Provincie regisseert eenwording PZC Roompot dient de soep ietsje minder heet op PZC Chipcard moet lijn 19 redden Bevolking plakt posters tegen herindeling Fietsvierdaagse Vogelwaarde boft met mooi weer Het kaf van het koren zeeland M Kanaalzone-gemeenten hebben zelf betrekkelijk weinig inspraak Braderie in Nieuwvliet-Bad Veer dag dicht voor groot verkeer Overtreden leerplichtwet beboet Motorrijder gewond door botsing Gestolen auto's teruggevonden Middelburg koopt weer contract af Hulst schuift beslissing over sluiting café voor zich uit woensdag 2 augustus 2000 door Frank Gijsel SLUIS - De bevolking van Sluis-Aardenburg geeft gehoor aan de oproep van de Stuurgroep Maatschappelijk Draagvlak om via affiches te protesteren tegen herindeling. Het aanplakbiljet, naar een ontwerp van Aardenburger Ri- no Pieters, toont Jantje van Sluis, die gezeten op een Aar- denburgse kikker de Oost- burgse Eenhoorn te lijf gaat. Daarbij staat de tekst 'Sluis- Aardenburg hecht aan haar zelfstandigheid'. Twee weken geleden kregen de bewoners als bijlage bij het mededelingenblad de Sincfal- bode een exemplaar uitgereikt. Op die wijze wil de stuurgroep dat ook de bevolking zich in de strijd mengt. Volgens loco-burgemeester Guido van Daele hangen steeds meer mensen een aanplakbiljet voor het raam. Er zijn zelfs en kele enthousiastelingen die de auto als promotiemiddel ge bruiken. Naast de affiches zul len binnenkort aan de invals wegen van de gemeente billboards geplaatst worden met dezelfde afbeelding. Volgens Van Daele bereidt zijn gemeente zich voor op de ver gadering van de provinciale commissie bestuurlijke zaken, 4 september „Daarin zullen we ons standpunt naar voren brengen." De wethouder wilde op dit mo ment nog niet vooruitlopen op de inhoud van het pleidooi. In die commissievergadering wordt gevraagd in te stemmen met een open overleg met de gemeentebestuurders in Zeeuws-Vlaanderen Provinciale Staten beslissen 22 september over de criteria waaraan herindeling moet vol doen. Er wordt dan nog geen concreet eindplaatje vastge steld. Als de provinciebestuur ders er mee instemmen, kan het open overleg met de gemeentebestuurders in de snelste variant in oktober be ginnen. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De provincie stuurt in hoofdzaak de vorming van één gemeente in de Kanaal zone. De gemeentebesturen van Axel, Sas van Gent en Terneu- zen krijgen alleen zeggenschap over de opzet van de (ambtelij ke) organisatie van de te vormengemeente. Het provin ciebestuur bepaalt het tempo van het integratieproces en legt uiteindelijke gemeentegrenzen vast. Dat is overeengekomen in overleg met gedeputeerde A. Poppelaars (bestuurlijke orga nisatie). De dagelijkse besturen van de dne Zeeuws-Vlaamse gemeen ten deden het begin juli voorko men alsof zij het herindelings proces in de Kanaalzone zouden oppakken. De raden van de drie gemeenten hadden zich op aan dringen van de colleges van B en W in extra raadsvergaderingen in meerderheid uitgesproken voor eèn driedeling van Zeeuws-Vlaanderen en de snel le vorming van één Kanaalzone gemeente. Formeel hebben deze raadsbeslissingen geen ge wicht, simpelweg omdat het provinciebestuur een paar da gen ervoor het besluit nam om een open procedure om te ko men tot herindeling in Zeeuws- Vlaanderen al had genomen. Primaat Waarnemend burgemeester A. van Waes van Axel bevestig de dinsdag dat het besluit van de raden feitelijk weinig waarde heeft. Van een farce wilde hij cchtcr niet weten. „Het primaat ligt bij de provincie, dat is dui delijk. Dat wisten we ook toen GS op 4 juli het besluit nam om y NIEUWVLIET-BAD - Recrea- 1 tiecentrum Pannenschuur houdt woensdag 9 augustus een I braderie in het park van Nieuw- J vliet-Bad. J Van 12 tot 20 uur staan op het grasveld kramen met lekkernij- en als mosselen en babbelaars, en worden tweedehandsj es ver- kocht, variërend van spulletjes uit grootmoeders tijd tot hout je snijwerk. Voor kinderen staan er een jK draaimolen en springkussen. r Ter afsluiting speelt de band Needle van 20 tot 23 uur op de 'J promenade van de Pannen- J schuin de procedure volgens de wet te beginnen. Toch is het besluit van de raden niet waardeloos. We wilden de neuzen zo veel mo gelijk in één richting krijgen en dat is gelukt. Daar komt nog bij dat die eenstemmigheid in de Kanaalzone het hele proces al leen maar kan vergemakkelij ken. Dat zal ook blijken", zei Van Waes. Volgend op de week van de extra raadsvergaderingen hebben vertegenwoordigers van de da gelijkse besturen van Terneu- zen, Axel en Sas van Gent een gesprek gehad met gedeputeer de Poppelaars. Begrenzing Van Waes: „Tijdens dat overleg is afgesproken dat de gemeen ten zelf met opzetten mogen ko men voor de nieuwe gemeente lijke organisaties en dat de ge deputeerde open zal staan voor aanbevelingen uit de Kanaalzo ne Maar wel onder voorwaarde dat de gemeenten het herinde lingsproces, dat uiterlijk 1 janu ari 2003 moet zijn afgerond, niet zullen traineren en dat de pro vincie de volledige zeggenschap houdt over de gemeentebegren zing." „Het laatste is voor ons niet on overkomelijk, omdat nu al van uit Oost- en West-Zeeuws- Vlaanderen een forse lobby gaande is die Koewacht, maar ook Zuiddorpe en Overslag bij Hulst wil krijgen en Biervliet bij Oostburg. Het heeft er alle schijn van dat de grote voor standers van een driedeling van weleer, Kessen en Noordewier, zich nu die driedeling er komt, zorgen beginnen maken over de grootte van de nieuw te vormen gemeenten." Een tweede overleg met Poppe laars is inmiddels gepland. Dat vindt plaats op donderdag 7 september. Mogelijk in Philip pine, waar tot voor kort de te genstanders van de Zeeuws- Vlaamse herindeling (Sluis- Aardenburg, Axel, Sas van Gent en Hontenisse) elkaar regelma tig troffen. Fietsers vertrekken voor vierdaagse van toerclub Vogelwaarde. foto Peter Nicolai door Edy de Witte VOGELWAARDE - Ruim tachtig perso nen bestegen dinsdagavond onder ideale weersomstandigheden hun fiets voor de vierdaagse van de toerclub Vogelwaarde. Vanaf café 't Karrewiel is er tot en met vrijdag gelegenheid om een tocht van 15 of 25 kilometer te rijden. Het gros van het deelnemersveld peda- leerde de eerste dag 25 kilometer. Vooral gezinnen met jonge kinderen kozen voor de vijftien kilometer. De fietsers kregen een routebeschrijving mee. De toerclub heeft elke dag andere trajecten uitgestip peld. „Je kunt zonder meer stellen dat de deel nemers toeristische tripjes maken", zegt bestuurslid J. de Poorter van de toer club. „Onderweg komt men onder meer langs kreken, monumentale boerderijen en andere bezienswaardigheden in een landschappelijke entourage. Tegelijker tijd zie je de bedrijvigheid van de boeren op de akkers. Met het goede weer probe ren zij het vlas en de uien zo snel mogelijk van het land te krijgen." De Poorter hoopt dat door deze recrea tieve fietstocht wat fanatieke fietsers doorsijpelen naar de toerclub. Vergrij zing dunt de fietsvereniging namelijk flink uit. Met wat jonge aanwas kan de draad weer opgepakt worden om in het seizoen als groep geregeld een tochtje te maken. De fietsvierdaagse eindigt vrijdag met de uitreiking van de medailles aan de deel nemers die minimaal drie dagen hebben meegereden. door Barend Pelgrim BRESKENS - Eigenaren van een wat oudere stacaravan op Camping Zeebad hoeven niet te vrezen dat ze binnen een aantal REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115) 686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus B.J.G. Pelgrim J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R.E.A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail; redactie@pzc.nl jaren zonder meer van de camping worden verwijderd. Volgens directeur H. van Koeve- ringe van Roompot Recreatie Beheer, sinds november vorig jaar de nieuwe eigenaar van het recreatiepark, zal het nieuwe parkbeleid niet al te drastisch worden uitgevoerd. Maar één ding blijft overeind: „Caravans van twintig jaar of ouder kun nen echt niet meer." Bezitters van een aluminium of kunststof onderkomen hebben van de Roompot een schrijven ontvangen dat binnen enkele jaren alle caravans ouder dan vijftien jaar het veld dienen te ruimen. Dit bericht zorgt voor behoorlijk wat paniek. Menig stacaravaneigenaar heeft veel spaargeld in de aankoop van zijn bezit gestoken en vreest dat hij binnen vi j f jaar met lege han den staat. De kampeerders ver moeden bovendien dat de Roompot op deze manier meer kapitaalkrachtige klanten op hun stek probeert te krijgen. Coulantie Van Koeveringe stelt echter dat het nieuwe reglement welis waar doorgaat, maar dat ex ploitant Roompot van Camping Zeebad bereid is enige coulantie te betrachten. Hij vraagt boven dien enig begrip voor het stand punt en stelt dat de nieuwe re gels zorgen voor duidelijkheid voor alle stacaravaneigenaars. „Vroeger werd de handhaving gedaan volgens willekeurige beoordeling en dat leidt uitein delijk tot niks, want je kunt ver paupering er niet mee voorko men." De Roompot-directeur steekt bovendien de hand in eigen boe zem en erkent dat de wijze van communicatie met camping- gasten ongelukkig is verlopen. „Ik kan me de irritatie en de on rust heel goed voorstellen. Wij hebben geprobeerd tijdig te in formeren - de nieuwe regels gaan pas over drie jaar in - maar dat is blijkbaar verkeerd over gekomen. We hebben er juist voor gekozen om eerlijk te zijn in plaats van mooie verhaaltjes op de mouw te spelden, maar wij kunnen niet zonder onze klan ten. We gooien echt niet zomaar iemand van de camping af." Klantonvriendelijk Van Koeveringe is echter niet van plan collectieve afspraken te gaan maken met de proteste rende caravanbezitters. Wel is de Roompot bereid mensen die in de problemen komen door de nieuwe regels op een bepaalde manier tegemoet te komen. Voorzitter A. Boomert van Re- cron Zeeuws-Vlaanderen heeft alle begrip voor de handelwijze van Roompot Recreatie Beheer „We moeten er in Zeeland voor zorgen dat de kwaliteit van ons verblijfstoerisme omhoog ge krikt wordt en daar is dit één van de onderdelen van. De maximale leeftijd van een cara van behoort tot die punten. Of dat al dan niet klantvriendelijk gebeurt, dat maak je als cam pingeigenaar uit." Hij zegt dat er juridisch en regeltechnisch gezien bovendien niets incor rect is aan de gekozen strategie. Aan de andere kant stelt Boomert dat er moreel wellicht wel een probleem ligt, maar dat het aan de ondernemer is hoe daarmee om te gaan. door Michelle Koek GOES - Een felle zon schijnt sinds lange tijd weer over de tar wevelden van boer S. Oudkerk uit Goes. En dat komt hem goed uit. Dinsdag begon hij vlakbij de Kinderdijk met het oogsten van zijn tarwe. Een knalgele dorsmachine ploegt door het tarweveld, terwijl de machinist onder een parasol van een be kend sigarettenmerk de knopjes bedient. Het is een fascinerend gezicht Scherpe messen aan de voor kant van de dorsmachine snij den de tarwehalmen enkele cen timeters boven de grond af. De halmen verdwijnen in de machi ne. die het kaf van het koren scheidt. In een grote cabine wordt de tarwe opgeslagen en via een koker aan de achterkant Advertentie Verkeersongeval - bedrijfsongeval FLOS DIELEMAN letselschade Gratis inloopspreekuur 2e en 4e vrijdag van iedere maand van 14.30-17.00 uur. Singelweg 2 - AXEL Ten kantore van mr. A. I. Cambier Tel.info tel. 0118-637488 wordt het kaf het land weer op geblazen Dat wordt morgen door een strohandelaar opge haald en tot grote balen geperst. Oudkerk loopt trots door zijn tarweveld. Uit een zakje van zijn overhemd tovert hij regi stratiepapieren. Hij laat zien dat hier zogenaamde Bercy-tar- we wordt verbouwd, dat is be stemd voor kippevoer. Hij pakt een tarwekorrel van de grond en stopt het in zijn mond. „Er mag maar zestien procent vocht in een tarwekorrel zitten", legt hij uit. „De korrel moet bij wijze van spreken zeer doen tussen je tanden Wie de test zelf uit voert, komt daar inderdaad snel achter. foto Dirk-Jan Gjeltema BRESKENS - Vrachtauto's en auto's met caravans kunnen op zaterdag 9 september geen gebruik maken van het veer Vlis- singen-Breskens. Rijkswaterstaat voert op die dag werk zaamheden uit aan het wegdek bij de aanlandingsinstallatie van de veerpont Personenauto's kunnen die dag wel op de pont, omdat alleen de wegdekken leidend naar de onderste laadbrug van een nieuwe asfaltlaag worden voorzien. De stremming geldt voor alle afvaarten die dag. Het wegverkeer zal de komende weken ook elders in Zeeuws- Vlaanderen rekening moeten houden met stremmingen in verband met asfalteringswerkzaamheden Tussen 14 en 18 augustus wordt in opdracht van Rijkswaterstaat ruim drie honderd meter van Rijksweg 58 bij Schoondijke onder han den genomen. Het verkeer zal tijdelijk met borden worden omgeleid. Dat staat ook te gebeuren op Rijksweg 61 nabij Terhole tussen 21 augustus en 1 september en nabij Terneuzen van 12 tot en met 15 september. TERNEUZEN - Een 36-jarige moeder uit Terneuzen is giste ren door de kantonrechter in Terneuzen beboet omdat haar dochter in 1998 na de zomervakantie twee maanden lang niet op de basisschool verscheen. De vrouw verklaarde dat ze tij dens de vakantie in Turkije haar paspoort, waarop haar doch ter was bijgeschreven, kwijtraakte. Naar eigen zeggen heeft ze er alles aan gedaan om het kind nog voor het begin van het nieuwe schooljaar terug naar Nederland te laten gaan De rechter was daar niet van overtuigd, volgens hem zijn de za ken bij vermissing van een paspoort sneller te regelen. De boe te bedroeg 250 gulden. TERNEUZEN - Op de Finlandweg (N61) ter hoogte van Ter neuzen heeft een 24-jarige automobilist dinsdagmorgen een motorrijder (52) aangereden die voor hem van rechts kwam. Hij verleende geen voorrang. De bestuurder van de motor is met verwondingen aan zijn schouder opgenomen in het zie kenhuis. ELLEMEET - In de Dorpsstraat in Ellemeet heeft de politie een auto teruggevonden die 29 juli in Zierikzee was gestolen. De auto is in beslag genomen. In Rotterdam werd een, in de nacht van 27 op 28 juli in Renesse ontvreemde, Duitse Merce des aangetroffen, De wagen is onbeschadigd en wordt na on derzoek aan de eigenaar teruggegeven. Een 38-jarige man uit Steenbergen heeft dinsdag bekend dat hij vorige week vrijdag in Vlissingen een Mercedes heeft ge stolen. De auto, met Duits kenteken, is onbeschadigd in Ril land teruggevonden. De politie verwacht in deze zaak nog een tweede verdachte aan te houden. MIDDELBURG - Na het contract van hoofd voorlichting K. W. A. de Regt koopt de gemeente Middelburg ook het con tract van de tweede man van de sectie communicatie af. Het college van B en W heeft dinsdag besloten R. J. F. van Hese een aanbod te doen. Als hij afziet van wachtgeld, ontvangt de 46- jarige Van Hese een uitkering ineens Wethouder J. van Dijk-Sturm wilde over de hoogte van het bedrag niets kwijt. Van Hese zit sinds de zomer van 1998 met een aantal korte onderbrekingen ziek thuis na een conflict met burgemeester L. H. B. Spar van der Hoek. Als De Regt en Van Hese akkoord gaan met het aanbod van het college wordt het eind augustus ter goedkeuring voorgelegd aan de gemeen teraad. door Rene Hoonhorst HULST - Vervoersmaatschap pij Connexxion hoopt dat passagiers op lijn 19 (Hulst- Antwerpen-Breda) hun grens overschrijdende rit binnenkort met een Nederlandse of Belgi sche chipcard moeten betalen. Het gebruik van een chipknip of chipper maakt inzichtelijker hoeveel reizigers van de lijn ge bruik maken. Bovendien krijgt Connexxion als maatschappij die de rit uitvoert, ook zelf het geld voor die rit uitbetaald. Vooral dat laatste is voor de ver voersmaatschappij interessant, laat commercieel manager H. Bouma van Connexxion Zee land weten. Connexxion kan voor lijn 19 een beroep doen op drie subsidieverstrekkers: de provincies Zeeland (voor het stuk Hulst-Antwerpen) en Noord-Brabant (Antwerpen- Breda) en het Rijk. Het ministe rie van Verkeer en Waterstaat houdt zelf steekproeven voor een schatting van het aantal passagiers dat van een ver voersdienst gebruik maakt. Het ministerie heeft becijferd dat jaarlijks honderdduizend reizi gers (een deel van) het traject Hulst-Breda afleggen. Volgens Connexxion ligt het aantal reizigers aanzienlijk ho ger en worden liefst 250.000 kaartjes (waarvan naar schat ting een kwart Zeeuws-Vlaam se jongeren die in Brabant stu deren) voor lijn 19 verkocht. Omdat veel reizigers betalen met strippenkaarten, die net zo goed in Groningen als in Zee land gekocht kunnen zijn, ziet Connexxion weinig van de goe de bezetting van lijn 19 terug. De opbrengst van de strippen kaarten wordt namelijk via een landelijke verdeelsleutel aan vervoersbedrijven toegewezen. Doordat het Rijk het gebruik van de lijn volgens Connexxion veel te laag inschat, komt de busmaatschappij zo'n 1,2 mil joen gulden tekort. Omdat de vervoersmaatschap pij overtuigd is van de rentabili teit van lijn 19, gaat het Con nexxion niet in de eerste plaats om een hogere bijdrage van het Rijk. Bouma: „Het betalen met chipcards voor openbaar ver voer is al enige tijd onderwerp van studie en moet over enkele jaren gemeengoed worden We willen daarom graag dat het Rijk de lijn Hulst-Breda de sta tus van proefproject geeft. Het ministerie kan dan ervaring op doen op een lijn die toch al een iets andere status heeft als an dere vervoerstrajecten en wij verwachten dat de dienst zich zelf kan bedruipen als de reizi gers op lijn 19 met een chipcard moeten betalen." Gevaar Bouma verwacht dat de onder handelingen met het ministerie nog zo'n drie maanden kunnen duren. Als het ministerie in ok tober niet akkoord gaat met be taling via chipcards en tevens weigert de bijdrage voor in standhouding van lijn 19 te ver hogen, komt de voortzetting van 'de grensoverschrijdende lijn dienst in gevaar. „Voorlopig denken we echter niet aan het opheffen van de lijn Hulst- Antwerpen Als vervoersmaat schappij willen we zoveel moge lijk diensten aanbieden en bo vendien is het aan onze klanten niet uit te leggen dat een renda bele lijn ophoudt te bestaan." HULST - Het Hulster café The Saloon blijft nog enkele weken open. De gemeente is van plan een aangevraagde vergunning te weigeren, maar wacht een uitspraak van de rechter af. „De eigenaar van het café heeft aangekondigd een kort geding tegen de gemeente aan te span nen. Door de vakantietijd en het vertrek van een medewerker komt het ook de gemeente wel uit dat dat pas in de tweede helft van augustus dient. Het is goed gebruik om een zaak niet te slui ten voor een te verwachten ge rechtelijke uitspraak heeft plaatsgevonden. Dus wachten we nog enkele weken af." De eigenaar van The Saloon heeft een nieuwe vergunning nodig, omdat hij na overname van het café nog geen handteke ning heeft gezet onder een ver klaring dat er geen drugs in zijn zaak worden verkocht. Kessen wil de benodigde vergunning echter weigeren, omdat ander halve maand geleden bij een politie-inval een geringe hoe veelheid softdrugs en een alarmpistool in beslag zijn ge nomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 43