Domburg schendt openingstijden PZC Langstraat Zoutelande ook zomer 2001 dicht Werkloos comité begraaft strijdbijl itleg over weigeren Greenpeace in haven levalt commissie niet Spraakverwarring over opknapbeurt van winkelcentrum zeeland 11 'eere gaat Domburgse winkeliers op zondag in de gaten houden donderdag 24 augustus 2000 «0MBURG - De gemeente Vee- wil strenger toezicht op de van winkels in ordening. „Vanaf 1976 mochten we op zondag de hele dag open zei hij. Na de gemeentelijke her indeling was dat voorbij. Vol gens Bouwman valt er tussen 12 en 18 uur geen geld te verdienen. ,,'s Middags liggen de klanten op het strand. Je hebt dan alleen 's ochtends een uurtje en 's mid dags een paar uurtjes omzet. Het kost de ondernemers dui zenden guldens." Hij vermoedt Jniburg. Volgens de gemeente ljudt een meerderheid van de (dememers zich op zondag (jjiaan de verordening winkel en. De winkels mogen op pcilag vanaf 11 uur open, maar [ondernemers openen vaak al rder. winkels in Zoutelande, fcifcapelle en Veere mogen 1 april tot 1 november iede- jndagvan 12 tot 18 uur open In Domburg geldt een over- £$regeling, omdat de win- (iinhet dorp voor de gemeen de herindeling langer open dn Dit jaar is het de Dom- ngse ondernemers voor het aistejaar toegestaan hun deu- Eomlluurte openen, a ambtenaar van de gemeen- [Qoemt de gang van zaken in b rapport 'redelijk schok- ad'. Volgens het rapport is een ootdeel van de winkels al om l,30uuropen. De gemeente wil idepolitie en de economische itroledienst strenger toezien de openingstijden. Op dit rjment ontbreekt de controle iolkomen. Verder wil de ge ënte dat de Federatie Onder- anersverenigingen Veere er bij harleden op aandringt de win- fllijdenregeling na te leven. J.van de Sande had woens- nog niets van de gemeente koord. Hij erkent dat de win- iiijden in Domburg een pro kan vormen. „Wij dringen er de gemeente op aan om soe- Itezijn met openingstijden", hij. Van de Sande vindt wel ideondernemers zich aan de seentelijke regeling moeten -jien. „Maar iedere onderne- Eisdaar eigen baas in, je kunt moeilijk aan het lijntje hou- tampingwinkels iide Sande vindt dat de win ners m de kernen anders wor- behandeld dan camping- mkels. „Campingwinkels tbben andere mogelijkheden, mogen wel de hele dag open t;:.. Dat steekt bij de onderne- êrsin de kernen." Bouwman van Bouwman Ca- rau uit Domburg is het niet 53 met de gemeentelijke ver- Kinderen stoppen actiemateriaal onder het 'heilige gras van het Tweede Parkje'. H foto Dirk-Jan Gjeltema 11 1 door Edith Ramakers OOST-SOUBURG - Het Tweede Parkje mag groen blijven. Het is gered en daarmee heeft de Souburgse jeugd haar speelterrein aan de Bermweg behouden. „We hebben ge wonnen. Dat is zo en dat hebben we de laat ste dagen ook heel veel gehoord", zegt Erik Breel. Het actiecomité Red het Tweede Parkje heeft zichzelf woensdag opgeheven. Deze week ontvingen de actievoerders een brief van het gemeentebestuur dat het benzine station van familie De Pree niet aan de Bermweg komt, maar gevestigd wordt aan het industrieterrein aan de Ri tthemseweg in Oost-Souburg. „De vlaggen gingen uit in de Zuiderzeestraat en omgeving", stelt Breel. Hij maakte met Anneke van Drongelen en Mar ja Kwast deel uit van 'de harde kern van het actiecomité'. „Maar als we eens meer mensen nodig hadden, konden we die altijd vinden. Een heel groot deel van Souburg steunde ons." Zestien maanden geleden hoorden zij voor de eerste keer dat de benzinepomp annex wasserette van De Pree zou verhuizen van het Oranjeplein naar de Bermweg in Oost- Souburg. „Vanaf het begin vonden we het een onzinnig idee. In dit park spelen zoveel kinderen en er wandelen zoveel mensen. We dachten: hoe haalt iemand het in zijn hoofd om deze bomen om te hakken, om het groen weg te halen? De gemeente dus", merkt Van Drongelen op. Ze begonnen hun acties. Ze deelden pamfletten uit, verzamelden hand tekeningen, plaatsten spandoeken, stuur den brieven naar het stadhuis en volgden de commissie- en raadsvergaderingen. „Soms dachten we dat het helemaal misging. Dan hoorden we weer heel lang niets. De ge meente is geen kei in communiceren." Maar hun acties hebben vruchten afgeworpen. Breel: „We moeten ons welbedenken dat fa milie De Pree het laatste jaar heel wat heeft moeten doormaken. Wij streden voor ons doel. Wij hadden niets tegen De Pree. Het kwam allemaal door het gestuntel van wet houder Meijers.Het comité is nu overbodig geworden en kan een stap terugdoen. Een groepje kinderen stopte gisteren een deel van het verzamelde actiemateriaal onder het 'heilige gras van het Tweede Parkje'. MrEdith Ramakers USSINGEN - De Vlissingse mmissie welzijn is niet ge- brmeerd van de toonzetting i de brief van NV Haven in foingen over het educatie- e Albatros van Green ace. De NV Haven heeft daar liet vermoeden niet kunnen fgiiemen dat de Albatros een plaats aan de Piet Heinkade geweigerd, omdat het een «hip van Greenpeace betrof. Vlissings college had aan de i'Haven om opheldering ge laagd. raadsleden maken uit de re- :|e op dat er in de toekomst ait meer een schip, anders abedoeld voor de handelaan leggen in de Vlissingse bin- ahaven. Dat zouden ze be suren. Het is volgens hen ook it eerder het beleid van NV geweest. Aan de steiger ede Piet Heinkade liggen wel üer schepen die niet alleen een om te laden en te lossen. Redactie midden-zeeland Voorstad 22 Postbus 31 «60 AA goes jel: 10113) 273000 (0113)273030 "Bosboom 'Huibers AM. van der Jaqt M.Koek "Soesman teVlissingen: van der Sluis (chef) C. Berkelder "•H. Hoving jL Ramakers MJ. van der Schol ALde Vries (sport) «ntbale redactie —ouburgseweg 10 ?°sibus 18 AA vlissingen [*(0118) 484000 ra* (0118) 470102 Hfiail: redactie@pzc.nl internet U"PV'/www.pzc.nl I ^ail: redactie@pzc.nl In de commissie welzijn werd besloten dat er spoedig opnieuw een brief naar de NV Haven uit gaat, waarin de commissie haar ongenoegen over het antwoord kenbaar maakt. De kapitein van het schip ver klaarde in juni dat de haven meester moeite zou hebben met Greenpeace vanwege eerder ge voerde acties in de haven. De Al batros voelde zich niet welkom in Vlissingen. De havenmeester sommeerde De Albatros de Piet Heinkade te verlaten. De kapi tein erkende geen toestemming te hebben gevraagd om aan de steiger aan te leggen. Het schip kreeg in het Kanaal door Wal cheren, dat van de provincie is, uiteindelijk een ligplaats. „De waarheid ligt meestal in het midden", stelt raadslid J. Kop- pejan van de RPCTJ. Hij stelde in juni vragen over deze kwestie. Vlissingen, zo werd in de com missievergadering opgemerkt, is een maritieme stad die zowel de beroeps- als de recreatie vaart een gastvrij welkom moet heten. En daar past een flexibe le opstelling bij. W J. van Tatenhove, directeur van de NV Haven, ontkent dat er enig verband zou bestaan tus sen de weigering van het schip aan de Piet Heinkade en Green peace. „Dat kan ik naar eer en geweten zeggen, Die kade is in principe niet bestemd voor schepen met een educatief ka rakter. Het is een commerciële haven. Laten we duidelijk zijn: De NV Haven doet dit niet om Greenpeace te jennen." Hij zegt dat in het vervolg soort gelijke schepen geen plaats aan diezelfde steiger gegund wordt. „De Haven moet daarin heel te rughoudend zijn. Want de hele wetgeving rondom veiligheid is aangescherpt- Wij kunnen claims krijgen van derden om dat we door onveilige situaties betrokken raken bij ongeval len." Collecte voor kankerbestrijding MIDDELBURG - De collectan- ten van de Nederlandse kanker bestrijding/Koningin Wilhel- minafonds komen in de week van 4 tot en met 9 september langs in Middelburg. De opbrengsten van de collecte zijn bestemd voor onderzoek, opleiding, patiëntenbegelei ding en voorlichting. Op het Oranjeplein in Veere is een deel van de dag parkeren gratis. door Ab van der Sluis ZOUTELANDE - De Lang straat in Zoutelande wordt vol gend jaar tussen 1 juni en 30 september afgesloten voor hel verkeer. Dat staat in het gewij zigde Parkeerbeleidsplan van de gemeente Veere. Het gemeen tebestuur is dat overeengeko men met de dorpsraad, onder nemers, de politie en de WV. De Langstraat is dit jaar tussen 1 juli en 1 september afgesloten. Een parkeerplaats vinden in Zoutelande is, vooral in de drukke zomermaanden, een groot probleem. Het dorp heeft eigenlijk te weinig parkeer plaatsen voor bewoners en re creanten. Automobilisten die een parkeerplek zoeken, komen vaak door de Langstraat, die onderdeel is van de doorgaande route. Door in de toekomst een groot parkeerterrein aan te leg gen, wordt de druk op de woon straten wat minder. Burgemees ter en wethouders denken daarbij aan niet alleen aan de Nieuwstraat, maar ook aan de Bosweg, bij de brandweerka zerne, bij melkhandel Francke, bij de Boshut en bij de Molen weg. De gemeente Veere presenteer de vorig jaar de eerste versie van het Parkeerbeleidsplan. Daar uit bleek dat de invoering van betaald parkeren en parkeer- vergunningen onvermijdelijk is. Met allerlei maatregelen wil de gemeente zoveel mogelijk voorkomen dat bewoners in de diverse kustdorpen te veel last hebben van automobilisten die wanhopig naar een parkeer- plaatsje zoeken. Vooral Zoute lande, Domburg en Veere hebben - met name in de zomer maanden - te kampen met veel parkeerders. Na de presentatie konden de in woners van Veere hun zegje doen over het beleidsplan. Bur gemeester en wethouders heb ben onlangs besloten de nota op een aantal punten te wijzigen. Het college is uitermate tevre den over de reacties. Het con cludeert dat de maatregelen kunnen rekenen op een groot maatschappelijk draagvlak. Veere Het stadje Veere telt iets meer dan duizend parkeerplaatsen. Het grootste openbare terrein is het Oranjeplein waar plek is voor 166 auto's. Naast die par keerterreinen kan bijna overal in de kern op straat of in par keervakken worden gepar keerd. Aanvankelijk had het college voorgesteld om op de Kaai betaald parkeren in te voe ren. Na de inspraakrondes zijn dat de christelijke partijen ach ter de verscherpte controle zit ten. „Toen we nog gemeente Domburg waren, hadden we nooit problemen. De christelij ke partijen proberen Domburg de nek om te draaien." De gemeente Veere heeft uit de kern Veere signalen ontvangen dat de openingstijden daar ook niet worden nageleefd. Studenten pogen grootste papieren bootje te vouwen VLISSINGEN - Tijdens de Ma ritieme Dag in Vlissingen op 27 augustus zullen vier Pabo-stu denten proberen de grootste pa pieren boot ooit te vouwen. Rianne Broekhoven, Mare Wil- brinck, Maarten Ebbing en Pe pijn Lokven mikken hiermee op een vermelding in het Guiness Book of Records. De recordpo ging begint om 15 uur op het plein bij Grand Hotel Arion aan de Boulevart Bankert 266 in Vlissingen. Om 17.30 uur wordt het vouwsel verplaatst naar de entreehal van attractiecentrum Het Arsenaal, waar het enige tijd tentoongesteld zal worden. Concert in fort Rammekens RITTHEM - Het harmonieor kest van de Koninklijke Harmo nie Ons Genoegen uit Vlissingen verzorgt zondag 27 augustus een concert in Fort Rammekens. Het concert wordt gegeven als opmaat voor de fortenmaand, die in september plaatsvindt. Het optreden begint om 15 uur Fort Rammekens is het oudste fort van Nederland. Naast ten toonstellingen van beeldend kunstenaars worden er regel matig concerten en theater voorstellingen gegeven. Ons Genoegen is opgericht in 1890. De vereniging telt rond de 150 leden, verspreid over zes or kesten. Bij de programmering van het concert in Fort Ramme kens is gekozen voor een afwis selend programma, met onder meer klassieke muziek, filmmu ziek, dixieland en popmuziek. foto Lex de Meester B en W teruggekomen op dat idee. De Kaai wordt nu vergun- ningparkeren voor bewoners. Op het Oranjeplein blijft gratis parkeren voor een deel van de dag mogelijk, namelijk tot half elf 's ochtends en na zes uur 's avonds. De gemeente is boven dien van plan een proef te ne men met een eenzijdige afslui ting van de Markt aan de Kaaizijde. Het Parkeerbeleidsplan zal in fasen worden uitgevoerd. Het college stelt de gemeenteraad voor om te beginnen in Dom burg. In het dorp wordt vergun- ningparkeren ingevoerd, ko men er duidelijkere borden, meer fietsstallingsmogelijkhe- den en er wordt nagedacht over een nieuw, groot parkeerterrein ten zuiden van het dorp. Een op vallende locatie is het terrein van de ijsclub Nooitgedacht. Het bestuur van de vereniging heeft daar grote bezwaren te gen, maar volgens de gemeente is een combinatie van ijsbaan in de winter en parkeerterrein in de zomer technisch goed moge lijk. Het plan komt maandag 28 au gustus aan de orde tijdens een vergadering van de commissie Openbare Werken en Milieu Die vergadering begint om 17 uur in het gemeentehuis te Domburg. Vlissingse commissie valt over mislopen fikse subsidie VLISSINGEN - De Vlis singse commissie financi en wil weten waarom de gemeente ruim een mil joen gulden aan Europese subsidies is misgelopen. Deze gelden zouden be stemd zijn voor investe ringen in de gemeentelij ke vismijn. De bouw van een hal bij de visafslag voor de plaatsing van sor- teermachines ketste daar door af. „Heeft Vlissingen zoveel kapitaal dat we gewoon slordig kunnen zijn met subsidieaanvragen?", zei W Hirdes van AO V/UNIE 55+ gisteravond. Jan Lust van de WD herinnerde eraan dat het niet de eer ste keer is dat Vlissingen subsidies misloopt „Hoe verloopt de ambtelijke controle op de aanvragen eigenlijk?" Wethouder C. de Keijzer, die zijn collega T. Meijers verving, stelde voor de antwoorden in het verslag van de commissieverga dering te verwerken. Ook zal bekeken worden hoe de subsidieaanvraag tot stand had moeten komen. De vismijndirecteur J. de Looff verklaarde enige weken geleden in de PZC dat er voor de bouw van een nieuwe hal een beroep op een Europese subsidie regeling gedaan had kun nen worden. „En wij hadden die subsidie ook kunnen krijgen", zei hij desgevraagd, „maar de gemeente Vlissingen heeft die kans gewoon voorbij laten gaan." M. Schoonen van D66 zei gisteren zich te hebben gestoord aan de opmer kingen van wethouder Meijers in dat artikel. Hij reageerde laconiek op de vraag hoe het komt dat Vlissingen subsidiegeld is misgelopen. „Ja, dat kan gebeuren, dat heb je wel vaker met subsidiepot- ten", zei hij in het artikel. Schoonen merkte op er heel veel op aangesproken te zijn. „Als hij burgers op dezelfde manier benadert kunnen we wachten op problemen." Twintig maanden voor inbreker MIDDELBURG - Een 41-jarige man die heeft bekend eind 1999 en aan het begin van dit jaar verschillende inbraken te hebben gepleegd, is door de rechtbank in Middelburg veroor deeld tot 20 maanden gevangenisstraf- Tegen de man was twee jaar geëist. De inbraken vonden plaats in garages, een kapsalon en een bakkerij in in Middelburg, Vlissingen, Oost- Souburg en Sint Annaland. De man had in mei van dit jaar toestemming gekregen om in afkickcentrum De Keet in Poor- tugal een behandeling te volgen. Hij brak deze behandeling echter voortijdig af, waarna hij opnieuw werd opgepakt. Eind wateroverlast Vrouwenpolder DOMBURG - De gemeente Veere gaat een einde maken aan de wateroverlast op de Fort den Haakweg in Vrouwenpolder. Bij hevige regenbuien blijkt het riool daar te klein. Over een leng te van honderd meter wordt het bestaande riool aangepast. Tegelijkertijdpakt de gemeente wat kleine mankementen aan, zoals kapotte inspectieputten en lekkages. Ook in de J. Tooropstraat en de Warwijksestraat in Veere zijn de riolerin gen en huisaansluitingen aan vervanging toe De straten wor den meteen van een nieuw dek voorzien. De werkzaamheden kosten in totaal zeven ton. Brommer botst op politiewagen TERNEUZEN - Een 19-jarige bromfietser uit Terneuzen had in de nacht van dinsdag op woensdag zoveel gedronken, dat hij al slingerend op de bumper van een politieauto reed. De lak van de surveillancewagen raakte daardoor beschadigd. De patrouillerende agenten wilden de Temeuzenaar op de Zuidlandstraat aanhouden omdat hij geen helm had en zich vreemd gedroeg. De man negeerde een stopteken, waarna de agenten hem de weg afsneden en tot stoppen dwongen. Inbreker moet zitten en betalen TERNEUZEN - Een 42-jarige man uit Terneuzen is veroor deeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk. De man bekende twee weken geleden voor de Middelburgse rechtbank enkele inbraken in Axel en omge ving. Ook had de man de auto van een vrouw beschadigd. Hij wilde de vrouw bang maken. De man moet ruim 1750 gulden betalen als schadevergoeding. Tegen de man was vijftien maanden, waarvan vijf voorwaardelijk geëist. Goederen gestolen uit woning WOLPHAARTSDIJK - In een woning aan de Villa Nova straat in Wolphaartsdijk is woensdagmiddag ingebroken. Heel de woning werd doorzocht. Er werden sieraden, een vi deocamera, computeronderdelen, mobiele telefoon en een geld gestolen. De waarde bedraagt duizenden guldens. Drankrijder op snorfiets sloot in WEMELDINGE - Een 61-jarige man uit Goes is dinsdag avond op de Wemeldingse Zandweg in Wemeldinge aange houden voor het rijden onder invloed. De man was met zijn snorfiets een sloot ingereden en bleek vier keer te veel te heb ben gedronken. Hij kreeg een rij verbod van 11 uur en een dag vaarding en moest tevens zijn rijbewijs inleveren. Auto voor tweede keer bekrast ZIERIKZEE - In de Lange Sint Janstraat in Zierikzee is woensdag tussen 10 en 14.10 uur een personenauto met een scherp voorwerp bekrast. Het is de tweede keer in één maand tijd dat deze auto werd beschadigd. door Edith Ramakers VLISSINGEN - In twintig jaar tijd zijn er stapels plannen en notities gemaakt om winkel centrum Papegaaienburg op te knappen, maar nog nooit heeft één stuk de gemeenteraad van Vlissingen bereikt. Nog niets is er van de grote opknapbeurt te recht gekomen. Dat werd woensdagavond duidelijk in de commissievergadering econo mische zaken. „We moeten de ontwikkelingen van Papegaai enburg nu voor ondernemers en bewoners serieus gaan volgen", stelde C. Kapaan van de RPCU. Hij maakte die opmerking na dat Marijke Huijsman van de drogisterij in Papegaaienburg een overzicht had gegeven van 'twintig jaar aanzien hoe er nooit iets van de grond komt'. „Ondanks toezeggingen van de gemeente dat het winkelcen trum spoedig een facelift zou krijgen", zei Huijsman. In de loop der jaren kregen de ondernemers van Papegaaien - burg de indruk dat er binnen af zienbare tijd uitgebreid zou worden. „Maar na elke uitleg van de gemeente over bouw plannen bleef het weer stil. Zo zijn we aan het lijntje gehou den." Als een plan afgeketst werd, kregen zij niet te horen wat de reden voor het afstel was. „Met de prachtigste plannen zijn we zoet gehouden. We zijn nu ten einde raad want het winkelcen trum is verloederd en verpau perd." De raadsleden reageerden gisteravond geschrokken op de trieste opsomming van Huijsman. Zij willen dat er uit gezocht wordt hoe de communi catie tussen wethouder, ambte naren en ondernemers zo verstoord kan zijn. Huijsman: „Na een gesprek onlangs van twee uur met wethouder Meijers ben ik zeer gefrustreerd. Hij zei dat ik zaken verkeerd had geïn terpreteerd. Ik heb alles op schrift. Hij maakte me min of meer uit voor leugenaar en dat na al die jaren lekker gemaakt te zijn met een dode mus." De rechtstreekse confrontratie tussen de direct verantwoorde lijke wethouder Meijers, de commissieleden en onderne mers bleef gisteren achterwege. Meijers had een feest in familie kring en werd vervangen door wethouder C. de Keijzer. De Keijzer beloofde dat er in okto ber (in september heeft Meijers vakantie) een overleg tussen de ondernemers, betrokken amb tenaren en Meijers geregeld moet worden. „Daarvan moet in deze commissie verslag gedaan worden." Hij legde uit dat er al lerlei drempels geweest zullen zijn, waardoor plannen niet door zijn gegaan. „De ene keer vond wellicht de commissie ste delijke kwaliteit een ontwerp niet aantrekkelijk, een andere keer trok een projectontwikke laar zich ter elfder ure terug of vond de gemeente dat er te veel geld bij moest. Maar helder is dat we zo niet verder kunnen gaan." In de communicatie is in de loop der jaren van alles mis gegaan. Ook gisteravond trad spraakverwarring op. Raadslid Jan Lust van de WD kon tot verbazing van zijn collega raadsleden, wethouder De Keij zer incluis, een recente ambte lijke notitie overleggen over Papegaaienburg De normale gang van zaken is dat ambtelij ke notities uitgereikt worden aan alle raadsleden, nadat ze goedgekeurd zijn door het colle ge. „Helaas moet ik constateren dat deze notitie nooit door het college is beoordeeld", reageer de De Keijzer. Lust: „Ik heb deze nota van een ambtenaar gekre gen, omdat we zelf op zoek zijn gegaan naar meer informatie over Papegaaienburg. Ik ging ervan uit dat iedereen de nota zou krijgen. Want in de laatste raadsvergadering is toegezegd dat we aan de hand van een noti tie over het winkelcentrum zou den discussiëren, Vandaar dat ik er niets vreemds inzag." E Walrave van de PvdA vroeg zich vervolgens af of er op meer terreinen binnen het ambtelijke apparaat zo gehandeld wordt. „Want als dat zo is, dan is dat verontrustend." Gisteren bleef onduidelijk waarom deze noti tie de officiële status niet heeft bereikt. Algemeen directeur C. Koenst beloofde de hele gang van zaken uit te zoeken. Inbraak MIDDELBURG - Bij een in braak in een horecagelegenheid in Middelburg zijn woensdag rookwaren en geld gestolen. Dc dieven sloegen tussen 13.10 en 13.50 uur toe in de zaak aan de Krommeweele.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 11