Evenementen dienen leefbaarheid Burghse Dag overleeft in volle glorie PZC Vissers moeten vuist maken naar Brussel Wit-Russiche kinderen vieren al voor het tiende jaar vakantie in Ellemeet zeeland Roep om meer financiële steun van de gemeente voor streekevenementen Zomerconcert in Haamstede .1 -2 ï.iiv„ Stro-klamp in brand gestoken Tent vernield in Scharendijke Man bedreigt Boulevard-bewoners Bestelbusje uitgebrand Rugzak gestolen uit tent Breuk in waterleiding Dieven stelen vaas van graf Rommelmarkt levert de Wieken Omroep Stichting acht mille op maandag 14 augustus 2000 jwrABPankOTt HUGH - Streekevenementen Burghse Dag. Vlasdag Dreischor. de Brouwse Dag en it Bruse Visserijdagen leveren «belangrijke bijdrage aan het „nKh produet Schoinven- miveland. maar ook aan de leefbaarheid van de kernen zelf. 8,1 gemeentebestuur zou daar -niuimhartig beleid tegenover „„ten stellen. Dat zei voorzit- l,nan het organiserend comité p J Landegent zaterdagocli- Iffldbij de officiële opening van JeBurghseDag. cmdegent erkende dat de ge mene Schouwen-Duiveland «belangrijke bijdrage levert kdeorganisatie van de Burghse Jfagmde vorm van mzetdoorde Brluig gemeentewerken en beschikbaarstellen van ma- 5 nderaijds signaleerde Lande- Bit daar een toenemende te- Uoudendheid in. Steeds va- Eimmers krijgen plaatselijke oganisaties daarvoor achteraf berekening van de gemeente ge- ntsenteerd. andegent benadrukte dat suc- Eiolle streekevenementen uilen of staan bij de inzet van Ulnjke vrijwilligers. Hij drong Bbi] de aanwezige collegeleden aan te beseffen hoeveel taaide die vrijwillige inzet heeft voor zowel het toerisme als de leefbaarheid van de ker nen .Benader dat gegeven als ge meentebestuur ruimhartig en ;elereen flinke financiële on- Hsteuning tegenover", aldus andegent. Hij zei met klem niet uitsluitend voor de Burghse Dag te pleiten, j maar ook voor de andere tradi- onele streekevenementen op 'louwen-Duiveland. Volgens Inbraak schuren in Nieuwerkerk NIEUWERKERK - Twee fiet sen ter waarde van enkele dui zenden guldens werden in de nacht van vrijdag op zaterdag itolen uit een schuur aan de „jkrmg in Nieuwerkerk. In een schuur aan de Brouwer straat werd een poging tot in braak gedaan. hem geeft het ministerie van So ciale Zaken er blijk van het be lang van dit soort activiteiten in te zien, door deze regio te kiezen voor het proefproject Lokale Sociale Duurzaamheid. „Eigenlijk wil dat nou gewoon zeggen gezellig met elkaar het dorp leefbaar houden", aldus Landegent. Hij gaf wethouder P. Berrevoets-Ringelberg van welzijn in dit verband de sug gestie bij elke kleine kern bin nen de gemeente een bord te plaatsen met daarop de positie ve kenmerken van het dorp. Als voorbeeld overhandigde hij haar reeds zo'n bord voor Burgh: 'Burghse Dag', 'Burghse Schoole' en 'Karolingische Burgh'. Burgemeester J. Asselbergs, spontaan reagerend op de woor den van Landegent, achtte het onterecht de suggestie te wek ken dat de gemeente de streek evenementen helemaal niet zou ondersteunen. Hij verwees naar de vele uren werk die verricht worden door de mensen van ge meentewerken en de veelvuldi ge aanwezigheid van collegele den bij dit soort festiviteiten. Hij zegde toe dat het gemeente bestuur de streekevenementen zeker zal blijven steunen, in de toekomst wellicht ook financi eel als de mogelijkheden daar toe bij de gemeente weer wat be ter mogen worden. doorlngrid Huibers COLIJNSPLAAT - Vissers moe ten gezamenlijk optrekken om bun visgronden te beschermen. Die oproep deed C. Sinke, voor zittervan de raad van commis sarissen van UFA (United Fisch Auctions) zaterdagochtend tij- densde visserijdagen in Colijns- plaat. ,J)e beperking in quota, pk's en bijvoorbeeld zeedagen nemen handover hand toe", sprak Sin ke de aanwezige vissers toe. .,Een voor jullie nauwelijks te beïnvloeden proces." Door zich beter te organiseren zouden de vissers volgens hem een vuist binnen maken. „Zodat Brussel weet dat jullie er zijn, waar Co- lijnsplaat ligt en wat UFA bete kent." De UFA - de onlangs gefuseerde visveilingen van Colijnsplaat, Stellendam en Scheveningen - zou de vissers een handje kun- -«i helpen. Sinke: „De visserij verdient het om verdedigd te worden Laten we dat gezamen- lijkdoen REDACTIE NOORDZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300ABZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M.Modde(chef) M-6. van den Broek Kleemans F-F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow RH.N.Boogert (sport) sntrale redactie Oostsouburgseweq 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Jel: (0118) 484000 Fax (0118) 470102 ^aü: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl frmail: redactie@pzc.nl Verder wees de UFA-bestuurder op het belang van een goed geor ganiseerde visveiling. „De markt verandert. Supermarkt ketens als bijvoorbeeld Albert Heijn en de C1000 hebben steeds meer verse vis in de schappen liggen. Vis die ze bij voorkeur buiten de veiling om inkopen", zei Sinke. „Wil je dan als afslag mee blijven doen, dan zal je je nog meer moeten profi leren als organisator van de markt, als de belangrijkste be middelaar tussen vraag en aan bod." Kwaliteitswimpels Aansluitend reikte hij de kwali teitswimpels uit. Een jaarlijks terugkerend onderdeel van de visserijdagen, waarbij de aan voerders van de kwalitatief bes te vis gelauwerd worden. De viswimpel ging dit jaar naar de YE. 138 van A. Sinke BV. Een tweede plek was er voor de GK. 7 van eigenaar D. Bout; derde werd de OU. 18 van eigenaar J. Bezuije. De KG. 9 van A. Mol en Zn. kon met de garnalenwimpel naar huis. Tweede in die categorie werd Won. 24 van de Gebroe ders Koonstra BV. Een derde plek was er voor de YE. 137 van A. Sinke BV. Ondertussen was buiten de vis mijn zaterdagochtend het feest al in volle gang. Muziekvereni ging Wilhelmina maakte een rondgang over de braderie. Kin deren probeerden oude spulle tjes te slijten op de vrijmarkt. Later op de dag was er onder meer een duikdemonstratie, ka raoke in de vismijn en een optre den van Aerobicgroep Tahalat- ta. 's Middags kon het publiek mee met één van de viskotters de Oosterschelde op. De feestelijk heden werden 's avonds beslo ten met een traditioneel vissers bal. BURGH-HAAMSTEDE - Or ganist Martin Mans en panflui- tiste Noortje van Middelkoop, samen vormend het duo Gavot te, geven dinsdagavond 15 au gustus een zomerconcert in de heiwormde kerk in Haamstede. Zij presenteren daar hun zojuist nieuw verschenen cd Gavotte deel 4. Daarnaast spelen zij ook enkele liederen van hun cd Kin derconcert. Tenslotte speelt Martin Mans nog enkele or gelimprovisaties. Het concert begint om 20 uur. door Ali Pankow BURGH - Nadat vorig jaar de Burghse Dag wegens een ver meende paardenziekte te elfder ure werd afgelast, bleek zaterdag dat dit folkloristisch evenement die tegenvaller in volle glorie heeft overleefd. Het fraaie zomerweer, een afwisse lend programma en de inzet van veel vrijwilligers maakten de Burghse Dag 2000 tot een fees telijke manifestatie, die over de gehele dag genomen circa vijf entwintigduizend bezoekers trok. „Een echt dorpsfeest dat met veel gemeenschapszin wordt georganiseerd", sprak burge meester J. Asselbergs vooraf gaand aan de officiële opening van de dag. Dat gebeurde met het hijsen van de Burghse vlag door Asselbergs samen met zijn voorganger jonkheer J. van Citters, laatste burgemeester van het ooit zelf standige Burgh. Mannen en vrouwen in traditio nele Zeeuwse klederdracht, jongens en meisjes verkleed als Ot en Sien, mooie sjezen met ro buuste werkpaarden en een fraai vierspan van de Palm- stoeterij zorgden onder de voor Burgh kenmerkende perenbo men voor een bijna perfecte am biance. Toch was niet iedereen tevreden, enkele dames aan de kant mopperden over het feit dat de nieuwe predikante van het dorp bij dit festijn in bermu da verscheen. Burghse Peer Nieuw in het programma was de ringsteek wedstrijd om de 'Burghse Peer'. De wedstrijd werd gehouden voor prominen te genodigden ter ere van de tiende Burghse Dag. Kunste naar Luuk Maes ontwierp een houten peer als wisseltrofee. Wedstrijdleider L. Kodde moe digde de deelnemers op ludieke wijze toe. Winnares werd N. Punt-Van der Wekken uit Scha- rendijke. Zij werd op de voet ge volg door wethouder P. Berre voets-Ringelberg, die slechts één ring minder aan de stok rijg- de. Een andere wisseltrofee die za terdag viel te bemachtigen, was de 'Burghse Babbelaar', voor de Zeeuwse kampioen publiek spreken. Titelverdediger Bas Christiaanse werd met zijn ver haal over de geboortes van zee hondjes dit keer tweede en moest de hoogste eer laten aan Jan Zwemer uit Oostkapelle. Zwemer hield een betoog over welstand en deed dat op het rit me van een stevige rap. Ot en Sien-straatje De gehele dag trokken de ringsteek wedstrijden en de pre sentaties van streekdrachtver- enigingen De Arke en Ons Boe- rengoed veel bekijks. Speciaal voor de kinderen was de Weel- deweg ingericht als 'Ot en Sien- straatje' met spelletjes als grab belen uit de zinken teil, blik werpen, bal gooien in klompen en ringsteken op pony's. Verder waren er line dance-de- monstraties, waarvoor de volu meknop van de westernmuziek fors werd opengezet. Kunstlief hebbers konden terecht in de Achterweg waar tal van soorten beeldende kunst werden gepre senteerd. Klassieke auto's en een gevarieerde boerenmarkt droegen bij aan de nostalgische sfeer. De brandweer gaf demonstra ties aan de rand van het dorp en spoot na afloop van de Burghse Dag ook even krachtig het cen trum weer schoon. In het vakantiekamp Oberhausen verblijven deze weken achtenveertig kinderen uit Wit-Rusland. foto Janne Wolterbeek door Ali Pankow ELLEMEET - „Kinderen die hier drie weken met vakantie zijn geweest, hebben de rest van het jaar veel minder last van infectieziekten", zegt se cretaris Gerhard Meyer van de Duitse CJV Evangelischer Kirchenkreis Oberhausen. Hij heeft het over de kinderen uit Wit-Rusland, die elke zomer in het Schouwse Ellemeet een vakantie krijgen aangeboden. Afgelopen weekend is het va kantiekamp 2000 van start ge gaan voor achtenveertig Rus sische kinderen tussen de 8 en 13 jaar uit de omgeving van de stad Vilejka. De meesten ko men uit zwak-sociale gezin nen of zijn wees en vrijwel allen kampen ze met een slechtwerkende schildklier. Die problemen worden ver oorzaakt door de hoge straling in hun leefgebied, die is ont staan door de ramp met de kernreactor in Tsjernobyl ruim tien jaar geleden. De kinderen verblijven in het vakantiekamp aan de Krijn Karelsweg in Ellemeet, dat al jarenlang eigendom is van de Duitse kerkkring. Meyer werd geraakt door de armoedige omstandigheden rond Vilejka toen hij destijds als toerist Wit-Rusland bezocht. Hij wil de graag iets doen voor de kin deren die daar moeten leven. Artsen en verzorgers overtuig den Meyer dat drie weken va kantie in een gezonde omge ving met veel jodium in de lucht wel degelijk een gunstig effect zou hebben voor deze kinderen. Meyer wist zijn ei gen kerkkring te overtuigen van het nut en kreeg geld en middelen vrij voor het zomerse vakantiekamp, dat nu voor de tiende keer wordt gehouden. Hulpkonvooien Henk en Leny Raaijen uit Ril land zijn inmiddels ook nauw betrokken geraakt bij zowel het kamp in Ellemeet als bij de hulpkonvooien naar Vilejka. Daarnaast zet het echtpaar zich in voor hulp aan een inter naat voor weeskinderen in de ze stad. Sinds 1997 werken zij onder de officiële naam van de Stichting HENK. Het begon voor Henk en Leny van Rooyen ooit met het inza melen van zaad voor Wit-Rus land om daar na de kernramp weer wat aanplant van de grond te krijgen. Een bezoek aan het kamp in Ellemeet zette hun inspanningen in een stroomversnelling. „Wat kun je anders als er zomaar een klein kind tegen je aan komt staan dat eigenlij k alleen maar even geknuffeld wil worden", zegt Leny. Toen Henk meeging met een hulpkonvooi en de barre om standigheden in het internaat in Vilejka zag, besloot hij zich sterk te maken voor verbete ringen daar. Inmiddels ligt er een nieuw dak op het tehuis, is het sanitair verbeterd, is er ge schilderd en behangen en zijn kapotte tegels vervangen. Een volgend doel is een goede was serette te realiseren Zowel voor de concrete hulp verlening als voor het vakan tiekamp in Ellemeet is veel geld nodig. De Stichting HENK is vrijwel altijd bezig met fondswerving en inzame lingsacties. Luchtmacht Dit keer lukte het Van Raaijen de kinderen vanuit Minsk met een KDC-10 van de Koninklij ke Luchtmacht vervoerd te krijgen. Vrijdagvond kwamen ze in Eindhoven aan en van daaruit kwamen de kinderen met een bus naar Ellemeet. Het blijft overigens bij een en kele reis van de Koninklijke Luchtmacht. Dat kwam mooi uit, want deze vlucht kon ge combineerd worden met de te rugkeer van kinderen uit Kosovo, die op initiatief van Europa Kinderhulp in Neder land vertoefden. De terugreis gaat wat langer duren. Dan moet de groep eerst met een bus naar Duitsland en daarna met de slaaptrein naar Minsk. Maar dat is pas over drie we ken. Voorlopig genieten de kinderen van zon, zee, strand, spelletjes, vaartochtjes en een bezoek aan de Efteling. Bij de meesten worden ook de ogen opgemeten. Velen hebben be hoefte aan een bril en dat kan tijdens dit verblijf dankzij sponsoring wel even geregeld worden. Zaterdagochtend graaiden de Russische jongens en meisjes enthousiast in een berg badla kens en zwemkleding. „Die zijn door bezoekers van Port Zélande achteloos achtergela ten en hier krijgen ze een goede bestemming", zegt Leny van Raaijen. NOORDWELLE - In de nacht van zaterdag op zondag werd op een perceel aan de Stoof weg ter hoogte van Noord welle een stro-klamp in brand gestoken. De brandweereenheid Renesse werd omstreeks 03.00 uur gealarmeerd. Het vuur was snel on der controle, maar de brandweerlieden zijn tot ver in de och tend bezig geweest met het opentrekken van het stro en het nablussen. SCHARENDIJKE - Vernielingen en diefstal waren het resul taat van ongewenst nachtelijk bezoek op een recreatieterrein aan de Kuijerdamseweg in Scharendijke. In de nacht van vrij dag op zaterdag werden van een tent het tentdoek vernield en alle buizen gespleten. Uit een andere tent op het terrein wer den een gsm en enkele cd's ter waarde van enkele honderden gulens gestolen. Tevens werd van een 18-jarige man op het zelfde terrein een portemonnee met inhoud gerold. VLISSINGEN - De politie heeft zaterdagochtend rond dne uur een 39-jarige Vlissinger aangehouden. De man viel de he le avond bewoners van de Boulevard Bankert telefonisch las tig. Daarnaast bedreigde hij hen. Op het moment dat de poli tie de man aansprak, werd hij agressief. Hij is overgebracht naar het politiebureau. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt. MIDDELBURG - Aan de Prins Hendrikstraat in Middelburg is in de nacht van vrijdag op zaterdag een bestelbus uitge brand. De zoon van de eigenaar hoorde rond middernacht een knal. Kort daarop zag hij dat de bestelbus in brand stond. De brandweer heeft het vuur geblust. De politie vermoedt dat er sprake is van brandstichting. De schade wordt geschat op twintig mille. In de nacht van zaterdag op zondag moest de brandweer uit rukken voor een brandje op een terras aan de Markt in Mid delburg. De schade wordt geschat op ongeveer duizend gul den. BURGH-HAAMSTEDE - Op een recreatieterrein aan de J. J. Boeijesweg in Burgh-Haamstede werd zaterdagochtend tus sen tien en elf uur een rugzak gestolen uit een tent. De inhoud bestond onder meer uit twee regenjassen en een fototoestel. Twee dagen eerder werd uit een andere tent op dit terrein een sporttas met kleding en parfum gestolen. MIDDELBURG - In de nacht van vrijdag op zaterdag is bij het asielzoekerscentrum aan de Zuidsingel in Middelburg een hoofdwaterleiding gesprongen. De grote toevoerleiding in het gebouw was spontaan geklapt, waardoor het water enkele tientallen centimeters hoog stond. De brandweer is een paar uur bezig geweest om het water weg te pompen. Delta Nuts heeft de leiding gerepareerd. OOST-SOUBURG - Onbekenden hebben van een graf van de M. A van de Puttestraat in Oost-Souburg een zwart marmeren vaasje gestolen. Ook werd een eenvoudig lantaarntje wegge nomen. De diefstal is gepleegd tussen donderdagmiddag en zaterdagochtend. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Wieken Om roep Stichting (WOS) in Zierik- zee kan weer even verder met haar activiteiten. De grote rom melmarkt op het terrein aan de Mosselboomgaard bracht za terdag achtduizend gulden op. „In feite is dit jaarlijkse evene ment onze belangrijkste inkom stenbron", zegt J. van Dongen. De WOS krijgt af en toe iets toe gestopt van goede gevers en er zijn ook aardig wat donateurs die jaarlijks twintig gulden be talen maar zonder de opbrengst van de rommelmarkt zou de in terne televisieomroep voor zorgcentrum De Wieken niet kunnen draaien. Van Dongen is al ruim vijftien jaar de motor achter de WOS. Hij weet zich gesteund door en kele trouwe vrijwilligers. „Ge lukkig is er niet veel verloop, want jongeren zijn er tegen woordig nauwelijks meer te vin den voor vrijwilligerswerk." Van Dongen is blij met dat vaste groepje, waarbinnen de taken goed zijn te delegeren. Na veertien jaar werd de rom melmarkt zaterdag voor het eerst niet achter het zorgcen trum zelf, maar op de Mossel boomgaard gehouden. Dat is goed bevallen, volgens Van Dongen De WOS mag van de gemeente het oude schoollokaal op deze locatie gebruiken als opslag ruimte. Door ook de rommel markt in en rond het gebouw te houden, hoefde er dit keer niet zoveel gesjouwd te worden. Overigens moest wel het oude schoolplein flink worden opge knapt om er een gezellige markt te kunnen inrichten. De grootste drukte manifesteerde zich vroeg in de ochtend. Om half ne gen stond het al vol met belang stellenden. De echte koopjesja gers komen in de ochtenduren, zo weet Van Dongen inmiddels uit ervaring. Hij legt uit dat de WOS jaarlijks voor aardig wat kosten staat. ,Het liefste zouden we nu op di gitale apparatuur overstappen, maar dat is voorlopig nog wat te duur." Dankzij de WOS krijgen de bewoners van De Wieken en de aanleunwoningen elke eerste zaterdag van de maand op hun eigen televisie het Schouwen- Duiveland journaal voorge schoteld, Een uitzending van ruim twee uur met nieuws en evenementen uit de regio. Diensten Verder zendt de WOS elke zon dagochtend de diensten van de vrijzinnige en rechtzinnige her vormde gemeenten vanuit de Gasthuiskerk uit Volgens Van Dongen hebben de bewoners van De Wieken in dat opzicht plotseling een extra voordeel, nu de reguliere kerk telefoon door verhoging van het KPN-tarief aanzienlijk duurder dreigt te worden. De echte koopjesjagers melden zich al vroeg op de rommelmarkt van de Wieken Omroep Stichting. foto Janne Wolterbeek Het traditionele ringsteken trok veel bekijks tijdens de Burghse Dag. foto Janne Wolterbeek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 23