Schouwen wil infocentra op eiland Vers Konmar Voordeel! Hé burtman, nog twee porties Kustgemeenten zien niks in opsporen van explosieven op strand 95 20 Gemeente vindt één voorziening over Oosterschelde op Neeltje Jans te weinig nu20/o EXTRA KASSAKORTING op de reeds 40 tot 70% afgeprijsde zomercollectie! mmmna* j Brandstichting Roomschnitzels Dole bananen Met Klantenkaart 50% korting Kipdrumsticks en kipkoteletten j{óoui£ u, oojc /zv zeeuwse almanak Autoritje Veel geschreeuw, maar weinig wol zeeland donderdag 17 augustus 2000 HERIKZEE - De gemeente vbouwen-Duiveland wil graag schillende informatiecentra Mfrhet Nationaal Park Ooster- jchflde op haar grondgebied in jaats van één infocentrum op ieeltje Jans. Als mogelijke lo- cjties worden onder meer Plom- etoren, Schelphoek en het •runjegebied genoemd. Het Overlegorgaan Nationaal park 1.0. Oosterschelde wil min ions twee informatiecentra »n aan het toekomstig na- ial park. Aan de oostzijde ran de Oosterschelde komt laogstwaarschijnlijk een info- *Rntrum op Tholen. Dat wordt ecombineerd met een milieu- riucatief centrum. Voor wat be- reftde westzijde van de Ooster schelde overweegt het overleg- *%an een infocentrum op ■tktjeJans. Kethet infocentrum op Tholen beeft Schouwen-Duivelands dagelijks bestuur geen moeite, maar voor wat betreft een mo gelijke vestiging op Neeltje Jans ligt dat wat anders. Voordeel van Neeltje Jans is de strategi sche ligging, de goede bereik baarheid en beschikbaarheid van ruimte. Bovendien is er al «n grote stroom toeristen die lairhet voormalige werkeiland bat voor themapark Water bad Neeltje Jans. Haar dat voordeel is volgens de (Advertentie) \S mooE WALSTRAAT 199 VLISSINGEN (Advertentie) omgeving Woensdag 23 augustus Roompot Beach Resort/Hof Domburg, kinderfeestje (frietmenu bowlen of zwemmen) 9,50* p p Zondag september Noordzee Résidence De Banjaard, Kamperland Brunchbuffet 23,50" p.p. kinderen 5t/m 12 jaar 13.-* p.p. knderent/m 4 jaar gratis R»mpot Beach Resort. kunperfand, Familiebuffet gratis jtortlen 26,50* p.p lederen 5 t/m 12 jaar 16,-* p.p. j«hlerenfm4jaar gratis ichtig goede ideeën: W.partyservi cezee I an dn I kompot Reach Resort. hmperUnd'**** Zftknd-Zwprf- P/i epnnrt B-j aankoop van een zwerf paspoort d10overnachtingen ad 250,-, 2 aar geldig) profiteert u van een '»«iale7 5actie Kern? u tussen 18/08 en 22/12 'nachten aaneensluitend kamperen "i' h°eft u slechts 5 vouchers in te U betaalt dan geen 25.-, «slechts 18,- per nacht voor Jpersoneni •titaef gratis horecacheque t.w.v. WO... Vr 05/10/'00 - zo 11 /03/'01 Mvdd 1800) voor slechts 899,- I tomfortplaats, incl. elektra en toeristenbelasting) 05/06 voor slechts '»5,- (standaardplaats) of 11 '95,- (comfortplaats) RESERVEER SNEL, VOL VOL! 1° u r i s t S li op "*'^4331 LK Middelburg *0118 - 6743 00 kOUI. 674333 - •"ftV* pUen alten als u van Z ^**»a kmutaarul nummer reserveert. S gemeente tevens een handicap. ,,De kans bestaat dat door het publiek een connectie wordt ge legd tussen Waterland Neeltje Jans en het infocentrum Natio naal Park Oosterschelde. Aan gezien de toegangsprijs voor Waterland Neeltje Jans er niet om liegt, kan dit mensen af schrikken om naar het informa tiecentrum te komen", staat in een ambtelijk advies te lezen. Door die in de ogen van de ge meente hoge toegangsprijs voor het themapark, is de kans op herhalingsbezoek niet zo groot. „Terwijl het juist wel de bedoe ling is om herhalingsbezoek te prikkelen door bijvoorbeeld wisselende exposities." De kans dat mensen diverse keren naar een informatiecentrum gaan, is volgens de gemeente een stuk groter als zo'n infocentrum 'om de hoek' te vinden is. Op die ge dachte voortbordurend, pleit de gemeente voor meer informa tiecentra, verspreid over Schouwen-Duiveland. Een aantal noemt ze niet. Ecoscope in Renesse deelexpo- sities aan het nationaal park te wijden. De kosten die gemoeid zijn met de opzet van een infor matiecentrum van het Natio naal Park Oosterschelde zijn nog niet bekend. Wel gaat de gemeente er vanuit dat het mi nisterie van Landbouw, Na- Koppeling De gemeente wil het gewenste informatiecentrum koppelen aan activiteiten of een bestaan de bezienswaardigheid. Door zo'n koppeling is (voldoende) toezicht op een informatiecen trum mogelijk, zonder dat dat extra menskracht kost. De gemeente ziet wat dat betreft mogelijkheden bij de Plompeto- ren, het Schelphoekgebied (wat zich tevens uitstekend leent als uitvalsbasis voor natuurvaar- ten) of bij het Prunjegebied, in combinatie met een informatie centrum over Plan Tureluur. Ook de omgeving van Zierikzee is een mogelijkheid. Daar kan een infocentrum gecombineerd worden met fietspaden en wan delroutes. Om de aandacht op de informa tiecentra te vestigen, doet de gemeente de suggestie om bij bijvoorbeeld het Watersnood museum in Ouwerkerk of het door Ingrid Huibers GOES - Aan het rommelende geluid te ho ren, hebben de dino's die woensdagavond de Goese kermis aandoen, een stevige trek. Toch weerhoudt dat de toegestroomde be zoekers er niet van de grote plastic monsters even aan te raken. De - volgens de ker- miskrant - in Steven Spielbergs kaskraker Jurassic Park gebruikte creaturen jagen weinig schrik aan. Eenmaal onder stroom gezet, blijft het bij een voorzichtig slingertje met de staart, een schokkerig knikje met het hoofd en een sluiks sluiten van de ogen. Im ponerend evenwel is de reusachtige kunst stof drol die naast de beesten ligt. Als klim- rek blijkt het een attractie van formaat. foto Willem Woznitza door René Hoonhorst Sinds wandelaars en fietsers ook aan de zoute kant van de Westerscheldedijk kunnen lopen en fietsen, reserveren ze vaak een uurtje van tevoren een tafeltje. Lekker een frisse neus halen en tegelijk meer eetlust en dorst opwekken, weet uitbater C. Kop van café-petit restaurant Den Burtman in Kruispolderhaven. Den Burtman ligt op zo'n honderd meter van de nieuwe Scheldedijk. Een kwart eeuw geleden was het muurtje van het terras nog de afscheiding van de kaai van het haventje. De gasten van Scheldezicht, zoals het café toen heette, konden bijna aan boord springen van een vissersboot of een beurtschip. Het scheepswerfje van Klerk, uitgeweken naar het haventje van Walsoorden, zorgde voor enige bedrijvigheid naast het af- en aanvaren van scheepjes. Nu rest Kruispolderhaven slechts rust en landelijkheid. Op het terras van Den Burtman, hetzelfde als dat van het toenmalige Scheldezicht, kijken bezoekers anno 2000 naar op de dijk grazende schapen en in een weiland herkauwende koeien. Maar de Westerschelde blijft aanwezig. Veel vaste klanten en toevallige voorbijgangers klauteren even de dijktrap op om uit te kijken over de schorren en het daarachter liggende vaarwater. De Tilburgers Martha Meeuwsen en Piet van den Broek hebben net over het haventje van Paal uitgekeken Plezierjachten en bootjes lagen daar bijna op het droge, constateerden ze verbaasd. Dat de Westerschelde in open verbinding staat met de Noordzee en de getijden ook werken aan de kust van Kruispolderhaven en Paal wisten ze bij nader inzien nog wel. Maar dat het twee keer per dag eb is, was de stadse Martha even ontschoten. De schoolse aardrijkskundelessen liggen ook al weer even achter haar. Wielerrondjes Het Vlaamse echtpaar Muylaert-van Haver is wat beter op de hoogte van de wonderen van het water. De Muylaerts fietsen dan ook regelmatig een rondje door Café Den Burtman in Kruispolderhaven. Oost-Zeeuws-Vlaanderen vanaf hun vakantiehuisje in grensplaats Stekene. Langer of korter langs de Westerschelde rijden om de wind nog wat feller door de haren te voelen strelen, hoort bij die ontspannende wielerrondjes. Den Burtman was tijdens zo'n tochtje een aangename ontdekking. „Het is hier goed van eten en drinken en een wielrijder moet af en toe eens uitrusten." De naam van de horeca-oase doet bij Tilburgers en Vlamingen geen bellen rinkelen. Maar eigenaar Kop heeft de genealogische geschiedenis van zijn zaak eens uitgevogeld. Hij heeft papieren gezien die 75 jaar teruggaan. „Destijds werd de zaak door de ene eigenaar overgedaan aan de volgende. Er moet dus al langer een café op deze plek aan de Kruispolderkaai hebben gestaan De naam Scheldezicht werd - in tegenstelling tot In 't zicht der Schelde anderhalve kilometer verderop in Paal - na aanleg van de Deltadijk aan de kant geschoven. De voorganger van Kop herdoopte het café in Den Burtman. Beurtschip 'Burtmanverwijst niet naar een beurtschipper, maar naar een beurtschip. Het schip van de familie Broeckaert werd door de schipper altijd liefkozend 'd'n burtman' genoemd en juist dat binnenschip was het allerlaatste dat de haven van de buurtschap uitvoer. Behalve de naam en de inrichting (enkele schilderijen en een scheepsbel) van het horeca-etablissement herinnert een oude sluisdeur aan de zeevaartgeschiedenis van Kruispolderhaven. De ijzeren deur van vier meter breed en vier meter hoog was het slot voor de coupure in de dijk. Zandzakken voorkwamen dat het water onder de deur doorkwam en de woningen achter de kaai bereikte. Het ijzeren slot op Kruispolderhaven diende jaren als een soort stutijzer voor een vervallen schuur, maar werd aan het eind van de vorige eeuw weer teruggehangen in de oorspronkelijke hengsels. De meeste gasten van het petit- restaurant zijn niet op de hoogte van de rijke historie van het pand en de buurtschap. Kop vindt dat niet erg. Zijn gasten klauteren tenminste nog regelmatig de dijk op en proberen zich vanaf het hoge Deltapunt een voorstelling van de voormalige haven te maken. Zelf kijkt de restaurateur slechts zelden over de tuurbeheer en Visserij (LNV) het grootste deel van de kosten betaalt. door Maurits Sep VLISSINGEN - Zeeuwse kust gemeenten hebben geen behoef te aan een grootscheepse veegactie om oude munitie en explosieven op te ruimen. Zij hebben geen aanwijzingen dat de stranden vol granaten liggen en vinden het daarom niet zin vol alles om te ploegen. „De vei ligheid is niet in het geding." De gemeente Zandvoort wil, na dat een groot stuk strand moest worden afgezet vanwege de vondst van explosieven uit de Tweede Wereldoorlog, dat het Rijk een landelijke actie opzet om munitie op te sporen en op te ruimen. De hele Nederlandse kust moet worden schoonge veegd. Door erosie komen steeds meer explosieven bloot te liggen en dat is onverantwoord. De kust is economisch zeer be langrijk en de veiligheid van de badgasten staat voorop. Alle explosieven moeten voor eens en altijd worden opgeruimd, meent Zandvoort. Per jaar wor den langs de kust ongeveer 2500 keer explosieven opgeruimd. Veelal draaien gemeenten voor een deel van de opruimingskos- ten op. Zij krijgen schadeclaims van kampeerverenigingen en strandpaviljoens. Volgens de Explosieven Oprui mingsdienst (EOD) is een grote opruimactie technisch wel mo gelijk, maar niet zinvol. Het kost veel tijd en geld om elke vierkante meter met een detec tor te onderzoeken en vondsten onschadelijk te maken. Het is verstandiger in actie te komen op het moment dat daadwerke lijk munitie wordt gevonden. GROEDE - Drie containers met oud papier zijn in de nacht van dinsdag op woensdag uitge brand aan de Zeeweg in Groede. Het papier was aangestoken. Duur of niet, de Zeeuwse kust gemeenten vinden zo'n oprui mingsactie helemaal niet nodig. Oostburg heeft daar nooit enige aanleiding toe gezien en ver wacht ook niet dat die er ooit komt, aldus een woordvoerster. Schouwen-Duiveland heeft al evenmin enige indicatie dat op de stranden van het eiland nog explosieven liggen. „De situatie is niet urgent", concludeert A. Schiettekatte, ambtenaar openbare orde en veiligheid. Zeemijn Dat is iets anders in Veere en Vlissingen. Voor het strand van Oostkapelle ontplofte bijna twee weken geleden een zee mijn Bij Vlissingen werd vorig weekeinde fosfor aangetroffen dat vermoedelijk van oude mu nitie komt. Zelfs deze gemeen ten zien echter niks in een groot scheepse veegactie. „De EOD concludeerde immers dat het een incident was", ver klaart loco-burgemeester L. Wisse van Veere. „Dat dachten wij ook al, maar naar aanleiding van dat plofje zullen we de EOD wel verzoeken schriftelijk vast te leggen dat het inderdaad een eenmalig voorval was. Voor de veiligheid is zo'n ruimingsactie dus niet nodig." Burgemeester A. van Dok-Van Weele van Vlissingen wijst erop dat preventief een strand om ploegen geen zin heeft als je niet weet waar iets ligt en wat het is. „We weten dat er bombarde menten op Vlissingen zijn ge weest, maar zelfs historisch ma teriaal geeft geen uitsluitsel over waar nog iets ligt en of dat destijds is ontpoft of niet. En wat die fosfor betreft, die is niet zo levensbedreigend als explo sieven." Daar komt volgens de vier gemeenten bij dat hun kust lijnen en dus hun stranden in de loop der tientallen jaren veran derd zijn door afslag en opho ging. Explosieven zijn daardoor in zekere zin op andere plekken komen te liggen. Advertentie) foto Peter Nicolai Westerschelde. „Het is dat mijn kleinzoon Michael van drie nog wel eens met bonpa over het water wil kijkenanders zou het er waarschijnlijk helemaal niet van komen." Aangenaam Dat hij door de heemkundig weinig onderlegden regelmatig met 'burtman' wordt aangesproken - als ze hem niet bij zijn voornaam Carel kennen - vindt Kop zelfs wel aangenaam. „Hé burtman, nog twee porties gamba's en twee trappist hier", klinkt het regelmatig. En Kop vliegt naar de keuken en de bar. „Het is een goed in het gehoor liggende, vriendelijke aanspreektitel", vindt hij Gelijk heeft hij Als zijn etablissement de naam al niet had, zouden ze de term 'burtman' hebben moeten verzinnen. Per kilo van 16.90 voor Per kilo van 3.49 voor 9 1 Naturel of gekruid. Per kilo. Met Klantenkaart van 12^CT voor 6 ■irOyfl RonMarJ Met oma mee om boodschap pen te doen. Daar hoefde je bij Sjoerd uit Burgh-Haam- stede nooit op aan te dringen Want oma heeft een auto. En daar reed hij heel graag in mee. Maar oma heeft nu afgedaan. Want ome Kobus is om de hoek komen kijken. Ook die heeft een automobiel. En sinds Sjoerd daatin een ritje heeft mogen maken, wil hij nergens anders meer in mee. Want het voertuig is uitge rust met een routeplanner. Vraag Sjoerd niet meer welke auto hij het leukst vindt. Want voor hem bestaat er nog maar één„Die van ome Ko bus, want die kan tenminste al praten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 31