Zon, zee en armoede PZC Kafferboomstraat kan echt niet meer Amsterdam Ermelo Volksrust Houdkop Antillen vechten tegen economische malaise Mahamba - reportage 33 Zuid-Afrika wil van racistische namen af zaterdag 26 augustus 2000 De Nederlandse Antillen bevinden zich in economisch en financieel zwaar weer. De nood is zo hoog dat een zware delegatie uit Willemstad onder leiding van minister-president Miguel Pourier de komende dagen gaat proberen forse steun los te peuteren in politiek Den Haag. De tijd dringt, want de Antilliaanse geldpot is leeg. De bewoners van de eilanden betalen het gelag en zouden het liefst massaal op het eerste vliegtuig naar Schiphol stappen. „Maar ik heb niet eens geld om te eten. Hoe kan ik dan ooit een ticket naar Nederland betalen?", verzucht de bejaarde Elise Windster. De chauffeur van taxi 179 vraagt het astronomische bedrag van 25 dollar voor een ritje van tien minuten van de luchthaven Hato naar het centrum Wil lemstad. Als de klant begint te sputteren dat dit wel wat aan de hoge kant is, ont steekt de bestuurder in woede en gaat de passagier bijna te lijf. Ex-passagier ei genlijk, want die zoekt een veilig heenko men en zoekt zijn heil bij een wat vriende lijker gestemde collega. „Dergelijke figuren zijn de pest voor het toerisme", zegt vice-voorzitter Don Wer- dekker van de Curagao Hospitality And Tourism Association (CHATA). En met dat toerisme, een van de belangrijkste economische pijlers van het eiland, gaat het toch al niet voortvarend. Terwijl de andere Antilliaanse eilanden zich mogen verheugen op een groei, stagneert de sec tor op het grootste, ruim 150.000 inwo ners tellende eiland Curafao. Ook in het bij Nederlanders favoriete Pla za Hotel van Van der Valk kan men mee praten over de malaise. In de zomermaan den viel het allemaal wel mee. Op de Antillen is het dan laagseizoen en de ar rangementen voor de Nederlandse zoeker van zon, zee en zaligheid zijn relatief laag geprijsd. „Maar nu krijgen we te maken met een bezettingsgraad die ik liever niet eens zou noemen", zegt manager Marcel Brekelmans. „Onder de 40 procent", zegt hij na aandringen enigszins beschaamd. Ongekend beroerd voor een Van der Valk concern. En zeker op Curasao, waar de vertrouwde Hollandse sfeer wordt over goten met een tropisch sausje. Criminaliteit Werdekker en Brekelmans wijten de te ruglopende belangstelling van de toerist vooral aan het slechte imago dat Curasao in Nederland heeft. „Mensen denken dat het hier een criminele bende is. Natuur Op de Antillen lijdt een groot deel van de bevolking armoede en hebben jongeren weinig vertrouwen in de toekomst. lijk mag je niet wegwuiven dat hier crimi naliteit is, maar het is hier echt niet gevaarlijker dan in Amsterdam. Crimina liteit bestaat al 500 jaar op de eilanden; daar is niets nieuws aan. Probleem is dat alleen de negatieve berichten in Neder land het nieuws halen; over positieve ont wikkelingen hoor je nauwelijks iets", meent Werdekker. Er zij n echter maar weinig Antillianen die de positieve ontwikkelingen zelf zien. De economische en sociale malaise is groter dan ooit. Velen kunnen alleen maar dro men van een comfortabele nacht in het Plaza Hotel, dat ongeveer evenveel kost als de maandelijkse bijstandsuitkering groot is. „We leven voor Nederland in een tropisch paradijs, maar we zijn zo arm als een kerkrat", verzucht de 73-jarige Elise Windster. Van een karig pensioentje van nog geen 400 gulden per maand moet zij rond zien te komen. Dat is zeker geen vet pot, zeker niet als je in ogenschouw neemt dat het leven op Curagao ruim een kwart duurder is dan in Nederland. Eigen woning Haar huisje op Punda straalt zeker geen extreme armoede uit. „Mensen denken dat je het goed hebt, omdat je een eigen woning bezit. Maar daar hebben mijn, in middels overleden, man en ik tientallen jaren hard voor moeten werken. En wat men niet ziet, is dat ik geen water en tele foon heb, omdat ik het niet kan opbren gen. Alleen al aan water zou ik 100 gulden per maand kwijt zijn. Waar moet ik dan van eten? Elektriciteit heb ik wel. Eigen lijk kost mij dat ook te veel, maar om nu 's avonds in donker te zitten." Ook voor de Antilliaanse Jan Modaal wordt het steeds moeilijker. Olimpio Monteiro, vertegenwoordiger van Acker- man Trading, een handelszaak die is ge specialiseerd in luxe gordijnstoffen, voelt aan den lijve dat de economie zwaar te lij den heeft onder de huidige recessie. „De omzet van het bedrijf zal dit jaar waar schijnlijk 40 procent lager uitkomen dan vorig jaar. Ómdat ik op provisiebasis werk, merk ik dat aan mijn inkomen." „Vroeger kochten de mensen regelmatig nieuwe gordijnen, sommigen zelfs elk j aar. Dat hebben ze er in deze huidige situ atie niet meer voor over. Iedereen is onze ker en houdt het geld liever vast voor het geval het straks nog slechter gaat. Of om naar Nederland te gaan." Tekort De toekomst ziet er voor de Antillen somber uit. De centrale regering in Wil lemstad worstelt al jaren met enorme fi nanciële tekorten en is inmiddels bijna bankroet. Nederland pompt jaarlijks bij na 300 miljoen gulden in de Antilliaanse economie, maar dat blijkt niet genoeg. Vooral het veel te omvangrijke ambtena renapparaat hangt als een molensteen aan de begroting, evenals de staatsschuld van ongeveer vier miljard gulden. Van economische groei is al jaren geen sprake meer Op Sint Maarten, met ongeveer 37.000 bewoners, ligt het probleem niet. Daar maakt de toerismesector nog altijd een grote groei door. éaba (1.500 inwoners) en Sint Eustatius (2.700 inwoners) pikken daar een graan tje van mee. Ook op het slechts 15.000 in woners tellende Bonaire, dat Curasao en Sint Maarten qua natuurschoon ver ach ter zich laat en vooral afhankelijk is van het lucratieve duiktoerisme, lijken de za ken beter te gaan dan ooit tevoren. De positieve ontwikkelingen op deze vier eilanden worden vooral tenietgedaan door de ellende op Curasao, en met name door het weinig efficiënte bestuur van de in Willemstad ondergebrachte centrale regering. De wijdverspreide corruptie speelt daar zeker een belangrijke rol in. maar mag niet als voornaamste oorzaak worden aangewezen. Regeringsfunctionarissen halen maar al te graag en vaak het veel gehoorde ver haal uit de kast dat het zaad voor de hui dige crisis werd gezaaid toen Shell m 1985 het eiland verliet. De plaatselijke raffina derij werd weliswaar nooit definitief ge sloten maar de nieuwe, Venezolaanse ei genaar heeft wel aanmerkelijk minder werknemers in dienst, teiwijl het bedrijf de overheidskas fors minder oplevert dan destijds met Shell het geval was. Vooral binnen het bedrijfsleven wordt dit afgedaan als lariekoek. De Vereniging Be drijfsleven Curasao (VBC) verwijt de op eenvolgende regeringen te lang te hebben gewacht met het nemen van de juiste maatregelen om de economische crisis, die deskundigen al lang hadden zien aan komen, te bezweren. Er zit zeker een grond van waarheid in de stelling dat de overheid geen problemen oplost, maar zelf het grootste probleem is. Op Cura?ao wordt 70 procent van de overheidsinkomsten opgeslokt door de ambtenarensalarissen. Sanering van het overheidsapparaat staat bovenaan de prioriteitenlijst van de regering. Al meer dan twintig jaar. „Saneren kost geld, er moeten wachtgeldregelingen komen of mensen worden afgekocht En daar heb ben we het geld niet voor", zegt minister van nationaal herstel Suzy Romer, die te vens vice-premier is. Buitenspel Hulp hierbij van Nederland ligt het meest voor de hand. Maar in politiek Den Haag stelt men zich op het standpunt dat in Wi 1- lemstad eerst maar eens orde op zaken gesteld moeten worden alvorens de geld- knip open gaat. Een omvangrijk econo misch en sociaal aanpassingsprogramma dient te worden uitgevoerd onder toe ziend oog van het Internationale Mone taire Fonds (IMF). Pas als het IMF het sig naal afgeeft dat de Antillen op de goede weg zijn, is Nederland bereid om over de brug te komen. Nu het water de regering-Pourier tot aan de lippen staat, wordt geprobeerd het her stelprogramma versneld uit te voeren. Om bestuurlijk oponthoud daarbij zo veel mogelijk te voorkomen, is enkele weken geleden door de Staten, het Antilliaanse parlement, een machtigingswet aangeno men die datzelfde parlement deels bui tenspel zet. Het kabinet-Pourier heeft het recht om bepaalde wetten zonder toe stemming vooraf van het parlement door te voeren. Zo zouden de Antillen in rap tempo aan de eisen van Nederland en het IMF kunnen voldoen. Maar de tijd dringt. De ambtenarensala rissen kunnen nauwelijks nog worden uitbetaald, terwijl de schulden met de dag groeien. Reden voor Pourier om dit week einde (26 augustus) met een indrukwek kende delegatie naar Nederland af te rei zen om ten overstaan van premier Kok te pleiten voor de Antilliaanse zaak In het wensenpakket zitten leningen, overbrug gingskredieten en noodhulp voor in totaal meer dan 100 miljoen gulden. „De Antilliaanse bevolking zal er alle maal weinig van merken als Nederland geld geeft", vreest ondernemer Richard Lacroes. „Het komt toch bij de verkeerde mensen terecht. De regering-Pourier is van plan ver gaande belastingmaatrege len door te voeren om de overheidsinkom sten te vergroten. Daar betalen de gewone mensen een enorme prijs voor. Terwijl het echte probleem natuurlijk bij de overheid zelf ligt. Moet je dat ambtenarenapparaat zien. Er zijn zogenaamde topambtenaren die voor 8000 gulden per maand op de loonlijst staan, maar al jaren in Neder- foto Catrien Ariens land wonen en daar ook een goed betaalde baan hebben. Ze kunnen beter dat aan pakken dan de gewone burger weer een poot uit te draaienwant die heeft het toch al niet goed." Toch klinken er ook optimistische gelui den en lijkt een enkele ondernemer toch bereid fore te investeren. Terwijl hotels en 'timeshare' projecten bij bosjes failliet gaan en van eigenaar verwisselen alsof het warme broodjes zijn, waagt Van der Valk zich aan de bouw van een peperduur nieuw hotel, gericht op de wat oudere jon geren die goed in de slappe was zitten. Het concern is overigens gedwongen de bouw uit te voeren op basis van afspraken die jaren geleden met het eilandsbestuur zijn gemaakt „Maar we hebben er ver trouwen in dat we, door ons op deze doel groep te richten, aan een succesvol project beginnen", zegt Brekelmans. „Of het an dere hotel open blijft zal echter sterk af hankelijk zijn van de ontwikkelingen op het eiland, en in de toerismesector in het bijzonder. We zullen ons van andere va kantiebestemmingen in de regio moeten onderscheiden door ongekende kwaliteit en service te bieden." Volgens Werdekker is er heel wat voor no dig om de maximale kwaliteit in huis te krijgen „Jaarlijks worden tientallen mil joen guldens gestopt in het promoten van Curasao in de Verenigde Staten. Maar wat heb je daar aan, als je de veeleisende toerist niet kan bieden wat hij of zij ver langt? Het berokkent het toerisme alleen maar schade, want één ontevreden va kantieganger heeft tot gevolg dat er 20 potentiële toeristen wegblijven. Die mil joenen kunnen ze de eerste jaren beter spenderen aan het opkrikken van het ni veau van het toerisme. Dat betaalt zich op termijn terug." Armand Snijders Tevreden gezichten bij de Chelmsford stuwdam. Zoeloe-koning Goodwill Zwelithini is er, de minister van waterzaken Ronnie Kasrii en vice-president Jacob Zuma zijn er, en een hele rits andere hoogwaardigheidsbekleders. Tevreden, omdat vandaag weer een stuk geschiedenis wordt rechtgezet. De dam heet voortaan Ntshingwayo, naar de Zoeloe-generaal die op 22 januari 1879 niet ver hier vandaan het Britse leger in de pan hakte. Het leger werd geleid door ene Lord Chelmsford. In tegenstelling tot wat de Engelsen graag zeggenis er veel in een naam. He lemaal in Zuid-Afrika, waar kolonialis me, racisme en apartheid hun sporen hebben achtergelaten, óók op de naam borden. „Te vaak zijn de oorspronkelijke namen gewoon genegeerd, net als de men sen, die leden onder de handen van de on derdrukkers" zegt minister Kasrii. Hij belooft voort te maken. Het eerstvolgende slachtoffer is de Albasini Dam in de Northern Provinces, genoemd naar een Portugese slavenhandelaar. De lokale be volking mag met ideeën komen. Leuk land Zuid-Afrika, vooral voor Ne- derlandstaligen. Van de nieuwe Ntshing- wayo-dam kun je via Utrecht, Amster dam, Volksrust, Wakkerstroom, Ermelo, Piet Retief naar Vrijheid. Als je dan een flink stuk doorrijdt over de nu geel-brui- ne heuvels richting de Atlantische Oce aan, kom je uit in Oeloendi, de hoofdstad van Zoeloeland. Hier werden de Zoeloes kort na de slag bij de huidige Ntshing- wayo-dam definitief verslagen door de Britten. Die stonden toen trouwens nog t I De nu nog Nederlandse namen zullen onherroepelijk verdwijnen. foto's Eelco van der Linden steeds onder leiding van lord Chelmsford. Op het gemeentehuis van Oeloendi werkt Jozef Masango, en hij is duidelijk: „Het moet gewoon gebeuren, die naamsveran dering Het is een kwestie van respect." En de Zoeloes dwingen dat respect graag af. Met 7 miljoen zijn ze de grootste stam binnen Zuid-Afrika's zwarte gemeen schap. Ze staan bekend om hun trots, con servatisme en oorlogszuchtige karakter. Toen Napoleon bezig was Europa op nieuw in te delen, smeedde de legendari sche koning-veldheer Shaka het Zoeloe rijk aaneeneen operatie die gepaard ging met talloze oorlogen en complete volks verhuizingen. Namen Later werd met de Engelsen en de Boeren in dit gebied veelvuldig slag geleverd, maar ook met aanhangers van het. ANC, de bevrijdingsbeweging en nu grootste regeringspartijHonderden mensen sneu velden in de aanloop naar de eerste ver kiezingen na de apartheid, in 1994. Etni sche factoren speelden een rol, maar ook de herinnering aan de jaren van apart heid, toen de Zoeloe's zich de avances van het regime soms lieten welgevallen en zo hielpen de politiek van de thuislanden een legitieme basis te geven. In Zoeloeland zijn veel namen veranderd. De provincie zelf werd al in 1994 omge doopt van Natal in Kwazulu (Plaats van de Zoeloe's) Natal. Dat achtervoegsel zal snel verdwijnen, als het aan Masango ligt „Omdat een Portugees met Kerstmis ons ontdekte, hoeven we nu toch niet meer Natal te heten?", zegt hij met een gulle lach. De Zoeloe's zijn nu vooral bezig de namen correct te spellen. Veel namen zijn in het verleden aangepast, opdat Engelsen en Afrikaners ze makkelijk konden uitspre ken. Het plaatsje Umbogintwini bij Dur ban (zelf weer genoemd naar een Britse gouverneur) moet bijvoorbeeld Ezimbo- kodweni heten, dat 'Plaats van Rotsen' betekent in Zoeloe. Masango vindt het al lemaal niet meer dan logisch en voor de onuitspreekbaarheid is hij niet bang. „Wij moeten toch ook problemen over winnen om Engels te spreken?" Realistisch De blanke gemeenschap is verdeeld. Ve len benadrukken de hoge kosten, ook om dat toeristen zouden worden afgeschrikt. In Krugeredorp zweert gemeentewoord voerder Carl Mattheus dat de naam van zijn stad(je) nooit zal veranderen, maar in Piet Retief, genoemd naar een van de lei ders van de 'voortrekkers' (in 1838 door de Zoeloe's vermoord), toont gemeentesecre taris Jan Klyinsmith zich realistisch. Hij benadrukt dat de nieuwe namengolf te maken heeft met een gemeentelijke herin deling. Piet Retief gaat dan, net als Am sterdam, op in wat nu nog de klinische naam NP303 heeft. „Wij blanken vormen 10 procent van Piet Retief en na de herindeling 5 procent, dus is een naamsverandering legitiem. De tij den zijn nu eenmaal veranderd", aldus Klyinsmith. De gemeenteraad heeft als nieuwe naam voorgesteld Mkhondo, wat 'Speer' betekent in het Zoeloe. Dat is een opvallende keuze gezien het feit dat Piet Retief door een Zoeloe-speer aan zijn ein de is gekomen. De Afrikaner gemeen schap is volgens Klyinsmith, op enkele hardliners na, niet echt geschokt. „Ze hebben andere problemen aan hun hoofd, zoals geweld en werkloosheid. Bovendien zal Piet Retief, als naam van een wijk, toch nog blijven voortbestaan." Soap Dat laatste lijkt voor veel Afrikaners een acceptabel compromis. Hoofdstad Preto ria, genoemd naar Andries Pretorius, die in 1838 samen met 463 boeren 3000 Zoel oe's afmaakte bij wat later Bloedrivier werd genoemd, zal opgaan in een groter administratief verband, dat Tshwane gaat heten. In Sotho, een van de negen ta len van Zuid-Afrika, betekent het onder meer 'wij zijn allemaal gelijk'. Pretoria zelf wordt de naam van een (erg grote) wijk. Over Johannesburg bestaat nog twijfel. 'Groot Johannesburg' wordt mis schien Egoli, 'Stad van Goud', maar heeft als nadeel dat een veel bekeken soap-ope ra ook al zo heet. Langalibalele Mathenjwa, hoofd van de dienst die onderzoek moet doen naar nieuwe namen, benadrukt dat het proces niet moet worden overhaast. „Er is veel historische studie nodig, we moeten chec ken of de naam al niet bestaat en er zeker van zijn dat ze niet buitenlands is". Uit zondering vormen de duidelijk aanstoot gevende namen. „Kafferboomstraat moet en kan snel worden veranderd. Hetzelfde geldt voor straten en steden die zijn ge noemd naar voormannen van de apart heid als Hendrik Verwoerd en John Vor sten" Mathenjwa garandeert een 'zachte over gang', maar niet iedere Afrikaner is daar van overtuigd. Rolien van Zijl uit Pretoria klaagt over de vierde Nelson Mandelaweg die ze vandaag is tegengekomen. Ze zegt niet tegen de naamsveranderingen te zijn, maar vraagt zich af of het nu zo massaal moet. „Elke dag verandert er wel iets. Ik vind de weg gewoon niet meer.Ook vindt ze het op een andere wijze desoriënterend „Ik weet niet wat al die namen betekenen. Ik begin me een vreemde in eigen land te voelen.En daarmee verwoordt ze precies het gevoel dat velen hier hebben of heb ben gehad. Eelco van der Linden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 33