Schap pompt geld in zuivering Strandwachten in spe op de proef Werkstraf voor fraude met kinderbijslag en weduwnaarsuitkering Breskens viert laatste Dolle Woensdag Gemeenten wijzen aanvragen voor trapliften vaker af Sas van Gent blijft zelf huisvuil ophalen zeeland «16 Verdachte varkensboeren mogen weer handel drijven Grondige revisie installatie en rioolgemaal Hulst Vierdaagse Sluis Drankrijder Expositie over vleermuizen in watertoren Axel Groot feest is opmaat voor volleybaltoernooi Kieldrecht Feest op rotonde donderdag 17 augustus 2000 DEVENTER - De meeste van de 120 varkensboeren die ver dacht worden van fraude met gezondheidsverklaringen, mo gen weer varkens verkopen. De bedrijven hebben met nieuwe controles en verklaringen aan getoond dat hun varkens ge zond zijn. Woordvoerder R. Gerrits van de Gezondheids dienst voor Dieren (GD) meldt woensdag dat de verkoopver boden van 76 van de 120 be drijven zijn opgeheven. De Gezondheidsdienst trad eind juli op tegen 120 zuidelij ke varkenshouders en hun drie Belgische dierenartsen. De art sen hadden gezondheidsver klaringen afgegeven zonder de dieren te keuren. Ze rekenden daarvoor een lager tarief. De artsen verwachtten dat de boe ren zelf hun varkens zouden vaccineren, wat niet is toege staan. De GD heeft de samenwer kingsovereenkomst met de drie dierenartsen, afkomstig uit België, inmiddels opgeschort. Dit is gebeurd in afwachting van het lopende onderzoek van de Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van Landbouw. De 76 varkensboeren hebben inmiddels andere dierenartsen ingeschakeld. De GD verwacht dat de resterende bedrijven ook naar een alternatieve art sen op zoek gaan om nieuwe gezondheidsverklaringen te verkrijgen. Ook in een ander varkenson- derzoek neemt het aantal ge blokkeerde bedrijven af. Het ministerie van Landbouw heeft het eerste van 67 bedrij ven vrijgegeven die waren ge sloten wegens het onderzoek naar varkenspest. De bedrijven hadden varkens geïmporteerd uit Engeland. ANP door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het water schap Zeeuws-Vlaanderen gaat fors investeren in de waterzui veringsinstallatie in Hulst. De Hulster installatie, zo blijkt uit een studie, voldoet niet meer aan de eisen van de tijd en zal daarom op zeer korte termijn moeten worden gemoderni seerd. Ook moet de capaciteit van de installatie worden ver ruimd. Tevens wil het schap het rioolgemaal aan de Hulster Koolstraat verbeteren. De aan passingen vergen een gezamen lijke investering van ruim 10,4 miljoen gulden. Door het innovatieproject sa men met de gemeente Hulst aan te pakken kunnen de instanties extra subsidie in de wacht sle pen en een ruim 2,6 miljoen gul den goedkoper uitkomen. Om die besparing te kunnen realise ren, moeten Hulst en water schap overigens wel een over eenkomst aangaan, waarin wordt vastgelegd dat de instan ties gezamenlijk de sanering van het afvalwatersysteem bij Hulst zullen aanpakken. De waterzuiveringsinstallatie in Hulst dateert van 1978. Een studie van de Grontmij, die in opdracht van het schap werd uitgevoerd, heeft uitgewezen dat de installatie qua prestatie onderdoet voorde andere zuive- nngsfabrieken in Zeeuws- Vlaanderen. De Hulster voor ziening haalt slechts 38 procent van de stikstoffen uit het riool water, anderen scoren tussen de 55 en 85 procent. Om te kunnen voldoen aan de nieuwe lozingsnormen die in 2003 van kracht worden moet er flink wat aan de waterzuive ringsinstallatie in Hulst vertim merd worden. Wat er precies SLUIS - Vanaf maandag 21 au gustus wordt in Sluis voor de dertiende maal de avondvier daagse gehouden. Deelnemers kunnen kiezen uit twee afstan den, de tien kilometer en de vijf kilometer. Inschrijven kan vanaf 17.30 uur in de verblijfsruimte van sport hal De Vliete. Voor de langste afstand is het vertrek om 18.15 uur, voor de kortste een kwar tier later. Op de slotavond vindt de bloemenhulde plaats nabij de Oostpoort. Vanaf die plaats vertrekt de stoet voor de feeste lijke aankomst in het centrum, waarbij Apollo voor muzikale begeleiding zorgt. allemaal moet worden gemo derniseerd, moet eerst nog even nader onderzocht worden. Het algemeen bestuur van het schap wordt verzocht om in eerste in stantie 3,1 miljoen gulden be schikbaar te stellen voor nadere studie en de eigenlijke moderni sering. Het algemeen bestuur wordt verder gevraagd ruim 1,6 mil joen gulden te reserveren voor de uitvoering van het herinrich tingsplan Hoek. Voor nieuwe wegen wordt daarvan 375.000 gulden gebruikt. Ruim 8 ton wordt aangewend voor water- k wantiteitsingrepen De algemene vergadering van het schap buigt zich donderdag 7 september over de voorstellen. De openbare vergadering wordt gehouden in het waterschaps kantoor in Terneuzen en begint om 13.30 uur. De jonge aspirant-strandwachlen bekwamen zich in het werken in een reddingslijn. door Manon Kotvis CADZAND - De theorielessen vinden ze maar zo-zo, een noodzakelijk kwaad. Het zwemmen onder water of met 'dren keling', het rondlopen en communiceren met de portofoon en het vormen van een reddingslijn vinden de deelnemers van de opleiding voor aspirant-strandwach- ten een stuk interessanter. De opleiding voor de jonge strandwach ten in spe wordt deze hele week gegeven vanuit een keet die naast het gebouw van de reddingsmaatschappij KNRM in Cad- zand staat. Zondag is het examen voor de circa twin tig leerlingen. Er zal dus nog flink gestu deerd moeten worden, voornamelijk op de theorie, verwacht de 14-jarige deelne mer Dirk van Opdorp uit Biervliet. Hij doet nu voor het tweede jaar mee aan de opleiding. Hij doet vooral mee voor de gezelligheid. Ook het zwemmen en het rondlopen met de portofoon bevalt hem wel. Of hij echt aan de slag wil alsstrand- wachter, weet hij niet. Zo ook de 14-jarige Koen Goossens uit Oostburg. „De praktijk vind ik leuk. De theorie zal wel nodig zijn, maar dat vind ik minderleuk." Collega-leerling Nicole Hoogstrate (13) uit Oostburg is wat ze kerder van haar zaak: „Ik vind de lessen interessant en ik wil graag een diploma. Ik zit hier al bij sinds mijn zesde. Eventu eel wil ik wel strandwacht worden." Begin dit jaar leek het even of de oplei ding van de reddingsbrigade Zeeuws- Vlaanderen verloren dreigde te gaan door gebrek aan een lesruimte. Dit jaar kon de opleiding na jaren niet meer les geven op het strand van Nieuwvliet. Het oude onderkomen daar was al eerder ge sloopt en voor een tijdelijke keet, zoals die er nu in Cadzand staat, kreeg de bri gade geen toestemming. G. Christiaansen, opleider bij de red dingsbrigade, was dan ook blij dat de op leiding toch door kon gaan. maar is niet helemaal tevreden met de huidige loca tie. Een keet van ongeveer zes bij drie meter voor een groep van rond de dertig mensen vindt hij wat aan de krappe kant: „Ik moet er niet aan denken wat we moe foto Peter Nicolai ten doen als het gaat regenen." Ook de contacten met de gemeentelijke strand wacht ontbreken op deze locatie en dat vindt Christiaansen jammer, omdat de interactie met mensen uit de praktijk ontbreekt. De opleiding is bestemd voor zowel be ginners als gevorderden, die op weg zijn het officiële diploma voor strandwacht te behalen. Aan de cursus doet dit jaar één strandwacht uit Twente mee, die haar kennis wat wil opvijzelen. Andere jaren waren dat er meer cursisten van buiten de provincie, zegt Christiaansen, maar een redelijk grote groep van (ge meentelijke) strandwachten doet nog wel mee aan het examen aanstaande zondag. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 56-jarige Terneuzenaar moet 240 uur werken voor fraude. De Middel burgse politierechter G. Nomes veroordeelde de man woensdag. De Terneuzenaar benadeelde de afgelopen jaren de Sociale Ver zekeringsbank voor een bedrag van 258.000 gulden. Hij had met een valse geboorteakte als de zogenaamde wettige vader van twee kinderen, die in realiteit van zijn broer waren, ten on rechte 43.000 gulden aan kin derbijslag ontvangen. De Soci ale Verzekeringsbank werd ook bij de uitkering in het kader van de nabestaandenwet door de man op het verkeerde been ge zet. Het fraudebedrag bedroeg in dit geval ruim twee ton: 214.000 gulden. De man hield er twee vrouwen op na, hetgeen in zijn land van herkomst Pakistan niet onge bruikelijk is. Hij was getrouwd in Pakistan. Toen hij zich tien jaar geleden in Nederland ves tigde, ging hij een tweede huwe- lijk aan. Zijn tweede echtgenote kwam te overlijden. Van zijn eerste vrouw had hij een valse overlijdensakte laten opmaken om zijn weduwnaarsuitkering veilig te kunnen stellen. Na een onderzoek in Pakistan kwam de fraude aan het licht, omdat bleek dat zij nog leefde. Hij wist dat hij daardoor geen recht had op de uitkering. Cultuur Desondanks vertelde hij een an dere bedoeling met de overlij densakte te hebben gehad, want anders had hij niet kunnen trou wen met de vrouw waarop hij in Nederland verliefd was gewor den. „Ik was niet op de hoogte van de Nederlandse wet. Ik wist niet dat twee huwelijken hier niet mogelijk waren. In mijn cultuur is dat normaal", merkte hij op. Officier van justitie M. Kappey- ne van de Coppello vond dat de man listig te werk was gegaan bij het innen van de kinderbij slag. Hij eiste zes maanden cel, maar verzette zich niet tegen omzetting in een taakstraf. Raadsman H. Klein Hesselink vond dat het onderzoek in Pa kistan onzorgvuldig was uitge voerd. Hij meende dat het bewijs onrechtmatig was ver kregen. Hij vroeg zijn cliënt vrij te spreken. De strafpleiter voerde het ver weer dat het eerste huwelijk niet rechtsgeldig was geweest. „Met zijn nieuwe partner had hij een gezamenlijke huishou ding, zodat hij recht had op een weduwnaarsuitkering." Nomes verwierp het verweer. De ver dachte stamelde: „Vergeef me alstublieft." De SVB vordert van de Terneuzenaar een bedrag van 170.000 gulden terug. Er is inmiddels een terugbetalingsre geling getroffen. SLUISKIL- De politie heeft in de nacht van dinsdag op woens dag in Sluiskil op de Sint Elisa- bethlaan een 33-jarige man uit Terneuzen aangehouden die met twee keer te veel alcohol op in de auto was gestapt. Hij kreeg een boete en een rijverbod van vier uur. Een huifkarrit is best aardig, maar sommige bezoekers van de Dolle Woensdag vinden het paard dat de kar moet trekken veel interes santer. foto Peter Nicolai dit jaar weer tijdens de meeste Dolle Woensdagen op zijn accordeon, tot grote vreugde van vele bezoekers. „Er is te wei nig muziek tijdens deze dagen, zo'n accor deon brengt dan toch weer een beetje stemming", was de mening van menig Bressiaander. Nu is het voorlopig even rustig in de vis sersplaats, maar op 1 en 2 september kan men weer swingen in Breskens; dan gaat het jaarlijkse Öld Time Jazzfestival van start Op de Dolle Woensdagen moeten we weer wachten tot volgend jaar juli. door Wilma Valk BRESKENS - Even leek het of Breskens verzadigd was na alle drukte tijdens het Visserijfeest, maar uiteindelijk werd toch ook de laatste Dolle Woensdag van het sei zoen weereen groot succes. Naast de vaste onderwerpen, zoals markt en een draai molen voor de kleintjes, waren er deze keer huifkarren om mee door Breskens te rijden, er was 'ome Ko' de clown en de jeugd kon ringrijden op de fiets langs een behendigheidsparcours. Zowel de caféhouders als ook de markt kooplui waren meer dan tevreden over de ze laatste Dolle Woensdag. „Ik sta hiernu voor het derde jaar", vertelde Jos Jaspers uit Vlissingen, „en ik heb een grote klan tenkring opgebouwd. Vooral veel mensen uit Breskens en omliggende plaatsen ko men hier bij mij kleding kopen Ik hoop een vergunning te krijgen om in het najaar hier in Breskens een kledingbeurs te mo gen houden." Een andere vaste bezoeker is Mario Goet- hals uit Aardenburg. Mario (17) speelde door Margreet van den Broek gelegd hoe de gemeente Sc' wpn-Diiivplnnrt i ZIERIKZEE - Stichting Het Klaverblad trekt aan de bel bij de Zeeuwse gemeenten over de verstrekking van trapliften aan gehandicapten. Steeds vaker zou bij aanvragen direct worden voorgesteld om te verhuizen naar een al aangepaste woning. De gemeente Schouwen-Duive- land is zich echter van geen kwaad bewust. „Wij herkennen de kritiek van Het Klaverblad niet", aldus wethouder D. van der Wekken. Het Klaverblad, het samenwer kingsverband van gebruikers organisaties van zorg- en dienstverlening, schrijft aan de Zeeuwse gemeenten 'verontrus tende berichten' te krijgen over aanvragen voor woningaanpas singen, met name als er een traplift nodig is. De gemeenten zouden de aanvragers zeer snel voorstellen om te verhuizen. De berichten komen onder andere uit de hoek van de artsen van Revalidatie Geneeskunde Zee land. 'Het primaat van verhui zen zou naar de letter van de wet toegepast worden', schrijft de betrokken consulent van het Klaverblad. Verhuizen Het primaat houdt in dat bij een aanvraag voor een woningaan passing eerst gekeken wordt of er elders een woning beschik baar is, waar de benodigde voorzieningen al aanwezig zijn. Indien dit het geval is, wordt de cliënt aangeraden te verhuizen. Onaanvaardbaar, meent het Klaverblad. Sociaal-emotione le aspecten zouden bij de aan vragen van woonvoorzieningen zwaarder mee moeten worden gewogen. In de brief wordt aan de Zeeuw se gemeenten een reeks vragen voorgelegd, waaruit moet blij ken of aanvragen voor een trap lift inderdaad steeds vaker leiden tot het advies om te ver huizen Volgens Van der Wekken vergt het boven water halen van de gevraagde cijfers een te forse tijdsinvestering. „Uit onze er varing weten we al dat aanvra gen voor een traplift niet vaker worden afgewezen. In een schriftelijke reactie wordt aan Het Klaverblad uit- wen-Duiveland over het meen omgaat met aanvr2 Daaruit blijkt dat Schquwse WVG-bclad daad het primaat vaSgkï is opgenomen „Dit houdtl? ter niet in dat de gemeente, le gevallen ook daadwtrta besluit dat de ooh— b^'QUUlCii'. naar een andere woning Z verhuizen. We hebbenhier'^ leegstand van aangepaste ningen, dus mensen kriignd voorziening vaak alsnog eigen woning", aldus Van» Wekken. Ook H NoonjJ voorzitter van de SchouwS deling van de Algemene.^ landse Gehandicapten Org-- satie, kan niet beve": mensen vaak moeten AXEL - De expositie 'Vleern®. zen, het mysterie ontrafeld tot en met zaterdag 16 septet* ber te zien in de watertoren va Axel. Het nieuwe bezoekerscer truin is van woensdag tot enus zaterdag geopend tussen 13.31 en 17 uur. Op de late donderdagavond 24 en 31 augustus en 7 en 14®. tember kunnen belangstellè- den, mits er voldoende zijn deelnemen aan een 'nacht va- de vleermuis'-excursie. Vl® muizen worden al sinds me- senheugenis in verband bracht met ongeluk, duivelss vampieren. Veel mensen nog altijd een beetje bang v;c de diertjes, vooral omdat ze-: weinig over weten. De Vereniging voor Zoogfe-li kunde en Zoogdierbesche.m^ wil daar samen met de Yfer- muizen Werkgroep Nederig verandering in brengen en hc daai-om de tentoonstelling 5- mengesteld. Na een maanc: De Baeckermat in Westdoipu zijn geweest, is de expositie: in Axel. Daarna, van dinsdal oktober tot en met zondag november, is de vleermuize- tentoonstelling nog te bezichti gen in bezoekerscentra! 't Zwin in Retranchement. door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent zal toch een nieu we huisvuilwagen moeten aan schaffen. Het dagelijks bestuur had eerst geprobeerd een auto te huren van de gemeente Terneu zen, maar daar bleken behoor lijk wat haken en ogen aan te zitten. Ook het inzetten van een inzamelingsauto via de ge meenschappelijke regeling voor de afvalverwerking OLAZ bleek niet mogelijk. Met de zoektocht naar alterna tieven had Sas gehoopt de in vestering voor een eigen huis- vuilauto te kunnen opschorten, maar dat zat er dus niet in. Re den ook voor het college om de raad nu te vragen een krediet van 375.000 gulden beschik baar te stellen voor de aanschaf van een nieuwe auto via de Ter- neuzense garage Verbrugge. De aanschaf zal voor een periode van acht jaar drukken op de Sasse gemeentebegroting. Het voorstel wordt dinsdag 22 au gustus besproken door de com missie financiën. De commissie buigt zich verder over een voorstel om de oud-pa- piervergoeding met één cent per kilo op te trekken naar een dub beltje. De gemeente vindt de verhoging rechtvaardig, omdat de inzamelingskosten voor de vereniging die het oud papier: de gemeente ophalen, gestege zijn. In Zeeuws-Vlaanderen is eoï nog getracht om voor de gemeenten met een uniformere- geling te komen, maardatisitó gelukt. Gevolg is dat de enes- meente nog zeven cent bijspi) kert en andere dertien cent Sü gaat daar nu met een dubbelre tussenin zitten. De extra uifö- ve kost de gemeente op jaaras zo'n zesduizend gulden Nissenhutten Een kleine dertig mille is dege- meente kwijt aan de nieuat electriciteitsvoorziening voo: de nissenhutten van de carna valsverenigingen. De hut'.e van de vereniging moeten ik: een nieuwe laagspann ding op het openbaar netaange- sloten worden, omdat de huidi ge aansluitingen problemen opleveren in de stroomvoorzie ning van omwonenden. De commissieleden spreken zich verder nog uit over de aar- schaf van een woonwagen (kos ten negentig mille) en de uit breiding van de urnenmiri: op cle openbare begraafplaat5 Sint-Janschorre. waarmee eer bedrag gemoeid is van 3Ö.0Ö gulden. De commissie finan ciën vergadert 22 augus® in het Sasse gemeentehuis 0: 19 uur. door Edy de Witte KIELDRECHT (B) - Aan de vooravond van het groot inter nationaal volleybaltoernooi van de vereniging Asterix viert Kieldrecht vrijdag 18 augustus feest met 'een avondje interna tionaal'. In de verkeersvrije Dorpsstraat en op de Markt zijn er vanaf 19 uur diverse activi teiten. De horeca komt met terrasjes naar buiten. Op de Markt kan men terecht voor ponyritten en demonstraties beachvolleybal. In de Dorpsstraat is er animatie met onder meer een steltenlo per, fietsacrobaat, hondende monstraties en optredens van de dansgroep 'Levensvreugd'. De Belgische zanger Guido Horck- mans zingt songs van Elvis Presley. Een vereniging van modelauto's presenteert zich en voor de kin deren is er straattekenen en ver maak op het springkussen Sportievel ingen kunnen dee:- nemen aan bungee run en fuu- ball. Dweilbands blazen vrolijke noot. Vanaf 22 uurise: een dansfeest met twee uve bands. Het internationaal volleybal toernooi vindt zaterdag en zon dag plaats op de voetbalvelden nabij het Spaans Fort. Ertreden ruim 120 teams in het stnja- perk. Blikvangers zijn vereni gingen uit Engeland, Duitslano en Taiwan, 's Avonds is er voor de deelnemers en bezoekers ontspanning met livemuziek. AXEL - Op de rotonde aan» Nieuwendijk en de Buitenweg in Axel vinden op zaterdag september de rotonde.ees 2000 plaats. De rommel-, art sa en toeristenmarkt begint 10 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 42