Shop verstandig, koop een Apple Vier in Belgrado ontkennen Militie bedreigt liberale parlementariërs Iran Londen stemt in met klonen van menselijke cel Hongaren verwelkomen schedel van Sint Stefanus buitenland Taliban sluiten vrouwenbakkerijen Startverbod voor Concorde Sharif hield vliegtuig in lucht Turkse activiste mag uit cel Brugge Grootste wetland beschermd Ambassadeur krijgt op zijn donder na klacht over corruptie Primafoon FAO slaat alarm over Afrikaanse voedseltekorten Filipijnse rebellen laten gijzelaar vrij Joegoslavië klaagt Nederlanders officieel aan Inwoners Visé huis uit door DSM-wagons Ontspoord donderdag 17 augustus 2000 KABOEL - De streng-islamitische Talibanbeweging, die het grootste deel van Afghanistan controleert, heeft alle vrou wenbakkerijen geslotenDe sluiting van de door de Verenigde Naties gefinancierde broodwinkels is onderdeel van een reli gieus verbod voor wouwen om te werken voor buitenlandse hulporganisaties. Dit meldde een VN-medewerker gisteren. In de 25 bakkerijen in de hoofdstad Kaboel waren ongeveer 360 vrouwen werkzaam. Zij verkochten brood voor ongeveer eentiende van de normale prijs aan andere vrouwen. Zo kon den zij zichzelf en hun familieleden voorzien van een levens onderhoud. Velen zijn weduwe. De VN hebben bezwaar ge maakt tegen het besluit. DPA/RTR/AP LONDEN - De Britse autoriteiten hebben gisteren een start verbod voor onbepaalde tijd afgekondigd voor de Concorde. De Britse luchtvaartautoriteiten (CAA) trokken op advies van de onderzoekers van de vliegramp het bewijs van lucht waardigheid in. British Airways zelf besloot eergisteren al de Concordes voor onbepaalde tijd aan de grond te houden. De Franse luchtvaartautoriteiten volgden gisteren het Britse voorbeeld. De CAA vindt de genomen maatregelen ter verbe tering van de veiligheid sinds het ongeluk met de Concorde niet voldoende. Air France vliegt niet meer met Concordes sinds de vliegramp van 25 juli. die aan 113 mensen het leven kostte. ANP/AP KARACHI - Nawaz Sharif, de afgezette premier van Pakis tan, heeft indirect toegegeven dat hij het vliegtuig waarmee legerleider Musharaf in oktober vorig jaar tijdens een staats greep van het leger naar Karachi wilde terugkeren, verbood te landen. Het toestel had bijna geen brandstof meer. Sharifs advocaat betoogde gisteren voor het hof van beroep dat Sharif, die op diezelfde dag door het leger werd afgezet en gevangengenomen, alle recht had het vliegtuig te laten omlei den, omdat hij staatshoofd was en weesde dat Musharafs te rugkeer het land zou destabiliseren. AP BRUSSEL - De linkse Turkse activiste Fehriye Erdal mag de gevangenis in Brugge verlaten, zo hebben de Belgische auto riteiten gisteren besloten. Ze zou elders huisarrest krijgen, maar omdat die plek is uitgelekt in de media, weigert Erdal vooralsnog haar cel te verlaten. Het besluit haar vrij te laten is genomen uit humanitaire over wegingen. Erdal is al 32 dagen in hongerstaking uit protest te gen haar opsluiting. De 23-jarige Erdal werd vorig jaar in België aangehouden we gens verboden wapenbezit. Turkije beschuldigt haar van ter rorisme. Ankara heeft om haar uitlevering gevraagd, maar de Belgische regering weigert dit. ANP/Belga LONDEN - Het grootste natte natuurgebied ter wereld, de Pantanal in Brazilië, krijgt in december een beschermde sta tus. De organisatie van cultuur, wetenschap en onderwijs van de Verenigde Naties, Unesco, heeft dat bekendgemaakt De Pantanal is zo groot als Nederland, Portugal, Zwitserland en België samen. Het grootste deel ligt in het westen van Bra zilië. De rivieren en tropische grasvlakten strekken zich uit tot in de buurlanden Bolivia en Paraguay. Milieubeschermers zijn blij met het besluit van Unesco. De kans is groot dat plannen van de Braziliaanse regering om in het gebied een vaarroute aan te leggen, niet doorgaan. Het ge bied kent nog meer bedreigingenzoals milieuvervuiling door industrie, de jacht en ecotoerisme. ANP joor Hans Gertsen BOEDAPEST - Met gepast feestvertoon viert Hongarije vandaag de thuiskomst, na bijna vijf eeuwen afwezig heid, van de schedel van Szent jstvan, ofwel Sint Stefanus. De schedel van de mythische Hongaarse koning en pa troonheilige zal vanmiddag tijdens een plechtige ceremo- oieworden overgebracht naar de Szent Istvan-basiliek in Boedapest. De relikwie is eerder al met ten speciale vlucht van de Kroatische stad Dubrovnik aaar de Hongaarse hoofdstad overgebracht. In de naar hem vernoemde basiliek zal de schedel een jaar lang worden tentoongesteld in het kader ^.an ('e festiviteiten rond het duizendjarig bestaan van Hongarije De kroning van de «indeelfde eeuw heilig ver gaarde Istvan in het jaar 1000 ^ordt door historici alom ge- zien als het moment waarop je Hongaarse staat werd ge- Doren. Szent Istvan geniet in Honga- Hje niet alleen als 'vader des eüerlands' een haast mvthi- *he reputatie. Hij geldt te- tens als de man die de ruim ten eeuw eerder in Europa ge arriveerde Hongaren tot het christelijke geloof bekeerde. Voor veel Hongaren is een an dere verdienste van koning Istvan dat hij Hongarije in het kamp van de paus m Rome loodste en niet in dat van de orthodoxe kerk in Constan- tinopel Hongarije is in hun ogen daardoor altijd veel 'westerser' geweest, dan bij voorbeeld een buurland als Roemenië. Het graf van Szent Istvan in de stad Szekesfehervar, eeu wenlang de stad waar alle Hongaarse koningen begra ven werden, was in de Middel eeuwen een belangrijk pel grimsoord. Ten tijde van de Turkse invallen in Hongarije, begin zestiende eeuw, werd het graf van Szent Istvan ge plunderd. Katholieke koop lieden uit Kroatië kochten van Turkse soldaten niet al leen de schedel, maar ook de rechterhand van Szent Istva n De relikwieën werden vervol gens overgebracht naar een klooster in Dubrovnik, waar ze eeuwenlang bewaard wer den. De 'Heiligerechter', zoals de rechterhand van Szent Ist van genoemd wordt, kwam al eerder terug naar Hongarije en is nu weer in Szekesfeher var te bezichtigen. Of de hand ooit weer met de schedel herenigd wordt, is de vraag. Het klooster in Du brovnik dat de schedel eeu wenlang bewaard heeft, wil het absolute pronkstuk uit haar verzameling na een jaar weer terug. Naar verluidt pro beert de Hongaarse regering de schedel via stille diploma tie definitief in Hongarije te houden. Of de schedel en de 'Heilige rechter' daadwerkelijk aan Szent Istvan hebben toebe hoord, is de waag. Het is in de katholieke kerk geen gebruik relikwieën via wetenschappe lijk onderzoek op authentici teit te testen. Veel Hongaren interesseert het ook niet of ze echt zijn of niet. Van de zogenaamde Sint Stefanus-kroon, de kroon die koning Istvan in het jaar 1000 uit handen van de paus zou hebben gekregen, staat vast dat hij hooguit 850 jaar oud is. Dat belette de Hongaarse re gering eerder dit jaar niet de kroon tijdens een bombasti sche ceremonie van het Natio naal Museum naar het parle ment over te brengen. Echt of niet. de kroon symbo liseert voor Hongaren de con tinuïteit van hun duizendjari ge natie. En dat geldt ook voor de schedel en de rechterhand van Szent Istvan. GPD Advertentie Van f 3.848,- voor f 2.999,- ïïT iMac DV met Agfa SnapScan Touch USB iMac DV Special Edition met Epson Stylus Color 760 Koop 'n iMac met megakorting. Nu in combinatie met een scanner of een printer Dus ook voor de voordeligste multimedia-computers ga je gewoon naar Primafoon. van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse regering heeft gisteren ingestemd met het klonen van cellen uit mense lijke embryo's. Wetenschappers willen uit de gekloonde cellen organen voor transplantatie weefsel telen, waarmee bijvoor beeld Alzheimer- en Parkinson- patiënten kunnen worden geholpen. Zowel de regerende Labourpar- tij als de Liberaal-Democrati sche Partij steunt het voorstel. Zij willen dat Groot-Brittannië een leidende rol krijgt in de gen en biotechnologie. De wetenschappers willen ba siscellen uit embryo's van een paar dagen oud halen. Die kun nen zich tot bijna elk type weef sel in het lichaam ontwikkelen. Een probleem blijft dat het im muunsysteem van de ontvanger de nieuwe cellen voor het her stel van beschadigde of zieke or ganen zal aanvallen. De Britse regering benadrukt dat klonen van mensen verbo den blijft. Sinds twee jaar is er een internationaal verdrag te gen het klonen van mensen. Het Nederlandse kabinet komt binnen enkele weken met een wetsvoorstel om de gang van za ken rondom embryo's en embry onaal weefsel (restmateriaal) te regelen. Dat voorstel was al eni ge tijd in de maak, meldt een woordvoerder van het ministe rie van Volksgezondheid. In Nederland mogen weten schappers onder voorwaarden ook al medisch onderzoek doen met embryo's. Het is niet toege staan buiten het lichaam em bryonale cellen te creëren, ten einde lichaamsmateriaal te kweken, zoals de Britten wel willen. AFP/ANP duurt van 14 augustus t/m 3 september 2000. opent je t van onze redactie buitenland NEW YORK - Minister Herf- kens (Ontwikkelingssamen werking) heeft gisteren afstand genomen van de harde uitspra ken van de Nederlandse VN- ambassadeur Van Walsuni over corruptie in Bosnië. Volgens de ambassadeur derft Bosnië jaar lijks rond 1,2 miljard gulden aan inkomsten door criminele acti viteiten die door Bosnische re geringsvertegenwoordigers worden gedoogd. Tijdens een bespreking van de situatie in Bosnië in de VN-Vei- ligheidsraad zei Van Walsum dat het land vooral door de smokkel van sigaretten veel in komsten mist. De enorme om vang suggereert dat er hoge re geringsvertegenwoordigers bij zijn betrokken, stelde hij. Zon der dit verlies aan inkomsten zou Bosnië ook geen overheids tekort meer hebben. Herfkens vindt de uitspraken van de ambassadeur te kort door de bocht. Zij wijst erop dat de problemen in Bosnië bekend zijn. Het land is verdeeld in drie sectoren die een effectieve sa menwerking op overheidsni veau bemoeilijken Net als ieder ontwikkelingsland heeft ook Bosnië moeite met het binnen halen van belastinggelden. Dat is volgens de minister iets an ders dan corruptie op hoog ni veau. Van Walsum waarschuw de in zijn bijdrage over Bosnië dinsdag dat criminaliteit en corruptie bedreigend zijn voor het vredesproces. Nederland besteedde vorig jaar 150 miljoen gulden aan de we deropbouw in Bosnië. ANP ROME - Het aantal mensen in Afrika dat te maken heeft met ernstige voedseltekorten is sinds april met drie miljoen op gelopen tot twintig miljoen. De Voedsel- en Landbouworga nisatie van de Verenigde Naties (FAO) heeft dit gisteren bekend gemaakt. De organisatie wijt de situatie aan droogte en oorlo gen. De getroffen landen zijn Angola, Burundi, de Democra tische Republliek Congo, Con go-Brazzaville, Eritrea. Ethio pië, Kenia, Liberia, Madagas car, Mozambique, Rwanda, Sierra Leone, Somalië, Soedan, Tanzania en Oeganda. AP «VILA Moslimrebellen van ^beweging Abu Sayyaf, die op Szuid Filipijnse er'and J°llo. mep mensen vasthoudt, Sben gisteren een Filipijnse Eebar vrijgelaten. [ÏÏ35-,ange Lucrecia Dablo as kokkin op het Maleisische uristeneiland Sipadan waar ;0p 23 april met een groep an- itn in gijzeling werd geno- fo'aal zouden de rebellen op lonogtwintig gijzelaars vast- iiden. van wie twaalf wester- f ten. De meesten zitten al B^rdan drie maanden gevan- e Filipijnse regeringsverte- mivoordiger Roberto Aventa- aJo verklaarde gisteren dat de Ujtólen vandaag meer mensen Gaten AFP/RTR van onze redactie buitenland BELGRADO - De vier Neder landers die vastzitten in Joego slavië, ontkennen dat ze schuldig zijn aan terrorisme. De vier hadden eerder op video wel toegegeven dat ze van plan wa ren Milosevic te ontvoeren of te vermoorden. Belgrado heeft de vier officieel aangeklaagd wegens het orga niseren van een staatsvijandige groep. Één van de advocaten van de vier Nederlanders, Z. Jo- vanovic, verklaarde dat de on derzoeksrechter in Joegoslavië op zoek gaat naar bewijzen te gen de vier. Als hij die heeft ver zameld, stelt de aanklager een definitieve aanklacht op. De vier worden verdacht van een samenzwering die erop was ge richt 'vijandelijke actie te on dernemen'. De aanklager stelt voorlopig dat de mannen zich schuldig heb ben gemaakt aan het voorberei den van een poging om presi dent Milosevic te vermoorden en geweld tegen hem te gebrui ken, zo stelt Jovanovic. Jovanovic heeft de verklaringen van Ger de Rie, Bas van Schaik, Jeroen van Iersel en Sander Zeitsen gelezen en zegt dat ze de beschuldigingen ontkennen De openbaar aanklager ziet Ger de Rie als het brein van de sa menzwering. Hem hangt de zwaarste celstraf boven het hoofd: een tot tien jaar. De ande ren riskeren zes maanden tot vijf jaar gevangenisstraf. Zaakgelastigde De Nederlandse zaakgelastigde in Joegoslavië, K. Klompenhou wer, komt morgen naar Neder land om minister Van Aartsen (Buitenlandse Zaken) en de fa milie van de vier Nederlanders persoonlijk op de hoogte te stel len van hun situatie. Van Aartsen wil van Klompen houwer horen hoe het gaat met de vier. Ook zal de zaakgelastig de met de familieleden van de vier mannen praten. Dinsdag sprak hij ruim vier uur met het viertal. T. van Schaik, de vader van Bas, zegt dat de families erg ongerust zijn. ,,Hun gezondheidstoe stand behoeft aandacht, heeft Klompenhouwer gezegd. Dan is het toch logisch dat je als ouder meer wilt weten Hoe zagen ze eruit?" Van Schaik had eerder deze week mede namens de families van Sander Zeitsen, Ger de Rie en Jeroen van Iersel een boze brief naar minister Van Aartsen gestuurd. „Joegoslavië heeft ge zegd dat we hen mogen bezoe ken, maar voorlopig hebben we nog geen visum. Daarom vroe gen we Klompenhouwer te spre ken." Hij heeft te horen gekregen dat familie op bezoek mag bij de vier in de gevangenis, maar neemt die toezegging niet al te serieus. „Ik heb twee weken ge leden al een visum aange vraagd, maar heb nog niets." Slovenen Een Joegoslavische militaire rechtbank in Montenegro heeft gisteren de vrijlating van een Sloveens echtpaar bevolen. Joe goslavische soldaten hadden de twee eerder deze maand aange houden op verdenking van spio nage. GPD/ANP VISÉ - Het plaatsje Visé in Bel- de wacht de komende dagen (en gedeeltelijke ontruiming. Dat heeft te maken met de ber- pg van de ontspoorde trein wagons met chemicaliën van DSM. De berging duurt dagen langer dan venvacht. ijle woningen in een omtrek roi vierhonderd meter van de ongeluksplek worden van za- tAgmiddag tot zondagavond ontruimd. Zaterdag beginnen de bergers van DSM met de voorbereidingen om het buta- dieen een grondstof voor de pe trochemische industrie, uit de jl wagons over te pompen De berging levert veel meer pro- Ül: fclemen op dan aanvankelijk ge- -! dacht In de loop van de avond ofnacht wordt verwacht dat het scrvlmtril uit drie wagons is overgepompt in andere tankwa gens. Een wagon met natrium cyanide zal in de loop van don- te derdag worden leeggepompt iflli Deautoriteiten hebben besloten ot zeer strenge maatregelen. Naast de ontruiming van de di- rerse woningen, wordt het ver- ieeropde spoorlijn Visé-Maas- Y inenten de autoweg A2 volledig stilgelegd. De afsluitingen gaan morgenochtend negen uur in en dimn tot maandag 21 augustus rosiacht uur. ANP TEHERAN - De kans op het uit de hand lopen van de macht strijd tussen conservatieve en hervormingsgezinde stromin gen in Iran neemt toe. Volgens itenliberaal parlementslid heeft koconservatieve burgermilitie gisteren gedreigd politici, die ich tegen de wil van de hoogste geestelijk leider van het land eren, te vermoorden. Dinsdag verklaarde een groep parlementariërs in de Majlis, het Iraanse parlement, dat ze, ondanks een verbod van ayatol lah Khamenei daartoe, de stren ge perswet willen aanpassen. Met deze wet in de hand heeft de Iraanse justitie de afgelopen tijd zeker 24 dagbladen geslo ten. Verder zijn 24 journalisten vastgezet. De media vormden voor de her vormingsgezinde president Khatami een middel om het sys teem in Iran aan te passen. Wel iswaar heeft het liberale kamp in Iran een meerderheid in de volksvertegenwoordiging, de conservatieve geestelijk leider Khamenei heeft het laatste woord bij parlementsbeslissin- gen en beheerst justitie en poli tie. Door te verklaren dat ze een ver bod van ayatollah Khamenei willen trotseren, stellen de par lementariërs in feite de autori teit van de geestelijkheid in Iran ter discussie. Volgens het her vormingsgezinde parlementslid Ahmad Shirzad heeft een con- servatieve burgermilitie in Isfa han, waar Shirzad vandaan komt, gedreigd op te treden als de politici hun voornemen door zetten. 'Als de kogel niet al in jullie verradershoofden zit, is dat alleen vanwege de beper kingen die de hoogste leider jul lie heeft opgelegd', aldus de ver klaring. Afgelast Een ander voorbeeld van de strijd tussen hervormers en con servatieven in de Iraanse poli tieke arena, was gisteren het wegsturen van een sympathi sant van Khamenei uit het par lement. De man had zijn zetel gekregen ten koste van hervor mingsgezinde kandidaat. Die verkiezing van de betreffende kandidaat was afgelast door de Raad van Wachters, die wordt beheerst door de conservatie ven. Voor de vrijgekomen zetel moet nu een nieuwe verkiezingsronde worden gehouden. In juli is een ander conservatief parlements lid afgezet omdat hij in een vroegere overheidsfunctie frau de zou hebben gepleegd. AP BIS-JKEK - Zeker veertig isla- Eitische rebellen zijn gisteren kt zuidwesten van Kirgizië binnengedrongen. Yt kwam tot zware gevechten m regeringstroepen, meldde deKirgizische Veiligheidsraad. Dinsdag werd er ook gevochten NAIROBI - Kenianen lopen aan beide kanten van de forenzentrein die dinsdagavond ontspoorde bij het Keniase stadje Lela, op vierhonderd kilometer ten noordwesten van tissen leger en guerrilla's. AP hoofdstad Nairobi. Bij het treinongeluk kwamen dertien mensen om. foto RTR 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5