Ruzie over feest zonder rede Kohl kondigt reis naar Irak aan Wahid Pakistan belooft rebellen Kashmir meer steun Iraans pershof laat hervormingsgezinde schrijvers opsluiten Somalië-conferentie installeert parlement buitenland Verjaardag Duitse eenwording leidt tot rel Vertraging zit verstopt in lange 'vliegtijd' Nieuwsgierig naar betoging Roep om doodstraf op drugshandel Gore loopt in op Bush Britse keten slachtoffer hacker Besteller hamstert poststukken Saudi-Arabië sluit provider af Spoor Irak-Syrië weer in gebruik Venetiaan beëdigd Amerikaanse filmactrice Loretta Young overleden maandag 14 augustus 2000 BERLIJN - In de Duitse politiek is een felle discussie opgelaaid flVer het feit dat ex-bondskan- stlier Kohl geen toespraak zal houden op dc tiende verjaardag nn de Duitse hereniging. De re- ,nde sociaal-democraten (SPD) en Groenen voelen niets vooreen speech van hun politie- k tegenstander. Zij wijzen op de bedenkelijke rol van Kohl in de illegale partijfinanciering. je oppositionele christen-de- Bocraten (CDU) de partijgeno ten van Kohl, zijn laaiend dat de Cl kanselier van de eenheidwordt i; gegeerd. Afgevaardigden H joelden gisteren de afwezig- had van Kohl bij de officiële fctdenking op 3 oktober vol- strekt misplaatst. Zij wijzen op de bijzondere rol van Kohl als architect van de eenwording. De bondgenoten van de CDU in het parlement, de Beierse zus- 1 terpartij CSU, sluiten een extra sitting van de bondsdag nog tij- iensdezomerpauzeniet uit. De CSU ers dreigen, net als CDU- kopstukken. met een boycot van de Dag van de Duitse Eenheid. ■I De linkse bondsregering rea- geert geïrriteerd. Zij vindt de discussie rond de nationale feestdag totaal ongepast en een belediging voor alle buiten- andse gasten op het feest. de plannen houdt de premier van de DDR, Lothar de Mazière. de officiële toespraak. De CDU'er is binnen de partij niet geheel onomstre den omdat hij ooit voor de Oost- Duitse geheime dienst zou heb ben ge werkt. Op de sprekerslijst staan verder - onder meer de Duitse president Rau en zijn Franse ambtsgenoot 'Chirac. Het concept is opgesteld door de regering van Saksen, die ils huidig voorzitter van de Juitse Eerste Kamer gastheer Fan de officiële viering is. De regionale regering verwerpt alle kritiek: „Het gaat om een feestelijke plechtigheid, niet om een partijpolitieke manifesta tie", aldus een woordvoerder gisteren, waarnemers legt de dis cussie vooral de verdeeldheid binnen de CDU bloot. Want de regering van Sachsen is chris ten-democratisch. En de pre mier van Sachsen, Kurt Bieden- kopf, is dan wel partijgenoot, maar hij geldt ook als een rivaal van de ex-kanselier. ANP/DPA van onze redactie buitenland LONDEN - De vertragingen die vliegtuigpasagiers op de borden op luchthavens te zien krijgen worden wereldwijd minder. Maar de tijd die te genwoordig voor een vlucht wordt uitgetrokken is in som mige gevallen langer dan in 1947, zo blijkt uit een onder zoek van The Sunday Times. Volgens het blad wordt het vluchtschema structureel verlengd om de in werkelijk heid toenemende vertraging te verbergen. Wie van London Heathrow naar Schiphol vliegt, komt vaak keurig vol gens schema aan. Wat daar niet bij wordt verteld is dat dit schema tien minuten langer is dan vijf jaar geleden. De hui dige 1 uur en 20 minuten vliegtijd is dezelfde als een propeliorvliegtuig in 1947 no dig had. De methode is begrijpelijk en voorkomt misschien irritatie bij passagiers, maar lost niets van het probleem van de over belaste luchthavens op, bena drukt een woordvoerdster van de Britse raad van vliegtuig passagiers. „Je moet hoe dan ook langer op het vliegveld rondhangen", vertelt zij The Sunday Times. ANP KUALA LUMPUR - Maleisische vrouwen kijken in Kuala Lumpur naar een de monstratie waarin steun wordt betuigd aan de tot negen jaar veroordeelde Anwar Ibrahim. De voormalige minister en plaatsvervangend premier kreeg vorige week de straf opgelegd wegens homoseksuele contacten. fotoBazuki Muhammad/RTR MOSKOU - De gemeenteraad van de Russische stad Togliatti heeft president Poetin gevraagd het moratorium op de dood straf op te heffen, zodat drugshandelaren kunnen worden ge- executeerd. Dat meldt de krant Nezavissimaja Gazeta. De raadsleden van de stad, die naar de in 1964 overleden Itali aanse communist Palmiro Togliatti is genoemd, willen dat mensen die betrapt worden met meer dan honderd gram drugs, worden gefusilleerd. Een vijfde van de circa 800.000 inwoners van Togliatti, achthonderd kilometer oostelijk van Moskou, zou drugsverslaafd zijn. Elke dag overlijden gemid deld vier mensen aan een overdosis. President Jeltsin kondigde het moratorium midden 1996 af, nadat Rusland lid werd van de Raad van Europa. Sindsdien zijn geen doodvonnissen meer uitgevoerd, maar het parle ment heeft de doodstraf nooit afgeschaft. AFP LOS ANGELES - Al Gore loopt aan de vooravond van zijn nominatie als Democratisch kandidaat voor het president schap van de VS in op zijn Reublikeinse rivaal George W. Bush. Volgens een opiniepeiling van het televisiestation ABC en de krant Washington Post heeft Gore zijn achterstand in de kiezersgunst verkleind van 14 naar 9 procent. De peiling van de ABC/Washington Post komt uit op 43 pro cent voor Gore en 52 voor Bush. Een opiniepeiling van de nieuwszender CNN kwam uit op 39 procent voor Gore en 53 voor Bush. Dat is niettemin een vooruitgang ten opzichte van de enorme achterstand die Gore enkele weken geleden had. De Demo cratische conventie in Los Angeles begint vandaag. DPA/ANP LONDEN - De Britse winkelketen Safeway is het slachtoffer geworden van een computerkraker. De klanten van het con cern werd per e-mail meegedeeld dat de prijzen met 25 pro cent worden verhoogd. Ze kregen het advies om bij concur renten te gaan winkelen als ze goedkoper uit wilden zijn. Volgens een woordvoerder van Safeway zijn de mails afkom stig uit het eigen computersysteem. Het concern onderzoekt of er intern is geknoeid of dat het systeem van buitenaf is ge kraakt. RTR LONDEN - Een Britse postbode is tot negen maanden cel ver oordeeld omdat hij bijna 16.000 brieven en pakketten niet had afgeleverd. Hij verstopte de post in zijn garage, huis en zelfs in zijn auto, zo meldde The Independent zaterdag. De Britse posterijen hebben hun excuses aangeboden voor het gedrag van de man. „Dit is een bijzonder ongewoon geval", zei een woordvoerder. Hij benadrukte dat veel van de geham sterde post bestond uit huis-aan-huisdrukwerk. De rechter noemde de 25-jarige verdachte in zijn veroordeling 'extreem lui'. De man heeft de aanklachten van verduistering en het openen van andermans post bekend. ANP RIYAD - Saudi-Arabië heeft de toegang in dat land tot inter- netprovider Yahoo! afgesloten. Dat gebeurde omdat de provi der niet in staat bleek pornografisch materiaal te weren, zo meldde het Saudische ministerie voor Veiligheid. Het materi aal op Yahoo! heeft volgens de Saudi's 'de grenzen van de re delijkheid overschreden'. Van de communities, 'clubhuizen' op internet, die bij Yahoo! staan geregistreerd zijn 266 gesticht door Saudi's. Tientallen hiervan zijn in gebruik als ontmoetingsplaats voor hetero- en homoseksuele avonturen en politieke discussie. AFP ALEPPO - De eerste Iraakse trein sinds negen tien jaar rijdt het station van de Syrische stad Aleppo binnen na een reis met dertig passa giers vanuit Mosul in Irak. De twee landen zijn overeengekomen de spoorlijn weer in gebruik te nemen in het kader van het aanhalen van de economische banden en de feestelijke aan komst van de trein zaterdag was daarvan het symbolische begin. De handel tussen beide landen zou moeten groeien naar een een waar de van een miljard gulden per jaar. foto Khaled al-Hariri/RTR van onze redactie binnenland TEHERAN - De Iraanse recht bank voor de pers heeft het af gelopen weekeinde twee her vormingsgezinde schrijvers laten oppakken die juist presti gieuze mediaprijzen hadden ge- Ebrahim Nabavi werd zaterdag opgepakt op het moment dat hij werd uitgeroepen tot beste sati ricus van het land. Hij werd ver hoord en op last van de rechter van het pershof, Saeed Mort- azavi, in hechtenis genomen. De schrijver Mohammad Ghoocha- ni werd gisteren opgesloten, een dag nadat hij was onderschei den als beste politiek schrijver. Vorige week werden al drie schrijvers en journalisten opge pakt wegens belediging van de islam, een veelgebruikte be schuldiging tegen hervormings gezinde auteurs. Meer dan twintig collega's van hen zaten al vast. Sinds april hebben rech ter Mortazavi en zijn collega's 24 hervormingsgezinde kranten en tijdschriften gesloten. Justitie dagvaardde zaterdag ook minister van Cultuur aya tollah Mohajerani, om hem te horen over de uitgaven van zijn ministerie. Mohajerani heeft de pers in Iran meer vrijheid gege ven. De Iraanse justitie is in handen van conservatieve gees telijken, die in een bittere machtsstrijd zijn verwikkeld met hervormingsgezinde politi ci onder leiding van president Khatami. De hervormingsge- zinden hebben sinds kort een meerderheid in het Iraanse par lement, maar justitie, het leger en de omroepen zijn nog in han den van de conservatieven. De uitgeverij Nei maakte be kend dat rechter Mortazavi de verkoop van het boek 'De trage die van de democratie in Iran' van de schrijver Emadeddin Baqi heeft verboden. In het boek stelt Baqi conservatieve politici en bestuurders verantwoorde lijk voor de moord op vijf her vormingsgezinde schrijvers en activisten in 1998. Sinds de pu blicatie van het werk in mei wa ren er 16.000 exemplaren van verkocht. Baqi is in mei veroor deeld voor artikelen die hij had geschreven in de inmiddels ver boden krant Neshat en zit in de gevangenis. AP van onze redactie buitenland ARTA - In Djibouti is gisteren een nieuwe Nationale Assem blee voor buurland Somalië ge ïnstalleerd. De vorming van de eerste Somalische volksverte genwoordiging in tien jaar werd door tweeduizend fleurig uitge doste gedelegeerden bijge woond. Clanoudsten, religieuze leiders, zakenmensen en vredesactivis ten uit Somalië hebben vanaf mei in de Djiboutiaanse plaats Arta onder leiding van presi dent Ismael Omar Guelleh van Djibouti gewerkt aan de vor ming van de assemblee Die blijft bijeenkomen in Arta tot dat er een veilige plaats in So malië is gevonden. Of de clanleiders die elkaar in Somalië bestrijden het 225 ze tels tellende parlement zullen erkennen is niet bekend. Ze na men niet deel aan de vredescon ferentie in Djibouti De vier grootste clans van So malië kiezen ieder 49 afgevaar digden in het nieuwe parlement, waaronder steeds vijf vrouwen. Een alliantie van kleinere clans verdeelt 29 zetels Gisteren wa ren al 164 van de 225 afgevaar digden gekozen, voldoende om het nieuwe parlement te instal leren Vandaag benoemt de nieuwe assemblee het oudste lid tot voorlopig voorzitter. De eer ste taken van het parlement zijn vervolgens de verkiezing van een permanente voorzitter en het bepalen van de procedure voor het kiezen van een nieuwe president. Wanneer die is geko zen, zal hij of zij een premier aanwijzen, die vervolgens een kabinet samenstelt. De hele procedure zal minstens twee weken in beslag nemen. Somalië stelt het zonder rege ring sinds dictator Mohamed Siad Barre in 1991 werd afgezet. Het land gleed af naar anarchie toen factieleiders de wapens te gen elkaar opnamen, AP van onze redactie buitenland ISLAMABAD - De sterke man van Pakistan, generaal Mushar raf, belooft de extremistische moslimrebellen in de omstreden regio Kashmir meer 'diploma tieke, politieke en morele steun. Dat staat in een rede die de «uppleger vandaag uitspreekt )ij de herdenking van de Pakis taanse onafhankelijkheid in 1947. De steun van Musharraf, sinds oktober aan de macht, 'volgt op het geweld in Kashmir. Daar kwanmen gisteren bij een serie incidenten 23 mensen om. Dekwestie-Kashmir ligt uiterst gevoelig in de relatie tussen de kernmogendheden Pakistan en India. Beide staten eisen het ge iled in de westelijke Himalaya ip Sinds 1949 is Kashmir voor lopig verdeeld tussen India en 'akistan. Twee van de drie oor- ogen die de naties uitvochten ands 1947 gingen over Kashmir. In het Indiase gedeelte, Jammu ■nKashmir, zijn al vele jaren is lamitische guerrillastrijders ac id Ze worden gesteund door 'akistan en strijden voor aan- luiting van Indiaas Kashmir )ij het buurland. grootste islamitische ver sbeweging in het Indiase deel '"an Kashmir, Hizbul Muja- ndeen, eiste gisteren de verant- PARAMARIBO - In de Suri naamse hoofdstad Paramaribo js zaterdag Ronald Venetiaan wdigdalspresident.Inzijn in augurele rede noemde Vene- aan herstel en vergroting van ec°nomische weerbaarheid' verbetering van de leef om- «andigheden als de belangrijk- .e ®*en van de nieuwe reee- nng. 6 ^bijeenkomst in de Anthony J^jsporthal werd gemeden r het parlementslid envoor- ig legerleider Dési Bouterse. ^1 het weten 'wegens bijzonde- omstandigheden' verhinderd «zijn. '^etiaan en zijn regering moe- een strak saneringspro- frhhma uitvoeren. ..Er zal een gParant, effectief en cor- Whevnj beleid worden ge- hWus Venetiaan, die onrWk' f applaus werd Nerbroken. ANP woordelijkheid op voor een aanslag waarbij acht Indiase grensbewakers om het leven kwamen. Het voertuig van de patrouille reed op een landmijn. De grensbewakers waren op weg naar Srinagar ter beveili ging van deze stad in verband met de viering van onafhanke lijkheidsdag in India. De sepe- ratisten riepen de overwegend moslimbevolking van Jammu en Kashmir op de festiviteiten te boycotten. „Waarom zullen we feestvieren als onze mensen worden afgeslacht, onze bezit tingen worden verwoest en onze vrouwen worden gemolesteerd en verkracht?", aldus een zegs man van Hizbul Mujahideen in een gisteren uitgegeven verkla ring. Kort na de aanslag vond in de directe omgeving een tweede explosie plaats, waarbij zeker een agent van de grenspolitie om het leven kwam. Veertig an deren raakten gewond. De ont ploffing deed zich voor toen de grensbewakers de plek van de eerdere aanslag onderzochten. Een gesprek over toenadering tussen India en de grootste gu errillagroep mislukte vorige week omdat India niet wil dat Pakistan meedoet aan de onder handelingen. Musharraf stelt in zijn rede dat hij wel in vrede met India wil leven. DPA/RTR/ANP van onze redactie buitenland LOS ANGELES - De Ameri kaanse actrice Loretta Young is zaterdag in Los Angeles op 87- jarige leeftijd overleden aan kanker. Young, die haar carrière begon in de tijd van de stomme film, maakte meer dan honderd films en trad later ook op in tele visieprogramma's. Loretta Young werd in 1913 in Salt Lake City geboren als Gret- chen Young. Toen ze drie jaar was verhuisde haar moeder met haar en haar drie oudere zusjes naar Los Angeles om een pen sion te beginnen. Haar grote kans in Hollywood kwam toen ze pas veertien was. Een regisseur belde naar huize Young om haar zus Polly Ann uit te nodigen voor een auditie. Omdat Polly Ann niet beschik baar was, ging Gretchen. Hoe wel het maar om een klein rolle tje ging, leidde het tot een contract en naamsverandering. Al snel maakte Loretta furore en kreeg ze hoofdrollen aangebo den. Young kreeg in 1947 de Oscar voor de beste actrice voor haar rol in The Farmer's Daughter. In 1953 trok ze zich terug uit de filmwereld. Ze begon een twee de carrière als de ster van de tv- show The Loretta Young Show. Acht jaar lang kondigde zij elke week in opzienbarende japon nen aan wat er te zien was. Zelf speelde ze in ongeveer de helft van de afleveringen de hoofdrol, waarvoor zij in totaal drie Em my's kreeg. In de jaren zestig richtte zij zich vooral op liefdadige projecten. In 1985 keerde zij terug met een hoofdrol in de televisie-serie 'Dark Mansions'. In 1989 sloot ze haar filmcarrière definitief af met de tv-f ilm 'Lady in The Cor ner'. E FE/ANP van onze redactie buitenland JAKARTA - De Indonesische president Wahid is van plan in de komende maanden een be zoek te brengen aan Irak. Hij zei dat zaterdag tijdens een ont moeting met de Venezolaanse president Chavez in Jakarta. Chavez bracht vorige week een controversieel bezoek aan Bag dad. Wat Wahid in Bagdad - waar hij in zijn jonge jaren heeft gestu deerd - gaat doen. is nog niet be kend. Hij eiste zaterdag op een gezamenlijke persconferentie met Chavez opheffing van het VN-embargo dat in 1990 tegen Irak werd ingesteld na de Iraak se inval in Koeweit. Chavez arriveerde zaterdag in Jakarta tijdens zijn rondreis langs een aantal OPEC-landen. Zijn bezoek aan Bagdad kwam hem op felle kritiek van vooral de Verenigde Staten te staan. Chavez was het eerste staats hoofd sinds de Golfoorlog in 1991 dat het land van Saddam Hoessein bezoekt. Naar Libië Chavez reside gisteren door naar Libië. Hij sprak in Tripoli met president Khadaffi en prees de economische en politieke hervormingen die de Libische leider sinds diens aantreden in 1969 heeft doorgevoerd. De twee leiders bespraken de bila terale betrekkingen tussen Ve nezuela en Libië en overlegden over verdere samenwerking. Chavez nodigde Gaddafi uit voor de OPEC-top die eind sep tember in Caracas plaatsvindt. Chavez, die geen gelegenheid onbenut laat om uit te halen naar de Verenigde Staten, kreeg van Khadaffi gisteren een rond leiding op de plek waar Ameri kaanse gevechtsvliegtuigen in 1986 bommen gooiden op Tri poli. Onder de doden was een geadopteerde dochter van Khadaffi. De aanval was bedoeld als ver gelding voor een aanslag op een disco in Berlijn, waarbij drie Amerikaanse soldaten het leven lieten. Die aanslag zou het werk zijn geweest van Libiërs. AFP/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5