Van den Broek helpt Wahid hoezo? Scherpere controle op BSE Topman Fireworks schuift schuld af Melkert wil meer geld voor leraren en verpleegkundigen binnenland 3 Slechts enkele crowdsurfers op Lowlands Supers sturen caissières op euro-cursus Ommer paren uit Roemenië Hans Dorrestijn voor rechter Lintje directeur haven Amsterdam Burgers beoordelen OM Zimbabwe en Fiji weer veilig President Indonesië vraagt oud-Eurocommissaris om advies Drent verwerkt verbalen in boek over kaping Wijster MARITHÉ fr'anqois GIRBAUD nieuw bij: Vlissingen Straffen voor uitgeven vals geld strenger Ruimingsactie op strand Zandvoort Rabobank houdt biotech op afstand Man overlijdt tijdens ruzie met watersporters zaterdag 26 augustus 2000 BIDDINGHUIZEN - De 57.000 bezoekers van het driedaagse popfestival 'A Campingflight to Lowlands Paradise' lijken het verbod op crowdsurfen te eerbiedigen. Gisteren deelde het be wakingspersoneel slechts enkele waarschuwingen uit. Het crowdsurfverbod is voor het eerst van kracht tijdens Lowlands. Bijna alle bezoekers zijn inmiddels op het festivalterrein bij Bid dinghuizen gearriveerd. Bij het begin van het festival om 16.00 uur werd een minuut stilte gehouden ter nagedachtenis van de negen mensen die enkele maanden geleden overleden op het fes tival Roskilde in Denemarken tijdens een optreden van Pearl Jam. Daarna barstte het feest los met de eerste zeven van de in to taal 150 optredens. foto Marcel Antonisse/ANP van onze redactie binnenland LEIDSCHENDAM Kassapersoneel in Neder land gaat begin volgend jaarmassaal op cursus om ie leren omrekenen van guldens naar euro's. Tot deze 'noodoplossing' zijn overkoepelende branche organisaties gekomen. „Het wordt een ramp als *ehet niet doen", aldus R Roorda. adjunct-direc teur van het Centraal Bu reau Levensmiddelen handel. Gedurende de eerste vier weken van 2002 zijn er twee munteenheden in omloop. Het CBL, waarbij alle supermarkten zijn aangesloten, voorziet problemen met het op gro te schaal omrekenen van guldensnaar euro's. Echtheid ,Je moet een rekenwon der zijn om in deze tijd achter de kassa plaats te nemen", aldus Roorda. Op de cursus leert het perso neel ook de eurobiljetten snel op echtheid te her kennen. Het CBL pleit er voor dat de Nederlandse consument voor januari 2002 de beschikking knjgt over eurobiljetten. Met de 'Zalmkit' worden de euromunten mondjes maat al eerder in omloop gebracht. Wisselkantoor Het zint het CBL niet dat er een maand lang met twee munteenheden wordt gewerkt. ,,De su permarkten dreigen het wisselkantoor van minis ter Zalm te worden", klaagt Roorda. Klanten betalen immers met gul dens, maar krijgen als wisselgeld euro's terug. Wat het voor het winkel personeel nog onover zichtelijker maakt, is dat consumenten hun uitga ven voor een deel in Ne derlands geld en voor een deel met de euro's kunnen betalen. ANP HODOD - De twee echtparen uit Ommen die vastzaten in Roemenië, mogen het land verlaten. Dat heeft een woord voerder van de families gisteren bekendgemaakt. De plaatselijke autoriteiten hadden hun paspoorten in beslag genomen, nadat bijna een maand geleden een jongetje van on geveer vij f j aar onder de caravan van een van de echtparen te rechtkwam. Het jongetje overleed aan zijn verwondingen. Volgens de woordvoerder was het jongetje met een groep kin deren aan het bedelen. Een ander kind duwde het jongetje weg, waardoor die onder een wiel kwam ANP AMSTERDAM - De ex-echtgenote van de auteur Hans Dor restijn heeft de schrijver en zijn uitgever De Arbeiderspers voor de rechter gedaagd. De ex en haar huidige echtgenoot willen de publicatie verbieden van de roman 'Finale kwij ting', aldus de uitgeverij. Volgens de voormalige vrouw van Dorrestijn worden zij en haar familie in het boek in een kwaad daglicht gesteld. Dorrestijn erkent dat het boek een autobio grafische roman is In het boek gaat de ik-figuur scheiden van zijn vrouw Volgens R. Dietz van De Arbeiderspers komt dit gegeven inderdaad 'aardig overeen' met het verleden van de schrijver, maar zijn de namen in de roman gefingeerd. De zaak dient 4 september. ANP AMSTERDAM - Scheidend directeur G. van den Heuvel (62) van het Gemeentelijk Havenbedrijf heeft gisteren in Amster dam op een havencongres een lintje ontvangen van minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat. Hij is benoemd tot Of ficier in de Orde van Oranje-Nassau. Van den Heuvel ontving de onderscheiding voor zijn grote in zet voor de Amsterdamse haven en voor zijn maatschappelij ke betrokkenheid in de tijd dat hij in de jaren zeventig en tachtig burgemeester was van respectievelijk Li th en Borsele. Per 1 september neemt hij afscheid als directeur van het hoofdstedelijke Havenbedrijf, waarvoor hij zich tien jaar heeft ingezet. ANP AMSTERDAM - Het Amsterdamse parket heeft een klank bordgroep van burgers opgericht die zich gaat buigen over het functioneren van het Openbaar Ministerie. Het is de bedoe ling de bevindingen van de zestien deelnemers eventueel mee te nemen in het beleid van het parket. Hoofdofficier van justitie J. Vrakking is met het project geko men, omdat hij wil dat zijn instelling in aanmerking komt voor een onderscheiding van het Instituut Nederlandse Kwa liteit (INK). Een van de criteria die het INK hanteert is de waardering van de maatschappij voor de organisatie. Voor de groep zijn negen mannen en zeven vrouwen in de leef tijd van 24 tot 65 jaar geselecteerd. ANP ROTTERDAM - De Stichting Calamiteitenfonds Reizen (SCR) trekt de reisverboden voor Zimbabwe en Fiji per 1 sep tember in. Nederlandse toeristen die naar die landen reizen, kunnen daardoor weer aanspraak maken op garantie van het fonds. Het reisverbod voor Zimbabwe gold in verband met de onrust in het land door de bezetting van bedrijven van blanke boeren. Ook was het er voor en na de verkiezingen onveilig voor buitenlanders, zei SCR-directeur P. Silbermann. In Fiji was het door gijzelingsacties en de politieke crisis on veilig. De reisverboden voor Ethiopië, Eritrea, India, Namibië, de Solomon Eilanden en Sri Lanka blijven van kracht. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Oud-minister van Buitenlandse Zaken en voor malig Eurocommissaris H. van den Broek wordt zeer waar schijnlijk adviseur van de Indo nesische president Wahid. Van den Broek liet gisteren weten in principe bereid te zijn toe te tre den tot een internationaal panel dat de regering in Jakarta ad vies moet geven hoe over het in ternationale voetlicht te treden. Van den Broek wacht nog op het verzoek van Wahid dat wel al op schrift staat, maar hem nog niet heeft bereikt. Hij ziet zijn taak vooral als adviseur op te treden in vragen die de betrekkingen tussen Indonesië en de Europese Unie raken. De Molukse regering in balling schap ziet vooralsnog weinig heil in de mogelijke bemoeienis van de Nederlandse diplomaat. ,,Een half jaar geleden viel de naam Lubbers, nu is het Van den Broek", zegt RMS-woordvoer der J. Wattilete. Deze manoeu vre lijkt een politieke zet tegen over Nederland en een poging tijd te winnen. De Molukse kwestie heeft geen nadere stu die nodig, de zaak is volstrekt helder. De bevolking van de Mo- lukken verdient een internatio nale interventie." Het nieuws over het adviseur schap overviel Van den Broek gisteren. De Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken Shihab, op bezoek in Den Haag, vertelde het aan het einde van een gesprek met Tweede-Ka merleden. Toen dat bekend werd, zei Van den Broek eerst dat hij van niets wist. Maar toen later ook WD-minister Van Aartsen (Buitenlandse Zaken) openlijk zei dat hij zijn CDA- voorganger in mei had aanbevo len in Jakarta en daarover ook met hem contact had gehad, kon Van den Broek zich niet langer van de domme houden. Panel Van Aartsen zei gisteren dat het de bedoeling is dat Van den Broek lid wordt van een panel van internationale adviseurs, waarin ook de voormalige Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken Kissinger zit. Van den Broek is inmiddels uitgeno digd om naar Jakarta te komen om met Wahid te praten. Wahid wil ook met hem van gedachten wisselen over de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Shihab meldde gisteren verder dat in Indonesië geaccrediteer de diplomaten en medewerkers van het kantoor van de Verenig de Naties in Jakarta de gelegen heid krijgen polshoogte te ne men op de Molukken. Jakarta wil echter nog niets weten van een internationale missie van politici of VN-mensen die speci aal voor dit doel wordt samen gesteld. De woordvoerders van PvdA, VVD, CDA en Groen- Links noemden dat teleurstel lend, maar waren tegelijkertijd verheugd dat er tenminste een opening is geboden. Hulp De Kamerleden noemden het eveneens teleurstellend dat In donesië nog geen toegang wil verschaffen aan buitenlandse hulporganisaties, met uitzon dering van de organisatie Art sen zonder Grenzen. Alle hulp dient via Indonesische kanalen te lopen, aldus Shihab. Hij deed verder een beroep op de Kamer reserveonderdelen be schikbaar te stellen voor door Nederland geleverde marine schepen. Van de zes schepen lig gen er vijf werkeloos aan de kant wegens gebrek aan onder delen. De schepen zijn volgens Shihab nodig om extremisti sche moslims die naar de Mo lukken willen, tegen te houden. Voor de Kamerfracties is het een precair verzoek, omdat Neder land in principe geen defensie materieel levert aan spannings- gebieden. Maar de vier woordvoerders waren het er over eens dat als Indonesië ga ranties kan bieden dat het ge bruik van de schepen ten goede komt aan het lenigen van de nood op de Molukken, er niet te star met het verzoek moet wor den omgegaan. ANP van onze redactie binnenland HILVERSUM - Een van de directeuren van S.E. Fire works, voelt zich niet verant woordelijk voor de vuur werkramp in Enschede die op 13 mei 21 mensen het le ven kostte. Hij beschuldigt derden van het veroorzaken van de ramp. Volgens de directeur heeft zijn bedrijf het vuurwerk al tijd volgens de regels behan deld. „Wat daar ontploft is, was geen vuurwerk." Hij zei dat gisteravond in het actua liteitenprogramma NOVA. Uit amateurbeelden van het programma valt af te lezen dat tenminste een medewer ker van het bedrijf S.E. Fire works heeft geknoeid met vuurwerk. De directeur zegt hier niets van te hebben ge weten. „Als ik dit had gewe ten, had ik hem ontslagen. Herbouw Het duurt nog zeker twee jaar voordat de gemeente Enschede kan beginnen met de herbouw van de door de ramp getroffen wijk Room beek. Het kabinet stelde gis teren alvast 270 miljoen gul den beschikbaar. Daarmee kan worden begonnen met het saneren van het terrein, het slopen van de verwoeste huizen en het verwerven van grond. GPD/ANP joor Jan Westera ODOORN - Nooit eerder open er gemaakte documenten "rmen de basis voor een bin- Knkort te verschijnen roman «r de geruchtmakende trein- (Advertentie) kaping door zeven jonge Zuid- Molukkers bij Wijster, vijfen twintig jaar geleden. Het boek Martin, 2-14 december 1975 is geschreven door Jelte van der Kooi (35) uit Odoorn. De schrijver laat fictie en wer kelijkheid door elkaar lopen. Hij putte voor zijn romanperso nages uit de processen-verbaal die destijds door de recherche zijn opgesteld. Dat politieteam hoorde na de kaping (die drie gegijzelden het leven kostte) al le betrokkenen. Auteurs van boeken die tot dusver over de treinkaping(en) zijn versche nen, hebben volgens Van der Kooi nooit inzage gehad in de verzamelde processen- verbaal. Van der Kooi erfde de documen ten van zijn vader. Deze in 1986 overleden politieman was lid van het rechercheteam Wijster. „Ik was tien jaar toen ik de pro cessen-verbaal voor het eerst zag en er wat in las", vertelt hij. Pas twee jaar geleden ontstond bij Van der Kooi het idee om het materiaal te verwerken tot een roman. Het eerste exemplaar van 'Mar tin' wordt door de auteur aange boden aan één van de voormalig gegijzelden; zij zat als 17-jarig meisje in de gekaapte trein Als locatie voor de romanpresenta tie is het Beiier café 't Zwaantje verkozen. Dat was het etablis sement waar veel van de journa listen die de kaping versloegen, elkaar ontmoetten. GPD DEN HAAG - Minister Korthals (Justitie) wil een hogere maxi mumstraf op het opzettelijk uit geven van vals geld. De rechter kan dan een jaar celstraf opleg gen. Nu is dat nog drie maan den. Het kabinet stemde gisteren ing met het wetsvoorstel, dat voor advies naar de Raad van State zal worden gezonden. De wijziging van het Wetboek van Strafrecht is nodig om te voldoen aan een Europees be sluit ter bescherming van de eu ro, dieper 1 januari 2002 betaal middel wordt. Door een maximumstraf van een jaar in te voeren kunnen de lidstaten elkaar om rechtshulp vragen. Tot dusver was die bij stand niet noodzakelijk; natio nale munten worden immers vooral in eigen land gebruikt en vervalst. Korthals wil ook meer hande lingen rond de valsemunterij strafbaar stellen. De rechter moet ook iemand kunnen ver oordelen die stoffen en voorwer pen ontvangt om vals geld te maken. Hierop komt vier jaar te staan. Nu is alleen het vervaar digen of voorhanden hebben van grondstoffen voor vals geld strafbaar. De minister verhoogt overigens niet de straf voor geldvervalsers zelf. Op het namaken of verval sen van geld blijft een celstraf van ten hoogste negen jaar staan. ANP ZANDVOORT - In Zandvoort is gisteren de voorbereiding begonnen van de grote ruimingsope ratie van explosieven op het strand. Tot 1 oktober wordt de strook strand van negenhonderd nie ter lengte ten noorden van Zandvoort grondiggeruimd. Er zal tot driemeter diep worden gezocht naar munitie uit de Tweede Wereldoorlog. foto Martin Mooij/GPD door Peet Vogels DEN HAAG - Nederland gaat vanaf sep tember jaarlijks drieduizend dode en zieke koeien onderzoeken op de aanwezigheid van BSE. Dat brengt naar verwachting een flink aantal gevallen van de gekke-koeien- ziekte aan het licht. Dat leert de ervaring in Zwitserland en Frankrijk, waar al sinds enige tijd uitgebreid gezocht wordt naar gekke koeien. De uitgebreide controle is verplicht gesteld door de Europese Commissie, die in kaart wil brengen hoe groot het BSE-probleem is De gekke-koeienziekte kan bij mensen lei den tot de dodelijke hersenziekte Creutz- feldt-Jakob. Tot op heden zijn in Nederland zes gevallen van BSE ontdekt. Steeds ging het om dieren op de boerderij. In Nederland wordt in het slachthuis alleen een visuele controle uitge voerd. Dode dieren die naar de destructor gaan of zieke dieren die een noodslachting moeten ondergaan, worden helemaal niet gecontroleerd Dat zijn er jaarlijks 44.000; jaarlijks worden er straks drieduizend ge controleerd. Het onderzoek wordt uitgevoerd door ID- Lelystad. „In Zwitserland bleek uit gerich te steekproeven onder deze twee categorie- en koeien dat het aantal ontdekte BSE-ge- vallen ruim verdubbelde", zei projectleider M. Smits. „Ook in Frankrijk zijn in twee maanden tijd al vier gevallen van BSE op gespoord met de nieuwe controle." Nederland is door de Europese veterinaire experts ingedeeld in dezelfde risicogroep als Frankrij k en ZwitserlandDe kans is dus reëel dat ook in ons land meer gevallen wor den opgespoord. Dat betekent dat in het verleden ook gekke koeien kunnen zijn ge slacht die gewoon zijn opgegeten. „Als dat zo is, dan heeft dat geen gevolgen voor de volksgezondheid", aldus Smits. „In Nederland worden de risico-organen, zoals de milt, hersens en ruggenmerg, van alle koeien verwijderd en vernietigd. Het is nooit aangetoond dat het eten van het vlees risico inhoudt." Met de uitgebreide steekproef hoopt de Eu ropese Commissie inzicht te krijgen in de omvang vari het BSE-probleem. In Enge land, de bakermat van de ziekte, is het aan tal gekke koeien spectaculair gedaald sinds het verbod op het gebruik van diermeel in koeienvoer. In Frankrijk en Portugal is echter juist spra ke van een toename van het aantal BSE-ge- vallen. Diermeel „We weten niet hoe dat komt", zei Smits. „Misschien is het een kwestie van illegaal diermeel in het voer. Maar er zijn ook men sen die denken dat BSE op andere manieren wordt verspreid dan via besmet voer. Door de uitgebreide testen krijgen we inzicht in de verspreiding. Dan zal ook blijken of lan den als Duitsland en Spanje, waar tot nu toe geen BSE is aangetroffen, werkelijk BSE- vrij zijn." GPD van onze redactie binnenland KOUDUM - PvdA-fractievpor- zitter Melkert vindt dat het ka binet maatregelen moet nemen om beroepen in de publieke sec tor aantrekkelijker te maken. Melkert constateert dat het be drijfsleven nu een grote aan trekkingskracht heeft op jonge ren. Om hen ook enthousiast te maken voor beroepen als onder wijzer, verpleegkundige en po litieagent is meer geld nodig, stelt hij. Dat geld kan worden besteed aan betere salarissen en zaken als een eigen werkplek voor docenten en goede oplei dingsmogelijkheden Melkert zei dit gisteren tijdens een PvdA-bijeenkomst in het Friese Koudum. Melkert wilde nog niet zeggen UTRECHT - Bedrijven die zich bezighouden met de genetische modificatie van mens of dier kunnen niet zonder meer reke nen op financiering door de Ra bobank. Dat is een uitvloeisel van een nieuwe gedragscode die de bank heeft opgesteld. 'Wij houden ons verre van gene tische modificatie van mensen, dat staat buiten kijf. Ook heb ben wij bezwaren om betrokken te zijn bij het genetisch modifi ceren van dieren, tenzij er goed onderbouwde technische, me dische of humanitaire redenen zijn en er een groot maatschap pelijk draagvlak voor te vinden is', aldus voorzitter H Smits van de hoofddirectie van de Ra bobank Groep gisteren in een publicatie van de bank. Bij genetische modificatie wordt het erfelijk materiaal van mens, dier, plant of micro-orga nisme aangepast. Sommige groepen in de maatschappij zijn daar uit ethische overwegingen tegen. Anderen waarschuwen voor de gevolgen voor het milieu op langere termijn. Volgens voorstanders opent de nieuwe technologie echter de mogelijkheid van productie van bijvoorbeeld medicijnen, die volgens gangbare techniek niet of moeilijk te maken zijn. ANP waar het geld voor de opwaar dering van de publieke sector vandaan moet komen. Hij wil dat aan het kabinet overlaten, dat daar het komende najaar goed over moet gaan nadenken. Wel vindt hij dat een 'nieuwe af weging' nodig is nu de economie zo goed draait Volgens de PvdA-fractieleider is er voldoende geld om de staatsschuld verder terug te dringen dan was verwacht. Te vens is er naar zijn mening ruimte de waardering voor werknemers in de zorg en het onderwijs te laten blijken Of een 'nieuwe afweging' ook bete kent dat de Zalm-norm moet worden aangepast, wilde Mel kert niet zeggen. Volgens deze norm mogen uitgavenmeeval- lers alleen worden ingezet voor nieuwe uitgaven en inkomsten meevallers alleen aan lasten verlichting en het terugdringen van de staatsschuld. Melkert zei dat het kabinet voor het komende jaar veel extra geld investeert, 'als de voortekenen ons niet bedriegen ongeveer ze ven miljard'. Maar de knelpun ten in de publieke sector zijn met een goed jaar niet opgelost, waarschuwde hij Premier Kok liet gisteren na af loop van de ministerraad weten dat het kabinet al veel doet om werk in de collectieve sector te verbeteren. Er is echter blijven de aandacht nodig om te zorgen dat werken in de zorgsector, het onderwijs en bij de politie aan trekkelijk blijft ANP LOENEN - Een 54-jarige man uit Loenen is donderdagavond overleden aan een hartstilstand tijdens een ruzie met een aantal watersporters. De groep was met hoge snelheid in een motorboot op de Vecht langs de woonboot van de man gevaren. Volgens de politie ging de Loenenaar uit ergernis over de golfslag die dat veroorzaakte op zijn fiets langs het water ach ter de boot aan In een sluis sprak hij de negen opvarenden aan op hun gedrag, waarbij hij een steen naar de boot gooide. Tijdens een handgemeen dat volgde, zakte de man in elkaar. Hij bezweek op weg naar een ziekenhuis. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3