Zeeaas-kwekerij breidt fors uit Galerie Zorkow opent deur PZC Anchor wil meer dan hardcore-brij Fitness-instructrice voorspelt nieuwe rage Portretten te zien in tien Zeeuwse verzorgingshuizen zeeland donderdag 24 augustus 2000 1Q Topsy Baits bouwt 24 nieuwe bassins in Wilhelminapolder Bijen centraal in Intratuin ondernemend zeeland Toffe Tijd biedt weekendhap tot na middernacht SLOT DE ZEEUWSE BELOFTE kunst cultuur door Claudia Sondervan WILHELMINADORP - Kwe kerij van zeeaas Topsy Baits in Wilhelminadorp heeft 24 nieu we bassins in aanleg naast de bestaande 74 kweekbassins voor zagers. Het bedrijf pacht zes extra hectaren grond bij het bedrijfsoppervlak van tien hectaren van de Koninklijke Maatschap Wilhelminapolder. Het eerste deel van de uitbrei ding moet in september in be drijf komen op ongeveer de helft van die nieuwe grond, zegt directeur Bert Meijering. De resterende drie hectaren worden 'naar behoefte' aange wend, zegt Meijering. Hij ver wacht dat zo'n moment vol- KOUDEKERKE - Intratuin in Koudekerke houdt 7, 8 en 9 september samen met de Ver eniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland (VBBN) een bijendemonstra tie. De imkers willen samen met Intratuin laten zien hoe de be planting rondom het huis ver beterd kan worden voor een bijenvriendelijke tuin. Het gaat dan om specifieke dracht- planten, waaruit de bij zijn voedsel haalt. Tijdens de de monstratie is een demonstra- tiekast met een bijenvolk te zien. De imker legt hierbij uit hoe de koningin te ontdekken is, wat bijentaai is en wat het verschil is tussen een dar en een werkbij. Tenslotte wordt gede monstreerd hoe honing uit een honingraat wordt gehaald. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. gend jaar of het jaar daarop kan komen. De eerste fase brengt een extra productie op van 24 ton zagers per jaar. Het bedrijf, dat zes medewerkers telt, zal behoefte krijgen aan een aantal nieuwe mensen, maar hoeveel kan Meijering niet op voorhand zeggen. ,,We werken nu met hetzelfde aantal mensen als toen we in de Wilhelminapol der begonnen met veertien bas sins. Het hangt er vanaf hoe veel werk er geautomatiseerd kan worden." Topsy Baits vestigde zich in 1990 in de Wilhelminapolder door deelnamè in de grootste groothandel in zeeaas in Euro pa, het Franse Normandie Ap- pats. Meijering en de twee broers die het Franse bedrijf leiden, hebben ieder een derde aandeel in Topsy Baits. „Aan vankelijk was het doel via hen het zeeaas te vermarkten in het Middellandse-Zeegebied, maar dat heeft niet zo ge werkt", stelt Meijering, „hoe wel we direct afzetten in Grie kenland en daar goede zaken doen. Nu is het Middellandse- Zeegebied een markt die piekt in het seizoen en dat is voor een kwekerij lastig te bedienen. In door Jasper van der Bliek GOES - Wie fit wil blijven, moet aan de Pilatus. Niks geen Tae Bo, dat is alweer uit de tijd. De nieuwe rage - men zegt dat Madonna er al heel bedreven in is - komt oor spronkelijk uit de balletwe reld en was op de jaarlijkse Fitness Convention in de Verenigde Staten hét para depaardje. Ook Ans Den- klaar uit Goes is onder de in druk. „Ik kan er zelf nog geen les in geven, maar dat komt nog wel." Denklaar (45) is freelance ae robics- en fitnessinstructrice en bezocht dit jaar voor de tweede maal achtereen de bijeenkomst, begin augustus in Anaheim, een voorstad van Los Angeles. Voorop stonden hedendaagse fit ness-boegbeelden als Jav Blahniken Petra Kolber. „Bij elkaar waren er zo'n vierdui zend deelnemers, van wie de helft Amerikaans. Vijf dagen lang waren er workshops, le zingen, beurzen, kortom mo gelijkheden om met nieuwe dingen kennis te maken. Ik heb er ontzettend veel van geleerd." Rages Amerika is het mekka van de fitness. Alle rages komen er vandaan. „Dat Pilatus gaat ook in Nederland doorbre ken", meent Ans Denklaar, „daar ben ik zeker van. Het is vooral spierverstevigend stretchen, erg rustgevend. Inderdaad komt al het nieu we uit Amerika, daar kun je niet omheen. Ik heb daar ook sportscholen bezocht. Zo groot en efficiënt, daar kun nen wij nog iets van leren." Denklaar heeft zich dit jaar vooral verrijkt met informa tie. BBB-research om precies te zijn. „Buik, billen, benen noem ik dat. Ieder jaar ver anderen de theorieën over de juiste houding bij oefenin gen. Het is belangrijk om daarvan op de hoogte te blij- I ven." Laatbloeier Sinds tien jaar -,,Ik ben een laatbloeier"- werkt Den- klaar in de bewegingsbran- che. Tegenwoordig als free lance instructrice „Ik heb het er druk mee. In heel zuid- west Nederland geef ik les op sportscholen. Niet alleen als invaller, maar ik geef ook bij scholing voor instructeurs. Daarnaast doe ik sportma- nagement, zoals het herin- richten van een sportschool. Ik heb vier mensen in dienst en ben op zoek naar een vijf de. Het gaat hard." Uit Nederland was volgens Denklaar alleen de crème de la crème aanwezig in Cali- fornië, een select groepje van 25 afgevaardigden „Ik wil niet zeggen dat ik bij de abso lute Nederlandse top -hoor, maar, zonder arrogantie, ben ik wel één van de beteren De Goese fitnessinstructrice Ans Denklaar spijkerde haar kennis bij op de Fitness Con vention in Amerika. foto Willem Mieras Noord-Europa is de markt veel constanter. Belangwekkender voor Topsy Baits acht Meijering het we reldwijde netwerk van contac ten dat het Franse bedrijf, dat 150 ton zeeaas per jaar omzet, voor de Bevelandse productie kan aanwenden. „Zij hebben voor ons veel markten ge opend." Het Bevelandse be drijf bedient nu afnemers we reldwijd, maar vindt de hoofd markt nog steeds in Noord-Eu ropa. Voor Groot-Brittannië is recent een vestiging in Wales opgezet, die sinds deze zomer produceert voor de eigen thuis markt. Deze kwekerij haalt jong 'pootgoed' uit Wilhelmi napolder en zet dat, opge kweekt tot grote zagers, af. HULST - Taverne De Toffe Tijd in het centrum van Hulst is donderdagavond officieel ge opend. Eigenaar S. Zwarekant denkt dat zijn zaak op de hoek van de Houtmarkt en de Lange Nieuwstraat een verrijking is van het horeca-aanbod in Hulst. „De Toffe Tijd is een combina tie van een restaurant en een café. Het is beslist geen eetcafé. In Hulst zijn er geen zaken op deze basis. In het weekend kunnen mensen hier tot één uur 's nachts eten. Alle andere da gen van de week kunnen ze hier tot tien uur 's avonds terecht." Zwarekant heeft over de naam voor zijn nieuwe zaak lang na gedacht. „De naam moest snel in de mond liggen en hij moest uniek zijn." Bovendien moest de naam gericht zijn op de Bel gen, omdat die overdag de be langrijkste doelgroep vormen. Zwarekant denkt met zijn zaak op een unieke locatie te zitten: tegenover de bioscoop en vlak bij de markt. De uitbater mikt op een breed publiek. Daar stemt hij de mu ziek op af. Hij heeft gekozen voor rustige muziek, zodat mensen in de zaak met elkaar een gesprek kunnen voeren. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De PZC-serie 100 Zeeuwse Portretten is afge lopen, maar voor het publiek moet het project waaraan de ar tikelenreeks zijn naam heeft ontleend nog beginnen. Vanaf zaterdag 28 oktober zijn de 77 portretten die tien Zeeuwse kunstenaars van de geïnter viewden maakten en de 23 zelf portretten te zien in tien Zeeuw se verzorgingshuizen. Tegelijk verschijnt een catalogus waarin de PZC-verhalen zijn opgeno men. Een aantal teksten uit de catalo gus zal afwijken van die in de krant, kondigt coördinator Gemma van der Hoogte van Scoop aan. Zij kreeg vorig jaar het idee honderd Zeeuwen in de leeftijd van nul tot 99 jaar te la ten portretteren, zodat een beeld zou ontstaan van de twin- tigste-eeuwse mens in Zeeland. Van begin af aan was de bedoe ling dat werk te laten zien in de tien Zeeuwse verzorgingshui zen, zodat die vaker en vooral ook door een nieuw publiek worden bezocht. Bij een project van een dergelij ke omvang gaan altijd dingen mis. Zo overleden bijvoorbeeld twee modellen van de portret- tenserie voordat kunstenaars de gelegenheid kregen hen te por tretteren. Hun interview had al wel in de PZC gestaan. Vandaar dat de catalogus op enkele pun ten anders is dan de serie in de krant. Van der Hoogte heeft op de krantenartikelen leuke reacties ontvangen. „Mensen waren over het algemeen ingenomen met de verhalen en vinden het leuk dat ze door anderen erop worden aangesproken. Ook de contacten met de kunstenaars zijn goed verlopen. Iedereen is natuurlijk benieuwd wat die er van gemaakt hebben, maar ze zullen nog even moeten wach ten op de presentatie in okto ber." De jongeren van vier tot en met drieëntwintig jaar hebben zich zelf geportretteerd, evenals drie amateurkunstenaars van het Arduin-atelier De Glazen Pui in Vlissingen. De overige 77 Zeeu wen zijn op verschillende ma nieren door kunstenaars uit Zeeland in beeld gebracht. Eind volgende week moeten die hun werk hebben ingeleverd. „Ik krijg het net klaar", zegt Wim Bakker uit Wilhelmina- dorp. „Ik ben er nog hard aan bezig." Hij kijkt met voldoening terug op het afgelopen halfjaar waarin hij acht portretten h«;- geschilderd. „Het is iets wat ik in mijn dagelijkse werk niet do» Ik vond het een uitdaging oc herkenbaarheid samen te voe gen met mijn eigen visie Dat was voor mij het belangrijkste Ik heb van tevoren met de men sen gesprekken gevoerd en een foto van ze gemaakt. Uit die simpele foto bleek ik heel veelte kunnen halen." Bakker heeft zijn modellen rea listisch en dus herkenbaar uit gebeeld, maar heeft tegelijker tijd geprobeerd 'achter hun huid te komen' om ze als het wa- 100 zeeuwse portretten re 'van binnenuit' te portrette ren. „Het zijn zieleportretteno! zo." De aanpak van Jean Bei- ning uit Biezelinge was vol strekt anders. Hij werkt veel met video en heeft daarom ook gefilmde portretten gemaakt Ook hij geeft aan dat de op dracht hem ertoe heeft aangezet andere dingen te doen dan hij gewoon was. „Tot nu toe maakte ik filmpjes van één minuut. En kele van de portretten duren wei een half uur. In plaats van dicht bij mezelf te blijven,moest ïkme nu verdiepen in het leven van een ander persoon. Ik heb niet complete levensverhalen ge maakt, maar ik hoop wel dat mensen na het zien van zo'n vi deo het idee krijgen dat ze ie mand hebben leren kennen." Zowel Bakker als Beining be treurt het dat de 100 Zeeuwse Portretten de eerste j aren in tien verschillende verzorgingshui zen hangen (of staan) en niet bij elkaar. „Dat was nu juist de op zet van het hele project", rea geert Van der Hoogte. „Overeen jaar of twee wil ik alles bij el kaar laten zien op een locatiedie daar geschikt voor is. Dat wordt mijn volgende project." Zaterdag 26 augustus wordt in het Arsenaaltheater in Vlissin gen (vanaf 20 uur) de finale ge houden van het popconcours De Zeeuwse Belofte. In een verhalenserie stelt de PZC de ze week de vijf finalisten voor. Vandaag in de derde aflevering de Walcherse groep Anchor. Anchor, vlnr Marco van Bo ven, Coen Hamelink en Bram van Houte. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ernst Jan Rozendaal OOST-SOUBURG - Een nieu we band, een nieuwe naam. Tot begin dit jaar was het trio Anchor een kwartet dat luis terde naar de naam Wolfshead. Onder die naam werd de Zeeuwse Popprijs 1999 in ont vangst genomen in de catego rie Jong en Wild. Hoewel de oude nummers nog worden ge speeld en Wolfshead enige naamsbekendheid begon te krijgen, is toch gekozen voor de aanduiding Anchor. „We zijn nieuwe dingen gaan doen", vertelt bassist/zanger Bram van Houte. „Meer zang, meer melodie, meer akkoor den. Bij een nieuw geluid hoort een nieuwe naam." De muziek van Wolfshead zat in de hoek van de zogenaamde hardcore. „Lekkere herrie", verduidelijkt gitarist/zanger Coen Hamelink. „Nu spelen we nog steeds moddervet", vult Van Houte aan. „De oude nummers gaan hartstikke goed. Maar de zang is beter ge worden en in do muziek zit meer afwisseling." Waarmee het verschil is aangegeven tus sen wijlen Wolfshead en het springlevende Anchor. De groep wordt gecompleteerd door drummer Marco van Bo ven. De koerswijziging heeft niet zozeer te maken met de toege nomen ervaring als muzikant, alswel met het afleggen van een keurslijf. Dehardcore-stijl legde te veel beperkingen op. „De standaard hardcore is een brij met veel geschreeuw", legt Hamelink uit. „Daarmee houdt het op. Het gaat daarin vaak niet in de eerste plaats om de muziek, maar om de boodschap die wordt uitge dragen. Wij willen muziek ma ken die tekstueel goed is en muzikaal interessant. Ook na vijf nummers moet het publiek geboeid blijven." De muzikanten van Anchor gebruiken nog steeds graag hun versterkers, aldus Van Houte, maar ze verstoppen zich niet meer achter hun gita ren en drumstel. „We hebben nu ook een nummer met alleen gitaar en zang. Dat shockeert het publiek bijna. We spelen met meerdere stijlen. Dat is ook echt iets van deze tijd. In de nieuwe aanpak kunnen de drie hun ei beter kwijt. Het lukte ze toch al niet covers te spelen, omdat ze het nooit eens konden worden over de num mers waarmee iemand kwam aandragen. Nu mixen ze hun verschillende interesses ge woon in de eigen muziek. Trendy Dat maakt het niet makkelijk die muziek te omschrijven. Zelf voelen ze wel iets voor emocore, op het ogenblik een trendy term in de under ground, zegt Hamelink, maar wel toepasselijk. „Wij combi neren emotie met intensiteit. Dat kan in behoorlijk harde muziek, maar dat kan ook met een akoestische gitaar. Wij zoeken steeds naar de essentie. Onze nummers zijn kort en bondig, de teksten ook. Alles is compact, samengeperst tot een klem pakketje waar een ervaring inzit." Ervaringen uit het dagelijks leven, hele simpele dingen, be palen de teksten van Anchor. Van Houte is daarvan de au teur. „Het gaat om emoties tussen mensen onderling, stemmingen, of gevoelens ten opzichte van anderen. Het zijn geen politieke teksten, we zijn niet kwaad op de wereld. Ik probeer de teksten polyinter pretabel te maken. Verschil lende mensen kunnen er ver schillende dingen in vinden. Meestal zijn het geen verhalen met een begin en een einde, maar meer flarden. Een uit snede uit een gesprek of een er varing. We pakken iets effe heel hard beet en laten het dan weerlos." Gezien hun uitverkiezing bij de Zeeuwse Popprijzen en het feit dat vorig jaar in een sterke voorronde de finale net werd gemist, zou het de drie van An chor zijn tegengevallen wan neer ze de finale van de Zeeuwse Belofte dit keer niet hadden gehaald. „We weten dat we meekimnen met de bes te amateurbands van Zee land", stelt Van Houte. „Aan de andere kant zijn we vereerd dat we uit zoveel aanmeldin gen zijn geselecteerd en in het Arsenaaltheater mogen spe len." Daar moet geknald wor den, beseft Anchor. „Je hebt maar twintig minuten", ver klaart Hamelink „Dat bete kent dat je het publiek vanaf de eerste seconde moet over donderen. Je hebt niet de tijd om langzaam op te warmen." Het e-mail-adres van Anchor is; mcboven@studen ten.n et Kunstenaarscollectief vestigt zich in centrum Oostburg foto Peter Nicolai door Trees van Herpen OOSTBURG - Passanten waren inmiddels al lang gewend aan de witgekalkte ramen van een leegstaand winkelpand op de hoek van de Nieuwstraat en de Oprit. Sinds kort trekken grote kleurvlakken onmiddellijk de aandacht. Er is eindelijk een ga lerie gevestigd in het centrum van Oostburg. De in Cadzand woonachtige schilder Elsa Zor kow nam met enkele collega's het initiatief voor deze aan winst in het straatbeeld. Uitnodigend staat de deur van Galei'ie Zorkow wagenwijd open. Nieuwsgierigen worden vriendelijk gemaand toch vooral binnen te komen en vrij blijvend een kijkje te nemen. Afgelopen maandagavond ver richtte burgemeester G. Noor dewier de officiële opening van de tentoonstelling met werk van Elsa Zorkow. Vera Dedeur- waerdere, René de Wolf en Co van Driel. Hij sprak bij die gele genheid de hoop uit dat de gale rie een voorspoedig bestaan zou leiden, iets waaraan de gemeen te van harte zijn medewerking wil verlenen. Elsa Zorkow, afkomstig uit Duitsland, verhuisde twaalf jaar geleden, na een jarenlang verblijf in België, naar Cad zand. Haar grote, kleurrijke doeken zijn al op vele exposities in de regio en de omringende landen, maar ook in Japan, de Verenigde Staten en Turkije, te zien geweest. Op de canvassen van Zorkow wedijveren de beel den en kleuren met elkaar. In de felle bewegingen en contraste rende kleuren, dik en pompeus neergezet, soms vermengd met andere materialen als stro, zand, karton of repen papier, valt van alles te ontdekken. Soms een herkenbare vaas vol met elkaar verdringende tul pen. dan weer een sterk geab straheerd beeld van bolle zeilen in een woeste zee. Zorkow schildert intuïtief, im pulsief en instinctief, zo lijkt het. Het zijn vormgegeven emo ties, die zich weerspiegelen in een kleurrijke chaos van vitali teit en beweging, maar wel een chaos die de aandacht weet vast te houden. Steeds opnieuw speurt het oog naar een detail, een verrassende potloodteke ning temidden van de verf of naar een bijzonder kleurvlak. Dikke klodders worden knoes tige boomstammen, een voorstelling doemt op uit de schaduw van een donkerder kleurvlak, mat en glanzend wis selen elkaar af. Tussen al die vrolijke, spetterende kleurex- plosies valt een vierluik in over wegend zwart, wit en grijstinten op. Ondanks het ingetogen kleurgebruik vibreert ook dit werk vanwege de vitale verf streken. Sober In contrast met Zorkows doe ken oogt Vera Dedeurwaerderes werk tamelijk somber en sober. In matte aardtinten schildert zij bijna geometrisch opgebouwde natuurimpressies die geken merkt worden door grote min of meer egale kleurvlakken. Haar landschappen zijn soms nauwe lijks als zodanig herkenbaar maar eerder uitgekiende com posities van kleuren en lijnen. De cosmogrammen van René de Wolf hebben al evenmin veel ge meen met het werk van Zorkow. Hoewel De Wolf wel sprekende kleuren gebruikt, is zijn werk zeer planmatig opgezet. Hij ge bruikt symbolen uit de cosmo- logie als uitgangspunt voor zijn schilderingen op papier, het geen leidt tot strakke symmetn- sche composities uitgevoerd in eitempera. De sculpturen van Gentenaar Co van Driel, oorspronkelijk uit Axel, vormen de speelse tegen hangers. In brons, keramiek of kunststof staan verspreid door de galerie vrouwfiguren, kin derkopjes en torso's. Galerie Zorkow aan de Nieuw straat 15 in Oostburg is ran maandag tot zaterdag geopend tussen 10 en 12.30 en tussen II en 18 uur (zaterdag 17 uur). Schilder Elsa Zorkow uit Cadzand nam het initiatief voor de galerie in Oostburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 40