Gapingers voelen zich gezondst PZC Mijlpaal in ontwikkeling Mortiere roenLinks en VVD niet te verzoenen in onflict over kermis zeeland 17 ,GD brengt welbevinden Walcherenaren in kaart lof Domburg mag van RvS zomerwoningen bouwen Zonnig begin De Ruyterfeesten Rugzak met kostbare inhoud weg Dienstregeling bussen gewijzigd Auto gestolen op Bellamypark Storing brug Bergsediepsluis Politie houdt autodief aan Reeks inbraken in Ossendrecht Oudere jeugd Westkapelle wil eigen ontmoetingsplek Sterretjes zien in Knokke vrijdag 25 augustus 2000 iaa wNadia Berkelder at- S5 MIDDELBURG - Van alle be iers van Walcheren, voelen se van Gapinge zich het ge ar, Jnrfst. Bewoners van het mid- ;e- jengebied in Vlissingen hebben Ie meeste gezondheidsklach- jn. In Vrouwenpolder wonen k meest geestelijk gezonde gfusen van Walcheren. Dat ^jjkt uit een gezondheidson- fazoek dat de GGD Zeeland in «dracht van de drie Walcherse «meenten uitvoerde. jneduizend inwoners van Mid- üburg, Veere en Vlissingen j^gen in januari een vragen lijst over gezondheid, veilig st!, hun woonomgeving en afwijzen. Bijna driekwart van i gèselecteerden stuurde het Üher ingevuld terug. Het êderzoek is gehouden, omdat «neenten sinds 1995 verplicht bin een gezondheidsnota te ma ss De drie gemeenten hebben gt onderzoek samen uitge lid omdat een groot aantal stellingen het hele eiland be- iienen. De resultaten van de enquête :in ten opzichte van tien jaar sleden iets slechter. Mensen ebben iets meer lichamelijke achten, maar ook de geestelij- jegezondheid is wat achteruit ggaan. Opmerkelijk is dat ze- rentien procent van de mannen ingeeft nergens terecht te kun- a voor een vertrouwelijk ge- rjiek. Ruim zestig procent van de ondervraagden gaat daar voor naar de huisarts, tien pro cent raadpleegt de dominee, de predikant of de pastoor. Driekwart van de ondervraag den vindt de eigen gezondheid goed. In Gapinge is dat het sterkst. Inwoners van de ge meente Veere voelen zich gezon der dan Middelburgers en Vlis- singers. Ouderen en personen met een lagere sociaal-econo mische status voelen zich onge zonder. Zij maken zich ook va ker zorgen over hun gezondheid dan anderen. Bewoners van het Vlissingse Middengebied en Nieuw- en Sint Joosland heb ben de meeste lichamelijke klachten. In Nieuw Middelburg hebben de bewoners de meeste psychische klachten. Bijna iedereen is tevreden over de tandarts en de fysiothera peut. Thuiszorg en de huisarts scoren minder goed, ongeveer een kwart is daar niet tevreden over. Specialisten in het zieken huis scoren het slechtst. Veertig procent van de Walchenaren heeft wisselende of slechte erva ringen met specialisten. Woonomgeving Gapinge scoort het hoogst als het gaat om woongenot. Het dorp haalt een ruime negenen- half op een schaal van elf. Bin nenstadbewoners in Vlissingen zijn het minst gelukkig met hun directe omgeving. De buurt scoort een vierenhalf. Over het algemeen zijn bewoners van de DENHAAG - De Raad van Sta- itisniet ingegaan op een protest iigen de bouw van zomerwo- agen op Hof Domburg. Tegen iet bestemmingsplan was be- roep ingesteld door onroerend- oedmaatschappij BV Am- achtsheerlijkheid Dreischor tn door J. de Visser, eigenaar rangrond die aan Hof Domburg grenst. Dreischor en De Visser hadden opdiegrond ook vijftig vakan tiewoningen willen bouwen, naar ze kregen daarvoor geen [«stemming. Omdat Hof Dom- rjg wel mocht bouwen, was er doorEdith Ramakers VLISSINGEN - De Vlissingse fracties van de VVD en Groen links worden het nooit eens met fikaar in de kwestie rond de en treegelden voor de kermisat tracties. Dat bleek in de com- aissievergadering financiën, 'aarin wethouder C. de Keijzer kieconclusie trok. Hij deed dat a een heftige discussie tussen I Lust (VVD) en P. van Zalen (GroenLinks). Beide hoofdrol spelers waren het roerend met ^conclusie van de commissie- Dorzitter eens. 3e raadsleden Van Zalen en A Soplantila van GroenLinks 'ebben zich de woede van de 'AD op de hals gehaald. Medio :Ji verscheen een artikel in de ?ZC waarin GroenLinks zijn «fteunng uitsprak over de feestavond aan de vooravond inde kermis. Het college van B 0 W van Vlissingen had daar- for raadsleden, exploitanten «andere betrokkenen uitgeno- REDACTIE midden-zeeland Voorstad 22 Postbus 31 «460 AA goes Tel (0113)273000 Fax:(0113)273030 email: redgoes@pzc.nl te Goes: R Bosboom t Huibers AM. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: AA. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R-H, Hoving El. Ramakers J M.J, van der Schot K.L. de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: 10118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet bttp://www. pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl gemeente Veere tevredener dan Middelburgers en Vlissingers, hoewel een kwart zegt overlast te ondervinden van toerisme. Opvallend is dat Paauwenburg goed uit de bus komt. De buurt eindigt na Gapinge en Bigge- kerke op de derde plaats. Volgens de GGD kan een gevoel van onveiligheid leiden tot ge zondheidsproblemen. Op Wal cheren zijn grote verschillen in veiligheidsbeleving. De onder vraagden in Veere voelen zich het meest veilig. Vijftig procent van de mensen zegt zich heel veilig te voelen. In Vlissingen ligt dat percentage aanzienlijk lager, op 37 procent. Middel burg zit er met 42 procent tussenin. Eén op de tien onder vraagden geeft aan de afgelo pen jaren in aanraking te zijn geweest met huiselijk geweld. In de helft van de gevallen is daarvan geen melding gemaakt Tijdens een conferentie die aan staande maandag met zeventig vertegenwoordigers uit de ge zondheidszorg wordt gehou den, worden de belangrijkste zaken uit het rapport bespro ken. De drie gemeenteraden krijgen vervolgens een lijst met actiepunten, zodat de gemeen ten volgend jaar hun beleid op de resultaten kunnen afstem men. Het onderzoek wordt elke vier jaar herhaald. volgens Dreischor en De Visser sprake van rechtsongelijkheid. Ze gingen in beroep bij de Raad van State, die echter tot de con clusie is gekomen dat het pro test ongegrond is. Bij Hof Domburg ging het om vervanging van oude zomerwo ningen, terwijl het op het aan grenzende perceel om een nieuw complex zou gaan. Dat laatste is in strijd met het beleid van de gemeente Veere en het provin ciebestuur. Volgens dat beleid is er in het gebied geen plaats voor nieuwe vakantiecomplexen, De Raad van State stelt dat dit be leid niet onredelijk is. door Kim Toering VLISSINGEN - Kraampjes met allerlei koopwaar, muziek, en gezelligheid. De De Ruyterfeesten in het centrum van Vlissin gen zijn weer begonnen. Donderdagoch tend om 10.00 uur was de opening. De zon zorgde voor een leuke start van de De Ruyterfeesten. Donderdagmiddag was het al druk in de Walstraat, waar de winkeliers in kraampjes hun artikelen voor lage prijzen aanbieden. Het zuidelij ke deel van de Walstraat is ingericht voor de jongeren. Halverwege de straat komen de housebeats bezoekers tegemoet. Op een indrukwekkende stellage laten dj's hun kunsten zien. Op de Zeilmarkt staat voor de kleintjes een springkussen en een skatebaan. De Oude Markt is het podium voor bands. De feesten duren nog tot en met zaterdag. foto Ruben Oreel digd in het café van het Arse naal. De kosten zijn betaald door de gemeente en komen uit de pot van de kermis. Groen Links vond dat dat geld beter besteed kon worden aan het ver lagen van de entreegelden voor attracties, zodat de kermis voor een groter publiek toegankelij ker werd. Lust zei in de vergadering zich er erg aan te hebben gestoord dat GroenLinks niet eerst de moeite had genomen de feiten te achterhalen, zoals de daadwer kelijke kosten van de feest avond en de besteding van de winst (circa 300.000 gulden) uit de verhuur van staanplaatsen. ,,Nu hing GroenLinks het direct aan de grote klok, terwijl ze had kunnen weten dat de feestavond 5.400 gulden heeft gekost. Zou je dat bedrag doorberekenen over de entreegelden dan bete kent dat 1,2 cent per kaartje. Die winst van de gemeente op de kermis gaat bovendien naar al gemene voorzieningen, waar de gemeenschap van profiteert." Entreekosten Van Zalen wilde de discussie toespitsten op mogelijkheden om de toegang voor iedereen een beetje goedkoper te maken. Bij voorbeeld door de exploitant minder lasten te laten betalen. De commissie wilde daar niet aan. Zij stelde wel de mogelijk heid te onderzoeken om de 1500 vnjkaartjes en de 20.000 reduc tiebonnen gerichter te verstrek ken. „Dus door een gedeelte uit te delen aan die personen die weinig armslag hebben", stelde Lust voor. Van Zalen merkte nog op dat de kosten van de feestavond na derhand wel meevielen. „Maar niemand wist vooraf hoe duur het zou worden. Het had dus evengoed het dubbele kunnen zijn." Het had Van Zalen bovendien verbaasd dat Lust zo op zijn te nen was getrapt. In een open brief schreef Lust eerder dat GroenLinks aan stemmingma kerij en volksverlakkerij doet. ,,U zou eigenlijk uw excuses hiervoor moeten aanbieden", vond Van Zalen. Die opmerking schoot Lust in het verkeerde keelsgat. „Ik u mijn excuses aanbieden? U be vuilt uw eigen nest, terwijl we bescheiden met geld omgaan. Die avond hebben we ook nog eens gebruikt om allerlei zake lijke dingen met de exploitan ten af te wikkelen." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Wethouder P.M. Bruinooge heeft donder dag de eerste paal geslagen voor de nieuwe vestiging van Care Schadeservice. Het repa ratiebedrijf is de eerste onder neming die zich op het nieuwe bedrijventerrein De Mortiere vestigt. Care Schadeservice is nu nog gehuisvest aan de Kle- verskerkseweg in Middelburg. Met de eerste paal is de ont wikkeling van De Mortiere echt begonnen. De afgelopen maanden is het bedrijventer rein bouwrijp gemaakt. Be halve bedrijven komen er in De Mortiere woningen. Het ge bied is ruim 200 hectare groot, ongeveer 120 hectare is be doeld voor woningen, kanto ren en bedrijven. De gemeente heeft voor een ruime en groene opzet geko zen. In de plannen wordt bij voorbeeld ook gesproken over een golfbaan. Het is gebied, ten zuiden van Middelburg, ligt pal naast de rijksweg A58. „De Mortiere is niet alleen de entree, maar ook het visite kaartje van Middelburg", al dus Bruinooge. Middelburg is jaren bezig ge weest het gebied, dat ligt inge klemd tussen Torenweg, Schroeweg, Nieuwlandseweg en de rijksweg 58. Pogingen om het te ontwikkelen tot 'Hoogwaard' voor hoogwaar dige, technologische bedrijven strandden. Strenge eisen Een aantal jaren geleden deed het gemeentebestuur een nieu we poging De Mortiere te ont wikkelen. Bruinooge: „Twee ënhalf jaar geleden hadden we nog geen centimeter grond in bezit en nu al is de eerste paal geslagen." De gemeente stelt strenge ei sen aan bedrijven die zich wil len vestigen op het nieuwe be drijventerrein. De gebouwen moeten een architectonische uitstraling krijgen. „We moe ten ervoor zorgen dat 't alle maal villa's worden. De Mor- Wethouder Bruinooge (1) proost met regiomanager Koot van Care Schadeservice op een goede toekomst op het nieuwe Middelburgse bedrijventerrein. foto Lex de Meester tiere is wel de entree van de stad." Care Schadeservice heeft, be toogde regiomanager W. Koot. bewust gekozen voor De Mor tiere. Ret bedrijf heeft een stuk grond gekocht op een zichtlocatie bij de Schroeweg. De contacten voor herhuisves ting dateerden van 1998. Het bedrijf keek onder meer de Voltaweg en bij Hercules. Uit eindelijk koos Care Schade service tóch voor De Mortiere. „De strategische ligging van De Mortiere is voor ons uitein delijke doorslaggevend ge weest", aldus Koot. „Die lig ging past beter in ons plan om in dit soort bedrijvenparken te zitten." MIDDELBURG - Onbekenden hebben donderdag tussen twaalf en één uur op de Markt in Middelburg een rugzak uit een kinderwagen gestolen In de rugzak zaten een videocame ra, een fototoestel en persoonlijke papieren. De waarde van de gestolen spullen bedraagt enkele duizenden guldens. Uit een winkel in de Lange Delft is donderdag om kwart over één de portemonnee van een 57-jarige vrouw uit Schiedam gerold. Het geld zat in het voorvak van een tas, waarvan de rits ongemerkt geopend was. In de portemonnee zat een onbe kend bedrag en persoonlijke papieren. MIDDELBURG - Busonderneming Connexxion brengt met ingang van maandag 28 augustus enkele veranderingen aan in de dienstregeling. Van maandag tot en met vrijdag vertrekt om 7.09 uur een extra rit op lijn 25 vanaf het station in Goes naar 's-Heerenhoek. Op dezelfde dagen rijdt om 6.53 uur een bus op lijn 104 vanaf het Hof van Tange in Middelburg naar de halte Kamperland Tunnel N57 Hier is om 7 11 uur een aan sluiting op een extra rit van lijn 31 naar Goes. VLISSINGEN - Op het Bellamypark in Vlissingen is woens dagavond een auto gestolen. In de auto, een witte Renault Ne vada met het kenteken HR-SJ-81, zat een drumstel ter waar de van ruim tienduizend gulden. THOLEN - Door een storing heeft de brug van de Bergse diepsluis bij Tholen donderdagmorgen na zeven uur 's och tends een half uur opengestaan. Door een elektrisch manke ment wilde de brug wilde niet meer naar beneden. Hierdoor ontstond op de op de Oesterdam in beide richtingen een file. Het leed duurde echter niet lang. Een reparateur had de tech nische storing binnen 25 minuten verholpen en volgens een sluiswachter van de Bergsediepsluis loste de file zich kort daarna snel op. De sluiswachter zegt dat een dergelijke sto ring zo'n twee tot drie keer per jaar voorkomt. „Het is vooral in de ochtendspits vervelend voor het verkeer maar dit soort kleine technische mankementen zijn vaak niet te voorzien." GOES - De politie heeft in de nacht van woensdag op donder dag in de Beukenstraat in Goes een 20-jarige inwoner van Breda aangehouden. De man reed samen met een kornuit in een gestolen auto door de stad. Bij het verhoor bekende de Bredanaar dat hij eerder die nacht een inbraak had gepleegd in een winkel aan de Kolveniershof in Goes. Hij is in verzeke ring gesteld. De politie kon de man aanhouden na een korte achtervolging. De andere verdachte, die de wagen bestuurde, is nog voortvluchtig. Zijn identiteit is echter bij de politie be kend. De auto is eigendom van een 34-jarige inwoonster van Uden en was eerder deze week gestolen OSSENDRECHT - In Ossendrecht is in de nacht van dinsdag 22 op woensdag 23 augustus in zeven woningen ingebroken. Uit de woningen werden sieraden en geld weggenomen. De zelfde nacht werd in twee woningen in Hoogerheide en in een woning in Huijbergen ingebroken. Bij deze inbraken was het de daders eveneens om sieraden en geld te doen. Tijdens de in braak in Huijbergen werd tevens een personenauto gestolen. Het betrof een blauwe Opel Astra met kenteken XT-HF-78. Eventuele getuigen worden verzocht contact op te nemen met de politie in Woensdrecht. door Manon Kotvis KNOKKE-HEIST - Vanavond is de slotact van het internatio naal vuurwerkfestival in Knok- ke. De boulevard van Knokke- Heist was een week lang het het podium van het jaarlijks terug kerende internationaal vuur werkfestival. De vuurwerkmakers komen dit jaar uit Spanje, Italië, Enge land, Duitsland en Nederland en voeren om beurten een spec taculaire show op met als decor de hemel boven het strand. Doel is om de kijker in te nemen voor het optredende land. Kijkers kunnen namelijk op het strand een formulier invullen om hun landskeuze te melden. Hier naast is er een beroepsjury die de deelnemers beoordeelt op de compositie van de voorstelling. door Kim Toering WESTKAPELLE - Westkapelle is een goed speeldorp voor jonge kinderen. De oudere jeugd mist echter een eigen ontmoetings plek. Dat blijkt uit een onder zoek van Jootje Vaas van het ge lijknamig ontwerpbureau uit Wilhelminadorp. Jootje Vaas werd door de ge meente ingeschakeld om de si tuatie in het dorp te bekijken. Ze maakte een ontwerptekening, De Speelkaart, door met kinde ren en jongeren te praten. Deze Speelkaart moet de basis vor men voor toekomstig beleid. De inwoners van Westkapelle werkten volgens de ontwerpster goed mee. „Kinderen lieten mij hun speelplaatsen zien", zegt zij. „Ze zijn heel trots op hun dorp." Ook sprak ze met de wijkagent, de leider van de jon- gerensoos en de directeur van de openbare basisschool. De jongeren in Westkapelle zijn ontevreden. Hun crossveldje is gesloten omdat buurtbewoners geluidsoverlast hadden. De jeugd heeft nu geen ontmoe tingsplek meer Vaas: „De jon geren vertelden me dat ze een ander verzamelpunt willen." Tijdens het onderzoek naar de openbare speelruimte in het dorp kwamen onveilige situa ties aan het licht. Zo is de vijver aan de Jan van Campertstraat gevaarlijk voor jonge kinderen. Het wateroppervlak is vanaf de straat onzichtbaar en de vijver is niet afgeschermd. Korstanje hoopt dat verande ringen zo snel mogelijk doorge voerd kunnen worden.In over leg met de Westkappelaars zou de vijver aan de Jan van Cam- pertstraat met een hek kunnen worden afgeschermd. Een an dere mogel ij kheid is het dempen van de waterpartij. Op die plaats kan in dat geval een speeltoestel komen. Voor de oudere jeugd zoekt de gemeente een nieuwe locatie Korstanje. „Het is niet mogelijk om een nieuw crossterrein te openen, vanwege de zeer grote geluidsoverlast. We gaan op zoek naar een plaats waar ze el kaar kunnen ontmoeten. Dit ge beurt in overleg met de jongeren en de jeugdwerker." Vaas is po sitief over de speelmogelijkhe- den die Westkapelle biedt voor jonge kinderen. „Het is een droomdorpje voor kinderen", zegt ze. „De kinderen kunnen goed en veilig spelen in hun woonomgeving." De ontwerp tekening van de Speelkaart ligt ter inzage op de afdeling welzijn van de gemeente Veere. (Advertentie) Room by Wellis^ Design Award De hoofdprijs is de BBL Trophy. De winnaar van vorig jaar, Duitsland, leidt het festival uit op de slotshow die vanavond wordt gegeven. Het vuurwerk- spektakel begint rond tien uur cn duurt ongeveer een half uur. Ook wordt vanavond de win naar van dit jaar bekend ge maakt De sky-line van Vlissingen verenigt moderne functionaliteit, historische bezienswaardigheid en alles daar tussenin. Daarom hebben we deze Zwitserse designkost voor dat unieke waterfront gezet Hij vertegenwoordigt in zijn soberheid een pure schoonheid, die in elke ruimte - nieuw of juist niet - harmonie schept Hij is zo flexibel, dat hij overal past. Hij heeft niet eens een muur nodig om tegen te leunen Eigenli|k is hij een bekroond kunstwerk met een zee aan bergruimte. Kees den Herder Interieurstyling Walcheren IXN1 -XI Noordweg 1 25, Serooikorke, 01I8-593030

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 17