Blad mikt op prominenten m i Zoektocht naar het Zeeuwse licht Vechtersbazen krijgen boetes 1 GGD wordt bestook met telefoontjes oveiï legionella en MRSAï Festive zeeland Drie Belgische dierenartsen worden vrijwel zeker vervolgd kunst cultuur Koopgraag publiek op kunstbeurs van Knokke 'Schouwen-Duiveland' zoekt lezerspubliek buiten het eiland ondernemend zeeland mm mr 1 JU WKKÊÊÊÊÊÊm Wegener koopt advertentieblad Havenkwartier Euregioproject vertelt! over maritiem verlede» Zeeland en Vlaanderen SMaLL SAli 11 t/m 20 augustu! woensdag 9 augustus 2000 OSSENISSE - Het is vrijwel ze ker dat justitie in Den Bosch drie Belgische veeartsen straf rechtelijk gaat vervolgen. De Bossche officier van justitie mr. G. Bos heeft dit dinsdag meege deeld. Het OM verdenkt de dierenart sen er onder meer van dat ze Ne derlandse boeren in de gelegen heid hebben gesteld zelf hun beesten in te enten. Bovendien zouden ze valselijk meldings formulieren hebben opgemaakt van vaccinaties en controles die nooit zijn verricht. De artsen werkten in Zuid-Nederland vanuit een vestiging in het Bra bantse Reusel. Over de eventu eel te vorderen straf wil Bos zich in dit stadium nog niet uitlaten. De Gezondheidsdienst voor Dieren (GD) heeft inmiddels de samenwerking met de dieren artsen opgezegd. Die hebben in kort geding geëist dat dit besluit ongedaan wordt gemaakt. De president van de rechtbank in Zwolle, waar het geding diende, doet vrijdag uitspraak. De GD heeft ook 120 boeren die zaken deden met het drietal een vervoersverbod opgelegd. Hoe veel Zeeuwse bedrijven zich daarbij bevinden kan woord voerder R. Gerrits van de GD niet zeggen. Wel staat vast dat de dierenartsen ook inentingen hebben verricht bij varkens- mesterij Lavi in Ossenisse en bij twee bedrijven in Poortvliet. Al le betrokken veehouders moe ten eerst al hun beesten laten herkeuren. Pas wanneer duide lijk is dat deze gezond zijn, mo gen de boeren ze afvoeren. Justitie deed enkele maanden geleden samen met de Algemene Inspectie Dienst van het minis terie van Landbouw gelijktijdig invallen op 23 plaatsen in Noord-Brabant en Zeeland. Op datzelfde moment verrichtten de Belgische autoriteiten een huiszoeking bij de hoofdvesti ging van de veeartsen in Retie. Bij die invallen zijn administra ties, entstoffen en diergenees middelen in beslag genomen. Het OM in Den Bosch heeft de resultaten van het strafrechte lijk onderzoek beschikbaar ge steld ten behoeve van het kort geding in Zwolle. Dat gebeurt volgens Bos hoogst zelden. Daaruit blijkt overduidelijk dat het in de rede ligt dat we ook tot vervolging zullen overgaan." door Manon Kotvis KNOKKE - Een beetje stilletjes was het dinsdagavond op de Kunst- en Antiekbeurs in de Scharpoord in Knokke. On danks de wat magere opkomst lijken de deelnemers dik tevre den. Het is een goed publiek. Er wordt veel gekocht en daarvoor wordt goed in de buidel getast. Afgelopen zaterdag werd deze 25e editie van de Internationale Kunst- en Antiekbeurs Schar- poord-Knokke onder de titel Nocturne Knocke geopend. Een spetterend begin, volgens ver schillende kunsthandelaars. ,Dit j aar is het voor het eerst een avondbeurs, dus het is nog een beetje kalmpjes. Maar op de opening was hel. ontzettend druk", vertelt M. Marten van Het Poortwachtershuis in Aar denburg. Samen met elf ande ren deelt zij de stand Art Aar denburg op de eerste verdieping van het cultureel centrum. Katinka, van de gelijknamige galerie in Aardenburg vertelt: ..Met de opening was het zo druk dat je bijna niet met de mensen kon praten. De laatste dagen waren er minder mensen, maar ook beneden zeggen ze dat er goed gekocht wordt. Ook de duurdere stukken." Op de benedenverdieping wordt alleen antiek getoond en ver kocht, van servies tot rijkelijk versierde kasten, van enorme spiegels tot miniscule porselei nen figuren. Er hangt een inge togen sfeer en mensen praten er zachtjes in verschillende talen, met operamuziek op de achter grond. Een etage hoger lijken de mensen en is de collectie wat bonter. In de Aardenburg-hoek spatten kleur en beweging van doeken van Bea van Dnessche, een paar stappen verder staan vitrines vol met sieraden, zilve ren botervlootjes en mosterd setjes, in een andere hoek staan ietwat luguber ogende beelden van keramiek van W. de Rijcke. Verderlopend valt de bezoeker van de ene kunstvorm en -stijl in de andere. In een centrale ruim te staan vrolijke en surrealisti sche bronzen kunstwerken van Mare Claerhout, waarvan een beeld geplaatst is op de zeedijk in Knokke. In een ruimte er naast hangen kleurrijke moder ne werken van Clemens Briels. De beurs is tot en met 15 augus tus open, dagelijks van 17.00 tot 23.00 uur. door Inge Heuff BROUWERSHAVEN - Schou- wen-Duiveland, dat is de kor te, maar duidelijke titel van een nieuw exclusief kwartaal blad over Schouwen-Duive- land. De ondertitel is een stuk langer: de economische, socia le, landschappelijke, culturele, historische en algemene aspec ten van een bijzonder eiland. Het eerste exemplaar wordt op 23 augustus aangeboden aan burgemeester J. J. P. M. Assel- bergs in het Duinhotel in Nieuw-Haamstede. R. Bolderman van TSTP (Team for Scientific and Technical Publications industrial de sign) in Brouwershaven geeft het kleurrijke blad uit. Anders dan de bladen die al over en voor het eiland verschijnen, richt Schouwen-Duiveland zich specifiek op lezers van buiten het eiland. De doel groep bestaat uit prominenten uit onder meer het bedrijfsle ven, de overheid, de politiek, de universitaire en de financiële wereld. De selectie van deze doelgroep is bewust en zorgvuldig ge maakt. Uitgever en weten schapsjournalist R. Bolder man: „Schouwen-Duiveland staat voor een belangrijke keu ze: wordt het eiland een over loop voor de economische ont wikkelingen om zich heen, of kan het zichzelf versterken door eigen economische dra gers te ontwikkelen dan wel hier naar toe te halen? Wordt Schouwen-Duiveland het toe vluchtsoord voor senioren, met elk jaar een twee maanden du rende invasie van zonaanbid ders, of kiest het voor een bre dere economische kracht door kleine dienstverlenende be drijven een kans te geven? Wel ke rol kunnen de land- en tuin bouw nog spelen?" Deze vragen brachten Bolder man er toe dit tijdschrift uit te geven. Door genuanceerde achtergrondartikelen te leve ren, door specifieke kenmer ken van het ei land bloot te leg gen, door onderwerpen naar voren te brengen die anders nauwelijks aan de orde komen, wil de uitgever de lezers prik kelen over het eiland Schou wen-Duiveland na te denken, bijvoorbeeld als mogelijke plaats van vestiging, zowel za kelijk als privé. „In de adver tenties komt deze gedachte ook naar voren", legt hij uit. „Onze adverteerders zijn een afspie geling van wat Schouwen- Duiveland te bieden heeft voor mensen die zich er willen vesti gen. Een notaris, een aanne mer, een hovenier, een bankier, een makelaar. Zij kunnen elk over een kwart pagina adver tentieruimte beschikken; op de 24 pagina's zijn er maximaal 6 gereserveerd voor adverten ties." Onafhankelijk Naast enkele gastauteurs en de medewerking van tal van in stellingen, schrijven vooral zijn eigen medewerkers voor het blad. Bolderman: „Ik geef onder meer al viertijdschriften uit en ik beschik over een uit stekende vaste staf. Verder heb ik eigen fotografen en een fi lm- team in dienst, die samen in middels het hele eiland vanuit de lucht en de grond op film hebben gezet. Het tijdschrift heeft overigens geen binding De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. R. Bolderman geeft het nieuwe kwartaalblad over Schouwen-Duiveland uit. foto Marijke Folkertsma met politieke, maatschappelij ke of economische groeperin gen en werkt op basis van een open journalistieke formule. We schuwen eigenzinnige standpunten niet, maar om nu direct misstanden aan de orde te stellen, daar bestaan andere media voor." ZIERIKZEE - Het op Schou wen-Duiveland verschijnende huis-aan-huisblad Het Ha venkwartier wordt waar schijnlijk op korte termijn overgenomen door het uitge versconcern Wegener te Apel doorn. Het Havenkwartier heeft een oplage van 14.000 exemplaren. Dinsdag werd bekend ge maakt, dat tussen de Raad van Bestuur van Wegener en H. J. Willems uit het Brabantse Best gesprekken plaatsvinden over een overname van elf huis- aan-huiskranten. Een daarvan is Het Havenkwartier. Ook het blad Vazze (oplage 18.500) dat op Goeree-Overflakkee wordt .verspreid, is bij de overname betrokken. De overige huis- aan-bladen verschijnen in Noord-Brabant. Volgens We gener hebben de gesprekken 'een stadium bereikt dat de verwachting is gewettigd dat overeenstemming bereikt kan worden'. De elf huis-aan-huiskranten hebben een totale oplage van 162.500. Het Woensels Week blad (43.000) is de grootste. De over te nemen titels en het daarbij betrokken personeel (14 medewerkers) zullen wor den geïntegreerd in de huis- aan-huis-activiteiten van We gener in Zuid-Nederland. Een woordvoerster van Wegener verklaarde dat de bladen in elk geval voorlopig hun huidige formule behouden. De vakorganisaties en de Soci aal Economische Raad zijn in middels van de overnameplan nen op de hoogte gebracht. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Zeeland wordt vaak geroemd om zijn bijzonde re licht. Sinds aan het begin van de vorige eeuw beroemde schil ders in Domburg neerstreken om zich door de atmosfeer daar tot luministische schilderijen te laten inspireren, is 'Zeeuws licht' een gevleugelde term ge worden in het spreken en schrij ven over de in Zuid-West-Ne derland ontstane kunst. In de jongste aflevering uit de biblio fiele Slibreeks onderzoekt de Vlissingse fotografe Lotje van de Vliet of het Zeeuwse licht al dan niet bestaat. In de inleiding op haar boekje verklaart Van de Vliet (1972) haar fascinatie voor het Zeeuw se licht. Daarover vertelde haar moeder toen Lotje een jaar of zes was. Het was een van de re denen geweest - vier jaar eerder - om van Utrecht naar Zeeland te verhuizen. Lotje van de Vliet kreeg verhalen te horen over de schilders Piet Mondriaan en Jan Toorop die het Zeeuwse licht een plek hadden gegeven in hun later wereldberoemd geworden werken. Als meisje maakte Van de Vliet zich een eigen, deels ge fantaseerde voorstelling van het Zeeuwse licht. Zes jaar geleden, toen ze inmiddels fotografie studeerde aan de kunstacade mie Sint Joost in Breda, kreeg ze de behoefte haar oude voorstel ling aan de werkelijkheid te toetsen. Directe aanleiding was het Mondriaanjaar en de daar mee gepaard gaande manifesta ties, waarbij de term Zeeuws licht natuurlijk weer te pas en te onpas opdook. Van de Vliet benaderde tien Zeeuwse kunstenaars, directeur Ineke Spaander van het Zeeuws Museum, meteoroloog JosBroe- ke, ecoloog John Beijersbergen, kunsthistorica Francisca van Vloten en kunstcriticus Nico Out met de vraag of het Zeeuwse licht bestaat en wat dat dan pre cies is. Hun over het algemeen korte, schriftelijke reacties bundelde ze samen met fotopor tretten die ze zelf nam met, zoals ze schrijft, Zeeuws licht als eni ge lichtbron. Reacties De reacties van de kunstenaars en andere Zeeuws lichtdeskun- digen zijn divers. Piet Diele- man, Teja van Hoften en Ko de Jonge schrijven korte, soms po ëtische schetsjes die aangeven welk belang zij hechten aan het licht. Eveline van Duyl reageert helemaal kort, maar krachtig. „Alles waar je over denkt, schrijft, praat bestaat!" Ver schillende ondervraagden pro beren te verklaren waarom het licht in Zeeland er uitziet zoals het er uitziet. Beijersbergen heeft het over 'een diezige, dam pige atmosfeer, waardoor het gefilterde, bijzondere licht het landschap doet tintelen. Een sfeer die ontstaat als langs de kust na regen de zon doorbreekt en weerschijn van het licht op treedt'. Wim Bakker, Jos Broeke, Mari- nus van Dijke en Francisca van Vloten komen met vergelijkbare verklaringen. Toch lijkt vrijwel niemand ervan overtuigd dat dit licht exclusief Zeeuws is. „Dat licht bestaat", schrijft Henric Borsten, „hoewel er misschien meer regio's zijn waar een een der licht is aan te treffen en de naam zodoende niet helemaal correct zou zijn." Ko de Jonge is stelliger ,,Ik zag veel Zeeuws licht aan de Euro pese kusten waar schilders het ooit trachtten te vangen. Waar om overal die drang om het licht exclusief te bezitten?" Van Vlo ten noemt het licht Zeeuws en tegelijkertijd universeel. „Het Zeeuws licht werd als begrip ge boren op het moment dat de kunstenaars het zich toeeigen den." Raadsel In haar 'uitleiding' constateert Van de Vliet dat het Zeeuws licht een raadsel voor haar blijft, maar haar mening blijkt scherper dan die van alle onder vraagden. „Geredeneerd vanuit het heden zou ik zeggen dat Mondriaan in menig 'dikke' door Jasper van der Bliek MIDDELBURG - Een op het oog simpele vechtpartij in Vlis singen ontaardde dinsdag tij dens de zitting van de Middel burgse politierechter in een juridisch steekspel. Over de toe dracht van de schermutseling bestonden bij de twee verdach ten en hun raadslieden dusdani ge meningsverschillen dat het lange tijd duurde eer de rechter kwam tot boetes van 250 en 500 gulden. De zaak van de twee Vlissi ngers 20 en 21 jaar oud, kwam al voor de tweede keer voor de rechter. Eerder achtte de rechtbank het noodzakelijk meer getuigen te horen om duidelijkheid te krij gen over de toedracht van de vechtpartij, die zo'n anderhalf jaar geleden plaatsvond. De 21- jarige Vlissinger keerde destijds per auto huiswaarts en stuitte onderweg op de andere ver dachte, die vergezeld werd door een vriend, waarmee de 21-jari ge nog een appeltje te schillen had. Nadat hij uit zijn auto was gestapt om het tweetal aan te spreken, sloeg de jongste van de twee verdachten de Vlissinger in het gezicht. Deze sloeg J op terug en brak de nei; 20-jarige, waarna diezü-T de afreageerde op de auto- oudere verdachte. Tijdens de zitting bleek' 1 de jongste van de tweevijj gers niet gediend vandetc|i waarop hij was behanöj liet dat in stevige bewoonii|i weten. Hij beschuldig^! rechtbank van pogingenVï zwart te maken. Vooradv^l E. Smit van de 21-jarige1f dachte stond het als eenlè boven water dat zijn clfelt zelfverdediging had gesjl terwijl collega-raadsman! Neels namens de andere Val ger een schadeverg< ruim vierduizend guldeni Officier van justitie M.S. peyne van de Coppello beide pleidooien niet indruk en bleef bij zijm vijfhonderd gulden vl oudste verdachte en de voor de jongste. Het vi schadevergoeding \vees_ Politierechter Nomes waj met de officier eens en -..j zijn eis. De 20-jarige VI legde zich niet bij de ui! neer en gaat wellicht m'ii beroep. n door Marjolein Reinhoudt TERNEUZEN - Het Bureau voor Toerisme Zeeland geeft tij dens Sail Amsterdam, het scheepvaartevenement dat van 24 tot en met 28 augustus ge houden wordt, een presentatie over de maritieme historie van Zeeland en Vlaanderen. Het bu reau doet dit in het kader van Scheldemond Maritiem. Dit Euregioproject is opgezet om het cultuurtoerisme in Zeeland en Vlaanderen een nieuwe im puls te geven. „Wij willen tijdens Sail Amster dam laten zien dat er rondom de Schelde een schat aan histori sche bezienswaardigheden is. Het gebied heeft historisch ge zien een belangrijke rol ge speeld in de ontwikkeling van Europa. Steeds weer blijkt de ligging van het gebied van grote betekenis voor de ontwikkeling van de maritieme sector", legt Walter Jonker van het Bureau voor Toerisme Zeeland uit. De maritieme historie van de twee landstreken loopt op veel punten parallel. Het lag volgens Jonker dan ook voor de hand om het maritieme cultuur-histori sche project gezamenlijk aan te pakken. Binnen het Eui-egioproject val len verschillende cultuur-histo rische, archeologische en tieme projecten. In wordt momenteel gewe de restauratie van de hoogaars Alcyon. De hc is speciaal gebouwd Zeeuwse wateren. Er zijsi weinig van deze schepel waard gebleven. De Alt ternauwernood gered er zaten al maden ei berghout van het schip. Va gen kreeg ook een bijdra de bouw van het Marrit seum Zeeland in het huis. Deze week is met de: begonnen. Rupelmonde t Het Belgische Kruibekek# kenen op een bijdrage vov archeologisch project en landschappelijk herstel nar het voormalige Gravenka Rupelmonde. De gracht is nieuw uitgegraven, deruia het kasteel zal gereste® worden. Bij Rupelmonde! de oudste getij denmoles West-Europa die nog alt;; bedrijf is. Oostende kreeg een bijtte; de restauratiekosten vacj oude opleidingsschip Meid Op het schip is eenmulti-s 1 presentatie over het levenol' schip. Ook zijn er oudefia zien die gemaakt zijn bi; uc H over de wereldzeeën. kJ heidsklachten gewoon huisarts moeten. De twee Gezondheidswij Vlissingen en Goes hebb rig jaar twintig procent vragen van Zeeuwen ovsj zondheidszorg beantwo informatiepunt in Ternt pas in april van dit opend. Volgens de GGD land is de stijging van het al vragen aan de Zeeuwse zondheidswijzers hoger landelijke stijging (zevefö' procent). In totaal hebbsL twee informatiepunten i". -; singen en Goes ongeveernt- duizend vragen beantwo® meeste vragen gaan over: tes, gevolgd door vrager verslaving en medicijnen.! voorzieningen, patiënten ten, seksualiteit en voeding Volgens de GGD Zeeland: opvallend dat er veelmeer wen (bijna driekwart vano zoekers en bellers) danrrn: de Gezondheidswijzen stellen. Het aantal manos vragen stelt, stijgt wel hel grootste groep vragers vijftig procent) is tussen®- 60 jaar. Bijna veertig ps van de vragers is jonger® jaar. De Gezondheidswijs Goes wordt op dit momen'' bouwd. door Roelf Reinders GOES - Na berichten in de me dia over legionella of de MRSA- bacterie zoeken steeds meer Zeeuwen naar informatie over gevaren en risico's. Dat zegt Hendrik Ranter van de Zeeuwse Gezondheidsdienst GGD. Ranter zegt dat de drie Gezond- heidswijzers van de GGD in Zeeland zijn overspoeld door telefoontjes na ontdekkingen van de legionellabacterie in Zeeland en de ziekenhuisbacte rie MRSA in het Oosterschelde- ziekenhuis in Goes. De Gezondheidswijzers zijn infor matiepunten waar mensen met vragen over ziektes, gezondheid en zorg in het algemeen terecht kunnen. Zeeland heeft drie van deze informatiepunten: twee in de bibliotheken in Vlissingen en Terneuzen en één in het gebouw van de GGD in Goes. Er liggen brochures, scholieren en docen ten kunnen er lesmateriaal en - kisten halen en de medewerkers kunnen mensen met ingewik kelde vragen naar specialisten doorverwijzen. „De medewer kers van de Gezondheidswijzers beantwoorden geen medische vragen", zegt Ranter. Dat bete kent dat mensen met gezond- sDe Vlissingse fotografe Lotje van de Vliet illustreert haar boek over het Zeeuwse licht met portretten van 'deskundigen' onder meer, met de klok mee: kunstenaar Piet Dieleman, kunstenaar Ko de Jonge, kunsthistorica Francisca van Vloten en kunstenaar Henric Borsten. (Advertentie) Duitser met dito portemonnee het 'licht' wel zag zitten." De uiteenlopende pogingen het verschijnsel te typeren, maken van Zeeuws Licht een onder houdend boekje. Het is boven dien geïllustreerd met mooie foto's. Een wat strengere eindre dactie had wel gemogen, want enkele bijdragen zijn echt te dun (Spaander), andere te wijd lopig en naast het thema (Out). Lui je van de Vliet, Zeeuws Licht, Slibreeks nr 93, Stichting Kunstuit leen Zeeland, Middelburg, prijs f10.-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 26