Minder zomergasten in Zeeland Het geheim van gezond Gapinge Kapels college zegt vertrouwen op in wethouder BRISTOL Flitspalen opnieuw geveld Opdracht bouw tweede brug Kats Rijksoverheid sluit regiocontract met Zuid-Nederland foeristische sector wil niet spreken van rampzalig seizoen Zierikzeeënaar mishandeld co c sz MORGEN GEOPEND VAN 13.30-17.00 UUR zeeuwse almanak Maaltijd rinor Jacques Cats VLISSINGEN - Zeeland heeft bet dit seizoen met minder zo mergasten moeten doen. De meeste vakantiegangers verble ven als vanouds op campings. Debranche-organisatieRecron, waarbij de reguliere camping- bedrijven zijn aangesloten, schat de terugval op tien pro cent. De binnen de Vekabo ver enigde kampeerboeren zijn, met name voor landinwaarts gesitu eerde minicampings, gecon fronteerd met een daling van het aantal bezoekers tot twintig procent vergeleken met vorige zomer. Het hoogseizoen duurde deze beer aanmerkelijk korter. Tus sen 18 juli en 8 augustus kon de kampeersector de standplaat sen niet aangesleept krijgen. Rond 12 augustus zakte het sei zoen in. De meeste schoolva kanties liepen toen af. Het cam- pmgwezen keek er van op, dat zelfs het als dé top van Zeeland aangemerkte bedrijf Ons Buiten in Oostkapelle rond die tijd al naarstig aan het werk was om de lege plaatsen gevuld te krijgen. Uitbater C. J. Coppoolse schetst het algemene beeld: „Omdat er tegenwoordig meer keer per ;aar vakantie wordt gehouden blijven de mensen korter. Vroe ger had ik drie gezinnen nodig om zes weken te vullen, nu moet ikerzes hebben." Volgend jaar, als inwoners van het Ruhrgebied gelijktijdig va kantie hebben met de meeste Nederlanders, valt de grote drukte weer in een korte perio de. Midden-Nederland, waar toeristisch Zeeland het in be langrijke mate van moet heb ben. heeft dan later vakantie, waardoor het seizoen wat lan ger kan doorlopen. Volgens voorzitter R. Soer van Recron Zeeland kan er meer terecht ko men van de vakantiespreiding ais de bouwvakvakantie wordt afgeschaft. ZIERIKZEE - Een dertigjarige man uit Zierikzee is in de nacht vandonderdag op vrijdag in zijn woonplaats zwaar mishandeld door een groepje jongelui. Ook werd hij bedreigd met een mes. De man liep omstreeks half «vanuit de Hoofdpoortstraat het fietspad langs de Laan van SaintHilaire op. Daar werd hij belaagd door verschillende jon gens, die hem schopten en in het gezicht sloegen. De man wist aanzijn belagers te ontsnappen door hard weg te rennen. Hij hield aan de mishandeling een dik gezicht en pijnlijke ribben over. De politie vraagt getuigen zich te melden. Advertentie d CD CD r*si 13 CD d Q_ CD CD "O "O O O Van onze showroomver bouwing kunt u profite ren. Nu zijn er afgeprijsde modelkeukens verkrijg baar. Gegarandeerd in de beste bulthaup kwaliteit, met individuele voor lichting en perfect inge bouwd. Q_ 13 CO +-> 13 -O De Zeeuwse Recronhoofdbe- stuurder A. Ruijtenberg vindt het iets te gemakkelijk om het onbestendige weer de schuld te geven van het teruggelopen be zoek. Zoekend naar een verkla ring wijst Ruijtenberg op goed kope aanbiedingen naar het zuiden: „Jongelui zitten voor 200 gulden tien dagen in Salou Volgens voorzitter Soer kan het wisselvallige klimaat wel dege lijk als grote boosdoener wor den aangemerkt. Daardoor haakten mensen af die niet ver tevoren hadden gereserveerd, maar hun komst naar Zeeland van het laatste moment lieten afhangen. „Daarvan zijn er veel naar het buitenland gegaan. Daar hebben we omzet door ge mist." mooie kustlokaties cloen het goed. Het verblijf is kort, maar het mag wat geld kosten. Volgens Hiswa-voorzitter J. Boelen heeft de Zeeuwse water- sportsector een 'absuluut beter' elf miljoen gulden kosten. De extra brug is nodig omdat de huidige parallelweg voor het zwaar verkeer langs de seizoen beleefd. Opvallend is de toenemende belangstelling vanuit Engeland. Voorts doen grotere schepen de Zeeuwse wa teren aan. Een reclamecapagne heeft geleid tot de komst van Zandkreekdam te zwak is ge worden De 41 jaar oude brug kan het moderne en zwaardere vracht- meer pleziervaarders vanuit het IJselmeergebied naar Zeeland. Boelen: „De bootbezitters zijn verrast over de ruimte en de schoonheid. En hier hebben ze ook geen last van muggen." verkeer dat meer weegt dan tien ton niet meer aan. Een bijkomend voordeel is dat het overige verkeer van de twee- Het humeurige weer dreef deze zomer veel vakantievierders van de kust naar grote winkel centra. De detailhandel in ste den is daarmee deze zomer de lachende derde geworden. de brug gebruik kan maken als de huidige brug dicht moet om schepen door de sluis te laten. Het ontwerp voor de nieuwe brug is gemaakt door architec tenbureau Wisse Tuinhof Slem- mer uit Vlissingen. De opening is voorzien op 1 juni 2002. door Mieke van der Jagt KAPELLE - Het Kapelse colle ge van burgemeester en wet houders heeft het vertrouwen in wethouder P. Ganseman opge zegd. De wethouders G. Burger (CDA) en J. Herselman (VVD) hebben na overleg met hun frac ties besloten niet meer met Gan seman verder te willen. Burge meester G. de Groot sloot zich daarbij aan. De Kapelse burgemeester zei er vrijdag op te vertrouwen dat Ganseman uit het college zal opstappen. De drie collegeleden zeiden nadrukkelijk met het vertrouwen in Gansemans frac tie, Gemeentebelang, te hebben verloren. Dinsdag overleggen de coalitiefracties over hoe het nu verder moet. Ganseman zelf heeft met zijn fractie nog geen overleg ge voerd. „Maar het vertrouwen dat ik zal opstappen, is gerecht vaardigd. Ik heb namelijk geen enkel vertrouwen meer in dit college. Met een club die derge lijke procedures volgt, wil ik niet meer samenwerken." De wethouder betwijfelt ten zeerste of zijn fractie nog wel deel wil uitmaken van de coali tie. ..Maar overleg daarover hebben we tot na het weekeinde uitgesteld. Zeker is dat ik als raadslid in ieder geval aanblijf. Ik zal de raad dan voorstellen een onderzoek naar de gang van zaken in te stellen. Naar mijn in schatting gaan ze daar niet mee akkoord. Ook goed, dan doe ik het zelf", aldus Ganseman. Het conflict waaruit de wethou derscrisis voortkwam, draait, zoals gemeld, om de werkzaam heden die Ganseman uitvoert op het villapark Oesterbaai in Wemeldinge. Terwijl de ge meente bestuursdwang toepas te op de vorige beheerder (B. Fievez van Oesterbaai BV), die een illegaal bouwsel niet wil af- door Harmen van der Werf DEN HAAG - De rijksoverheid en de drie zuidelijke provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburgsluiten binnenkort een regiocontract. De ministerraad heeft hier vrijdag mee inge stemd. Het regiocontract met de zuide lijke provincies, verenigd in de Alliantie Zuid-Nederland, is het tweede dat het Rijk met een landsdeel is overeengekomen Het Rijk sloot eerder met de noordelijke provincies het Langman-akkoord. Aan dat ak koord zijn vele honderden mil joenen guldens gekoppeld voor grote infrastructurele werken. Zo'n grote zak geld staat niet klaar voor de zuidelijke provin- Toen dezer dagen in Wol- phaartsdijk de vrouw des huizes kenbaar maakte dat zij wegens afwezigheid een dag niet in de gelegenheid zou zijn om de warme maal tijd te bereidenbrak in het gezin een lichte paniek uit. In zulke gevallen, wist men van eerdere gebeurtenissen, pleegt haar man die taak over te nemen. En dat is geen keukenprins. Zelfs de aan duiding keukenlakei is nog te veel eer. Met dit schrikbeeld voor ogen kondigden de twee breken, werkte Ganseman mee aan detailhandel op het park in strijd met het Bestemmings plan. Zelfs na herhaalde waar schuwingen, ging hij daarmee door. Het college zag zich ge noodzaakt ook jegens Ganse man bestuurswang toe te pas sen. Een schorsingsverzoek van Fie vez om de bestuursdwang op te heffen, is overigens vrijdag in Middelburg afgewezen. Van dwangsommen zal het bij Gan seman niet komen, omdat de overtreding woensdag is opge heven. Met het B en W-besluit kwam echter wel de knuppel in het hoenderhok. De raad, die bij een eerdere misstap van de wet houder al dreigend sprak dat dit de laatste keer moest zijn, kon het gedrag van Ganseman niet over zijn kant laten gaan zonder zijn geloofwaardigheid te ver liezen. Uit de woorden van wet houder Herselman bleek vrij dag dat hij een paar maanden geleden al heeft moeten praten als Brugman om zijn fractie er toe te bewegen Ganseman bin nenboord te houden. Politiek ziek De zaak kwam in een stroom versnelling toen donderdag via de radio met modder werd ge gooid. Ganseman verklaarde dat de burgemeester 'politiek ziek' was geweest. Voor de frac ties van VVD en CDA was dat de aanleiding om onmiddellijk overleg te voeren. De conclusies werden vrijdagochtend in een extra collegevergadering ge trokken: geen vertrouwen meer. Burgemeester G. de Groot zei vrijdag te overwegen zijn me disch dossier in een advertentie te publiceren. „Sinds mijn twin tigste heb ik hartritmestoornis sen en van tijd tot tijd heb ik daar last van. In het voorjaar dus weer, waardoor ik vier maanden uit de roulatie ben ge weest." cies, waar het economisch beter gaat, dan in het Noorden. De overeenkomst met het Zuiden is veel vager. „Die bevat", meldt het ministerie van Binnenland se Zaken, „een aantal werkaf spraken op ruimtelijk en soci aal-economisch terrein. Het regiocontract lijkt vooral bedoeld om het ambtelijke en bestuurlijke verkeer tussen Rijk en provincies te stroomlijnen. De provincies krijgen bijvoor beeld de mogelijkheid om met 'vernieuwende beleidsonder werpen' te komen. De alliantie zal anderzijds nauw(er) betrok ken worden bij nationale be leidsvoornemens die in de regio gevolgen hebben, zoals de 'nieu we' inrichting van Nederland, economisch, verkeers- en ar beidsmarktbeleid. jeugdige huisgenot en onmid- I dellijk hun vertrek aan. De een herinnerde zich plotse- ling elders aan de dis te zijn uitgenodigd. De ander moest j nodig sporten. Die zou later wel ergens een frietje van de snackbar nuttigen. Zo had de man op de dag dat zijn vrouw ontbrak, het on bestemd smakend gerecht slechts te delen met de hond, die zo gauw geen smoesje had j xbeten te verzinnen. Het beest at braaf zijn bordje leeg. Daarbij jankte hij zachtjes. Niet rampzalig Recreatiebedrijven, zoals De Paardekreek in Kortgene, zagen bestedingen op eigen terrein da len. Meer dan de helft van de stacaravanbewoners liet het onderkomen onbenut en nam de wijk naar zuidelijke oorden. Soer vindt het te ver gaan om te spreken van een rampzalige zo mer: „Het was een ietsje minder seizoen dan anders." Die indruk heeft ook C. Helmendag, specia list recreatie en toerisme bij de Kamer van Koophandel. „In het voorseizoen is er bovengemid deld gedraaid. Per saldo is er sprake van een redelijk sei zoen." Roompot Recreatie Beheer, de grootste verhuurder van vakan tiewoningen in Zeeland, meldt bij monde van Henk van Koeve- ringe vanwege de al vroeg ge boekte accommodaties geen last te hebben gehad van het woelige weer. Wel vielen daar door de bestedingen op de par ken tegen. ,Je hoort ons niet klagen", meldt directeur Ronald Tombroek van Arion in Vlissingen vanuit de hotelsector. Over het algemeen vertoont de bezetting een stij gende lijn. De betere hotels op door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - De strijd tegen de flitspa len lijkt op Schouwen-Duiveland op nieuw op te vlammen. In de nacht van donderdag op vrijdag zijn verspreid over het eiland vier exemplaren omver getrok ken. Het gaat om de flitspalen op de N59 bij Bruinisse, Nieuwerkerk en twee bij Se- rooskerke. Technisch onderzoek moet uitwijzen hoe de palen, die na vorige aan slagen werden verstevigd, zijn omverge haald. „Maar er moet haast wel een auto voor hebben gestaan, anders krijg je ze niet naar beneden", aldus politiewoord voerder J. van Mourick. De politie gaat ervan uit dat de palen door dezelfde dader of daders zijn vernield. Hoe groot de schade is, is momenteel nog niet bekend. Radarkasten die zijn uitge rust met een camera kosten nieuw onge veer 70.000 gulden. De geplaagde palen maken deel uit van het Verkeershandhavingsproject Zee land. Ze zijn vrijdag verwijderd en wor den binnen ongeveer een week gerepa reerd. Gedurende die periode gaan de geplande snelheidscontroles gewoon door met mobiele radarapparatuur en laser- guns. Hiermee voert de politie op wisse lende locaties controles uit. Afgelopen maart is een nieuwe procedure ingevoerd voor de reparatie van gesloopte flitspalen en meetkasten, waardoor ze binnen een paar dagen weer in werking kunnen wor den gesteld. foto Janne Wolterbeek door Nadia Berkelder GAPINGE - Wat is er aan de hand in Gapinge? Het is vol gens de bewoners de beste plaats om te wonen op Walche ren en de dorpelingen voelen zich van alle Walchenaren het gezondst. Dat bleek uit een on derzoek dat de GGD Zeeland deze week publiceerde. Wat maakt wonen in het dorp zo prettig? Een zoektocht naar het geheim van Gapinge. „Ik denk dat het ligt aan de saamhorigheid", zegt Nel Koeijvoets. Ze is vrijdag middag onder een stralende zon folders aan het rondbren gen. „Iedereen kent iedereen, en er zijn hier nooit burenru zies." Het gebrek aan voorzieningen in het dorp schrikt haar niet af. „Dat weet je van tevoren als je hier komt wonen. En iedereen heeft tegenwoordig vervoer. Twee kilometer verderop, in Serooskerke, zit een super markt en in Veere zit een bak ker." Voor mensen zonder auto is er ook een oplossing. De SRV-wagen bezoekt het dorp twee keer in de week en de su permarkten in Serooskerke en Veere zijn niet te beroerd om boodschappen aan huis te be zorgen. W oningschaarste Rust is volgens Koeijvoets de belangrijkste reden dat men sen graag in het dorp wonen. „Er komen veel mensen uit de grote steden", vertelt ze. De populariteit van het dorp zorgt wel voor womngschaarste. „Per jaar mogen hier maar één of twee woningen worden ge bouwd. Er is veel opgroeiende jeugd. Mijn kinderen willen ook graag op het dorp blijven wonen, maar ik weet niet of dat kan." Buslijn 53 scheurt door het dorp. Er is dus wel openbaar vervoer? „Die komt wel tien keer per dag", zegt Koeijvoets. „We kunnen hier heus wel weg, hoor." Mevrouw Marjee loopt met een kind en haar tweeling door het dorp. Ze heeft van haar buur vrouw gehoord dat de Gapin- De familie Marjee voelt zich bijzonder wel in Gapinge. gers zich zo wel voelen en kan de resultaten van het onder zoek bevestigen. „Gapinge ge zond? Ik dacht het wel", zegt ze, wijzend op de dubbele wan delwagen die ze voortduwt. Een meneer - 'Zeg maar dat ik er één van Moens ben, dan be grijpen ze het wel' - is de groen- tentuin aan het schoffelen Hij is niet verbaasd over de resul taten van het onderzoek. „De fietsers die hier voorbij komen, zeggen altijd.dat ze Gapinge een mooi dorp vinden." Het enige wat hem niet bevalt is het verkeer dat door het dorp komt. En de import. „Daar woonde ook eerst een Gapin- ger", wijst hij. „Er komen hier veel mensen van buitenaf. De helft van de mensen in de Ma ria van Reigersbergstraat ken ik niet meer." Zelf is hij 47 jaar geleden vanuit Vrouwenpolder naar Gapinge verhuisd. Gapinge bestaat eigenlijk uit een lange straat, de Dorps straat, met achter de kerk een klein wijkje. Het is een dorp waar mensen onbekenden nog groeten op straat en waar kin deren nog gewoon naar school kunnen wandelen. In de dorps straat worden courgettes ver kocht. De groenten liggen in een bakje. Klanten worden vriendelijk verzocht een gul den in een potje te doen. Er is niemand die oplet of dat ook gebeurt. De Nieuwe Wei is de laatste straat van het dorp, daarach ter beginnen de velden en is in de verte Middelburg te zien. Iets verderop, in de Maria van Reigersbergstraat is Julia Föl- dessy onkruid aan het wieden. Ze is tien maanden geleden vanuit Schiedam naar Gapin ge gekomen. „Vanwege de schoonheid en de omgeving", legt ze uit. „We waren al een tijdje op zoek naar iets in een dorp, toen we op een dag hier doorheen reden We vonden het meteen leuk, er hangt hier een positieve sfeer." Haar vriend werkt in Rotterdam en pendelt heen en weer. Ze vindt de mensen erg aardig en voelt zich nu al een echte Gapingse. Accepteren C. Rootlieb heeft de enige win kel in het dorp, breiwinkel Splendid. „Wonen in een dorp is in", stelt ze. „En hier accep teren ze je zoals je bent. Na tuurlijk, er wordt weieens ge roddeld, dat is overal, maar hier gebeurt het in de goede zin van het woord. Als er iemand van het dorp in het ziekenhuis ligt, komt het halve dorp op be zoek." Hoefsmid B. Maljaars ver moedt ook dat de mensen zelf foto Lex de Meester het dorp leuk maken. „Het zijn mensen die kiezen voor rust en vrijheid. De bevolking is er al lang en de nieuwe mensen pas sen zich aan." Vroeger was Gapinge niet zo populair, werd het zelfs spot tend 'Gaepegat' genoemd. „Mensen van buitenaf vonden Gapinge het minste dorp van Walcheren", legt hij uit. Toen werd er ook nog ouderwets nieuwjaar gevierd. „De brand weer en de politie stonden op oudejaarsavond paraat, want de mensen maakten altijd een groot kampvuur. Die gewoonte is nu verplaatst naar andere dorpen." Feestvieren zijn ze nog niet verleerd. ,,Als het hier feest is, doet iedereen mee", zegt Maljaars. Of hij Gapinge kan aanbeve len? „Liever niet", lacht hij. „Laten we het houden zoals het nu is." KATS - Hollandse Staalbouw Maatschappij uit Schiedam gaat de tweede brug over de Zandkreeksluis bij Kats bou wen. Rijkswaterstaat Zeeland heeft het bedrijf deze week de op dracht verstrekt. De brug gaat (Advertentie) 7-9.95 Alléén morgen Uitsluitend geldig in ons filiaal TERNEUZEN: Noordstroat 18

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 13