuk. Hij wordt omgeven door talloze bijbreuken en -breukjes; de Hayward is zo'n bijbreuk." Spanningen „De laatste echt zware aardbeving gebeurde in 1906, toen grote delen van San Francisco werden ver woest. Deze beving werd toege schreven aan een plotselinge schok met het episch centrum in de Haywardbreuk. Sindsdien is een soortgelijke zware verschui ving uitgebleven en al die tijd vreesde men voor de opbouw van steeds groter wordende spannin gen tussen de aardlagen in die breuk. Hoe intenser die spannin gen des te zwaarder de schokken zijn als die aardlagen in beweging komen." Bürgmann heeft alle recht van spreken, omdat hij, wonend en werkend in Berkeley, zo ongeveer met zijn neus op 'zijn' breuk zit. „Het is prettig te weten dat het voorlopig betrekkelijk rustig blijft in onze achtertuin", zegt hij. „Maar we zijn er nog niet. Er kun nen nog niet ontdekte breuken langs of zelfs onder dit gebied doorlopen die we nog niet ontdekt hebben. Er is nog heel veel onder zoek nodig voor het beeld com pleet is." Ben Apeldoorn De kans op een zware aardschok in het noordelijke deel van Californië, waarvoor al lange tijd wordt gevreesd, is veel kleiner dan tot voor kort werd aangenomen. De spanningen in de grond langs en in de bekende breuken blijken lager dan gedacht. Grote hoeveelheden kleine aardschokjes, de meeste te klein om te voelen, zijn daarvoor verantwoordelijk. Ze werden de laatste jaren geregistreerd door satellieten en met behulp van micro- seismografen. In 1906 werd San Francisco getroffen door een zware aardbeving. Zeg eens eerlijk: hoe is het met uw Fries? „M'n Fries??? Hoe bedoel je? Ik ben niet van Dokkum, maar van Mo- kum." Kijk, dat bedoel ik nou. Iemand wiens Mokums beter is dan zijn Fries, kan op een buitenlandse reis naar bijvoorbeeld Leeuwarden (Ljouwert) of Snits (Sneek) veel plezier hebben van een beetje voorbereiding. Door wat van de taal te leren, bijvoorbeeld Dat kan op een relatief ontspan nen manier met de cd-rom Fries voor Hollanders van Addo Stuur en Eric Jan van Dorp. Voor een simpele vakantiereis hoef je niet de grote schrijver Gybert Japicx naar goed Nederlands te kunnen vertalen, noch de poëzie van Obe Postma. Maar het is prettig als je weet wat de brugwachter bedoelt, als hij zegt: 'Tige tank'. Dat is de bedoeling van de digitale cursus: het Fries (beter) leren ver staan, een simpel gesprekje kun nen voeren, dat net iets verder gaat dan 'Badmeester, word ik al bruin?' (Baaimaster, wurd ik al brün?). Dat gaat onder meer via spannende gesprekjes tussen Har- ke en Pytsje. een soort verre ver wanten van Sonnema's Fedde en Foekje. Een voorbeeld. Pytsje: Och heden, de grientewinkel stiet fol. Wat zegt Harke nu? A) Dan hawwe wy alle romte, B) Dan bin- ne wy moai earst, of C) Ja, dy stiet grötfol, dêr kinne wy net mear by. Tja De cd bevat ook 'it Frysk folksliet'. Beluister het goed, probeer niet per se het mee te zingen, maar weet voortaan dat opstaan gebo den is wanneer het wordt ge speeld. Anderstaligen Min of meer dezelfde pretenties heeft de gelijktijdig uitgegeven cd-rom Nederlands voor anders taligen. Daarmee worden geen Friezen bedoeld, maar allochto nen. Gezien de grote belangstel ling voor cursussen Nederlands aan allerlei onderwijsinstellin gen, zou deze cd best wel eens in een behoefte kunnen voorzien. Dit project omvat drie cd-roms. Wie Fries voor Hollanders beproeft, doet en passant ook wat begrip op voor de barre opgave die een bui tenlander wacht, wanneer hij onze taal wil leren. Paul Snijdewind Fries voor Hollanders Nederlands voor anderstaligen 1,2 en 3: beide door Addo Stuur en Eric Jan van Dorp, Edurom-serie, uitgever A.W Bruna Multimedia19,95 per stuk. De markt wordt de laatste tijd over spoeld met (goedkope) fotobewer kingsprogramma's. Dat is geen toeval natuurlijk, want er worden ook steeds meer digitale fototoestellen verkocht en zelfs als je niet zo'n toestel hebt (maar bijvoorbeeld een scanner) is het leuk om je eigen foto's te bewerken. De gevestigde programma's als Adobe PhotoShop, Paint Shop Pro en Corel Photopaint kosten enkele honderden guldens en dus is het logisch dat goedko pere programma's hun intrede doen. Die programma's blijken maar al te vaak gebaseerd op de groten, maar de ontwik kelaars hebben niet de kosten gemaakt die de Adobes maken en dus kan zo'n product veel goedkoper in de schappen. Een typisch voorbeeld van zo'n applica tie is Photo Studio van het Nederlandse Easy-Disc, dat sterk doet denken aan een iets vereenvoudigde versie van Paint Shop. Het programma ziet er goed uit en doet de meeste dingen ook naar behoren, maar als je het wat uitvoeriger aan de praktijk gaat toetsen komen tekortko mingen wel aan het licht. Zo is het vrese lijk moeilijk om op intuïtieve wijze een kopietje van een selectie uit. een foto te maken, waar dat bij Paint Shop Pro met een eenvoudige klik op de rechtermuis knop lukt. Die hele rechtermuisknop heeft bij Photo Studio (niet te verwarren trouwens met het ooit door Philips bij zijn digitale cameraatjes gestopte Pho- toStudio) geen functies, wat de snelheid van bepaalde handelingen meer ver groot zou hebben. Nu moet je steeds met je muis naar de verschillende werkbal ken, ook voor een simpele handeling als kopiëren en plakken. Filters En zoals alle fotoprogramma's is er ook bij Photo Studio geen mogelijkheid om de foto's uit mijn digitale Philipsje van drie jaar oud te laden. Tenminste, ik heb 'm nog niet ontdekt. Maar afgezien van de tekortkominkjes is dit Photo Studio, zeker als je de prijs in acht neemt, een programma met veel mogelijkheden. Er zijn allerlei filters (waaronder een om rode ogen te verwijderen) en allerlei kleurmogelijkheden, effecten en met van internet te downloaden plug-ins is nog veel meer mogelijk. Alleen duurt het even voordat je alle maal in de gaten hebt hoe het werkt. Er gaat in het begin nog wel eens wat mis: zo is mijn hoofd in een bepaalde foto ver plaatst, heb ik de gewijzigde foto kenne lijk per ongeluk opgeslagen en zie ik nog geen mogelijkheid om m'n hoofd weer omhoog te krijgen, op de juiste plek. Gert Meijer Photo Studio van Easy-Dise. Min. Systeemei sen: Windows 95/98/NT, PC 586, 8 MB RAM, VGA 256 kleuren, 11 MB vrije ruimte op har de schijf, f 39,95. In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden ver stopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omge keerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De resterende letters vor men dan regel voor regel van bo ven naar beneden nog een woord. Stuur dit woord uitsluitend op een briefkaart naar: Puzzelredactie PZC Postbus 18 4380 AA VLISSINGEIVI Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn. Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VVV- -bon van 50,-. Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van 25,-. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van vol gende week. Oplossing vorige week: -do ribbenkast -e-o-d--e- knalfeest- -1-s-w-r-o-t-w- veeteelt-paraat -t-w-r-ru-s- stee-klopjacht - -e-i-e-u-a-k-a- dragon-weghe1f t -d-ee-r-e- gierkelder-solo -e-a-x-e-s -flaptekst - r-r-e-a- -aanval s -1 - De prijswinnaars van het cryptogram van afgelopen zaterdag zijn: Mw. de Zeeuw, Churchilllaan 258, Terneuzen (VVV-bon 50,-). De VVV-bonnen van 25,- gaan naar: J.P. de Roo-Burger, Fazantenlaan 5, Nieuwerkerk; H.C. de Jonge, Laan van St. Hilaire 5, Zierikzee en T. Staats, Vrijlandstraat 33d, Middelburg. De prijzen worden zo spoedig mogelijk toegezonden. s T A A L P L E T S R E H L S N A R K K E P S K E B E E D R R E U R A N T L L 1 B R E 1 O A 1 G D A E 1 R S Z T L A T R E B E P K K A 1 W K 1 1 C R R 1 R S B R s L E N C E E E E E E K R E T D T T A M T S N M L E A E R T S N A A E T B R E W N 1 O s E 1 T N D E S A G B D R N E N Z T D Z L T 1 0 0 N E O X A E O O N E R A V R E T M T B G E O P L A T E N T T 1 A A K K O S M O S A E E 1 E N L E J T E M M A L V L F P T Arrest Grindewal Nooit Asbest Herstelplaats Oplaten Astronomie Iemand Sextant Bitterbal Kosmos Span Bliksembezoek Krans Spraakleer Brandnetel Kriel Stek Delicaat Kritiek Tamtam Detector Kuieren Vlammetje Ervaren Laban Vogel Fitter Leader Zwetsen Gezin Half september zullen in Syd ney de XXVII moderne Olym pische Spelen worden geopend en net als voorgaande Zomer- en Winterspelen zullen ook deze wor den begeleid door vele postzegel uitgiften. Langzamerhand zoveel dat de sport- en motief/themaver zamelaars zich beperkingen moe ten gaan opleggen. Want wie zich heeft toegelegd op sportzegels in de ruimste zin van het woord ziet maar al te vaak, en in toenemende mate, te veel series op zich afko men. Er zal, zoals gezegd, dus op den duur een keuze moeten worden ge maakt (dat geldt overigens voor meer thematische categorieën; hierop kom ik binnenkort terug). Of je neemt bijvoorbeeld alleen Olympische-Spelenzegels, of al leen voetbal, of alleen atletiek, of zwemmen, of wielrennen, of je neemt alleen de uitgiften van het land, dat de Spelen of een andere groot sportevenement organi seert. den (17/5); Slowakije, 18 sk.-zegel (met daarop een schutter) en een sierveld (27/6). SLOVENSKO Met het oog hierop beperk ik me nu en later dan ook tot de OS-uit- giften van de Posteuroplanden en tot de uitgiften met een bijzonder tintje. Als organiserend land kan Australië echter niet overgeslagen worden. Daar verschenen inmid dels een 1,20 dollarzegel t.g.v. de Olympische dag (22/3 '99) en een 45 c-zegel met onder andere het logo van de Spelen 2000 (14/9 '99). Verder kwamen zegels uit in Mal ta. 16c en 26c (28/3 reeds bespro ken); Bosnie-Herzogowina, velle tje met twee zegels (10/4); Monaco, 7,00 fr./l,07 euro(25/4);Bulgarije, vier zegels (28/4); Slowenië, 80ten 90t (9/5); Macedonië, 5 den en 30 Ierland gaf 7 juli vier zegels uit. Twee van 3 Op met een speerwer per en een sprinter die (ouderwets) door het finishlint gaat en twee van 50p met een verspringster en een hoogspringster. De zegels zijn ook als setenantpaar verschenen en in velletjes met acht paren van 30p en acht paren van 50p. San Marino (31/5) heeft een ludie ke serie uitgebracht en dat doet Liechtenstein 4 september ook. Op een blokje van vier zegels van 1000 1 /0,52 euro (oplage 150.000 stuks) laat San Marino stripfigu ren met de olympische fakkel naar Sydney snellen: een hond die wordt begeleid door een vlinder, een nijlpaard met een pinguïn, een olifant met een lieveheersbeestje en een konijn met een slak Op de zegels van Liechtenstein hangen koalabeertjes bij het tumen aan de ringen (80 rp.), laat een kangoe roemoeder haar jong over de lat springen (1,00 fr.), duelleren twee emoes op de 100 meter (1,30 fr.) en gaan twee snaveldieren bij het zwemmen de strijd aan (1,80 fr.). Aan deze uitgifte is de 183ste serie maximumkaarten gekoppeld. Zweden bracht 17 augustus be halve de nieuwe serie permanente zegels met portretten van de ko ning en de koningin en de eerste zelfklevende brev-zegels, boven dien vier 8 kr.-olympische zegels uit. De zegels zitten in een boekje en tonen atleten die Zweden verte genwoordigen: de hordenloopster Ludmila Engquist, de windsurfer Fredrik Palm, de boogschutter Magnus Petersson en Lena Malm speelt volleybal. Tsjechië wijdt 30 augustus zowel een zegel aan de antieke als aan de moderne spelen. Bij de 'oude' ze gel van 9 kc. heeft de ontwerper zich laten inspireren door een te kening op een amfora uit de 6de eeuw v. Chr., de 'moderne' zegel (13 kc.) toont een gestileerde ka- noër tegen de vlag van Tsjechië (deze zegel heeft een tab met een kangoeroe en de olympische rin- gen). Op de openingsdag (15 september) komt Zwitserland met drie ronde zelfklevende van 90 rappen De zegels (met bovenin de cirkel de olympische ringen) zitten in een boekje (2,70 fr.) en zijn gewijd aan zwemmen, wielrennen en atletiek. Tevens geeft Zwitserland twee IOC-dienstzegels uit die overigens niet geldig zijn voor privé gebruik Op deze zegels van 20 rp en 70 rp. zijn de ringen als een bloem ver werkt. Nieuw-Zeeland laat (4 augustus) op zes zegels (40c, 80c, 1,10 dollar, 1,20 dollar, 1,50 dollaren 1,80 dol lar) atleten van bovenaf zien. Een aardige vondst: roeien, een ruiter, wielrennen, triathlon, bowlen en basketbal. Na de Olympische Spelen worden in Sydney de Paralympics ge opend (18 oktober). Hieraan heeft Australië 3 juli reeds vijf zegels ge wijd, 2 x 45 c en 3 x 49c. Oslo 15 september 2000 Stempelnieuws ter gelegenheid van de Noorse Dag van de Postze gel (National Stamp Day) die 15 september in Oslo wordt gehou den (de PTT Post is daar ook verte genwoordigd) wordt een bijzon der stempel gebruikt, dat de contouren van Noorwegen laat zien, een stempel en de naam van de hoofdstad, Oslo. Correspon dentie kan tot 13 oktober in een gefrankeerde omslag worden ge zonden aan: PTT Post Collect Club. Postbus 30051, 9700 RN Groningen. Op de omslag vermel den: National Stamp Day Oslo. Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 47