Detonerende gevel is taboe Kreekrakpolder beste knooppunt PZC Gemeentedag leeft amper in Zeeland Asbest komt vrij bij brand in Hoek In de Oost gevallen strijders herdacht Goese horeca hoeft minder te betalen voor cameratoezicht Festival School's Out maakt rentree in Axel Nieuw deel Hulster vest direct al vervuild zeeland zaterdag 26 augustus 2000 19 Botsing in Koudekerke Braderie pet 35 kramen in Gapinge Upport schetst mogelijkheden voor wegen, water en spoor Drankrijders aangehouden door Mieke van der Jagt GOES - De Goese horeca hoeft niet minimaal een ton neer te tellen voor cameratoezicht in de binnenstad. Burgemeester en wethouders van Goes laten die eis varen. Gebleken is dat de on dernemers, samen met het Openbaar Ministerie en de Stichting Stadshaven, in totaal 85.000 gulden willen bijdragen om uitgaanspubliek in de week einden in de gaten te houden. De bijdrage is volgens het colle ge al uniek In andere plaatsen in Nederland, waar het camera toezicht met succes wordt toe gepast, draagt de horeca niets bij. Openbare orde en veiligheid worden daar beschouwd als kerntaken van de gemeenten, die dan ook de volledige kosten dragen. De raad stelde in april dat van de bruto-investering van vier ton tenminste een kwart moest worden betaald door externe partijen en dan vooral de horeca, die immers ge baat is bij cameratoezicht. De Goese middenstand in het uit gaansgebied had voordien aan gedrongen op beter toezicht. In een voorstel aan de commis sie algemene zaken stelt het col lege van B en W de minimale bijdrage van derden te willen stellen op 85.000 gulden. Delas ten die Goes dan jaarlijks moet dragen, komen op bijna 50.000 gulden. Voor het onderhoud komt daar nog ruim zeven mille bij. Beelden Voor dat bedrag krijgt de Goese binnenstad een systeem van be wakingscamera's. dat van don derdagavond tot zaterdagoch tend en tijdens evenementen, het hele uitgaanskwartier tus sen 22.00 en 6.00 uur in de gaten houdt. De camera's komen te hangen op de Grote Markt en de toelei- dende straten en in het kaden- bebied met de straten erom heen. De beelden zullen digitaal worden opgeslagen, zodat de politie ze bij incidenten gemak kelijk kan terugzoeken. Camerabewaking blijkt in an dere gemeenten preventief en repressief te werken Omdat stappers via borden op de hoog te worden gesteld van de bewa king, past iedereen op zijn tellen. Er blijken minder vernie lingen, geweldplegingen en an dere hinderlijk gedragingen voor te komen op plaatsen waar camerabewaking is ingesteld. In gevallen waarbij het toch tot overtredingen komt, kan de po litie de daders veel gemakkelij ker oppakken en is ook de bewijsvoering minder ingewik keld. De politie hoeft in de meeste gevallen niet eens de da der met de beelden te confronte ren, omdat er vantevoren al wordt bekend Meekijken Bij dreigende incidenten of de licten kan de politie ook 'live' meekijken, de camera's bedie nen en in- en uitzoomen. Op die manier kunnen politiemensen gericht worden ingezet als dat nodig is. Gemeenten en politie hechten grote waarde aan die mogelijkheid, zodat gekozen is voor camera's die op afstand be- dienbaar zijn. Dat geldt overi gens ook voor het digitale sys teem, dat de politie met de j uiste apparatuur vanuit elke wille keurige plek kan raadplegen. Bij het voorstel is ook een priva cy-protocol gevoegd, dat een garantie moet bieden dat de ge gevens uitsluitend worden ge bruikt om geweld en vandalis me tegen te gaan. De raad heeft expliciet om zo'n protocol ge vraagd. De commissie algemene zaken bespreekt het voorstel maandag 28 augustus. De openbare bij eenkomst begint om 19.30 uur in het stadhuis. KOUDEKERKE - Een autobus en een personenauto zijn vrij dag kort voor zessen in botsing gekomen op de kruising Kerk hoflaan-De Walestraat in Kou dekerke. De 44-jarige Middelburgse be stuurder van de autobus reed over de Kerkhoflaan. Een 19-ja- rige Vlissingse automobiliste naderde van de andere kant de kruisin. Op de kruising passeer de de bus net iets over het mid den van de weg aan haar kant. Bij de aanrijding die volgde raakten beide voertuigen be schadigd. door Jasper van der Bliek 1USSLNGEN - Slechts één Zeeuwse gemeente doet op za- terdag 23 september mee aan de landelijke Gemeentedag, een soort open dag van lokale over lieden. Alleen in Axel kan de burger op die dag een kijkje in k gemeentelijke keuken ne- nen, al is zelfs daar het pro- jramma aangepast. Bij de iverige zestien blijft het ge- neentehuis ook op die zaterdag jewoon dicht. Degemeentedag is een initiatief >an de Vereniging voor Neder landse Gemeenten (VNG) om de 537 aangesloten leden aan te sporen zich op een informele tanier aan de burger te presen ten, Ieder jaar krijgt de open dag een thema mee, dit jaar is dat jeugdbeleidIn Zeeland zag alleen Axel hier wel iets in. Toe vallig was op basisscholen in de Zeeuws-Vlaamse gemeente al «nproject aan de gang over be- iuitvorming. „Het onderwerp an de gemeentedag sloot hier aas goed bij aan", meldt een woordvoerster. „We organise- *ngeen open dag, maar een ge- neenteraad voor en door de üigd. Het is de bedoeling dat de Polieren het hele proces van •«bedenken van ideeën, ma- van een raadsvoorstel, en fluiten daarover doorlopen, -«uk en educatief, en het past Wbinnen het thema." GAPINGE - De jaarlijkse bra- «ne in Gapinge wordt op za- •erdag 2 september gehouden. braderie vindt plaats in en ®deSchotsehoek van 10 tot 17 ®f. Ongeveer 35 kramen van "idernemers uit de omgeving Baan opgesteld. hngrijdersvereniging Ga- •®ge houdt die dag vanaf 11 •ar haar jaarlijkse sjezenwed- Bnjd. Daarnaast zijn er attrac ts voor jong en oud "zoals een Settent, springkussens, ver dicht vanuit een kraan, kin- ^Rchminck en een loterij met Pnjzen. 13.30 tot 16 uur zijn er te- «us optredens line-dance. De l'ond wordt afgesloten met een fst in verenigingsgebouw De waarin vanaf 21 uur de ^dyhis Play optreed Andere gemeenten zijn minder enthousiast. Middelburg heeft nog nooit meegedaan en heeft andere prioriteiten. „We steu nen het idee wel", zegt woord voerder M. Oosterling. „Maar dit jaar moest er op de afdeling welzijn van alles veranderen en dat heeft dan voorrang. Maar misschien dat Middelburg vol gend jaar wel meedoet." Vlis- singen heeft niet eens een reden nodig. Een zegsman houdt het er op dat het geen verplicht num mer is en dat niet overal een ver klaring voor gegeven hoeft te worden. Struikelblok Voor Tholen is geld het struikel blok. Zeven jaar geleden hield de gemeente al eens een open dag, en vanwege het succes - er kwamen toen zo'n achthonderd bezoekers - werd besloten om eens in de drie jaar een gemeen tedag te houden „Daar is toch van afgezien", vertelt voorlich ter P Bakx. „De kosten van een open dag zijn al gauw een ton en dat is toch wat te gortig. Daar naast gaat er ook een heleboel geregel aan vooraf. Activiteiten organiseren kost veel tijd. De nieuwe burgemeester Nuis heeft het overigens wel opnieuw aan de orde gesteld, dus mis schien dat er volgend jaar weer een Thoolse gemeentedag is." Ook Terneuzen hield al eens een open dag. Omdat toen, in 1997, de animo tegen viel, organiseert het gemeentebestuur sindsdien geen soortgelijke activiteiten meer. De Zeeuwse houding is overal in het land terug te vinden. Onge veer een kwart van de 537 ge meenten houdt dit jaar een open dag. Dat is volgens de VNG een behoorlijk aantal, dat gunstig afsteekt tegen voorgaande ja- (Advertentie) f EILINGHUIS ANTIEKVEILING ZIE ADVERTENTIES KLEINTJES RUBRIEK: ANTIEK door Sheila van Doorsselaer AXEL - Het Axelse popfestival School's Out keert na jaren af wezigheid weer terug. Stichting SOFA (Stichting Organisatie Festivals Axel) wil nog dit jaar of anders volgend jaar het festi val opzetten, zij het in iets ande re vorm. Voortaan zal School's Out binnen worden gehouden. Gedacht wordt aan Cultureel Centrum De Halle in Axel. De gemeente wil SOFA 15.000 gul den subsidie geven. Stichting STAPP zette School's Out begin jaren negentig op uit onvrede met het verdwijnen van het voortgezet onderwijs uit Axel. Besloten werd een alter natief examenfeest te houden onder de naam School's Out Het festival was zo succesvol dat het nog zeven jaar werd ge houden, met bekende Zeeuwse bands als publiekstrekkers. Duizenden jongeren maakten destijds de festivals mee. Het laatste festival werd vier jaar geleden gehouden. De gemeente Axel waardeerde het festival en vond het jammer dat de organi satie stopte met School's Out. Axel wil de nieuwe stichting SOFA daarom een subidie van 15.000 gulden toekennen om School's Out nieuw leven in te blazen. „We zijn tevreden met het ge baar van de gemeente, maar er moet toch zeker nog zo'n 35 .000 gulden bij uit andere kanalen", zegt N. Bolleman van SOFA. „Maar het is in ieder geval een begin SOFA kiest ervoor het festival anders op te zetten dan in voorgaande edities. Bolle man: „We willen het nu eens binnen doen. We denken daarbij aan De Halle, alleen is het een probleem om daar jongeren naartoe te krijgen. Op een of an dere manier heeft De Halle on der jongeren een slechte naam, terwijl het toch een prima loca tie is." Omdat het popfestival niet meer in de examentijd wordt gehouden, overweegt SOFA een naamswijziging. „Aan de ene kant zou dat lo gisch zijn, aan de andere kant is Schools Out een bekende naam. We denken daarom aan zoiets als 'School's Out is back' of 'School's Out Indoor'." Boekingen Inmiddels is J. 't Gilde van SOFA bezig bands te boeken. Hij mikt op zes of zeven, bands, waarvan twee bekende Neder landse acts. De rest zal vermoe delijk van eigen Zeeuwse bodem komen, waaronder wel licht 't Gildes eigen band Dow ner of de bekende Zeeuws- Vlaamse formatie Trippin', winnaar van de Grote Pnjs van Zeeuws-Vlaanderen. Binnen kort wordt de definitieve datum van School's Out geprikt. door Marjolein Reinhoudt HOEK- Bij een brand die vrij dagmorgen woedde in een schuur bij Hoek is asbest vrijge komen. Omdat het terrein rond om continu nat wordt gehou den, bestaat er geen gevaar voor de volksgezondheid. De eige naar van de schuur laat onder zoek doen naar de oorzaak van de brand. De brand ontstond rond half ne gen, maar om even na negen uur waren de vlammen gedoofd. De brandweer bleef nog enige tijd paraat. Vermoedelijk is de brand ontstaan toen de eigenaar een tractor startte in de schuur, waarin 150 kuub stro lag opge slagen. Een vonkje van de motor zou de oorzaak van de vlam menzee zijn geweest. Door de brand zijn drie dakplaten ge sprongen, die asbest bevatten. De brandweer heeft onmiddel lijk de omgeving afgezet en het terrein wordt nat gehouden tot dat het asbest wordt opge ruimd. Volgens waarnemend brandweercommandant W. van der Peijl zijn die maatregelen voldoende om de omgeving te gen de giftige stoffen te bescher men De buren is geadviseerd voorlopig geen groente uit eigen tuin te eten Het onderzoek naar de oorzaak van de brand, dat wordt uitge voerd door milieu-technisch onderzoeksbureau Eco Care uit Terneuzen, neemt één of twee dagen in beslag. De gemeente zal de resultaten van het onder zoek controleren Het asbest wordt zo snel mogelijk verwij derd. m HnorRené Hoonhorst HULST - Vlak nadat Hulst de binnenvest heeft uitgebreid met een nieuw grachtdeel bij het Oranjebolwerk is het water deze week vervuild. Bij werk zaamheden voor een parkeer garage onder een nog te bou wen appartementencomplex I aan de Stationsweg werd deze week vervuild grondwater ge loosd in de vest. Op de vest mag niet worden ge loosd. Het water van het nieu we deel is speciaal door een damwand gescheiden van het oude, nog vervuilde deel aan de noordkant van het Oranjebol werk. Op de plaats van het te bouwen appartementencom plex Residence Reynaert was eerder een garage gevestigd. De bronbemaling moet ver vuild grondwater wegpompen. Na bemonstering heeft Water schap Zeeuws-Vlaanderen goedkeuring verleend voor lo zing op het gemeentelijk riool stelsel van het opgepompte water. De vervuilingsgraad blijft bin nen de lozingsnormen en kan door de Hulster waterzuive ring zonder veel problemen worden verwerkt. Voor de ze kerheid wordt het door de bronbemaling opgepompte grondwater de eerste weken nog regelmatig bemonsterd om te kijken of de vervuilingsnor men niet worden overschre den. De hoeveelheid vervuild water in de vest was overigens zo ge ring - dankzij een oplettende visser, die direct alarm sloeg - dat geen blijvende schade is aangericht aan de waterkwali teit van het vestgedeelte. door René Hoonhorst HULST - De gemeente Hulst blijft attent op gevels die 'de toneren met hun omgeving'. De eigenaar van café De Smid se in de Grote Bagijnestraat is gemaand de rode gevel van zijn pand over te schilderen op straffe van een dwangsom. De welstandscommissie vindt het café te veel uit de toon val len. Precies een jaar geleden wil den B en W paal en perk stellen aan de wildgroei van schreeu wende kleuren in de stad Hulst en de omliggende dorpen. De gemeente liet vijftien eigena ren weten dat ze hun pand op nieuw moesten verven. Er ont stond enige consternatie over het overschilderen van een ca fetaria aan de Gentsepoort. De frituur viel weliswaar zeer op door een felgele kleur, maar de eigenaar had door een foutje van een ambtenaar het ver keerde kleurnummer opgekre gen. De cafetaria kreeg uitein delijk een lichtere tint geel, maar de gemeente draaide voor de kosten op. Ondanks de waarschuwingen van vorig jaar zijn er nog steeds bewoners, winkeliers en horeca-ondernemers die op eigen houtje de kleur van hun pand bepalen. Zo kunnen ei genaren van enkele te frivool beschilderde panden in de 's Gravenstraat van Clinge bin nenkort een aanschrijving verwachten. „Alle moeilijkhe den kunnen worden voorko men door even contact op te nemen met de gemeente. In on derling overleg kan een ge schikte kleur worden geko zen", stelt wethouder W. Kaijser. De wethouder bena drukt dat er geen sprake is van bestuurlijke willekeur „De welstandscommissie geeft ad vies over de kleuren van de ge vels. In die commissie zitten deskundigen en het advies wordt dan ook meestal opge volgd." •norlnqrid Huibers RILLAND - De Kreekrakpolder op het grondgebied van de ge meente Reimerswaal is de beste locatie voor een grootschalig aultimodaal bedrijventerrein, #n regionaal logistiek punt «ar spoor, wegen en water sa- aenkoraen. Dat staat in een nog vertrouwelijk rapport over het Zoomgebied, dat het adviesbu reau BRO uit Vught in opdracht van de Kamers van Koophandel |j Zeeland en West-Brabant keft opgesteld. Het is nadrukkelijk niet de be taling dat de zogeheten 'multi- jodale terminal' alleen wordt gebruikt voor de op- en overslag van goederen. Juist het ompak- lenen samenvoegen van halffa brikaten tot eindproducten aoeten het terrein aan de oost- ar.t van het Schelde-Rijnka- aal, dat volgens BRO ten min ste tweehonderd hectare moet beslaan, meerwaarde geven. Goederen die vanuit de zeeha rens - Vlissingen, Rotterdam, Antwerpen - worden aange voerd kunnen in de Kreekrak- tolder worden bewerkt en via sater, spoor en weg verder CADZAND - Aan de Zuidzand- sewegin Cadzand is in de nacht an donderdag op vrijdag een tl-jarige man uit Breskens aan gehouden voor rijden onder in vloed. Bij een controle even na half één bleek hij bijna drie keer -eer alcohol in zijn bloed te lebben als toegestaan. Hij kreeg een rijverbod van zes uur D een dagvaarding. Ook werd njnrijbewijs ingevorderd. worden getransporteerd. De provincies Zeeland en Noord- Brabant, die samen met vijf be trokken gemeenten (Reimers waal, Tholen, Woensdrecht, Bergen op Zoom en Steenbergen eenzelfde soort onderzoek la ten uitvoeren, hinken nog steeds op twee gedachten. Voor hen is niet alleen de Reimerswaalse lo catie, maar ook de Auvergne- polder in de gemeente Bergen op Zoom in beeld. Ook kan eventu eel worden volstaan met het verder ontwikkelen van be staande bedrijventerreinen. Tijdens een overleg in oktober zullen hoogstwaarschijnlijk keuzes worden gemaakt. Uit het rapport van de Kamers van Koophandel blijkt echter een ondubbelzinnige voorkeur voor de Kreekrakpolder. Ad viesbureau BRO acht de Au- vergnepolder, waar de gemeen te Bergen op Zoom zo'n tachtig hectare bedrijfsterrein wil aan leggen, vooral geschikt om be drijven uit die gemeente op te vangen. Bovendien is de Bergse polder via weg en spoor bedui dend minder goed ontsloten dan de Kreekrakpolder. De reedsgeplande ontwikke ling van de Auvergnepolder en de Brabantse terreinen Borch- werf II bij Roosendaal en Moer- dijkse Hoek bij Zevenbergen, kan wat betreft BRO overigens gewoon doorgaan. Aan de landschappelijke inpas sing van het Kreekrakterrein wordt summier aandacht ge schonken in het rapport- Of dat in vervolgonderzoek aan bod komt is nog onduidelijk. Voor dat daartoe opdracht wordt ge geven, wachten de Kamers eerst de conclusie van de provincies af. Afhankelijk daarvan zal worden bekeken of verder geza menlijk kan worden opgetrok ken. door Marjolein Reinhoudt TERNEUZEN- Voor de vijfde keer zijn vrij dagmiddag de voormalige Oost-Indië- en Nieuw-Guincagangers herdacht bij het mo nument bij verzorgingshuis Bachten Dieke in Terneuzen. Voorafgaand aan de herden kingsplechtigheid was er in de Goede Her derkerk een eredienst met als thema 'Old soldiers never die'. De oorlog eiste in Oost- Indië en Nieuw Guinea de levens van vijfen dertig Zeeuws-Vlaamse strijders. Verschil lende sprekers overdachten de gebeurtenis sen en trachtten de gevoelens van de strij ders te verwoorden. Joey de Smet en Suzan ne d'Hondt, beide kleinkind van een slacht offer, legden een bloemstuk namens de na bestaanden. Verder waren er ondermeer bloemen van de Vrienden van het Monu ment, oud Oost-Indië- en Nieuw Gui- neagangers, de Zeeuws-Vlaamse gemeen ten en de Vereniging van Oud-Militairen In- diëgangers (VOMI). Na de kranslegging werd een minuut stilte in acht genomen. De herdenking werd afgesloten met een défilé en een informeel samenzijn in verzorgings huis Bachten Dieke. Daar werden foto's van de erevelden in Indonesië uitgereikt aan de nabestaanden. De foto's zijn gemaakt ter gelegenheid van het eerste lustrum van de herdenkingen bij het Oost-Indië Monument Zeeuwsch-Vlaanderen, dat in 1996 werd opgericht. foto Charles Strijd Toestemming Uitgesproken kleuren worden niet in alle gevallen afgewe zen. Tegenover De Smidse is een huis donkerrood geschilderd en ook op de hoek Kleine Ba- gijnestraat-Kreupelstraat staat een rood pand. Ambte naar J. Wijnacker van bouw en woningtoezicht meldt dat de eigenaren van die panden echter toestemming hebben. „Die kleur donkerrood deto- Het pand van café De Smidse in Hulst heeft een lichtere kleur rood dan de omliggende panden. Ei genaar S. Zwarekant moet zijn gevel daarom overschilderen. foto Charles Strijd neert niet met de omliggende panden, oordeelde de wel standscommissie Het lichtere rood van De Smidse past ech ter niet bij de gebouwen die er naast liggen." Café-eigenaar S. Zwarekant kijkt daar van op. Hij heeft vrijdagmiddag nog geen aan- schrijvingsbrief gezien en wil daarom geen uitgebreide reac tie geven. „Het zou me echter wel verbazen dat ik zo'n brief krijg, omdat er nog twee amb tenaren langs zijn geweest toen de gevel werd geverfd Die gaven toen toestemming om verder te gaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 19