Criminelen kopiëren creditcards Effect borstkankeronderzoek blijkt in Zeeland zeer positief Oom van Donald Duck overleden VANDAAG QJPEN HUIS! Geflitste hulpdienst moet bewijzen dat het spoedrit betreft ^ns op onweer Werknemers melken met vervalsingen rekeningen klanten leeg Dief houdt ilaspauze lij politie tfotJjL Het wordt weer druk zondag, meneer Verkerk! Zondag 27 augustus MORGEN KOOPZONDAG VLISSINGEN DE WATERBEDDENCONCURRENT Controle op BSE verscherpt 3 Natuurcompensatie werkt niet Gerets en De Haan zijn tevreden Onderwijs heeft miljarden nodig 3 en 25 4 WEKEN VOOR 28c 16' Zon, maar ook sluierbewolking. Vanaf de avond kans op onweer. Maximum temperaturen van 26 tot 29 graden. 243e jaargang no. 202 saterdag 26 augustus 2000 losse nummers 2,75 incl. 17" monitor! ATX miditower Computer MSI K7T-PR0 moederbord 600MHz AMD Duron processor 16bit geluidskaart 64mb intern geheugen 15GB harddisk r -jrzro i 32MB Riva TNT2 videokaart J ZjD\J,= 160 Watt speakerset 50x CD-Rom meerpnjs 95,= voor 700MHz 1 PS2 toetsenbord Log. 3knops muis 20GB 'P v 15GB v001" I 35-= Windows 98 SE 30GB '-P-v- 15GB voor 118'= 1 jaar onsite garantie partsd^c alle prijzen inclusief BTW ■■■■■■■■I ^Ferdi Schrooten PEN HAAG - Interpol naakt zich zorgen over liefstal van creditcardge gevens in de horeca, de- iailhandel en bij tanksta tionsdoor 'skimmers'. Dat lijn mensen die met slim- apparaatjes de mag neetstrips van betaalpas- kopiëren. Ze gebrui- ien de strips om de credit- tards te klonen en de reke ningen leeg te melken. jiömmers zijn meestal tijdelij- tearbeidskrachten. Ze werken iroral bij pompstations en in de foreca. „In die sectoren betalen klanten vaak met creditcards", zegt A Vergoossen van Interpay in Utrecht. Het bedrijf, dat ge specialiseerd is in betalingsver keer, wil net als de getroffen cre ditcardmaatschappijen niet zeggen hoeveel schade de skim mers berokkenen. Maar volgens P. Lakeman, na mens Nederland gedetacheerd bij de divisie economische cri minaliteit van Interpol in Lyon, is de schade 'aanzienlijk' Met bestedingslimieten van duizen den guldens bij doorsnee credit cards tot een veelvoud daarvan bij de 'goldcards', kan skimmen al snel tot een schade van ton nen leiden. Professioneel Hoeveel skimmers in Nederland actief zijn, is onbekend. „Maar het is bekend dat het over de he le wereld gebeurt", zegt Lake man. „Op de zelfgemaakte ap paraatjes kunnen soms zestig tot tachtig magneetstrips wor den gekopieerd. En we hebben aanwijzingen dat vooral profes sionele bendes productielijnen hebben, waarmee ze in korte tijd duizenden gekloonde cre ditcards kunnen maken." Een skimmer gaat ongeveer als volgt te werk. Als de klant wil betalen, dan neemt hij diens creditcard mee achter de toon bank. Daar haalt hij de pas niet alleen door de betaalautomaat, maar ook door een apparaatje De professionals dragen dit vaak met een riem om het bo venbeen, zodat de diefstal van de gegevens niet opvalt. Volgens Interpay kunnen cre ditcards niet ongelimiteerd mis bruikt worden. Vergoossen- „We werken met risk-detectiesyste- men. Daarbij kijken computers naar typische bestedingen en werkwijzes van vervalsers. Ook houden onze computers beste dingspatronen van de gebruiker in de gaten. Wijken die opeens af, dan bellen we even om te vra gen of een betaling wel klopt." Vaak wordt misbruik door een gekloonde card echter pas ont dekt als de officiële houder zijn maandelijkse afschrift ont vangt. „Maar dan wordt de kaart meteen geblokkeerd en de cliënt wordt schadeloos ge- HEERLEN - Een 38-jarige au todief uit Heerlen heeft gister morgen in alle vroegte gegokt en doren door bij het politiebu- sauaan te bellen voor een sani- airestop. 3jman had enkele uren eerder Heerlen een auto gestolen, •en getuige zag dat gebeuren en sf het signalement van de ver lachte door aan de politie. Toen demanop het politiebureau aan ii Stationsstraat naar de wc nlde, herkende een van de ienstdoende agenten hem. Hij udeen mobiele telefoon die af- bmstig was uit de gestolen au- GPD (Advertentie) Morgen is de Konmar in Middelburg geopend van 10.00 - 17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel iLucU. U. óók ld ■an bkkvc tknP STUTTGART - De Amerikaan Carl Barks poseert in 1993 met Donald Duck en Mickey Mouse. De man die Donald Duck zijn karakter gaf, is in de nacht van don derdag op vrijdag aan leukemie overleden in een zie kenhuis in de Amerikaanse staat Oregon. Hij werd 99 jaar. Walt Disney is de vader van Donald, Barks is zijn oom, zo wordt gezegd. Barks was de man die Donald Duck decennia lang tekende. Hij gaf de Disney-erea- tie uit 1934 diens opvallende persoonlijkheid. Het was Barks die Donald Duck naar Duckstad deed ver huizen. Hij is verder de uitvinder van Dagobert Duck, Willy Wortel, Guus Geluk, de Zware Jongens en de neefjes Kwik, Kwek en Kwak. Na allerlei baantjes als loopjongen in een drukkerij, houthakker, bij de spoorwegen en als boer solliciteerde Barks in 1935 bij de Disney-studio. Daar werkte hij aanvankelijk als tekenaar van tekenfilmbeeldjes. Later was bij uitsluitend als bedenker van verhaaltjes actief en hij maakte filmpjes over Donald Duck. In 1942 ontstond het eerste stripblad rond de beroemde eend. Barks werd een legende in de stripwereld. foto ANP (Advertentie) a theelen van der weele 0118-413920 (Advertentie) geopend van 10.00 -17.00 uur Hulst Industrieweg 3b 0114 317 179 door Roelf Reinders VLISSINGEN - Dankzij borst kankeronderzoek sterven er per jaar vierhonderd vrouwen min der aan borstkanker. Volgens het Instituut Maatschappelijke Gezondheidszorg (IMGZ) is nu bewezen dat borstkankeron derzoek effect heeft. De provin cie Zeeland springt er vergele ken met de rest van Nederland goed uit. Het IMGZ stelt dat door het on derzoek het aantal doden door borstkanker verder afneemt. Over tien jaar vallen er in de leeftijdsgroep van 50 tot 75 jaar duizend doden minder door borstkanker dan zonder het on- (Advertentie) IEDERE LAATSTE ZONDAG VAN DE MAAND W WINKELCENTRUM VLISSINGEN derzoek het geval is. De conclu sies spreken Deense onderzoe kers tegen, die begin dit jaar vaststelden dat borstkankeron derzoek niet helpt. Het IMGZ, verbonden aan de Rotterdamse Erasmusuniversiteit, stelt vast dat door het borstkankeronder zoek het aantal doden door borstkanker in Nederland met dertien procent is afgenomen. Volgens H. de Koning van het instituut is uit eerder onderzoek het nut van borstkankeronder zoek wel gebleken, maar is nu voor het eerst statistisch onom stotelijk bewezen dat controle op kanker helpt. Bij het onder zoek worden vrouwen tussen de 50 en 75 jaar elke twee jaar op borstkanker nagekeken. Zo kan borstkanker in een vroeg stadi um worden ontdekt. „In negen tig procent van de gevallen is dan genezing mogelijk", zegt R Damhuis van het Integraal Kankercentrum Rotterdam tijdsgroep van 55 tot 74 jaar is het aantal Zeeuwse vrouwen dat aan borstkanker sterft met 21 procent afgenomen. Volgens radioloog J. Hendriks van het Radboudziekenhuis in Nijme gen en verbonden aan het Lan delijk Referentiecentrum voor bevolkingsonderzoek op Borst kanker (LRCB) springt Zeeland eruit omdat het ruim tien jaar geleden één van de eerste gebie den was waar het borstkanker- Advertentie) BUNGALOWVAKANTIES? www.hoogeholt.nl zie rubrieksverwijzing onderzoek is begonnen. Hen driks reageert opgelucht op de cijfers. „Eindelijk goed nieuws na alle ellende van de laatste tijd." Twee Deense onderzoe kers beweerden begin dit jaar dat borstkankeronderzoek vrij wel zinloos is om het aantal slachtoffers van borstkanker terug te dringen. Volgens De Koning van het IMGZ heeft het Deense onderzoek voor onrust gezorgd. „In Engeland is de dis cussie over het nut van borst kankeronderzoek opgelaaid." Hij zegt dat het mogelijk is dat ook andere factoren naast het borstkankeronderzoek tot een afname van het aantal dodelijke slachtoffers hebben geleid. „Dat moet worden onderzocht." (Advertentie) Daling In Zeeland is het effect van het borstkankeronderzoek nog be ter te merken In 1998 stierven er in Zeeland 86 vrouwen aan borstkanker. Zonder het onder zoek zouden dat er volgens het Kankercentrum 100 tot 120 zijn geweest. Daarmee zit Zeeland op een daling van veertien tot bijna dertig procent. In de leef- Bij aankoop van elk 2-persoons waterbed van 995.- GRATIS EEN TEXTIELPAKKET T.W.V. 548.- U krijgt een scheerwollen dekbed, 2 hoeslakens en 2 heerlijke knuffelkussens HELEMAAL GRATIS (echt waar!!) Door onze MEGA-inkoop (100.000 stuks) f 2.500.- KORTING Adviesprijs 3.495.- alleen bij ons v.a. 995.- Geheel compleet met veiligheidsvoering en traploos instelbaar warmte-element Stabilisatie gratis en vrij naar keuze Met 5 jaar volledige fabrieksgarantie. Kinkerstraat 3, Amsterdam - Schieweg 57, Rotterdam - A'damsestraatweg 264, Utrecht - Beekstraat 68, Arnhem - Aalsterweg 133, Eindhoven WWW WATERBED.NU steld", zegt Vergoossen. De kaarthouder moet dan wel aan nemelijk kunnen maken dat de betalingen met de gekloonde card niet door hem zijn verricht. Te voorkomen is skimmen met de huidige generatie credit cards echter niet Daarom werken banken en creditcard maatschappijen hard aan de ontwikkeling van 'smartcards', die zijn uitgerust met moeili j ker te kraken chips. „Maar we kun nen nog niet zeggen wanneer die geïntroduceerd worden", aldus Vergoossen. GPD Nederland gaat vanaf vol gende maand jaarlijks drieduizend dode en zieke koeien onderzoeken op de aanwezigheid van BSE. De uitgebreide controle is verplicht gesteld door de Europese Commissie, die in kaart wil brengen hoe groot het probleem is. De gekke-koeienziekte kan bij mensen leiden tot de dodelijke hersenziekte Creutzfeldt-J acob. Het natuurherstel Westerschelde dreigt op een flop uit te lo pen. Door de verdieping van de vaargeul ontstaat natuur- schade, maar die wordt nauwelijks in de rivier zelf gecompen seerd. De miljoenen gaan vooral naar het opknappen van kreken en P* Hl l binnendijkse projecten. De trainers Erik Gerets (PSV) en Foppe de Haan (Heerenveen) spraken vrijdag na afloop van de loting voor de eerste ronde van de Champions League van een redelijk zware lo ting maar zien allebei mogelijkheden te overwinte- ren tussen de beste ploegen van Europa Nu de regering meer te be steden heeft, vraagt het onderwijs om miljarden extra. Dat is volgens de bonden nodig voor het be roepsonderwijs en het studiehuis. De PvdA dringt er ook op aan dat in de rijksbegroting meer wordt uitgetrokken voor het onderwijs. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 13,14,15,17,19 en 21; sport: 22 en 23; reportage: 25, 27, 29, 31 en 33; vrije tijd: 39; bouwen en wonen: 41; tafel en trend: 43; auto motor fiets: 45; wetenschap en techniek: 47. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het wordt voor bestuurders van hulpverle ningsvoertuigen lastiger boetes voor te hard rijden geseponeerd te krijgen. Landelijk is de ten dens dat het kwijtschelden van een boete in verband met een spoedrit geen automatisme meer is. Ook in Zeeland wordt volgens woordvoerster E. Boot van het Openbaar Ministerie in Middelburg 'per geval zeer kri tisch naar de noodzaak van het hardrijden gekeken'. De discussie over de snelheid van hulpverleningsvoertuigen is opgelaaid na de dodelijke bot sing met een politiewagen in Terneuzen. Uit het recente ver leden zijn er ook in Zeeland on gelukken bekend, waarbij brandweer en ambulance be trokken waren. Vooral ambu lancechauffeurs merken dat justitie extra kritisch kijkt naar de reden van de geconstateerde snelheidsovertreding. Een ambulance onderweg naar een slachtoffer wordt, net als ie dere andere weggebruiker, ge flitst als hij een radarinstallatie passeert. Tot voor kort volstond volgens kwaliteitsmanager J. Verschuren van ambulance dienst Boven de Westerschelde een telefoontje met justitie om de bekeuring te seponeren. Nu is bij een dergelijk verzoek duide lijk bewijs nodig dat het een spoedrit betrof. Urgentie Woordvoerster Boot geeft aan dat het OM in Middelburg uit gaat van 'levensbedreigende ge vallen'. „Als er iemand met een gebroken been op straat ligt, is dat geen reden om honderd vijf tig te rijden. Voor brandweer en politie geldt hetzelfde: de ur gentie moet zijn aangetoond." Het OM in Zeeland kijkt volgens Boot al langere tijd 'uitermate kritisch' naar aanvragen om snelheidsovertredingen te sepo neren. „Elke bekeuring wordt individueel beoordeeld." De landelijke tendens om strenger toe te zien op haastige hulpver leners en politieagenten, is in die zin in Zeeland al langer m praktijk gebracht, aldus Boot. Verschuren acht het onwaar schijnlijk dat hulpverleners in de toekomst een snelheidslimiet krijgen opgelegd. Ook Boot kent geen geluiden die wijzen op maatregelen in die richting. „De grens ligt waar veiligheid op houdt", aldus Verschuren. Mochten zich straks toch be keuringen aandienen die het OM niet wil seponeren, dan zal de ambulancedienst die niet per definitie op het bordje van de betrokken chauffeur depone ren, stelt de kwaliteitsmanager. „Dat zou geen goed werkgever schap zijn." (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, -1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr. Postcode; Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)' bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1