SUSHI Protest tegen overdekte speeltuin F café aan zee Treffen van watersporters en landrotten Zes gewonden bij frontale botsing Zekatel houdt deur dicht voor overname door kabelgiganten Gemeentehuis aangepast voor gehandicapten zeeuwse almanak Rare winkel Middelburgse bedrijven vrezen voor veiligheid fietsende kinderen Identiteit onbekende Inbreker steelt videorecorder door Jasper van der Bliek MIDDELBURG - Het Zeeuwse kabelbedrijf Zekatel is onder geen beding te koop. Uit onder zoek van Het Financieele Dag blad blijkt dat middelgrote ka belaars, waaronder de Zeeuwse organisatie, zich collectief ver zetten tegen de expansiedrift van giganten als UPC, Essent of Casema. Die bedrijven streven naar een zo groot mogelijke in vloed op de Nederlandse kabel- markt. Volgens woordvoerder F. Deij werkt Zekatel prima en zitten aan gehele of gedeeltelijke over name door één van de grote kabelaars voor het Zeeuwse be drijf geen voordelen. „We heb ben het gevoel dat we de klanten met het huidige systeem goed bedienen. Ik zie niet in waarom dat onder een groot bedrijf beter WISSENKERKE - Het drie jaar geleden geopende gemeente huis van de gemeente Noord- Beveland in Wissenkerke is ein delijk van het Internationaal Toegang Symbool voorzien. Volgens de Werkgroep Vrij Toe gang is het gebouw inmiddels voldoende aangepast voor men sen met een handicap. Het grootste probleem de afgelopen jaren was een slecht functione rend ringleidingsysteem in de raadszaal. Mensen met een hoorprobleem zijn daar op aan gewezen als ze een bijeenkomst of vergadering willen volgen. Nu de ringleiding naar behoren werkt, kon de werkgroep het kwaliteitslabel uitreiken. zou zijn. Een overname is voor Zekatel niet gunstig. De Zeeuw se markt zit niet te wachten op veranderingen De zogenaamde middengroep van de Nederlandse kabelmarkt telt ongeveer negentien bedrij ven. Gezamenlijk hebben deze kabelondernemingen ruim 600.000 aansluitingen, onge veer tien procent van het totaal. Hun omzet bedraagt tussen de 1,2 en 1,8 miljard gulden. Om zo efficiënt mogelijk te wer ken, pogen de groten, die elk meer dan een miljoen aanslui tingen hebben, deze 'witte vlek ken' m hun werkgebied in bezit te krijgen. Zo kunnen de kosten omlaag en de winst omhoog. Vooral het onderhoud van de kabels kan goedkoper als mid delgrote bedrijven worden overgenomen. Zekatel-woordvoerder Deij heeft hier geen boodschap aan. „Het systeem werkt hier prima. Als wij door een UPC of Casema benaderd zouden worden, luidt ons antwoord 'nee'." Het merendeel van de midden- grote kabelbedrijven deelt de mening van Zekatel, dat 138.000 aansluitingen heeft. De diensten die zij aanbieden, zijn volgens hen vaak zelfs beter en goedkoper dan de diensten die de grote kabelaars aanbieden. (Advertentie) In Middelburg? Ja, bezoekers van de opera Curlew River kunnen vooraf Japans eten in de kloostergangen van de Abdij! zie advertentie in deze krant of bel (0118) 659 659 Honderduit had ze te vertel len. Vijfjarige Janna uit Goes, net terug van vakantie in Oostenrijk. Hoge bergen dat ze daar had den. Ze had er zelfs in de sneeuw gespeeld. Hartje zo mer en dan sneeuwballen gooien. „Maar ze hadden er wel een rare winkel, en weet je hoe die heette? Billig." Maar ze verkochten er wel pindakaas. En nog goedkoop ook. zeeland dinsdag 15 augustus 2000 ^.Binhard Hoving MIDDELBURG - Dc Middel- bureseBedrijven Club (MBC) is |«£de tijdelijke vestiging van een attractiepark op net indu- strieterrein Arnestein. Het col- jege van burgemeester en wethouders wil de overdekte speeltuin Avonturenland een rerunning verlenen voor twee jaar. U16^s de bedrijvenclub past het attractiepark niet bij de be drijven in de omgeving. Op Ar nestein zijn met name distribu tie- en nijverheidsbedrijven gevestigd. Avonturenland richt ach op kinderen. De jonge kin- ideren komen wellicht zonder legeleiding op de fiets naar het ndustrieterrein, stelt de MBC. jDit verdraagt zich niet goed Bet het vaak zware verkeer dat lop een bedrijventerrein rond- rijdt." ivonturenland is voornemens |ch tijdelijk te vestigen in de ■bouwen van het voormalige jincentrum Middelburg aan e Herculesweg. Na twee jaar toet het attractiepark verhui- ennaar het nieuwe bedrijven- jreinMortiere aan de Schroe- rég. De bedrijvenclub heeft in e vrijstelling van het bestem- Gereedschap en telefoon uit auto's gestolen MIDDELBURG - Uit een be- fdrijfsauto aan de Bodenplaats h Middelburg is zondag of naandag gereedschap gestolen, puit is enkele honderden gul- ens waard. een auto in Zoutelande is maandagmiddag rond zes uur een mobiele telefoon gestolen. Dewaarde is niet bekend. De ZO-jarige eigenaar uit Den Haag deed aangifte. mingsplan die het college van B en W wil verlenen, geen 'water dichte' termijn voor de ver blijfsduur gevonden. De MBC, die veel leden telt op Arnestein, vindt het onwaar schijnlijk dat Avonturenland na twee jaar gaat verhuizen. Voor het inrichten van een speeltuin in de loodsen van het tuincen trum moet flink worden geïn vesteerd. „Wil de onderneming deze investeringen terugverdie nen, dan zal een vestiging ter plaatse voor langere tijd nood zakelijk zijn." Voor het welslagen van het at tractiepark is volgens de bedrij venclub bekendheid van de lo- catie bij het grote publiek gewenst. „Ook in dit verband is een vestiging op een bepaalde locatie voor langere tijd van be- lang." De wet Ruimtelijke Ordening biedt de mogelijkheid voor een vrijstelling van vijf jaar, waar schuwt de MBC. Hoorzitting De Middelburgse bedrijvenclub is een van de vijf bezwaarma kers tegen de tijdelijke vesti ging van Avonturenland. Twee van de overige reacties zijn af komstig van bedrijven die eer der bij de gemeente aanklopten voor het exploiteren van een overdekte speeltuin. Zij zeggen hier geen medewerking voor te hebben gekregen. De bezwaar makers mogen hun grieven bin nenkort toelichten op een hoor zitting. Als iedereen is gehoord, wordt beslist of Avonturenland een vrijstelling van het bestem mingsplan krijgt. Initiatiefnemer van Avonturen land is het Middelburgse echt paar Leemans. Om de concur rentie voor te zijn, wordt in het Tuincentrum Middelburg een kleine versie van het attractie park geopend. Na de verhuizing naar Mortiere, dat nog bouwrijp moet worden gemaakt, rekenen ze op een paar honderdduizend bezoekers per jaar. Brandweermensen bevrijden de slachtoffers uit de personenauto. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ingrid Huibers 'S-HEER HENDRIKSKINDEREN - Zes mensen zijn maandagochtend rond kwart voor acht in 's-Heer Hendrikskinderen op de Nieuwe Rijksweg ter hoogte van de af slag naar Wolphaartsdijk gewond geraakt bij een ongeval. Een busj e met daarin vier medewerkers van aluminiumfabriek Pechiney in Vlissingen- Oost botste frontaal op een personenauto. Zowel de bestuurder van de auto, een 45-ja- rige man uit Goes, als zijn passagier, een 46- jarige man uit de gemeente Goes, raakten in de auto bekneld. Zij konden uiteindelijk door de brandweer uit het wrak worden be vrijd. De politie vermoedt dat de bestuurder van het busje, een 49-jarige man uit Kapelle, achter het stuur in slaap is gevallen. De chauffeur en zijn drie passagiers hadden net een nachtdienst achter de rug. Ter hoogte van de afslag naar Wolphaartsdijk raakte het busje, dat uit Vlissingen kwam, op de verkeerde weghelft. Daar botste het fron taal op de auto, die uit de richting Goes kwam. Zowel de bestuurder van het busje als drie inzittenden, een 54-jarige man uit Wemeldinge en twee Goesenaren, 48 en 50 jaar oud, raakten gewond. Er werden zes ambulances ingezet om de gewonden naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes en zie kenhuis Walcheren in Vlissingen te vervoe ren. Geen van de slachtoffers hoefde overi gens lang in het ziekenhuis te blijven, 's Middags waren ze allemaal weer thuis. Plet brandweerkorps Goes rukte met twee blusvoertuigen uit: één uit 's-Heer Arends- kerke en één uit Wolphaartsdijk. Uit Goes kwam een hulpverleningsvoertuig. Zestien brandweermensen zijn ruim een uur in touw geweest. Tegen half tien 's ochtends kon de weg weer worden vrijgegeven. Beide voertuigen waren totaal vernield. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De Oorlogsgra venstichting (OGS) vermoedt dat zich in twee graven op de al gemene begraafplaats in Zie- rikzee de overblijfselen bevin den van twee soldaten uit Willemstad, die sinds mei 1940 worden vermist. De organisatie heeft bij de gemeente Schou- wen-Duiveland een verzoek in gediend voor opening van de twee oorlogsgraven. Op de begraafplaats in Zierik- zee bevinden zich twee graven uit de Tweede Wereldoorlog, met daarin de stoffelijke over schotten van nog altijd twee on bekende mannen. Van één van de twee is al langer bekend dat zich in het graf een gesneuvelde soldaat bevindt. Tot nu toe weet de 'grafkaart' echter slechts te melden dat het een 'onbekende soldaat; oorlog 1940-1945' be treft. Van het tweede graf is zo mogelijk nog minder bekend. 'Aangespoeld lijk; mansper soon; nationaliteit onbekend' is alles dat de administratie van de begraafplaats meldt. Bij de Oorlogsgravenstichting bestaat het vermoeden dat het de soldaten Sannes en Peeman uit Willemstad betreft, die in Zierikzee hun laatste rustplaats hebben gevonden. De stichting, die zich wereldwijd inzet voor het behoud van de graven van gesneuvelde Nederlandse mili tairen, werd op het spoor gezet door een boek over de oorlogsja ren in en rond Willemstad, dat binnenkort uitkomt. Daarin staat beschreven hoe op 14 mei 1940 een rijnaak met aan boord de twee vermiste soldaten tus sen Willemstad en Bruinisse op een zeemijn voer en verging. Lichaam In eerste instantie zocht de stichting slechts één van de twee mannen op het Zeeuwse eiland. Een militair jasje, met daarin de identiteitspapieren van één van de twee vermisten, spoelde een maand later, in juni 1940,aanin Ooltgensplaat op Goeree- Overflakkee. De onderzoekers van de OGS achtten het waar schijnlijk dat het lichaam van deze soldaat is aangespoeld op Schouwen-Duiveland en zo doende op de begraafplaats in Zierikzee is begraven. De OGS wilde daarom in sa menwerking met de Koninklij ke Landmacht de stoffelijke res ten in het graf onderzoeken. In een brief van half juli vroegen zij dan ook toestemming aan de gemeente Schouwen-Duive land het graf te openen. Bij be handeling van dit verzoek attendeerde de gemeente-archi varis de OGS op het bestaan van een tweede oorlogsgraf op de Zierikzeese begraafplaats. Om dat sinds dezelfde dag twee sol daten worden vermist, heeft de stichting nu een vergunning aangevraagd om beide graven te openen. Als burgemeester J. Asselbergs toestemming geeft, is het nog maar de vraag wanneer de on derzoekers van de landmacht aan het werk gaan in Zierikzee. „Het verstrekken van de ver gunning zelf kan vrij snel gaan, maar een datum is nog niet vast gesteld", aldus gemeentelijk medewerker A. Ghering. De landmacht en de OGS willen eerst de benodigde vergunning verkrijgen, waarna ze in overleg met de gemeente zullen bepalen wanneer de twee graven daad werkelijk geopend zullen wor den. MIDDELBURG - Uit een wo ning aan de Spinhuisweg in Middelburg is maandag tussen tien en vier uur een videorecor der gestolen. Het apparaat is enkele duizen den guldens waard. door Kim Toering Een sterke wind steekt maandagmiddag op. De mensen die op het terras zitten, storen zich er niet aan. De parasols waaien bijna van delafels en de borden waarop staat dat hier de echte Illy-koffie te vinden is, klappen omver. Niemand verlaat zijn stoel Bezoekers pakken hun biertje stevig vast en kijken naar de schuimkoppen op de golven. Bij de jachthaven in Vlissingen is Grand Café Montparnasse. Binnen is het kleiner dan de naam doet vermoeden. Op het terras staan 26 tafels, Parnassos is Latijn voor bloemetje aan de zee, zegt eigenaar ;GuusBlankenburgh. De serveerster kwam met romantische verhalen over de Panjse kunstenaarswij k Montparnasse, maar Blankenburgh wasernog nooit geweest toen hij samen Eet zijn vrouw Sarina in 1989 de kroeg opende Hij kende wel het 'imago van kunst en ontspanning' en wilde dat gebruiken. Het uitzicht op het jellamypark aan de ene zijde, de resterschelde en de jachthaven aan de anderezijde spreken tot de verbeelding Van de bezoekers. &n van de obers draagt een T-shirt met havenmeester' erop. Als er een boot van de Westerschelde naar de achthaven komt, laat hij zijn dienblad inde steek. Hij gaat de sluizen openen zorgt, dat het schip een plaats in de javen krijgt. In de wintermaanden is «ankenburgh havenmeester, 's «ners neemt iemand van het dienend personeel die taak waar. aidig voor zeevarenden is dat ^zoekers van de kroeg er ook kunnen louchen. jet was eigenlij k niet de bedoeling van lankenburgh om een café te beginnen. wilde de haven gaan exploiteren, «was voordeliger om er een ^gelegenheid bij te nemen. Nu Ettt'hi] juist die vermenging van j3 «sporters en landrotten mooi aan ïontparnasse. Mnkers jN^rwas er veel livemuziek parnasse; pianisten en ^muzikanten. Volgens Prenbuigh konden zijn klanten dat zowaarderen. Ze voerden liever Fgoed gesprek. Daarom heeft de P); een hekel aan drinkers. Hij L, everaat zijn klanten gezellig Lw volgieten. b-n f),ne.etahlissement heet dan wel Pj Cafe, maar dat is een FQuiding voor het type café. Een Is waar bezoekers in een neutraal roeren^616"'drinken en gesprekken Grand Café Montparnasse in Vlissingen. Honden mogen wel op het terras, maar niet naar binnen. Hij heeft geen hekel aan die beesten, zegt Blankenburgh, maar het verbod heeft hygiënische redenen. Honden verharen, schooien, willen nogal eens blaffen. Als er één hond binnenkomt, komen er meer. Waar mensen eten of rustig praten, künnen honden niet, zegt de eigenaar. Een favoriet spelletje van bezoekers is het schatten van de grootte van de containerschepen op de Westerschelde. Ook wie het eerst de naam van het schip kan lezen. Als ze geluk hebben, zit er een zeeman in de buurt die op dat schip gevaren heeft en komen de sterke verhalen los. Wanneer een leeg containerschip voorbij komt maken zeemensen de landrotten wijs dat het laag water is en dat het schip daarom zo hoog ligt. Bij slecht weer zitten de klanten binnen, maar door de vele ramen blijft de zee zichtbaar. Wie plaatsneemt op de blauwe stoeltjes van het terras merkt vanzelf dat de zee een steeds terugkerend onderwerp van gesprek is. Of zwijgend wordt genoten. Drie opgeschoten jongens van een jaar of zeventien drinken in stilte een pilsje. De vader die langs het terras loopt, bijt zijn dochtertje toe dat ze niet op het muurtje langs het water mag lopen. Een jong meisje op naaldhakken met een jongeman aan haarzijde, strompelt het trappetje naar de steigers af. Een Belgische familie vraagt zich af waai de zee is. „Dit is toch de Westerschelde? Vader knikt. „En daar is de zee." Hij wijst de verkeerde kant op. Vader en zoon gaan hierover in discussie. De zoon heeft het bij het rechte eind. Vader kan slecht tegen zijn verlies en loopt weg, richting de molen. Moeder besluit een wat veiliger onderwerp aan te snijden. „Als ge inademt, riekt ge de zee." foto's Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 11