Scheepswerf hoort bij tien grootste Sunday One meer dan relipop PZC Hulptransporten Roemenië lastiger door invoerregel Kwetsbaar en soms ook brutaal naakt Franse bouwmarkt vestigt zich op Mortiere zeeland Varkensboer legt claim bij gemeente Axel De Schroef op Sluiskils Kanaaleiland breidt fors uit in detail ondernemend zeeland DE ZEEUWSE BELOFTE kunst cultuur zaterdag 26 augustus 2000 door Alwin Baart VLISSINGEN - Het invoeren van hulpgoederen in Roemenië is sinds kort nog ingewikkelder dan voorheen. De Roemeense overheid heeft een nieuwe in voerregeling opgesteld die een stempel van het Roemeense Ministerie van Handel in Boe karest vereist. Zeeuwse organi satoren van transporten verwachten echter geen grote problemen. A. Geskus gaat op 4 september met een transport naar Roeme nie. Hij is sinds vorige week op de hoogte van de nieuwe invoer regeling, die sinds 7 augustus van kracht is. De Middelburger moest de informatie krijgen van een contactpersoon in Roeme nië; van de Roemeense overheid krijgen de hulporganisaties geen informatie. Bij de Roe meense grens staan volgens Ge skus nu acht Nederlandse trans porten vast. Volgens Geskus is de officiële le zing dat men wil voorkomen dat er vlees binnenkomt dat besmet is met de gekke-koeien-ziekte. De ware reden is volgens Geskus anders: ,,Het schijnt dat er inge voerde hulpgoederen op de zwarte markt verdwijnen. Dat probeert men zo te voorkomen Geskus werkt voor het trans port van 4 september samen met de stichting 'Zeeland helpt Roe menië'. Deze stichting levert de goederen die naar Calafat in het zuidwesten van het land gaan. Geskus verwacht dat de forma liteiten in orde zijn voor 4 sep tember. Het valt volgens hem echter niet mee om de zaken in Roemenië te regelen. „Wat hier in een dag kan, duurt daar een week." Bureaucratie Ook W. Joosse van 'Arnemuiden helpt Teius' kent de achtergron den van de nieuwe wetgeving. Roemeense particulieren die zelf een zaak hebben in tweede hands spullen, komen tegen een ongecontroleerde invoer in op stand, aldus Joosse. Joosse: „We lijden onder de bu reaucratie. Er kon al bijna niet nog meer gecontroleerd wor den. We zullen ervoor zorgen dat voor ons nieuwe transport in oktober de spullen in orde zijn. De burgemeester van Teius, die in Roemenië de voorzitter van ons comité is, zal het benodigde stempel gaan halen." Joosse adviseert andere hulpor ganisaties eveneens contact op te nemen met de ontvanger van de goederen, die de zaken dan in Boekarest kan regelen. „Anders bestaat de kans dat je een week bij de grens moet wachten." Net als Geskus verwijst Joosse naar de rij met vrachtwagens die nu voor de Roemeense grens staan te wachten tot ze het land in mo gen." S. Elenbaas van de 'Stichting Comité Baraolt' in 's-Graven- polder was nog niet op de hoogte van de nieuwe regeling ..Maar het verbaast me niets, dat soon zaken doet zich geregeld voor.' Baraolt houdt zich al tien jaar bezig met met hulp aan het voormalige Oostblokland. „Je moet je zaken voor elkaar heb ben. Zolang je alles laat lopen via de officiële instanties, zijner geen problemen." A. M. Burgs, een Nederlander die zich sinds tweeeneenhalf jaar in Roemenië bezighoudt met hulp vanuit Nederland, heeft bij de minister-president van Roemenië protest inge diend. AXEL - Varkensboer G. Knoops uit Absdale meent dat hij plan- schade lijdt, omdat hij van de gemeente Axel geen varkens stallen mag bouwen aan de Der de Verkorting op Axels grond gebied. Zijn aanvraag is in strijd met de zesde herziening van Bestem mingsplan Buitengebied van Axel. Volgens wethouder A van Waes had Knoops een aanvraag ingediend voor zowel een mi lieu- als bouwvergunning, maar die werden allebei afgewezen Van Waes meent dat Knoops geen recht heeft op planschade vergoeding, maar om hier abso luut zeker van te zijn, wil de gemeente de Stichting Advies bureau Onroerende Zaken in Rotterdam opdracht geven de schadeclaim te onderzoeken. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. Rob en Yvonne Goedhart sluiten zondagavond 27 augus tus na zeven seizoenen Cafeta ria No. 3 in Zoutelande voor goed. Het echtpaar heeft de franchise van de lunchroom Coffee Club aan de Walstraat in Vlissingen overgenomen. Zij willen dat bedrijf op dezelfde voet voortzetten met de drie werkneemsters en oproep krachten. Op vrijdag 1 septem ber nemen zij de leiding van de Coffee Club over. Confiserie Marouchka opent vrijdag 1 september aan de Noordstraat in Terneuzen de deuren. De nieuwe winkel, met een vrolijk roze en lila interi eur, is gespecialiseerd in Leo- nidas pralines en doop- en bruidssuikers. Op de openingsdag krijgen klanten van de vijftig vierkan te meter grote zaak bij aankoop vanaf een half pond een atten tie. Feller Orthopedische Schoentechniek heeft zich ge vestigd aan de Korte Noord straat in Middelburg, in het pand waar voorheen Schoon ers orthopedische schoenen zaak was gevestigd. De winkel is een nevenvestiging van het hoofdbedrijf aan de Doel weg in Goedereede, dat Elza en Pe ter Feller leiden. De zaak maakt aangepaste schoenen, past schoenen aan en levert steunzolen en kwaliteits-ge- maksschoenen. Bij de winkel is een pedicuresalon ingericht. Twee dagen per week is de or thopedisch schoenmaker in de winkel voor het opmeten van voeten. Het bedrijf in Goede reede viert komende maand het 12,5 jarig bestaan. Het derde droogdok van de werf wordt afgeleverd in Sluiskil. foto Charles Strijd door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Franse bouwmarkt- keten LeRoy Merlin vestigt zich op het de tailhandelsterrein van de Mortiere in Mid delburg. Het bedrijf wil op een terrein van drie hectare een winkel in bouwmateria len, tuinartikelen en decoratieartikelen beginnen. In de vestiging, die in het voor jaar van 2002 opent, is plaats voor ruim honderd werknemers. Wethouder P. Bruijnooge zei donderdag tijdens de presentatie van de plannen 'trots en blij' te zijn met de komst van Le Roy Merlin. „Het is de eerste vestiging van het bedrijf in Nederland." Het terrein voor detailhandel ligt achter McDonald's. LeRoy Merlin is voor de Middelburgse ves tiging op zoek naar directie en personeel. Er wordt in Zeeland geworven; het Franse bedrijf zegt binding met de regio belang rijk te vinden. Het assortiment, dat bestaat uit ruim veertigduizend artikelen wordt aangepast aan lokale behoeften. Het bedri j f hoopt op 3 5 0000 bezoekers per jaar. Met een gemiddelde besteding van honderd gulden per klant, zou de winkel een omzet van 35 miljoen gulden halen. LeRoy Merlin heeft vestigingen in Frank rijk, Spanje, België, Polen, Brazilië en Ita lië. In totaal werken er 17.500 mensen voor het bedrijf. Volgens C. Vanderroost van LeRoy Merlin gaat het niet om zomaar een bouwmarkt. Het is een vrouwvriendelijke winkelfor mule, met veel aandacht voor service en het personeel. Het bedrijf is nog op zoek naar lokale partners. In zowel Middelburg als Vlissingen zijn al twee bouwmarkten. Vanderroost zegt nog ruimte te zien voor de winkel van LeRoy Merlin, omdat het concept anders is. „We zijn meer een decoratiemarkt dan een bouwmarkt." door Wout Bareman SLUISKIL - Scheepswerf De Schroef is doorgedrongen tot de top tien van scheepswerven in Nederland. De werf op het Kanaaleiland bij Sluiskil heeft de afgelopen jaren miljoenen geïnvesteerd in uitbreiding van de faciliteiten. Vrijdagochtend in alle vroegte werd bij de werf een droogdok, afkomstig uit Kotka in Fin land, afgeleverd. Het was het tweede dok, dat De Schroef in korte tijd aanschafte. Half juni werd ook al een dok uit Kotka aangevoerd. In juni ging het om een dok van 131 bij 32 meter, het vrijdag ge arriveerde dok meet 96 bij 21,6 meter. Drie dokken De Schroef beschikt nu over drie droogdokken met een lift capaciteit van respectievelijk De Schroef houdt zich bezig met reparatie van zee- en bin nenschepen, met scheeps- nieuwbouw (hoofdzakelijk in het buitenland) én met tech nisch management voor ver schillende zeevaartrederijen. De afgelopen jaren werd onder meer de afbouw verzorgd van een 110 meter lang container schip voor de binnenvaart, werd een chemicaliëntanker omgebouwd tot een zeegaand bunkerschip en zorg gedragen voor ontwerp en levering van buitenland is de werf actief. Dit najaar worden onder meer twee 135 meter lange casco's uit China afgeleverd voor af bouw. Eind 1999 liep inRoeme- nië een chemicaliën-kruiplijn- coaster van stapel, waarvan de werf uit Sluiskil het ontwerp, de bouwbegeleiding en het equipment verzorgde. Momen teel loopt in Roemenië een soortgelijk project. Bij De Schroef wordt ook het ontwerp en de bouw voorbereid van een zeegaand containerschip en een baggerschip. tie binnenschepen tot 135 me ter en ook de zich snel ontwik kelende kustvaart (shortsea) van dienst zijn bij zowel repa raties als ombouw. Niet alleen in Sluiskil ontwikkelt De Schroef steeds meer scheeps- bouwactiviteiten, ook in het 5000 ton (voor zee- en binnen vaart), 2500 ton (voor zee- en binnenvaart en visserij) en 600 ton (voor sleepvaart en vis serij). De werf heeft bovendien de beschikking over een dwarshellingvan 125 meteren een ruime afbouwkade. een schroefaslijn en roerwer- ken. Met de huidige faciliteiten kan De Schroef de nieuwe genera- Vanavond zaterdag wordt in het Arsenaal theater in Vlissingen (vanaf 20 uur) de finale gehouden van het pop concours De Zeeuwse Belofte. In een verhalen- serie stelt de PZC deze week de vijf finalisten voor. In de vijfde en laat ste aflevering de Wal- chers-Bevelandse band Sunday One. Sunday One bestaat uit, vlnr, Johan Jeras, David Harthoorn en Micha Harthoorn. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Voor de le den van Sunday One is de uit verkiezing voor de finale van de Zeeuwse Belofte onver wacht gekomen. Ze hadden min of meer als grap hun cd- single 'Amori Dei' opgestuurd, vertelt manager David West- veer. „We weten natuurlijk wat onze kwaliteiten zijn, maar er lopen aardig wal goe de bandjes rond in Zeeland." Maar er is nog iets. Sunday One opereert voornamelijk in het gospelcircuit. „Ook daar om is het zo onverwacht dat we in de finale zitten", aldus West veer. „Er zijn namelijk al tijd mensen die dat niet accep teren." Sunday One bestaat uit zan ger/gitarist Johan Jeras (22), drummer David Harthoorn (20 en bassist Micha Harthoorn 18De groep bestaa t nog geen half jaar, maar speelt gemid deld eens in de twee weken en vrijwel altijd buiten Zeeland. Vandaar dat een manager geen overbodige luxe is. „Past wel bij mijn studie communica tie". zegt Westveer. „Ik speel zelf ook muziek en het zijn vrienden van me. Het ging er in de band alleen nog niet zo ge regeld aan toe." Daaraan draagt hij nu zijn steentje bij. Bovendien speelt hij af en toe mee op percussie en is hij licht man van Sunday One. Westveer omschrij ft de muziek van de groep als alternatieve rock met vleugjes pop. „We zweven tussen Amerikaanse rock en Britpop. Sommige nummers gaan wat meer in de richting van Live, andere heb ben weer wat van Oasis. Toch hebben we wel een eigen stijl ontwikkeld. Omdat het een trio is, wordt live natuurlijk maar met één gitaar gespeeld Dat maakt het geluid transpa rant. Bij andere rockbands kan het wel eens een brij worden. Verder experimenteren we ook met samples en drumloops. We willen meegaan met de tijd en niet in de jaren tachtig of ne gentig blijven hangen." Ervaringen Eigenlijk is Sunday One gefor meerd rond Jeras, die over een uitstekende stem beschikt en alle nummers schrijft. West veer wil ze niet religieus noe men. „De bandleden geloven, dat vind je in de muziek terug. De teksten gaan over ervarin gen die je in het alledaagse le ven meemaakt. Daarbij horen zaken als geloof, twijfels die je als mens hebt, liefde, God, de hoop op een betere maat schappij. We zijn misschien een beetje te vergelijken met de band 16 Horsepower, maar dan een wat blijere variant „Als gezegd wordt dat Sunday One teksten met een bood schap heeft, is het probleem dat ze meteen met een grote loep worden bekeken. Het gaat om onze muziek, maar Johan is inderdaad ook bewust met zijn teksten bezig. Zelf vind ik het belangrijk wanneer mensen iets te zeggen hebben. Ik heb een hekel aan bandjes die zon der enige diepgang over de liefde zingen." Westveer vindt het jammer wanneer de muziek van Sun day One wordt afgedaan als relipop. „Wij zijn vrij bekend in het gospelcircuit, maar we willen een band zijn die overal speelt. Wij zien geen scheiding tussen verschillende circuits, het draait allemaal om mu ziek. Onze teksten roepen soms weerstanden op, maar meestal gaat het om vooroordelen. We hebben laatst samen met Nim bus op het Damplein in Mid delburg gespeeld. Van het pu bliek op het terras kregen we behoorlijk goede reacties. Die krijg je natuurlijk niet als je als een dominee staat te preken. Dat doen wij dan ook niet." Kicklijst Sunday One ziet de Zeeuwse Belofte als een mogelijkheid zich in Zeeland te profileren. En wie weet brengt een goede prestatie het uiteindelijke doel - een semi-professionele band worden - sneller dichtbij dan verwacht. Westveer: „Een op treden in Nighttown, als voor programma van een Ameri kaanse band, ging laatst net aan onze neus voorbijDat zou wel hoog hebben gescoord op onze kicklijst. Een concert in Paradiso lijkt me ook waan zinnig. En dat is natuurlijk iets waar de Zeeuwse Belofte toe kan leiden." Vanaf medio september heeft Sun day One een internetsite onder het adres: xvww sundayone.com Na het optreden van de vijf finalis ten volgt vanavond tijdens het juryberaad (omstreeks 23 uur) een speciale Santana Tribute met een hoofdrol voor gitarist Rudy de Queljoe. Negen kunstenaars geven visie in Echo-Audio door Trees van Herpen TERNEUZEN - Van zeer expli ciet tot uiterst verhuld, op het thema 'naakt' geven negen kun stenaars een eigen visie in het pand van Echo-Audio in Ter- neuzen. Dat doen ze in hout. verf, potloodstrepen, metaal en keramiek. In de wereld van de kunsten is het naakt van alle tijden en alle culturen, soms ligt de nadruk op het esthetische, dan weer op het erotische aspect. Bij het woord naakt wordt bijna altijd aan bloot gedacht, maar in over drachtelijke zin kan naakt ook kwetsbaar, zonder bescher mende bedekking of zonder pantser betekenen. De drijven de kracht achter de Echo-Au- dio-exposities, Sia Braakman, is er met deze groep in geslaagd voorbeelden van beide beteke nissen van naakt bijeen te bren gen. Marjon Uitterhoeve's construc ties zijn subtiel gehouden. Knoestig hout gecombineerd met tere keramische elementen. Stof en een enkel gouden accent zorgen voor een sfeer van be deesde gratie. Diezelfde ingeto gen elegantie biedt een frêle houtsculptuur van Jan Goos- sen. Deze perenhouten creatie, getiteld Ontsluierd, lijkt een ode aan het vrouwelijke te bren gen. Steventje Hardeman tapt uit een heel ander vaatje. Haar acrylschilderijen tonen vrou wen die je rechtstreeks aankij ken, direct en onbevangen. De harde kleuren en de felrode ac centen op de erogene zones ma ken ze uitdagend brutaal. Lijnenspel Van Sia Braakman is er naast een fraai keramiek object ook een schilderij te zien dat even eens spanning oproept, maar dan op een heel andere wijze. In een veelkleurige decor zijn als Op de expositie in Terneuzen is onder meer werk te zien van Sia Braakman. foto Charles Strijd zoekplaatjes schetsmatig weer gegeven naakten te ontdekken, staand, liggend of half verbor gen. Soortgelijk fijn lijnenspel geven de tekeningen van Frans Kegels te zien. Doordat hij met potlood werkt, zijn de kleuren zacht en dat bepaalt samen met de lichtvoetige houdingen, waarin hij zijn engelen afbeeldt, het tere karakter van deze inter pretatie van naakt. Zijn in drie delen geschilderde, verknipte vrouwenportret benadert het thema veel directer en krijgt door zijn vorm een dosis humor mee. De enorme paars-rode pruim die het duistere olieverfwerk van Danny van Nes domineert, laat weinig aan de verbeelding over, al intrigeren de kleine donkere huizen met hun spook achtige lichtval in een hoekje van het doek. Ook Wilma van der Lee houdt van sombere hui zen. Achter de verlichte ramen onder de daken met rokende schoorstenen suggereert zij een verborgen leven. Op een van haar doeken is een naakt koppel op de rug te zien, buitengeslo ten, verstoten uit de sinistere huizen of er juist door aange trokken? Peter van Nes toont twee in rood getekende vrouwen, half ver sluierd pf liggend. Aan manne lijk naakt heeft niemand zien gewaagd of de metalen sculp tuur van Luc Ingels, een lange- rekte constructie met een ver springende vlakverdeling, moe! als zodanig worden uitgelegd. Het kleine beeld uit arduinsteen is ondubbelzinniger. Er valt een menselijk figuur in te ontwaren en dat ene uitsteeksel is onmis kenbaar een vrouwenborst. De expositie is tot 12 september te zien in het pand van Echo-Audio aan de De Jongestraat in Terneuzen. Openingstijden: dinsdag tot en met vrijdag van 12.30 tot 18.00, vrijdag avond van 19.00 tot 21.00 en zater dag van 10.00 tot 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 14