jpiPZC zeeland Gewonden en schade door drukte Vliegen teisteren Sint Kruis Mijn tranen liggen in Frankrijk Volvo Gent krijgt alleenrecht op maken nieuwste model S60 Reconstructiewerk Zeelandbrug kent voorspoedig verloop Meeste ongevallen op A58 Politie neemt knuppel in beslag Man krijgt klap met riem in Goes Wit-Russiche kinderen voor tien jaar in in Ellemeet Nieuwe Jaguar gestolen in Oostkapelle zeeuwse almanak Bioscoop maandag 14 augustus 2000 LpELLE - Het bijzonder drukke verkeer naar en van de kus, heeft het afgelopen week- Bide geleid tot relatief veel on gevallen op de Zeeuwse wegen. Daarbij vielen in totaal negen Wonden, onder wie zes Bel- fen. Een Belgische auto reed zater dagochtend omstreeks tien uur terhoogte van Kapelle achterop een auto uit Rucphen die van- irege de drukte moest remmen. De 30-jarige Nederlandse be- jtuurster en de 36-jarige Belgi sche raakten gewond, evenals twee kinderen van 4 en 12 jaar die in de Belgische auto zaten Een 56-jarige autopassagiere tut Zelzate brak zaterdagmid dag haar onderarm op de Tien- jnderdse Middenweg in jdzand Een 25-jarige auto- lobilist uit Axel reed over de ingdijk Noord achter een trac tor met aanhanger. Op de krui singmet deTienhonderdse Mid- enweg sloeg hij linksaf en liet aarbi] de tegemoetkomende auto. met daarin het slachtoffer, met voorgaan. De geraakte auto werd bestuurd door een 33-jari- geman uit Zelzate. De vrouw is ivergebracht naar het zieken- luis in Brugge. Arnemuiden |Een 19-jarige automobilist uit degemeente Borsele is zaterdag gewond geraakt bij een ongeval op de A58 ter hoogte van Arne muiden De man reed richting Joes en verloor bij Arnemuiden de macht over het stuur. In plaats van een bocht naar rechts evolgen, reed hij rechtdoor te gen de vangrail, waarna de auto in de sloot terechtkwam. De bestuurder is met een ziekenwa- en overgebracht naar het zie- enhuis in Goes met nekklach- ten en diverse kneuzingen. De auto is totaal vernield. lifgel Een 45-jarige bestuurder uit Capelle aan den IJssel raakte tijdens een verkeersongeval op de kruising Duvekotseweg- Baayenhovenseweg in Oostka- pelle zondagmorgen om tien uur gewond aan haar knie. Een fiet- ster uit Aarle Rixtel reed over de Duvekotseweg en verleende op de kruising met de Baayenho- venseweg geen voorrang aan de voor haar van rechts komende 45-jarige autobestuurder. Beide voertuigen raakten beschadigd. Een Belgische motorrijder (32) en zij duopassagiere (34) liepen schaafwonden toen zij zondag middag om vijf uur onderuit gingen. De motor moest in Groede uitwijken voor een plot seling overstekende voetganger. Kettingbotsing Bij een kettingbotsing die zich zaterdagmorgen om 9.20 uur voordeed op de A48 nabij Ka pelle waren vier auto's betrok ken. Bij dit ongeval raakte nie mand gewond. Ook bij een botsing op de snelweg later op de ochtend van twee auto's was alleen materiële schade. Een 45-jarige Goesenaar ver oorzaakte zaterdagavond een verkeersongeval op de N256 bij Kats. Bij een volgens de politie onverantwoorde inhaalma noeuvre botste hij op drie auto's. Door rondvliegende glas en on derdelen werden nog een twee auto's beschadigd. De Goese naar reed in eerste instantie door, maar enkele honderden meters verder belandde hij met zijn wagen in de sloot. Niemand raakte bij dit ongeval gewond. Een inwoner van de gemeente Woensdrecht had zondagavond schuld aan een ongeval op de A58. Hij botste om zes uur tijdens het inhalen tegen een andere wa gen. De Woensdrechtenaar bleek onder invloed van alcohol te zijn. Er vielen hier geen ge wonden. Bij dit ongeval op de A58 raakten zaterdagochtend vier mensen gewond. foto Willem Woznitza. Inwoners zien kippenmest als bron van de overlast door Sheila van Doorsselaer SINT KRUIS - Vele honderdduizenden vlie gen zijn dit weekend neergestreken in Sint Kruis. De vliegen zijn volgens de omwonen den vermoedelijk afkomstig van kippen mest die over de akkers rondom Sint Kruis is uitgereden. De warmte van de afgelopen twee dagen heeft de eitjes in de mest doen uitkomen. De milieudienst kan niets uithalen tegen de klachten omdat de gemeente Sluis-Aarden- burg er vorig jaar voor koos zich niet te bin den aan de Zeeuws-Vlaamse regelgeving waarin wordt gesteld dat kippenmest afge dekt moet worden. Wethouder G. van Daele (milieu) betwijfelt dat de vliegenplaag veroorzaakt wordt door kippenmest. Boven Sint Kruis was zaterdag en zondag een dikke zwarte wolk van vliegen te zien. De insecten zaten ook overal in de wonin gen. „Ik heb er zondagmiddag minstens 230 in huis gemept", zegt J. Meekels. ,,En toen ben ik maar gestopt met tellen." Enkele in woners verklaren dat ze het weekend nood gedwongen binnen hebben besteed en dat barbecuen al helemaal onmogelijk was. Ook bij caféhouder G. Hermie zag het in zijn zaak letterlijk zwart van de vliegen, op het plafond, achter de bar, overal. De vliegen plaag is vermoedelijk afkomstig door het uitrijden van kippenmest op de akkers en van hopen nog niet verspreidde mest her en der op de akkers. Klachtenlijn Enkele inwoners walgden zo erg van de in secten dat ze de milieuklachtenlijn belden. De dienstdoende milieuambtenaar ver klaarde echter dat hij niets tegen de klach ten kan doen omdat in de gemeente Sluis- Aardenburg kippenmest sinds vorig jaar niet meer afgedekt moet worden. De gemeente gaat hiermee wel lijnrecht in tegen de Zeeuws-Vlaamse regelgeving die is vastgesteld door het Samenwerkingsver band Milieuzaken, waarin alle gemeenten zitting hebben. Het samenwerkingsver band had eerder afgesproken dat kippen mest met grond of compost afgedekt moet worden. Hierdoor wordt stankoverlast voorkomen en kunnen insecten geen eitjes leggen in de mest. Sluis-Aardenburg meent echter zodanig strenge eisen te stellen aan de kippenmest dat afdekken niet nodig is. Zo moet de mest minimaal voor zeventig procent uit droge stof bestaan en mag de poep geen maden of poppen bevatten. De kippenhouders moe ten een monster van de mest laten controle ren door een gespecialiseerd bedrijf en als alles in ordeis, krijgen de boeren een certifi caat. Dit moeten ze inleveren op het ge meentehuis en dan krijgen ze een onthef fing. De mest hoeft dan niet te worden afgedekt. Van Daele: „Ik kan met zekerheid zeggen dat de overlast niet afkomstig is van die be drijven die van ons een ontheffing hebben gekregen. Die vliegen kunnen overal wel vandaan komen, het is nu eenmaal klam weer. In de buitengebieden zullen de inwo ners er vast wel last van hebben, maar ze hebben er nu eenmaal voor gekozen om daar te wonen. Dan moeten ze er ook de lasten van dragen." door Sheila van Doorsselaer GENT - Volvo Cars Gent krijgt het alleenrecht voor de assem blage van de Volvo S60, de op volger van het populaire model S80. De laatste keer dat Volvo in Gent een model exclusief voor zichzelf kreeg, was in 1991 (de Volvo 850). Volvo's nieuwste model werd af gelopen zaterdag in Stockholm gepresenteerd aan de pers. Me dewerkers van Volvo Cars Gent waren vanaf 1997 betrokken bij het ontwerpen van de S60. Zij werkten samen met Zweedse in genieurs zodat het model zoda nig ontworpen zou worden, dat een vlotte assemblage in Gent mogelijk is. Volvo Cars Gent investeert in de komende jaren bijna een mil jard gulden in de bouw van een nieuwe fabriek voor personen wagens in de Gentse haven. De uitbreiding van de vestiging in Gent hangt samen met de beëin diging van de Volvo-activiteiten bij Nedcar in het Limburgse Born. Volvo begon in 1965 met de as semblage van personenwagens in Gent. Sindsdien zijn er ongeveer twee RENESSE - Een 26-jarige man uit Rotterdam werd in de nacht van zaterdag op zondag in Re- nesse aangehouden omdat hij een knuppel bij zich droeg. Hij kreeg een boete van 150 gul den en de knuppel is in beslag genomen. Een 22-jarige man uit Losser en een 19-jarige inwoner uit Dor drecht kregen beiden een boete van 100 gulden wegens wild- plassen. Een 21-jarige man uit Rozen burg kreeg omstreeks 01.00 uur een boete van 100 gulden we gens het veroorzaken van over last op de openbare weg en een 16-jarige inwoner uit Maarhee- ze kreeg 150 gulden boete voor baldadig gedrag. miljoen auto's gemaakt. In de afgelopen vier jaar investeerde Volvo al voor een miljard gulden in de Vlaamse vestiging. Begin dit jaar nog werd er voor ruim 350 miljoen gulden een nieuwe lasfabriek in gebruik genomen. Spuitrobotten Op dit ogenblik worden in Gent de S70 en V70 gemaakt en wer ken er ruim 3.700 werknemers. In de komende jaren komt naast de bestaande gebouwen een nieuwe fabriek met een opper vlakte van vijftigduizend vier kante meter en een uitbreiding van technische installaties met lasrobotten, spuitrobotten, ovens en nieuwe productielij nen. Door de investering verdubbelt de Volvo-productie in Gent van 160.000 naar 325.000 auto's in 2004 Daarbij is er plaats voor een kleine tweeduizend nieuwe banen bij de fabriek. Volgens de Volvo-top groeit de werkgele genheid bij leveranciers in de regio met zeker tweeduizend ar beidsplaatsen. GOES - Een 42-jarige man uit de gemeente Bor sele is in de nacht van vrij dag op zaterdag in de Kor te Kerkstraat in Goes door twee nog onbekende man nen met een broekriem ge slagen. De man liep daarbij een gekneusde arm, een dik oog en wat schaafwonden op. Ook is hij zijn colbert en' autosleutels verloren en is zijn bril kapot gesla gen. Eerder op de avond was het slachtoffer getuige van een vechtpartij in een horecagelegenheid. Toen hij de zaak verliet, werd hij door twee mannen ge volgd en vervolgens met de riem geslagen. door Ali Pankow wmmmmmm Sleepbootkapitein Oreel na zesenhalfjaar Franse cel op proefverlof ELLEMEET - „Kinderen die hier drie weken met vakantie zijn geweest, hebben de rest van het jaar veel minder last van in fectieziekten", zegt secretaris Gerhard Meyer van de Duitse CJV Evangelischer Kir- chenkreis Oberhausen. Hij heeft het over de kinderen uit Wit-Rusland, die elke zomer in hel Schouwse Ellemeet een va kantie krijgen aangeboden. -Oelopen weekend is het va kantiekamp 2000 van start ge- |aan voor 48 Russische kinde ren tussen de 8 en 13 jaar uit de ingeving van de stad Vilejka. Allen kampen ze met een slecht- rerkende schildklier. Die pro- ilemen worden veroorzaakt door de hoge straling in hun eefgebied, als gevolg van de ernramp inTsjernobyl. De kinderen verblijven in Elle meet in het vakantiekamp van «Duitse kerkkring. Artsen en Wrcorgers overtuigden Meyer lit vakantie in een gezonde om ging met veel jodium in de acht goed is voor de kinderen, fever w ist zijn eigen kerkkring te overtuigen kreeg geld voor «t vakantiekamp, dat nu voor «tiende keer wordt gehouden, «ok en Leny Raaijen uit Ril- *T'd zijn inmiddels ook nauw «trokken geraakt bij zowel het amp in Ellemeet als bij de Jlpkonvooien naar Vilejka. «arnaast zet het echtpaar zich m voor hulp aan een internaat joorweeskinderen in deze stad. sinds 1997 werken zij onder de Jficièle naam van de Stichting K. Toen Henk zelf de barre handigheden in het inter nal in Vilejka zag. besloot hij sterk te maken voor verbe- enn8en daar. Zowel voor de D?cr?te hulpverlening als voor ^vakantiekamp in Ellemeet is tolgeld nodig. Luchtmacht ttt keer lukte het Van Raaijen ««nieren vanuit Minsk met ,'0 van de luchtmacht «voerd te krijgen. De terug- Xatwat langer duren. Dan ««t de groep eerst met een bus Duitsland en daarna met «siaaptrein naar Minsk. Voor- Pg genieten de kinderen van j,J6??,slrand en een bezoek *®deEftehng. Bij de meesten fcÏÏ de °8en opgemeten bril j behoefte aan een tij:, j al kan tijdens dit ver- dankzij sponsoring wel ^geregeld worden. door Ab van der Sluis OOST-SOUBURG - Voor het eerst sinds bijna zesenhalf jaar sliep Kees Oreel zaterdag weer in zijn eigen bed. De Oost-Sou- burgse sleepbootkapitein, die in Frankrijk tot tien jaar cel is veroordeeld, mocht afgelopen weekeinde met proefverlof. „Wat een weelde, zeg", stamelt Oreel, terwijl hij met een zak doek een paar tranen wegveegt van zijn wangen. „Wat een weelde." Een mooier verjaardagsca deau kun je niet krijgen, zegt zoon Marco. Uitgerekend op de dag dat kleinzoon Björn zijn vijfde verjaardag viert mag opa voor drie dagen naar huis. Oreel zit sinds juni in het Mid delburgse Huis van Bewaring Torentijd, nadat onder ande ren het Zeeuwse RPF-kamer- lid Leen van Dijke en een Arnemuids actiecomité zich inzetten voor overplaatsing van het Noord-Franse Bapau- me naar Zeeland. „Ik ben hart stikke opgelucht", zegt ook zoon Detlev. „Hoewel het voor ons allemaal even wennen zal zijn. Voor hem is de tijd zesen half jaar stil blijven staan." Eindelijk Toeterend komt Yvonne samen met haar man Kees even na ne gen uur zaterdagochtend de straat inrijden. De zoons, hun partners en de kleinkinderen worden uitbundig begroet. „Eindelijk hé. Niet te geloven. Ik sta er zelf van te kijken, hoe ik dit hebben kunnen doorlo pen, maar we zijn er nog niet." Vrijdagochtend om half twaalf - de tijd staat in het geheugen van Oreel gegrift - kreeg hij te horen dat hij misschien vol gend weekend met verlof mocht. Kan het niet alvast dit week end, vroeg hij. „Ik werd er een beetje druzig en zenuwachtig van"vertelt hij op de stoep van zijn woning. „In zesenhalf jaar is mij een hoop beloofd. Mid delburg is, in vergelijking met de Franse gevangenissen, mooier en netter, maar het blijft een gevangenis." Geboeid Zijn overgang van het Franse Bapaume is een moderne de mocratie onwaardig, vertelt Oreel. Geboeid aan handen en voeten, moest hij stapje voor stapje naar het vliegtuig. Pas op de mat van het toestel gin- Kees Oreel komt na zesenhalf jaar weer thuis dankzij een weekeind proefverlof. gen de ketens af. „Het was ge woon een nachtmerrie. Zoiets vergeet je nooit meer." Oreel werd in 1994 aangehou den in Zuid-Frankrijk. De Souburger heeft altijd volge houden dat hij onder dwang een grote lading hasj heeft moeten vervoeren. „Als ik 't niet had gedaan, hadden ze me vermoord. Gegarandeerd. Dan had ik een kogel door m'n kop gekregen, of ze hadden m'n ge zin wat aangedaan." Pas in 1997 wordt Oreel veroordeeld tot tien jaar cel. Meerdere malen twijfelde Oreel aan een goede afloop. Meerdere malen ook probeerde hij zichzelf van het leven te be roven, maar zijn wilskracht en zijn gezin in Souburg weer hielden hem uiteindelijk van een gekozen dood. „Soms zag ik het echt niet meer zitten en heb ik tabletten ingenomen. Maar je voelt je dan toch een verliezer als je dat doet. Maar wat moet je? Als je kleinkinde ren worden geboren en je kunt er niet bij zijn?" Oreel doet zijn verhaal nuch ter. Emoties lijken hem vreemd. „Ik ben keihard ge maakt. De emoties gaan eraf, hé. Mijn tranen liggen in Frankrijk. Je wordt gehard Niet dat ik een blok beton ben geworden. Je kunt wel lopen snotteren en snuiven, maar dat is voor niemand prettig. Maar toen ik te horen kreeg, dat ik een weekendje naar huis mocht, ging er toch wat door me heen." Te kwaad Eenmaal in de woonkamer, krijgt Oreel het heel eventjes maar te kwaad. Hij wordt eventjes stil, maar moppert quasi-boos in één adem door waarom er geen gebak is. Plan foto Lex de Meester nen voor het weekend heeft het gezin niet. „Relaxen, praten, eventjes met m'n gezinnetje lekker zomaar wat zitten. Even wat bijko men. En een rondje door het dorp maken. Ik heb heel uit voerig met mijn vrouw gespro ken: wil je mij opvangen? Kun je mij opvangen? Psychisch krijg ik misschien nog wel een klap. Maar de beste psychiater voor mij zit thuis, mijn vrouw. Wat is gebeurd, kun je nooit meer terugdraaien. Wij moe ten weer bij elkaar zien te ko men. Met veel liefde en ver trouwen." door Ben Jansen ZIERIKZEE - Er zit schot in de reconstructie van de Zeeland- brug. De betonnen voertuigke ringen of barriers staan een maand eerder op dc brug dan in de planning van de werkzaam heden was voorzien. Van 18 september tot en met 9 oktober is de brug in verband met het aanbrengen van een nieuwe asfaltlaag voor alle ver keer gesloten. Het vlotte verloop van de werk zaamheden tot dusver is voor een belangrijk deel te danken aan de voor het karwei aan de Zeelandbrug gunstige weers omstandigheden. De aannemer kon snel en doelmatig zijn gang gaan. De barriers worden nu verder afgewerkt. Daarbij kan worden volstaan met een kleinere ploeg medewerkers dan tot nu toe werd ingezet. Op de gedeelten van de brug waar het asfalt al is opgebroken, zijn de stalen rij-ijzers van de voegovergangen verwijderd om te kunnen worden aangepast. Ook worden daar reparaties uit gevoerd aan het onderliggende beton. Daarom blijven de tijdelijke verkeersmaatregelen op de brug van kracht: een snelheidsbeper king voor auto's en motoren van vijftig kilometer per uur en een inhaalverbod in verband met de geringere breedte van de rijstro ken. Leuning Bovendien is de leuning, die normaal langs het fietspad staat, voor auto's minder stevig dan de vangrail die oorspronke lijk langs de hoofdrijbaan stond. Voor fietsers en bromfietsers blijft de brug gesloten. Voor hen rijdt een busje dat fietsen en kleine brommers over de brug brengt. Hun berijders moeten van het openbaar vervoer ge bruik maken. Tijdens de asfalteringswerken, die van 18 september tot en met 9 oktober duren, is de Zeeland brug voor alle verkeer afgeslo ten. Dan moet als alternatieve route voor de weg over de Oos- terscheldekering worden geko zen. Doordat het ziekenhuis is Goes dan lastiger te bereiken is vanuit Schouwen-Duiveland, wordt in deze periode een extra ambulance ingezet op het voor malige eiland. Bovendien wordt chirurgische hulp in het ziekenhuis in Zierik- zee tijdelijk uitgebreid tot 24 uur per dag. In normale omstan digheden is die beschikbaar van 9 tot 17 uur. Dinsdag 10 oktober treden de thans geldende verkeersmaat regelen opnieuw in werking. Woensdag 1 november wordt de brug weer volledig in gebruik genomen. OOSTKAPELLE - Vanaf een oprit aan Park Reyersbergh in Oostkapelle is in de nacht van vrijdag op zaterdag een vrijwel nieuwe zilvergrijze Jaguar CCX gestolen. Het gaat om een vierdeurs sedan met het Duitse kenteken GL- KE154. De dieven vonden de sleutels bij een inbraak in de woning. Ook verdween een tas met een mobiele telefoon en wat make up spullen. De schoolvakantie is ten ein de. En dat werd voor menig ouder wel tijd ook. Alles ivas al gedaan. De meest uiteenlo pende spelletjes gespeeld, at tractieparken bezocht, dag tripjes gemaakt en oude vrienden opgetrommeld. Maar laten we vooral de bio scoop niet vergeten. Met na me dat onderdeel maakte grote indruk op de bijna vijf jarige dreumes uit Zierikzee. „Wanneer gaan we daar nu weer eens naar toehoe??", zeurde hij laats nog. „Ik vind de bioscoop zo leuk! Vooral de pauzes."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 7