Offensief scholen in grensstreek Eendracht blikvanger op Small Sail Miljoenenbrand Gero aangestoken i«> Vlamingen in verzet tegen plan aanleg potpolder Hogeschool Zeeland blijft doorgroeien zeeland 17 jeugd op rechte pad LdELBUBG - Scholieren in Wósch Vlaanderen en toun-Vlaanderen moeten Hard-glazen deuren Programma v Festival1 11 t/m 20 augustus donderdag 17 augustus 2000 ifr^RMH Reinders 5 „«dtgrensvanschoolbibho- Mtnen andere voorzieningen jj sportfaciliteiten gebruik tarnt maken. Dat streeft het „entverkingsvcrbarid van Vlaamse en Zuid-Nederlandse provincies en jeugdzorginstel- Üngen in die regio's na. :pesamenwerking van Vlaamse aZeeuwse scholen past in de «ïffikkeling van de brede school, zegt jeugdzorgmede- werker J. Schouten van de pro- nnciale welzij nsinstelling Scoop en voorzitter van de •S werkgroep preventie van het sa- Werkingsverband. Deze '1 werkgroep wü grensoverschrij- tedeprojecten op touw zetten, moeten voorkomen dat teholieren uit de grensstreek j. ontsporen. „Het idee van de bre- ischool houdt in dat er op een J school meer gebeurt dan alleen maar onderwijs en dat er ook aandacht is voor buitenschoolse wrang", aldus Schouten. „Als choheren uit bijvoorbeeld '7J gins. Damme en Knokke van 51 {[kaars schoolbibliotheken en njetijdsvoorzieningen ge- B'. bróikmaken, werkt dat al pre- tffltief" Schouten verwacht dat het idee -) Europese subsidie kan reke- i, Verder zijn er plannen om project te beginnen om te •3 CP' 'I ten Vertelavond gaat niet door jjj EINKENSZAND - De Zeeuwse Vertelavond die voor vanavond, donderdag, in de Schaapskooi in Heinkenszand op het programma stond, gaat Ée'.door. Verhalenschrijver en - 'wsdler Bertus Limonard, is VKms ziekte verhinderd. voorkomen dat scholieren uit de grensstreek in de jeugdcrimina liteit belanden. „Daar willen we ook politie en justitie bij betrek ken", zegt Schouten. „Maar zo ver is het nog lang niet. Daar moeten we nog veel stappen voor ondernemen." Schouten zegt dat de samen werking tussen Vlaanderen en de drie Zuid-Nederlandse pro vincies Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg een moeizaam proces is. „Er bestaan tussen Vlaanderen en Nederland grote culturele verschillen. Maar ook de instellingen zijn daar anders van opzet dan hier", aldus Schouten. Databank Eén van de concrete zaken die de samenwerking heeft opgele verd, is een databank met onge veer zevenhonderd jeugdzorg projecten van zo'n zeshonderd organisaties. Daar staan alle initiatieven in die er in Vlaande ren en Zuid-Nederland op het gebied van onder andere opvoe dingsondersteuning, gedrags problemen en kindermishande ling zijn. „Instellingen kunnen hier gebruik van maken als ze iets willen opstarten", aldus provincieambtenaar J. Ruys- ink, die zich voor de provincie Zeeland met het samenwer kingsverband bezighoudt. „Ze hoeven dan niet meer het wiel opnieuw uit te vinden, maar le ren van de ervaringen van in stellingen die zoiets al hebben gedaan." Het probleem is dat er erg wei nig van de databank gebruik wordt gemaakt, omdat deze al leen maar op een diskette te ver krijgen is. „Dat is te ingewik keld", zegt Ruysink. Het plan is om de databank met jeugdzorg projecten op internet te zetten en constant te actualiseren. De Zuid-Nederlandse provincies en Vlaanderen delen de kosten. De provincie Zeeland draagt hieraan ruim 23.000 gulden bij. Als de vuurzee is uitgewoed, wordt de ravage pas goed zichtbaar: hopen verwrongen staal met hier en daar een uitgebrande camper. foto Lex de Meester Middelburgs camperbedrijf gaat verloren in vuurzee door Richard Hoving en Nadia Berkelder MIDDELBURG - Een felle uit slaande brand heeft in de nacht van dinsdag op woensdag het camperbedrijf Gero aan de Noordinonsterweg in Middel burg verwoest. Tientallen cam pers gingen in vlammen op. De schade loopt in de miljoenen. De brand is aangestoken. De stadsgewestelijke brand weer Vlissingen/Middelburg sloeg om kwart over vier groot alarm. Zes tankautospuiten, een hoogwerker en een ladder wagen rukten uit. Het korps van de gemeente Veere verleende as sistentie. De vuurzee werd be streden door 72 brandweer mannen. De harde wind en exploderende gasflessen be moeilijkten het blussen. Een deel van het bluswater werd uit het Kanaal door Walcheren ge pompt. Bijna alle vakantiewagens bui ten op het terrein en binnen in de showroom gingen verloren. Po litiewoordvoerder J. van Mou- rick telde woensdagochtend tussen de puinhopen twintig tot dertig verwoeste campers. De schade schatte hij op 'enkele miljoenen'. Drie wagens die verderop in de straat stonden geparkeerd, ble ven gespaard. Volgens een onderzoek van de technische recherche is de brand aangestoken. Een cam per dicht achter het toegangs hek heeft als eerste vlam gevat. Toen de brandweer om 4.23 uur arriveerde was Gero Campers volgens commandant van dienst R. Maljaars niet meer te redden. De brandweer wist te voorkomen dat het vuur over sloeg naar de naastgelegen be drijven Focus en On-Top. Toezien Van Gero Campers rest in de vroege woensdagochtend ver wrongen staal en tientallen uit gebrande campers. Monteur Hein, donkerblauw T-shirt met rechtsboven de naam Gero Campers, staat verdwaasd naar de puinhopen te kijken. Een paar uur eerder, hij was ge waarschuwd door de brand weer, heeft hij machteloos moe ten toezien hoe het bedrijf in vlammen opging. Hein wil niet praten. Hij zit stuk. Eigenaar van Gero Campers is Robert Knippers. Hij verhuisde zijn bedrijf eind vorig jaar van Koudekerke naar de Noord- monsterweg op het industrie terrein Ramsburg. Gero deed aan verhuur, verkoop, bemid deling en reparaties van cam pers. Sinds zijn komst naar Middelburg heeft Knippers een paar keer aangifte gedaan van vernielingen. Campers buiten op het terrein werden bekrast. Twee weken geleden bluste de eigenaar om drie uur 's nachts een brand in een van zijn cam pers. Hij was rond dit tijdstip aanwezig omdat hij de vandaal op heterdaad wilde betrappen. Volgens de brandweer had Knippers met zijn optreden voorkomen dat alle campers in vlammen opgingen. Politiewoordvoerder Van Mou- rick zei gisteren dat de politie er vanuit gaat dat de vernielingen, de poging tot brandstichting en de brand van dinsdagnacht met elkaar verband houden. Ge ruchten dat Knippers meerdere malen is bedreigd, kon Van Mourick niet bevestigen. De eigenaar van Gero Campers wilde gisteren niet reageren. Volgens zijn vrouw. Ferine Knippers, was hij aan het einde van zijn latijn. „Zijn hele ziel en zaligheid lag daar, Robert is ka pot. We zijn alles kwijt." Beveiliging Na de vernielingen en de brand stichting van twee weken gele den wilde Knippers een bevei- lingsbedrijf inschakelen, maar dat bleek te duur. „Dat kost 250 gulden per uur, dat kunnen we niet betalen", zei ze. De familie vermoedt dat er één persoon achter de aanslagen zit. „Als iemand je kapot wil ma ken, lukt dat. Dat blijkt." Ferine Knippers gaf aan dat het bedrijf hoe dan ook zal worden voort gezet. door Henk Postma VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland, hoewel betrekkelijk klein, blijft aardig op de concur rentie voor. Tijdens de officiële opening van het nieuwe school jaar, vrijdag 1 september, kan algemeen directeur L. Labruyè- re, rooskleurige perspectieven schetsen: terwijl de meeste an dere hogescholen de afgelopen maanden minder nieuwe stu denten inschreven, blijft de school in Vlissingen lichtjes groeien, zowel met Nederlandse als met buitenlandse studenten. Bijna een kwart van de studen ten is uit andere Europese lan den afkomstig. Daarmee is de Hogeschool Zeeland koploper op het gebied van de internatio nalisering. Afgelopen schooljaren plukte de hogeschool al de vruchten van de meer dan normale toe loop van nieuwe studenten. Zo maakte de school, die half jaren negentig technisch gesproken failliet was, vorig jaar voor het eerst een aardig winstje: 2,1 mil joen gulden. Afgaand op de aan tallen nieuwe studenten die zich de afgelopen maanden inschre ven zal het resultaat dit jaar ze ker niet minder zijn. Half juli hadden zich uit Nederland al meer dan achthonderd nieuwe studenten aangemeld, een dik ke vier procent meer dan vorig jaar. Landelijk daalden de aan meldingen met ruim drie pro cent. Leidsman Labruyère verwacht dat de aanwas van nieuwe Ne derlandse studenten uiteinde lijk de negenhonderd zal over schrijden. Buitenlanders Daar komen in de loop van de komende maanden nog zo'n vierhonderd tot vijfhonderd buitenlandse studenten bij. Die blijven overigens niet allemaal de volle vier jaar aan de school studeren. De meeste van hen volgen opleidingen van een jaar. De Spanjaarden zijn al jaren lang het best vertegenwoordigd. Afgelopen schooljaar studeer den er meer dan driehonderd van aan de Zeeuwse hogeschool Maar er melden zich ook steeds meer studenten aan uit andere landen. Zo waren er vorig jaar bijna tweehonderd vijftig stu denten uit Duitsland. Dat was vooral een gevolg van samen werking met de hogeschool in Essen Uit andere Europese lan den kwamen nog eens honderd vijftig studenten. Niet alle afdelingen van de ho geschool profiteren overigens van de aanwas van studenten. Een aantal technische opleidin gen, en ook de opleiding' ver pleegkunde blijft langzaam krimpen. Dat is een landelijke tendens. Van de groei profiteren vooral de economische oplei dingen Dat de Pedagogische Academie van de school op nieuw meer studenten trekt, dankt de afdeling aan het van start gaan van een deeltijdop leiding. De hogeschool introdu ceert bij de start van het school jaar nog iets nieuws: een aantal opleidingen biedt de mogelijk heid het eerste leerjaar te volgen inTerneuzen. Daartoe wordt sa mengewerkt met het Regionaal Opleidingen Centrum Wester- schelde (ROC) Zo'n vijftig nieuwe studenten, verspreid over verschillende opleidingen, maken van de mogelijkheid ge bruik. Alcoholcampagne In de laatste week van augustus, nog voor het hogeschool jaar of ficieel begint, vinden de gebrui kelijke introductiedagen plaats. Het Zeeuws Consulta tiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) haakt daar met een anti-alcohol campagne op in. Zo krijgen eerstejaarsstu denten een exemplaar van de Nationale alcoholweten schapsquiz 2000. Er is een hoofdprijs van duizend gulden mee te winnen. Het is voor het eerst dat het ZCAD de studen ten in Zeeland op deze manier waarschuwt voor de nadelige effecten van risicovol en over matig alcoholgebruik. Elders in het land gebeurde dat op veel hogescholen ook de afgelopen jaren al. Vaklauulig laatït Glashandel i MELIESTE I Bezoek onze showroom! Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854j Zeeland heeft geen last van stijging aantal overvallen door Jasper van der Bliek VLISSINGEN - De nationale wnd dat het aantal overvallen toeneemt, gaat in Zeeland niet «p in de eerste zes maanden van 2100 vonden landelijk 1300 van deze berovingen plaats, bijna achtprocent meer dan in dezelf de periode vorig jaar. Zeeland neemt daarvan slechts een zeer Hein deel voor haar rekening: twaalf in een halfjaar. Decijferszijn afkomstig van het Bednjvenplatform tegen Over vallen, een organisatie die in sa menwerking met banken, de tailhandel en BOVAG gegevens bijhoudt, over criminaliteit en overheid en justitie adviseert over oplossingen. Het platform constateert dat er dit jaar in ver- K-J king met 1999 nu al 7,7 pro cent meer overvallen zijn ge- ïeest Het totale aantal vorig jaarkwam op 2405En dat zij n erop dit moment, in augustus, al 1300". vertelt B. Kradolfer. J)ie zeven procent stijging zet ^waarschijnlijk het hele jaar m." In Zeeland is geen sprake van toename. Kradolfer ver acht dat het aantal berovin- aan het eind van 2000, net ®in 1999, ongeveer 21 zal be ogen. „Jullie zijn een vrede lievende provincie. Die stijging moet je vooral in de Randstad zoeken." Het aantal opgeloste berovin- iï!s'aag' slechts in dertig pro sit van de gevallen wordt de «te opgepakt e inches hebben last van «toename. Toch springt de de- «dhandel eruit. Eenderde van «overvallers heeft het op een y gemunt Volgens Kra- z°eken criminelen naar makkelijkste doelwitten. Reiken en ook tankstations T tegenwoordig steeds beter veuigd met kogelvrij glas, en «met alarmsystemen. In su- Pennarkten is dat minder, van- ar dat deze winkels nu vaker gwit%" ^taxichauffeurs zijn in trek ^mminelen. 72 van hen had- t jaar a!te maken met een Mqom lenv'^ ^at er over heel hot Bureau Slachtoffer- J»Utrecht is deze nieuwe raden om een speciaal gramma voor beroofde on vers op te zetten De in- «mgvindt het vooral kwalijk rytoffers daags na een val vaak alweer in de win- ^at ^an serieuze, .uunge schade opleveren ■KSÉÉÉtr Mï ■a»w ismi De Eendracht voor de Zeeuwse kust. archieffoto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - Small Sail Vlissingen is voor de driemast schoener de Eendracht een tussendoortje. De beman ningsleden moeten na weken varen op zee even de benen kunnen strekken. „En de wed strijdspanning kunnen losla ten. Vanaf mei is de Eendracht, weliswaar met wisselende be manning, met The Race of the Century bezig", zegt Hans van Dam, voorzitter van het comité Zeeland van de Stichting het Zeilend Zeeschip de Een dracht. Dit weekeinde is de Eendracht een van de blikvangers op Small Sail. Waarschijnlijk loopt het schip vrijdagmiddag de Vlissingse binnenhaven binnen. Het schip dat in 1989 door Da- men Shipyards is gebouwd, heeft een lengte van circa zes tig meter en een totaal zeilop- pervlak van 1206 vierkante meter. Het is zondagmiddag het vlaggenschip van de vloot- schouw, die voor de boule vards van Vlissingen wordt ge houden. Naar verwachting zullen om en nabij de veertig schepen meedoen. Een week geleden ging de Een dracht bij het eiland Wight over de finish. „We varen de wedstrijden met dertien pro fessionele bemanningsleden en zo'n veertig jonge trainees. Die laatsten, bij voorkeur jon geren, hoeven geen enkele zei- lervaring te hebben. De doel stelling is dat we iedereen in de gelegenheid willen stellen ken nis te laten maken met zeezei- len." De Eendracht vertrok eind mei uit Lissabon om via Bermuda en Wilmington naar New York te gaan. „Dat was het begin van The Race of the Century. Er doen Tall Ships uit Japan, Au stralië, Amerika en Europa mee. De race eindigt straks met Sail Amsterdam." Op 22 juli kwam de Eendracht weer richting Europa. Tijdens Sail Amsterdam (25 augustus) wordt bekendgemaakt op wel ke plaats het Nederlands schip geëindigd is in het veld van veertig Tall Ships. „We zijn op de derde of vierde plaats geëin digd. Dat is toch niet slecht in dit sterke veld", aldus Van Dam. Op zondag is het tussen 13 en 16 uur open schip op de Eendracht. De organisatie van Small Sail zal voor een aantal schepen ad hoe een plaats zoeken. Dinsdag werd bekend dat ook het Co lombiaanse marineschip de Gloria en de Pohoria uit Polen op weg zijn naar Vlissingen. Gloria loopt waarschijnlijk donderdagochtend rond elf uur binnen. Het maritiem onderzoeksschip van het Vlaams zeewezen, de Zeeleeuw, moet het af laten weten. Het schip heeft motor- pech. In zijn plaats komt Ter Streep. Bij aankomst op het terrein van Small Sail krijgen bezoe kers een kaartje aangeboden met de jongste gegevens van ligplaatsen van schepen en de looproute. Op het voormalige Olauterrein kan geparkeerd worden. Bezoekers van Small Sail hoeven niets voor het bus vervoer naar het NS-station te betalen. Ook is er gratis bus vervoer tussen de Zeilmarkt en Piet Heinkade. Leden van de jeugdbrandweer verwijzen au tomobilisten naar parkeer plaatsen in de omgeving van het Small Sailterrein (A) Evenementen en demonstuiicN |g Ligplaatsen schept» Veerdienst Parkeerplaats op voormalig Olau-tcrrein. Gratis pendelbus naar NS-station Donderdag, 17 augustus Ope ningsconcert in de St-Jacobs- kerk in Vlissingen, 19.30 uur. Vrijdag 18 augustus: Helikop tershow en Het Scheldelood- senkoor bij het Dijktheater, omstreeks 13.00 uur. (A) Op het Scheldeterrein: Open dagen KSG, Koninklijke Ma rine, Vlaams Zeewezen en Bel gische Luchtmacht. Wrakopruiming Westerschel- de bij Piet Heinkade, demon straties duiken, beloodsing, modelboten, radiozenden en bezichtiging schepen (B) Zaterdag 19 augustus. Vispro- motiedag vismijn (C). Open dagen KSG, Koninkijke Marine, Vlaams Zeewezen en Belgische Luchtmacht op het Scheldeterrein (D). Zondag 20 augustus: Open Dag KSG, Marine, Vlaams Zeewezen en Belgische lucht macht. Vlootschouw 18.00 uur voor boulevards (E) Waar leggen de boten aan? Kades KSG-terrein: 1. San Marais van Plymouth, 2. Das her, 3. Kukri, 4. Eersteling, 5. Gepard. 6. Pohoria. 7. Europa, 8. Terschelling, 9. Ter Streep. 10. Van Kinsbergen. 11. Soren Larsen. 12. De Mir (108,6). 13. Gloria (76,2 meterlang), 14 De Eendracht. Piet Heinkade: Enkele rond- vaartschepen: 15. Koh-ï-Noor, 16. DeHoop, 17.DeLinquenda 11. 18. Sara Lena, 19. Reindert, 20. Scaldis, 21. De Avontuur, dient als soort caféboot, 22. Timshei, 23. Ye 26. 24 De Al- cyon in de Timmerfabriek. door Wout Bareman WAASMUNSTER - De burge meesters van de Vlaamse ge meenten Harnrne en Waas munster verzetten zich tegen de (uitgelekte) plannen om 2000 hectare van hun grondgebied te benutten als 'waterberging' voor de Schelde. De omstreden potpolder in Scheldegemeente Kruibeke is 600 hectare groot. De burgemeesters van de ge meenten aan de Durme vrezen dat ze straks de scepter zwaaien over een nieuw Land van Saef- tinge. De mogelijkheden om de dijken van de Durme te slechten en op die manier een gigantische pot polder van 2000 hectare te creë ren zijn onderzocht en goedge keurd door een werkgroep van Vlaamse en Nederlandse ex perts. Door de Durme haar oude bedding terug te geven, kan in de toekomst veel meer Schelde- water landinwaarts worden ge stuwd. Dat zou betekenen dat het hoogwaterpeil met vijftig tot zestig centimeter zou kun nen zakken. Bij stormvloed zou het zelfs een meter schelen. Het Havenbedrijf Antwerpen, een vurig pleitbezorger van ver dere verdieping van de Wester- schelde. juicht het plan om de Durmedijken te verlagen en daarmee een extra waterber ging te scheppen toe. Burge meester Paul Van de Casteele van Hamme en zijn collega Erik Van Mele van Waasmunster denken er anders over. Hoewel ze officieel nog niet op de hoogte zijn van de plannen, zagen ze de bui wel hangen. Van De Cas teele: „Toen wij enkele maan den geleden bij de dienst Zee- schelde informeerden naar de mogelijkheid om een jachtha ven tje aan te leggen, kregen we te horen dat er een groots pro ject voor de Durme zat aan te komen." En Van Mele wist al langer dat er een plan bestond om de dijken af te graven Nu zegt hij: „Op papier ziet het er misschien allemaal leuk uit, maar in de praktijk is het onrea listisch. De bodem van de Dur me bevindt zich door ophoping van slib momenteel boven het maaiveld. Als die massa uitdijt, slibben alle grachten dicht." Met burgemeester Van De Cas teele valt wel te praten over ver laagde dijken, maar dan alleen als het gaat om natte weilanden zonder veel economisch belang. Alternatief Een kleine maand geleden be gon de Vlaamse regering een charme-offensief voor gecon troleerde overstromingsgebie den aan de Schelde Er werd bij na een half miljoen gulden uitgetrokken om de bevolking van Kruibeke en omgeving te informeren over het nut van de zogenaamde potpolders. Burge meester Antoine Denert van Kruibeke blijft - tegen de wens van de regering in - pleiten voor een alternatief: het alfa-delta plan, dat voorziet in dijken op Sigmahoogte (8,5 meter) rond woongebieden en een verlaging van de dijken in de polders tot maximaal 7,5 meter. Zo ont staan overloopdijken, waar het water bij extreem hoge water standen op het meest kritische moment overheen kan vloeien. (Advertentie) smaLL saiL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 17