Ronald Koeman bij Vitesse de rust zelve Sandor Popovics is te vaak voor clown versleten Mijn mazzel is dat ik nuchter ben sport donderdag 17 augustus 2000 Nee, het spijt me, FC Barcelona is voor mij na het ontslag van Van Gaal niet aan de orde geweest. Ik ben niet gebeld door FC Barcelona en ik ben ook niet via-via benaderd door FC Barcelona, wat natuurlijk makkelijk had gekund, want zoals je weet ben ik geen onbekende daar." Met eerbied praat Ronald Koeman nog altijd over de mooiste club ter wereld. „Voor de gein heb ik al eens gezegd: 'FC Barcelona? Liever nog niet'. Niet dat ik bang ben voor Barcelona, maar voorlopig ben ik blij met Arnhem en blij met Vitesse en mijn spelersgroep hier. De drang oin per se hogerop te moeten, heb ik op dit moment nog niet." In Barcelona kan de toorn snel aanzwellen. Zelfs een tweede plaats in de competitie en een halvefinaleplaats in de Champions League en de Copa del Rey volstaan niet, zoals Van Gaal heeft gemerkt. Koeman: „Het gaat in Barcelona niet alleen om winnen of om goed voetbal. Je moet ook nog Catalaan zijn. De afgelopen jaren heeft men blijkbaar het Catalaanse gevoel een beetje gemist. Te veel buitenlanders, te veel Nederlanders. Daar wogen die mooie prestaties in de competitie, in de beker en in de Champions League niet tegenop. Ja, zó moeilijk is het werken daar." In het trainingskamp van Vitesse is er even tijd voor een persconferentie. Ro nald Koeman, de trainer, praat op de be dachtzame toon die hem kenmerkt. Tijdens de voornamelijk gezellige bijeen komst blikt hij in de ogen van een tiental journalisten, die hem rustig en gedwee aanhoren en noteren wat hij te melden heeft. Zonder camera's, zonder gedrang. Er is geen furie, geen pandemonium. Het is zó vredig dat men de mussen buiten kan horen tsjilpen. Vitesse is geen Nederlands elftal en al he lemaal geen FC Barcelona. „Van het me dia-spektakel kan ik intens genieten, maar zoals het nu gaat, is het ook aange naam", zegt Koeman. „In Arnhem word je niet constant bij iedere training of wed strijd op je vingers getikt. Ik speelde met Barcelona, Ajax, PSV of Feyenoord altijd oefenwedstrijden voor vier a vijfduizend mensen. Met Vitesse is dat niet zo. Op dat soort momenten besef je dat je trainer bent van een club die de grote stap graag wil maken, maar nog lang niet zo ver is. Dat is duidelijk. Dat zie je in alles terug." Goede keuze Sef Vergoossen van Roda JC toonde z'n respect voor deze jonge trainer laatst pu bliekelijk. 'Vitesse heeft met Ronald Koe man een uitstekende keuze gemaakt. Ik weet dat hij met kop en schouders boven de rest uitstak op die versnelde trainers cursus. Hij heeft het in zich, dat hoor je als hij praat over voetbal en als je zijn inter views leest. Hij straalt rust uit en heeft de ervaring van de topspeler. Als je het hebt over de hectiek, het omgaan met de slech te periodes: Ronald Koeman heeft dat al lemaal. Koeman, dat is niveau'. Het is een citaat om in të lijsten. „Met Gul- lit. Rijkaard en Neeskens heb ik de cursus serieus gedaan en er veel tijd in gestoken. De gedachte dat ik beter zou zijn dan de anderen is nooit bij me opgekomen. Nooit heb ik me zo gevoeld of gedragen. Ik had daar ook totaal geen zicht op. De stages deden we niet samen. Ik liep mee bij NAC, Rijkaard bij FC Utrecht, Gullit bij Hee renveen en Neeskens bij de KNVB. Zo zag je en wist je dus niet alles van elkaar. Het enige dat ik kan zeggen is dat ik als voet baller altijd al een bepalende rol in het elf tal had, als aanvoerder en als vrije verde diger. Misschien draagt dat bij." Een halfjaartje Vitesse heeft Ronald Koe man opnieuw wijzer gemaakt. „Het trai nersvak is een complex vak - dat heb ik in middels wel gemerkt. Voor bijna alles ben je verantwoordelijk. Het draait tegen woordig niet alleen om voetbal. Daarbij heb ik het met die affaire-Aalbers natuur lijk aardig voor m'n kiezen gekregen. Ik zeg je in alle eerlijkheid dat ik, voordat ik aan die klus hier begon, een aantal zaken onbewust toch een beetje heb onderschat. Het is toch vrij intensief allemaal. Je moet alles bepalen, je moet aan alles denken, je moet alles voorbereiden. Ja, je wordt als trainer/coach pas echt met je neus op de feiten gedrukt als je midden in het vak zit." „Zo'n affaire-Aalbers overvalt je, met alle consequenties vandienVoor de club, voor de spelersgroep, voor je eigen positie. Op een gegeven moment heb je meer aan je hoofd dan alleen de trainingen en de wed strijden. Het was niet normaal meer, die commotie op een gegeven moment. Maar zoiets zal. mag ik aannemen, toch niet elk seizoen gebeuren „Mijn mazzel is dat ik vrij nuchter ben. Ik heb een hoop meegemaakt. Ik zal niet gauw van slag raken als er wat gebeurt of als er zo iemand als Aalbers opstapt. Mijn ervaring van oud-voetballer komt me in De voorbereiding van de betaald voetbalclubs zit erop. Een nieuw seizoen wacht. Vrijdag openen Sparta en Roda JC de competitie in de eredivisie. Aan de vooravond van een nieuwe jaargang wordt er vooruitgeblikt. Vandaag aandacht voor de kleurrijke oefenmeester Sandor Popovics en Vitesse-trainer Ronald Koeman. die situaties van pas. Die achtergrond is wel degelijk van belang. Natuurlijk moet je een goede cursus achter de rug hebben voor dit vak, een jaartje meer of minder maakt wat dat betreft niet zoveel uit." „Ik zeg het eerlijk: een goede trainer word je niet alleen als je op hoog niveau hebt ge speeld. Absoluut niet. Volkomen mee eens. Maar anderzijds vind ik het overdre ven om te stellen dat je eerst tien jaar lang bij de amateurs en in de eerste divisie moet hebben getraind voordat je bij een topclub aan de slag kan." „Want wat is nou een goede trainer? Het is afhankelijk van de resultaten, van de mogelijkheden die je hebt. Een type-Sef Vergoossen, een type-Foppe de Haan al jaren bij Heeren veen of een type-Jol bij RKC. Die bewerk stelligen daar ook iets fantastisch. Mis schien is dat nog wel veel knapper dan om met FC Barcelona of met Frankrijk kam pioen te worden." Of om met Oranje de halve finales van Eu ro 2000 te halen. „Ik ken Frank Rijkaard als geen ander. We hebben jaren samenge speeld en altijd goed contact gehad. Bo vendien hebben we dus samen gestu deerd. Ik had tijdens het EK het idee: er staat daar iemand voor die groep, iemand met vertrouwen. Aan Frank Rijkaard als Nbondscoach heb ik een heel positief ge voel overgehouden. Wat ik gezien heb van hem en wat ik van hem heb gehoord. Dat hij ermee stopte, verraste me enigszins, anderzijds ook weer niet. Frank is altijd al z'n eigen gang gegaan. Ik vond dat hij z'n job goed heeft gedaan. Aan de andere kant: hij stelde zich ten doel Europees kampioen te worden en daarin is hij niet geslaagd. Daaruit heeft hij z'n conse quenties getrokken. Lijkt me logisch." Hebben de spelers van Oranje hun job wel goed gedaan? Na een lange aarzeling. „Ja, maar niet goed genoeg, anders hadden ze de finale wel gehaald. Deze afloop had ik niet verwacht. Een moeizame start, oké, daarmee kon ik nog leven. Tegen Dene marken, Frankrijk en met name Joegosla vië was van een duidelijke verbetering sprake. De eerste helft tegen de Italië was nog redelijk, de tweede helft niet. Het Ne derlands elftal heeft toen niet één kans af gedwongen." ..De uitschakeling was mede het gevolg JA van de klasse van Italië. Daarover niet laatdunkend worden gesprok» r", Italianen hebben fantastisch verdefe Maar Nederland was niet bij maehtsf maar iets te creërenBergkamp niet B vert niet. Via de vleugels niet. Hetv' geen kwestie van onwil, het elftal verschrikkelijk agressief, gemotiveJ! bezeten. Maar net de absolute top Jj brak en daarnaast was er dan ooknort pech. Nou ja, pech. Vijf van de zespl ty's missen, is geen pech meer, Opdat© derdeel zijn we dramatisch tekortges4 ten. Op dit niveau kan dat niet t niet. Daarover kunnen we kort WK Ronald Koeman geeft dit Oranje nog op. „Dit Nederlands elftal kannoga'^ luut twee jaar op het hoogste niveaus en moet op het komende WK ook weer? kunnen komen. Ik zie niet in waarome» groep zou moeten terugvallen. Bergkap valt af, maar Van Nistelrooy komtte; Vanuit Jong Oranje zie ik eerlijk go^ niet zoveel aanvoer. Dan héb je het» Van Bommel of over Vennegoor of Het. link. De stap van Jong Oranje naar Nederlands elftal is ongelooflijk gr* Het duurt een aantal jaren voordathetl wenste niveau is bereikt. Maar wiel zijn er uitzonderingen. Bovendien is» leiding bij Oranje in goede handen.ear hebben nog even de tijd. Gijsbert Spierenbmj Ronald Koeman gebaart vanaf de zijlijn. fotoGPl Een verblijf van 37 jaar in Nederland heeft niet kunnen beletten dat het vibrato van de csardas onveranderd op zijn tong danst. Dertig jaar is hij al in bezit van een Nederlands paspoort. Maar dat kan zijn ware identiteit niet verbloemen. Eens Hongaar altijd Hongaar. Tot zijn afgrijzen is de zestiger dikwijls voor clown versleten. Sandor Popovics, die afgelopen seizoen in België tevergeefs Verbroedering Geel trachtte te behoeden voor degradatie, moest volgens zichzelf daarom zijn vakmanschap de laatste twintig jaar bewijzen in de marge van het betaalde voetbal. „Het was telkens van niets iets maken. Als ik een reële kans had gekregen had ik drie keer meer bereikt in mijn carrière." T Tergeet het maar dat Sandor Popovics V als voetbaltrainer bij het Belgische Verbroedering Geel 'opa's laatste kunstje' heeft gedaan Zijn outfit geeft al aan dat hij zich als bijna 61-jarige nog top voet balman voelt. Gestoken in het korenblau- we trainingspak van MTK Boedapest, waaraan hij als technisch adviseur is ver bonden, valt hij op in het Roosendaalse straatbeeld. Mocht een voetbalbestuur der overwegen hem te benaderen, Popo vics is er klaar voor. „Ik heb heel veel vita liteit en ambities in mij. Ben geen ouwe man. Ik voel me nog kiplekker, fysiek en geestelijk. In elk geval blijf ik in de voet ballerij. Maar in welke hoedanigheid? Dat weet ik nog niet. Ik ben in onderhan deling." De voorzitter van MTK Boedapest vroeg hem begin dit jaar het Belgische Verbroe dering Geel van degradatie te redden. De man was van zins de club over te nemen. Achteraf is gebleken dat de vijf Hongaar se huurlingen, die vanuit Boedapest wer den gestuurd, te laat zijn gearriveerd. Toch had het weinig gescheeld of Popo vics had het nog geflikt. Onder zijn lei ding haalde Verbroedering Geel 16 van de nog te behalen 28 punten. Een vrienden dienst van Anderlecht aan Charleroi be tekende echter het einde van een illusie. „Het bestuur heeft mij gevraagd te blij ven. Maar de vijf Hongaren zijn weg. En mijn drie beste spelers zijn al verkocht. Met alle respect voor die mensen maar ik wil mijn naam niet aan een kansloze mis sie verbinden. Ik heb er drie maanden ge zeten. Ik denk dat een Nederlandse ama teur-hoofdklasser een betere structuur en organisatie kent." Sandor Popovics was als trainer nooit an- Sandor Popovics ders gewend dan werken vanuit de beper king. Nooit is het hem gegund geweest er gens anders dan bij kleine clubs technisch opperhoofd te spelen. „Had ik een reële kans gekregen dan had ik misschien drie keer zo veel bereikt als nu. Maar ik moest overal bij de letter a beginnen. Ik kon nooit op iets voortborduren. Ik kwam bij SW, dat was niks Moest het nieuwe elf tal opbouwen. Ik ging naar Waregem. Ook niks. Cambuur, weer niks. Eindhoven, De Graafschap, Excelsior, het ene verhaal was nog armoediger dan het andere. Tel kens als ik kwam. waren de beste spelers net vertrokken. En elke keer een nieuw elftal opbouwen. Ik heb ook een visie, maar kon die nooit uitdragen met een ge richte aankoop. Popovics moest elke keer weer een puzzel in elkaar zetten. Van onderaf Hij heeft de tijd nog meegemaakt dat oud- topvoetballers zich van onderaf moesten bewijzen om top trainer te worden. Voor hem was klimmen naar de top niet eens weggelegd. „Ik zeg dat niet uit teleurstel ling, ik kan er alleen met mijn pet niet bij dat oud-voetballers nu zoveel krediet krijgen. Rijkaard is zonder een minuut trainerservaring aangesteld als bonds coach Wanneer jij chirurg wilt worden, moet je eerst naar de lagere school, dan foto G PD naar het atheneum en vervolgens naar de universiteit. Elk vak moet je leren, heb ik ook moeten doen als ex-semiprof bij Sparta en Zaanstreek. Natuurlijk is het meegenomen dat iemand een aardig bal letje heeft getrapt. Maar dat is slechts eentiende van het totaal pakket. Fysiolo gie, psychologie, pedagogie, didactiek, mensenkennis, met mensen en met je om geving omgaan, dat is tegenwoordig wel zo'n complex aan factoren waar trainers zich op moeten richten. Ik heb bij de ne gen clubs waar ik ben geweest in totaal 270 voetballers meegemaakt. En als mij nu de vraag wordt gesteld wie daarvan het in zich hadden trainer te wordendan kom ik niet eens tot tien. Ik wil maar zeggen: een goeie paard is nog niet een goeie rui ter." Nu nog rijdt Popovics elke week naar de KNVB in Zeist. In de hoop er misschien nog iets op te steken. „Mocht er morgen vakliteratuur over medische begeleiding op de markt verschijnen, dan koop ik die. Ik moet een goede gesprekspartner zijn voor de dokter en de fysiotherapeut. En zo is me er ook alles aan gelegen up to date te zijn aangaande voetbalkennis. Ik ben eer- gevoelig en leergierig." Popovics stelt de retorische vraag wie of wat een toptrainer is. De toptrainer be staat niet volgens hem. Wel topmateriaal. „Alle respect voor Louis van Gaal. De man is fantastisch geweest bij Ajax Maar ook hij heeft het bewijs geleverd dat de perfecte mens niet bestaat. Naar mijn idee is hij de beste trainer ter wereld, zolang hij te maken heeft met spelers die de top nog niet hebben bereikt. Bij Barcelona heeft hij de fout gemaakt dat hij belangrijker wilde zijn dan zijn spelers. Van Gaal kan nog zo'n goede vakman zijn. Rivaldo is op het veld tien keer zo belangrijk als tien Van Galen langs de lijn. En dat heeft Van Gaal nog niet door." Zelf meent Popovics dat zijn reputatie te gen hem heeft gewerkt. Gezeur over zijn clowneske doen en laten in de buurt van de dug-out en zijn grappig klinkende krompraat. „Ene meneer Derksen van Voetbal International heeft dat stempel op mij gedrukt. Heb ik honderd procent last van gehad. Hij beweerde dat een trai ner die zenuwachtig doet, meeleeft met zijn spelers, nooit zijn eigen spelers en de tegenstanders kan analyseren. Flauwe kul!" Daarbij is Popovics altijd een man van de primaire reactie geweest. Wat door zijn hoofd spookte, lag ook op de tong. Soms kon hij op zijn geheel eigen wijze rake dingen zeggen. „Wat echte Hollanders konden zeggen, werd mij niet in dank af genomen. Als Van Hanegem zegt dat ro ken slecht voor de gordijnen is, lacht ie dereen. Korbach wordt gepruimd door zijn manier van praten en doen. Maar wanneer ik zeg te moeten werken met een bestuur dat een tweede wasmachine koopt als ik een nieuwe koelkast nodig heb, ben ik die clown." Die benaming heeft, meent Popovics, geen recht gedaan aan zijn vakmanschap Er zit veel meer kennis en intelligentie is het hoofd dan menigeen veronderstelt Niet dat hij nu nog staat te dringen zich zelf alsnog te bewijzen, maar kan een leeghoofd functioneren als procuratie houder? Of als manager algemene zaken bij een profclub? De laatste functie be kleedde hij bij ADO Den Haag. „Dat is uitgedraaid op de grootste decep tie van mijn carrière Ik ben daar in 1995 in dienst getreden. Ik zou me niet met technische zaken bemoeien. Tachtig tot negentig uur heb ik per week gewerkt Door Den Haag ben ik in ziekenhuis te rechtgekomen. daar ben ik heilig v» overtuigd. Lichte hartinfarct. Op ee smerige, minderwaardige manier ben i daarna op een zijspoor gezet. Stank vox dank. Als manager werd ik geac' mens het bestuur brieven te sturen as supporters, die een stadionverbod ns, opgelegd. Dan kreeg ik telefoontjes: V ring Hongaar', 'kanker Hongaar' M? autobanden werden doorgesneden. Overal elders waar hij werkte komt Popc- vics graag nog langs. „Waar ik ber. ge weest, daar wordt met respect over mi; ge sproken. Geen speler die ik onder nu? hoede heb gehad, die over Popovics neö; tieve dingen zal zeggen. Elk jaar ncc kerst krijg ik zeker 25 kaarten van spelen En als een van mijn oud-spelers vadens geworden, glijdt er bij mij een kaartje door de brievenbus. Fantastisch toch. Die band met mijn oud-spelers is het mooiste getuigschrift." Denk vooral niet dat Popovics gefrus treerd zijn dagen slijt. Dankzij het voet bal is hij in het vrije westen terecht gekomen. En Popovics vindt dat hij ah buitenlander toch aardig carrière heeft gemaakt in zijn nieuwe vaderland „Daar mag ik best trots op zijn. Ik heb veelgel en aardig wat bereikt. Ik wil nog aan® slag. Als ik zie hoeveel jonge trainers voor de leeuwen worden gegooid, dan zou een type-Popovics met zijn kennis nog goeds kunnen doen. Maar ik ga nieman® kont likken om ergens binnen te komen Dan word ik nog liever straatmaker fi nancieel ben ik dan wel niet onafhanke lijk, geestelijk wel. En dat vind ik riet grootste goed van mijn leven, dat laat me door geen mens afnemen." Jacob van der Meul® en Gerard van Putt®

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 22