I I I I I I PSV wint in laagste versnelling Gangmakers maken zich nooit druk Volksheld Dekker verbaast zichzelf Geen Zeeuwse ploeg in Delta Profronde Topclubs bereiden Euro League voor 13 14 15 15 15 17 18 Eindhovenaren troeven Roda JC afin duel om Johan Cruijff Schaal Museeuw zwaargewond na ongeluk Nederlanders vloeren United PZC maandag 14 augustus 2000 Suprematie van ruiter Van Lieren Vierde zege van Tom Pieterse Beachvolley in jolig sfeertje Rob Koole toont gezonde bluf Hoogerland mag blijven Mika Hakkinen nieuwe leider Weer prijs voor Oostkapelle AMSTERDAM - Met groot ge- 'mak heeft PSV zondagavond len koste van Roda JC de Johan Cniijff Schaal gewonnen. In de Arena, het stadion waarin de Eindhovenaren nog nooit verlo ren. werd het bij de officiële opening van het seizoen 2-0. Altijd ging de betreffende prijs, eenstrijd tussen de kampioen en de bekerwinnaar, naar één van dedubs uit de traditionele top drie. Buiten Ajax. Feyenoord en PSV stond slechts Roda - tot twee keer toe - in de eindstrijd. Eerder was dat in 1997. Ook toen was PSV de tegenstander. De landskampioen speelde zon- g in zijn. naar het laat aan- (n, favoriete samenstelling. He! verdedigingscentrum woidtgevormd door nieuweling Hofland en Nikiforov. Voor Fa- ber lijkt er geen plaats in de ba sis Desondanks kwam hij zon dag al na ongeveer een halfuur opdraven, als rechtsachter voor Ooijer Deze raakte geblesseerd nadat Peeters, Roda's vrijwel zeker naar Vitesse vertrekkende spits, op hem was gevallen. Op PSV's middenveld was Vogel terug en dat was te merken. De Zwitser staat in defensief op zicht altijd daar waar hij moet staan en is met zijn goede pas sing ook van groot belang in aanvallend opzicht. Met Van Bommel, de jonge aanvoerder, vormt hij een bijzonder even wichtig koppel. Talentvol i Bruggink en Kezman kan dat voorin nog niet worden ge zegd. Dat is logisch. Kezman moet nog wennen aan de nieuwe omgeving, is jong, onervaren, maar talentvol. Bovendien kan ANTWERPEN - Opnieuw zwa re tegenslag voor Johan Mu seeuw. Twee jaar geleden raakte hij al eens ernstig in de proble men door complicaties bij een breuk van de knieschijf. Giste ren raakte de Belgische wieler- prof (34) zwaargewond bij een ongeval tijdens een uitstapje met zijn familie op de motor. Ze werden aangereden door een auto. Museeuw moest 's avonds met onder meer een schedel- fractuur van het ziekenhuis in Oostende worden overgebracht naar het Academisch Zieken huis in Gent, waar hij in 1998 ook al wekenlang verbleef. Zijn vrouw en zoon bleven bij het on geluk ongedeerd. Ibon Cruyt, de persoonlijke arts van Johan Museeuw, dacht forst dat het ging om een paar botbreuken en een zware her senschudding. Maar een tele foontje met de behandelend ecialist in het Ziekenhuis van bstende leerde dat de situatie stel ernstiger is. „Johan heeft een sleutelbeen, een enkel en een kuitbeen gebroken," aldus fhtyt „En er is een schedel breukmet een bloeding vastge steld. Vooral dat laatste baarde de hoofdarts zorgen. Vandaar «t hij Museeuw heeft laten overbrengen naar het AZ in pent. Mogelijk moet een gaatje inde schedel worden gemaakt, Omdruk weg te nemen." GPD Wereldrecord voor Romme calgary - Gianni lom me neeft op de Olympic Oval in Cal- juy het wereldrecord op de •WO meter verbeterd. «olympisch schaatskampioen ®wdeafstand in 3.42,75 minu- Het oude record stond op pro van de Canadees Steve met 3.45,23. ANP (Advertentie) Tijdens Kermis (vrijdag 11 augustus t/m I don<ierdag 17 augustus) gratis parkeren in goes optransferium Me Zeelandhallen (afslag Goes-Zuid). y «af 8.30 uur elk kwartier ,een P^tis pendelbus naar centrum. De laatste Pendelbus uit het centrum "««trekt om 18.30 uur. van de twee moeilijk worden verwacht dat ze Nilis/Van Ni- stelrooy, de koningsschutters van de afgelopen jaren, in korte tijd doen vergeten. Daarvoor waren die spelers eenvoudig te goed. In elk geval is PSV's coach Gerets te spreken over de pro gressie van zijn spitsen. Hij wilde verder weinig conse quenties verbinden aan de wed strijd. „Ik wil de hitte niet als excuus gebruiken. Wel zag ik dat de spelers, van beide kam pen, volledig kapot zaten. Ken nelijk had het zijn invloed. Het tempo in dit duel was abnor maal laag. Er waren ook positie ve punten. Het spel van Kez man, de wijze waarop wij controleerden. Ik heb er wel een goed gevoel aan overgehou den." Vergoossen van Roda JC: „In de eerste vijf minuten werden wij volledig verrast en had PSV al op 2-0 kunnen staan. Daarna hebben we het tot aan de rust aardig kunnen bijbenen. In het tweede deel vielen we terug om dat we te veel balverlies leden. Toch hebben we twee zeer goede kansen gehad. Daarom denk ik dat er meer had ingezeten." Niet de beoogde schutter Kez man, maar PSV's twee andere nieuwelingen waren verant woordelijk voor de openings treffer. Ramzi kopte na bijna een halfuur vrijstaand in, na fraai voorbereidend werk van Hof land. Kort voor de rust aanbrak, liepen de Eindhovenaren verder uit. Faber scoorde, ook met het hoofd, uit een hoekschop van Bouma. Vooraf had Gerets ge sproken van een veredeld oefen duel als status van het duel om de schaal. Aan de andere kant stelde Vergoossen dat de prijs voor zijn club veel meer waarde had. „Zo vaak zijn wij niet in de gelegenheid iets te winnen." Aan de instelling van zijn spe lers was dat niet echt te merken. Roda was slechts in de eerste twintig minuten redelijk gelijk waardig, maar toonde vervol gens niet de door Vergoossen verlangde inspiratie. Wellicht gingen de gedachten van de Limburgers uit naar komende dinsdag, als met de wedstrij d te gen Zaragoza het nieuwe stadi on in Kerkrade in gebruik wordt genomen. In de tweede helft gebeurde, wellicht mede door de hitte in de Arena, vrijwel niets meer. Wat het meest opviel was nog de wij ze waarop Kezman na ongeveer een uur een kans miste. Na een voorzet van Bruggink maaide de Joegoslaaf voor leeg doel vol ledig over de bal heen. Zo bleef het 2-0. Johan Cruijff zal er Mario Melchiot viert zijn goal voor Chelsea in de wedstrijd om de Charity Shield uitbundig. van onze sportredactie LONDEN - Jerrel Hasselbaink en Mario Melchiot hebben Chelsea de eerste prijs van het seizoen bezorgd. De bekerwin naar uit Londen won ten koste van landskampioen Manches ter United het Charity Shield. Hasselbaink opende de score voor Chelsea. In de 73e minuut maakte Melchiot de 2-0. Bij United speelde Jaap Stam als invaller vanaf de 19e minuut. Hasselbaink, vorig jaar bij het gedegradeerde Atletico Ma drid de man van de doelpun ten, bewees zondag direct waarom Chelsea bereid is ge weest bijna 50 miljoen gulden voor hem neer te tellen. Jaap Stam, net in het veld, tou cheerde zijn schot na 22 minu ten licht. De Franse nieuwko mer in het United-doel Barthez greep mis: 1-0. Hasselbaink speelde ook in de tweede helft een cruciale rol. Nadat hij Roy Keane had aan getikt, reageerde de Ier woe dend. Vervolgens haalde Kea ne de Uruguyaan Poyet van achter neer, wat hem de rode kaart kostte. Keane werd tij dens de Charity Shield de eer ste speler die met rood het veld moest verlaten sinds Kevin Keegan en Billy Bremner in 1974. Met tien man had United wei foto lan Waldie/RTR nig meer in brengen. Mario Melchiot onderstreepte zijn voortreffelijke optreden door in de 73e minuut de bal door de benen van Stam het doel in te jagen. Melchiot lijkt een basis plaats te hebben afgedwon gen. In het doel van Chelsea maakte Ed de Goey een be trouwbare indruk. ANP doorSven Remijnsen 's-HEER ARENDSKERKE - Ze keken hun ogen uit. Van de Zeeuwse renners die zaterdag deelnamen aan de dernyrace in 's-Heer Arendskerke, had lang niet iedereen ervaring met het rijden achter de gangmaker. Na de koers, die werd gewonnen door Michel Hommers uit Ka- pelle, bleken ze veel te hebben bijgeleerd. De belangrijkste les: gangmakers maken zich nooit druk. Met zijn tienen waren ze naar 's-Heer Arendskerke gekomen. Zes Nederlandse en vier Belgi sche gangmakers, die normaal gesproken hun brood verdienen tijdens de zesdaagsen op de wie lerbanen, hadden zich laten strikken voor een wel heel bij zondere wedstrijd. „Alles rijdt hier door elkaar", vertelde Bru no Walrave, een van de toonaan gevende gangmakers in Europa, voor de start. „Het is elke keer weer afwachten wat je achter de derny krijgt. Dat maakt deze wedstrijd zo speciaal." Het was inderdaad een zeer ge mêleerd gezelschap dat aan de start verscheen op Zuid-Beve land. Amateurs namen het op tegen trimmers en veteranen. „Maar het verschil in categorie maakt hier niet uit", nuanceer de Dennis Raadtgever uit Goes. „Je kunt het of je kunt het niet." Dat Raadtgever aanleg heeft voor het rijden achter de derny merkte hij twee jaar geleden, toen hij won in 's-Heer Arends kerke. Ook de winnaar van vo rig jaar, Johnny van der Kloos ter uit Lewedorp, hoeven ze weinig te vertellen over de ma- Michel Rommers volgt zijn gangmaker Bruno Walrave tijdens de eerste serie. foto Willem Mieras nier van rijden achter de gang maker. „Het luistert allemaal heel nauw", wist Van der Kloos ter. „Je moet voortdurend heel dicht in zijn wiel blijven zitten. Het is centimeterwerk, want zo dra je een meter moet prijsge ven, is het afgelopen." Voor Mare Blok was alles nieuw. De amateur uit Heinkenszand gaf na de eerste serie toe dat hij onderweg te snel in paniek was geraakt. Blok: „Het was wen nen. Ik dacht in het begin: dit gaat niet hard genoeg. Ik ben naast mijn gangmaker gaan rij den, maar die keek me aan met een blik van: rustig aan jongen. Hij bleek het beste voor het laatst te hebben bewaard." Bruno Walrave keek er niet van op. De 61-jarige gangmaker uit Loenen aan de Vecht, die afgelo pen winter met de Deense baan- vedette .Jimmy Madsen deEuro- pese dernytitel veroverde, heeft in 25 jaar tijd heel wat onweten den achter de derny gehad. „Er zijn gasten die totaal niet weten wat ze met hun versnelling moe ten doen", zei Walrave „En ze roepen vaak maar wat. Maar ze vergeten dat de gangmaker er ook verstand van heeft." Brommerpech Toch is de combinatie van een goede renner en een topgang- maker niet altijd een garantie voor succes. Dat bleek in Arendskerke, waar de Belg Wal ter Huybrechts tijdens de series problemen kreeg met zijn mate riaal. De 80cc-brommer ging niet zo hard als zijn berijder wil de. Ad van Broekhoven uit Zun- dert reed de gangmaker daarom maar voorbij en pikte aan in het wiel van een ander. Van Broek hoven: „Dat heb ik weer, een gangmaker met brommerpech." Hoewel Van Broekhoven een herkansing kreeg, plaatste hij zich niet voor de finale. Daarin namen de tien beste renners uit de series het tegen elkaar op. De favorieten Michel Rommers, Johnny van der Klooster en Ri chard Slabbekoorn, die ieder twee series hadden gewonnen, moesten in de eindstrijd over een kwartier en een ronde voor al afrekenen met Dennis Raadt gever en Mare Blok. Raadtgever maakte indruk met zijn demar rage in de laatste ronde, maar werd in de sprint verslagen door Rommers. Blok eindigde als derde, voor Van der Klooster en Slabbekoorn. Rommers vergat tijdens de hul diging niet om zijn gangmaker te bedanken. Andersom had ook Jan Bergman, de 58-jarige Rot terdammer die inviel voor zijn zieke collega Joop Zijlaard, res pect voor Rommers. „Om te winnen moet je in de eerste plaats een goede renner hebben, anders wordt het nooit wat." En in de tweede plaats? „Nooit in paniek raken In de laatste ron de werden we klemgereden. Ik gaf een gil en vloog er meteen voorbij. Niks paniek, gewoon effe op je tanden bijten." pagina 15: Baukje Doedee wint eerste massasprint waarschijnlijk weinig spijt van hebben dat hij het duel aan zich voorbij liet gaan PSV - Roda JC 2-0 (2-0). 29 Ramzi 1-0, 44. Faber 2-0 Scheidsrechter: Bossen Aantal toeschouwers: 28.000. Gele kaart: Hofland, Niki forov, Van Bommel (PSV), Van der Luer, Van Haaren (RodaJC) PSV: Waterreus; Ooijer (35 Faber), Nikiforov, Hofland en Heintze: Ramzi (82 Rommedahl), Van Bom mel, Vogel en Bouma, Kezman en Bruggink (80 De Jong) Roda JC: Kalac; Senden, Luijpers, Rudge en Van Haaren, Tchoutang (79 Zafarin), VandenBroek (66. 7b- masic), Van der Luer en Van Dessel; Soetaers en Peeters (79. Torma). ANP van onze sportredactie SAN SEBASTIAN - De afge lopen drie weken liet hij zich in de criteriums uitgebreid bejubelen. Na alle festivitei ten rond zijn drie etappeze ges in de Ronde van Frank rijk vond 'volksheld' Erik Dekker dat hij zich zaterdag in San Sebastian weer eens moest bewijzen. Op de voor hem karakteristieke wijze soleerde de Raborenner in de slotfase naar zijn eerste zege in de wereldbeker. Zondag zette Dekker zijn ze gereeks in Zwitserland voort. Met zijn Belgische ploeggenoot Mare Wauters won hij de Memorial Voegeli, een koppeltijdrit ter ere van 1 de oud-organisator van de Ronde van Zwitserland. „De motivatie was groot", zei de Drent na zijn overwinning in Spanje. „Ik wilde hier la ten zien dat ik mij ondanks al die criteriums toch zo goed mogelijk heb verzorgd. Ik heb hele dagen op bed gele gen en vertrok laat naar de wedstrijden. Het is ongeloof lijk wat me nu weer over komt. Misschien breekt het lijntje volgende week of over twee maanden. Ik zie wel waar het schip strandt." Zaterdag bij de start, waar Tourwinnaar Lance Arm strong wegens darmklachten i ontbrak, maakte Dekker zo- als altijd grapjes. Hij hield zich onder de opvallend slechte weersomstandighe den rustig in het peloton toen twaalf vluchters onder wie ploeggenoot Bram de Groot en Miguel van Kessel van Farm Frites de wedstrijd openbraken. Bij de beklimming van de Jaizkibel viel de groep uit een. Op de berg, die in het verleden vaak scherprechter was, kwamen de Spanjaar den Odriozola en Zarrabeitia als eerste boven. De twee konden hun marge van bijna dertig seconden dertig kilo meter voor de finish niet vasthouden. Een peloton van zo'n vijftig man, met Dekker, de Italiaanse titelverdediger Francesco Casagrande en Andrei Tsjmil, haalden het duo in de afdaling bij. Nico Mattan probeerde het alleen. Hij kon niet uit de greep van de achtervolgers blijven. Dekker voelde zich ondanks een paar moeilijke momen ten op de beklimmingen goed. maar achtte zichzelf in een sprint kansloos met de Let Vainsteins en de Belg Tsj mil aan zijn zijde. Kotsend „Ik wilde eigenlijk op het laatste bergje wegspringen, maar ik zat niet goed voor aan", aldus de strijdlustigste renner van de Tour. „Daarom ben ik in de laatste meters ge gaan. Dan word ik maar der tigste, dacht ik nog. Als je het niet probeert, weet je het niet. In de laatste meters zat ik bijna kotsend op de fiets. Gelukkig is het allemaal goed gegaan." Voor Dekker zullen de ko mende weken de Olympische Spelen in Sydney centraal staan. Hij neemt woensdag in Zaltbommel deel aan de NK tijdrijden. Vorig jaar verloor hij daar zijn titel aan Bart Voskamp. Daarna start hij in de Ronde van Nederland. „Ik weet niet of ik de vorm nog zolang kan vasthouden, maar ik verbaas mezelf steeds weer." ANP doorSven Remijnsen MIDDELBURG - Er doet dit jaar geen Zeeuwse selectie mee aan de Delta Profronde. De organisatie van de Zeeuwse wielerwedstrijd voor beroeps renners, die op zaterdag 2 sep tember wordt gehouden, houdt nog wel de mogelijkheid open voor de deelname van een selec tie amateurs uit Zuid-West-Ne derland. „De Zeeuwse renners deden het vorigjaarergleuk, maar het was toen al heel moeilijk om ze te laten starten tussen de profs", aldus Lieuwe Rienstra, de voor zitter van de Stichting Interna tionale Ronde van Midden-Zee land. „We moesten er speciaal toestemming voor vragen. Om dat we dit jaar een vrij sterke bezetting hebben, vinden we dat ook de amateurs voldoende partij moeten kunnen bieden Er doet dus geen volledig Zeeuwse ploeg mee, maar mis schien krijgen we het, samen met de consul, nog voor elkaar om een ploeg uit Zuid-West-Ne derland samen te stellen." De Delta Profronde werkt dit jaar samen met de Henk Vos Me morial in Groningen, die op vrijdag 1 september plaats vindt, en de Grote Prijs Jef Scherens in België, een dag na de Profronde. Rienstra: „Die sa menwerking gaat definitief door. We gaan uit van een veld van ongeveer 150 renners, met zoals het er nu voorstaat vijf profploegen uit de hoogste cate gorie. De meeste renners die vrijdag in Groningen rijden, doen zaterdag ook bij ons mee." Parkoers Het parkoers van de Profronde wijkt af van dat in voorgaande jaren. Na de start op de Markt van Middelburg rijdt het pelo ton niet rechtstreeks naar Vlis- singen. „We beginnen met een ronde door het Sloegebied", zegt Rienstra. „Dat doen we vanwege de opening van de nieuwe opslagloods van Ver- brugge in de Scaldiahaven." De omweg neemt ongeveer der tig kilometer in beslag. Daar door was de organisatie ge noodzaakt de route elders in te korten. Het oostelijke deel van de route is aangepast, waardoor traditionele doorkomstplaat sen als Kruiningen en Yerseke zijn geschrapt. van onze sportredactie AMSTERDAM - In 1954 stond Nederland op zijn kop vanwege de introductie van het profvoet bal. De voetballerij maakt nu opnieuw roerige tijden door. De traditionele topdrie in Neder land, Ajax, Feyenoord en PSV, is bezig een revolutie te ontke nenen met hun plan in 2002 uit de eredivisie te stappen om aan een nieuwe, internationale competitie deel te nemen: de Euro League. De nieuwdenkers verwachten via zo'n competitie de kloof met de grote voetballanden te ver kleinen en hun uitstraling te kunnen versterken. De liga moet bestaan uit maximaal zes tien clubs uit Nederland, Schot land, België, Portugal en Scan dinavië. Opdat de topclubs niet helemaal verloren zullen gaap voor hun eigen land, willen ze wel blijven meedoen aan het na tionale bekertoernooi. De Euro League moet fungeren naast de grote competities in Spanje, Ita lië en Duitsland De Euro League zal een promo tie/degradatie-regeling ken nen. Elk jaar moeten twee clubs degraderen. Zij zullen terugke ren naar de competitie in hun ei gen land. De kampioen van de competities in de landen waar van de topclubs meedoen in de Euro League, mogen via een na- competitie strijden om twee plaatsen in de internationale competitie. Volgens PSV-voorzitter Harry van Raaij valt in december al een beslissing over de nieuwe competitie. Binnenkort zullen de initiatiefnemers (de Neder landse topdrie plus Glasgow Rangers, Celtic, Benfica, Porto en Anderlecht) praten met de KNVB, laat directeur betaald voetbal Arie van Eijden weten. „Er zijn nog een hoop wagen, maar de bedenkers bewandelen in elk geval een goed, gezond en open traject. Ze gaan eerst de KNVB informeren en vervol gens de Uefa." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 13