Borsele wil leegstaand fort huren Vissers moeten vuist maken ittÈÈÈÉÉ PZC Acht mille voor Omroep Antilliaanse jeugd raakt vaker verzeild in crimineel circuit PZC Streekevenementen maken Schouwse kernen leefbaarder zeeland b9 Plan voor jeugdactiviteiten in vestingwerk Ellewoutsdijk Man bedreigt Boulevard-bewoners Bestelbusj'e brandt uit Breuk in waterleiding Dieven stelen vaas van graf Vandalen vernielen auto's Rijverbod voor drankrijders Stro-klamp in brand gestoken Voetbaltoernooi voor goede doel Toertocht vanuit Goes maandag 14 augustus 2000 ELLEWOUTSDIJK - Om te proberen toch een aantal aetiviteiten van de •rondte krijgen in fort Ellewoutsdijk, «il de gemeente Borsele de ruimte van eigenaar Natuurmonumenten huren. Iets meer dan een jaar geleden zag de culturele Raad Borsele plannen in de- relfde richting stranden. talen we al werkende eens kijken of het mogelijk is in het fort wat jonge ren- en culturele activiteiten te orga niseren", zegt burgemeester J. L. M. Mandos van de gemeente Borsele. Hij hoop'.op die man ier de kar van de Cul- turele Raad die bleef steken, weer vlot trekken. De Raad probeerde twee jaar geleden ui samenwerking met Rijkswater- staat en Natuurmonumenten over eenstemming te bereiken over de exploitatie van het fort. Ook een on- dememer uit Oudelande sloot zich aan Hij wilde van een gedeelte van het fort een outdoorcentrum maken. De beoogde samenwerking kwam echter nooit goed van de grond, met als gevolg dat de Culturele Raad de zaak dik een jaar geleden afblies. Mandos kiest nu voor een wat lossere benadering. Hij wil het fort eerst eens voor een jaar huren. „En dan gewoon maar beginnen", zegt Mandos. „An ders gebeurt er nooit wat." Sinds Natuurmonumenten ruim twee jaar geleden naar een nieuw onderko men aan de Zwaakse Weel verhuisde, staat het fort leeg. Een heel enkele keer wordt de ruimte nog gebruikt. Zo bivakkeert er elke zomer een groep jongeren van natuurvereniging IVN. Vorige zomer werd het fort voor het Festival van Zuid-Beveland ingezet. Skatedag Mandos denkt vooralsnog aan een skatedag, af en toe een bandje of een andere culturele activiteit. Hij spoort met name jongeren aan met ideeën te komen. De gemeente is hoofdhuurder en kan het fort eventueel op haar beurt voor bepaalde activiteiten weer verhuren aan bijvoorbeeld de Cultu rele Raad. In het fort, zo schrijft Mandos Na tuurmonumenten, zou bij wijze van experiment in ieder geval een plekje gereserveerd moeten worden voor de jeugd van Ellewoutsdijk. Daar ver bindt hij meteen wel een aantal voor waarden aan. Zo moeten de jongeren hun eigen ruimte schoonhouden en deze zo nodig beschikbaar stellen voor andere activiteiten. Ook wordt van de Ellewoutsdijkse jeugd ver wacht dat ze helpen bij de andere acti viteiten. Ze kunnen bijvoorbeeld kaartjes verkopen, drankjes serveren en helpen opruimen en schoonmaken. A. Boon, beheerder Bevelanden en Schouwen-Oost van Natuurmonu menten voelt wel wat voor de plan nen, maar ziet ze graag wat nader uit gewerkt. De brief van Mandos had hij vrijdagmiddag nog niet gezien. Elke zomer biedt het fort een onderkomen aan een groep jongeren van natuurvereniging IVN. foto Willem Mieras Mercedes gestolen IPERLAND - Vanaf de Injaardweg in Kamperland is ijdagavond tussen half negen Jen tien uur een Duitse Mercedes stolen. Op het dak waren twee tsendragers bevestigd. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Wieken Om roep Stichting (WOS) in Zierik- zee kan weer even verder met haar activiteiten. De grote rom melmarkt op het terrein aan de Mosselboomgaard bracht za terdag achtduizend gulden op. „In feite is dit jaarlijkse evene ment onze belangrijkste inkom- stenbron", zegt J. van Dongen. De WOS krijgt soms iets toege stopt en er zijn ook aardig wat donateurs die jaarlijks twintig gulden betalen, maar zonder de opbrengst van de rommelmarkt zou de interne televisieomroep voor zorgcentrum De Wieken niet kunnen draaien. Van Don gen is al ruim vijftien jaar de motor achter de WOS en weet zich gesteund door enkele trou we vrijwilligers. Hij legt uit dat de WOS jaarlijks voor aardig wat kosten staat. „Het liefste zouden we nu op di gitale apparatuur overstappen, maar dat is voorlopig nog wat te duur." Dankzij de WOS krijgen de bewoners van De Wieken en de aanleunwoningen elke eerste zaterdag van de maand op hun eigen televisie het Schouwen- Duiveland journaal voorge schoteld. Een uitzending van ruim twee uur met nieuws en evenementen uit de regio. Verder zendt de WOS elke zon dagochtend de diensten van de vrijzinnige en rechtzinnige her vormde gemeenten vanuit de Gasthuiskerk uit. VLISSINGEN - De politie heeft zaterdagochtend rond drie uur een 3 9-jarige Vlissinger aangehouden. De man viel de he le avond bewoners van de Boulevard Bankert telefonisch las tig. Daarnaast bedreigde hij hen. Op het moment dat de poli tie de man aansprak, werd hij agressief. Hij is overgebracht naar het politiebureau. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt. MIDDELBURG - Aan de Prins Hendrikstraat in Middelburg is in de nacht van vrijdag op zaterdag een bestelbus uitge brand De zoon van de eigenaar hoorde rond middernacht een knal. Kort daarop zag hij dat de bestelbus in brand stond. De brandweer heeft het vuur geblust. De politie vermoedt dat er sprake is van brandstichting. De schade wordt geschat op twintig mille. In de nacht van zaterdag op zondag moest de brandweer van de post Looierssingel uitrukken voor een brandje op een ter ras aan de Markt. De schade wordt geschat op ongeveer dui zend gulden. MIDDELBURG - In de nacht van vrijdag op zaterdag is bij het asielzoekerscentrum aan de Zuidsingel, in Middelburg een hoofdwaterleiding gesprongen. De grote toevoerleiding in het gebouw was spontaan geklapt, waardoor het water en kele tientallen centimeters hoog stond. De brandweer is een paar uur bezig geweest om het water weg te pompen. Delta Nuts heeft de leiding gerepareerd. OOST-SOUBURG - Onbekenden hebben van een graf van de M. A van de Puttestraat in Oost-Souburg een zwart marmeren vaasje gestolen. Ook werd een eenvoudig lantaarntje wegge nomen. De diefstal is gepleegd tussen donderdagmiddag en zaterdagochtend. VLISSINGEN - Vandalen hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag vernielingen aangericht aan twee auto's aan de Commandoweg in Vlissingen. Bij één wagen waren twee ban den lek gestoken en zaten er deuken in het dak, waarschijnlijk doordat er over het dak van de auto was gelopenB ij een twee de auto waren er eveneens twee banden lek gestoken. BRESKENS - Op de Panoramaweg in Breskens is zondag om 02.40 uur een 38-jarige Britse automobilist aangehouden. De man ruim vier keer te veel alcohol gedronken. Hij ontving een dagvaarding en een rijverbod van twaalf uur. In Vlissingen is een 32-jarige man uit deze stad aangehouden omdat hij een voertuig bestuurde terwijl hij bijna drie keer te veel had gedronken. Ook hij ontving een dagvaarding en een rijverbod van zes uur. NOORD WELLE - In de nacht van zaterdag op zondag werd op een perceel aan de Stoofweg ter hoogte van Noordwelle een stro-klamp in brand gestoken. De brandweereenheid Renesse werd omstreeks 03.00 uur gealarmeerd. Het vuur was snel on der controle, maar de brandweerlieden zijn tot ver in de och tend bezig geweest met het opentrekken van het stro en het nablussen. HoorAb van der Sluis VLISSINGEN - Werkloze An tilliaanse en Arubaanse jonge ren in Vlissingen zijn moeilijk aanwerk of een opleiding te hel pen. Dat blijkt uit het jaarver slag van het project Pasonan di Progreso, stappen ter vooruit gang. Met name Antilliaanse ongeren raken steeds meer en vaker verzeild in het criminele circuit. De stichting voor Surinamers, tntillianen. Arubanen en Mo- ukkers (SAAM) heeft extra leid van het ministerie van So- ciale Zaken en Werkgelegen heid gekregen voor opvang en i hegeleiding van Antilliaanse en Arubaanse jongeren. Dat geld noet ervoor zorgen dat jongeren tussen de achttien en dertig j aar een opleiding volgen en uitein- e lelijk een baan krijgen. Het iroject duurt twee jaar. )e scholing begon in augustus ™ng jaar met negen personen, na een jaar waren er al te weinig REDACTIE midden-zeeland Voorstad 22 Postbus 31 «60 AA GOES Iel: (0113) 273000 fax-(0113)273030 e-mail: n te Goes: R Bosboom i-Huibers am.vanderJagt M Koek P Soesman 'e Vlissingen: JA van der Sluis Ichefl ™EC. Berkelder RH, Hoving [•L Ramakers JIJ-van der Schot de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 ;330 AA VLISSINGEN Jel: <0118) 484000 fax: (0118) 470102 6mail: redactie@pzc.nl Internet l%//www.pzc.nl ^ail: redactie@pzc.nl jongeren om het scholingspro ject door te kunnen laten gaan. Twee personen kwamen nog vrij regelmatig, maar het zoeken naar nieuwe kandidaten voor het project leverde bijna niets op. De jongeren lieten niets van zich horen. Vier van hen kwa men in aanraking met justitie. Op brieven werd niet gerea geerd. De projectleider heeft veel moeite moeten doen, onder meer huisbezoeken en onder zoek op hangplaatsen, om de af gehaakte kandidaten te vinden. Dat lukte, maar niemand bleek uiteindelijk gemotiveerd om het project af te maken. In septem ber vorig jaar viel de groep uit een. Scholing Vooral Antilliaanse jongeren, blijkt uit het jaarverslag, heb ben financiële problemen. Om die reden voelen zij niets voor het volgen van een opleiding. Ze gaan liever direct aan de slag. Werknemers hebben vaak moei te om jongeren in dienst te ne men, omdat zij negatieve erva ringen hebben. Pogingen van de stichting SAAM om het scho lingsproject zodanig op te stel len dat jongeren gemotiveerd worden, heeft maar mondjes maat succes gehad. Anderen willen van geen enkele vorm van scholing afweten. Contact De gemeente Vlissingen draagt de eindverantwoordelijkheid van het project. Zij wil voorals nog doorgaan met het project, maar dan moeten er wel betere afspraken worden gemaakt. Jongeren moeten intensiever en individueler worden benaderd en begeleid. De projectleider gaat vooraf contact leggen met maatschap pelijk werk, arbeidsbureau en sociale zaken. Daarnaast wordt intensief gesproken met jonge ren op hangplekken om ze dui delijk te maken wat het project inhoudt. De gemeente hoopt dat zij zo meer gestimuleerd worden om deel te nemen. Ook zal er strenger worden om gegaan met het verstrekken van uitkeringen. Jongeren moeten zich eerst melden bij de project leider van de stichting SAAM voor er een uitkering wordt toe gekend. Daarnaast nemen poli tie en reclassering deel aan een platform. De totale kosten van het nieuwe project, dat tot vol gend jaar april duurt, kost 179.000 gulden. Het publiek kon zaterdagmiddag tijdens de visserijdagen in Colijnsplaat meevaren met een mosselkotter. foto Willem Mieras door Ingrid Huibers COLIJNSPLAAT - Vissers moeten geza menlijk optrekken om hun visgronden te beschermen. Die oproep deed C. Sinke, voorzitter van de raad van commissaris sen van UFA (United Fisch Auctions) za terdagochtend tijdens de visserijdagen in Colijnsplaat. „De beperking in quota, pk's en bijvoor beeld zeedagen nemen hand over hand toe", sprak Sinke de aanwezige vissers toe. „Een voor jullie nauwelijks te beïn vloeden proces." Door zich beter te organiseren zouden de vissers volgens hem een vuist kunnen ma ken. „Zodat Brussel weet dat jullie er zijn, waar Colijnsplaat ligt en wat UFA bete kent." De UFA - de onlangs gefuseerde visveilin- gen van Colijnsplaat, Stellendam en Scheveningen - zou de vissers een handje kunnen helpen. Sinke: „De visserij ver dient het om verdedigd te worden. Laten we dat gezamenlijk doen." Verder wees de UFA-bestuurder op het belang van een goed georganiseerde vis- veiling „De markt verandert. Super marktketens als bijvoorbeeld Albert Heijn en de C1000 hebben steeds meer verse vis in de schappen liggen. Vis die ze bij voorkeur buiten de veiling om inko pen", zei Sinke. „Wil je dan als afslag mee blijven doen, dan zal je je nog meer moe ten profileren als organisator van de markt, als de belangrijkste bemiddelaar tussen vraag en aanbod." Kwaliteitswimpels Aansluitend reikte hij de kwaliteitswim pels uit Een jaarlijks terugkerend onder deel van de visserijdagen, waarbij de aan voerders van de kwalitatief beste vis gelauwerd worden. De viswimpel ging dit jaar naar de YE13 8 van A. Sinke BV. Een tweede plek was er voor de GK 7 van eigenaar D. Bout; derde werd de OU. 18 van eigenaar J. Bezuije. De KG. 9 van A. Mol en Zn. kon met de garnalenwimpel naar huis. Tweede in die categorie werd Won. 24 van de Gebroe ders Koonstra BV. Een derde plek was er voor de YE. 137 van A. Sinke BV. Vissersbal Ondertussen was buiten de vismijn zater dagochtend het feest al in volle gang. Mu ziekvereniging Wilhelmina maakte een rondgang over de braderie. Kinderen pro beerden oude spulletjes te slijten op de vrijmarkt. Later op de dag was er onder meer een duikdemonstratie, karaoke in de vismijn en een optreden van Aerobicgroep Taha- latta. 's Middags kon het publiek mee met één van de viskotters de Oosterschelde op De feestelijkheden werden 's avonds be sloten met een traditioneel vissersbal. door Ali Pankow BURGH - Streekevenementen als Burghsc Dag, Vlasdag Dreischor, de Brouwse Dag en de Bruse Visserijdagen leveren een belangrijke bijdrage aan het toeristisch product Schouwen- Duiveland, maar ook aan de leefbaarheid van de kernen zelf. Het gemeentebestuur zou daar een ruimhartig beleid tegenover moeten stellen. Dat zei voorzit ter van het organiserend comité P. J. Landegent zaterdagoch tend bij de officiële opening van de Burghse Dag. Landegent erkende dat de ge meente Schouwen-Duiveland een belangrijke bijdrage levert in de organisatie van de Burghse Dag in de vorm van inzet door de afdeling gemeentewerken en het beschikbaarstellen van ma terialen. Anderzijds signaleerde Lande gent daar een toenemende te rughoudendheid in. Steeds va ker immers krijgen plaatselijke organisaties daarvoor achteraf de rekening van de gemeente ge presenteerd. Landegent benadrukte dat suc cesvolle streekevenementen vallen of staan bij de inzet van talrijke vrijwilligers. Hij drong erbij de aanwezige collegeleden op aan te beseffen hoeveel waarde die vrijwillige inzet heeft voor zowel het toerisme als de leefbaarheid van de ker nen. „Benader dat gegeven als ge meentebestuur ruimhartig en stel er een flinke financiële on dersteuning tegenover", aldus Landegent. Hij zei met klem niet uitsluitend voor de Burghse Dag te pleiten, maar ook voor de andere tradi- LEWEDORP - Ongeveer tach tig Zeeuwse voetbalteams ko men van dinsdag 15 tot en met zaterdag 19 augustus in Lewe- dorp en Nieuwdorp tegen el kaar uit in het jaarlijkse jeugd- toernooi. De opbrengst van het evene ment gaat elk jaar naar een goed doelVorig j aar was dat Kosovo dit jaar is gekozen voor de on derzoek naar de ziekte van Du- chenne, een ernstige spierziek te. tionele streekevenementen op Schouwen-Duiveland. Volgens hem geeft het ministerie van So ciale Zaken er blijk van het be lang van dit soort activiteiten in te zien, door deze regio te kiezen voor het proefproject Lokale Sociale Duurzaamheid. „Eigenlijk wil dat nou gewoon zeggen gezellig met elkaar het dorp leefbaar houden", aldus Landegent. Hij gaf wethouder P. Berrevoets-Ringelberg van welzijn in dit verband de sug gestie bij elke kleine kern bin nen de gemeente een bord te plaatsen met daarop de positie ve kenmerken van het dorp. Als voorbeeld overhandigde hij haar reeds zo'n bord voor Burgh: 'Burghse Dag'. 'Burghse Schoole' en 'Karolingische Burgh' Burgemeester J. Asselbergs, spontaan reagerend op de woor den van Landegent, achtte hot onterecht de suggestie te wek ken dat de gemeente de streek evenementen helemaal niet zou ondersteunen. Hij venvees naar de vele uren werk die verricht worden door de mensen van ge meentewerken en de veelvuldi ge aanwezigheid van collegele den bij dit soort festiviteiten. Hij zegde toe dat het gemeente bestuur de streekevenementen zeker zal blijven steunen, in de toekomst wellicht ook financi eel als de mogelijkheden daar toe bij de gemeente weer wat be ter mogen worden. GOES - Vanaf café Mid City aan de Grote Markt in Goes wordt zondag 20 augustus voor de negende keer de Jo de Roo-toer- tocht georganiseerd. De tocht is vernoemd naar de succesvolle Zeeuwse renner die met name begin jaren zestig uitblonk. Zo won hij onder meer twee keer de ronde van Lom- bardijeDeelnemers kun nen kiezen tussen een tocht van 45 of een tocht van 115 kilometer. Er kan 's ochtends vanaf tien uur worden gestart. De tocht wordt 's avonds afgesloten met een barbecue.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 19