Onderwijs vreest rampjaar HMTri Palestijnen geloven niet meer in eenzijdig uitroepen staat Krant stapt plots over van inkt op Internet .23' 16c 1-uur fotoservice Hooligans houden huis in Arnhem Vergeefse overtocht Duitsers de straat op tegen rechts geweld Tram viert eeuwfeest Wahid wil naar Irak Erik Dekker blijft winnen 13 PSV wint de supercup Noor even rijkste man ter wereld 8 WEKEN VOOR PZC ZW 4 Vrij warm ,n toe iO". ™ar ee,st nog kans op een itjen- ol onweersbui. Middagtemperatuur circa 23 graden. )43e jaargang no. 187 maandag 14 a"?"8!"8 2000 losse nummers 1,8b FOTO VERSCHOORE -«ff***» O* NU bij /"ontwikkelen t afdrukken 5 VLIEGER Fosfor spoelt Te weinig tijd en mensen om vernieuwingen door te voeren aan op strand jn Vlissingen ah van der Sluis jjjSSINGEN - Op het strand w Vlissingen is zaterdagmid dagen kleine hoeveelheid van ujterst brandbare fosfor tvonden. Die is zeer waar- pijnlijk afkomstig van oude ■unitie. Bij vloed spoelt het an. De brandweer heeft het Materiaal afgevoerd. (landwachten vonden de fos- r rond half vijf ter hoogte van iduinovergang Zwanenburg, jit voorzorg werd een gebied ar25 bij 25 meter afgezet met c:en „Als fosfor droog valt", ertelde hoofd strandwacht [bert Dijkstra. ..begint het pontaan te branden. Het lijkt «sbeetjeop sterrenregen." Op fce- moment van de vondst was ie; met echt druk. De enkele adgasten hebben geen mo- ient in gevaar verkeerd. 'osfor kan spontaan ontbran de:.. Voordat dat zichtbaar ge beurt is er een sterke, grijze lokontwikkeling. De kleur an fosfor is roestbruin; het Ijkt nog het meest op een roest- |e gemeente Vlissingen raadt het strandbezoekers af zulke eniachte plekken bij de irioedlijn aan te rakenHet bes te is om fosfor af te dekken met nat zand. Daarna kan de vind plaats gemarkeerd worden met lijvoorbeeld een stokje en kan strandwacht worden inge- iceld. ...ïdbezoekers die in aanra- jg komen met fosfor moeten et betreffende lichaamsdeel «houden. Beter is het nog om et lichaamsdeel onder water He houden. JVongjaar werd begin augustus lindezelfde omgeving eveneens [een kleine hoeveelheid fosfor- dtjes aangetroffen. mnonze redactie binnenland door Achille Prick DEN HAAG - Onderwijs personeel en vakbonden voorzien een chaotisch schooljaar rondom het studiehuis in de boven bouw van het voortgezet onderwijs. De bonden ma ken plannen voor acties rondom Prinsjesdag, als het kabinet de begroting voor volgend jaar presen teert. De scholen hebben te weinig tijd en personeel om het onderwijs verder te vernieuwen. „Wij zijn nog steeds zwaar teleurgesteld dat het onderwijs amper mee profiteert van alle extra's die het kabinet in het voorjaar te verde len had", zegt woordvoerder O. Bosma van de Algemene Onder wijsbond (Aob). „De invoering van de basisvorming en het stu diehuis leidt tot een ontoelaat bare druk. Zo komt ook de kwa liteit van het onderwijs ernstig in het geding." De Aob weet nog niet hoe de aangekondigde ac ties uit zullen vallen. Na de veertig koplopers van twee jaar geleden zijn vorig jaar september alle andere scholen voor voortgezet onderwijs be gonnen met de introductie van het studiehuis in de hoogste klassen van havo en vwo. Dat betekende meer vakken, meer toetsen en meer werkstukken. Zowel leerlingen als docenten hadden er problemen mee. Op 6 december vorig jaar hielden 25.000 boze leerlingen in Den Haag de grootste scholierende monstratie die ooit in Neder land is gehouden. Daarop kwam staatssecretaris Adelmund snel met verlichtende maatregelen. Toch verwachten alle betrokken partijen in het onderwijs op nieuw een jaar vol stress. „Heel veel scholen hebben de ingrijpendste veranderingen voor zich uit geschoven en wor den daar dus dit j aar mee gecon fronteerd", zegt directeur R. van der Horst van de Vereniging voor het Management in het Voortgezet Onderwijs (WO). „Veel scholen hebben gepro beerd het studiehuis vanuit hun oude organisatie in te voeren. Daar zijn ze het afgelopen jaar op vastgelopen en nu ontkomen ze er niet aan het roer rigoureus om te gooien." Van der Horst noemt het les- ARNHEM - In de Arnhemse binnenstad zijn zaterdagavond drie mensen mishandeld door Kipporters van de Engelse voet- lalclub Tottenham Hotspur, die een oefenwedstrijd speelde te lgen Vitesse. Een van de slacht offers, een 24-jarige man uit ïerkrade, is er ernstig aan toe. fijligt met zware hoofdwonden n het ziekenhuis. )e politie arresteerde twaalf kitten in de leeftijd van 23 tot 9 jaar. Een van hen is gisteren tijgelaten, elf worden vandaag oorgeleid. Hen wordt openba- P geweldpleging of mogelijk «ging tot doodslag ten laste ge- igd. De politie werd verrast oor de omvang van de suppor- rcgroep. In eerste instantie erd ervan uitgegaan dat echts 250 Engelsen naar Arn- m zouden komen om de oe- nwedstrijd bij te wonen. De rnhemsc club had niet eens «apart supportersvak voor de asten gereserveerd. Toen bleek at het ging om een groep van Eshonderd fans, werd dat als- TARIFA - Een groep van 39 illegale immigranten waadt naar het strand bij Tarifa in Zuid-Spanje. Ze waren gisteren vanuit Marokko met rubberboten de Straat van Gibraltar overgestoken, die daar maar veertien kilometer breed is. De illegalen, in overgrote meerderheid afkomstiguit Afrikaanse landen ten zuiden van dc Sahara, werden bij hun aankomst betrapt door de Guardia Civil en zijn in verzekerde bewaring gesteld. foto AP end stadion Gelredome was ?t rustig, maar in de binnen- kc veroorzaakten dronken Dgelsen voor aanvang van de wstnjd ongeregeldheden, aarbij met glazen en terras- eubilair werd gegooid. Een ^jarige Arnhemmer werd in *ar geslagen. Hij moest zich 'behandelen in het zieken- Een 23-jarige vrouw uit den en de man uit Kerkrade fcn eveneens geslagen en .apt Arnhemse politie heeft mo- ijk beelden van de relschop- 1 op video staan dankzij de "ibgingscamera's in dit ge- gpd/anp •romende leider Mexico Iaat hinderen werken - Op een boe- «jrijt dat eigendom is van gekozen aanstaande presi- wit van Mexico, Vicente Fox, en kinderen onder de veer- njaar. Dat meldde gisteren de pitaanse krant Reforma. r gaat om tientallen kinde erne actief zijn in de uien- en Ppelteelt. Ze werken van lot 15.00 uur, zes dagen Volgens de grondwet ®en kmderen onder de veer- imet werken. ap door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De Palestijnen hou den niet langer vast aan het kos te wat kost uitroepen van een Palestijnse staat op 13 septem ber, als de in de Oslo-akkoorden genoemde termijn afloopt. De Palestijnse leider Arafat is na een rondreis langs belangrijke hoofdsteden tot de conclusie ge komen dat in dat geval weinig geestdrift bestaat voor het aan knopen van officiële betrekkin gen met zo'n staat. Niet alleen de Verenigde Staten en Israël maar ook de Europese Unie en Rusland willen dat het onderhandelingen met Israël doorgaan. In de Arabische we reld is Arafat gewezen op de ri sico's van het uitroepen van een staat zonder steun van Israël en het westen. President Mubarak van Egypte, Arafats steun en toeverlaat, zei gisteren dat de Palestijnen de stichting van hun staat 'waarschijnlijk zullen uit stellen om een confrontatie met Israël te voorkomen'. Ook in de Palestijnse onderhan delingsdelegatie wordt niet meer gesproken over eenzijdige stappen. Hoofd-onderhande- laar Saib Erakat voorziet 'een periode van zeer intensieve on derhandelingen, beginnend bij het punt waar Camp David werd afgebroken'. Aan een top conferentie kan pas weer wor den gedacht als alles goed is uitgewerkt, zei hij gisteren. Vol gens hem is er volop materiaal beschikbaar dat kan dienen als basis voor overleg, want 'Camp David was geen succes, maar ook geen mislukking'. Ook de Israëliërs en de Ameri kanen hebben de afgelopen we ken de wereld doorkruist om steun te zoeken voor hun stand punten. In Madrid herhaalde de nieuwe Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Ben-Arm, dat zijn land eigen eenzijdige maatregelen zal nemen als Ara fat zonder Israëlische steun een onafhankelijke staat uitroept. Hij zei dat zo'n Palestijnse stap 'onherstelbare schade' zal toe brengen aan het vredesproces. Optimistisch De Amerikaanse ambassadeur Walker, uitgestuurd naar veer tien Arabische landen namens president Clinton, toonde zich gisteren optimistisch. Op be zoek in de Verenigde Arabische Emiraten zei hij binnenkort een doorbraak te verwachten, een uitspraak die hij niet nader toe lichtte. Walker heeft in alle Arabische hoofdsteden die hij heeft aange daan felle kritiek te horen ge kregen op Clintons dreigement, dat hij voor het eind van het jaar een besluit wil nemen over de verplaatsting van de Ameri kaanse ambassade in Israël van Tel Aviv naar Jeruzalem. Vol gens de Arabieren doet die uit spraak af aan Amerika's rol als eerlijk bemiddelaar. Of het Israélisch-Palestijnse overleg kan worden hervat moet duidelijk worden na de komst van de Amerikaanse speciale gezant Ross in het Midden-Oos ten, op 20 augustus GPD De politie van Zwickau controleerde auto's die de stad binnenkwamen om onrust te voorkomen bij de betoging tegen het rechts-extremisme. foto Wolfgang Thieme/EPA van onze redactie buitenland ZWICKAU - Duizenden Duit sers hebben afgelopen week einde tegen het rechts-extre misme in de Bondsrepubliek gedemonstreerd. In het Oost- Duitse Zwickau betoogden gisteren ongeveer tweedui zend mensen. Zaterdag gingen in Miinchen drieduizend men sen de straat op. De burgemeester van München spoorde de inwoners aan tot tolerantie. Hij laakte de vreemdelingenhaat en het ge weld van rechts. In Zwickau hadden talrijke or ganisaties en vakbonden tot de demonstratie opgeroepen on der het motto 'Bruggen in plaats van muren'. De burge meester van de stad stelde dat de mensen moeten leren niet meer te zwijgen. Zij dienen zich tegen de invloed van ex tremistische geweldplegers te verzetten. Het stadsbestuur verbood een ook voor gisteren geplande betoging van de ex treem rechtse partij NPD Een rechtbank stak vrijdag een stokje voor een demonstratie die de NPD zaterdag wilde houden in het West-Duitse Karlsruhe De neonazi's wil den de straat op wegens een dreigend verbod op hun bewe ging. Een tegenbetoging trok in Karlsruhe honderdvijftig personen. DPA/AFP Vandaag is het honderd jaar geleden dat de elektrische tram in het Amsterdams stadsbeeld verscheen. De hoofdstad was ook de eerste in Nederland die de tram binnenhaalde. Aan vankelijk was er nogal wat argwaan tegen het ver voersmiddel, maar nu is de tram niet meer weg te A denken. rooster als voorbeeld „Veel scholen hebben vastgehouden aan het gebruikelijke jaarroos- ter. Elke maandag eerste uur wiskunde, tweede uur Engels, enzovoort. Dat werkt niet. Door de hoeveelheid vakken en de an dere inhoud moeten scholen overstappen op 'perioderoos- ters'; trimesters of semesters zo als in het hoger onderwijs. Drie maanden lang elke hele maan dagochtend wiskunde en daar na en paar uur Engels en tus sendoor gym. Dat zal voor veel leerlingen nieuw zijn als ze bin nenkort hun lesrooster gaan op halen." GPD De Indonesische president Wahid heeft aangekondigd een bezoek te brengen aan Irak. Hij zei dat tijdens een ontmoeting met zijn Venezo laanse ambtgenoot Chavez, die het afgelopen weekeinde in Indonesië was. Chavez had daarvoor een ont moeting in Bagdad met Saddam Hoes sein. t De scherpte is er bij Erik Dekker na drie etappezeges in de Tour nog niet af. De Ne derlander won zaterdag in het Spaanse San Sebastian een wedstrijd die meetelt voor de wereldbeker. De overwinning kwam tot stand dankzij het ijzersterke eind- schot van Dekker. Het hele veld van kanshebbers werd in de laatste kilome ter verrast door zijn demarrage. Landskampioen PSV heeft gisteravond voor de vijfde keer de Johan Cruijff Schaal gewonnen. De Eindhovenaren waren in een half gevulde Arena veel te sterk voor bekerwinnaar Roda JC: 2-0. Ramzi kopte zijn nieuwe ploeg in de 29e mi nuut op voorsprong. Invaller Faber bepaalde net -Q voor rust de eindstand op 2-0. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17 en 18. OSLO - De 20-jarige Noor Ole Andresen heeft zich even de rijkste man ter wereld mogen noemen. Door een foutje van de bank kreeg hij het astronomische be drag van 9.999 999.973.885,25 Noorse kroon 2,73 biljoen) op zijn rekening gestort, een be drag dat het vermogen van 's werelds rijkste man, Micro- soft-oprichter Bill Gates, ver overtreft. Andresen kwam erachter toen hij zijn saldo via Internet con troleerde, zo meldde de Noorse krant Verdens Gang zaterdag. De man stelde zijn bank, Den norse Bank (DnB) op de hoogte en die haalde het kapitale be drag weer van zijn rekening af. DnB zag geen kans een verkla ring te geven voor de gemaakte vergissing. RTR WENEN - De Oostenrijkse krant 'taglich Alles' zegt het pa pier vaarwel en sluit de drukke rij. Zaterdag verscheen de laat ste papieren editie met als openingskop www.papier.ade!. Sinds gisteren is het blad alleen nog op Internet te lezen, op het adres www.tAonline.at. De werknemers hebben pas op het laatste moment gehoord dat hun krant voortaan alleen nog maar online te lezen zou zijn. De overgang heeft vijftien mensen hun baan gekost. De abonnees van het blad krijgen te veel be taald abonnementsgeld terug gestort. 'taglich Alles' werd in 1992 op gericht door Kurt Falk. Het was toen het eerste dagblad van het land dat in vierkleurendruk verscheen. Met 1,1 miljoen le zers en een marktaandeel van 16,9 procent werd het een jaar later al de op een na grootste krant van Oostenrijk, na de Kronenzeitung. Midden jaren negentig begon 'tA' lezers te verliezen en in 1999 was zakte de krant naar de vijf de plaats met een marktaandeel van 9,2 procent. Telecommunicatie Uitgever Falk ontkent dat fi nanciële zorgen tot de beslissing hebben geleid. Hij vindt het in het tijdperk van de telecommu nicatie niet meer gerechtvaar digd 'het nieuws van gisteren met de datum van vandaag voor veel geld te verkopen'. Dat stel de Falk tegenover het dagblad Der Standard. ANP/AFP (Advertentie) (als men het laatste halfjaar reeds een proefabonnement heeft aangevraagd, kan men geen gebruik maken van dit aanbod.) EEN MOMENT VOOR DE SPORTLIEFHEBBER Speciaal voor u, tijdens de Olympische spelen, hebben wij een proefabonnement samengesteld. Belees de tijd van uw leven bij u thuis met het Olympische spelen- gevoel voor maar 50,-. Wilt u tijdens de komende sportevenementen op de hoog te worden gehouden van het nieuws uit de regio binnen- en buitenland? Profiteer dan nu van onze aanbieding. Een 8-weeks proefabonnement voor maar 50,-. Laat de sport u helemaal koud. maar wilt u niets missen van het actuele nieuws en achtergronden, dan geldt dit aanbod ook voor u. Ja,ik wil; een proefabonnement van 8 weken voor 50.- en geef daarbij eenmalig toestemming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters: Straat: Postcode: Woonplaats: m/v Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr Stuur deze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1