m Buitenland helpt bij Koersk Gimbrère WW-fondsen moeten reserves inleveren ni 120 EXTRA UMTS-bonanza bij oosterburen leidt tot tandengeknars in de Tweede Kamer Arafat heroverweegt tijdstip uitroepen Palestijnse staat KASSAKORTING op de reeds 40 tot 70% afgeprijsde zomercollectie! pagina 11 Oud-officier heeft hoop a| verloren Moskou hoopt op Britten en Noren na mislukte reddingsacties Politie voorziet meer voetbalrellen Camperbedrijf vergaat in vuurzee Man steekt portier neer 8 WEKEN VOOR, Vennegoor topscorer van Oranje LANGE DELFT 16 MIDDELBURG ZW 3 aanbod 7e'«ege ochtend nog een bui' L0igd door opklaringen, «dagtemperatuur rond 20 graden. t >l3eiaargang no. 194 Lderdag 17 augustus 2000 i.ssenuiniTie,'s 1,85 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Teleconibedrijven hadden tachtig miljard gulden over voor UMTS- frequenties in Groot-Brittannië. Bij de UMTS-veiling in Duitsland ging de teller gisteren door de honderd miljard mark. En Nederland? Daar haalde de overheid bij een soortgelijke veiling een mager aan doend bedrag van 5,9 miljard gulden bin nen. In de Tweede Kamer klinkt nu tan dengeknars. Met UMTS kunnen telecombedrijven hun klanten nieuwe en snelle toepassingen van internetverkeer aanbieden via mo biele telefoons. De frequenties zijn dus zeer gewild. Minister Zalm dacht, met het oog op de resultaten in Groot-Brittannië, twintig miljard aan de Nederlandse UMTS-veiling te verdienen. Het werd uiteindelijk nog niet eens een derde daarvan. Misschien was de Britse veiling een uitzondering, werd in Den Haag gezegd. Maar nu slaan de gebeurte nissen in Duitsland alle records. „Zelfs als je kijkt naar de veel kleinere markt hier zijn we wel erg een buitenbeentje", zei het VVD-Kamerlid Voute gisteren. Ze verwacht met haar collega's van onder meer PvdA, CDA en GroenLinks van het kabinet antwoord op de vraag waarom de veiling in het buitenland relatief veel meer geld opbrengt. PvdA-politicus Wagenaar zei gisteren te vrezen dat de Nederlandse consument het straks in zijn beltarieven merkt als KPN- dochter E-Plus in Duitsland astronomi sche bedragen moet neertellen voor een frequentie. „Wij betalen straks mee aan de veiling in Duitsland", verwachtte ook CDA'er Leers. „We zijn in het ootje geno men." Spelregels De Tweede Kamer drong al eerder aan op een debat over de Nederlandse veiling. Van het begin af aan waren er twijfels over de spelregels en over de vraag of die juist werden toegepast. Zo onthielden alle deelnemende bedrijven zich op een be paald moment van een bod op een kavel. Ook ontstond ophef over een 'dreigbrief van het telecombedrijf Telfort aan con current Versatel, die zich daarop uit de veiling terugtrok. Telfort beschuldigde Versatel ervan de kosten op te drijven, door te bieden zonder werkelijke interes se. De Versatel-directie werd persoonlijk aansprakelijk gesteld voor de schade die Telfort daardoor zou lijden. De Kamer begint nu steeds meer te voelen voor een aanbestedingssysteem in plaats van veilingen, zo'n systeem wordt ook in Frankrijk toegepast bij verkoop van staatsbelangen. Daarbij worden eerst allerlei eisen ge steld. Wie daaraan het meest tegemoet komt en ook een mooie prijs berekent, mag zich de nieuwe eigenaar noemen GPD/ANP «ST PETERSBURG - De ge- ^„geerde marinekapitein s «Koerdin, die op een andere Bsische ramponderzeeër heeft alle hoop op een «ede afloop in de Barentszzee gloren. .,De kans dat iemand lós eKoersk levend zou verlaten, ns zondag al miniem", zei hij pieten. iedin had in 1986 het bevel (g-de K-219, die in dat jaar lorde kust van Bermuda ver- pi.Een nucleaire ramp werd süjds op een haar na voorko- öen 111 van de 115 beman- sgileden overleefden de (chtmeme. De catastrofe die nu voltrekt met de atoom- ïderzeeër Koersk op de bodem Rn de Barentszzee roept herin- jeringen op aan de ramp van ff Koerdin lijdt mee met de 16 bemanningsleden aan cord van de atoomonderzeeër, jiealsinds zaterdag is gestrand j de bodem van de Barentsz- jée. De gepensioneerde marine- apitein twijfelde er gisteren luwelijks nog aan dat de oersk hun graf is geworden. 'je zijn waarschijnlijk alle maal dood", zegt Koerdin. „Dat ivoel had ik al vanaf het begin, ienormale maatregelen bij een nsssituatie zijn niet geno- e." rHei is een standaardregel dat rwater geloosd wordt, dat be- chadigde compartimenten roiden afgesloten, dat de on- derzeeer zo snel mogelijk naar ijkt wateroppervlak gaat en dat :Ehet uiterste geval de beman- Efcgsledenria de schachten van Ik torpedo's de boot verlaten. J Eet is allemaal niet gebeurd. Er Jnoet iets zeer vreemds zijn pagina 2: ruimte voor dapperheid ontbreekt van onze redactie buitenland MOSKOU - Rusland heeft gisteren alsnog buiten landse hulp geaccepteerd om de 116 bemanningsle den aan boord van de ge zonken atoomonderzeeër Koersk te redden. De Rus sische marine wees eerder de aangeboden hulp van de hand. De wanhoop over het lot van de opvarenden is compleet nu red dingspogingen keer op keer mislukken door slechte weers omstandigheden op de Ba rentszzee, waar de Koersk nu al dagen op de bodem ligt. Een speciaal toegeruste Engelse reddingsonderzeeër kan pas za terdag arriveren, terwijl er mo gelijk nog slechts tot morgen zuurstof aan boord is. De Russische marine meldde gisteravond laat dat er weer een levensteken is vernomen vanuit de atoomonderzeeër. Eerder op de dag leek het verstomde con tact met de bemanningsleden er op te wijzen dat alle pogingen de opvarenden te redden definitief mislukt waren. Reddingsploe gen proberen al twee dagen te vergeefs reddingscapsules te koppelen aan de onderzeeër. Sterke onderstromingen, regen en wind frustreren de pogingen tot evacuatie echter. Rusland besloot gisteren alsnog internationale hulp te accepte ren. De hoop is gevestigd op Noorse duikers en de Engelse mini-onderzeeër LR5. Deze is in staat om zich ook bij sterke stro ming aan slagzij makende on derzeeërs te koppelen, wat in het geval van de Koersk nood zakelijk is. Het vaartuig stond al sinds maandag 'stand-by' in En geland, maar mocht aanvanke lijk geen hulp bieden. In Rus land is grote verontwaardiging ontstaan over die houding. Poetin De Russische president Poetin reageerde gisteren voor het eerst in het openbaar op de ramp. Hij noemde de toestand 'kritiek'. Na een telefoonge sprek met de Amerikaanse pre sident Clinton verklaarde hij dat alle buitenlandse hulp 'van wie ook' geaccepteerd moet worden In de Russische media verschij nen inmiddels berichten dat 75 van de 116 bemanningsleden al dood zijn. Ze baseren zich op ongenoemde bronnen binnen de Russische marine die zeggen dat twee van de vier compartimen ten van de onderzeeër totaal vernietigd zijn. De Russische marine wil alleen bevestigen dat de onderzeeër zwaar be schadigd is. Oorzaak en tijdstip van de ramp blijven onduide lijk. Familieleden van de opvaren den klaagden op de Russische televisie dat ze in totale onze kerheid verkeren over de toe stand aan boord. Gisteren is er voor het eerst een telefonische hulplijn voor de families ge opend. Strepen De ramp met de Koersk zal vol gens Russische kranten zware politieke gevolgen hebben. 'Als de reddingsoperatie mislukt zullen veel van onze optimisten het moeten betalen met hun strepen', schreef het dagblad Segodnija gisteren. De NAVO houdt rekening met een verzoek van Moskou om bij stand en treft daarom voorbe reidingen voor deelname aan de reddingsoperatie. Nederland wil een duikmedisch team van de Koninklijke Marine beschik baar stellen. GPD/ANP De politiebonden ACP en NPB vrezen voor meer geweld tij dens het nieuwe voetbalseizoen, dat morgen begint. De ACP vindt da t clubs moeten betalen voor massale 'T politie-inzet. De NBP is principieel tegen. Zeeuwse VVV's overwegen actie tegen KNMI YUSSLNGEN - De WV's in Zeeland beslissen volgende weekof ze, in navolging van de collega's op de Waddeneilan den, actie gaan voeren tegen on- jriste weersvoorspellingen van letKXMI. In Zeeland is het, net als op de Wadden, vaak zonni ger dan elders in het land. Toeristen en dagjesmensen die Mand willen bezoeken, ne pen de beslissing om daadwer kelijk te gaan op basis van het landelijke weerbericht. Omdat dit voor de kuststrook vaak niet juist is, blijven bezoekers weg. De WV's op de Waddeneilan den plaatsen nu webcams, om publiek te laten zien wat de kerkelijke weersgesteldheid is. lagjesmensen kunnen op Inter tel zelf zien of het de moeite ®aard is om naar bijvoorbeeld Texel af te reizen. Of de Zeeuwse kust binnenkort tok op Internet is te bewonde- sn, is nog niet bekend. „Wie »tzegt M. Tempelman van te Zeeuws Bureau voor Toeris me .Volgende week dinsdag Krgaderen alle Zeeuwse WV's. bekijken dan of we actie pat ondernemen." 0? sommige punten in de pro- te® staan overigens al web- CSES Zo is het strand van Vrouwen polder te bewonderen op yvrw.vrouwenpolder, com en is te wemsituat ie aan het Veerse t&tezien op de 'Veerse cam'. CADZAND-BAD - In de nacht dinsdag op woensdag is de Wier van een horecagelegen- m Cadzand-Bad neerge- I toen hij een 24-jarige op naaier uit Temeuzen uit de tegenheid verwijderde. kTerneuzenaar had een kop- gegeven aan een 19-jartge Breda, die hem had ge- agd wat rustiger te dansen, man uit Terneuzen stak de -uerin de arm en de borst ter- di] inde auto zat meteen 20- ^mtser en een 31-jarige £■5Ueportier werd per ambu ss naar het ziekenhuis in Slacht, waaruit hij •middels is ontslagen. De drie die na het incident k°nden op de Oost- •••ssestraat in Zuidzande door Jhtie worden aangehouden, «zijn ingesloten. Een Russisch-orthodoxe non steekt in de Sint Nicolaaskerk te Moermansk een kaars op voor de opvarenden van de Koersk. foto Alexander Zemlianichenko/AP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De bloeiende eco nomie zorgt voor grote over schotten bij de fondsen voor de werkloosheidsuitkeringen. Mi nister Vermeend van Sociale Zaken en Werkgelegenheid wil daarom de overschotten bij wachtgeldfondsen, twee a drie miljard gulden, in een spaarpot stoppen. Door de economische voor spoed raken meer mensen aan het werk, waardoor het aantal WW-uitkeringen terugloopt. Dat betekent een groei van de wachtgeldfondsen, waaruit het eerste half jaar van de WW-uit- kering betaald wordt. De pre mies voor het wachtgeld fonds worden per bedrijfstak be paald. Een sector met een hoge werkloosheid betaalt meer pre mie dan een bedrijfstak met minder werklozen. Door de grote reserves in het fonds hoeven de premies niet te worden verhoogd als er onver hoopt tegenspoed ontstaat. Daarmee vervalt echter een belangrijke prikkel voor de werkgevers om de uitstroom van personeel zo laag mogelijk te houden. Door de reserves af te romen wordt die prikkel weer hersteld. Vermeend vindt dat het vrijge komen geld ten goede moet ko men aan het Algemeen Werk loosheidsfonds (AWF), waaruit de WW-uitkeringen na het eer ste half jaar worden betaald. De premie voor het AWF is voor el ke werknemer gelijk. Door het spaarpotje hoeft de premie voor het AWF niet direct te worden verhoogd als de werkloosheid stijgt. Binnen het AWF zou vol gens Vermeend drie miljard gul den apart moeten worden gezet voor economisch zwaardere tij den. Ruimte beperken Het vaststellen van de wacht geldpremies is een zaak voor werkgevers en werknemers sa men. Vermeend wil niet tornen aan die bevoegdheid, maar wil wel de ruimte beperken om re serves op te bouwen. Vakbonden en werkgeversorga nisaties vinden dat het kabinet niet zonder overleg met de soci ale partners aan de sectorfond sen kan tornen. „Overleg is op z'n plaats", zegt een woordvoer der van de FNV. De bond erkent wel dat de reserves in de fondsen aan de ruime kant zijn. Voor VNO-NCW is het niet accepta bel als werkgevers wel verant woording dragen voor de WW, maar geen voorziening zouden mogen treffen. GPD/ANP (Advertentie) van onze redactie buitenland JAKARTA - De Centrale Raad van de Palestijnse Bevrijdings organisatie (PLO) gaat het voornemen om op 13 september eenzijdig de Palestijnse onaf hankelijkheid uit te roepen, heroverwegen. Dit heeft de Palestijnse presi dent Arafat gisteren gezegd in de Indonesië. De Centrale Raad is een klein parlement, waar de grotere Nationale Palestijnse Raad achter schuilgaat. Deze heeft in juli besloten dat de Pa- lestijnen op 13 september, onge acht de uitkomst van de vredes besprekingen met Israël, hun eigen staat zullen uitroepen. PLO-medewerkers kondigden enkele dagen geleden al aan dat het mogelijk is de datum te ver schuiven naar 15 november. Dat is de datum waarop de Pales tijnse regering in ballingschap in 1988 symbolisch de onafhan kelijke Palestijnse staat uitriep. Arafat is volgens waarnemers teleurgesteld op zijn reizen langs meer dan twintig hoofd steden. Hij vroeg om steun voor het uitroepen van de formele onafhankelijkheid in septem ber maar kreeg slechts lauwe re acties, ook vanuit de Arabische wereld. RTR/AFP pagina 2: vervolg Camp David is ver weg (Advertentie) (als men het laatste halfjaar reeds een proefabonnement heeft aangevraagd, kan men geen gebruik maken van dit aanbod.) EEN MOMENT VOOR DE SPORTLIEFHEBBER Speciaal voor u, tijdens de Olympische spelen, hebben wij een proefabonnement samengesteld. Belees de tijd van uw leven bij u thuis met het Olympische spelen- gevoel voor maar 50,-. Wilt u tijdens de komende sportevenementen op de hoog te worden gehouden van het nieuws uit de regio binnen- en buitenland? Profiteer dan nu van onze aanbieding. Een 8-weeks proefabonnement voor maar ƒ50,-. Laat de sport u helemaal koud, maar wilt u niets missen van het actuele nieuws en achtergronden, dan geldt dit aanbod ook voor u. Ja,ik wil: een proefabonnement van 8 weken voor 50,- en geef daarbij eenmalig toestemming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 1/ 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats:Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek,-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000002 Door brandstichting is het Middelburgse camperbedrijf Gero in de nacht van dinsdag op woensdag volledig in de as gelegd. De schade loopt in de miljoenen. Tientallen campers werden verwoest, evenals het bedrijfspand. Het bedrijf was sinds de verhuizing naar Middelburg al vaker doelwit. Cam pers werden bekrast en twee weken terug moest de eigenaar 's nachts een aangestoken brandje blussen. E Het Nederlands elftal heeft woensdagavond de oefenwedstrijd tegen amateurhoofdklasser AGOW met 9-0 gewon nen. Louis van Gaal maakte zijn debuut als bondscoach. Jan Venneg oor of Hesselink (foto) werd topscorer. De aan valler van FC Twente, die in de tweede helft speelde op de plaats van Patrick Kluivert, maakte drie doelpunten. Cocu en Overmars scoorden twee keer, Frank en Ronald de Boer ieder één keer. I feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; jong: 11; zee land: 13,14,15,17 en 19; sport: 21,22 en 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1