D66 wil discussie over slibdepot Waasmunster aast op rustzoekende toeristen Hulst blijft jagen op nieuwe kooplustigen Mestverwerker hoopt met nieuwe machine overlast te voorkomen Flessenpost vertelt van verdronken land City NACHTMARKT zeeland 15 fractie twijfelt of opslagplaats bij Sluiskil wel de juiste oplossing is Middelburger steekt buur neer Kapellenaar bezwijkt na ongeval Onzekere toekomst Poortgebouw Straf voor gewelddadige vrouw Zaiu] zomers zitten Sluis-Aar denburg wil nog geen overleg herindeling BEZOEK DE Terneuzen VRIJDAG 18 AUGUSTUS 2000 donderdag 17 augustus 2000 MIDDELBURG - Bij een steekpartij in de Jasmijnstraat in Middelburg is woensdagavond een 32-jarige man uit Vlissin- gen gewond geraakt. De man werd in de achtertuin van zijn vriendin door een 43-jarige Middelburger meerdere malen in zijn zij gestoken. De Middelburger woont naast de vriendin. Het slachtoffer is per ambulance overgebracht naar het Streekziekenhuis Wal cheren, waar hij een nacht ter observatie moest blijven. De politie heeft de dader aangehouden. De aanleiding voor de steekpartij is nog niet bekend, TILBURG - Een 36-jarige vrachtwagenchauffeur uit Kapelle is woensdag overleden aan de verwondingen die hij dinsdag avond opliep door een verkeersongeval op de rijksweg A58 bij Gilze. Volgens de politie reed de man met zijn wacht wagen, waar schijnlijk zonder te remmen, achter op een andere vrachtwa gen die door een file langzaam reed of stilstond. De Kapelle naar raakte bekneld en werd zwaargewond overgebracht naar het Sint Elisabeth-ziekenhuis in Tilburg. ANP TERNEUZEN - De toekomst van het Poortgebouw in Terneu- zen is nog steeds onzeker. De eigenaar van de grond aan de Axelse Dam - de gemeente Temeuzen - heeft projectontwik kelaar Sprangers een optie gegeven. Dat deed Terneuzen op verzoek van ABAB-accountants, dat een groot gedeelte van het gebouw wil betrekken. Op 14 september wil de gemeente definitief weten of Sprangers en ABAB hiermee akkoord MIDDELBURG - Een 32-jarige vrouw uit Nijmegen heeft zich vorig jaar schuldig gemaakt aan openlijk geweldvernie ling en poging tot zware mishandeling. Officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello vroeg woensdag de Middelburgse politierechter de verdachte te veroordelen tot twee maanden cel. Zover wilde de politie rechter niet gaan. Hij legde de vrouw, die niet op de zitting verscheen, een straf op die gelijk was aan het voorarrest (on geveer zes weken) en daarnaast twee maanden voorwaarde lijk. Verder moet de vrouw 700 gulden schadevergoeding betalen voor het vernielen van een ruit en een deur in de op- houdkamer van het politiebureau in Goes. Op die dag, 9 mei vorig jaar, had ze deelgenomen aan een vechtpartij in Goes. Twee maanden later duwde ze in Veere een vrouw uit haar auto, terwijl er op dat moment een tegen ligger aankwam. (Advertentie) TUIN- SERREMEUBELEN, (WAXJKI.I-DINU. BARBECUES, DECORATIE, LAARZEN, ACCESSOIRES jj I Westwal 13, Goes, telefoon OH 3 115838 door Manon Kotvis OOSTBURG - Meststoffenver- werkingsbedrijf Kunst Ecoser- vice in Oostburg gaat een nieu we machine aanschaffen voor het uitrijden van slib om in de toekomst stankoverlast te voor komen. Daarnaast houdt het bedrijf de silo, waarin het slib wordt gemengd, zo veel moge lijk afgesloten. Dit heeft het bedrijf woensdag morgen beloofd in een gesprek met burgemeester G. Noorde wier en milieuwethouder L. Wille. In juli en begin deze maand kwamen via de Milieu- klachtentelefoon tientallen meldingen binnen over stank overlast in Oostburg en Zuid- zande. Na onderzoek bleek dat de geur afkomstig was van Kunst en meer specifiek van het slib (een meststof) dat het be drijf opslaat en uitrijdt. Eerst zei de gemeente niks te kunnen ondernemen, omdat de werkwijze van Kunst volgens de vergunning geheel legaal is. Toen de klachtenregen aan hield, besloot de gemeente toch tot gesprekken met het bedrijf. Woensdag werd overlegd over een mogelijke oplossing. „Het belangrijkste is dat we duidelijk hebben gemaakt dat dit een geval is van eens, maar nooit weer", vertelt milieuwet houder Wille. Volgens zowel de wethouder als het mestbednjf was het een 'goed gesprek', „We hebben goede afspraken ge maakt en Kunst weet dat het ons ernst is." Als Kunst een volgende keer dergelijke overlast veroorzaakt, zal de gemeente niet nalaten om de vergunning onder handen te nemen, zegt de wethouder. Wel ke gevolgen dit concreet kan hebben voor het bedrijf, kan hij nog niet zeggen. „Je bent pas een dief als je iets gestolen hebt. Wij gaan dus pas kijken wat we kunnen doen, als er weer over last is." Volgens J. van Lare, operatio neel manager bij Kunst Ecoser- vice, zal dit niet nodig zijn. De gemeente en Kunst willen in fei te hetzelfde, vertelt Van Lare: „Zij willen dat de burgers geen overlast hebben en wij willen geen overlast veroorzaken." Duit Vandaar dat het bedrijf inves teert om een gelijke situatie zo als die zich afgelopen maand voordeed, te voorkomen. „We gaan een nieuwe machine aan schaffen en daarmee gaan we binnen nu en een aantal weken slib uitrijden", vertelt de mana ger. Deze machine is geavan ceerder dan het apparaat dat eerder werd gebruikt en kan het slib beter en dieper in de grond injecteren. „Die overlast is daarmee weg", zegt hij stellig De aanschaf gaat volgens hem een lieve duit kosten, maar daarmee wil het bedrijf aanto nen dat het het belangrijk vindt om de omgeving niet tot over last te zijn, aldus Van Lare. Hiernaast houdt het bedrijf de stank uit de silo (waar het slib wordt gemengd en opgeslagen) in bedwang door de silo zo veel mogelijk gesloten te houden. Deze maatregel werd al eerder als tijdelijke oplossing ge bruikt. Nu komt er een personeelslid vrij die er voor moet zorgen dat de mangaten, waardoor de stank naar buiten kan, alleen geopend zijn als het slib ge mengd wordtAls er geen activi teit in de silo is, gaan de gaten dus dicht om er voor te zorgen dat de tijd dat er geur vrij komt zo kort mogelijk is. (Advertentie) De 10-jarige Ruben de Haas (op stelten) uit Hoek speelt op zijn verjaarspartijtje een 'natuurvriendelijk' potje ganzenbord met vriendjes. foto Peter Nicolai door Rene Hoonhorst EMMADORP - Het Krabbenpad voor de onderbouw van de basisschool was er al. Nu kunnen wat oudere onderzoekers van negen tot dertien jaar ook spelenderwijs kennis opdoen van de natuur en speciaal van het Verdronken Land van Saeftinge. Zij kunnen klassikaal of tijdens een ver jaarspartijtje een spelletje Flessenpost doen bij bezoekerscentrum Saeftinge. In het toegankelijke deel van Saeftinge - op en rond het plankier voor het bezoe kerscentrum - zijn zeventien flessen ver stopt. De flessen bevatten stuk voor stuk een opdracht. Door de opdracht goed uit te voeren, vinden de kinderen een letter. Alle gevonden letters samen vormen een slagzin. Beheerster D. de Putter van Be zoekerscentrum Saeftinge verzon het spel en voegde er een opdracht aan toe. „Het zou leuk zijn als de kinderen een brief met suggesties over natuurbescherming of - beheer sturen naar een organisatie als Het Zeeuwse Landschap of Greenpeace. Voor goede ideeën zouden we wat prijzen be schikbaar kunnen stellen." Naast de educatieve spelen in het schor is ook vlak naast het bezoekerscentrum een nieuw spel aangelegd: een ganzenbord, waar op veel vakken een opdracht moet worden gedaan. Een springtouw en stel ten - om net zo te lopen als een steltloper - zijn enkele van de hulpmiddelen voor doe-opdrachten. Onder de kennisvragen zitten een aantal sporenopdrachten. Kin deren dienen de voetstap van een mens te onderscheiden van sporen van een eend, een gans, een schaap, een rund, een ture luur en een vis (een harder). Het spel is eerst al door de kinderen van Emmadorp ontdekt, maar kan pas goed worden ge speeld met de hulpmiddelen uit het bezoe kerscentrum. Groepjes kinderen kunnen tijdens de ope ningstijden van het centrum altijd een potje ganzenbord spelen. LvVoutBareman «NEUZEN - Do fractie van «t in ac gemeenteraad van Luzen roept op tot een forc- b maatschappelijke discussie Lde aanleg van een gISan- Jj, slibdepot in de Knegors- r,bij Sluiskil Komend na me! de raad daarover een fcOsiing nemen. D66 vraagt ach in een open bnel al ol een u|uit daarover niette hoog ge spen is voor lokale bestuur- L terwijl het kabinet niets fct aan slibverwerking, on danks mooie beloften'. M6roept de Kanaalzonebewo- jas op nog eens goed na te taken over de gevolgen van de t?ng van miljoenen kubieke Iers vervuild slib uit de Zeeuwse wateren in een depot nnongeveer negentig hectare. Alshet besluit genomen is, is er «en weg terug. Met een schone- jeoplossing in het vooruitzicht èbevolking opzadelen met een aorm depot vervuild slib, is een tnachting voor ons gebied", ndt raadslid P. van Nieuwen- puizen. Met die 'schonere op ging-doelt hij op de alterna te! die in de maak zijn voor 'hverwerking. ;D66'er wijst erop dat de ge meenteraad van Terneuzen in 1995 onder strikte voorwaarden akkoord is gegaan met de in richting van een provinciaal slibdepot in de Koegorspolder, naast de huidige regionale vuil stortplaats. Nu, vijf jaar later, constateert Van Nieuwenhuij- zen dat aan geen enkele voor waarde is voldaan, ook niet aan die van een fikse compensatie. Overigens bereikten Gedepu teerde Staten en B en W van Ter neuzen in mei overeenstemming over een compensatieregeling van ruim een miljoen gulden voor de aanpassing van de we geninfrastructuur in de polder. Erfenis Tijdens een gecombineerde raadsvergadering van verschil lende raadscommissies, half ju ni, maakten verschillende frac ties bedenkingen tegen de transactie én het project. Wet houder K. van der Hoofd (VROM) maakte toen duidelijk dat over 'de vorm' nog viel te praten. Hij stelde ook meer in formatie in het vooruitzicht. D66 vindt nu dat B en W de be volking te weinig betrekken bij de discussie over 'dit groots op gezette milieu-onvriendelijke slibdepot', 'een erfenis voor de eeuwigheid'. SLl'IS - Burgemeester en Ktbouders van de gemeente $!ui>-Aardenburg voelen er rooralsnog niets over om met bestuurders uit buurgemeente Oostburg te praten over een her indeling. let dagelijks bestuur van de leinste Zeeuws-Vlaamse ge meente vindt het vreemd dat het Jostburgse college een notitie over een zwaarbeladen onder werp laat maken en claar dan via de kranten over wil communi ceren. Waarnemend burgemeester van Daele van Sluis-Aarden- bug „Ik vind het vreemd dat tetburg ons via de media uit- soKgt voor een gesprek. We oorConnyvan Gremberghe gaan daar niet op in zolang we geen kennis dragen van de in houd van de notitie. Bovendien hebben we rekening te houden met een uitspraak van onze raad. Die heeft gekozen voor het behoud van de gemeente Sluis- Aardenburg als zelfstandige ge meente. Daar gaan we ook voor vechten." Bespreken Ook de vakantievierende bur gemeester C. van Liere denkt in eerste instantie niet aan bespre kingen'met Oostburg. „Ook ik ken de inhoud van die notitie niet. Als die bij ons arriveert, zullen we hem in het college be kijken en bespreken. Daarna is het woord aan de raad, maar het moge bekend zijn welke weg wij ingeslagen zijn." door Rene Hoonhorst WAASMUNSTER - Rust. Stilte. Mthaasting en gemoedelijk heid zijn de attracties van Waasmunster. Wandelaars, fiet sers en niiters kunnen hun hart ophalen in weelderige bossen, kastelen en oude abdijen bekij- ten en prachtige tochten maken angs het riviertje de Durme. Een bezoekje aan kasteel Blau- wndael en een abdijbiertje van Roosenberg op een terrasje completeren een volmaakte dag. iurgemeester Eric van Mele van Waasmunster heeft geen last van grootheidswaanzin. Na tuurlijk hebben Antwerpen, Gent en Brugge meer te bieden dar. de kleine gemeente aan de zuidrand van het Vlaamse Waasland. Maar een kenmerk van steden is drukte. Om die drukte te ontvluchten en geheel tot rust te komen, is een bezoek aan Van Mele's gemeente meer REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB terneuzen Tel: (0115) 686000 Pax- (0115) 686009 e-mail; redtern@pzc.nl CAM. van Gremberghe (chef) »A Bareman v' Bosman PIF.M. Cappetti LE Dominicus 8J.G. Pelgrim J'P.D. 8akker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561AJ hulst Tel: (0114) 373839 Pax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl S.vanDoorsselaer R'E.A, Hoonhorst centrale redactie Oostsouburgseweq 10 Postbus 18 4330 aa vlissingen Tel: (0118) 484000 Pax- <0118) 470102 e^ail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl dan aanbevelenswaardig. Naast de landelijke gemoede lijkheid en de culinaire geneug ten van de ruim twintig horeca gelegenheden heeft het plaatsje een rijke historie, waaraan heemkundigen zich kunnen verlustigen. Reeds vijfduizend jaar voor Christus woonden er mensen aan de oever van de Durme, zo wees onderzoek uit. Bij het be gin van de jaartelling hadden de Romeinen in Waasmunster, het rustpunt op de doorgaande han delsweg Doornik-Hulst, een be langrijke nederzetting. Walvisbeenderen In het landschap is voor een leek niet direct veel van de ijstijden of de Romeinse vestingen terug te vinden, maar artefacten als werktuigen van walvisbeende ren, munten en medailles zijn binnenkort te zien in museale collecties. De abdij van Roosen berg (dertiende eeuw) en kasteel Blauwendael (negentiende eeuw) zijn te bezoeken en enkele particuliere kastelen (veelal ge bouwd door vroegere 'textiel baronnen') kunnen vanaf wan del- of fietspaden afgunstig bewonderd worden. De heide- kapel uit 1641 is hele dagen open en ligt midden tn het toe ristisch centrum van het dorp, vlak tegenover het oudste res taurant, het tachtigjarige Lek kerbek. De bezienswaardigheden en na tuurlijke aantrekkelijkheden (vele wandelbossen met nog een paar plukjes van de oorspronke lijke heide) liggen dus al tiental len jaren op bezoekers te wach ten, weet Van Mele als geen ander. „Maar de aanlokkelijk heden van onze oude gemeente zijn niet gekend. En daar moet, mede om onze horecavoorzie- Burgemeester Van Mele van Waasmunster. ningen op peil te houden, snel verandering in komen." Waasmunster heeft zich laten inspireren door de gemeente Hulst. De manier waarop de 'meest Vlaamse stad van Neder land' Belgen lokt, moet ook an dersom kunnen werken, veron derstelt de burgemeester. Niet om vaste inwoners te trekken (hoewel meubelbaas Morres wel een permanente optrek in Waas munster heeft), want bij de ruim tienduizend ingezetenen van de Waase dorpsgemeenschap mo gen er op z'n hoogst vierduizend bijkomen. Wel om vele dag- en (op termijn) verblij f stoer isten te trekken. Fabels „Wij hebben weliswaar geen winkels om kooptoeristen te trekken, maar we hebben wel minstens zoveel historie als Hulst. Aangevuld met de wan del-, fiets, mountainbike- en ruiterroutes door de bossen en de gastronomische specialitei ten van ons dorp moet dat toch een rijk publiek kunnen trek ken. Bovendien profileert Hulst zich in Nederland als Reynaert- stad, maar ook in onze contreien spelen de fabels zich af. Lief hebbers van het middeleeuwse dierenepos kunnen naast het heidekapelletje een beelden groep meteen aantal hoofdfigu ren (onder wie Reynaert, Isen- grim, Tibeert, Cuwaert en Tycelijn) bewonderen." door René Hoonhorst HULST - Burgemeester Antoi- ne Kessen schrikt heel even. Dat bliksemse Waasmunster wil toch geen Vlaamse inwoners of bezoekers van Hulst afpakken'? Als hij hoort dat Waasmunster juist een voorbeeld aan Hulst neemt om (Nederlandse) recre anten en toeristen te lokken, verandert zijn achterdocht in sympathie. „Ik ken de plaats niet echt goed, het ligt tenslotte nog achter Sint-Niklaas, Maar ik weet wel dat Waasmunster een paar mooie groene, landelijke en rus tige kernen telt. Dat het ge meentebestuur de middenstand en de horeca wil laten profiteren van het natuurschoon en de his torie door meer dagjesmensen te lokken, lijkt me een loffelijk streven Kessen is blij verrast dat zijn Waasmunsterse collega Eric van Mele heeft gehoord dat redelijk wat Vlamingen de laat ste jaren naar Hulst zijn ver huisd. „Onze campagne heeft dus suc ces. Nou is dat voor een grens plaats als Hulst natuurlijk ook wat logischer dan voor een ge meente als Waasmunster, die wat verder van die scheidslijn ligt. Een half uur rijden is niet echt ver, maar mensen kijken toch eerder naar de gemeenten direct tegen de grens aan. Daar komt bij, dat voor mensen met een inkomen tot ruim tachtig mille fiscaal gezien beter af zijn in Nederland", betoogt de eerste burger van Hulst. Mensen die wat beter zijn gesitueerd, zijn overigens - belastingtechnisch gezien - nog steeds beter af in België. De kans dat de topman van het meubelparadijs Morres weer van Waasmunster naar Hulst verhuist, mag dan ook klein worden geacht. Couponnekesdagen De gemeente Hulst houdt er al rekening mee dat de hervormin gen en aanpassingen van Euro pese belastingstelsels leiden tot een vermindering van Vlaamse klanten bij banken en financiële bureautjes. De 'couponnekes dagen' zullen binnen afzienbare tijd tot het verleden behoren. Dat wil dan weer niet zeggen dat Hulst rigoureus stopt met de aanbidding van het gouden, kalf. Kessen: „We houden als gemeente het verleden in ere. De wallen en de basiliek blijven zeer belangrijk en herstelwerk zaamheden van oude poorten en andere historische gebouwen staan hoog op de prioriteiten lijst. Maar de meeste van de 3.5 miljoen bezoekers zijn kooptoe risten. Om die groep mensen vast te houden, moeten we op de eerste plaats constant zoeken naar nieuwe economische im pulsen." De komst van een luxueus out- letdorp (een straat met winkels die kwaliteitsspullen perma nent tegen lage prijzen aanbie den), het doorgaan van BAM- plannen in het gebied tussen 's Gravenhofplein en Bierkaai straat en het op de schop nemen door projectontwikkelaar Planoform van een gebiedje achter de basiliek zijn dan ook plannen die de kans moeten krijgen. Kessen: „Zulke ambitieuze plannen geven de koopstad Hulst nieuwe kansen. Een ri goureuze opknapbeurt en uit breiding van het winkelareaal en de voorzieningen moeten ook een halt toeroepen aan de ver- Burgemeester Kessen van Hulst. grijzing van de bezoekers stroom en de daling van de koopkracht. Met het sturen van plannen en de binnenkort te verwachten aanstelling van een foto's Peter Nicolai citymanager laat het gemeente bestuur zien dat het er alles aan doet om Hulst aantrekkelijk te houden voor grote stromen kooptoeristen." AANVANG 18.00 UUR SLUITING 01.00 UUR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 41