Kabinet zoekt uitweg Molukkers Gemeente Vlissingen verspeelt miljoen subsidie voor vismijn Lieberman opent meteen aanval op Republikeinen Werkloosheid Zeeland op laagste peil sinds 1990 Verblijf in Nederland mogelijk met drie maanden verlengd Twee doden in verkeer bij Hulst en Sluis ETA-leider gedood bij ontploffing Stakers schreeuwen hun ongenoegen uit HR-Dubbelglas /y\ Glashandel W MELIESTE Ongeluk Schotse bus eist leven Oud-topman WHO zoekt recht Planeten buiten ons Zonnestelsel Alwin Don stopt met fluiten Blijlevens niet naar Spelen 4 WEKEN VOOR PZC Historische Markt in Veere ■n mmm mm W 2 Enige regen Overwegend bewolkt en nu en dan regen. Middagtemperatuur rond 19 graden. 243e jaargang no. 186 dinsdag 8 augustus 2000 losse nummers 1,85 Café aan zee 11 - - ,-y+i j,wRoelf Reinders MIDDELBURG - Voor het eerst in tien jaar is de werk loosheid in Zeeland tot onder de negenduizend werkzoeken den gedaald. Op 1 juli stonden bij de Arbeidsbureaus in de re gio Zeeland (inclusief Goeree- Overflakkee) 8.958 werklozen ingeschreven. Ten opzichte van juni vorig jaar is sprake van een afname van de werkloosheid met bijna tien procent. De cijfers laten zien dat de snelheid en omvang van de daling afnemen. De sterke daling in het tweede kwartaal van dit jaar komt ge deeltelijk door de normale sei zoensinvloeden. De werkloos heid daalde in april, mei en juni het sterkst in de horeca (-312 mensen) maar ook in de bouw en handel nam de werkloos heid flink af. In de visserij nam de werkloosheid in deze perio de met 65 flink toe. In de Beve- landse gemeenten in de werk loosheid het afgelopen jaar (eind juni 1999 tot eind juni 2000) het grootst. In procenten uitgedrukt was de daling het grootst in Kapelle (-29%), Noord-Beveland en Borsele (- 26%) en Goes (-20%). In aan tallen uitgedrukt is Goes de grootste daler (-237 werklo zen) met Terneuzen (-169) op de tweede plaats. Alleen in Veere en Sluis-Aardenburg was sprake van een toename. J van onze parlementsredactie 'DEN HAAG - Molukkers die op uitnodiging van fa milie in ons land het ge weld op de Indonesische li,1 eilandengroep willen ont vluchten, kunnen wellicht negen maanden blijven. Dat is drie maanden lan- gerdan officieel mogelijk 1 is op een verlengd toeris tenvisum. mister Van Boxtel (Grote Ste lden en Integratiebeleid) en atssecretaris Cohen (Justitie) iken een mogelijkheid om >r deze Molukkers een uit- indering te maken op de wet. iln Zeeland gaat het volgens het tfoluks Informatiecentrum in Middelburg om tien mensen, in leel het land om enkele tiental- jlen. Het overleg vindt plaats op ver- zoek van Van Boxtel. Hij had eerder in een brief aan Neder landse gemeenten geschreven dat zij soepel moesten zijn bij het verlengen van visa voor Mo lukkers die in Nederland zijn omdat hun eilanden worden ge teisterd door geweld tussen imoslims en christenen. SLUIS-Bij verkeersongevallen in Sluis en Hulst zijn maandag twee mensen om het leven geko- 1 men. Een vrouw raakte gewond. een eenzijdig verkeersonge val op de Nieuwstraat in Sluis verongelukte maandag in alle vroegte een negentienjarige au tomobilist uit de gemeente Sluis-Aardenburg. Een voorbijganger trof de man om kwart over zes dood aan, hangend uit zijn totaal verniel de bestelauto. Wanneer het on geluk is gebeurd en hoelang de man al was overleden, is nog niet bekend. De politie ver moedt dat hij met hoge snelheid tegen een boom is gereden. Bij een botsing tussen twee au to's op rijksweg N60 nabij Hulst kwam gistermiddag om kwart voor vier een 23-jarige man uit Oudenbosch om het leven. De man was op de verkeerde weg helft terechtgekomen. Dat ge beurde toen hij tegenstuurde nadat hij met zijn rechterwiel in de berm terecht was gekomen. Een 40-jarige vrouw uit de ge meente Hulst raakte de auto van de man in de flank. Zij liep bij het ongeval lichte verwondin gen op. BILBAO - De leider van het be lichte Biskaye-commando van de Baskische afscheidingsbe weging ETA, Patxi Rementeria, ls gisteravond bij een explosie omgekomen. Een met explosieven geladen terreinwagen ontplofte in de Baskische stad Bilbao. Behalve kernenteria kwamen nog een man en een vrouw om. De politie gaat ervan uit dat de ne een aanslag voorbereidden dat de bom voortijdig ont plofte terwijl de terreinwagen Het lijk van een van de sachtoffers was vijftig meter weggeslingerd. d Biskaye-commando geldt s een van de moorddadigste Imnen afscheidingsbewe- De ETA maakte in decem- een einde aan het veertien maanden eerder eenzijdig afge- on igde bestand. Sindsdien Jn erse aanslagen gepleegd Le aan de afscheidingsbewe ging worden toegeschreven. kwamen zeven mensen °m AFP/EFE Justitie had gisterochtend ech ter laten weten dat Molukkers gewoon naar huis moesten als zij hun toeristenvisum een keer hadden verlengd. Een toeristen visum is drie maanden geldig en na verlenging nog eens drie maanden. Volgens een woord voerster van het ministerie van Justitie kon voor Molukkers geen uitzondering worden ge maakt, omdat zij elders in Indo nesië veilig kunnen wonen. Zij hoeven niet per se terug naar de Molukse eilanden. Schrijnende gevallen Justitie baseert zich daarbij op ambtsberichten van Buiten landse Zaken, die stellen dat sprake is van een 'hervesti gingsalternatief'. Volgens de justitie woordvoerster zou de Immigratie en Naturalisatie dienst in schrijnende gevallen wel soepel optreden. De ministeries van Justitie en Buitenlandse Zaken stellen dat er geen grote toename is van het aantal verzoeken van Moluk kers om een tijdelijke verblijfs vergunning. Ook het Neder lands consulaat in Jakarta heeft nauwelijks een toename gecon stateerd in het aantal visum- aanvragen voor Nederland. Molukkers kunnen asiel in Ne derland aanvragen, maar moe ten dat doen bij de Nederlandse ambassade in Jakarta. Voor de in ons land verblijvende Moluk kers is dat erg ingewikkeld. Woordvoerder J. Wattilete van de Molukse regering in balling- NEW YORK - Stakende medewerkers van de Amerikaanse telecomgigant Verizon Communications schreeuwen naar passerende collega's bij het hoofdkantoor in New York. Circa 85.000 employés legden zondag het werk neer nadat hun tweeja rig contract werd beëindigd. Gisteren verzamelden zij zich bij het hoofdkwartier om hun actie kracht bi j te zetten. Verizon is onstaan uit de fusie tussen Bell Atlan tic Corp. en GTE Corp. foto Mike Segar/RTR (Advertentie) Geachte abonnee. Ook onze bezorgers gaan in deze tijd op een welverdiende vakantie. Uw krant zal daar door vaak door vervangende bezorgers worden bezorgd. Mogelijk dat uw krant hier door wat later dan gebruike lijk bezorgd wordt. Wij zullen echter alles in het werk stellen om in deze zo mertijd de bezorging regulier en zo goed mogelijk te laten verlopen. Samen met de depothouders en bezorgers werken we er (Advertentie) Bezoek onze showroom! Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen heeft zeker een mil joen gulden aan Europese subsi dies verspeeld voor investerin gen in de vismijn. De bouw van een hal bij de visafslag voor de plaatsing van sorteermachines sprong daardoor af. De Vlissingse vismijndirecteur J. J. B. de Looff is zwaar teleur gesteld. „Het wordt steeds moeilijker om aan vissorteer- ders te komen. En er dreigen ook problemen met arbeidstijden. Twaalf, veertien uur achter el kaar werken ligt problematisch. Vandaar dat de betrokken vis sers belangstelling kregen voor het machinaal sorteren." De Stichting Vis- en Sorteerre- geling, waarin vissers zitten, wilde investeren in sorteerma chines, maar dan moest er een hal worden gebouwd. In het huidige gebouw is daar geen plek voor. De visafslag zou voor een nieu we hal zorgen De kosten be droegen circa drie miljoen gul den. Er kon een beroep worden gedaan op een Europese subsi dieregeling. „En wij hadden die subsidie ook kunnen krijgen", weet De Looff „maar de gemeente Vlissingen heeft die kans gewoon voorbij laten gaan." Wethouder T. R. K. Meijers, die de vismijn onder zijn hoede heeft, reageert laco niek. „Ja, dat kan gebeuren, dat heb je wel vaker met subsidie- BOURGES - Een Schotse bus met veertig kinderen, zes vol wassen begeleiders en twee chauffeurs is gisterochtend in Midden-Frankrijk verongelukt. Eén kind kwam om het leven. Elf inzittenden raakten ge wond. Het ongeluk gebeurde op de A71 bij Vierzon. Vermoede lijk is de chauffeur ingedom meld. De bus raakte van de weg en kantelde in de berm. AP pagina 2: commentaar pagina 3: overleg sector en bonden potten. Bovendien, wie zou die aanvraag moeten indienen?", kaatst hij de bal terug richting de vismijndirecteur. De Looff laat zich door deze re actie niet uit het veld slaan. „Ik heb voorstellen gedaan. Een ambtenaar van de afdeling eco nomische zaken zou het subsi dieverzoek doen, maar hij heeft dat om mij onverklaarbare re denen niet gedaan. Of hij was te laat met zijn aanvraag." De vismijndirecteur kan zich niet aan de indruk onttrekken dat de gemeente het liefst geen cent meer in de vismijn wil in vesteren, omdat zij de afslag wil privatiseren. ,.Ik denk dan 'hou de boel up to date'. Kandidaat-kopers heb ben er dan ook meer voor over, maar ik heb het idee dat daar over bij de gemeente anders wordt gedacht." Meijers ont kent dat. ..Waarom zou ik tegen investeringen zijn. zoals in die sorteermachines? Wij hebben ook nog niet besloten die inves teringen niet te doen." Wethouder Meijers zegt dat hij de vismijn zo snel mogelijk in een gemeentelijke BV of NV wil onderbrengen, om vervolgens de aandelen te verkopen „Er zijn al diverse kandidaten voor", laat hij weten. Welke dat zijn, meldt Meijers niet. Een po ging de vismijn aan de gezamen lijke vissers te verkopen, is eer der afgeketst op de prijs. De Looff is niet tegen privatise ring. Hij kan alleen niet begrij pen waarom Vlissingen als laat ste in de rij van gemeenten met eigen visafslagen nog steeds geen stappen in die richting heeft ondernomen. „Een kleinere gemeente als Noord-Beveland is nog sneller dan Vlissingen Het wordt hoog tijd voor de vismijn dat de ge meente Vlissingen kleur bekent. Dan kan de vismijn ook verder", aldus De Looff Voormalig directeur K. van der Heijden van de Nederlandse afdeling van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) wil dat zijn oude werkgever zijn naam zuivert. In een vorige week gepubliceerd WHO-rapport wordt hij beschuldigd van het doorspelen van gevoelige informatie over het anti- rookbeleid van de WHO aan de tabaksindustrie. Vol- O gens Van der Heijden zijn deze aantijgingen onwaar. ^5 schap, de RMS, noemde gisteren het beleid van de overheid wei nig consequent. Helemaal onte vreden is hij echter niet. „In ie der geval is men bereid te kijken naar de schrijnende gevallen. De vraag is wel wat daaronder verstaan wordt." Wattilete wil deze week praten met Justitie en minister Van BoxtelGPD/ANP pagina 5: Wahid maakt excuses Astronomen hebben negen planeten ontdekt die rond sterren cirkelen buiten ons sterrestelsel, het Zonnestelsel. Eén (m) daarvan is net zo groot als de planeet Saturnus en draait rond een ster (1) die iets kleiner is dan onze ster, de Zon. In een baan om de planeet is een fictieve satelliet (r) ge- tekend ter grootte van onze Maan. De enige Zeeuwse scheidsrechter in het betaald voetbal stopt met fluiten. Alwin Don stond na een matig seizoen op het punt te degraderen naar het amateurvoetbalH ij heeft be sloten om als grensrechter in het betaald voetbalver- der te gaan. I O Wielrenner Jeroen Blijlevens zal volgende maand niet deelne men aan de Olympische Spelen in Sydney. Bondscoach Gerrie Knetemann heeft de sprinter niet geselecteerd voor de olympische wegwedstrijd, omdat hij zijn tactiek heeft veranderd. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 gezondheid: 7, radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13 en 15; sport: 16 en 17. van onze redactie buitenland HARTFORD - De gisteren aan gewezen Democratische kandi daat voor het Amerikaanse vice-presidentschap, senator Joseph Lieberman van de staat Connecticut, heeft onmiddellijk de aanval geopend op de Repu blikeinse kandidaten voor de presidentsverkiezingen. De gedoodverfde kandidaat van de Democratische Partij voor de Amerikaanse presidentsverkie zingen van november, Al Gore, koos Lieberman gisteren als zijn 'running mate'. De 58-jarige orthodox-joodse Lieberman gaat als gematigde Democraat door het leven en is bezig aan zijn tweede termijn in de Se naat. „De Republikeinse kandidaten sturen ons terug naar het falen de beleid van het verleden; grote tekorten, recessie, miljoenen extra werklozen", aldus Lieber man gisteren ten overstaan van een grote menigte vakbondsle den in Hartford, Connecticut. In zijn toespraak hield de senator de aanwezigen voor dat er bij de verkiezingen een duidelijke keuze is tussen een partij die de werkende mensen vertegen woordigt en één die continu de belangen van de rijken be schermt. „Deze keuze is een eenvoudige. Deze race is geen race. De goede keus is Al Gore en de Democra tische Partij in het jaar 2000", aldus Lieberman. Gevaar De orthodox-joodse senator uit Connecticut haalde vrijwel alle belangrijke Democratische campagneonderwerpen uit de kast. Republikeinse kandidaten voor het presidentschap, Geor ge Bush, en voor het vice-presi dentschap, Dick Cheney, zou den de door de zittende president Clinton en vice-presi dent Gore zorgvuldig opge bouwde overschotten op de be groting over de balk smijten. De Texaanse gouverneur Bush, die naar eigen zeggen een koers vaart van 'conservatisme niet mededogen', zou door zijn fisca le plannen eveneens een gevaar vormen voor de sociale zeker heid, voor de gezondheidszorg en voor defensie, aldus Lieber man. ANP/EFE/AFP/RTR pagina 2: moreel gezag (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) «beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe. zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. (Advertentie) Vandaag 10-17 uur zie adv. pag 14 713214 ■■i 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1