Terras puilt uit op Visserijfeesten LPZC Vissers Breskens slagen met vlag en wimpel voor kwaliteit Andy de Schipper weer krulbolkeizer zeeland Camera's klikken voor oude dorsmachine Mooi weer en gratis vis lokt tienduizenden naar Breskens Rijverbod voor drankrijders Portemonnee gestolen uit tent Mes in beslag genomen Man bedreigt Boulevard-bewoners Bestelbusje brandt uit Breuk in waterleiding Dieven stelen vaas van graf Carnavalsclub Hoegies blijkt het behendigst in waterrijke zeskamp Ouwen Woagen toont arreslee Uitstapje naar Slot Loevestein Skeelers strijden in Axel maandag 14 augustus 2000 Hoffman. KOEWACHT - Twee dagen instond de historische trek L centraal tijdens het Luws Historisch Tractoren- festival. Maar liefst ltiO histo- rische tractoren werden tentoongesteld op een land- bouwterrein aan de Heistraat in Koewacht. Uiteraard trokken de antieke landbouwwerktuigen de mees te aandacht. De kenners ston den stil bij tractoren met na men als Lanz Bulldog, Hano- mag en Porsche. Tijdens de de monstratie van een oude dors machine uit 1948, eigendom van de stichting, werd druk ge filmd en gefotografeerd. Ook de demonstraties van oude be roepen zoals het vlegeldorsen, het mandenvlechten en de hoefsmid hadden over belang stelling niet te klagen. De organisatoren toonden zich uitermate tevreden over het verloop van het festival. ,,Er kwamen circa duizend beta lende bezoekers op het festival af, van wie het merendeel op zaterdag", aldus mede-organi sator J. Vercauteren.Het fes tival is veranderd: het evene ment is nu verdeeld over twee dagen en zaterdag was er een rondrit van zestig historische trekkers." Net buiten het terrein kondig de een bord reeds een show van historische trekkers voor au gustus 2001 aan. J. Vercauteren daarover: „Een oud-lid van onze stichting is met onenig heid opgestapt. Hij heeft vori ge week zijn eigen show van historische trekkers in Heikant gehouden en meent nu al recla me te moeten maken voor vol gend jaar. Jammer, want twee shows op amper één week en dan zo dicht bij elkaar is wel erg veel." ^sheila van Doorsselaer BRESKENS - Een rasechte Bressiaanse verwoordde het londagavond zo: ,,De aandelen Heineken zullen na dit weekend «el (link gestegen zijn." De 47e editie van de visserijfeesten, vaar de Bressiaanders al een jaar naar uitkeken, deden het vissersdorp bruisen. De kermis, braderie, rondvaarten en he tende artiesten trokken vele tienduizenden bezoekers. Door het warme weer waren de teras sen eigenlijk te klein. Een rondvaart op de kotters was ook dit jaar erg in trek. Metbug- gv en al werden zelfs de klein sten aan boord gehesen voor een tochtje, en op sommige kotters was het echt inschikken. Aan wal was er een keur aan ver maak. Op het terrein voor de vismijn en op het Spuiplein was een kermis opgezet. Vijfhon- deid waaghalzen durfden het I aan om naar boven te klimmen langs een metershoge klimwand van het korps Mariniers. Vanaf de weegbrug tot aan de haven was het gezellig slenteren langs een paar honderd kramen met van alles en nog wat. Gratis Bij de vismijn was het zoals elk jaar weer ontzettend druk. Met gen gratis bakje gebakken vis in vooruitzicht, trotseerden gen uren de hitte en slo- tenaan in een lange rij. De ove rigevishandelaren boerden ook joed, want niet iedereen had het ivoor over lange tijd met de bol in de felle zon te staan. Velen probeerden verkoeling te zoeken in een schaduwrijk hoekje op een terras, maar het wasechtspeuren naar een onbe zette stoel. De oplossing was snel gevonden, De Scheldekade werd afgesloten voor het ver keer en de kade deed dienst als één groot terras. Zondag was het de beurt aan de artiesten Koos Alberts en Piet Veerman. Hoewel zij pas laat in de namiddag of zelfs 's avonds het publiek zouden vermaken, waren er fans die 's ochtends om half elf al een plekje op het Oranjeplein hadden bezet om hun idool vanaf de beste plaats te zien. Zonder parasol of enige bescherming tegen de zon brachten zij hun middag door. Spijt zullen ze er niet van heb ben gehad, want de zangers brachten de stemming er wel in. Tot vroeg in de ochtend zouden de cafés druk bezet zijn. Vanaf de Breskense weegbrug tot aan de haven slenterde de menigte langs een paar honderd kraampjes. foto Charles Strijd BRESKENS - Op de Panoramaweg in Breskens is zondag om 02.40 uur een 38-jarige Britse automobilist aangehouden. De man ruim vier keer te veel alcohol gedronken. Hij ontving een dagvaarding en een rijverbod van twaalf uur. In Vlissingen is een 32-jarige man uit deze stad aangehouden omdat hij een voertuig bestuurde terwijl hij bijna drie keer te veel had gedronken. Ook hij ontving een dagvaarding en een rijverbod van zes uur. RETRANCHEMENT - Op een camping in Retranchement is een portemonnee uit een tas gestolen die in een voortent lag. Vermist worden waardepapieren en enkele honderden gul dens. Door de 19-jarige eigenaresse uit Coevoorden is aangif te gedaan. TERNEUZEN - Bij een verkeerscontrole in de Guido Gezelle- straat in Terneuzen heeft de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag een groot mes in beslaggenomen. Het mes werd aan getroffen in een auto die werd bestuurd door een 24-jarige Terneuzense vrouw. Zij werd naar de kant gedirigeerd omdat zij geen verlichting voerde. Ook bleek zij niet in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs. De auto had zij geleend. Op het politiebureau werd de auto verder onderzocht en werd het mes gevonden. Het steekwapen was geen eigendom van de VLISSINGEN - De politie heeft zaterdagochtend rond drie uur een 39-jarige Vlissinger aangehouden. De man viel de he le avond bewoners van de Boulevard Bankert telefonisch las tig. Daarnaast bedreigde hij hen. Op het moment dat de poli tie de man aansprak, werd hij agressief. Hij is overgebracht naar het politiebureau. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt. MIDDELBURG - Aan de Prins Hendrikstraat in Middelburg is in de nacht van vrijdag op zaterdag een bestelbus uitge brand. De zoon van de eigenaar hoorde rond middernacht een knal. Kort daarop zag hij dat de bestelbus in brand stond. De brandweer heeft het vuur geblust. De politie vermoedt dat er sprake is van brandstichting. De schade wordt geschat op twintig mille. In de nacht van zaterdag op zondag moest de brandweer van de post Looierssingel uitrukken voor een brandje op een terras aan de Markt. De schade wordt geschat op ongeveer duizend gulden. MIDDELBURG - In de nacht van vrijdag op zaterdag is bij het asielzoekerscentrum aan de Zuidsingel, in Middelburg een hoofdwaterleiding gesprongen. De grote toevoerleiding in het gebouw was spontaan geklapt, waardoor het water en kele tientallen centimeters hoog stond. De brandweer is een paar uur bezig geweest om het water weg te pompen. OOST-SOUBURG - Onbekenden hebben van een graf van de M. A van de Puttestraat in Oost-Souburg een zwart marmeren vaasje gestolen. Ook werd een eenvoudig lantaarntje wegge nomen De diefstal is gepleegd tussen donderdagmiddag en zaterdagochtend door Edy de Witte CLINGE- Het zestal van carna valsvereniging De Hoegies uit Clinge heeft zaterdagavond de tiende editie van de plaatselijke zeskamp gewonnen. Ook vorig jaar ging dit team met de hoog ste eer strijken. De organisatie was in handen van de Clingse carnavalsvereni ging De Sloebers. Naast het al om bekende Sloebermix-mu ziekfestijn pakt deze vereniging jaarlijks uit met een sportief evenement. Op het sportveld van de V.V. Clinge gingen de ze ven deelnemende verenigingen en buurten onder ideale weers omstandigheden de strijd met elkaar aan. Vooral de water- en glijspelle- tjes sloegen goed aan. Bij de ttephelling, het Pierre van Hooijdonk-glijspel, het spuiten fflet de brandweerslang op een balen de evenwichtsbalk boven de waterbak haalden de deelne- REDACTIE zeeuws-vlaanderen Postbus 51 <530 AB TERNEUZEN "el (0115)686000 fax. (0115) 686009 e-mail: redtern@pzc.nl jjAM. van Gremberghe (chef) "A.Bareman 3 Bosman P.EF.M. Cappetti i-E.Dominicus B.J.G. Pelgrim JF D. Bakker (sport) sGravenhofplein 4 <561AJ HULST Jet 10114)373839 Fa* 10114) 373840 email: redhulst@pzc.nl S van Doorsselaer "EA Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 <380 AA VLISSINGEN «b (0118) 484000 F" (0118)470102 e-mail; redactie@pzc.nl Internet hWwww.pzc.nl email: redactie@pzc.nl mers alles uit de kast. Een nat pak was zelfs een verfrissing. Enthousiast commentaar van speaker Tom Willaert zorgde daarbij voor extra spanning. De spierballen werden getest bij de kruiwagenrace. Voor aan vang van het verrassingsspel moesten de deelnemers eerst twee glazen bier drinken. Met dit gerstenat achter de kiezen zo snel mogelijk tien rondjes rond twee pionnen draaien, leverde de nodige coördinatieproble men op. Voor het publiek was dit onderdeel goed voor de lach spieren. Traditioneel droegen ook de brandweer en de EHBO-vereni- ging Clinge hun steentje bij. In de eindklassering trokken de Hoegies met vier punten meer dan het team van bakkerij Meij- el aan het langste eind. Kerk straat 1 eindigde als derde. AXEL- Vereniging Den Ouwen Woagen houdt zaterdag 26 au gustus de jaarlijkse open dag in het streekmuseum Het Land van Axel. Vanaf 10.00 tot 16.00 uur zijn er demonstraties van oude am bachten waaronder boekbin den, bijenteelt, keramiek, man den vlechten en spinnen. Medewerkers van de vereniging zijn present in klederdracht. Verder wordt een aantal voer tuigen tentoongesteld die het afgelopen jaar zijn gerestau reerd. Naast een arreslee uit 1880 staat er een Axelse mul derwagen uit 1900. De vereniging bestaat dit sei zoen 25 jaar. HULST - De oudheidkundige kring De Vier Ambachten brengt 23 en 29 augustus en 9 september een bezoek aan het historische rivierengebied tus sen de rivieren Waal en Lek. De tocht voert naar de vestings- stedeh Leusden en Gorinchem en het slot Loevenstein. Ook wordt een kijkje genomen bij een tentoonstelling van Carel Willink.. Deelname aan de reis staat open voor alle belangstel lenden. Aanmelden bij de Oud heidkundige kring. De winnaars van de visserijwimpels 2000 met geheel links D. Langstraat, voorzitter van het Productschap Vis. foto Charles Strijd door Sheila van Doorsselaer BRESKENS - Onder luid ap plaus zijn zaterdag in de Bres kense vismijn de winnaars van de visserijwimpels 2000 be kend gemaakt. Voor de win nende vissers is het elk jaar weer een eer om de rood-groe- ne wimpels op hun boot te la ten wapperen. Het is een be wijs dat ze kwaliteit leveren en voor hun waar gemiddeld de hoogste prijs hebben gekre gen. Dat de Breskense vissersvloot goede kwaliteit levert, werd bevestigd doorD. Langstraat, voorzitter van het Product schap Vis, die de wimpels mocht uitdelenHij deed dat in het bijzijn van zo'n tweehon derd genodigden, waaronder vissers en hun familie, de Oostburgse burgemeester G. Noordewier en de Sluisse bur gemeester C. van Liere na mens Zevibel (de vereniging voor Zeeuwse visserij belan gen). De gemiddelde prijzen van garnalen en vis zijn het afgelo pen jaar licht gestegen in ver gelijking met het voorgaande jaar. Dit jaar ging de gamalenwim- pel naar schipper F. de Vrijer van de Breskens 39. Hij haalde een gemiddelde prijs van 9,64 gulden per kilo. Hij liet de nummer twee, schipper R. Praet van de Zeebrugge 8, met slechts een dubbeltje prijsver schil achter zich. Op de derde plaats kwam de Breskens 29, met schipper R. Verschelling. De eurokotterwimpel werd in de wacht gesleept door P. Hey- dens, schipper van de Bres kens 4 (thans Breskens 15) Hij behaalde een gemiddelde prijs van 13,24 gulden. Het verschil met de nummer twee, M. Praet van de Breskens 7, was hier nog kleiner, slechts een stui ver. Dat de familie Praet be kwame vissers zijn, bleek toen ook de derde plaats werd be kendgemaakt. Die ging dit jaar naar de schippers W. en P Praet. Viswimpel B. en A. Fenijn gingen met de viswimpel strijken. Zij be haalden een prijs van 12,03 per kilo. Op weereen dubbeltje af stand volgde J. Albregtse (Breskens 43), op zijn beurt ge volgd door weer B. Fenijn met 11.85 gulden. Langstraat is zeer tevreden over het behaalde resultaat. Hij hamerde er zaterdag op dat de kwaliteit van de vis vanaf de vangst tot en met de ver koop aan de consument goed in de gaten gehouden moet worden. Momenteel experimenteert de visafslag van Stellendam met een nieuwe kwaliteitsindeling voor vis. De beste klasse (A) wordt dan opgesplitst in Al, A2 en A3 omdat er in de klasse A duidelijke kwaliteitsver schillen aanwezig zijn. Als de proef slaagt, wil het Product schap Vis de nieuwe indeling in alle vismijnen invoeren, dus ook in Breskens. door Frank Gijsel OOSTBURG - Andy de Schip per van boldersclub Molenzicht uit IJzendijkc behaalde zater dag de Nederlandse keizerstitel bij het krulbollen. Het kampi oenschap werd voor de vijfen dertigste keer gehouden en vond plaats in het clublokaal van Raak tegen Staak in de Quarles Uffordweg te Oostburg. Tien koningen van clubs uit Zeeuws-Vlaanderen moesten in een onderling duel uitmaken wie zich keizer der krulbolders mocht noemen. Het meester schap van De Schipper was ook nu weer onbetwist. De 28-jarige IJzendijker behaalde voor de negende maal de titel en veegde in de finale in amper tien minu ten en zes beurten Adelin Min- naert van de Grensrakkers uit Eede van de baan. De eindstand van negen tegen nul zei vol doende In de vorige rondes had de nieu we keizer al Jack Ras en Rudy van Lent met gemak verslagen. A. de Baets van de Ware Vrien den uit Aardenburg behaalde de derde plaats. Keizer de Schipper beoefent de bolsport al vanaf zijn elfde jaar. Dat hij talent bezit, bewees hij al vroeg, want op dertienjarige leeftijd behaalde hij zijn eerste keizerstitel en ondanks het feit dat hij nu nog amper op de bol baan verschijnt, behoudt hij nog steeds het meesterschapNa afloop werd De Schipper door burgemeester G. Noordewier van de gemeente Oostburg ge huldigd. Johan Blondeel (61) van de Cambrinusbolders uit Eede, die vorig jaar de titel in de wacht sleepte en al vier titels op zak heeft, kon het dit jaar niet waar maken. Hij werd in de eerste ronde meteen al uitgeschakeld door Lutgard de Bakker van de Ware Vrienden uit Aardenburg. Blondeel toonde zich bezorgd over het voortbestaan van het krulbollen in Zeeuws-Vlaande ren. „Helaas zie je op de bolba nen bijna alleen nog ouderen. Dat is jammer, want het is een aardige sport, die door zowel jong als oud beoefend kan wor den. Activiteiten voor de jeugd kunnen hen er wellicht toe bren gen te gaan bollen. Een onder linge competitie van de clubs zou een aanzet kunnen zijn om de bolsport nog meer te promo ten. Het zou jammer zijn als de ze unieke volkssport verdwijnt. Daar moeten we de komende tijd tegne strijden." Krulbollers Van de Wege (knielend) en De Baets. foto Charles Strijd AXEL - Vanaf de Westsingel in Axel worden zaterdag 19 augus tus voor de vierde keer skeeler- wedstrijden gehouden. De deelnemers gaan in verschil lende categorieën van start. De jeugd tot en met 7 jaar begint om 13.30 uur. Twintig minuten later is het de beurt aan de kinderen van 8 tot en met 10 jaar. Om 14.10 klinkt het startschot voor de 11- en 12-jarigen. Om 14.30 vertrekken de deelnemers van 13 tot en met 16 jaar. Voor jon gens en meisjes is er een aparte uitslag. De volwassenen binden om 15.00 uur de skeelers onder. Deze wedstrijd staat ook open voor recreatieve deelnemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 31