Geding rond spuitmiddelen dreigt Arm 14 had een geluksdag PZC Technopark in Schoondijke krijgt bezoekerscentrum Geschil met fiscus kost Oostburg half miljoen Overname KSG kan 1 september rond zijn zeeland zaterdag 19 augustus 2000 17 Politie betrapt jonge inbrekers Zwintriatlon in Sluis en Knokke CNV houdt actie 'oor Enschede door Manon Kotvis OOSTBURG - De zeven bedrij ven die samen het Technopark Zeeland in Schoondijke vor men, gaan niet alleen intensief samenwerken op gebieden als assemblage, research en pro ductie, zij gaan ook een bezoe kers- en congrescentrum en een informatiecentrum op het ter rein opzetten. Dit maakte woordvoerder P. Pronk van Technopark Zeeland bv (beheerder van het park) vri jdagmiddag bekend bij de of ficiële overdracht van het park door de gemeente aan de aan de zeven high-tech bedrijven die er hun intrek nemen. Dat zijn Prolion, Swillion business De- vel opement, Water Wind Tech nology, Lagerwey the Wind- master, Unitron Electronics, Van de Vijver Management en Polymarin. Zij leggen zich geza menlijk voornamelijk toe op de ontwikkeling en productie van melkrobots en windturbines. Al eerder werkten de concerns op verschillende gebieden samen. Deze samenwerking wordt nu versterkt door de gezamenlijke vestiging in Schoondijke. Pronk verwacht dat het cen trum tegen het eind van het jaar vol is. Ook moet er tegen die tijd een informatiecentrum komen voor bedrijven en staat de bouw van een demonstratie- en be zoekerscentrum op de agenda. Dit centrum komt er niet alleen voor zakelijke contacten, maar ook voor recreatief bezoek. Zo kunnen belangstellenden bij voorbeeld komen bekijken hoe een wiel van een turbine wordt gemaakt. Daarnaast wil de bv een congrescentrum opzetten, waar bijeenkomsten van allerlei aard gehouden kunnen worden. Na de overdracht van het park, wil Technopark Zeeland de con tacten met gemeente en provin cie levend houden in een plat form dat naar verwachting tweemaandelijks samen zal ko men. Ook het ROC (Regionaal Opleidingscentrum), waarmee het bedrijf op educatief gebied samen gaat werken en de Hoge scholen in Nederland en Belgie worden in dit platform opgeno men. Namens de vrijdagmiddag ver hinderde gedeputeerde D. Bruinooge (economie), sprak P. Filius zich lovend uit over het project. Hij prees de gemeente Oostburg die 'er als eerste van de gemeenten in de flanken van Zeeuws-Vlaanderen in is ge slaagd om tot een afronding van het traject compensatie wegval len veerdiensten te komen'. Burgemeester G Noordewier sprak de hoop uit dat de werk gelegenheid - bedreigd door de komst van de Westerschelde- tunnel op korte termijn en door het afnemen van de bevolking in de regio op lange termijn - sterk gebaat is bij de komst van het Technopark. De verwachting is, dat binnen een jaar tegen de honderd mensen werk vinden in het park. VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag twee Vlissingse jongens van 15 en 19 jaar betrapt tijdens een inbraak. De politie had een melding ge kregen dat er gestommel klonk in een bouwkeet aan de Juliana- laan in Vlissingen. Agenten troffen het tweetal aan in de keet. Beide jongens zijn voorge leid aan de officier van justitie In Sluis en Knokke vindt woensdag 6 september de Zwin triatlon plaats. De Zwintriatlon is een kwart triatlon. Om 14.00 uur duiken de zwemmers bij de frituur Kerschaeverin Sluis in de Dam- se vaart voor een strijd van een kilometer. De zwemmers gaan tot aan de Parmabrug en terug. Na het zwemmen volgt een fietstocht van 45 kilometer langs het Jaagpad via Sint Anna ter Muiden naar Knokke. Daar na lopen de deelnmeers tien ki lometer hard op de Zeedijk in Knokke. De wedstrijd is de finale van het triatloncircuit van Zuid-West- Nederland. Er doen driehon derd deelnemers mee. door Conny van Gremberghe OOSTBURG - Een geschil met de Belastingdienst over een na heffingsaanslag voor het sport complex De Eenhoorn kost de gemeente Oostburg bijna een half miljoen gulden. De belas tingsinspecteur had oorspron kelijk 1,2 miljoen van de gemeente Oostburg willen heb ben. Het geschil vloeit voort uit de privatisering van het sportcom plex. De gemeente droeg drie jaar geleden de exploitatie voor het zwembad en de sporthal over aan de f inna Lievens uit IJ- zendijke. Het bad en de foyer werden zogenaamd 'belast' ver huurd. Voor de sporthal en de squashruimte moest geen BTW worden afgedragen. De ge meente en de Belastingdienst kregen een meningsverschil over de verhouding onbelaste/ belaste huur, wat resulteerde in een naheffingsaanslag van bij na 1,2 miljoen gulden. De ge meente vond dit onterecht en vocht de aanslag aan bij het Ge rechtshof in Den Haag. De voorzitter van het hof be sloot de aan de gemeente opge legde heffing te verminderen tot ruim 499.000 gulden. Aange zien de gemeente nog recht heeft op een teruggave van 340.000 gulden, zal zij nu nog 160.000 gulden moeten storten in de kas van de Belastingdienst. De commissie financiën buigt zich vrijdag 1 september over hetafwikkelingsvoorstel. Naast deze kwestie spreekt de com missie zich uit overgemeentelij- ke garantstellingen voor de af lossing van leningen aan de voetbalclubs van Breskens en IJzendijke voor een totaalbe dragvan 368.000 gulden. VV IJ zendijke bouwt met dit geld nieuwe kleedlokalen. De voet ballers in Breskens krijgen voor het geld een ruimere kantine. Daarnaast wordt de raad ge vraagd een krediet van 148.000 gulden beschikbaar te stellen voor de vernieuwing van het dak van het dorpshuis Nieuw- vliet. De commissievergadering wordt gehouden in de kantine van het Oostburgse gemeente huis en begint om 14.00 uur. door Maurits Sep VLISSINGEN - Als Provinciale Staten en de Europese Commis sie het goed vinden, kan Damen Shipyards op 1 september ein delijk De Schelde in Vlissingen overnemen. De provincie neemt op maandag 28 augustus in een extra Statenvergadering een beslissing. Het Brusselse ja woord wordt eveneens eind deze maand verwacht. De verkoopovereenkomst is al op 14 juli ondertekend. De di recties en Raden van Commissa rissen van zowel Damen als de Koninklijke Schelde Groep keurden de deal goed. Groot aandeelhouder het Rijk ver koopt zijn aandelen (negentig procent) voor het symbolische bedrag van één gulden aan de Gorkumse scheepsbouwer. De Nederlandse Mededingingsau toriteit (NMa), die erop toeziet dat bedrijven geen monopolie positie verwerven, ziet geen be zwaar in de overname. Omdat die de volledige Schelde Groep koopt, inclusief de deel nemingen die weinig of niks met Scheepsbouw te maken hebben, zijn ook de ondernemingsraden van De Schelde al akkoord ge gaan. Het intact houden van de Groep was voor hen een vereiste om in te kunnen stemmen met de overname. De werkgelegen heid staat bovenaan hun lijst met aandachtspunten. De provincie Zeeland heeft tien procent van de aandelen-KSG. De kleinaandeelhouder heeft ooit beloofd mee te zullen wer ken aan besluiten van de groot aandeelhouder. Daarom zal de provincie haar pakket eveneens verkopen. Bovendien wordt vijf miljoen gulden als bruidsschat meegegeven aan Damen. Dat geld is onder meer bedoeld als bescheiden bijdrage in de ver huiskosten van de werf naar Vlissingen-Oost. Provinciale Staten moeten op maandag 28 augustus in een extra Staten vergadering definitief hun toe stemming geven voot 'dë' over dracht Snel 'daai'ba'^hil' öok de Stichting' ''Ebönomtaehe Ont- Wi k k'él iWg Zëéla n d wordeh gel i - quideerdDie'beheerde'de 'aan delen -sinds Koheldi' 'fnedio jarertrtadhti'g werd" IdfcjgtriVbekt. uit het terloor^ëgtfhe^'Iiijn- <Schelde-Verolme-concem. fotografie Ruben Oreel dorsen. „Mooi toch die afwis seling. Ik verveel me niet hoor. We maken hier een grapje on derling, drinken om de drie uur koffie. En het werk, ach dat gaat ook wel. Ik kan bijna blind de vissen op maat in de bakken gooien." Klok loopt 'De verkoop gaat beginnen', klinkt het door de vishal. De klok gaat lopen en kopers, handelaren nemen hun plaats in de vismijn in. Ook De Ridder uit Arnemuiden. Hij is een ou de rot in het visvak. ,,Ik reed vijfenzestig jaar geleden al met twee manden vol vis vanuit Ar nemuiden naar Domburg. Daar zaten de toeristen, die wilden wel vis. Linea recta moest ik van mijn vader terug- fietsen om weer naar school te gaan." De Arnemuidenaar wacht deze ronde op een speciaal schip. „Op een klein bootje. Die kleintjes, de eurokotters, die hebben geen sleepnetten. Die vis krijgt niet van die klappen, is minder vaak beschadigd. De tongetjes kosten wel wat meer per kilo, maar dan heb je het over een paar kwartjes of zo." En weer draait de klok. „Ik heb net zestien kilo mullet gekocht voor de handel", zegt hij. Tele foontjes klinken voortdurend tijdens de veiling. De kopers houden contact met andere mijnen. Als de vis in Urk goed koper van de hand gaat, mag de klok blijven draaien. Maar de kopers happen toe in Vlissingen. 's Ochtends ging de eerste tong weg voor bijna 31 gulden per kilo en een paar uur later stopt de wijzer bij 25 gul den per kilo. „In Colijnsplaat was dat deze week nog 33 gul den", weten de kenners. De gevangen vis wordt in Vlissingen gelost. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Blinken zul len de viskotters van de Vlis singse vloot vandaag tijdens de visserijdag. Hier en daar zal ook een extra vlaggetje han gen. De vissers zelf zullen er niet bij zijn, die blijven thuis na vier dagen op zee te hebben geschommeld. Even geen vis aan him hoofd. Die besognes laat je los zodra de vis verkocht is. In de vismijn in Vlissingen vindt elke vrijdagochtend weer de tonnen gevangen vis van zo'n achttien viskotters gretig aftrek. en kan onbeperkt worden ge vangen. „Het is dus gewoon een extraatje." Het leverde de tienkoppige bemanning zo'n 28.000 gulden op, zo bleek en kele ui-en later bij de veiling. De totale 'besomming' of de opbrengst van de week was iets meer dan 166.000 gulden. „We zijn koploper van de Vlissingse vloot", zegt Siereveld. „Maar de Arm 44 heeft pech gehad. Die lag tweeëneenhalf uur te dobberen op zee omdat hij een kromme buis had. Anders wa ren zij nummer één geweest", vergoelijkt Grootjans. De stevige vangst is een goed- makertje voor het zware werk vinden ze. Achtentwintig urn- zijn Siereveld en Schroevers continu op de been geweest. „Nog even en ik val om", ver zucht Schroevers. „We hadden pech met de wacht. Als we ge luk hadden gehad, dan zouden we het twintig uurtjes zonder slaap hebben moeten doen." Ijskoude vloer In de visserij moet je weieens een nachtje over kunnen slaan. Daar zeur je ook niet meer over, evenmin over kou of an dere ontberingen. De vissor- teerders staan uren in dezelfde houding op een ijskoude vloer, waarvan de damp afslaat. Ze pakken alle vissen vast, leggen ze tegen de meetstrepende he le donderdagnacht door. „Na tien uur werken krijg ik het eerlijk gezegd altijd even moeilijk, maar daarna ben ik over mijn vermoeidheid heen", zegt Jan de Pagter uit Ritthem. „Tien jaar doe ik dit werk. Het is een noodzakelijke bijver dienste. Ik heb een landbouw bedrijf en het valt niet mee om daarin aardig te verdienen. Maar ach, akkerbouw en visse rij vallen onder hetzelfde mi nisterie." Maandag wacht het ,,Een gelukje hadden we", zegt Marty Schroevers van de Grietje Geertruida, oftewel de Arm 14 vrijdagochtend. „We hebben zo'n 1200 kilo zeebaars gevangen, in één trek. Dat is heel bijzonder. Tong, schol, poon, wijting dat soort vissen halen we normaal op. Geen zeebaars. Er zal wrakhout of zoiets hebben gelegen, waar de zeebaars graag boven zwemt." Aan de Vlissingse kade her stellen Schroevers en Bert Jan Siereveld vrijdagochtend en kele ijzeren schakels van de sleepkettingen. Die kettingen worden over de stenen bodem van de zee gesleurd en moeten na gemiddeld zeven weken vernieuwd worden. „Echt, er moeten wel een soort hunebed den op de bodem liggen Het metaal heeft heel wat te verdu ren", zegt Jackie Grootjans, 'zoon van de kapitein van de Arm 14' COR DE JONGE Extraatje Zeebaars is een welkome bij vangst. 'Er ging gejuich op toen wede vis zagen' De forse baars valt buiten de quotering Vishandelaar De Ridder tuurt naar de klok. jnnrHarmen van der Werf DEN HAAG - De Stichting Na- luuren Milieu onderneemt juri dische stappen als het parle ment instemt met de voorgestelde wijziging van de Bestrijdingsmiddelenwet. De wijziging van de wet, waarbij als nieuwe toelatingsnorm landbouwkundige onmisbaar heid' wordt ingevoerd, is naar het oordeel van de stichting in strijd met Europese regels. De Kamercommissie voor Landbouw komt volgende week dinsdag speciaal van vakantie terug om de voorgestelde wijzi ging van de Bestrijdingsmidde lenwet te behandelen. Voor het wetsvoorstel is een meerderheid van in elk geval WD, D66 en CDA De drie partijen willen vaart létten achter de behandeling van het wetsontwerp, omdat de landbouw anders in problemen creigt te komen. Dat is het gevolg van een rech terlijke uitspraak medio juli. Elf bestrijdingsmiddelen waarvan de rijksoverheid eerder het ge bruik oogluikend toestond, mo- gen op basis van die uitspraak set meer worden gespoten. De rechtszaak waarover veel onrust ontstond in de land bouwsector en politiek Den Haag, was aangespannen door deZuidhollandse Milieufedera tie en Stichting Natuur en Mi lieu. Beide organisaties hebben nu ilsschot voor de boeg laten we tendat zij de wet - als die door bet parlement wordt aanvaard - Indisch zullen aanvechten. Zij denken sterk te staan. Zij venvijzen daarvoor, net als tij dens de rechtszitting deze zo mer, naar Europese regelge ving. De bestrijdingsmiddelen waar om het gaat, voldoen naar hun mening niet aan de milieueisen enkunnen dus niet meer offici eel worden toegelaten. Onmogelijk Invoering van een nieuwe toela tingsnorm als landbouwkundi ge onmisbaarheid kan naar het oordeel van de Zuidhollandse Milieufederatie en Stichting latuur en Milieu niet. Dat kan aïeen tijdelijk onder omstan digheden die onvoorzien en Zeeuwse versie Highland Games VLISSINGEN - In Schotland «orden de Highland Games al vierduizend jaar gehouden. Het h een toernooi waar verschil lende teams in krachtsporten tegen elkaar uitkomen. De ver eniging Vrienden van de Karo lingische Burg houdt op zater dag 26 augustus de Zeeuwse versie van de volksspelen op het terrein van de Karolingische Burg in Oost-Souburg. 'iertien teams van zeven perso on doen mee. Het parcours be- Saatuit twaalf onderdelen, zo- boomstammen werpen, touwtrekken en kogelstoten. De deelnemers worden begeleid door mensen die zelf hebben tneegedaan aan de Highland Games in Schotland. De deelne mers, mannen en vrouwen, gaan Schots gekleed, er is een Schots en er is uitleg over de Schotse cultuur. Het winnende toam krijgt een wisselschild. De jouziek is geheel in sfeer. Behal- ceeen doedelzakspeler is er een optreden van folkband de Jolly heggars en Vlijt en Volharding. Go Highland Games beginnen 13 00 en duren tot 17.00 uur. jïSSEKE - De vakbond CNV wiidt vandaag, zaterdag, tij dens de Mosseldag in Yerseke «ti actie ten bate van de slacht ers van de vuurwerkramp in «schede. koekers kunnen bij de CNV- «nd op de braderie voor een Sflden de waarde van de inhoud •on een levensmiddelenmand Pberen te raden. Wie het -entst bij de werkelijke kost- zit, mag aan het eind van de de mand mee naar huis ne- rampzalig zijn. Daar is, stellen de organisaties, hier geen spra ke van. Al in 1993 zijn de rijksoverheid en de landbouwsector, de orga nisatie LTO Nederland, over eengekomen een groot aantal landbouwbestrijdingsmiddelen te saneren. De elf nu omstreden gewasbeschermingsmiddelen zaten in dat pakket. LTO Nederland heeft hier overi gens, tijdens de rechtszaak, te vergeefs tegenover gesteld dat het nog maar om een beperkt aantal bestrijdingsmiddelen gaat. De milieubelasting is sinds 1993 met 95 procent afge nomen, verwees LTO Nederland naar cijfers van het Centrum Landbouw en Milieu. Ontstemd De voorgestelde wijziging van de Bestrijdingsmiddelen moet het weer mogelijk maken de elf bestrijdingsmiddelen te gebrui ken. De Stichting Natuur en Mi lieu is met name ontstemd over de steun van D66 voor het wets voorstel. Voorlichtster M. Brunt citeert uit het D66-verkiezings- programma: „Er moeten veel meer bestrijdingsmiddelen uit de handel worden genomen." Brunt vraagt zich af of D66- landbouwwoordvoerder P. K. ter Veer in de Tweede Kamer de steun geniet van zijn hele frac tie. Dat is het geval, laat hij in een reactie weten. Ter Veer ver baast zich eerder over de stand puntbepaling van de PvdA, die weinig ziet in het wetsvoorstel. „Het voorstel komt van twee PvdA-kabinetsleden", wrijft Ter Veer coalitiegenoot PvdA onder de neus. „De PvdA denkt zich blijkbaar een afwijkend standpunt te kunnen veroorlo ven, omdat er toch een meerder heid voor is." Staatssecretaris G. H. Faber van Landbouw heeft, in een po ging om de Stichting Natuur en Milieu mild te stemmen, de Tweede Kamer vrijdag nog te kennen gegeven dat zij de om streden bestrijdingsmiddelen onder voorwaarden 'slechts' voor vier jaar wil toestaan De Stichting Natuur en Milieu vindt evenwel dat er al voldoen de uitstel is verleend. tol*.ÜARJV| f»«KauK WjES Mn £/6eMW/<6zMSiMfciEMqaoe77is r 57/V. JijsMWzeiaseica. itMTeeéeeeuer/^i as ecm aMPb&r pe&uKBM orréeMS&iïegcsnue n CW!70P0M zem, PM 2e pj/vwa f Mm P/resce £te pco> u&ïeMOe syMHouekH/erasHi Bxet/fiUbtl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 57