Ongeluk Koersk was te voorzien PZC Economisch succes is grootste troef Amerikaanse Democraten Kabila laat Afrika ware gezicht zien feiten en meningen Neergang Russische Noordelijke Vloot is compleet Spoorwegen en post gooien hoge ogen op digitale klaaglijk 16 augustus 1950 woensdag 16 augustus 2000 door Frank Hendrickx Ruslands Noordelijke Vloot symbo liseert de teloorgang van Rusland als wereldmacht. Peperdure schepen verroesten aan de ketting, salarissen worden niet of te laat betaald, geld voor trainingen is er niet en door gebrekkig onderhoud dreigt een 'Tsjernobyl in slowmotion'. Door het ongeluk met de Koersk blijkt zelfs de modernste on derzeeër niet meer zeewaardig. „Het economische en technische verval van de Noordelijke Vloot is met deze trage die compleet", zegt Thomas Nilsen van de Noorse milieuorganisatie Bellona. In 1989 was Ruslands roemruchte Noordelijke Vloot, gesitueerd op het schiereiland Kola aan de Barentszzee cn de Witte Zee, nog op het toppunt van haar macht. Meer dan 130 atoomon derzeeërs had de Russische marine ter beschikking en nog eens honderden pa trouilleschepen en vliegdekschepen waren op. ieder moment van de dag ge- vechtsklaar. De duizenden marineoffi cieren aan de noordwestkust van Rus land kregen een bovenmodaal salaris en de beschikking over talloze privile ges. Het einde van de Koude Oorlog bleek echter ook het einde te betekenen voor één van haar machtigste symbo len. „Het drama met de Koersk is geen ver rassing voor mensen die de ontwikke ling van de Noordelijke Vloot de afge lopen tien jaar hebben gevolgd", zegt Thomas Nilsen, die namens de Noorse milieuorganisatie Bellona al jarenlang onderzoek doet naar Russische atoom onderzeeërs. In 1996 publiceerde hij samen met de gepensioneerde Russi sche marinekapitein Alexander Niki- tin, later aangeklaagd wegens hoog verraad, een schrijnend rapport over de levensgevaarlijke praktijken rond de Russische marinebases aan de Ba rentszzee. „In het kort komt het er op neer dat er geen geld is voor onderhoud en dat de beste mensen van de Russi sche marine zijn vertrokken omdat ze elders wel hun salaris krijgen uitbe taald." Razendsnel Het verval van de Noordelijke Vloot heeft zich in een razend tempo voltrok ken. Het aantal patrouilleschepen is sinds 1989 met ongeveer duizend exemplaren verminderd. De overge bleven vloot roest voornamelijk weg in de ijsvrije havens van het schiereiland Kola. Het aantal patrouilles is de laat ste jaren met meer dan tachtig procent verminderd. Slechts enkele schepen zijn daadwerkelijk gevechtsklaar. Het pronkstuk van de vloot, het vlieg- Het torpedo-compartiment van een Russische ondérzeeërvan het type Oscar II, waar de Koersk ook toe behoort. dekschip 'Admiraal Koeznetsov', is volgens een recent rapport zo weinig op zee dat de bemanningsleden nauwe lijks weten wat ze aan dek moeten doen. De gevechtspiloten van de Russi sche marine maken uit geldgebrek niet meer dan veertig vlieguren per jaar. Bij de kleinere drie Russische vloten, de Zwarte Zee Vloot, de Baltische Vloot en de Stille Zuidzee Vloot, is de situatie niet veel beter. Het geslonken budget van de Russische strijdkrachten veroorzaakt levensge vaarlijke situaties met de atoomonder zeeërs. Van de 130 exemplaren in 1989 heeft de Noordelijke Vloot er nu nog minder dan veertig over. Dat aantal is echter nog veel te groot om te behap pen, zoals blijkt uit het aantal ongeluk ken de laatste jaren en de huidige tra gedie met de Koersk. Het Bellona-rapport spreekt verder van ernstige milieuverontreiniging als gevolg van achterstallig onderhoud en het dumpen van radioactief afval en nucleaire brandstof in zee. In 1995 be vestigde de toenmalige commandant van de Russische marine, Oleg Jerofe- jev, in een kranteninterview dat er een 'ecologische ramp' dreigt als de over heid niet gepaste maatregelen neemt en met geld over de brug komt. „De econo mische en technische neergang heeft zich sindsdien alleen maar voortge zet", aldus Nilsen. Aardappelen Om geld bij te verdienen verhuurde de Noordelijke Vloot een aantal jaar gele den zei fs een atoomonderzeeër voor het transport van aardappelen naar Sibe rië. In 1996 probeerde de marine een aantal half voltooide schepen zeewaar dig te krijgen door bedrijven het voor stel te doen hun namen te vermelden op de schepen. Dergelijke initiatieven brengen echter geen verlichting. Een kernonderzeeër dreigde het in 1995 te begeven, omdat het energiebedrijf Ko- lenergo de elektriciteit had afgesloten. De Noordelijke Vloot bleek nooit reke ningen te betalen en 4,5 miljoen dollar schuld te hebben. De elektriciteit werd pas weer aangesloten toen gewapende mariniers het kantoor van Kolenergo bestormden. De lonen van de Russische matrozen worden stelselmatig te laat uitbetaald. Trainingscentra zijn vervallen en de moraal van de troepen is tot een diepte punt gedaald. Recent doken op een zwarte markt bijvoorbeeld de kabels van een kernreactor op. Een matroos foto E PA had ze gestolen van een atoomonder zeeër om wat bij te verdienen. In 1998 dreigde een gefrustreerde 19-jarige matroos zijn nucleaire onderzeeër op te blazen. Hij werd pas overmeesterd na dat hij acht andere matrozen had neer geschoten. „Het ongeluk met de Koersk lijkt ook een combinatie van' slecht onderhoud en matig opgeleid personeel", zegt Nil sen. „Zoals het er nu uitziet heeft de on derzeeër water gemaakt bij de opslag ruimtes voor torpedo's. Normaal gesproken is het dan mogelijk weer naar het wateroppervlakte te komen, maar als de bemanning niet voorbereid is op crisissituaties wordt het zeer moeilijk. Het is te hopen dat de Russi sche regering conclusies trekt uit dit ongeluk. Ik heb echter weinig hóóp." GPD door Jan Ruesink De trein die vijf minuten te laat is, de luxe vakan tiebungalow waar geen vaat wasser in zit. Nederlanders klagen dat het een lieve lust is. Voortaan kunnen ze hun hart luchten via een enkele muisklik. Het Enschedese bedrijf Innovadis heeft op Internet een digitaal klaag- loket geopend. Waar Nederlanders het meest over klagen? „Over de NS en de PTT", zegt direc teur Marcel Disberg van in ternetbedrijf Innovadis. Zij scoren het hoogst op de web site www.klagenmag.nl. „Maar dat zegt natuurlijk niets over de kwaliteit van die bedrijven, want ze heb ben tenslotte miljoenen klanten. En ook de aard van de klachten loopt sterk uit een. Mensen klagen over on benulligheden en serieuze zaken. Wij sturen de klach ten alleen maar door en be moeien ons niet met de in houd ervan." Innovadis heeft de site opge zet naar een idee van com municatieadviseur Gerard Brummer uit Haaksbergen. „Op een gemiddelde verjaar dagsvisite regent het klach ten", weet hij uit ervaring. „Iedereen heeft wel wat te mopperen, over de slechte service van een winkel, het lange wachten in een restau rant, de afhandeling van een brief door de gemeente Na tuurlijk, je kimt dan het beste de ondernemer of instantie rechtstreeks aanspreken. Als ik een bank koop en ik zak er de volgende dag door, dan ga ik echt wel terug naar de meubelzaak. Maar er zijn ook fabrikanten die je niet weet te vinden, en klachten die minder ernstig zijn; een opmerking die je alleen maar even kwijt wilt, zonder dat je er al te veel moeite voor moet doen." Op de website kunnen consu menten heel eenvoudig mop peren. Ze hoeven alleen de rubriek (bijvoorbeeld pret parken, winkels, internet- providers of banken) aan te klikken en de klacht tri woorden. Innovadiszo^ voor dat de opmerkingj bestemde plek aankom: gens Brummer en Disb^ het voor de gewone sfe ling vaak een hele kW achterhalen waar je bij J bedrijf je hart kunt luck „Ik heb eens op de internets, te van Philips gekeken*, daar een klacht kunt depx- ren. Nou, daar wasikca een half uur zoet mee Sinterklaas Het klagen kost niks e; gebruiker kan zelfs een® je winnen. Waarom sp^- Innovadis die rol vanSir^ klaas en onbetaalde po^ de op de digitale snek Disberg: „Je creëert er kendheid mee, en de flj leent zich voor het beta^ plaatsen van korte encj. tes." Tot nu toe zijn de pa^ tienduizend keer om vraagd en hebben twee:;, zend mensen een klacht stuurd. De klagers ka hun grieven desnoods niem kwijt. Disberg kert dat naast ïnnovadii leen de aangeklaagd brief onder ogen krijgt Volgens de directeur hebt*: ondernemingen en oveiig. den verschillend gereag. op het bestaan van de „Sommige bedrijven, McDonald's, zijn blij mett ke klacht die ze krijgen.» dat ze daarmee de dienste lening kunnen verbete» Andere weigeren de doors doorgestuurde post klacht te behandelen, c ze zeggen dat ze daarvoor;» eigen afdeling hebben goed functioneert. Nou. bij ons geregeld klacb: over dat bedrijf binnenk:- men, dan bewijst dat ai dr. dit onzin is. Veel bedrijns verstoppen zich achter nummer van een callceffii dat steeds in gesprek is, t? wijl ze zo veel wijzerkuime worden van klachten. Ain als bedrijf de klager dan3 troost met een tegoed!» dan word je juist geprezen diezelfde verjaardagsfa tjes." GPD door Eelco van der Linden Tonrond, een innemende glimlach en een alpinopet. Laurent-Desiré Kabila culti veert een imago dat dicht in de buurt komt van een gepensio neerde Proven9aalse boer die zijn tijd doodt met jeu de boules. Het ware gezicht van Congo's president is dat van een cyni sche en gewelddadige machts politicus die, zoals gisteren bleek in de Zambiaanse hoofd stad Lusaka, geen vrede wil, geen VN-troepen en geen demo cratische ontwikkeling in zijn land. Kabila schoffeert graag en uit bundig. Er is moed voor nodig om veertien collega's van om ringende landen en een speciale gezant van VN-baas Kofi An nan als schooljongens naar huis te sturen. Helemaal omdat Ka bila vorige week al een groot aantal van die collega's op de te nen trapte door niet te verschij nen op de top van de SADC. De ze ontwikkelingsgemeenschap streeft voor Zuidelijk Afrika naar een economische unie vol gens Europees model. De lidsta ten hebben in de regio liever geen oorlog. Niettemin besloot de SADC Kabila een tweede kans te geven. 'Jullie mogen blij zijn dat ik dit keer ben gekomen', was de boodschap van Kabila in Lusa ka, de stad waar vorig jaar een akkoord werd getekend om de nu twee jaar oude oorlog te be ëindigen. Kabila's partners in het conflict: Zimbabwe. Namibië, en Angola, de rebel lenleiders en de landen die het verzet steunen (Oeganda en Rwanda), ze bleven allemaal met lege handen en fors ge zichtsverlies achter Op niet één van de voorstellen wilde Kabila ingaan. De bemid delaar, ex-president van Bots wana Masire, was voor hem onacceptabel omdat die de re bellen te welgezind zou zijn. VN-troepen zijn in Kabila's ogen alleen gewenst als ze in de gebieden worden gestationeerd waar de rebellen heersen. Als de Verenigde Naties beslui ten onder deze omstandigheden maar helemaal af te zien van een troepenmacht, dan is de kans groot dat het conflict weer volop escaleert. En misschien is dat wat Kabila eigenlijk wil. Populariteit De 60-jarige president is meer geïnteresseerd in oorlog dan in vrede, zo concludeerden waar nemers in Lusaka. Kabila wil zijn troepen versterken om de ver opgerukte rebellen terug te kunnen dringen. Wellicht dat daarna serieus gepraat kan worden. Wellicht. Sommigen menen dat de man die na 32 jaar Mobutu geschikt leek om de 45 miljoen inwoners van het immense en in potentie schatrijke land naar democratie te leiden, helemaal niets anders wil dan oorlog. Hij geniet van de inkomsten van de diamanten en weet dat zijn populariteit na drie jaar minimaal is. Na verkiezingen zou Kabila echt jeu de boules kunnen gaan spe len. Wordt dit alles geaccepteerd? De SADC mompelt iets over sancties, maar de organisatie is te zwak en verdeeld om die wer kelijk hard te maken. Buurlan den moeten individueel het voortouw nemen. Een initiatief van Zimbabwe lijkt het meeste effect te kunnen sorteren. Presi dent Moegabe vertelt in het openbaar dat hij solidair is met Kabila, maar de druk om zijn vriend te lozen wordt steeds groter. Economische crisis Moegabe heeft in eigen land te maken met een sterke oppositie en een zware economische cri sis. De Beweging voor Demo cratische Verandering (MDC) eist dat de 12.000 Zimbabwaan se troepen worden teruggetrok ken uit Congo, met als meer dan valide argument dat het land vrijwel failliet is. Maar ook de door Moegabe be noemde nieuwe regering heeft laten weten dat de maandelijkse rekening - ergens tussen de drie en dertig miljoen dollar - niet meer kan worden opgebracht „De regering moet leren te leven met de middelen die er zijn", aldus de nieuwe minis ter van Financiën Simba Mako- ni. Martin Rupiya van het in Zim babwe gevestigde Institute of Defence Studies voorspelt dat Moegabe binnen een halfjaar de troepen terugtrekt. „Hij zal druk uitoefenen op Kabila op dat die een akkoord met de re bellen sluit", aldus Rupiya. Als Moegabe echt doorzet, zo is de overtuiging van velen, is Kabila snel om: zonder de Zimbab waanse troepen kan hij nooit van de rebellen winnen. De Zimbabwaanse president moet beslissen of hij het spel hard wil spelen. Misschien dat hij na het echec van Lusaka daar toe bereid is. GPD door John Wanders President Clinton heeft op de openingsavond van de Democratische Nationale Conventie in Los Angeles al vast afscheid genomen van zijn supporters en het Ameri kaanse volk. Vandaag, tijdens een symbolische overdracht in de staat Michigan, geeft de president het leiderschap van zijn partij door aan zijn vice- president en beoogd opvolger, Al Gore. „Deze week is het 54 jaar gele den dat ik werd geboren, tij dens een zomerstorm, als zoon van een jonge weduwe in een kleine stad in het zuiden", sprak Clinton aan het slot van zijn licht nostalgische speech. „Amerika gaf mij de kans mijn dromen te verwezenlijken. Ik heb getracht u een betere kans te geven op de realisatie van uw dromen. Nu, met iets grij zer haar en iets diepere rim pels, maar met hetzelfde optimisme en dezelfde hoop waarmee ik acht jaar geleden aan de slag ging, is mijn hart vervuld met dankbaarheid." Tijdens zijn wellicht laatste grote toespraak op een natio naal podium, trachtte Clinton de kiezers ervan te overtuigen dat de ongekende economi sche bloeiperiode van de laat ste acht jaar allesbehalve toe val was. Het succes van de Amerikaanse economie dient in zijn ogen te worden toege schreven aan de strategische besluiten die onder zijn be wind werden genomen „De genen die beweren dat wij toe vallig de wind in de rug hadden, hebben ongelijk", zei hij in reactie op zijn Republi keinse critici. Strategie De economische bloeiperiode is de voornaamste troefkaart van de Democraten bij de ver kiezingen van begin novem ber. Clinton memoreerde dat zijn economisch beleid in de eerste fase van zijn president schap bijna om zeep was ge holpen door de Republikeinse fractie in het Congres: „Geen enkele Republikein steunde onze aanpak. De Republikein se leiders beweerden dat wij het land afstuurden op een re cessie. Ze zeiden geen verant woordelijkheid te willen dra gen voor de gevolgen van onze Bill Clinton omarmt zijn vrouw Hillary (1) en hun dochter Chelsea na zijn toespraak op de Demo cratische Nationale Conventie. foto Joyce Naltchayan/EPA economische strategie. Ik hoop dat het Amerikaanse volk hen aan hun woord houdt". Met zichtbaar genoegen echo de de vertrekkende president de pakkende slogan die de Re publikein Ronald Reagan in zijn campagne van 1980 ge bruikte tegen zijn toenmalige Democratische opponent, pre sident Jimmy Carter. „Land genoten, zijn we vandaag be ter af dan acht jaar geleden?" Het antwoord laat zich mak kelijk raden: De gemiddelde Amerikaan is inderdaad aan zienlijk beter af dan in 1992. In dat jaar maakte Bill Clinton een eind aan twaalf jaar Repu blikeins leiderschap. Met de toevoeging 'alleen de feiten, mevrouw', wees Clin ton op de 22 miljoen banen die er sinds zijn aantreden zijn ge schapen in de VS. Op de gun stige ontwikkeling van de werkloosheidscijfers, die in 30 jaar niet zo laag zijn geweest. Op het recordaantal bezitters van een eigen huis. Op de suc cesvolle beteugeling van de overheidsuitgaven: „Wij bo gen het grootste begrotingste kort in de geschiedenis om in het grootste begrotingsover schot. Als we op deze voet doorgaan, kunnen we Ameri ka voor het eerst sinds 1835 weer bevrijden van onze na tionale schuld". Waarom dan nu van koers ver anderen, met een andere partij aan het roer, luidde Clintons retorische vraag. Geef Al Gore en diens plaatsvervanger Joe Lieberman liever een kans de opgebouwde voorspoed ver der uit te bouwen, betoogde de president. Onder verwijzing naar de economische omslag in de late jaren zestig, waar schuwde Clinton dat een van zelfsprekend ogende bloeipe riode razendsnel kan omslaan als de leiders van het land de verkeerde beslissingen nemen. Hillary Ook Hillary Rodham Clinton sprak op de openingsavond tot de Democratische conventie. En evenals haar echtgenoot werd zij minutenlang toege juicht door de duizenden aan wezigen in het Staples Center, het overdekte stadion van het basketbalteam L A. Lakers. De First Lady, die kandidaat is voor de Amerikaanse Senaat, bedankte haar landgenoten nadrukkelijk voor het ver trouwen en de steun de zij had gekregen, 'in goede en in slechte tijden'. Die laatste toe voeging was de enige stille ver- wijzing naar cle Lewinsky-af faire, het seksschandaal dat in 1998 als een onuitwisbare vlek president Clintons nalaten schap bezoedelde. Terwijl binnen in het Staples Center de Clintons spraken, braken buiten het stadion on geregeldheden uit tussen de oproerpolitie en circa 300 jon ge betogers. De jongeren, die waren afgekomen op een pro testbijeenkomst en een bijbe horend concert van de anar chistische popgroep Rage against the Machine, bekogel den de politie met flessen en stenen. De politie beant woordde het geweld met traangas, peppersprav en rub berkogels. De onmiddellijke omgeving van het Staples Center is uit veiligheidsoverwegingen af gezet met een corridor van hoog hekwerk, staaldraad en betonblokken Tijdens de speeches van Bill en Hillary Clinton was in de grote verga derhal duidelijk het geronk van politiehelikopters hoor baar. GPD Zeepkistenrace Jongeren van elf tot vijftien jaar uit Zeeland kunnen zich inschrijven voor een zeepkis tenrace op 16 september in Kruiningen. De zeepkist moet wel aan de bouwvoorschiften voldoen; zo mag de racekar in clusief bestuurder niet zwaar der zijn dan 114 kilo. Krokodil Badgasten hebben het Meer van Genève enkele dagen lang gemeden. De eigenaar van een landgoed aan het meer hield een krokodil in zijn vijver en liet het dier 'even maar' in het rneer zwemmen. De krokodil ging er direct vandoor. Inmid dels is het dier dood aange spoeld: waarschijnlijk was hij dodelijk verwond door 4 schroef van een motorbooL Loodsenwacht De nieuwe Loodsenwach'ü het Nederlandse Loodsra in Vlissingen is geopend 5 gebouw is neergezet opifcé de plaats waar de Looca wacht stond, totdat de Ds sers hem in de vernielden. Stakingsgolf Na de taxichauffeurs e bouwvakkers zijn ook deb venarbeiders en straters kers in Amsterdam in stah gegaan. Ook in Rotterdairs Antwerpen staken de bic arb eiders. De veelal niet co de bonden gesteunde stik eisen hogere lonen. Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax (0115)686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114)373839 Fax (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc.nl exploitatie internet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vnjdag op de kantoren gedurende de openingstijden: zaterdags tot 13.30 uur op de kantoren door de klacht ifE spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acced?- per maand 36.70 (nvlj per kwartaal 100,00 101 per jaar 380,00 (/381.S! Voor toezending per post gele: een toeslag. Beëindiging van abonnement uitsluitend schriftelijk, 1 maande het einde van de betaalperiode Losse nummers: maandag t/m vrijdag - 1,85perste zaterdag:/2,75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6%BW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35 93 00 Advertenties Alleadvertentieopdracntenacro* I uitgevoerd onder toepassing va' de algemene voorwaarden vzr Uitgeverij PZC BV alsmede ce regelen voor het advertentiewKf^ Tarieven kunnen tijdens kantoort worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 2