Natuurherstel zeearm aanfluiting iÊife: Esperanto is een taal van iedereen PZC Lilipaly ziet in pijler mooie plaats voor informatiecentrum zeeland 17 Compensatie voor schade door verdieping Westerschelde ontoereikend V|' Kokkelvloot vreest miljoenenschade door verbod uit te varen VVD opent Kamerseizoen met expositie Zeeuwse kunst Rijverbod en boete voor drankrijder Man rijdt door na ongeval zaterdag 26 augustus 2000 HanfRinus Antonisse GOES - Het natuurherstel Wes- ;(rschelde dreigt op een flop uit :elopen. Door de verdieping van je vaargeul ontstaat fikse na- murschade. Die wordt nauwe lijks in de rivier zelf gecompen- ieerd. De 66 miljoen gulden die )0or compensatie beschikbaar is,gaat vooral naar het opknap pen van kreken en enkele kleine linnendijkse projecten. Die ■ra"enniet echt bij aan natuur - lerstel in de Westerschelde. Een aanfluiting; woordvoerders van Je natuurbescherming in Zee land en Vlaanderen zeggen het act niet hardop, maar ze denken het wél. De kritiek richt zich met name op Rijkswaterstaat. De plannen voor herstel van na- -jurschade Westerschelde heb- ben van meet af aan het tij tegen. Dooreen ongelukkige presenta- van Rijkswaterstaat ver dween de enig aanvaardbare vorm van herstel van tafel: het rtüig toelaten van rivierwater j enkele gebieden, ofwel ont- ooldering. Een commissie van wijze mannen kwam met een lapmiddel in de vorm van vijf buitendijkse en vier binnendijkse projecten en veel jtreekherstel Dat advies werd overgenomen in een bestuurs overeenkomst tussen provincie, pieenten en waterschappen, ïolgens de natuurbescherming »n onzalig compromis, ge doemd om te mislukken. Dedoor Vlaanderen geëiste ver ruiming van de vaargeul in de Westerschelde - om de haven van Antwerpen toegankelijk te naken voor grotere schepen - vermindert de oppervlakte on diep water en leidt tot een ver dere verstarring (kanalisering) het unieke Westerschelde- systeem. Vandaar het compen satieproject. Bescherming Buitendijks gaat het nu alleen :og om bescherming van het Zuidgors. Ecologische inrich- van de veerhaven Kruinin- ;en en aanleg van een broedge- bij Terneuzen zijn van de baan. Twijfelachtig zijn herin richting van de veerhaven Perk- polder en een broedgebied bij Hansweert. Binnendijks zijn in beeld: aan leg van inlagen bij Rammekens- hoek, Den Inkel en Margaretha- polder, alsmede kreekherstel in Zeeuws-Vlaanderen en op Zuid-Beveland. Alleen dat laat ste verloopt goed. Rijkswater staat Zeeland is verantwoorde lijk voor uitvoering van de buitendijkse projecten, de Dienst Landelijk Gebied voor de binnendijkse. Het Vlaams Gewest heeft voor de plannen 44 miljoen gulden betaald, Neder land doet er 22 miljoen bij. De natuurbeschermers lijken gelijk te krijgen. Van de buiten dijkse projecten blijft bar wei nig overeind, binnendijks zijn er nog drie en bij het kreekherstel is de rechtstreekse relatie met de Westerschelde ver te zoeken. Er heerst bij de natuurbescher ming bepaald geen triomfante lijke sfeer van 'we hebben het wel gezegd'. Een gevoel van machteloosheid domineert; er is beschaafd tandengeknars te ho ren. ,,Nu is er veel geld beschik baar en daar worden gekke din gen meegedaan." Sigaar Gert van der Slikke, inspecteur Zuid-Holland/Zeeland van de Vereniging Natuurmonumen ten noemt de gang van zaken zonder meer onder de maat. „Het compensatiebeginsel geeft aan dat je natuur van het zelfde karakter en liefst zoveel moge lijk ter plekke moet realiseren. Het betekent buitendijkse schorren en slikken. Dat wordt op geen stukken na gehaald, op geen stukken na. Ik kan er niet enthousiast van raken, integen deel." Hij bestrijdt niet dat met het kreekherstel in Zeeuws- Vlaanderen mooie dingen ge beuren. „Maar dat zou toch al worden aangepakt. Het is een sigaar uit eigen doos." Directeur Marten Hemminga van de stichting Het Zeeuwse Landschap zet vraagtekens bij het tempo waarmee het buiten dijkse herstel door Rijkswater staat wordt aangepakt. „Als ze er al intensief mee bezig zijn, dan houden ze dat goed verbor gen." Ook hij vindt het kreek herstel mooi, 'maar dat is een reguliere taak van de water schappen en geen echte com pensatie'. Hemminga heeft wel begrip voor de moeilijkheden van Rijkswaterstaat om goede projecten te vinden, nu ontpol- dering niet meer bespreekbaar Rammekensduinen, een project dat is betaald met geld voor natuurcompensatie. is. „Ik wil ze niet de zwarte piet toespelenwant het is een zware opgave. Nu het compensatie programma nog magerder uit valt, is de noodzaak alternatie ven te vinden nog groter." Thijs Kramer, hoofd groene ruimte van de Zeeuwse Mi lieufederatie, toont zich buiten gewoon teleurgesteld in de hou ding van Rijkswaterstaat. „De projecten stellen al niet veel voor en ze zijn verre van voort varend bezig. Wat loopt, pakken ze laks op. Het stoort ons nog het meest dat Rijkswaterstaat geen positie inneemt. Neem de dis cussie over het ecologisch in richten van de veerhavens Krui- ningen en Perkpolder. Ze houden zich erbuiten, maar ze horen zich ermee te bemoeien. Rijkswaterstaat is verantwoor delijk voor de buitendijkse compensatie. Blijkbaar zijn ze erg bunzig geworden van wat dan ook." Bart Martens van de Bond Beter Leefmilieu consta teert dat op geen enkele manier compensatie plaats vindt van verloren waarden. „Nu gaat men herstellen met binnendijk se projecten. Die hebben geen relatie met de Westerschelde als zodanig." Hij stelt dat de maat regelen die met gemeenschaps geld gefinancierd worden veel te weinig (natuur)rendement opleveren. Martens zegt dat ook bij de Vlaamse overheid het ge voel leeft dat men geen rende ment krijgt voor de afkoopsom die Vlaanderen betaalt. „Zelfs ook bij het Havenbedrijf Ant werpen. daar ziet men de bui voor een volgende verdieping al hangen." Hij heeft zijn hoop ge vestigd op de Europese Com missie, die nog uitspraak moet doen over een klacht van de na tuurbescherming tegen het na- tuurherstelplan. Kritiek Gedeputeerde Gert de Kok is niet onder de indruk van de kri tiek uit de natuurbescherming, in het besef dat die de herstel plannen steeds heeft afgewe zen. Hij vindt de bestuursover eenkomst het beste wat haalbaar was. „Per saldo maken we een aanzienlijke natuur- winst." De kritiek op de buiten dijkse plannen noemt hij te recht, al heeft hij begrip voor de technische moeilijkheidsgraad om tot projecten te komen die duurzaam zijn. De Kok wil kij ken of er iets meer kan gebeu ren, vooral binnendijks. De Kok beklemtoont dat de natuurbe- foto Dirk-Jan Gjeltema scherming beter zelf met ideeën kan komen, in plaats van de zij lijn plannen af te wijzen. In dit verband vindt hij het plan van Het Zeeuwse Landschap om de Hedwigepolder in te richten tot natuurgebied het bestuderen waard. Voor de natuurbescherming staat één gegeven als een paal boven water: het echec van de lopende natuurcompensatie on derstreept dat een nieuwe ver dieping, waarop Vlaanderen al aandringt, zonder meer onge wenst is. Hoe gevoelig het na tuurherstel Westerschelde bij Rijkswaterstaat ligt, blijkt wel uit het feit dat het de directie Zeeland vanuit het hogere eche lon in Den Haag verboden is voorlopig mededelingen over het project te doen. pagina 2: commentaar door Harmen van der Werf DEN HAAG - De kokkel- vloot ligt op stoom aan de Waddenzee, maar mag voor lopig niet uitvaren. Tot grote teleurstelling van de produ centenorganisatie voor de kokkelvisserij besloot staatsraad R. Cleton nog geen uitspraak te doen in een zaak die door producenten organisatie was aangespan nen voor de Raad van State. De advocaat van de kokkel- vissers, P. Haans, deed aan het einde van een lange zit ting van de Raad van State nog een beroep op Cleton om onmiddellijk een besluit te nemen. Cleton, die was be dolven onder stukken van de Waddenvereniging en de producentenorganisatie, bleef onvermurwbaar In de eerste helft van de volgende week zal hij zijn Salomons- oordeel vellen. De kok kelschepen mogen nog niet uitvaren, omdat de Wadden vereniging en Vogelbescher ming bezwaar hebben ge maakt tegen de verleende vergunning van het ministe rie van Landbouw, Natuur beheer en Visserij (LNV). Door dat bezwaar is de ver gunning geschorst, tot de zaak is behandeld in een bo demprocedure. Dat kan nog lang duren. Vandaar dat de kokkelsector wil dat de schorsende werking wordt opgeheven. Sterfte De Waddenvereniging is daar fel tegen. Als de kok kelschepen de aangegeven 9.775 ton kokkelvlees mogen opvissen, dreigt volgens de milieuorganisatie grote sterfte onder scholeksters in de Waddenzee. Ook de eidereenden, waarvan er af gelopen winter 20.000 om kwamen door parasitaire in fecties en honger, dreigen weer het slachtoffer te wor den, stelde de milieuclub. De producentenorganisatie en het ministerie van LNV bestreden dat er geen reke ning wordt gehouden met de vogels in de Waddenzee. De kokkelvaartuigen mogen in grote gebieden van de Wad denzee niet komen. En daar liggen nog voldoende kok kels. Dat werd door de Wad denvereniging niet bestre den, maar scholeksters zijn volgens de milieuorganisatie erg honkvast. Scholeksters die in de visgebieden leven, zullen niet zomaar naar an dere, voor de kokkelvisserij gesloten gebieden trekken. Dat is volgens de vereniging in de Oosterschelde ook ge bleken, toen het Krammer- Volkerak door aanleg van de Philipsdam zijn functie als voedselgebied verloor. Niet alleen de hoeveelheid kok kels is belangrijk, maar ook de spreiding. Verwarring Staatsraad Cleton werd door dat verhaal in verwarring ge bracht. Het ministerie van LNV voert sinds 1993 een be leid met gesloten visgebie den en er wordt rekening gehouden met de voedselbe- hoefte van vogels. Visserijac tiviteiten worden daarop afgestemd. „Nu komt u", richtte Cleton zich tot de Waddenvereniging, „als een duiveltje uit een doosje met bezwaren tegen dat beleid." „De situatie is dit jaar ook anders", reageerde advocate C. Rombouts van de Wad denvereniging. „In de aange wezen visgebieden ligt 10.000 ton kokkelvlees. Die mag vrijwel helemaal wor den opgevist. Dat was in de afgelopen twee jaar niet zo." De kokkelsector stelde daar tegenover dat nooit alle kok kels worden opgevist. De kleintjes blijven in elk geval liggenEn er wordt alleen ge vist in gebieden met grote concentraties kokkels. „Scholeksters moeten het precies van die gebieden heb ben", gaf advocate Rom bouts daarop aan. „Vissers en vogels zijn concurrenten." Advocaat Haans benadrukte tot slot het grote belang dat met de kokkelvisserij is ge moeid. „Alles is in gereed heid gebracht voor het vissen en het verwerken van kok kels. Als de kokkelvloot niet mag uitvaren, dreigt een mil joenenschade." DEN HAAG - De VVD-fractie in de Tweede Kamer opent het nieuwe Kamerseizoen met een tentoonstelling van schilderijen wnde twee jonge Zeeuwse kun stenaars Iris Slock en Silas Schletterer. ;Slock is Zeeuws-Vlaamse van geboorte. Schletterer is geboren en opgegroeid in Middelburg en «langs afgestudeerd aan de Academie voor Beeldende Kun sten in Rotterdam. De opening van de expositie in de WD- fractiekamer zal volgende week woensdag op initiatief van de Zeeuwse Kamerleden Jan te Veldhuis en Jan Geluk volledig a het teken staan van de pro vincie Zeeland. Met Zeeuwse sosselen en babbelaars. Eerder «poseerde de Overijsselse kun stenaar Ad Kroese in de WD- (ractiekamer. Zo wil de WD kunstenaars uit alle provincies van Nederland in de eigen frac tiekamer aan bod laten komen. TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter heeft vrijdag een ij-jarige inwoner uit Breskens kij verstek veroordeeld tot zes Baanden rijontzegging en 1650 gulden boete. De man had 20 februari dit jaar ui Oostburg dronken in een auto gereden Uit het ademonder- toek volgde een score van 745 "ucrogram. De verdachte, die ■oor de tweede keer uitstel van a!u zaak had gevraagd, bleek ook niet over een rijbewijs te be- -schikken. Gerestaureerd monument Bergen op Zoom wordt opnieuw onthuld door Michelle Koek KAPELLE - Het Esperanto- monument in Bergen op Zoom is gerestaureerd. Op zaterdag 9 september wordt het monu ment, dat in 1933 werd opge richt, opnieuw onthuld. En dat bekoort Sophia Mensen, Dies Kroinbeen en Sally Krom- been-van Aartsen, van Espe ranto Nederland in Kapelle. „Het is goed dat de buiten wacht aan de oprichting van het Esperanto wordt herin nerd." Esperanto is een kunsttaal. Het is een taal van eenheid en vrede, die losstaat van alle vol keren en culturen. De Poolse oogarts Ludwig Zamelhof is de grondlegger van het Esperan to, dat hij in 1887 vastlegde. Zijn motivatie was het schep pen van een tweede taal voor alle volkeren, zodat zij op een gelijkwaardige manier met el kaar kunnen communiceren. Een taal zonder barrières als cultuur en vooroordelen. Te genwoordig spreken wereldwijd ongeveer twee mil joen mensen Esperanto. Sophia (73), Dies (77) en Sally (77) spreken de taal vloeiend. Sophia en Dies geven zelfs les in het Esperanto. Sophia en Sally zijn al meer dan dertig jaar Esperantisten en Dies al bijna vijftig jaar. Toch kwam Sophia het eerst met het Espe ranto in aanraking: „Ik kom uit een links arbeidersnest. Aan tafel werd vaak over het Esperanto gesproken. Dan vertelden mijn ouders dat het De leden van Esperanto Nederland in Kapelle: (vlnr) Dies Krombeen, Sophia Mensen en Sally Krombeen-van Aartsen. een uitstekend communicatie middel zou zijn om mistanden tussen volkeren op te lossen. Maar met het ideaal werd ei genlijk nooit iets gedaan. Het dagelijkse leven had andere prioriteiten. Pas veel later, eind jaren zestig, ben ik lid ge worden van een Esperantover- eniging in Hilversum." Het drietal vindt dat iedere wereldburger het Esperanto als tweede taal zou moeten le ren. Al was het alleen maar omdat beide partijen dan hun best moeten doen om elkaar te begrijpen. „Nu zijn talen als Spaans en Engels vaak tweede talen, maar als je met een En gelsman of Spanjaard praat, communiceer je toch vaak op basis van ongelijkwaardig heid", aldus Sophia. „Bovendien is het Esperanto ook een makkelijke taal om te leren", zegt Dies. „De taal is voor zestig procent gebaseerd op het Latijn en voor de rest op het Germaans. Veel woorden zijn ons Europeanen dus al be kend En ook de grammatica is uiterst simpel; zonder weet ik hoeveel persoonsvormen en vervolgens een heel rijtje uit zonderingen, zoals in de Duit se, Franse of Spaanse taal." Sophia: „Omdat het Esperanto makkelijk te leren is, was het voor de oorlog een populaire taal onder de arme bevolking. foto Willem Mieras Kinderen uit arbeidersgezin nen gingen naar de lagere school en moesten dan hup, aan het werk. Door het Espe ranto op een makkelijke ma nier te leren, waren ze toch in staat om met mensen over de hele wereld te praten." Maar na de oorlog begon het Esperanto langzaam zijn glans te verliezen. Sally: ..Voor en vlak na de oorlog had je bij de Vara nog radioprogramma's in het Esperanto. Er werden cur sussen uitgezonden en pro gramma's zoals het Esperanto Nieuws. Maar het Esperanto Nieuws verdween langzaam van de zender De zendtijd schoof van acht uur 's avonds steeds een stukje verder, naar vlak voor middernacht. Tot het op een gegeven moment hele maal verdween." Dies en Sophia wijten de ta nende populariteit van het Es peranto aan verschuilende factoren. Dat men na de oorlog langer naar school ging en ook talen als Engels ging leren, is volgens Sophia de hoofdreden. Dies ziet de oorzaak in een wat breder maatschappelijk ver band. Volgens hem is ook de ideologie enigszins verdron gen door het aanleren van an dere buitenlandse talen, al staat hij er nog steeds vierkant achter. Aan de andere kant ge beurt er volgens hem ook nog wel veel op Esperantogebied. .Tegenwoordig is er veel gaan de op het Internet. Via het In ternet kun je cursussen volgen en jongeren maken daar gretig gebruik van. Ook tijdens inter nationale congressen en week enden in binnen- en buiten land is de opkomst van jonge ren en ouderen nog steeds hoog." „En als je tijdens zo'n bijeen komst in dezelfde taal staat te praten met een Chinees, Noor, Italiaan en Tsjech én je be grijpt elkaar, dan geeft dat toch een speciaal gevoel", al dus het drietal. Bij de onthul ling van het Esperantomonu- ment, op zaterdag 9 septem ber, is ook de kleinzoon van de grondlegger van het Esperanto L. CZaleski-Zamenhof aan wezig. De onthulling vindt plaats op de hoek van het Bol werk en de Korneel Sloot- manslaan en begint om 15 uur. U BoFr Off U B<JM/ TStO&ZHT KW M&föee Bats u/WAoenw. ZGS <k Vee// ves- o/e TU/WO. 7- pevtrpeuKpeuc letóff- f?Aie 75S5V ce KcoKTJ/y/tjtf kcm <J op Typ KCAAC CeNKTc 7 Hou, DrSPSD XHUKW CAH6 <seAoe6 itëeg ik OWZ 6AJlf/4TWIZül/c /W//v tfcg OfTojee vete jwp Meer Of eoH/H/er WAT 'n BAAn f ik kAPeetfee'K v&P É£ip Meee. /h /v/euuc SP-iUw ó'ireewBüseFceuvas <5&« f?e*sy OM in em tax MfMettfrr" 'A' K Mxn 'e vtncök uefko^e AfflV COR DE JONGE Mix ye fcr&wwh Hors 14/^jr? oka rw&A 8atS door Rinus Antonisse NEELTJE JANS - De beste plaats voor het toekomstige be zoekerscentrum van het Natio naal Park Oosterschelde is de reservepijler bij Neeltje Jans. Dat vindt voorzitter John Lili paly van het Nationaal Park. Hij heeft Rijkswaterstaat Zee land medewerking gevraagd om zijn idee uit te werken. Volgens hem is niet alleen de pijler op zich als locatie uniek, maar biedt de plek aan de oostkant van Neeltje Jans ook ongekende mogelijkheden om de natuur waarden van de Oosterschelde volop te beleven. Voor de bouw van de storm vloedkering Oosterschelde zijn destijds in drie grote bouwdok- ken 66 betonnen pijlers, met een hoogte van 30 tot 40 meter en een gewicht van maximaal 18.000 ton, gebouwd. Daarvan zijn er 65 in de kering geplaatst. Eén holle pijler bleef in het bouwdok staan als zogenaamde UIP, Universeel Inzetbare Pij ler, voor het geval er met een ge plaatste pijler iets mis zou gaan Dat was niet het geval en daar om staat de UIP alweer zo'n 15 jaar eenzaam in het Ooster- scheldewater. Er wordt gebruik van gemaakt voor klimactivi- teiten. Voorlichting en educatie beho ren tot de belangrijkste taken van het Nationaal Park Ooster schelde Daarom is voorzien in de bouw van twee bezoekers centra, waar de mensen kennis kunnen maken met alles wat groeit en bloeit in de zeearm. Li- lipaly zegt dat de beste plaats voor het hoofdcentrum Neeltje Jans is; daarnaast is er geld be schikbaar gesteld voor een tweede centrum op Tholen. Hij noemt de pijler een hartstikke mooi element,Het heeft met de cultuur van het gebied te ma ken. Er is een nauwe binding met de Oosterschelde. Waarom zou je die pijler niet teruggeven aan de samenleving?" Lilipaly heeft als bezoekerscen trum eerst gedacht aan een van de voormalige werkschepen die voor de bouw van de storm vloedkering zijn ingezet. „Die schepen zijn er niet meer. Toen kwam ik op het idee om de pijler te gebruiken. Natuurlijk moet er gekeken worden naar de veilgheid en onderzocht worden wat er boven, binnen en aan de voet van de pijler mogelijk is. Dat lijkt me een heel interessan te en uitdagende klus voor een architect." Tussen Neeltje Jans en de pijler zal ook een verbin ding moeten komen. Lilipaly is daar optimistisch over. „Rijks waterstaat heeft vast nog wel ergens een ongebruikte brug liggen." Directeur Bert van de Hoef van Waterland Neeltje Jans wil het bezoekerscentrum graag onder brengen in het nieuwe hoofdge bouw van het themapark. Lili paly voelt daar niet zoveel voor, hij wil niet te veel verstrenge ling met Waterland. „We kun nen wel samenwerken, maar de eigen identiteit van het Natio naal Park staat voorop. Rijks waterstaat zit met Waterland meer op de technische kant van het waterbeheer, het Nationaal Park wil de belevingskant be nadrukken en niet alleen voor lichten over de natuur, maar ze ker ook de visserij meenemen." Allure Het Nationaal Park heeft zes tot zeven ton beschikbaar om het informatiecentrum te op te zet ten. Als het de pijler wordt, is dat bedrag ontoereikend. Lili paly rekent op financiële steun van onder meer de provincie en zeker het bedrijfsleven. „Je geeft Zeeland weer iets van al lure, dat mag best wat waard zijn. Het moet iets worden waardoor de mensen zeggen: we gaan nog eens terug. Dat komt de voorlichting en educatie al leen maar ten goede." In dit ver band wijst hij erop dat het Na tionaal Park Oosterschelde het grootste van Nederland is „Daar mogen we een beetje trots op zijn en dat verdient brede steun." VLISSINGEN - Bij een ongeval op Zwanenburg in Vlissingen is vrijdagochtend een 21-jarige bromfietser uit de gemeente Borsele gewond geraakt. De man reed over de Zwanen burg in de richting van Dishoek toen hem een auto tegemoet kwam. De bestuurder week met uit naar rechts, zodat de brom fietser de berm i n werd gedwon gen. Daarbij kwam hij ten val. Hij werd met een ambulance overgebracht naar het zieken huis in Vlissingen met verwon dingen aan knie, handen en nek. De automobilist is doorgereden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 17