Antilliaanse jeugd ontspoort vaker PZC Vissers moeten vuist maken Meedeinen met Marianne Weber Borsele wil leegstaand fort Ellewoutsdijk huren voor jeugd Terrassen in Breskens vol bij Visserijfeesten zeeland Extra geld voor scholing moet jongeren aan werk helpen Acht mille voor Omroep Man bedreigt Boulevard-bewoners Bestelbusje brandt uit Breuk in waterleiding Dieven stelen vaas van graf Vandalen vernielen auto's Rijverbod voor drankrijders Stro-klamp in brand gestoken Autodiefstal in Vlissingen M. de Keijzer-den Outer wordt honderd jaar maandag 14 augustus 2000 joorAbvanterSluis lSSINGEN - Werkloze An- foaanse en Arubaanse jonge- n in Vlissingen zijn moeilijk „n werk of een opleiding te hel - Dal blijkt uil het jaarver- Eian het project Pasonan di HH. stappen ter voon.it- MU "ame Antilliaanse „Jnen raken steeds meer en Kar verzeild in het criminele I circuit. A stichting voor Surinamers, lülianen, Ai'ubanen en Mo lens (SAAM) heeft extra ld van het ministerie van So- ile Zaken en Werkgelegen- id gekregen voor opvang en «eleiding van Antilliaanse en ubaanse jongeren. Dat geld et ervoor zorgen dat jongeren .«sen de achttien en dertig jaar effa opleiding volgen en uitein- Jftijk een baan krijgen. Het Btnect duurt twee jaar. )e scholing begon in augustus wng Jaar met ne£en Personen- j tfaeen jaar waren er al te weinig ongeren om het scholingspro- ect door te kunnen laten gaan. Tjree personen kwamen vrij re gelmatig. maar het zoeken naar luwe kandidaten voor het project leverde bijna niets op. Jejongeren lieten niets van zich korén Vier van hen kwamen in baking met justitie. Op brie- va werd niet gereageerd. De (jirojectleider heeft veel moeite "I gedaan, onder meer huisbezoe- it. kanen onderzoek op hangplaat- sen.omdeafgehaakte kandida- te vinden. Dat lukte, maar jnand bleek uiteindelijk ge- otiveerd om het project af te ken. In september vorig jaar 1degroep uiteen. Vooral Antilliaanse jongeren, blijkt uit het jaarverslag, heb ben financiële problemen. Om die reden voelen zij niets voor het volgen van een opleiding. Ze gaan liever direct aan de slag. Werknemers hebben vaak moei te om jongeren in dienst te ne men, omdat zij negatieve erva ringen hebben. Pogingen van de stichting SAAM om het scho lingsproject zodanig op te stel len dat jongeren gemotiveerd worden, heeft maar mondjes maat succes gehad. Anderen willen van geen enkele vorm van scholing afweten. Contact De gemeente Vlissingen draagt de eindverantwoordelijkheid van het project. Zij wil voorals nog doorgaan met het project, maar dan moeten er wel betere afspraken worden gemaakt. Jongeren moeten intensiever en individueler worden benaderd en begeleid. De projectleider gaat vooraf contact leggen met maatschappelijk werk, arbeids bureau en sociale zaken. Daar naast wordt intensief gesproken met jongeren op hangplekken om ze duidelijk te maken wat het project inhoudt. De gemeen te hoopt dat zij zo meer gestimu leerd worden om deel te nemen. Ook zal er strenger worden om gegaan met het verstrekken van uitkeringen. Jongeren moeten zich eerst melden bij de project leider van de stichting SAAM voor er een uitkering wordt toe gekend. Daarnaast nemen poli tie en reclassering deel aan een platform. De totale kosten van het nieuwe project, dat tot vol gend jaar april duurt, kost 179.000 gulden. BoorAliPankow RIKZEE - De Wieken Om- iepStichting (WOS) in Zierik- zec kan weer even verder met haar activiteiten. De grote rorn- lelmarkt op het terrein aan de [osselboomgaard bracht za- terdag achtduizend gulden op. BjeWOS krijgt soms iets toege- »pt en er zijn ook aardig wat inateurs die jaarlijks twintig jlden betalen, maar zonder de ibrengst van de rommelmarkt zou de interne televisieomroep voor zorgcentrum De Wieken niet kunnen draaien. Dankzij de WOS krijgen de be woners van De Wieken en de aanleunwoningen elke eerste zaterdag van de maand het Schouwen-Duiveland journaal voorgeschoteld: een uitzending van ruim twee uur met nieuws en evenementen uit de regio. Verder zendt de WOS elke zon dagochtend de diensten van vanuit de Gasthuiskerk uit. Marianne Weber bracht de ene hit na de andere. foto Lex de Meester door Ab van derSluis VLISSINGEN - Haar optre den op het Bellamypark in Vlissingen begon zondag avond twintig minuten te laat, maar dat werd haar door het honderdkoppige publiek geen seconde kwalijk genomen. Marianne Weber, gekleed in een oogverblindend wit broekpak, sloot haar fans van af het eerste nummer Schrijf me nooit geen mooie brieven meer in de armen. Echt bekend bij het grote pu bliek werd Marianne Weber door haar duet De Regenboog met Frans Bauer. Dat nummer ontbrak uiteraard niet op het repertoire. Hoewel Frans Bauer zelf niet aanwezig was op het Horeca Muziekfestival Vlissingen was een stand-in snel gevonden. Jacq uit het publiek was bereid om met Marianne Weber de nummer één hit van drie jaar geleden te zingen. Zij zong, hij playbackte. De succesnummers volgden elkaar in rap tempo op. Na Als sterren stralen zong de popu laire zangeres Als je gaat Het optreden van Weber trok een gemêleerd publiek. Dat greep het optreden van de po pulaire zangeres aan om - daarbij hartstochtelijk aange moedigd door Weber zelf - de armen in elkaar te haken, mee te deinen en voorzichtig een foxtrotje te dansen. VLISSINGEN - De politie heeft zaterdagochtend rond drie uur een 39-jarige Vlissinger aangehouden. De man viel de he le avond bewoners van de Boulevard Bankert telefonisch las tig. Daarnaast bedreigde hij hen. Op het moment dat de poli tie de man aansprak, werd hij agressief. Hij is overgebracht naar het politiebureau. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt. MIDDELBURG - Aan de Prins Hendrikstraat in Middelburg is in de nacht van vrijdag op zaterdag een bestelbus uitge brand. De zoon van de eigenaar hoorde rond middernacht een knal. Kort daarop zag hij dat de bestelbus in brand stond. De brandweer heeft het vuur geblust. De politie vermoedt dat er sprake is van brandstichting. De schade wordt geschat op twintig mille. In de nacht van zaterdag op zondag moest de brandweer van de post Looierssingel uitrukken vooreen brandje op een ter ras aan de Markt De schade wordt geschat op ongeveer dui zend gulden. MIDDELBURG - In de nacht van vrijdag op zaterdag is bij het asielzoekerscentrum aan de Zuidsingel, in Middelburg een hoofdwaterleiding gesprongen. De grote toevoerleiding in het gebouw was spontaan geklapt, waardoor het water en kele tientallen centimeters hoog stond. De brandweer is een paar uur bezig geweest om het water weg te pompen. Delta Nuts heeft de leiding gerepareerd. OOST-SOUBURG - Onbekenden hebben van een graf van de M. A van de Puttestraat in Oost-Souburg een zwart marmeren vaasje gestolen. Ook werd een eenvoudig lantaarntje wegge nomen. De diefstal is gepleegd tussen donderdagmiddag en zaterdagochtend VLISSINGEN - Vandalen hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag vernielingen aangericht aan twee auto's aan de Commandoweg in Vlissingen. Bij één wagen waren twee ban den lek gestoken en zaten er deuken in het dak, waarschijnlijk doordat er over het dak van de auto was gelopen. Bij een twee de auto waren er eveneens twee banden lek gestoken. BRESKENS - Op de Panoramaweg in Breskens is zondag om 02.40 uur een 38-jarige Britse automobilist aangehouden. De man ruim vier keer te veel alcohol gedronken Hij ontving een dagvaarding en een rijverbod van twaalf uur. In Vlissingen is een 32-jarige man uit deze stad aangehouden omdat hij een voertuig bestuurde terwijl hij bijna drie keer te veel had gedronken Ook hij ontving een dagvaarding en een rijverbod van zes uur. NOORDWELLE - In de nacht van zaterdag op zondag werd op een perceel aan de Stoof weg ter hoogte van Noord welle een stro-klamp in brand gestoken. De brandweereenheid Renesse werd omstreeks 03.00 uur gealarmeerd. Het vuur was snel on der controle, maar de brandweerlieden zijn tot ver in de och tend bezig geweest met het opentrekken van het stro en het nablussen. iloorlngrid Huibers ELLEWOUTSDIJK - Om te proberen toch een aantal activi- eilen van de grond te krijgen in Ellewoutsdijk, wil de ge meente Borsele de ruimte van eigenaar Natuurmonumenten huren. Iets meer dan een jaar ge leden zag de Culturele Raad Borsele plannen in dezelfde lichting stranden. ,Laten we al werkende eens kij- lenof het mogelijk is in het fort fat jongeren- en culturele acti- iteiten te organiseren", zegt •urgemeesterJ. L. M. Mandos an de gemeente Borsele. Hij hoopt op die manier de kar van Ie Culturele Raad die bleef ste ken, weer vlot trekken. 'e Raad probeerde twee jaar eleden in samenwerking met tijkswaterstaat en Natuurmo- Jtumenten overeenstemming te •ereiken over de exploitatie van ft fort Ook een ondernemer lit Oudelande sloot zich aan. Bj wilde van een gedeelte van REDACTIE midden-zeeland Voorstad 22 Postbus 31 <460 aa goes Tel: (0113) 273000 Pax. (0113)273030 e-mail: redgoes@ pzc.nl te Goes: R Bosboom I- Huibers KM. van der Jaqt m Koek E- Soesman te Vlissingen JA van der Sluis Ichefl NEC. Berkelder RH. Hoving EL Ramakers MJ van der Schot KL de Vries (sport) centrale redactie Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN '61: (0118) 484000 Pax (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl het fort een outdoorcentrum maken. De beoogde samenwer king kwam echter nooit goed van de grond, met als gevolg dat de Culturele Raad de zaak dik een jaar geleden afblies. Mandos kiest nu voor een wat lossere benadering. Hij wil het fort eerst eens voor een jaar hu ren. „En dan gewoon maar be ginnen", zegt Mandos. „Anders gebeurt er nooit wat." Sinds Natuurmonumenten ruim twee jaar geleden naar een nieuw onderkomen aan de Zwaakse Weel verhuisde, staat het fort leeg. Een heel enkele keer wordt de ruimte nog ge bruikt. Zo bivakkeert er elke zo mer een groep jongeren van natuurvereniging TVN, Vorige zomer werd het fort voor het Festival van Zuid-Beveland in gezet. Skatedag Mandos denkt vooralsnog aan een skatedag, af en toe een bandje of een andere culturele activiteit. Hij spoort met name jongeren aan met ideeën te ko men. De gemeente is hoofd huurder en kan het fort eventu eel op haar beurt voor bepaalde activiteiten weer verhuren aan bijvoorbeeld de Culturele Raad. In het fort, zo schrijft Mandos Natuurmonumenten, zou bij wijze van experiment in ieder geval een plekje gereserveerd moeten worden voor de jeugd van Ellewoutsdijk. Daar ver bindt hij wel voorwaarden aan. Zo moeten de jongeren hun ei gen ruimte schoonhouden en deze zo nodig beschikbaar stel len voor andere activiteiten. A. Boon, beheerder Bevelanden en Schouwen-Oost van Natuur monumenten voelt wel wat voor de plannen, maar ziet ze graag wat nader uitgewerkt. De brief van Mandos had hij vrijdagmid dag nog niet gezien. VLISSINGEN - Vanaf de Kenau Hasselaarstraat in Vlissingen is in de nacht van vrij dag op zater dag een beige BMW gestolen Het gaat om een tvpe 525i, ken teken TJ-86-XS. Diezelfde nacht werd in de Scheldestraat een motor gesto len uit een winkel. Het gaat om een rode Gilera van het type Runner 180. Het publiek kon zaterdagmiddag tijdens de visserijdagen in Colijnsplaat meevaren met een mosselkotter. foto Willem Mieras door Inqrid Huibers COLIJNSPLAAT - Vissers moeten geza menlijk optrekken om hun visgronden te beschermen. Die oproep deed C. Sinke, voorzitter van de raad van commissaris sen van UFA (United Fisch Auctions) za terdagochtend tijdens de visserijdagen in Colijnsplaat. „De beperking in quota, pk s en bijvoor beeld zeedagen nemen hand over hand toe", sprak Sinke de aanwezige vissers toe. „Een voor jullie nauwelijks te beïn vloeden proces." Door zich beter te orga niseren zouden de vissers volgens hem een vuist kunnen maken „Zodat Brussel weet dat jullie er zijn, waar Colijnsplaat ligt en wat UFA betekent." De UFA - de onlangs gefuseerde visveilin- gen van Colijnsplaat, Stellendam en Scheveningen - zou de vissers een handje kunnen helpen. Sinke: „De visserij ver dient het om verdedigd te worden. Laten we dat gezamenlijk doen." Verder wees de UFA-bestuurder op het belang van een goed georganiseerde vis- veiling. „De markt verandert. Super marktketens als bijvoorbeeld Albert Heijn en de C1000 hebben steeds meer verse vis in de schappen liggen. Vis die ze bij voorkeur buiten de veiling om inko pen", zei Sinke. „Wil je dan als afslag mee blijven doen, dan zal je je nog meer moe ten profileren als organisator van de markt, als de belangrijkste bemiddelaar tussen vraag en aanbod." Aansluitend reikte hij de kwaliteitswim pels uit. Een jaarlijks terugkerend onder deel van de visserijdagen, waarbij de aanvoerders van de kwalitatief beste vis gelauwerd worden. De viswimpel ging dit jaar naar de YE. 138 van A. Sinke BV. Een tweede plek was er voor de GK7 van eige naar D. Bout; derde werd de OU. 18 van ei genaar J. Bezuije. De KG. 9 van A. Mol en Zn. kon met de garnalenwimpel naar huis. Tweede in die categorie werd Won. 24 van de Gebroe ders Koonstra BV. Een derde plek was er voor de YE. 137 van A. Sinke BV. door Sheila van Doorsselaer BRESKENS - Een rasechte Bressiaanse verwoordde het zondagavond zo: „De aandelen Heineken zullen na dit weekend wel flink gestegen zijn." De 47e editie van de Visserijfeesten, waar de Bressiaanders al een jaar naar uitkeken, deden het vissersdorp bruisen. De kermis, braderie, rondvaarten en be kende artiesten trokken vele tienduizenden bezoekers. Door het warme weer waren de teras sen eigenlijk te klein. Een rondvaart op de kotters was ook dit jaar erg in trek. Met bug gy en al werden zelfs de klein- sten aan boord gehesen voor een tochtje, en op sommige kotters was het echt inschikken. Aan wal was er een keur aan ver maak. Op het terrein voor de vismijn en op het Spuiplein was een kermis opgezet. Vijfhon derd waaghalzen durfden het aan om naar boven te klimmen langs een metershoge klimwand van het korps Mariniers. Vanaf de weegbrug tot aan de haven was het gezellig slenteren langs een paar honderd kramen met van alles en nog wat. Bij de vismijn was het zoals elk jaar weer ontzettend druk. Met een gratis bakje gebakken vis in het vooruitzicht, trotseerden sommigen uren de hitte en slo ten aan in een lange rij. De ove rige vishandelaren boerden ook goed, want niet iedereen had het ervoor over lange tijd met de bol in de felle zon te staan. Velen probeerden verkoeling te door Ab van derSluis KOUDEKERKE - In verpleeg huis De Vliedberg in Koudeker- ke heeft zaterdag M. de Keijzer- den Outer haar honderdste ver jaardag gevierd. De geboren Iloofdplaalse woont sinds vijf enhalfjaar in Koudekerke, sinds haar geestelijke gezondheid achteruit ging. De honderdjarige werd geboren als dochter van een binnen vaartschipper. Kort na haar ge boorte overleed, haar vader. Óp haar veertiende stierf haar moe der, die inmiddels was her trouwd. De zorg voor het gezin kwam op haar schouders. Uit haar jeugd herinnert ze zich dat ze samen met haar broer bij weinig wind het binnenvaart schip over het jaagpad moest trekken. Op haar achttiende kreeg ze een dienstbetrekking in Vlissingen Het was ook in die stad dat ze in 1922 trouwde. Haarman werkte bij de melkfabriek Koena en la ter tot zijn pensionering bij de Schelde. Het echtpaar kreeg één dochter, twee kleindochters en drie achterkleinkinderen. In 1978 overleed haar man in Der Boede. Sokken Het echtpaar De Keijzer-den Outer heeft lang bij haar doch ter ingewoond. „Ze is een hele, zorgzame, ijverige vrouw ge weest. De familie heeft voor ja ren sokken in de kast liggen", lacht kleindochter Marijke van den Bosse. „Ze is nog steeds erg vrolijk al is ze wel vergeetach tig. Maar ze vind het heerlijk om te wandelen. Elk plantje en bloemetje wordt dan uitvoerig besproken. En ze is heel dank baar om bij op bezoek te ko men." De honderdste verjaardag werd gevierd met een receptie in het verpleeghuis. zoeken in een schaduwrijk hoekje op een terras, maar het was echt speuren naar een onbe zette stoel. De oplossing was snel gevonden De Scheldekade werd afgesloten voor het ver keer en de kade deed dienst als één groot terras. Koos Alberts Zondag was het de beurt aan de artiesten Koos Alberts en Piet Veerman. Hoewel zij pas later op de dag het publiek zouden vermaken, zaten er 's ochtends om half elf al fans op het Oranje plein.Spijt zullen ze er niet van hebben gehad, want de zangers brachten de stemming er goed M. de Keijzer-den Outer. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 9