Crowdsurfen gaat veel verder dan een bloedneus PZC Op handen gedragen reportage 27 zaterdag 26 augustus 2000 Concertorganisator Mojo Concerts doet het crowdsurfen in de ban. De veiligheidsmaatregel wordt mede genomen naar aanleiding van de tragedie tijdens het Deense popfestival Roskilde, waar eind juni negen mensen in het gedrang om het leven kwamen. Bezoekers van het aanstaande festival A Campingflight to Lowlands Paradise zijn de eersten die met het verbod worden geconfronteerd. Wie het niet bevalt, mag zijn kaartje bij Mojo inleveren en krijgt zijn geld terug. Mojo heeft er vertrouwen in dat het verbod op crowdsurfen zal worden nageleefd door zowel bands als publiek Met bands zijn contractuele afspraken gemaakt dat zij het publiek niet zullen aanzetten tot crowdsurfen Ook zal Mojo tijdens het festival bij de muzikanten aankloppen met voorlichting over het hoe en waarom van het verbod Onder fans gaan geruchten dat sommige artiesten het verbod aan hun laars zullen lappen en de bezoekers juist zullen aan sporen tot crowdsurfen. Woordvoerder J. van Waardenberg van Mojo denkt dat het niet zo'n vaart zal lopen. Sommige bands zullen zelfs blij zijn met het verbod, denkt hij „Veel crowdsurfers beseffen niet wat voor schade ze kunnen veroorzaken. Bands weten dat wel degelijk. Zij zien dat mensen worden afgevoerd met best ern stige verwondingen." Pogo'en, stagediven en crowdsurfen. Mu- ziekminnende concertgangers haten het of zweren erbij. Het begon allemaal jaren geleden in de (punk)hardrock-scene. bi] bands als Dead Kennedy's. Hanenkam men met gescheurde spijkerjackjes, neus ringen en legerkistjes leken elkaar op de maat van hun muziek af te rossen Voor wie er nog nooit van heeft gehoord, een verklarende woordenlijst. Pogo'en. Een flinke groep wilde enthousi astelingen, meestal vooraan bij het podi um, springt wild op en neer en heen en weer, duwt en trekt aan elkaar, valt om, staat weer op. Een goede pogo-pit, het spreekwoordelijke oog van de pogo-or kaan, lijkt van bovenaf gezien een beetje op een borrelende frituurpan. Pogo'en zonder blauwe plekken is-bijna niet mo gelijk. Stagediven. Tegenwoordig bijna overal verboden. De liefhebber klimt op het po dium en laat zich voorover in het publiek vallen. Het juist gezinde publiek vangt de liefhebber op en schuift hem door naar achteren, waar hij, als alles goed gaat, op zijn pootjes terecht komt. Vrouwelijke liefhebbers worden bijna altijd met egards behandeld, al doen ze er verstan dig aan zich ruggelings in het publiek te werpen. Borsten vormen namelijk, per ongeluk of expres, zeer gewilde handvat ten. Crowdsurfen. Het lijkt op stagediven, al ontbreekt een echte duik in het publiek. Crowdsurfers klimmen halverwege de zaal of het veld op dê handen van voor gangers en worden naar voren doorge schoven. Bij grote festivals komen crowd surfers vooraan bij de, inmiddels gepokt en gemazelde, beveiligingsmedewerkers terecht. Daar mag men even uithijgen om zich vervolgens weer bij zijn gezelschap achterin te vervoegen. Excuses Crowdsurfen is aan een aantal ongeschre ven regels gebonden. Een correcte crowd- surfer tikt degene die voor hem staat even aan om te waarschuwen dat hij eraan komt. Want een onverwachte, gemiddelde tachtig kilo op je hoofd komt niet altijd gelegen Een goede crowdsurfer houdt ook zo veel mogelijk zijn voeten omhoog, zodat hij geen onbedoelde schoppen kan uitdelen Mocht dat onverhoopt toch ge beuren, dan surft hij niet ijskoud verder, maar biedt hij netjes zijn excuses aan. Een beetje rockband leent zich tegen woordig voor crowdsurfen. Ook het pro gramma van Lowlands beloofde aanvan kelijk weer een surfwalhalla. Onder andere Guano Apes, Therapy?, Cypress Hill en Osdorp Posse, maar ook de wat mildere bands Bettie Serveert en K's Choice vormden in het verleden al het to neel voor gestaag voortrollende licha men. Sterker nog: de goed gevormde voorvrouw Sarah Bettens van het Belgi sche K's Choice wierp zich enkele jaren geleden tijdens een optreden op Pinkpop hoogst persoonlijk in het uitzinnige pu bliek voor een stukje crowdsurfin'. Mojo's verbod heeft de gemoederen onder de fans behoorlijk verhit, zo blijkt uit het digitale Forum op de Internetsite van Lowlands. Onder de meest exotische pseudoniemen geven tegenstanders van het verbod Mojo te verstaan 'op te fucken'. Maar liefst 128 reacties kwamen binnen onder het kopje 'Waarom een crowdsurf verbod?' „Crowdsurfen hoort bij een festival. Mojo moet dat niet ban nen," laat ene Jaron via e-mail weten. „Door dat gedoe op Roskilde met te hoge hekken, worden andere festivals minder leuk." Mojo had al voor de ramp op het Roskilde festival besloten dat het crowdsurfen op den duur in de ban moest. In die zin staat het besluit los van de tragedie die aan ne gen mensen het leven kostte. „De ramp op Roskilde had niets te maken met crowd surfen," erkent Van Waardenberg. „Maar we konden er niet aan voorbij gaan zon der weer eens kritisch te kijken naar onze manier van 'crowdcontrol'." Arbeidsongeschikt Steunbetuigingen zijn er ook op het digi tale Lowlands Forum. Verschillende anti- crowdsurfers klagen over 'voeten en zelfs hele lijven in je gezicht'. Eva meldt: „Waarom een crowdsurf verbod? Waar schijnlijk omdat ik vorig jaar in het zie kenhuis ben beland nadat een paar kisten in mijn nek belandden Ik ben voor 50 pro cent arbeidsongeschikt verklaard." Om het verbod goed uit te voeren, wordt het aantal security-medewerkers uitge breid. Aantallen wil Van Waardenberg niet noemen „Dat werd ook een steeds groter probleem. Er werd zo veel ge- crowdsurfd, dat er niet genoeg security- medewerkers meer waren om iedereen over de barriers heen te helpen Crowd surfers krijgen van de voorste rijen ook nog vaak een extra zwieper waardoor je een behoorlijke vlucht maakt. Als er dan niemand staat om je op te vangen, kun je heel akelig vallen." Het verbod blijft beperkt tot crowdsur fen. Tegen pogo'en, tijdens massale festi vals voor de ongeoefende toch ook geen ongevaarlijk fenomeen, zal Mojo niet Crowdsurfen wordt door concertorganisator Mojo in de ban gedaan. foto Phil Nijhuis kunnen optreden. „Je krijgt een duw en valt naar voren tegen iemand aan die ook weer naar voren valt. Het is heel moeilijk om te bepalen wiens schuld dat dan is," zegt Van Waardenberg. „Crowdsurfers komen uiteindelijk bij de barrier aan. Zij kunnen dan worden aangesproken op wat ze hebben gedaan Mojo is niet bang dat ontstemde concert gangers de kont tegen de krib zullen gooi en en uit protest juist extra veel zullen gaan crowdsurfen „We gaan veel investe ren in voorlichting. Er komen grote bor den, folders en advertenties waarin we uitleggen waarom we de maatregel heb ben genomen De verwondingen blijven namelijk niet beperkt tot een bloedneus en wat schaafwonden. Mensen breken botten en erger." Het is eigenlijk te gek voor woorden, vindt Van Waardenberg. „Als zulke verwondin gen op straat worden toegebracht, doet een slachtoffer aangifte bij de politie. Het kan toch niet zo zijn dat je elkaar tijdens een festival ongestraft mag verwonden? De verhoudingen zijn scheef gegroeid en daar gaan we iets aan te doen." Hilariteit In het podiumwereldje leeft het surfver- bod niet. Bij 'risicoconcerten' is het podi um van Nighttown in Rotterdam bijvoor beeld altijd voorzien van podiumsecurity, vertelt Jacqueline Borsboom namens di rectie Nighttown „Het is een zaal waar maximaal maar duizend mensen in kun nen, Dat is goed in de hand te houden. Kijk, als er 20.000 mensen voor een podi um staan, is dat moeilijk. Maar bij ons is er nog nooit iets fout gegaan." Paul van Duuren, bedrijfsleider van pop podium Baroeg, Vraagt zich af of Mojo wel het recht heeft om het crowdsurfen te ver bieden „Volgens mij is crowdsurfen een uiting van vreugde en vrolijkheid. Dat heeft toch helemaal niets met kwaadaar digheid te maken. Er lopen overal wel een paar gekken rond die het verzieken. Maar om het nou te verbieden. Ik heb het idee dat Mojo dit helemaal niet mag. Ik vind dat crowdsurfen hoort bij de vrijheid van meningsuiting." Geen haar op zijn hoofd die eraan denkt crowdsurfen in Baroeg te verbieden„Het gebeurt hier maar zelden, want Baroeg is maar klein. Met een flinke stap ben je vooraan. Nee, nu overdrijf ik, want er passen hier toch 450 mensen in. Maar als er wordt gecrowdsurfd is het meer uit hi lariteit, om te lachen." Joyce de Bruijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 27